tussen Oost en West Frankrijk bedrijft weer een laveer-politiek mSm m m 2 Almelo verrijkt Amerikaanse met nieuwe fabriek „ISRAËLISCH-JORDAANS GESCHIL ZEER ERNSTIG" Scherpe Anglicaanse aanval op Katholieke Kerk NOTA OVER BELASTING VERLAGING Belastingen en huur ver ho gin Regering beantwoordt uiteen lopende vragen 1^ Denk bij belasting ook aan uw offer voor de missies Wm sp wm- mm N, Buitenlandse industrievestiging groot belang voor nationale van economie Explosie op Amer. vliegclekschip DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag 17 October 1953 WEERBERICHT V.. Geloven in een verdrag is zeer moeilijk geworden mm mm Visjinsky op Joego slavische receptie Grote Drie"te Londen n Brochure, getiteld „Onfeilbare misvattingen" Driedubbele kinder aftrek 1 oor buitenshuis studerende kinderen De regering overweegt een voorstel van Kamer om voor kinderen, die uitslui- j tend of nagenoeg uitsluitend op kosten *an de belastingplichtige buitenshuis stu- Jrfen de kinderaftrek U bepalen op het drievoud van het normale bedrag. Israëlische aanval eiste 54 mensenlevens Minister Zijlstra: Bewijs van vertrouwen Verpissinp Gelijke monniken Nederland mag deur niet sluiten Analyst Amerikaans gezinsinkomen Geen compensatie voor kleine zelfstandigen Belastingheffing over gemiddeld inkomen heeft weinig zin De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, maar later ook verspreide opkla ringen. Vanavond hier en daar mistvorming. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperature als vandaag. Zondag 18 October: Zon op 7.09 uur' er 17.40 uur; Maan op 1546 uur, onder ï-J uu Maandag 1» October: Zon op "243° uuT 17.38 uur; Maan op 16.02 uur, onder 2.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SAMENSPRAAK ALSEvaSnndHe S veTtSn^li de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault in de parlementaire com missie voor Hiitenlandse aangelegen- fciain een overzicht gegeven van de richtlijnen, welke in een naar gemeld ,.aVvppt bewogen ministerraad waren vastgesteld. Zo deelde Bidault mede, dat hij d.w.z. dat de meerderheid van de ministers daartoe heeft besloten) zijn steun zou blijven geven aan de bekrach tiging van het verdrag in zake de Europese Defensiegemeenschap, waarvoor echter „de regering zelf het tijdstip zal vast stellen." Voorts verklaarde de Franse minister, dat vrije verkiezingen in Oost-Duitsland een noodzakelijke voorwaarde voor de instelling van een regering voor geheel Duitsland vormen; dat de Russische eis tot ontbinding van de Noordatlantische gemeenschap als voorwaarde voor een regeling tussen Oost en West onaanvaard baar is; dat de instelling van de Europese Defensiegemeenschap niet beschouwd kan worden als een voorwaarde voor onder handelingen tussen West en Oost, even min als dergelijke onderhandelingen een voorwaarde kunnen zijn voor het instel len van de E.D.G.; dat de gedachte van een niet-aanvalsverdrag tussen de Euro pese Defensiegemeenschap en de Sovjet- Unie niet tot de onmogelijkheden zou behoeven te behoren, maar onder de ge geven omstandigheden niet van wezen lijk belang schijnt te zijn; dat er op het ogenblik geen sprake is van een viermo- gondheden conferentie op net hoogste niveau, doch slechts van de ministers van buitenlandse zaken; en ten slotte dat de gedachte van. een vijfmogendhedenconfe- rentie momenteel een droombeeld is. Men zal moeten erkennen, dat In deze rirhtliinen, welke toch wel een zuiver voorbeeld van de huidige Franse buiten landse politiek zulle|> geven naast nega tieve ook zeer positieve elementen voor komen Tevens valt op, dat deze politieke gedragslijn als geheel gezien, veel dichter bij het Amerikaanse dan bij het Engelse standpunt aansluit. Als het dan waar is, zoals in gewoonlijk goed ingelichte krin gen wordt beweerd, dat Foster Dulles dit maal naar Londen komt in een stemming om desnoods belangrijke concessies aan de inzichten van Londen en Parijs, dan lijkt het verre van uitgesloten, dat