Vergoedingspercentages voor woningen verhoogd nog herstelbare Beleggingsadviseur brak met het „eerlijke leven Nieuwe uitkering voor levens onderhoud? Anti-communistische krij gs- gevangenen worden bepraat V.S.-vestigingen buiten de V.S. Nederland, beste land van Europa I DE SOCIALE TAAK VAN DE ONDERWIJZER Schrikbewind onder de christenen van Zuid-Celebes KAN HESSEN AANSPRAAK MAKEN OP SURINAME? Vier ministers 'beantwoordden critiek uit Tweede Kenner i Vervolgde gelovigen doen beroep president Soekarno op Prins Bernhard naar Ethiopië D' E1 Tal van amendementen ingetrokken Veehouder voor ruim een ton opgelicht „Secret Service gebiedt mij te zwijgen" Schijnwereld opge bouwd KRE0FIAV0N Uiteenzettingente Pan Moen Dj on Maar het levert heel weinig succes op Arnhem in de ban van Clark Gable Botersmokkelarij in Zuid-Limburg Tarweprijs oogst 1954 Kahar Muzakkar „propageert" de Islam Mishandeling en moord PAGINA 3 VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Regering springt eventueel bij lËÉiÉÉ li de heer ^an de 29 Vergoeding landbouw gronden Razende onzin' DUITSLAND KAN EEN CONCURRENT VOOR ONS WORDEN fIIIw Nog tientallen projecten Bezoek aan keizer Haile Selassie Slechts veiligheid bij de militaire posten President Soekarno: ,>Niet eeuwig vragen" EUROPESE MINISTERS CONFERENTIE OP 26 NOVEMBER BONN Duitse geschied vorser komt tot merkwaardige conclusie Regering komt aan wensen van rampslachtoffers tegemoet 's-GRAVENHAGE, 15 October 1953. De regering heeft heden in de Tweede Kamer getoond het goed te menen met de slachtoffers van de Watersnood door in verschillende gevallen aan de wensen van de Kamer tegemoet te komen. Minister Witte deed dit door voor het herstel der woningen in 't rampgebied met een royaal gebaar de uitkeringspercentages te verhogen. Dit schiep zulk een sfeer van vertrouwen in de goede bedoelingen van de regering, dat om half vier des middags, toen de vier ministers klaar waren met hun antwoord aan de Kamer, de vergadering werd geschorst, om overleg te plegen over de ingediende amendementen, welke nu mogelijk door de toezew<'in"en van de regering voor een deel overbodig waren geworden en wellicht konden worden ingetrokken. betrof het gemiddelde vergoeding voor boomgaar den van 12000. Indien het, zoals was op gemerkt, wel zeven jaar kon duren, voor dat men weer kon gaan planten, zou men er immers andere gewassen op kunnen telen en zou men vallen in de sfeer van de bedrijfsschade. Toegegeven moest worden, dat er een zekere ongelijkheid was in de vergoedingen aan geregistreerde en ongeregistreerde landarbeiders. Niet geregistreerde land arbeiders vallen onder het Rampenfonds en dan worden kippen, geiten en schapen bij het huisraad ingedeeld. Hij zou echter hef Rampenfonds voor deze getroffenen een regeling voorstellen als voor de ge registreerde landarbeiders. De minister zette tenslotte uiteen, dat de naar de Oostpclder verhuizende boeren het kapi taal voor hun nieuwe bedrijf zouden kun nen putten uit de ontvangen gelden, uit de verkoop van hun oude bedrijf en uit een voorschotregeling. Op 1 April nog 43.650, in Mei 24.172 en nu nog 10.000. Deze laatste kosten de rege ring nog 125.000 per week. In totaal was er op deze basis reeds 814 millioen uit gekeerd. Voor steun aan plaatselijke verenigingen werd op het ogenblik door het Rampenfonds een regeling ontworpen. Het was in de avondvergadering wel duidelijk, dat de uitstekende antwoorden van de vier ministers een goede indruk bij ae Kamer hadden achter gelaten. De regeling had niet alleen behoorlijke toe zeggingen gedaan, welke de slachtoffers ten goede kwamen, zij had ook herhaal delijk en duidelijk uitgesproken, dat zij zich met deze regeling niet verder aan haar verantwoordelijkheid wilde onttrek ken maar dat zij ook verdere tekorten voor haar rekening wenste te nemen. Het gevolg was dan ook, dat er in de amen dementen nogal wat wijziging was geko men tijdens de beraadslagingen, welke na de antwoorden der ministers waren gehouden. Bij de aanvang der avond vergadering deelde de voorzitter tenmin ste mee, dat er een derde nota van wij zigingen zou komen naar aanleiding van het overleg. Maar er werd gevraagd hoe Artvertentle men replieken zou kunnen houden, zonder kennis te dragen van de aangebrachte wijzigingen. De