Prof. Romme hekelt miezerig gereken Katholieke fractie-voorzitter vraagt maatregelen voor kleine zelfstandigen I II H. Vader over medische plichten in geval van oorlog Felle rode aanval op Winston Churchill wil niets uitlaten over mogelijk bezoek aan Moskou Washington en terugtrekking Londen bereiden uit Triest voor Beria chanteert het Kremlin met „geheime documenten" Nederlandse krijgsgevangenen terug uit Rusland r j dagblad voor sch/edar Trommelvuur in de KamerSocialisten zoeken al dekking tiTïïrv£aen de /6ofl-die er" „Nog één week..." Intussen staan Italiaanse en Joego slavische divisies tegenover elkaar KEES VERKOOS DE VRIJHEID Goederentrein op locomotief Woensdag 21 October 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Achillespees van prof. Romme Vijf procent voor allen! Voortijdige" publicatie van begrotingsgegevens Voorkoming van „a-b-e-oorlogen" door verdragen bepleit Foster Dulles dementeert, doch.... onder voorbehoud Kolonel Amoss beweert: Soldaatjes-actie van Thuisfront Nederlaag voor premier Laniel In Apeldoorns parken slingert een aap rond Kaartjesverkoop bij kaarslicht WEERBERICHT K.. Ultimatum verwacht van Rhee: „Vrije Volk" pleegde geen strafbaar feit Kleine zelfstandigen Kath. Middenmeerders gaven anderhalve gulden per hoofd HOE BESTAAT 'T Machinist ernstig gewond, leerling kreeg een shock De' weerverwachting van het KNMI geldig tot Donderdagavond, luidt: Zwaar bewolkt of nevelig weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Geen tegen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Donderdag 22 October: Zon op 7.16 uur, onder 17.32 uur; Maan op 16.57 uur, onder 7.18 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iLV.P. wil vrijere loonvormin j- m.j. Ifamer. die met de bedrijfstak maar binnen de grenzen van de hogere belangen en Prof. Romme heeft gisteren in de Tweede Kamer, die met de begrotingsdebatten en de daaraan gekoppelde belasting- en huurwetten is begonnen, de knuppel in het honderhok geworpen door reeds op de eerste dag een motie in te dienen aangaande de vrijere loonvorming, waarop de K. V. P. reeds vroeger heeft aangedrongen. Tevoren had de katholieke fractievoorzitter zijn wensen op dit terrein kenbaar gemaakt. Er moet een ander systeem komen, aldus bepleitte hij, het systeem van de passende bestaansmogelijkheid in het kader van de economische mogelijkheden. Hij wilde deze loonvorming leggen in handen van de bedrijfstak maar binnen de grenzen van de hogere belangen en met een voldoende mate van coördinatie. Zij zou dus moeten blijven binnen de grenzen van de doelstellingen der regeringspolitiek en bewaakt door de Rijksbemiddelaars en later door de S. E. R. en door de regering, om te voorkomen, dat zij tot ongewenste verhoudingen en verlagingen zou leiden. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat hij allerminst terug wilde naar vooroorlogse systemen, maar dat hij de huidige loonvloer wenste te handhaven met daarboven de mogelijkheid van verschuivingen. En in die geest diende prof. Romme dan ook onderstaande motie in. De Kamer; Kennis genomen hebbende van de besprekingen, welke door de centrale or ganisaties van het bedrijfsleven zijn g huurverhoging als- voerd ter compensatie van en resterende consumptiebeperking mede van het besluit der regering om deswege bindend voor te schrijven een loonsverhoging van vijf percent met in gang van 1954; van oordeel, dat in de huidige stand van de economische en sociale ontwikkeling de handhaving van een systeem van loon vorming, waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met de onderling ver schillende economische mogelijkheden per bedrijfstak, in zijn uitkomsten aan de fac tor arbeid in het bedrijfsleven te kort doet en geen bevrediging kan geven; Overwegende, dat dan ook in de be staande economische omstandigheden en sociale verhoudingen in de plaats van zo danig systeem behoort te treden een stel sel, waarbij de bevoegdheid tot en de verantwoordelijkheid voor de bedrijfstaks- gewijze loonvormiing in ruime mate lig gen