zrjn De dames consumenten bij uitstek zegden haar mening Wereldexport van boter vorig jaar verder gedaald L Onderhoud en reparatie van huurwoningen Industrie wil met aardgas werken Men I ui met te vroe Belastingverlaging niet meer dan tijdelijke vreugde? INTERNATIONALE VERVOER- CONFERENTIE TE BRUSSEL „Vier Noordelijke provincies schro melijk in de steek gelaten Zestiende Nederlandse Reclamecongres Sabotage aan Belgische straaljagers „Waarom kopen we eigenlijk iets" Bij geschil kan huurder zich tot kanton rechter wenden Europese houtproductie IX. middenstandsbond HET BISDOM HAARLEM Prof. Witte veen: Begrotingstekort komt twee jaar te Iaat Westers antwoord aan Moskou gereed PAGINA S VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 Een artikel vindt zijn weg leirrfopWlezë dar,n°Dgr ^ne^hS V erantwoordelijkheidsbesej Op de koffie „PRINS BERNHARD INSPIREERT ONS KAASUITVOER LIEP EVEN EENS TERUG de haarcrème die het „glansrijk" wint ÜS Aanzienlijk kleiner dan behoeften NED. BEIAARDSCHOOL Prijs te hoog ERIK DE VRIES GAAT TERUG NAAR PHILIPS Geen verhoogde huur bij inwoning Noodsprong in het zout Groningen krijgt niett Geen achterdocht jegens NAM koesteren Inflatoir effect Deflatoire tendenties verdivijnen „DE KLOKKENBERG" GAAT PATIËNTEN OPNEMEN De reclame-man en verantwoordelij kheid V) (Van onze verslaggever^)^ HAAG Donderdagavond. Aan afwisseling geen gebrek, vandaag op de tweede dag van het ZiesUendeNeder landse Reclamecongres, dat in het Iiurhaus te Scheveningen werd gehouden Het kSn>ra '«Staiwluiï n'« dan dat deze reclam^ongref^ten toch wel een zeer hoge opvatting van hun 2*5.a j he,is niet laten bewieroken; die sprekers durf- W'beiB Bich door de sPr^rsvoh0erUte houden, die ze natuurlijk ook wel wisten, den hun zonuen dan waarheden voorte^ w%rAen voorg*schoteld en waar- "l?? hieeh ha,er nu ®T 1 ooit iets kan mankeren aan de manier, waarop men oio™ er a J:"! waarop de reclame-deskundige de producten of de diensten van de fabrikanten of opdrachtgevers aan de man - en véél meer nog aan de vrouw tracht ^5 „o^vóor de feilen, die aan hun werk kunnen kleven Mannen dus, met eeni P>- crjtiek, maar die toch ook de voldoening kregen, en die openstonden voor e, e werd Had het bestuur >t zelfs niet aangedurfd een dat hun werk zeer gewaarae woord te ,aten en die dames dp consumenten bij dames-koffiekransje aan^ peIls aan het woord te laten? De dames grepen haar ze maakten het werkelijk niet te bont. nelijke congressisten al anderhalve dag bezig waren. Het waren mevr. H. J van Anrooy-De Kempenaer, mevr. dr W. H. Posthumus-v. d. Groot, mej. ïr M. Knot tenbelt. Marijke Vetter en een dame. die zich hulde in de schutse der anonimi teit ze was de huisvrouw bij uitstek! Enfin de dames keuvelden en na een half uurtje gezelligheid kon wel worden vastgesteld, dat het „forum" het volgende wenste: De fabrikanten en ook de recla me-mensen dienen de huisvrouw meer te raadplegen (via verenigingen); men dient er voor te zorgen, dat de reclame volledig verantwoord is. En dan hadden de dames nog een puzzle voor de mensen uit het reclamevak met de volgende opgave: Wilt U Uw reclame richten tot een dom vrouw tje. dat makkelijk te beïnvloeden is, of richt U Uw reclame liever zo in, dat ze gericht wordt tot een vrouw die denkt en dan doet? Met deze vragen in het hoofd schaarde het congres zich aan de lunch, waarna men zich weer in de conferentie-zaal ze telde om allereerst naar het betoog van mr Ch. W. Zeylstra, directeur van „Jun tas" te gaan luisteren, die een boeiende uiteenzetting gaf over ee\rSeh de practijk. Het artikel het betrof hier De Belgische recherche stelt een on derzoek in naar daden van sabotage, die gepleegd zijn op het vliegveld Florennes nabij Namen. Het personeel van dit vliegveld, dat speciaal is ingericht voor straaljagers, mag sedert Maandag de basis niet verlaten. De eerste bewijzen van sabotage wer den Zaterdag j.l. vastgesteld. Omstreeks 13 uur kwam een straaljager, die in de omgeving van het vliegveld cirkelde, plotseling in moeilijkheden. Het gelukte de piloot nog net, zijn toestel op het grasveld langs de betonbaan aan de grond te zetten, waar het vliegtuig om sloeg en een der motoren ontplofte. Uit een onderzoek bleek, dat in de motor een metalen voorwerp was geplaatst, waar door de motor in brand was geraakt. Op het vliegveld waren eerder reeds vier soortgelijke sabotagedaden gepleegd. Telkens ontploften de motoren van straalvliegtuigen, die voor vertrek ge reed stonden. Het gerucht doet de ronde, dat leden van het technische burgerlijke personeel van de