replieken zouden volgens de voorzitter moeten zijn gebaseerd op het antwoord van de ministers. Daar dit wat moeilijk was wilde men eerst het ver slas van het overleg afwachten- Toen dit na een schorsing was ver schenen, bleek dat er nog slechts drie amendementen waren overgebleven: twee van de heer Van den Heuvel (A.R.) en één van de heer Ten Hagen (P.v.d.A.). D» heer Van Vliet was door de toezeg ging van minister Witte om boven een schade van 1000 een uniforme vergoe ding te geven van 75 pet tevreden ge steld en had zijn amendement ingetrok ken. De replieken leverden verder niets nieuws op. Wat er nog aan verschil van mering is overgebleven zal morgen bij de behandeling der artikelen en der drie overgebleven amendementen blijken. Maar met de wijzigingen, die nu zijn aange bracht, zal dit ontwerp morgen wel met vlag en wimpel worden aangenomen. F. S. - Tenslotte zette minister Van Thiel dui- ie|V"an 1 endëinc n t ingediend, waarin hij voorstelde dezP percentages te brengen j Pn uitvoerig uiteen op welke wijze on resp. 00 en "5 Pct- minister Witte vond nu de oorspronkelijk gestelde »«n Henartement percentages voor herstel te laag en hij stelde nu voor de eerste 1000 aan herstel f integraal te vergoeden plus een uniforme percentage van 75 pet voor de rest en voor een zelfbewoond huis 90 pet. Voor nieuwbouw was dit percentage 80 pet. De minister van Wederopbouw verdedigde hierbij de billijkheid van een zekere eigen bijdrage. Een andere toezegging was deze om één dienstwoning bij een boerderij eveneens onder deze regeling te doen vallen. Voor de huurvergoeding kwam de mi' liter terug op het oorspronkelijke voorstel om deze eerst te doen ingaan een j->a- na inwerkingtreding van de wet. Ook hij vond dit achteraf een te lange termijn. Hij kon er echter niet mee accoord gaan deze regeling voor de huur- ve-goeding te doen ingaan op de dag van de ramp en hij stelde nu als ingangsdatum voor: 1 Januari 1954. Tenslotte stelde hij ook voor art. 14 te laten vervallen en het herstel van boer derijen te regelen volgens art. 12, dat ge wijzigd als zoeven uiteengezet, het her stel van huizen regelt. Over de naschade was nog niets te zeggen, omdat er nog geen remedie was aan te geven. Dienaan gaande werden nog proeven genomen, welke eerst moesten worden afgewacht. Als gemiddelde voor de herbouw van de oorspronkelijk zeer vele krotwoningen en veel eigen woningen zeide de minis ter een herbouwpercentage van 80% zeer royaal te achten. Vooraf had i«ËI II Kieft, de minis ter van Finan ciën, zich ge keerd tegen die leden, die ge meend hadden de regering aan sprakelijk te moeten stellen voor de waters noodramp en daaraan de no van de regering om deze regeling zo soe pel cn zo vlot mogelijk toe te passen. Minister Mansholt bestreed de opvat ting, dat niet meer dan 10% van de waar devermindering aan landbouwgronden onvergoed zou mogen blijven. De over heid herstelt immers de grond tot zelfs een bedrag van vier maal de waarde van de grond. Indien de grond dan nog slechts voor bijvoorbeeld de helft van de waar de hersteld is, dan mag bet toch voldoen de worden geacht, indien de regering voor de 50'1 aan waardevermindering, welke overblijft, nog eens 25% vergoedt. Hij ontried daarom het amendement van de heer Van den Heuvel (A.R.) Als peil datum van de waarde van de grond achtte hij de datum van 31 Januari de meest juiste. Evenals bij onteigening kan men refhn* worden getroffen met een inmiddels opgetreden grondprijs stijging geen verdere rekening houden. Ook verdedigde minister Mansholt een zijn departement direct reeds na ramp voor het levensonderhoud van de getroffe nen had ge zorgd. Reeds op 3 Februari had hij een circulaire doen uitgaan, waarbij de rege lingen voor de oorlogsslachtof fers op de slachtoffers van .uiSISTKR van thieu de watersnood belegging van de boterham van toepassing werden ver klaard, waarbij later aanvullingen op deze regeling werden gegeven, die gericht wa ren op de handhaving van de vroegere levenswijze. Deze regeling was nu weer aangevuld met een beschikking van het Rampenfonds, welke hij een „belegging van de boterham" noemde. Het Rampen fonds zou deze beschikking spoedig be kend maken. De bedoeling er van was vooral er voor te zorgen, dat men niet zou interen""--op de bedrijfsmiddelen en op het kapitaal. Minister Van Thiel benadrukte, dat ook hier het Rijk zou bijspringen, indien de middelen van het Rampenfonds onvol doende zouden blijken. Voor de agrari- sche sector zou eveneens een dergelijke KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest k Geen snoepje, maar'f helpt 20 tabletten 75 et. De bewindsman zette nog uiteen, dat op 1 Maart 72.530 mensen in aanmerking kwamen voor de algemene basisregeling. geen dfgiTco'nsequen-j nlstische afgevaardigden zijn gisteren KTvtwter VAN DE KIEFT ties hadden ver- begonnen met de „uiteenzettingen" aan MINIST jtlt:.