bij het bedrijfstaksgewijze georgani seerde bedrijfsleven; dat in een aldus gewijzigd systeem van loonvorming het bedrijfstaksgewijze ge organiseerde bedrijfsleven zijn taak met betrekking tot de loonvaststelling voor zijn eigen bedrijfstak in redelijke vrijheid moet kunnen vervullen, en dit derhalve moet kunnen doen binnen de grenzen van ho gere belangen, ontleend aan een voldoende mate van onderlinge samenhang der lonen ln de verschillende bedrijfstakken, aan een passende bestaansmogelijkheid voor hen, die aan het bedrijfsleven deelnemen, en in het algemeen aan de veiligstelling van de doeleinden der regeringspolitiek; Nodigt de regering uit, om na overleg met het bedrijfsleven het nodige te ver richten om, zo mogelijk met ingang van lOM tot de evenbedoelde vrijheidsverrui- de loonvorming te '-.omen, en z0 spoedig dit daarna mogelijk zal voorts, zo py eveneens na overleg met blijken te ZJ overblijvende be- het tan het College van Rijksbe voegdheden van ne n naar de So_ nuddelaars te doen o ?ulks met ciaal Economische naau, reae- verstande, dat de bevoegdheid der rege ring om loonregelingen, genj te we meen welzijn in gevaar ren, steeds behouden blijft» En gaat over tot de orde van e Voor het houden van zijn rede bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 1954 en de belastingdebatten, strompelde prof. Romme met een gegipst been naar het spreekgestoelte. Hij heeft namelijk bij een ongeval zijn Achillespees beschadigd en dit euvel »n den aanvang wat te licht opgevat. Achteraf is gebleken, datalleen operatief ingrijpen dit euvel zal kunnen verhelpen. Met deze operatie, gevolgd door een rustkuur voor de genezing, zou den ongeveer vier weken zijn ge moeid.. De Kath. fractie-voorzitter e £er vlnk voor deze al gemene beschouwingen e:. meen de, aat Inj zich hieraan niet zou kunnen onttrekken. En binnen vier weken is er bovendien het jaar- lijkse congres van de K.V P in Utrecht, waar prof. Romme steeds zijn grote politieke rede pleegt te houden. Liever dan verstek te la ten gaan, wilde hij dus met de operatie wachten tot na het R. v p.-congres, maar dat zou volgens de arts alleen kunnen, indien zijn heen zolanq in het gips zou gaan. Prof Romme koos toen de meest weg. Hy liet zyn ongemakke VKe Joopf Mj ,m been 9lPseJlj met alle onae- een maand te strompelen makken van dien testoeltje, met een stok en een vouwstoeltje,^ waarov hij zijn been kan i gen, alleen om ziin taak W K 'en partij naar behoren te nu - nen vervullen. Eerst op 9 novem ber daags na het Partijcongres zal hij zich voor de operatie m het ziekenhuis laten opnemen. Had de heer Burger, de fractievoorzit ter van de P. v. d. A.. zich als eerste woordvoerder nog aan algemene beschou wingen over de Europese integratie, de economische politiek en de verhouding tussen de partijen onderling gehouden. Pi-r f Romme, die met zijn gegipst been naar de katheder strompelde, liet in de aanvang van zijn rede na 'n inleiding over het zeer hoge niveau van uitgaven, de belastngpolitiek en de loonronde preva leren. Hij verklaarde met de verlaging der belastingen accoord te kunnen gaan, omdat de ontwikkeling van een normaal bedrijfsleven primair moet worden ge acht, omdat compensaties tegen de huur verhoging noodzakelijk zijn en omdat een wijziging van de belastingdruk mogelijk is geworden door de gewijzigde economische omstandigheden. Over de befaamde loonronde was prof. Romme zeer uitvoerig. Hy noemde het miezerige gereken rond deze „loonronde van de decimalen" onbevredigend. Nu had de regering natuurlijk moeilijk anders kunnen doen, nadat een drietal onpartij dige mensen tot een percentage van 5 was gekomen. Deze loonronde zal ver plicht zfjn voor hen die onder een collec tief contract of een bindende loonregeling vallen- Dit betreft practisch slechts de °nen tot 6000 en daarom vertrouwde Pro: Romme erop, dat de regering voor hpnirfllen in het algemeen zelf het voor- Imm V°.or 'le* bedrijfsleven zal geven. 