vliegbasis bij deze sabotage be trokken zijn. BRYLCREEM uitstek vertegenwoordigd kans en - eerlijk gezegd t it de Ver. Staten geen dichterlijke ontboezemingen, maar op rake, psycho logische wijze het thema behandelend: ..Waarom kopen we eigenlijk iets", ter wijl ook op zeer deskundige wijze mr Ch. W. Zeylstra en de heer G. J. Vente het congres voorlichtten; de eerste over „Een campagne in de practijk een openhartige en met veel voorbeelden g - illustreerde lezing over de weg een succesrijke weg - die een in de klantenwereld. De heer te op uitnemende wijze „De v"a" delijkheld van de reclameman uiteen- Om te beginnen met de gast: op onnavolgbare wijze humor tisrh en op de Amerikaans-openhartige margarine kon men volgen op de weg die het ging, nadat de producenten beslo ten hadden die bepaalde margarine tot dan zich tot een kleine kring van verbrui kers richtend tot een „groot" merk artikel in de branche te maken. En hier kon men wel zeer duidelijk de macht der reclame bemerken: hoe dit artikel na een introductiereclame in de dagbladen zeer vele malen méér verkocht werd dan daarvoor; hoe men er in slaagde via verschillende acties (plaatsjes-boek, kleurwedstrijd) merk-loyaliteit te kweken en hoe men er zelfs in slaagde, toen een tegenactie van een merk begon, zich toch te handhaven. De laatste congres-leider was de heer G. J. Vente van Philips te Eindhoven. Uit zijn speech bleek weer eens duidelijk, hoezeer de reclame-man zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust is. Hij wees op de twee zware verantwoordelijkheden, die de reclame-topman in een bedrijf moet dragen: economische verantwoordelijk heid om de kosten van de distributie te verlagen en de sociale verantwoordelijk heid om het belang van het publiek te dienen. Hij werkte deze stellingen verder uit en zei aan het slot van zijn door de aan wezigen zeer gewaardeerd betoog: De taak van de reclame-man houdt in er aan mede te werken, een steeds goedkoper massa-productie mogelijk te maken, waar door hij er tevens aan meehelpt meer nut tige werkgelegenheid te creëren voor meer mensen. Het kon niet anders of de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr W. van Andringa de Kempenaer, mocht dit congres sluiten met een woord van grote voldoening over het welslagen daar van, waarna de congressisten aanzaten aan een slot-diner in Hotel „De Wittebrug". wijze van "zeggen - zette hij ul.te®aa( hd* in de V.S. de artikelen hun weg naar de clientele vinden. Hij stelde, dat een brikant (van sigaretten, auto s, ta"?" pasta etc.) precies moet weten, wat zij) product voor het publiek eigenlijkbe tekent. En dan wendt zon kbnKant zich b.v. tot mr Dichter, die president is van een organisatie, die „Institute tor Research in Mass Motivations wordt genoemd. Waarom is de aarde rond? En dan komen er nogal wonderlijke vragen los, die allemaal door mr Dich ter en zijn mensen worden opgelost, zoals: Waarom houden Amerikanen niet van pruimen? Waarom willen ze wel on dit kerkhof en niet op dat an dere begraven worden? Hoe zou een dokter moeten doen om zijn patiën ten beter aan zich te binden? (het ant woord: béter maken, is met voldoen de') En hoe kunnen we de Amerika nen weer in Japanse lijnvliegtuigen doen stappen? Het was instructief, het was amusant, het was tenslotte psychologisch wel doordacht, wat mr Dichter allemaal ter berde bracht en ongetwijfeld zullen de congressisten uit het gehoorde het no- dige hebben opgestoken, hoewel vele Amerikaanse methoden zeker met zon der meer voor het Nederlandse publiek geschikt zouden zijn. Toen kwam de koffie op tafel op één tafeltje wel te verstaan een vijt- tal dames namen daaraan plaats en gin- gen praten. Met elkaar, tégen elkaar, soms even dóór elkaar en enkele hon derden reclame-vaklieden maar luiste ren. Want wat die dames te vertellen had den moest hen wel interesseren. Want zij behandelden onder de koffie nu eens het thema „De functie van de ie- clame", waarover de grotendeels man- De ongeveer 300 deelnemers aan het zestiende reclamecongres heb ben gisteren aan Prins Bernhard een telegram gezonden. Zij noemen Z.K.H. daarin „Neerlands eerste public relations officer" en huldigde hem als de man, die ons land, voor al ook internationaal, zulke grote diensten bewijst. „Uw voorbeeld en persoonlijk Inzicht zijn voor ons al len een voortdurende inspiratie", aldus het telegram. In 1952 is de wereldexport van boter met 413.700 ton 30 pet kleiner geweest dan voor de oorlog, waarmede de ver mindering van het boterverbruik en van de boterexport werd voortgezet na het jaar 1950, dat