deze conferentie belangrijker resultaten zal af werpen dan die van een paar maanden geleden te Washington. sloten. En daarbij trof men ook weer twee lezingen aan, welke beide overigens van de gedachte uitgingen, dat een her bewapend West-Duitsland en straks een herenigd Duitsland hetzij in ver bond van de Europese Defensiegemeen schap, hetzij in dat van de Nato een defensieve eenheid met het Westen zou vormen. Soms scheen de grote gedachte te zijn, dat de Sovjet-Unie verdragsmatige waarborgen tegen een aanval van het Westen zou krijgen, dan weer scheen het Westen Rusland tegen een Duitse aanval waarborgen te willen bieden. Het andere non-agressiepact, waar over geschreven en gesproken wordt, zou bovenal dienen om èn Frankrijk èn de Sovjet-Unie waarborgen tegen een Duit se aanval op een van deze twee landen, of op beide samen te verschaffen. De waarborgers zouden dan zijn' de Ver enigde Staten en Engeland. Dit pact is aanvankelijk heel sterk aanbevolen door Parijs, in zekere zin als voorwaarde voor het aanvaarden van de Europese Defen siegemeenschap, met Duitsland als een van de verdragsluitende partijen. Hoe men eigenlijk tot al deze construc ties is gekomen, is in zekere zin een raadsel. De ervaring uit de tussen- oorlogse periode, toen Frankrijk Europa met een onontwarbaar net van veiiig- heidsverdragen had overspannen, is les genoeg om met dergelijke internationale instrumenten voorzichtig om te springen en er geen bovenmatig vertrouwen in te stellen We kunnen ons dan ook heel goed indenken, dat het Kremlin bij alle angst welke het voor een herbewapend Duitsland en voor het Westen heeft, aan een dergelijk niet-aanvalspact weinig of geen waadde hecht. Als men eenmaal lid van de Verenig de Naties is, heeft men ook artikel 2 van het Handvest ondertekend, dat luidt: ,Alle leden onthouden zich, in hun. internationale betrekkingen, van bedrei gingen of van het gebruik van geweld, hetzij tegen de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van elke andere staat, hetzij op welke andere wijze ook, die onverenigbaar is met de doelein"!«||§b den van de Verenigue Naties." In dezef||||^ woorden ligt wel de sterkste belofte van |||1|| internationale rechtvaardigheid; en als mm® de daar gegeven zekerheid niet volstaat, kan men in beperkter overeenkomsten nog minder vertrouwen hebben. En ten-1||§||| slotte vragen wij ons af. of het weder zijdse wantrouwen, dat de diepste oorzaak van de tegenwoordige spannin gen is, weggenomen kan worden d001",»™™, een verdrag. Het antwoord op deze vraa is zeker met aan enige twijfel onder worpen. Een zeldzaamKeid, zelfs in de haven van New-York 's werelds grootste havenstad, toont deze indrukwekkende luchtfoto. Zeven van de grootste passagiersschepen lagen gelijktijdig aan de kaden in de Hudsonriviergedurende iets tuinder dan drie uur. Het zijn, van rechts op dc voorgrond tiaar links: de „Saturnia" uit Italië; de „America" en de United Sta tes" van de United States Linede „Ile de France" van de Franse passagierslijn. de Cnnarders „Queen Elizabeth" en Caroniaen de „Grivsholm" van de Zweden-Amerikalijn. De „America" arri veerde in de haven om 13.00 uur, waar- door de zeven schepennaast elkaar kwamen te liggen, om 15.30 vertrok de „Caronia"waarmee de „ketting" van zeven werd verbroken. .ytuiiU- IET HET MINST merkwaardig is Bi- daults mededeling over het niet- aanvalspact, dat de Sovjet-Unie zou wor den aangeboden. Er is de laatste tijd, eigenlijk in grote verwarring, sprake ge weest van twee in zich geheel verschil lende pacten van die aard. Het ene was een non-agressiepact, dat tussen de gehele gemeenschap van de noordatlantische verdragsorganisatie met Sovjet-Unie zou kunnen worden ge- Afgevaardigden bij de Ver. Naties van de landen van het Sovjet-Russische blok hebben Donderdagavond voor de eerste maal sinds 1948 in New York een Joego slavische receptie bijgewoond. Ook de leider van de Sovjet-Russische delegatie bij de