1 ?e vraag rijst of de regering deze ■el L°' geven voor het Rjjksperso- »t onderwijzend personeel. En ondn f»»er»,86beure" met hen' die niet r«eii„g van A O- of ee" bindende Ioon- óngevêer is "I Van de weekloners is dit tal maand in*» daarnaast is er een aan- In verband lasting betalen en de helft der verhoging van de kinderbijslag krijgen over de verhoging van de kinderbijslag uitte prof. Romme zijn tevredenheid kwam hij tot de volgende wensen. Hij dacht er aan bij investeringen boven de 3000 4 pet van het gehele bedrag af te trekken, dus ook van de eerste 3000. Vervolgens bij suc cessie 5000 vrij te laten, wat natuurlijk niet zo heel veel betekenis heeft, maar toch iets kan bijdragen in bepaalde ge vallen. In dit zelfde kader stelde later de heer Lucas de carryback voor, dat wil zeggen: het compenseren van een vroeger verlies door een daarop volgende winst. Prof. Romme vroeg tenslotte om voor deze mensen de vereveningsheffing niet te doen gelden voor de eerste 10.000 per onderneming- Dat de regering hiermede niet accoord gaat, heeft zij reeds mede gedeeld. Maar, aldus redeneert prof. Rom me, waarom moet men de bedrijfsgenoten dwingen te betalen voor de niet-bedrijfs- genoten, die onder de ouderdomsvoorzie ning vallen en voor wie de verevenings- heffmg er is. Vervolgens hield prof. Romme een plei- ^ooi. v?or een frije loonvorming, welk pleidooi hij besloot met de hierboven reeds aangehaalde motie. (Voor het vervolg van het Tweede Kamer-overzicht; zie elders in dit blad). Zuidkoreaanse functionarissen, die in nauwe verbinding staan met president Rhee, hebben verklaard te verwachten, dat de president vandaag of morgen zal meedelen zich niet gebonden te achten aan zyn belofte om het bestand geduren de 90 dagen na het begin van de politieke conferentie te eerbiedigen, als deze con ferentie niet op 28 October a.s. begint. Dit zou dan kunnen betekenen, dat Zuid koreaanse troepen het vuren zouden her vatten. Volgens de zegslieden was Rhee „op het ogenblik" gekant tegen toelating van neutralen (ook India) tot de conferentie. Hij zou zich verzetten tegen deelneming van Zuidkoreaanse afgevaardigen, als neutralen zouden worden toegelaten. Tegen toelating van de Sovjet-Unie zou hij geen bezwaar maken, maar dan niet als een neutraal land. Dat de politieke conferentie op 28 October zou kunnen beginnen, zoals bij het bestand werd overeengekomen, is absoluut onbestaanbaar. Zoals gisteren gemeld, hebben de communisten zich pas bereid verklaard het deelnemen aan een voorbereidende conferentie, die volgende week Maandag aanvangt. Op deze bijeenkomst zullen de moeilijk heden over wie er al dan niet bij de politieke conferentie vertegenwoordigd moeten zijn eerst goed beginnen. „Naar aanleiding van de door mij op 3 September 1953 gegeven antwoorden op drie vragen van het lid der kamer de heer Van Rijckevorstel moge ik u berichten, dat het justitiële onderzoek naar aanleiding van de in het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de rijksbegro ting 1954 niet het bewijs van een gepleegd strafbaar feit heeft opgeleverd". Aldus heeft de minister-president, minister van algemene zaken, dr W. Drees, medege deeld in antwoord op de schriftelijk gestel de vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Van Rijckevorsel. Dinsdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de traditionele Zuidlaarder paardenmarkt. De aanvoer van vee en paarden was groter dan vorige jaren. De markt werd zeer druk bezocht. Met groot enthousiasme werd de Prins in het Drentse dorp ontvangen. Het gehele dorp vlagde en sommige boeren hadden hun paarden voorzien van oranje linten. De Prins tijdens de rond gang over de paardenmarkt. Rechts van Z.K.H. burgemeester J. H. Roukema. met deze loonronde vroeg :in~ feit, dat zij de Raad van Vakcentralen dir*Hridf "°8 inlichtingen over het dienaangaande niet zou hebben gehoord. Zoekend naar een oplossing voor kleine zelfstandigheden, die weinig of geen be- u In een toespraak tot leden van het. internationaal documentatiebureau voor militaire geneeskunde heeft Z. H. Paus Pius XII aangedrongen op inter nationale