een na-oorlogs hoog tepunt was. Uit de cijfers, die werden bekendge maakt door een economische commissie van het Britse gemenebest, welke re gelmatig cijfers over de internationale handel publiceert, blijkt, dat Nieuw-Zee land met 184.050 ton de grootste expor teur was en gevolgd werd door Dene marken, het land met de grootste ex port in 1950, dat 114.800 ton exporteerde De commissie verwacht, dat dit jaar het zuivelaanbod, in het bizonder dat van boter, veel verbeterd zal zijn. Zij zegt, dat de fabriek'sproductie in de voor naamste zuivellanden de omvang van 1950 heeft bereikt. Tegen een vermindering van de boter- invoer van continentaal Europa in 1953 wogen de aankopen van ruim 30.000 ton voor de Sowjet-Unie op. Laatstgenoemd land zal waarschijnlijk dit jaar op een na de grootste importeur zijn. Volgens het rapport was de belang rijkste vermindering van de wereld productie tussen 1938 en 1952 groten deels het gevolg van het toenemend melkverbruik door de grotere productie van kaas en verwerkte melk. In 1951 nam de eierproductie in de Westeuropese landen, welke gewoonlijk de voornaamste eieren exporterende landen zijn, sterk af, maar in 1952 werd weer het peil van 1950 bij de wereldex port bereikt, al was deze export dan ook nog ongeveer 15 procent kleiner dan die van 1938. Zowel Denemarken, de grootste eierenexporteur, als Nederland dat de tweede plaats inneemt, hebben hun export, vergeleken met het vooraf gaande jaar, vergroot. De kaasexport in 1952 verminderde ten opzichte van het voorafgaande jaar met 10 procent. Desondanks was de ex port nog 17 procent groter dan in 1938. De vermindering ten opzichte van 1951 was hoofdzakelijk het gevolg van een kleinere uitvoer door de Ver. Sta ten, Canada en Nieuw-Zeeland. De ex port van Australië en vele andere Euro pese landen nam echter toe. Verleden jaar heeft Nieuw-Zeeland de meeste kaas uitgevoerd, n.l. 91.400 ton. Daarna kwam Nederland met 76.390 ton. Dene marken nam met 53.000 ton de derde plaats in. OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. BRYLCREEM is geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid dus County Perfumery Co. Ltd., Stanmort. England Mot Jr., Amsterdam Nadat de gebruikelijke wisseling van I mindering van de huurprijs staat immers stukken had plaats gehad tussen regering ook een verkleining van de gebruikte en Tweede Kamer over de wetsontwerpenwoonruimte. Dit argument kan dus op waarin de vomgestelde belastingmaatre- zich zelf zeker geen reden zp de De- gelen en huurverhoging zijn vervat, heeft i staande regeling te contmueren. De rege- commissie van voorbereiding het nogring wees er voorts op, dat deze rege ling destijds is ingevoerd als een soort Tn een gemeenschappelijke conferentie van de Europese bosbouwcommissie en de houtcommissie van de economische com missieder Ver. Naties voor Europa heb ben zestig afgevaardigden^vandneen twintig landen be. eikt ten aanzien van de wenseuj ianee ter aantal maatregelen op koite mijn, die moeten worden g.®110™®", uron. zo grondig mogelijk gebruik van de nen voor de Europese houtvoorziening ie waarborgen. De aanbevolen maatregelen op korte termijn houden benutting van houtafval en uitbreiding van de invoer van gezaagd zacht hout uit de Sovjet-Unie en andere landen in, alsmede programma's ter ver hoging van de productie van hout uit de Europese bossen. Verbetering van de bos bouw en uitbreiding van de bosaanplant zijn aanbevolen als maatregelen op lange termijn. Volgens rapporten van deskundigen is het op grond van ramingen voor de ko mende tien of twintig jaar te verwachten, dat de Europese houtproductie zal stq- gen tot 163 Lillioen kubiekemeter per jaar. Deze hoeveelheid is aanzien- ter dan de productie in Eik kleiner dan de vermoedelijke Den ten van Europa. nodig gevonden op een aantal punten mondeling overleg te plegen met de mi nister en de staatssecretaris van Finan- cië en met de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Een van de daarbij besproken onderwerpen vormden de kwesties, welke nogal eens tussen huur der en verhuurder van woningen voorko men over onderhoud en reparaties. Als resultaat van die bespreking heeft de regering aan de commissie doen weten dat zij bereid is de zeer eenvoudige proce dure in arbeidszaken, welke geregeld is in de artikelen 125 A e.v. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, alsnog van toepassing te verklaren in geval van zulke geschillen. Bij nalatigheid van de verbuurder zal de huurder zich dan met een eenvoudig onge zegeld verzoekschrift tot de kantonrechter kunnen wenden. Indien de klacht gegrond wordt bevonden, zal de rechter vervolgens, Op Zaterdag 24 October a.s. zal de Ne derlandse Beiaardschool te Amersfoort officieel worden geopend. Tevens zal het gerestaureerde en aangevulde carillon van de O.L. Vrouwetoren in gebruik worden genomen. Dit zal geschieden tijdens een bijeenkomst in de raadzaal. Na afloop zal ,,'t Latijntje" in de Muurhuizen, de zetel van de beiaardschool, worden bezichtigd. De stadsbeiaardier van Amersfoort, de heer Leen 't Hart, bespeelt 's middags het carillon. Twaalf Kikoejoes terechtgesteld. Invoorhet aardgas van de N.A.M. Githoengoeri (Kenya) zijn Donderdag |P cgnt m3 (8350 kcalaan de twaalf Kikoejoes door ophanging ter doo hvnn WPiu-P hPt «directoraat-generaal voor gebracht, wegens hun aandeel in cte De lieer H. van Heek Hz., voorzitter der Kamer van Koophandel voor Twente en Salland, heeft in 'n vergadering dezer Kamer, welke gisteren in Hengelo is gehouden, hittere woorden gesproken over het overheidsbeleid ten aanzien van het aardgas. Het directoraat-generaal voor de industriali satie en energievoorziening laat, zo zeide hij, het bedrijfsleven in de vier Noordelijke provincies wat betreft de aardgas-aangelegenheden op schromelijke wijze in de steek. In deze tijd, waarin dag in dag uit in dustrialisatie wordt gepredikt en waarin tegelijkertijd het bedrijfsleven met het afzetprobleem worstelt, had volgens spr. verondersteld mogen worden, dat ook het aardgas zou worden aangegrepen om onze Nederlandse industrie in een wat gunstiger positie te brengen. De overheid heeft echter aan de ontwik keling van de productie alsmede de toe passing van aardgas als nietiwe energie- en grondstoffenbron in de achter ons liggende periode te weinig aandacht geschonken, hoewel de Kamers van Koophandel in de vier Noordelijke provincies hierop bil voortduring hebben gewezen. Drie vier jaren geleden nam de over heid de aanwezigheid van grote hoeveel heden aardgas nog niet ernstig; thans zou b0 goede wil van de Nederlandse Aard olie Maatschappij de productie omstreeks 1 millioen kub. meter per dag kunnen be dragen. Onder invloed van het bedrijfsleven is de massamoord te Lari in Maart van dit jaar. In totaal zijn tot dusverre in Kenya 109 doodvonnissen voltrokken. Advertentie anticipatie op de komende huurverho ging. Wanneer deze een feit geworden zal zijn, kunnen artikel 5 en de daarop ge gronde algemene maatregel van bestuur naar het oordeel van de regering zonder bezwaar vervallen. Een der leden bleef van mening, dat de mogelijkheid van een toeslag bij meer voudige bewoning toch op zichzelf wel redelijk is. Doordat minstens twee kamers als huiskamer moeten dienen en eveneens twee vertrekken als keuken, is de Slijtage groter dan wanneer er in een woning slechts één huiskamer en één keuken en voorts alleen slaapkamer en andere min der intensief gebruikte vertrekken zijn. De regering betwijfelde, of ook dit argu ment wel deugdelijk genoemd mag wor den. Een huis zal gewoonlijk meer aan slijtage onderhevig zijn, wanneer het be- j woond wordt door één gezin met een groot aantal kinderen, dan wanneer er twee ASPIRIN is geen verzamelnaam voor allerlei soorten hoofdpijntablet ten. ASPIRIN is een hoofdpijn tablet waar het merk ASPIRIN op staat. Alleen ASPIRIN is voorzien van het BAYER-kruls. overeenkomstig de regels van het gemene i gezinnen in wonen. De algemene televisie-regisseur en pro ducer Erik de Vries zal de tqjfcvïsie ver laten om terug te keren naar de televisie- staf van Philips te Eindhoven. Erik de Vries was bij de start van de Nederlandse televisie door Philips bij de t.v.-studio te Bussum gedetacheerd en verder beschik baar gesteld voor de experimentele t.v.- penode. Nu de televisie het experimentele stadium heeft verlaten, zal Erik de Vries zijn werkzaamheden weer volledig in Philins-kring gaan uitoefenen. Hij heeft bij de uitbouw van de_Neder- D -dse televisie onm skenbare verdiensten ad en velen achten zijn vertrek bij de riandise t.v. een ernstig verlies. Dp Dinsdag 3 November a.s. bel®.gU^® I iih. Middenstandsbond in het bisdom l'aarlem zijn jaarlijkse centrale raadsve' E 'daring in hotel Krasnapolsky te Amster dam. De agenda geeft o.m. ter behande- 1 ng aan diverse voorstellen van de afde lingen met praeadviezen van het hoofd pestuur. Als spreker zal optreden de heer perquin, perschef van de N.R.K.M. over „De huurverhoging en de belastingverla ging". recht, de verhuurder kunnen veroordelen het verlangde onderhoud te verrichten en de huurder kunnen machtigen zulks zo nodig op kosten van de verhuurder