- krijgsgevangenen, die niet naar hun door communisten overheerste vader land willen terugkeren. Dit betekent, dat de rode pleitbezorgers hun best doen om de weigcrachtigen te bepraten. Zij hebben op de eerste dag echter heel weinig succes geboekt. Van de vjjfhon- de immate- dcrd krijgsgevangenen, die zij gisteren, I onder toezicht van neutrale waarnemers, hebben „bewerkt", hebben er slechts Noordkoreaanse en Chinese commu- genwoordigers voor het geven reden voor verwijt bonden. Hij wees dit zeer heslist van de hand. Er was geen reden voor verwijt aan de overheid ten deze, omdat men zich nimmer be schermen tegen „the act of God zoals hij het noemde. Wat de huisraadschade en c riële schade betrof stelde hij zeer na d^an^nZgeemzins aan'vewntwoor- Uien besloten alsnog naar hun plaats van deliikheW önttfok De regcring had het j herkomst terug te gaan heter geacht deze beide schaden aan het Rampenfonds over te laten. Vooral voor de immateriële schade was het onmoge lijk deze bij een wet te regelen. Op de vraag of de regering ZOu bijspringen in dien het Rampenfonds de gehele vergoe ding niet zou kunnen dragen, antwoordde minister Van de Kieft duidelijk bevesti gend De regering zou dan door een sub sidie'aan het Rampenfonds zo nodig bij- sprin^en Ook voor de huisraadschade stond'een Pro Memoriepost op de begro- iri<> regering hier moeten tuig. Zou de regen sde Kamer daarvan b.,springen, dan zou etting van kennis krijgen door ne - deze post in een bepaald schade_ Het discussiëren over eisenliik vergoeding vond de minister S maar woordenspel, omdat deze 6 ding de integrale vergoeding benacie F.r zou een onafhankelijke beroepsinsta tie in het leven worden geroepen, ver goeding voor verloren gegaan geld was practisch onmogelijk, omdat dit bijna nooit te bewijzen was. Hij deelde nog mede, dat door het Rampenfonds aan immateriële schade reeds 26 millioen gulden was uitgekeerd. Tenslotte stelde hij nadrukkelijk vast dat het de wens was De geest onder de krijgsgevangenen was van de uiteenzettingen zwijgend te wachten tot1 een gevangene werd binnengebracht. Doch de stilte werd spoedig door de binnengevoerde verbroken. Eén gevan gene probeerde, tot twee keer toe, de Chinezen met zijn stoel te lijf te gaan. Hij werd echter tijdig door de Indische wachtposten teruggehouden. Andere gevangenen kwamen zingende binnen, en de rode boeteprekers moesten wel wachten tot weerbarstigen ophiel den, voordat met het onderhoud kon worden begonnen. Engelse ambassadeur bezocht mijnstreek. De Na de uitbundige ovaties, die Clark Gable en Lana Turner in Amsterdam en Maastricht te beurt zijn gevallen, hadden de Arnhemmers zich vast voorgenomen zich niet zo enthousiast te laten gaan als in deze plaatsen. Maar dit voornemen is zonder waarde gebleken, want toen de eerste Engelse 'en Amerikaanse wa- gens met de filmhelden voor het met Amerikaanse hulp gebouwde Haarhuis arriveerden, liep Arnhem toch te hoop. Maar de belangstellenden hadden pech, Alleen de mindere goden van de Metro Goldwin Mayer bleken hier gehuisvest te zijn. Clark Gable en Lana Turner had men „opgeborgen" in het op enkele kilo meters van Arnhem gelegen hotel ,,'s Kooning's Jaght", waar de grote man van het witte doek weinig ingenomen bleek met het bezoek van enkele jour nalisten en persfotografen. Ondertussen zijn in de straten van Arnhem de op namen begonnen. Vandaag volgen de gevechtshandelin gen, terwijl Zaterdag en Zondag het terugtrekken over de Rijn zal worden gefilmd. Aanvankelijk zou hiervoor de Nat. Reserve haar medewerking ver lenen en het te ontvangen hononarium zou men bestemmen voor 'n drum-band. Maar minister Staf heeft hier „roet in het eten gegooiddoor te