overeenkomsten ter voorkoming van oorlogen met atomische, biologische en chemische wapenen, welke Hij kortweg „a-b-c-oorlogen" noemde. De Paus zeide, dat men soms verplicht zou kunnen zijn „bepaalde onrechtvaardigheden te verdragen, omdat de verwoestingen van een even tueel daarom begonnen oorlog veel ernstiger zouden zijn". Dit sloeg in het bijzonder op de a-b-c-oorlog. De vraag rees derhalve of dergelijke oor logen niet door internationale overeenkomsten voorkomen zouden kunnen worden. Sir Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis geweigerd iets te zeggen over persberichten, als zou hij van plan zijn binnenkort naar Moskou te vliegen om te pogen de internationale spanning te verminderen. De stampvolle zaal wachtte in spanning op elk woord, dat de Britse premier zou zeggen. De desbetreffende vraag was gesteld door Woodrow Wyatt, lid van de labourpartij. Churchill gaf er slechts dit antwoord op: „Ik ben bang, dat ik zeer wijde deuren zou openen, indien ik zou trachten alles wat in de kranten wordt gezegd, te bevestigen of te ontkennen". Daarna ging hij weer zitten. Het was een sterke anti-climax. Aangezien de oppositieleden slechts af konden gaan op de persberichten, konden zij niet verder aandringen. te Londen verga-derende ministers het er over eens waren geweest, dat aan een eventuele conferentie van de regeringslei ders der „grote vier" een conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken vooraf diende te gaan. Uit Moskou wordt intussen gemeld, dat de Sovjetrussische bladen geen enkele reden geven om te veronderstellen, dat het plan van Churchill om persoonlijk naar Moskou te komen teneinde met Ma lenkof over de wereldsituatie te praten, in de ogen van de Russische leiders ge nade kan vinden. In plaats van een toon aan te slaan, die op enige toenadering zou kunnen dniden in afwachting van de ontwikkeling van Churchills plannen, doen de bladen felle aanvallen op de Britse premier in feite feller dan de laatste tijd is voorgevallen. Overigens tekent een politieke mede werker van Reuter bij dit bericht aan, dat het aan Churchill tóegeschreven plan om alléén naar Moskou te gaan, indien hij er niet in zou slagen de regeringsleiders van de vier grote mogendheden bijeen te krij gen, niet door de meerderheid van zijn partij wordt gesteund. Vele regerings functionarissen vrezen, dat een eventuele mislukking van een dergelijke missie noodlottige gevolgen zou hebben op de Europese opinie en de Brits-Amerikaanse betrekkingen; daarom zou men er beter helemaal niet aan kunnen beginnen. Te Washington ontkende de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, ten stelligste het bericht, dat Churchill hem tijdens de Londense conferentie van het afgelopen weekeinde zou hebben meegedeeld van plan te zijn De H. Vader sprak Zich uit voor na tionale verenigingen van geneesheren, die een internationale organisatie zouden vor men, welke zou moeten kunnen beslissen over het al dan niet geoorloofd zijn van bepaalde handelwijzen. Verder betuigde Z.H. zich een voorstan der van de vorming van een internatio naal medisch recht, dat vooral in tijd van oorlog zijn belang zou kunnen bewijzen. Want in tijd van oorlog kan een dokter in handen van de vijand vallen en voor de vraag worden gesteld, hoe hij, wat de uit oefening van zijn kunde betreft, moet handelen. Bij een dergelijk internationaal De Paus zei verder, dat een dokter zich niet mag lenen voor toepassing van methoden van massa-vernietiging door biologische en chemische wapenen, noch voor het uit dc weg ruimen van politieke vijanden, noch voor „barmhartigheids- moord" op gewonden, verminkten of on geneeslijk zieken. Nimmer mogen gewon den, krijgsgevangenen, dwangarbeiders of gedeporteerden als proefkonijn worden gebruikt. Geneesheer noch patiënt heeft het recht om over het leven te beschikken, aldus de H. Vader. Daarom, mag een dokter geen gevaarlijke middelen toepassen of ingre pen d-oen, die waarschijnlijk of zeker de medisch recht zou het beroepsgeheim be- j dood tengevolge zullen