V.N., Visjinsky, bevond zich on der de aanwezigen. Sommige functionarissen op de recep tie waren van mening, dat het bezoek van de communistische afgevaardigden een poging was om Joego-Slavië in ver band met de crisis in Triest in verlegen heid te brengen. Anthony Eden, Georges Bidault en Fos ter Dulles, resp. de Britse, Franse en Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, zjjn gisteren te Londen hun besprekingen begonnen. Aan het einde van de eerste conferentie is de volgende verklaring uit gegeven: „De ministers hebben het ant woord op de Sovjetrussische nota van 28 September j.l. besproken. Voorts werden het vraagstuk-Triëst en de toestand aan de Israelisch-Jordaanse grens in ogenschouw genomen". Verder werd niets over de conferentie gezegd en eeti woord voerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken weigerde elk commentaar. 11 De Anglicaanse Keik Weeft gisteren een brochure gepubliceerd, welke een zeer scherpe aanval inhoudt tegen de Katholieke Kerk. De titel ervan, ..Onfeilbare misvattingen is op zich reeds veelzeggend. De aartsbisschop t an Canterbury, dr Fisher, had in het begin van deze week in een rede reeds het verschijnen aangekondigd van een boekje, dat een „vriendelijk doeltreffend" antwoord zon geven op de door de Anglicaanse aartsbisschop fel veroordeelde propaganda van de Katholieke Kerk. Katholieke de Paus, de aflaten, de Onbevlekte Ont- In het boekje wordt de Kerk in Engeland beschuldigd van „hoogst verwerpelijke methoden, bij voorbeeld geestelijke vreesaanjaging. dubbelzinnigheid, totalitarisme en po gingen om bekeerlingen te maken on der ernstige zieken en stervenden in de ziekenhuizen De katholieke propaganda in Enge land is volgens het Anglicaanse ge schrift „krachtiger. aanmaUgender, hch- vaardiger en soms ook onbehoorlijker dan ooit tevoren". r»_„. „Terwijl de Anglicanen Z.H. de als bisschop van Rome, de katho ie e bisschops- en priesterwijding en de a tholieke sacramenten erkennen aldus gaat de brochure verder: .worden de in stellingen van de Anglicaanse Kerk door de Roomse hiërarchie als onecht be schouwd". Voorts worden in het bijzonder de leerstellingen van de onfeilbaarheid van is n-1- van oordeel, dat de uitgaven t up-,01'i s' die hun kinderen geheel op veelal buitenshuis laten studeren boven rt^let onbetekenende mate uitgaan thuiswone, „Ul,tgaven voor de studie van lagere en tlnderen. Met name voor de etui 7ware7ast omens kan dit >mmers Ln bepahnt^ S^nsbudget leggen. de schatkist eerf offer'TarTdoe'd zout v0°r lioen betekenen. rond V1J vangems en de Tenhemelopneming van Maria als „katholieke dwaalleer" be stempeld. Het geschrift is voorzien van een voorwoord door de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher. Van katholieke zijde is verklaard, dat in het jaar 1951 in Engeland en Waies 11.330 volwassenen naar de R.K. Kerk zijn overgegaan. Yrijdagmorgen is een losse locomotief die door een onveilig signaal was gere den, in volle vaart op de achterste wagon van een Franse locaaltrein gereden. Het ongeluk gebeurde bij Lyon, in de trein waren vele arbeiders van de zijde fabrie ken te Lyon, die naar hun werk reisden. De schok was zo hevig, dal de laatste drie rijtuigen in elkaar werden gescho ven. Tot dusverre zijn er 10 dóden en 5 gewonden. Overzicht van de ravage. I Verrassend was de mededeling, dat de ministers ook hebben gesproken over het Israelisch-Jordaanse vraagstuk. In dit ver band wordt vernomen, dat de Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken het Britse protest bij de Israëlische regering tegen het jongste incident aan de Israelisch-Jordaanse grens geheel hebben onderschreven. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de drie ministers het er over eens wa ren. dat de toestand aan de Israelisch- Jordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden beschouwd. In Franse diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Bidault een compromis-op- lossing voor Triëst heeft voorgesteld. Ge vraagd om commentaar, verklaarde de Franse minister: „Vous jouez plus vite que les violons". Hij bedoelde hiermee, dat de vragensteller een stap voor de gebeur tenissen uitliep. Bidault voegde hieraan toe. dat de kwestie-Triëst „een vraagstuk is, dat de ernstigste overweging verdient". Radio Jeruzalem meldt, dat volgens de jongste cijfers uit Jordaanse bron het aan tal doden als gevolg van de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Kibia 54 bedraagt. Jordanië heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen de „massa-moord op Jordaanse bur gers" door de Israëliërs. Het vraagt geen actie van de V.N., maar wenst wel, dat de leden van de Veiligheidsraad op de hoogte worden gesteld van de feiten. In een Britse nota aan Israël wordt uiting gegeven aan „bezorgdheid over Israëls politiek van vergelding, welke de vrede in het Midden-Oosten in gevaar brengt". De Amerikaanse regering heeft ver klaard de toestand met de grootste zorg en aandacht gade te slaan. President Eisenhower zeide gisteren nog, dat de V.S. geloven alles in het werk te moeten stel len om in het belang van de wereldvrede evenwicht te scheppen in het Nabije Oosten. Hij zendt Eric Johnston naar het Nabije Oosten als zijn persoonlijke ver tegenwoordiger, met de rang van ambas sadeur, om met Israël en de Arabische staten de watervoorziening en andere ontwikkelingen te bestuderen met het oog op verbetering van de algemene toestand in dat deel van de wereld. De minister van Economische Zaken heeft gisteren in Almelo onder grote be langstelling van autoriteiten en industriëlen een nieuw bedrijf van de „textile Machines Reading", 's werelds grootste producent van kousenbreimachines, zoals prof. Zijlstra het in zijn rede noemde, officieel geopend. De fabriek ligt op een uit gestrekt nieuw i.Vn trieterrein ten Noorden van Almelo. Men heeft de verwach ting, dat binnen niet al te lange tijd ca. 500 mensen hierin te werk gesteld kunnen worden, zowel mannen als vrouwen. Het moederbedrijf is gevestigd in Amerika en heeft daar een grote omvang aangenomen. D,, bedoeling is, dat niet zozeer voor de binnenlandse markt, maar vooral voor export in de eerste plaats voor de Euro pese markten gewerkt zal worden. Men kan hier spreken van een wisselwerking, want het bedrijf zal voor de voorziening van diverse materialen een beroep doen op de Nederlandse industrie. In het nieuwe bedrijf wordt voorlopig gewerkt met een kleme groep Amerikaans personeel, dat hoofdzakelijk bedoeld is om Nederlandse arbeidskrachten cp te leiden. „Wederom is een belangwekkend pro maken van de mogelijkheden tot aankoop van halffabrikaten bij de Nederlandse in dustrie. Hierbij kunnen zowel grote als kleinere bedrijven worden ingeschakeld. Met name voor kleinere bedrijven, die in staat zijn een roed product te leveren, kunnen hierin belangrijke ontplooiings mogelijkheden liggen. O O TP EN m ;ns kan zich vergissen. Dat 1-J is voor zijn eigenliefde niet bepaald aangenaam, maar toch kan een ver gissing welkom zijn. Vandaar de uit drukking: „ik hoop, dat ik mij vergis". Toegeven, dat men zich vergist heeft, is vaak moeilijk. Men bekent niet gaarne dat men de zaak verkeerd gezien heeft. En toch siert een ruiterlijke bekentenis de mens! Welnu, laten wij ons zelf eens opsie ren door toe te geven, ons ogenschijnlijk vergist te hebben in dc gevolgen van i hei mislukken van de loononderhande lingen in de Stichting van de Arbeid. Vreesden wij, dat de verhoudingen na deze mislukking moeilijker zouden u-or den, de feiten hebben, naar het schijnt anders uitgewezen. Met spoed en in vol ledige overeenstemming werd een advies uitgebracht inzake dc toepassing van het loonronde-besluit met betrekking tot o.m. ouden van dagen en de kinderbij slagen. Het meest verrassend was voor ons wel, dat bij dc verhoging van dr kinderbijslag geadviseerd werd om voor al de grote gezinnen tegemoet te ko men. Tot dusver stonden de Kath. ver tegenwoordigers vrijwel alleen in hun strijd voor de grote gezinnen. Nu eeh*er werd een eenstemmig advies uitge- bracht, dat de instemming van de Ka tholieken kan hebben. Zo heeft men elkaar na de mislukte loonbesprekingen wel heel snel gevon den. Een andere zaak is, of bij de betrokken werknemers ook „alles vergeten" is. Wij bedoelen, of het besluit van de regering om tot 5 te gaan, geen blijvende ont stemming zal hebben gewekt. Dat er ontevredenheid heerst, bleek wel duide lijk op het K.A.B.