zelf te doen. Eventueel kan voorts de verhuur der een dwangsom worden opgelegd. Ingeval de huurder - met machtiging van de rechter het onderhoud zelf verricht, zal hij desgewenst de daaraan verbonden kosten met de door hem te betalen huurpenningen kunnen compen seren. Aangezien de wet met betrekking tot de zogenaamde kleine reparaties ook aan de huurder zekere onderhoudsverplich tingen oplegt, acht de regering het juist de hiervoor bedoelde eenvoudige proce dure ook mogelijk te maken, ind'-en ten aanzien van laatstbedoelde onderhouds verplichtingen de huurder nalatig is. Enkele leden stelden, naar aanleiding van het voorstel om artikel 5 van de Huurwet te doen vervallen, de vraag, of het wel redelijk is, dat er voortaan geen mogelijkheid meer zal bestaan om bij inwoning een enigszins verhoogde huur- prijs te berekenen. Er valt z° meende mpn - toch veel voor te zeggen, dat de eigenaar er mede van kan profiteren, wanneer de huurlasten voor de huurder als gevolg van de inwoning minder wor den. De regering kon dit laatste niet zonder meer onderschrijven. Tegenover een ver- Van andere zijde uit de commissie werd dit onderschreven. De bestaande regeling is trouwens, naar men opmerkte, bijzonder onbevredigend gebleken en heeft tot aller lei gemillimeter met de hoogte van de huren en tot allerlei onaangename ver houdingen aanleiding gegeven. BAYER bron, welke het «directoraat-generaal voor de energievoorziening geneigd was te ac cepteren, teruggebracht tot 3 cent per m3. Als dank voor deze door het bedrijfsleven ontwikkelde activiteit, aldus spr., heeft de regering bepaald, dat de prijs van bet aardgas voor industriële toepassing en voor de gasfabrieken 13 cent per m3 zal bedragen, terwijl de kostprijs inclusief de transportkosten franco verbruiker bij een dagproductie van 400.000 m3 slechts onge veer 5 cent per m3 bedraagt. Industrie noch bevolking van Noord- Oost Nederland kunnen als gevolg van deze abnormaal hoge prijsstelling van het' aardgas profiteren. In verband hiermede wees spr. op het geen in het Zuiden des lands is gebeurd. In Limburg en Noord-Brabant is 't cokes- ovengas van de Staatsmijnen sedert jaren zeer laag in prijs, zodat het dienstbaar kon worden gemaakt aan de industriëiè ont wikkeling van die gewesten. Intussen, zo vervolgde spr., heeft het directoraat-generaal een mededeling ge daan over de levering van de helft van de tot dusverre aangekondigde aardgaspro ductie aan de Kon. Ned. Zoutindustrie op calorieën-basis, derhalve tegen een prijs van ca 6 cent per m3. Deze levering moet als een noodsprong van het directoraat- generaal worden beschouwd. De officiële mededeling, dat deze leverantie alleen uit technische overwegingen uitsluitend ge richt moet zijn op genoemd bedrijf, is vol gens spreker niet aanvaardbaar en wordt door experts niet au sérieux genomen. Na besprekingen met de directeur-gene raal voor de energievoorziening is op 7 October 1952 een volledige specificatie van de toekomstige levering van aardgas aan de industrie op een prijsbasis van 6,5 cent per m3 voor toepassing onder de stoom ketels, waarbij de Zoutindustrie niet was vergeten, aan het ministerie van Economi sche Zaken toegezonden. Hierop is nimmer antwoord ontvangen. Wij misgunnen de Zoutindustrie het aardgas in genen dele, maar de vraag rijst slechts waarom het overige bedrijfs leven door middel van een abnormaal hoge prijsstelling het aardgas wordt ont houden. Waarom wordt het niet benut voor verlaging van de kostprijs, welke zo noodzakelijk is voor onze kansen op de wereldmarkt? Aldus vroeg spreker. Het tracé van het aardgastransportnet voor de vier noordelijke provincies is de vrucht van de onderhandelingen tussen de toenmalige minister van Economische Za ken, het directoraat-generaal voor de energievoorziening en de Kamers van Koophandel. Dit tracé wordt evenwel slechts gedeeltelijk uitgevoerd. De provin cie Groningen b.v. blijft geheel van de mogelijke inzet en toepassing van aardgas verstoken. Tot einde 1952 hebben volgens spreker de Duitsers kans gezien bjjna 1 milliard m3 aardgas aan de bodem te onttrekken. Deze productie is practisch geheel aan het bedrijfsleven ten goede gekomen, terwijl daartegenover in ons land een jaar later aan de industrie nog geen m3 is geleverd. Het aardgasbeleid der regering is tot dusverre een grote mislukking geweest, waarvan wij in Noord-Oost-Nederland de dupe dreigen te worden, aldus de heer Van Heek, die de volgende vier punten voorop wilde stellen: 1. Prioriteit voor de vier noordelijke provincies inzake de afneming van aard gas tot een dagproductie van 1 millioen m3. 