hebben, alleen om- schermd moeten worden. I dat de patiënt dit wil of er in toestemt. Terwijl langs de gehele 145 kilometer lange Italiaans-Joegoslavische grens drie Italiaanse en drie Joegoslavische divisies tegenover elkaar zijn Se tracht, wordt in Washington en Londen verzekerd, dat er „voorbereiden- de onderhandeling en worden gevoerd met de Italiaanse en Joegoslavische Tries^te °m mo8e^j^eid van een vijf-mögendhedenconferentie over Foster D ,T'f'erzoeken". De verklaringen, afgelegd resp. door minister politieke^r"5 Z'^n ®rit8e ambtgenoot Anthony Eden, wekten in Romeinse conferentierite8eL0]^lmen.ing' rlat de «Westerse grote drie" op hun jongste naar een oplossing voo/dkproble^m1gemaakt Koningin Elizabeth en hertog van Een gepensionneerde Amerikaanse leger, officier, kolonel Julius Amoss, heeft de zaak-Beria weer eens opgerakeld. H(j wist gisteren de abonné's van zijn inter nationale nieuwsdienst de sensationele me dedeling te doen, dat de afgezette Sovjet minister van binnenlandse zaken niet al leen "it de Sovjet-Unie was ontsnapt, maar zelfs bereid was „hoogst belangrijke documenten" in handen van het Westen te stellen. Volgens Amoss heeft Beria. toen zijn positie onhoudbaar was geworden, de do cumenten aan vijf vertrouwde onderge schikten gegeven. Hij zond deze mensen bijtijds het land uit met de instructie de papieren, die nog steeds volgens de onder van de onthullingen van kolonel meer plannen op het gebied atoomenergie inhouden, aan autorite te in het Westen te overhandigen, ais nem zelf iets mocht overkomen. Daarna zou hij zijn verdwenen. Toen de Russen Beria niet konden vin den, zo gaat het verhaal verder, leidden zij een stroman op om als Beria terecht te staan. Een van Beria's handlangers zou een agent van Amoss hebben verzocht het Kremlin te laten weten, dat Beria (de eente, wel te verstaan!) ontevreden is over Propaganda van het schijnproces en dat hij eerste van zijn vijf dossiers met ge heime documenten aan het Westen zou uitleveren a,ls men er niet mee ophield, „Daarom heb ik deze feiten wereldkun dig gemaakt", aldus de kolonel. Minister Eden heeft in het Lagerhuis toegegeven, dat het BritsAmerikaanse besluit om zóne A van Triëst aan Italië te geven, wel een „drastische" stap was geweest. Zij was echter genomen om erger te voorkomen, aldus de minister. Men had gehoopt, dat de betrokkenen zich er wel bij zouden neerleggen. Verdeling van het gebied volgens de huidige zönegrens leek de minister nog steeds de enig mogelijke oplossing hpt"1*!^'de leider der oppositie, achtte vorenn:,Uist dat Joego-Slavië niet van te steid kmde beslissing in kennis was ge- dat 'ncir fi1,.®.ntw'°ordde daar slechts op, dat ook Itahfe niet was ingelicht. 8f°n deelde minister Dulles 2°? dat er op het ogenblik voor bereidde maatregelen voor de evacuatie van Amerikaanse en Britse strijdkrachten uit Triest worden genomen. Dulles zeide, dat de Ver. staten en Groot-Brittannië er niet aan denken van hun besluit om hun strijdkrachten uit de zóne A van Triëst terug te trekken en de zone aan de Italianen oyer te dragen, terug te komen. In Joego-Slavië heerst rust, maar er is zekere spanning voelbaar. Deze blijkt onder meer uit de betuigingen van trouw aan Tito. Zo heeft het geestelijk hoofd van de anderhalf millioen Mo hammedanen in Joego-Slavië verklaard, dat er „niet één Mohammedaan is, die, bij een oproep van president Tito, zijn broeders in Triëst niet te hulp zou snel len als Italiaanse soldaten opnieuw zou den trachten een voet te zetten op de heilige grond van ons land". De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn bespreking van het Sovjetrussische voor stel om een gouverneur voor het „vrije gebied van Triëst" te benoemen, voort gezet. De vertegenwoordiger van Columbia stelde voor een bespreking tot 4 Novem ber a.s. uit te stellen, mits voorkomen werd dat de „Westerse grote drie, achter de ruggen om van de andere zeventien staten, die het vredesverdrag met Italië hebben ondertekend, ondertussen hun eigen oplossing van dit vraagstuk bekok