-Congres, maar terecht wil het hoofdbestuur óm die 1 de ar- beidsvrede niet in gevaar brengen. Hopelijk zal de storm luwen, want de arbeidsrust is voor allen een hoog en noodzakelijk goed. Waarschijnlijk zal het. royaler advies van de Stichting van de Arbeid inzake toepassing op bepaalde groepen er toe bijdragen, dat de ont stemming afneemt. Wie weet, brengen de Kamerdebatten nog wat op tafel. In dit geval hopen wij zeker niet, dat wij ons vergissen! ject gerealiseerd, dat zal bijdragen tot de zo gewenste uitbreiding van de productie en de werkgelegenheid in de Nederland se industrie; een ontwikkeling, die nood zakelijk is om een juiste verhouding te handhaven tussen de „geboorteschaal" van de bevolking en wat men zou, kun nen noemen de „geboorteschaal" van nieuwe industriële vestigingen en uit breidingen", aldus de minister in zijn ope ningswoord. Met voldoening stelde spr. vast. dat de belangrijke bijdrage, die dit bedrijf levert tot de industrialisatie van ons land af komstig is van een Amerikaanse onderne ming, die Nederland heeft gekozen voor de vestiging van een productiebedrijf in Europa. Dit is wederom een bewijs van vertrouwen, dat men in het buitenland stelt in de potentiële mogelijkheden, die Nederland voor industriële vestigingen biedt. Soms wordt de vraag gesteld of de ves tiging van buitenlandse bedrijven geen remmende factor is voor de ontplooiing van Nederlandse initiatieven? In dit verband merkt minister Zijlstra allereerst op, dat het tempo van de Ne derlandse industrialisatie zeer hoog dient te zijn om aan de groeiende behoefte aan werkgelegenheid te kunnen voldoen. Ook wanneer geregeld buitenlandse onderne mingen in Nederland nieuwe vestigingen tot stand brengen, blijft de taak voor onze eigen industrie reeds zwaar genoeg, zelfs indien men alleen het kwantitatieve as pect in aanmerking neemt. Daar komt nog bij, dat de producten van de buitenland se ondernemingen in het algemeen niet in het bestaande Nederlandse productiepro gramma voorkomen en veelal van zoda nige aard zijn, dat zij eerst na langdurige en kostbare technische ontwikkelingsar beid erin opgenomen zouden kunnen worden. Doch ook in de gevallen, waarin een buitenlandse vestiging een concurrent is voor bestaande of potentiële Nederlandse industrieën, zijn er redenen om niet zon der meer de wenselijkheid van een derge lijke vestiging te ontkennen. Wanneer de buitenlandse ondernemer niet zou over gaan tot oprichting van een bedrijf in Nederland, zal hp er in de meeste gevallen toe besluiten in één van de andere Euro pese landen een bedrijf te vestigen. Het gaat bij deze bedrijven immers niet om de afzet op de Nederlandse markt, doch om het bewerken van een zeer groot afzet gebied van een Europees land uit. Dit bewijzen de exportcijfers van de reeds in Nederland gevestigde Amerikaanse onder nemingen. In vele gevallen bedragen deze namelijk 80 tot 90 pet van de productie. Tenslotte wees spr. op een naar zijn mening niet minder belangrijk positief aspect van de buitenlandse deelneming aan de industrialisatie van Nederland. De buitenlandse ondernemingen, die zich ':ier te lande vestigen, worden in vele geval len belangrijke afnemers van bestaande industrieën. Veelal kan men contateren, dat deze bedrijven in hoge mate gebruik Advertentie Op grond van al deze overwegingen was de minister van mening, dat de door ons land gevolgde politiek inzake de buiten landse industriële investeringen, de juiste