2. Een op industriële toepassing afge stemde aardgasprijs niet alleen voor één enkel bedrijf, maar voor alle bedrijven, die voor het gebruik va» aardgas in aanmer king komen. 3. Zo spoedig mogelijke voltooiing van het oorspronkelijke ontworpen aardgas- pijpleidingennet in de vier Noordelijke provincies, met name speciaal ook in de provincie Groningen. 4. Opvoering van de exploratieve en booractiviteit in ons land en in verband daarmede opvoering van de aardgaspro ductie. Spreker hoopte, dat de Tweede Kamer wegen en middelen zal vinden die er toe zullen leiden, dat het tot dusverre ge voerde beleid radicaal wordt gewijzigd en daarvoor in de plaats een beleid wordt ge steld, dat met de gerechtvaardigde wensen ernstig rekening zal houden. Naar aanleiding van deze rede ontwik kelde zich een discussie, tijdens welke de heer Van Mourik Broekman, directeur der Kon. Nederlandse Zoutindustrie, mededeelde, dat het aardgas aan zijn on derneming niet tegen een bepaalde prijs wordt geleverd, doch zo, dat het bedrijf er vóór- noch nadeel van ondervindt. Spreker waarschuwde overigens tegen 'n tendens van achterdocht jegefts de Ne derlandse Aardolie Maatschappij, voor welke onderneming hij grote waardering had, welke bekwaamheden hij hoog aan sloeg en welker activiteit hij prees. (Van onze Brusselse correspondent). In de Belgische hoofdstad begon een vijfdaagse Europese conferentie der mi nisters van het vervoer. Zeventien Euro pese landen (België, Denemarken, Duits land, Frankrijk, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oos tenrijk, Portugal, Spanje, Triëst, Turkije, Groot-Brittannië, Zweden en Zwitserland) zonden ruim honderd gedelegeerden naar deze conferentie. Daaronder bevinden zich de ministers van vervoer der meeste deelnemende lan den. Er zijn verder ook Canadese en Amerikaanse waarnemers, alsmede waar nemers van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, de Europese organisatie voor economische samenwerking en van de Centrale Rijnvaart-commissie. Voornaamste punten der besprekin gen zijn de spoorwegen, de waterwe gen en het wegverkeer. Als eerste con crete zaak wil men het vaststellen van het statuut der permanente organisatie van het vervoerwezen. Verder zal aan Naar Reuter uit Parijs verneemt, heb ben de Westerse „grote drie" reeds over eenstemming bereikt over de tekst van het Brits-Frans-Amerikaanse amweord op de jongste Russische voorstellen be treffende het houden van vier- en vijf- mogendhedenbesprekingen. Het an tv. oor zou ook reeds ter kennis zijn gebracht van de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen verluidt, dat de Westelijke mo gendheden in haar antwoord te verstaan geven, dat de veiligheid van de Sovjet- Unie kar, worden versterkt door een Westelijke garantie van haar grenzen tegen een Duitse agressie. Het voorstel, dat In vage bewoordin gen is gesteld, betekent, dat het Westen voor het eerst Moskou zal polsen over het geven van wederzijdse waarborgen volgens de richtlijnen, die Sir Winston Churchill in Mei j.L heeft gegeven. „De Millioenennota 1954 met de bijbe horende voorstellen tot belastingveria- ging heeft een merkwaardig karakter. In ruime kring hebben deze staatsstuk ken wel in de eerste plaats de belang stelling getrokken door de betrekkelijk opzienbarende verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, die thans is voor gesteld". Aldus de aanhef van een arti kel van prof dr H. J. Witteveen onder de titel „Conjunctuur der conjunctuur- politiek: de Millioenennota 1954' in Economisch-Statistische Berichten van 14 October j.l. Prof. Witteveen constateert dan, dat de belastingverlaging algemeen is toe gejuicht. Hij acht dit begrijpelijk, aan- gezien reeds lang de te hoge belasting- druk als een ernstig euvel wordt ge voeld. „Men juiche echter niet te vroeg", zo voegt hij daaraan toe. „Het merk waardige van de begroting 1954 is na melijk, dat tegenover de in totaal voor gestelde belastingverlagingen, waarvan de kosten op niet minder dan ca 500 min. worden geschat, ook een zeer be langrijke stijging van de uitgaven wordt geprojecteerd;'. De totale uitgavenstij ging bereikt incl. nog te verwachten ad ditionele uitgaven de indrukwekkende omvang van ruim 1 milliard. „Dit is een stijging van niet minder dan 20 pet, die overeenkomt met bijna 5 pet van het nationaal inkomen". De oorzaken van de stijging somt prof Witteveen als volgt op (in mil lioen)' militaire uitgaven 50, waters nood 400, salarisverbetering rijksperso neel 50, additionele uitgaven 250, stij ging