stoven". Dit voorstel ontmoette hevig verzet van de Sovjetrussische vertegenwoordiger, Visjinsky. Hij wilde, dat de in het Ita liaanse vredesverdrag opgenomen bepa ling omtrent Triëst onverkort zou wor den uitgevoerd. Edinburgh zullen aanwezig zijn bij de première van het toneelstuk „The Con quest of Everest", dat de overwinning van de Mount Everest door kolonel Hunt en zijn mannen in beeld brengt. Tijdens de première zal o.a. de uitrusting van één van de beklimmers, Georges Lowe, die nog steeds in Engeland vertoeft, in haar geheel, zoals zij op deze foto te zien is, worden tentoongesteld. alleen naar Moskou te vliegen voor een onderhoud met Malenkof. Dulles ging zelfs zover te verklaren, dat het voorstel voor een bijeenkomst van de regerings leiders van Engeland, Amerika en Frankrijk met Malenkof op de confe rentie „niet ernstig in overweging was genomen". Maar hij voegde hier direct aan toe, dat hij slechts sprak over „de formele zittingen van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken en niet over de niet-officiële bijeenkomsten tus sen de ministers en Churchill. Toen verslaggevers Dulles vroegen, of Churchill op deze niet-officiële bijeen komsten bij hem had aangedrongen op een ontmoeting met Malenkof op het hoogste plan, antwoordde de minister, dat zij zich op voor hem „delicaat terrein" be gaven. „Ik heb met Churchill over tal van aangelegenheden gesproken, maar het zou niet juist van mij zijn over niet-officiële besprekingen verslag uit te brengen", zo zeide hij. Wel wilde Dulles onthullen, dat de drie Katholiek Thuisfront heeft de twee pa- rochieprijzen ad duizend gulden, verbon den aan de zo buitengewoon geslaagde soldaatjesactie van deze zomer, toegekend aan de parochies Middenmeer en Wateren. Middenmeer, een kleine parochie van 600 zielen in de Wieringermeerpolder, heeft een bedrag bijeengebracht van 982,54. Dit betekent dus ruim anderhalve gulden per katholiek, kinderen inbegre pen. De tweede prijs gaat naar de Zuid-Oost hoek van Friesland, naar de uitgestrekte, maar naar het aantal parochianen kleine parochie van Wateren, die 19 dorpen om vat in Friesland en in Drenthe. Hier zal het geld gebruikt worden voor de bouw van een zeer dringend nodige bewaar school. Ofschoon oorspronkelijk was aangekon-1 dam; L. Lindhorst, Twello; G. Muelder, digd, dat 38 Nederlandse krijgsgevangenen Amsterdam; D. Deneef, Rotterdam; S. (Van onze correspondent). De wonderen zijn de wereld nog niet uit en snuggerheid is soms ook nog heel ver zoek. Dat moest de 16-jarige jongeman H. V. uit Elspeet aan den lijve ondervinden, toen hij dezer dagen in een boom rustig een tak aan het afzagen was. Plotseling tuimelde de ijverige jongen echter naar be neden en moest met een gebroken pols en ontvellingen in het zieken huis Salem te Ermelo worden op genomen. Oorzaak van deze gelukkig niet al te ernstig afgelopen valpartij? De jongeman had juist op dat deel van de tak gezeten, dat hij had af gezaagd De Franse nationale vergadering heeft zich gisteren met bijna algemene stemmen uitgesproken voor een debat over Indo- China, te houden Vrijdag a.s. Dit beteken de een morele nederlaag van de regering, aangezien premier Laniel had verklaard, dat de regering in dit stadium geen voor standster van een debat was, aangezien er spoedig onderhandelingen met de repu bliek Vietnam zullen beginnen. uit de Sovjet-Unie zouden terugkeren, zijn gisteravond slechts 35 Nederlanders te Helmstedt aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland aangekomen. Het trans port werd daar op het Oostberlijnse station Koepenick overgenomen door be ambten van het Nederlandse consulaat in Berlijn. Deze huurden voor de terugreis naar Nederland een autobus, waarmee de krijgsgevangenen eerst werden vervoerd naar het kamp in Friedland (Nedersaksen) waar zij door een Nederlandse repa triëringscommissie werden geregistreerd. Vandaag zou de, reis naar ons land wor den voortgezet. Bij het overgeven der krijgsgevangenen in Berlijn aan de'vertegenwoordiger van de militaire missie, majoor