moet worden geacht. Deze politiek is er op gericht de Luitenlander op volkomen gelijke wijze te behandelen als zijn Neder landse collega, in zekere opzichten krijgt hij bijzondere aandacht, doordat getracht wordt hem enige hulp te verschaffen bij het overwinnen van moeilijkheden, die voortvloeien uit onbekendheid met de omstandighed ;n in het land. Het Amerikaanse ministerie van han del heeft bekendgemaakt, dat het gemid delde gezinsinkomen en inkomen van al leenstaande personen, voor aftrek van be lastingen, in de Ver. Staten in 1950 4.480 heeft bedragen. Ongeveer een derde van de betrokkenen ontvingen meer dan het gemiddelde inkomen. Ongeveer 6 pet had den inkomens van 10.000 of meer en 3 pet hadden inkomens van minder dan 2.000. De minister van Financiën en de Staats secretaris van Financiën hebben de Twee de Kamer in een nota medegedeeld, dat het bedrag van 15.5 millioen, dat in de ingediende belastingwetten voor de af schaffing van het schoolgeld voor 6 jaren lager onderwijs is geraamd, een bruto- bedrag is, zonder aftrek van de perceptie kosten. Het komt de bewindslieden redelijk voor, dat de vergoedingen, welke door het Rjjk aan de gemeenten zullen worden ver leend, zullen worden berekend op basis van de door de gemeenten gederfde belas tingopbrengst, derhalve na aftrek van de perceptiekosten. De verwezenlijking van het denkbeeld van enige leden om de kleine zelfstandi gen. die niet in de inkomstenbelasting worden betrokken, een co-mpensatie te ge ven in de vorm van een vrijstelling van vereveningsheffing voor de eerste f 10 000 van de jaarlijkse loonsom, iou, naar voor lopige schatting, een budgetair verlies van enige tientallen millioenen beduiden. Een door andere leden aanbevolen beperking van deze vrijstelling tot ondernemingen, die een loonsom van niet meer dan f 50 000 in een jaar uitkeren, zou dit verlies naar globale schatting met 25 pet vernrnderen. De bewindslieden staan echter zoals zij reeds eerder mededeelden afwijzend tegen verdergaande compensatie in het algemeen en tegen een verlaging van de vereveningsheffing in het bijzonder Een zodanige compensatie, uitsluitend voor een bepaalde groep van ondernemers, zou voorts een onjuiste discriminatie zijn te genover andere ondernemers met het oog op de concurrentieverhoudingen Voorts kan moeilijk worden aangenomen, dat een werkgever, die 50.000 per jaar aan lonen uitkeert, hetgeen op een arbe.dersbezetting van 15 man neerkomt, in de régel zou moe ten worden gerekend tot de kleine zelf standigen, die niet in de inkomstenbelas ting wo.den betrokken. Aan boord van het 27.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Leyte", dat zlcli in een droogdok te Boston bevindt, heeft zich Vrjjdag een ontploffing voor- gedaan. Ten minste dertig personen zijn te delen, doch zij "wees er om het leven gekomen. Het aantal ge wonden wordt op ruim veertig geschat. De „Leyte", die in 1946 voltooid is en in oorlogstijd 2.500 man aan boord kan heb ben, biedt ruimte voor negentig vliegtui gen. Het schip heeft naar schatting ze ventig millioen dollar gekost. Het behoort tot de Essex-klasse. Na de explosie brak een brand uit. Hoe de zaak zich precies heeft toegedragen en wat de oorzaak van de ontploffing kan zijn, is nog niet bekend. Volgens de gezagvoerder wordt het merendeel der slachtoffers gevormd door officieren. De ontploffing deed zich onder hangars in de omgeving der offi- ciersverblijven voor. Vrjjwél de gehele bemanning en alle vliegtuigen bevonden zich op het ogen blik ven de explosig op de wal. Aan het verslag betreffende het nade re mondelinge overleg tussen de regering en de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de verschillende wetsontwerpen tot verlaging van belas tingen en tot wijziging van de huurwet ontlenen wij nog het volgende: Op een vraag of de regering niet vreest, dat de financieel-economische positie van ons land zal worden ontwricht, indiien een achterstand aan militaire