verbieden, dat Nederlandse uniformen werden gebruikt om geld te verdienen. Z. Exc. had echter geen bezwaar, dat de reservisten als burgers aan de film zouden medewer ken. Dit vond Reinhardt praclitin. want hij had. intussen reeds JjOO Engelse uni formen uit Engeland laten aanrukken, zodat er Zaterdag ondanks minister Staf toch teruggetrokken kan worden. Voor de economische politierechter te Maastricht, stonden Donderdag terecht drie personen uit Slenaken. Zjj werden verdacht van het smokkelen van 4700 kg roomboter naar België. De boter was be trokken via een winkel te Gulpen. De fruitplukker L. S. had in het tijdvak van Juli tot en met September 1500 kg gesmokkeld, maar daarbij slechts 7 cent per kilo verdiend. De officier van Justitie, mr Van Mierlo eiste tegen hem een maand gevangenisstraf met aftrek plus een geld boete van 150 gulden. De man werd ver oordeeld tot vier weken gevangenisstraf en 10" gulden boete. De tweede verdachte, de landbouwer J. van de G. smokkelde van Januari tot en met September 2400 kg. De winst was 35 cent per kg, die hij moest delen met een Belgische afnemer. De officier van Justitie betitelde hem als de hoofdman van deze smokkelaffaire, doch de verdediger be schouwde verdachte meer als een soort depothouder, omdat de boter bij hem thuis werd opgeslagen. In totaal verdiende hij ongeveer f 650. Deze verdachte, die zeer veel spijt heeft en gunstig bekend staat, werd veroordeeld tot twee maanden met aftrek en f 700. De eis was drie maanden en f 750 boete. De derde verdachte was de bouwvak arbeider H. M. D. die in April met de bo tersmokkel was begonnen, in totaal on geveer 800 kg. Hij had f 0.40 per kg ver diend. De rechter hield o.m. rekening met de maatschappelijke positie van deze ver dachte en veroordeelde hem tot zes weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met onmiddellijke gevan genneming en f 400 boete. Het onderzoek in deze smokkelzaak is nog aan de gang. Van Nederlandse zijde zullen nog vijf, van Belgische zijde nog twee personen terecht staan. De man, naar wie aan het begin van dit jaar de recherche van vele West- Europese landen lange tijd heeft ge zocht en die tenslotte in Lausanne werd gegrepen, heeft gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank terecht ge staan: H. J. de K„ 30-jarige beleggings adviseur uit Amsterdam, „geniaal op lichter", zoals de officier van Justitie hem noemde en voormalig employé op de beleggingsafdeling van de Amster damse Bank. Tot 1950 had deze man een eerzaam leven geleid. Een jaar later verzocht de Amsterdamse Bank de eer aan hem la tende De K. om zijn ontslag te nemen, aangezien hij een debetsaldo had laten op lopen tot een bedrag van enkele tiendui zenden guldens. In 1952 kwam hij op straat te staan en sindsdien heeft hij zoals hij zelf toegaf geen cent meer eerlijk verdiend. Op 1 October van het vorig jaar belde hij de 59-jarige, kenne lijk welgestelde veehouder J. J. de B. in Leeuwarderadeel op en deelde hem mede, dat hij effecten tot een bedrag van 102.000 voordelig kon kopen en ze met De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1954 vastgesteld op 26 per honderd kg. als gemiddelde prijs bij levering franco pakhuis handelaar. Deze prijs is gelijk aan die voor tarwe van de oogst 1953. Aangezien de vracht kosten van het bedrijf van de teler naar de gebruikelijke leveringsplaats gemid deld ea 40 cent per 100 kilo bedragen, zal, voor tarwe van de oogst 1954 als cel er s- richtprijs bij levering ;n de maand De cember 1954 gelden 25.60 per 100 kg af (boerderij. De bewaarloon-regeling van 20 cent per 100 kg. per maand zal ook voor de oogst 1954 van kracht blijven, waarbij de telersprijs in Augustus 1954 24.80 en in April 1955 f 26,40 per 1(8) kg af boerderij zal bedragen; deze prijzen gelden voor tarwe van gezonde doorsnee, kwaliteit bij een vochtgehalte van 17 pet. Bij de vaststelling van deze prijs is reeds rekening gehouden met de kostenstijging, voortvloeiende u-it de loonsverhogingen ingevolge de door de regering genomen beslissingen. flinke winst weer van de hand kon doen. Hij kende deze veehouder reeds geruime tijd en had hem enkele maanden tevoren verteld, dat hij zijn betrekking bij de bank had opgezegd, aangezien hij een veel betere positie kon krijgen als vertegen woordiger