normale uitgaven verschillende mi nisteries 300, tezamen 1050. Verontrustend acht schrijver, dat ook de normale uitgaven voor de verschil lende ministeries zulk een krachtige stijging te zien geven. „Blijkbaar is hier een tendentie aan het werk tot verrui ming van de werkzaamheid van de overheid en tot vergroting van het amb telijk apparaat.' Prof. Witteveen acht een krachtig pro test gepast tegen de al te gemakkelijke berusting in het hoge niveau der uit gaven, die uit de bewoordingen van de millioenennota spreekt!" Moeten wü er maar in berusten, dat de begroting steeds in dezelfde mate als het natio naal inkomen zal blijven stijgen?" Wil men een juist beeld krijgen van de begroting, dan dient men, zo betoogt prof. Witteveen, aan het tekort op Ge wone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouwegaüsatiefonds van 401 mil lioen toe te voegen de in aanmerking genomen ontvangsten uit de tegenwaar derekening ad 170 millioen, terwijl te vens de nog te verwachten additionele uitgaven ad 250 millioen daarbij moe ten worden betrokken. Na vermindering van dit tekort met begrote afschrijvin gen ad 113 millioen wordt het tekort 828 millioen. Voegt men daaraan toe de uitgaven op de Buitengewone Dienst II excl. aflossingen ad 734 millioen, dan komt men tot een totaal inflatoir effect van de begroting van 1.562 millioen. In dezelfde richting wijst de schatting van het kastekort. „Natuurlijk kan een deel van dit te kort worden gedekt door het uitgeven van langlopende leningen op de kapi taalmarkt. Stelt men dit deel bij bena dering gelijk aan de uitgaven van de Buitengewone Dienst II, dan blijft ech ter een inflatoir werkend tekort van ca f 800 millioen over". Prof. Witteveen meent er niet op te mogen rekenen, dat het huidige begro tingstekort vanzelf zal verdwijnen, ook al zullen de uitgaven voor watersnood en oorlogsschadevergoedingen t.z.t. ver minderen. Immers de minister verklaart zelf, dat als gevolg van niet-financiële factoren, bij de militaire uitgaven thans een zeer grote achterstand is ontstaan. Uit hoofde van de door ons land in in ternationaal verband aanvaarde ver plichtingen zal deze achterstand in de toekomst moet worden ingelopen. Conclusie van prof. W„ dat tengevolge van de uitgavenpolitiek der regering de huidige belastingverlaging waarschijn lijk niet meer dan een tijdelijke vreug de zal kunnen zijn. Alleen bij een ernstige conjuncturele deflatie zou een begrotingstekort van bijna 1 milliard te verdedigen zijn en prof. W. vraagt zich daarom af, of voor 1954 in de particuliere sector een zo sterke deflatie te verwachten is, dat de inflatoire werking van de overheids sector hierdoor zal worden gecompen seerd. Zal m.a.w. de begroting 1954 vol doen aan de eisen van een anticyclische begrotingspolitiek Het merkwaardige is, dat er juist nu ver schillende tekenen zijn, die er op wijzen, dat de deflatoire tendenties in onze econo mie in snel tempo aan 't verdwijnen zijn, zo merkt prof. Witteveen op. De deflatie in de particuliere sector moet voornamelijk veroorzaakt zijn door de daling van de in vesteringen in voorraden. Er zijn evenwel tekenen, die er op wijzen, dat aan de voorraad-intering een einde begint te ko men. Op grond van conjunctuuronderzoe kingen die wijzen op het optreden van een voorraadcyclus van 3 a 4 jaar zou het te verwachten zijn, dat de voorraad- daling, die in het 4e kwartaal 1951 begon, tussen het 2e en 4e kwartaal 1953 weer voor een voorraadstijging zou gaan plaats maken. Dit zou dan betekenen, dat de belangrijkste oorzaak van deflatoire ten denties in de particuliere sector zou ver dwijnen. Wel moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de investeringen in kapitaalgoederen 'n daling zouden gaan vertonen. Er worden echter de laatste tijd door deskundigen gunstige schattingen ge maakt Prof W. houdt bovendien rekening met het gunstige effect van de belasting verlagingen en met de invloed van de al gemene loonstijging en de huurverhoging. „Wanneer wij na deze beschouwingen de balans opmaken, blijkt derhalve, dat in 1954 in de particuliere sector waarschijn lijk geen belangrijke deflatoire krachten meer werkzaam zullen zijn". Men moet dan ook vrezen, „dat het omvangrijke te kort van de begroting 1954 onze economie opnieuw in de richting van de inflatie zal drijven." „En het ware zeer kortzichtig om onze gunstige deviezenpositie op te offeren aan een voor de werkgelegenheid onnodige binnenlandse inflatie. Want een gunstige deviezenpositie is een conditio sine qua non voor het voeren van een conjunctuur- politiek in het