bestedin gen van meer dan 500 millioen in een volgend jaar ineens zou worden inge haald. verklaarde de regering deze vrees op. dat het niet in de bedoeling ligt de ontstane ach. terstand op een dergelijke wijze in te lopen. Het totaalbedrag van 6 milliard aan militaire uitgaven, dat oorspronkelijk in 4 jaar zou worden besteed, zal over een langere periode moeten worden verdeeld. Op een vraag in zake de verwachting van" de regering omtrent de ontwikke ling van het nationaal inkomen in 1954 antwoordde deze, dat voor 1953 dit inko men tegen factorkosten door het Centraal Planbureau wordt geraamd op 18,11 milliard. Hiervan uitgaande, kan het na tionaal inkomen over 1954 omstreeks 2 pet hoger worden gesteld dan dat over 1953. Bij deze raming is geen rekening gehou den met de loonsverhoging van 5 pet, om. trent de invloed hiervan op het nationale inkomen kunnen nog geen cijfers worden verstrekt. De regering deelde mede, dat de moge lijkheid tot het aanslaan naar een gemid deld inkomen over een aantal jaren nog eens nader is overwogen. Hieraan bleken echter vele moeilijkheden verbonden, terwijl het effect voor de belastingplich tigen gering zou zijn en het in de meeste gevallen de moeite niet zou lonen. De regering deelde mede, dat een herziening van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen in overweging is. De commissie vroeg, of de maatrege len met betrekking tot degenen, die een sociale uitkering ontvangen, en hen. die van overheidswege zijn gepensionneerd. tegelijk met de huurverhoging zullen in gaan, Zullen deze maatregelen ook gel den voor de Indische gepensionneerden? De regering deedt mede. dat deze maatregelen met spoed worden voorbe reid, aangezien het in de bedoeling ligt die tegelijk met de huurverhoging te doen ingaan. Of zij ook zullen moeten gelden voor de Indische gepensionneer den, wordt nog overwogen. De regering verklaarde, dat het in haar bedoeling ligt de excessieve huren (die o.a. in enkele gevallen voor arbeiders woningen verschuldigd zijn) door een bijdrage te compenseren, wanneer in feite een hoger percentage voor de ten behoeve van de bouw van een woning geleende gelden moet worden betaald dan waarmee bij dc exploitatie-opzet kon worden gerekend. Indien b.v. bij de opzet is uitgegaan van een rente van 3 M pet, terwijl deze in werkelijkheid 4 pet is geworden, ware bij een bedrag aan bouw kosten van 10.000 een compensatie te verlenen van pet, d.i. 75 per jaar of ca 1.50 per week. Voorts ligt het in het voornemen, indien de risicofactor hoger zou worden dan 12 pet, dit meerdere door een bijzondere bijdrage te compenseren. Bedrijfspanden Verscheidene leden bleken geenszins overtuigd door de argumenten, op grond waarvan de regering met betrekking tot de huurprijs van bedrijfspanden een ge heel andere methode volgt dan bij de woningen. De regering betoogde, dat het bij de vraag naar bedrijfspanden, in tegen stelling met die naar woningen, niet gaat om bevrediging van de woonbehoefte, maar dat de economische doelstellingen daar primair zijn. Het onderhoud speelt voorts bij de winkels een veel geringere rol. Ook wordt wellicht te zeer over het hoofd gezien, dat de mate van vrijheid, welke de regering hier wil laten ook in vele gevallen verhoging van de huren zal tegenhouden. Als het tekort aan bedrijfs ruimten gering is en de regering blijft vooralsnog bij haar mening, dat dit het geval is zal met dit laatste inderdaad rekening moeten worden gehouden. Om trent dit tekort merkte de regering nog op, dat er in de nieuwgebouwde wijken weliswaar een belangrijke vraag naar winkelpanden te constateren valt. maar dat daarop de huurverhoging niet van toepassing is. In de oude centra bestaat echter, blijkens de gegevens, welke door het departement van economische raken verstrekt zijn, geen grote behoefte aan bedrijfspanden, hetgeen o.m. een gevolg is van de vermindering van het aantal vestigingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1