Engberts, heeft een van hen verklaard niet naar Neder land te willen terugkeren om politieke redenen. De man, wiens naam Kees van Keilen zou zijn,.is in Westberlijn ge bleven, waar zijn vrouw thans woont. De namen van de Nederlandse krijgs gevangenen luiden: W, Popajus, Hilversum (oudste van het transport, 60 jaar oud); R. Reumerman, Utrecht; H. van den Kuyl, Den Haag; C. Sint Maartensdijk, Rotterdam; C. Jacobs, Amsterdam; J. de Grodt, Breda; H. de Blauw, Amsterdam; P. Mertens, Den Haag; Ch- Wagner, Haarlem; A. Middel hof, Tilburg; J. Koelman, Haarlem; W. Mauel, Ede; J. Staardjes, Amsterdam; B. Idink, Venlo; A. Kok, Hoensbroek; H. Lu- cassen, Nijmegen (jongste van het trans port, 26 jaar oud); P. Kooymans, Nijmegen; J. van Dijk, Enschede; J. Mosterd, Rotter- Slingerend van tak tot tak en van boom tot boom vermaakt Kees, de grote Rhodesia-aap van de heer Put, dieren handelaar aan de Zwolseweg te Apel doorn, zich in de parkenbuurt aldaar naar hartelust. Woensdag j.l. zag hét dier kuns de vrijheid te heroveren en begrijpelijker wijze aarzelde Kees geen ogenblik. Alle pogingen om hem te vangen zijn tot nu toe zonder resultaat geweest en zo lang er nog voldoende noten,ap pels e.d. te vinden zijn zal hij uit eigen beweging zeker niet terugkomen. Overi gens een stro- voor de heer Put, die hem juist naar het buitenland had ver kocht. Dezer dagen passeerde er in de par kenbuurt een meisjedat Kees in de dakgoot zag zitten. Het meisje hield de aap een spiegel voor en het duurde maar even of Kees kwam eens kijken, welke collega-aap er wel achter zat. Niet Kees, maar het meisje ging op de vlucht Met veel listen en lagen slaagde men er tenslotte Maandag in de aap in de serre van een woonhuis te lokken, maar juist op het moment, dat men hem onder een net wilde vangen dook Kees dwars door een grote ruit weer de vrijheid in. Slechts glasscherven ving men onder het net. De grote angst van de eigenaar is, dat Kees vandaag of morgen in bossen zal ttrecht komen. Dat zal Hamer, Arnhem; J. Kueppen, Cleve (Nord- rhein-Westfalen); J. Ilcken, Den Haag; L- Janssen, Amsterdam; W. Claassen, En schede; A. Boer, IJmuiden; Th. Ketels, Sittard; H. Jungmann, Leiden:; F. de Zo mer, Rotterdam; A. Westra, Den Haag; B. Michel, Rheiene/Westfalen. Volgens deze opgave van D.P.A. is ook een zekere Von der Kloster uit Rotterdam in Westberlijn gebleven. (Van onze correspondent) Door nog onopgehelderde oorzaak is in de afgelopen nacht omstreeks vier uur een goederentrein uit Den Bosch op het Til- burgse stationsemplacement de locomotief van een lege kolentrein gereden. De leer ling machinist van de aanradende trein kreeg een shock en de machinist van de aangereden trein werd zwaar gewond. Beiden zyn in een ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Van beide treinen ontspoor de een aantal wagens, (ongeveer tien in totaal), waarby de hoofdsporen tussen Tilburg en Den Bosch en tussen Tilburg en Oisterwyk (lijn naar Boxtel) van ochtend waren versperd. Autobussen reden hier ter vervanging van de treinen. Een zestiental paarden, dat als slachtvee be stemd was, zat in de gekantelde wagens ogesloten. Men moest deze wagens open breken om de dieren te kunnen bevrijden. Twee paarden moesten worden afgemaakt. Reizigers uit het Noorden en Oosten van ons land. bestemd voor Breda, Roosendaal en Zeeland en omgekeerd werd aangera den over Utrecht te reizen. Hetzelfde gold voor reizigers uit het Zuiden, die naar be stemmingen verder dan Dordrecht moeten reizen. (Van onze correspondent) Gisteravond zijn te Tilburg omstreeks half acht enkele hoogspanningskabels van het gemeentelijk electric1' eitsbedrijf door gebrand. Het centrum van de stad kwam dientengevolge ruim anderhalf uur zon der licht te zitten. Ook op het station heeft zijnmen hierdoor met moeilijkheden te kam- dood betekenen, want binnenkort zal i pen gehad. Bij het licht van kaarsen daar voor het dier geen voedsel meer moest de kaartjesverkoop doorgang vin- te vinden zyn. den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1