van de Engelse filmmaatschap pij Arthur Rank. „Deze boer uit Friesland is een goed zakenman", zei de officier later in zijn re quisitoir, „geen mens, die zich gemakkelijk laat oplichten". Maar niettemin had hij de verdachte een ton ter hand gesteld. Hij kreeg er niets voor terug. Het verhaal van de effecten was uit de duim gezogen. Een ander slachtoffer van de oplich- terspractijken was de Amsterdamse ma kelaar J. B„ die 10.000 aan de verdachte gaf om een auto te kopen. Toen de grond te heet onder de voeten van De K. werd, nam hij de wijk naar het buitenland. Ook daar kreeg men al ras bezwaar tegen hem: hij leefde op grote voet in hotels en verdween dan met de Noorderzon, onbe taalde rekeningen achter latende. Een psychiater te Amsterdam heeft thans een rapport over verdachte uitge bracht: vertelt met groot gemak al lerlei verhalen, doch heeft geen gestoorde geest.... is niet tot oplichting gekomen wegens directe geldnood maanden lang, ook als het niet nodig was, een schijnwereld opgebouwdvolledig toe rekenbaar", De officier van Justitie beschreef de verdachte als een vriendelijk, opgewekt mens, die iedereen voor zich inneemt en van wie een opwekkende stimulans uit gaat. Hij heeft zeer critische mensen voor de gek weten te houden, mensen, die heus niet goedgelovig waren, maar die niette min van hem de grootste onzin geloofden. Aan de verdachte is een verklaring ge vraagd over het opgelopen debetsaldo bij de Amsterdamse Bank. de reden van zijn ontslag. Verdachte houdt nog steeds vol, dat hij in verbinding stond met de „Se cret Service" en verder geen uitleg geven mocht. „Hij heeft nog altijd achter in zijn hoofd de stille hoop. dat wij die razende onzin zullen geloven", vervolgde de of ficier. De officier zeide tot slot geen onvoor waardelijk geloof te kunnen hechten aan de conclusie van het psychiatrisch rap port. Hij zeide er aan te twijfelen of ver dachte wel geheel toerekenbaar is en ver zocht de rechtbank de zaak aan te hou den. opdat over verdachte nog een aan vullend experimenteel psychologisch rap port kan worden uitgebracht. Het proces werd aangehouden tot on bepaalde datum. Woensdag j.l. is in Leiden de fa briek geopend der Tokheim N.V.. het Ne derlandse bedrjjf van de gelijknamige Amerikaanse producenten van benzine pompen. Dat dit concern in Nederland een dochteronderneming heeft opgericht, is het resultaat der inspanningen van het Instituut voor Nederlandse-Amerikaanse Industriële Samenwerking te Den Haag. Nog vele andere Amerikaanse bedrijven hebben zich hier te lande gevestigd als uitvloeisel van het werk van dit instituut, welks general-manager te New York, ir J. P. Bourdrez, hierover Dinsdag in de American Businessmen's Club iets heeft verteld. Zo zijn hier gekomen of komen nog fa brieken van Cicinnatic Milling te Vlaar- dingen, van Minneapolis Honeywell te Amsterdam, van de Textile Machine Works (kousenbreimachines) te Almelo, van de General Tire and Rubber te Am sterdam, alsmede verkoopmaatschappijen voor het niet-dollar gebied van de Hy draulic Press, die een contract heeft met Stork, en van de American Tool Works. Amerikaanse industriële bedrijven, zo vertelde ir Bourdrez, tonen een toenemen de belangstelling voor de mogelijkheden om door het produceren in Europa een plaats op de wereldmarkt te behouden of te veroveren. Het is de taak van de ver tegenwoordiging van het instituut te New York die Amerikaanse bedrijven op te snorren waar de wens om deze mogelijk- erholen anti-communistisch. De eer- Engelse ambassadeur in ons land, Sir Neville Butler, heeft gistermiddag, vergezeld van zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan het staats mijnencomplex te Geleen. In Maastricht werd hem door de plaatselijke afdeling van het NederlandEngeland Genootschap een teaparty ste gevangene, aan wie de „uiteenzettin gen" werden gegeven, probeerde eerst weg te lopen- maar hij werd door een Indiase militair achterhaald. Weer bin nengebracht, weigerde hij te gaan zitten. Nadat het Indiase lid van de groep aangeboden in de hal van het stadhuis. waarnemers van de neutrale commissie hem de verzekering had gegeven, dat hij niet behoefde te antwoorden op vra gen, die naar zijn mening een dwang of dreigement inhielden, kon de vertegen - woordiger van communistisch-China