geval van een werkelijke internationale depressie." De grote veranderingen in de begrotin gen van de laatste jaren moeten conjunc tureel van de grootste importantie zijn. Daarom is het teleurstellend, dat de „ti ming" van deze veranderingen conjunctu reel allerongelukkigst blijkt te zijn. Toen zich in 1952 in de particuliere sector de flatoire tendenties ontwikkelden kwam daarbovenop de deflatoire invloed van een begrotingsoverschot van ruim 1 mrd; omgekeerd dreigt nu, op het mo ment, dat de deflatoire krachten in de particuliere sector schijnen te zijn uitge werkt, inflatie te worden veroorzaakt door een begrotingstekort van ruim 800 min. Men zou het zo kunnen uitdrukken, dat dit tekort van 800 min conjunctureel twee jaar te laat komt." De werking van de begroting kan daar door volkomen pro-cyclisch worden in- plaats van anti-cyclisch. Men zou zelfs kunnen zeggen, aldus prof. Witteveen, dat de schommelingen in de binnenlandse con junctuur voor een groot deel door de ver anderingen in de begroting zijn veroor zaakt. Uit zijn beschouwingen trekt prof. Wit teveen twee consequenties. De eerste is, dat een beroep op de Staten-Generaal moet worden gedaan om het tekort op de begroting 1954 alsnog zoveel mogelijk te beperken. De tweede is, dat naar een effectievere procedure voor de anti-cyclische begro tingspolitiek moet worden gezocht. de vertegenwoordigde landen instem ming worden gevraagd met de in Ja nuari 1.1. te Parijs door de acht minis ters genomen besluiten. Ook het finan cieren van het internationaal wegennet wil men bespreken. In zijn openingswoord constateerde de Belgische minister-president, Van Houtte, dat thans 17 regeringen vertegenwoordigd I zijn. tegen „maar" 8 op het in het begin van het jaar te Parijs gehouden congres. Dat bewijst de belangrijkheid van het te Parijs genomen initiatief. De conferentie van Parijs, aldus nog de premier, heeft het bewijs geleverd, dat samengevoegde actie van de ministers van vervoer, het nemen van gemeenschappelijke beslissin gen op grote schaal verhaast. Een perfect transportnet op alle gebied, kan Europa zijn vroegere levenskracht doen terug vinden. De congres-voorzitter, de Belgische mi nister van Transportwezen, P. W Segers, wees er op dat. in het licht van 'n steeds toenemend Internationaal verkeer moet gezocht worden naar een hoger rende ment van de installaties, van bet mate rieel en van het personeel. Dit vergt een snellere rotatie, een minimum van tijd verlies, eenvormigheid in het materieel, standaardisatie, verlaging der kostprijzen, dit alles zowel op nationaal als op inter nationaal gebied. Er werden in verband met wat voor gaat, reeds vele internationale accoorden getroffen, doch er ontbrak nog een repre sentatieve internationale organisatie van de vervoerders. Met het oog daarop, werd te Parijs al een internationale vereniging voor het vervoer over de binnenwateren in het leven geroepen. Het te Parijs ge dane werk, heeft nóg meer de noodzake lijkheid aangetoond van een permanent orgaan met uitvoerende bevoegdheid, om de gewenste continuïteit te bereiken. Spr. deelde mede, dat de Europese conferentie van het vervoer een permanent organis me zou moetan worden, dat o.m. ook de elders bestudeerde oplossingen op trans portgebied in toepassing zal brengen. Niet minder dan veertien ministers van het vervoer wonen deze conferentie bij. De Nederlandse minister. Algera, die we gens een reis in Zuid-Afrika op de eerste conferentie-dag niet kon aanwezig zijn, en door Hr Ms ambassadeur te Brussel, mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, werd vervangen, nam vanaf de tweede dag aan de werkzaamheden der conferen tie deel. Het ligt in de bedoeling in de loop van de volgende maand een begin te maken met het overbrengen van de patiënten van het sanatorium „De Klokkenberg" onder Tilburg naar de nieuwe stichting aan de Galderseweg te Breda. Dezer dagen hoopt men gereed te zijn met de inrichting van de meeste ziekenkamers en de beno digde verblijven voor het verplegend per soneel. De officiële opening zal echter pas in het voorjaar geschieden, want nog vele maanden zullen nodig zijn voor de vol ledige installering een feit is. Met be trekking tot het bezoek zal men de eerste tijd echter nog op grote moeilijkheden stuiten, omdat de bestrating van de Gal derseweg, door tegenslag bij de riolerings- werkzsamheden, nog op het programma staat. Een officiële verbinding met het nieuwe sanatorium zal eerst na het ge reedkomen van deze weg tot stand kunnen komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5