be ginnen met zijn pogingen om zijn land genoot tot andere gedachten te brengen. Op de aansporing: „U moet naar huis, naar uw gezin terugkeren", ant woordde de gevangene niets anders dan dat hij naar Formosa (nationalis tisch China) wilde gaan. Op de raad van zijn communistische landgenoot: „Laat u niet door de Ver. Naties be dreigen", antwoordde de man nog maals: „Ik heb mijn besluit genomen; ik wil naar Formosa". In elk der verblijven (tenten met hou ten vloeren) zaten drie Chinese verte- is N zijn even boeiende als 1 van voordracht over de sociale taa de onderwijzer", welke dr A. Olierook pr. gisteren uitsprak in net Casino te Den Bosch tijdens de daar ge houden elfde Katholieke Onderwijsdag voor het rayon 's Hertogenbosch, zeide deze directeur van de Ontwikkelingscen trale der Ned. Katholieke Arbeiders beweging o.m., dat het huidige Europa veel meer dient te zijn dan een bolwerk van cultuur en beschaving: het is ook een geestelijk erf, waarvan de fundamenten zijn gezin, kerk en staat. De opvoeding van het kind moet ook op die fundamen ten geplaatst zijn, vooral de opvoeding van het kind van deze tijd dat te laks reageert op religieuzeindiukken, gemak- kei^ tot geloofstwijfels vervalt en on verschilligheid en tegenzin aan de dag leDe opvoeders moeten niet alleen door woord Pe„ voorbeeld de geloofswaarhe den voorhouden, doch de k leren dit geloof als een kostbaar ge schenk te beminnen. De abstractie moet daarom geconcretiseerd worden. Het op aanschouwing en begrip inge stelde kind wil zijn gezin verstaan en zich daar veilig gevoelen; het wil de *-erk liefhebben en de staat in zijn •oelale verschijningsvormen, aanvoelen. Dit alles sluit in, dat ook sociaal inzicht doch inmiddels weer hersteld door de ge nietroepen van het leger. Het verkeer tussen Paloppo en de plaatsen in het ach terland wordt onderhouden door middel van convooien. Het veiligheidsvraagstuk was dan ook aan keizer Haile Selassie. De Prins maakt bied van heden te onderzoeken bestaat en in de eerste plaats hen te wijzen op het bij uit stek gunstige klimaat, dat Nederland voor een dergelijke achtiviteit biedt. Daar naast helpt het kantoor New York bij de voorbereiding van een dergelijk project de betrokken Amerikaanse maatschappij. Teneinde de potentiële geïnteresseerde bedrijven in Amerika op te sporen bedient het kantoor New York zich van een speci fiek Amerikaanse methode, met name het adverteren in belangrijke algemeen ge waardeerde tijdschriften, peze adverten tiecampagne wordt gecombineerd met het uitzenden van een persoonlijke, aan de directies van een geselecteerd aantal voor Nederland belangrijke bedrijven gerichte brief, waarbij de herdruk van de laatst verschenen advertentie wordt ingesloten. Deze werkwijze levert zeer bevredigen de resultaten op. Tot nu toe hebben in 1953 reeds vier bedrijven van wereldnaam besloten zich in Nederland te vestigen waaronder Curtiss Wright (Amsterdam). Fairehild Aircraft (Amsterdam) en Ro.val Typewriters, die in Leiden reeds met de productie zqn begonnen. De vooruitzich ten zijn dat zich daar binnenkort nog enige aan zullen toevoegen. Nog tientallen zeer interessante projecten heeft het instituut in behandeling. Hel instituut, zo werd toegelicht, is een particuliere instelling, die door het be drijfsleven en de overheid samen wordt gefinancierd, zonder dat zij tegenover deze deelnemers enige verplichting op zich heeft genomen. De Europese markt biedt voor de Amerikaanse producenten nog veel aantrekkelijks, aangezien het hier een afzetgebied betreft van 260 millioen men sen, dat nog lang niet zo intensief is be werkt en verzadigd als Amerika zelf. Buitenlandse vestigingen zijn hier wel kom, ze genieten dezelfde rechten als Ne derlandse bedrijven, ze brengen technische know-how en vergroten het Nederlandse exportpakket. Voor industriële vestigingen kan Neder land, zo meent het instituut, bepaald het beste land van Europa geacht worden. De Amerikanen vinden hier een afgerond industrieel en economisch geheel en voorts alles wat voor de oprichting van een in dustrie van belang is. t.w. een uiterst sta biele politiek, gunstige geografische lig ging, goede havens, een voorbeeldige ar- beidsrust, een laag loon- en kostenniveau, een inflatie die binnen zeer nauwe gren zen is gehouden, belastingen die zeker niet De volgende maand zal Z.K.H. Prinsongunstiger zijn dan in Amerika, arbei- Bernhard naar Ethiopië vertrekken om ders met grote aanleg en een vlot wer- aldaar een officieel bezoek te brengen kend bankwezen. Concurrentie op het gc- aan het kind moet worden bijgebracht» zodat het uit zijn individualisme kan treden en in de evenmens inderdaad de evennaaste leert zien en hem als zodanig beminnen. Het onderwijs, dat in die richting werkt, vergemakkelijkt ook de voorlich ting bij de beroepskeuze en zal daarmee voor het hele verdere leven van on schatbare betekenis en invloed zijn, al dus dr Olierook. DF7F elfde Katholieke Onderwijsdag, ëüe zowel cultureel als artistiek zeer fijn verzorgd was en op hoog pen stond, werd begonnen met eenH. Mis, door de beschermheer, drs tcrs wen. opgedragen in de keia Redemptoristen. ri„ Op de ochtendbijeenkomst kon oe voorzitter, de heer M. Eykemans ond^ de talrijke aanwezigen o.a. speciaal groeten de Bisschoppelijke hoofdinspec teur drs A. van Gerwen, inspecteur A. W. Takx en wethouder dr H. van Velt- hoven. Vóór en nè de rede van dr A. A. Olie rook, gaf de directeur van het conserva torium der R.K. leerlingen te Tilburg, de heer Phons Dusch, pianomuziek met toe lichting. De middag werd verzorgd door de voordrachtkunstenares Nel Oosthout, die het spel ..Esther" van Ina Boudier- Bakker op meesterlijke wijze vertolkte. Ter gelegenheid van het bezoek van president Soekarno van Indonesië aan Paloppe op Zuid-Celebes heeft de synode der Toradje Kerk en de Christengemeen schap een noodkreet laten horen over het schrikbewind, dat in deze streken reeds enkele jaren wordt gevoerd door de volgelingen van de bendeleider Kahar Mu zakkar O.m. wordt in een resolutie gericht aan de president gevraagd de ehriste- non van wapens te voorzien. n resolutie herinnert er aan, dat het vorig jaar de afdeling Makale en Kantepao van de Parkindo (de Christelijke partij in Indonesië) er bij de regering op heeft aangedrongen aan het optreden van de henden in het regentschap Luwu zo spoedig mogelijk een einde te maken. Die benden dwongen daar de christenen en Anmiis- ten op gewelddadige wijze tot de Islam over te gaan, verbrandden gewijde gesenrif- ten en bi bels en doodden velP varkens. DP resolutiP betoogt, dat de gevallen va„ mishandeling, moord en gewelddadige dwang tot overgang naar de Islam nog «teeds toenemen en dat de regering, ondanks vele klachten van christelijke zijde, tot heden geen maatregelen heeft genomen. samba, Wotu cn Malili, ten Noorden van Paloppo. Vele kerken en scholen werden in brand gestoken en andere werden ge sloten. De predikant Palisungan te Rong kon werd door een bende op gruwelijke wijze vermoord. In totaal zouden daar naast nog twaalf christenen door de ben den om het leven zijn gebracht. De speciale correspondent van Aneta, die de reis van president Soekarno naar Bone en Paloppo in Zuid-Celebes heeft meegemaakt, bericht, dat nog onlangs, op 26 September, 475 christenen naar Ma- samba zijn gevlucht voor de volgelingen van Kahar Muzakkar. Deze evacué's wa ren afkomstig va.i de kampong Tabuan, 12 kilometer van Masamba, en van Puloa. 29 kilometer van Masamba. De bevolking evacueerde, nadat zij geweigerd had zich achter Kahar Muzakkar te scharen. De correspondent vernam, dat de Chris tenen in het gebied der Toradja-kerk, die 400.000 zielen omvat, in de laatste jaren vele beproevingen hadden te verduren. In 1951 begon Muzakkar met zijn terreur te gen deze groep, door het eisen van schat tingen in de vorm van rijst en karbouwen. Een jaar later volgden gevallen van mis handeling van Christenen, die niet bereid waren tot de Islam over te gaan, waartoe volgelingen van Muzakkar hen trachtten te dwingen. In de loop van de daarop volgende periode evacueerden ongeveer 20.000 christenen uit «treken van Ma- Een deel van het gezelschap, dat pre sident Soekarno op zijn reis door Zuid- Celebes vergezelt, maakte een tocht van dertig kilometer in de richting van Makale. De bezoekers troffen telkens rondom de militaire posten een bevolking aan, die zich daar slechts veilig voelde op de intensief bewaakte gronden. In vele gevallen waren rondom de militaire pos ten evacuatiecentra ingericht, waar ter ge legenheid van het bezoek van de presi dent de nationale vlaggen waren uitge stoken. Hot gebied tussen de militaire posten was verlaten en vertoonde de spo ren van brandstichtingen in het verleden door de volgelingen van Kahar Muzak kar. Tientallen bruggen waren vernield, het grondpatroon van alle redevoeringen, die president Soekarno tijdens zijn reis door dit gebied heeft gehouden. President Soekarno zeide in zijn rede voeringen. dat men aan „hen in de ber gen" wel kan vragen: „Kom terug, opdat wij samenwerken aan de opbouw", maar hij voegde daaraan toe, dat men dit niet eeuwig kan vragen. De president legde er telkenmale de nadruk op. dat het ogen- blikt komt, dat niet geaarzeld zal worden de machtsapparaten de opdracht te geven de zo krachtig mogelijke maatregelen te nemen. Tenslotte wees de president in zijn rede voeringen op de op handen zijnde be- stuurshervormingen, terwijl hij o.m. een provinciale volksvertegenwoordiging voor Celebes aankondigde, alsmede mutaties in het bestuur, waarbij zoveel mogelijk mensen uit het eigen gebied zullen wor den benoemd. Voorts zeide de president, dat het op treden van Muzakkar de opbouw remt en de oplossing der kwestie-Irian bemoei lijkt. „Indien wij thans om terugkeer van dit gebied vragen, zeggen de Nederlan ders: „Hoe wilt gij nog een gebied toe voegen aan hetgeen gij reeds bezit, ter wijl gij niet eens orde op de zaken kunt stellen in gebieden als West-Java en Zuid- Celebes?" Naar het A.N.P. van offiriële zijde ver neemt, zal de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese politieke gemeenschap in Den Haag beginnen op 26 November. Zoals be kend was deze conferentie oorspronkelijk vastgesteld op 20 October. Amerikaanse vestigingen in deze reis met zijn eigen vliegtuig. Hij zalEuropa kan in de toekomst geducht wor- op 13 November in Addis Abeba arrive-iden van Duitsland, temeer daar vele in- ren en vandaar op 18 November naar onsi dustrieën der Ver. Staten oorspronkelijk land terugkeren. door Duitsers zijn opgericht. (Van een bijzondere correspondent) BONN, Vrijdag E regering van het Duitse land Hessen zou, ais zij dit wenste, bij de Verenigde Naties aanspraak kunnen maken op Suriname. Tot deze conclusie is een ijverige Duitse geschiedvorser ge komen, die in het te Frankfort verschijnende blad „Deutscher Kurier" n artikel over zijn studie beeft gepubliceerd. De Duitsers danken vol lens hem hun rechten op suriname aan de in 1635 n Spiers geboren Johan- tes Joachim Becher, die :ich in de tweede helft van de zeventiende eeuw in heel West-Europa be kendheid verwierf. Be cher was door de aarts bisschop van Mainz tot universiteitsprofessor ver heven en verraste vriend en vijand door proeven met de aanplant van aard appelen en het winnen van steenkool. Een van Bechers grote plannen was het stichten van een Duitse kolonie in Zuid-Amerika, maar het kostte hem jaren vooral eer hij een Duitse vorst vond, die hem daarbij wilde helpen. Tenslotte vond hij gehoor bij de vrij berooide en avontuurlijke graaf Frederik Casimir van Hanau. Als bijzondere gezant van die graaf toog Becher naar Amsterdam, waar hij van de „Hol- lands-Zuidamerikaanse Compagnie" de kuststrook tussen Orinoco en Ama zone kocht. De graaf noch Becher hebben echter ooit voet aan wal gezet in hun nieuwe kolonie. Hun on derneming mislukte, om dat zij geen kolonisten konden vinden, ook al prees Becher het land aan als een paradijs „waar de mensen zo lang leven, dat zij tenslotte van ouderdom omvallen". De graaf had zich met dat al zodanig in de schulden gestoken, dat zijn familie hem onder voogdij liet plaatsen. Be cher zelf stierf later arm en verlaten in Londen. ERST een eeuw laler heeft een van 's gra ven nazaten. Wilhelm von Hessen-Kassei, nog eens getracht het gebied van Nederland op te eisen doch toen kwamen de veroveringen van Napo leon tussenbeide. Dat alles sluit echter volgens de „Deutscher Kurier" niet uit, dat de stichting der Duitse kolonie driehon derd jaren geleden heeft plaats gehad en dat de Duitse rechten staatsrech telijk nooit zjjn uitgewist. De vraag of Hessen, als rechtsopvolgsfer van het oude .iraafschap Hanau, nog altijd rechten op Guyana kan doen gelden, leent zich volgens het blad bij uitstek voor een be handeling in een proef schrift.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3