Criminaliteit en Limburg moraliteit m Dr Jagan aanwezig bij Lagerhuis debat over Brits-Guyana Sint Petruszilveren Schipperskerk Pastoor A. F. J. Olsthoorn en zijn vlottende parochianen WYBERT EEN PLEIDOOI VOOR HET ONTHEEMDE KIND Incident in de Belgische Kamer over Ijzerbedevaart I 1 BOEREN HADDEN GOED JAAR I provincies hebben het laagste percentage gedwongen huwelijken Katholieke M s sjszssSV.»«u», .sus Beatrix en Irene candidaat-zwanen- broeder Britse regering blijft geloven, goed te hebben gehandeld Regering: „Een succes Mollet: „Dwaze illusie Britse auto-tentoonstelling geopend Twee lesvliegtuigen tegen elkaar gebotst Amerikaanse atoomkraclitcentrale Frankrijk zou willen bemiddelen Ontroerende film van Leopold Lindtberg „De groeten van Uilenspiegel, tot ziens 25 October!" Nobelprijs voor Olympisch Comité Unionisten in N. Ierland winnen kies-strijd Israël negeert sanctie van de V. S. PAGINA 3 VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 HORSTEN AREN WORDEN DOOR DE BRANDWEER GELAAFD Het offensief in Indo-China Ruim veertig nieuwe modellen A.B.T.B. meer dan 15.000 leden Een zwaar gewonde AMERIKAANSE BEGROTING IN 1955-'56 SLUITEND Dr Jagan: „Niet waar MIERENDESKUNDIGE PROMOVEERDE STEEDS MEER MEDISCHE MISSIEZUSTERS Nieuwe vleugel van Moederhuis aanbesteed Kwestie-T riëst Het helpt! Periode-Kerkvliet De laatste vracht Het feest Vw-ed. hiltd Pestalozzidorp Zó zie je ze Vier jaren is te weinig Sinds NaHnlal Bureau "oor de Geestelijke Na tonaal Bureau^ Ucht heeft«|a olksgezonc. publicaties van de fo- rensisthe Vyoh'ater dr mr Havermans heeft de hoge'criminaliteit van het katho lieke Limburg de gemoederen bezig ge houden. Terecht of ten onrechte? Ten onrechte als men let op de historie. Men leest geregeld over de hoge crimina liteit onder de katholieken in de eerste helft van deze eeuw en gelijktijdig trachtte men vele verklaringen voor dit feit te ge ven. Bijzonder veel aandacht trok de theorie van de tegenwoordige professor Feber, die a'an het coelibaat van de gees telijkheid een invloed toekende op het er felijk potentieel van de katholieke bevol kingsgroep. Een belangrijk deel van de beste vertegenwoordigers van deze groep is weliswaar van progenituur uitgesloten maar de erfelijkheidswetten leren, dat dn de criminaliteit ook de zedelijkheid ge meten te zien. Over de positieve zede lijkheid is statistisch vrijwel niets be kend. De moraliteitsstatistiek beschrijft voornamelijk de negatieve zijde der ze delijkheid b.v. het aantal zelfmoorden, echtscheidingen, illegitieme geboorten en soms de omvang der prostitutie. In de omgang van het voorechtelijke ge slachtsverkeer geeft de statistiek der eerstgeborenen een belangrijk inzicht. Aan de hand van de geboortekaart kan men nagaan, hoeveel ti.id is verlopen tussen de geboorte van het eerste kind en het slui ten van het huwelijk. Op verzoek van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek het betrokken kaartenmateriaal van enkele jaren naar dit kenmerk ge sorteerd. Het blijkt duidelijk dat het aan tal gedwongen huwelijken in Limburg minder frequent is dan elders. Van de om streeks in 1948 1949 gesloten huwelijken was het laagste percentage gedwongen huwelijken n.l. 14.8"/» in de provincie Lim- Het gemiddelde voor Nederland is 20.5*/«, hetzelfde percentage als in de provincie Zuid-Holland. De schrijvers komen tot de conclusie, dat uit hun cijfermateriaal blijkt de onhoudbaarheid van Bonger's stelling, dat bij geen groep der bevolking zoveel buitenechtelijk verkeer voorkomt als bij de katholieken, althans wat het voorech telijk geslachtsverkeer bij de katholieken betreft. Zowel de katholieken als dc katholieke provincies hebben het laagste percentage gedwongen huwelijken en eveneens de laagste verhoudingscjjfers voor onwettige geboorten. De schrijvers menen, dat de conclusie is geoorloofd, dat in Limburg met de ho gere geregistreerde criminaliteit een ho gere moraliteit (in katholieke zin) gepaard &aat- j Het laatste woord is in deze proble matiek zeker nog niet gezegd. Het is een uiterst samengesteld verschijnsel, dat. zeer moeilijk voor analyse vatbaar is en dat door emotionele geladenheid nog extra lastig benaderd kan worden. Veel onder zoek moet nog worden verricht om helder inzicht in de criminaliteit van Limburg en ook van andere streken te krijgen, terwijl tevens de verhouding van criminaliteit- moraliteit nadere empirische studie be hoeft. Dr P. A. F. VAN DER SPEK Op de vergadering van proosten van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap te s-Hertogenbosch, welke op 10 September j.l. werd gehouden, werden de prinsessen Beatrix en Irene uitgeroepen tot candi- daat- zwanenbroeder Gisteren is een delegatie van het be stuur van deze Broederschap, welke in s-Hertogenbosch is gevestigd en in 1318 werd opgericht, op uitnodiging van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard naar paleis Soestdijk ontboden, waar het aan die titel verbonden insigne en diplo ma aan de beide prinsessen werden uit gereikt D° delegatie bestond uit de regerende proost jhr mr E. Verheyen, de toeziende proost A. Hubert van Beusekom, de proost-griffier jhr P. van der Does de Wiiiebois en de broeder-rentmeester J. van Lanschot. Alvorens deze plechtigheid geschiedde, verenigden H. M. en Haar Gemaal zich met de gedelegeerden aan het noenmaal ten paleize- niet zulke desastreuze gevolgen voor het burg en het hoogste in Drente met 32.8"/u. nageslacht heeft als men aanvankelijk ge- dacht heeft. De kwestie bleef wat onafgedaan lig- genn totdat het onderzoek van Kempe in dè provincie Utrecht aanJ°°nde dal de criminaliteit onder het katholieke be-, volkingsdeel hoger was dan andere groe-| pen in deze provincie. Dit was geen nieuws maar hij toonde tevens aan, dat het verschil in de frequentie van crimi naliteit tussen katholieken en andersden kenden aan het verminderen was. Als verklaring werd gegeven het verdwijnen van een belangrijke economische achter stand van de katholieken. Aangezien de criminaliteit onder de katholieken overwegend een z.g. pauper- criminaliteit is, lijkt dit alleszins een be vredigende verklaring. Het is derhalve een kwestie om de economische achter stand weg te werken om zo na verloop van ti.id de verhoogde criminaliteit onder de katholieken te doen verdwijnen. De zaak is daarmede een kwestie van ti.id geworden en de alarmering is zo als een nodeloos rustverstoren te beschou wen. Deze alarmering zou terecht zijn, als men kon aantonen, dat enige belangrijke vormen van criminaliteit in Limburg gro ter zijn geworden dan elders in ons land onder de katholieken of als men bewijst, dat in dit gewest de door prof. Kempe ge signaleerde tendenz van sanering ont breekt. Hogere criminaliteit in Limburg gaat gepaard met hogere moraliteit Een dezeer dagen verscheen in Sociaal Kompas een artikel van J. Godefroy en C. Thoen waarin de feiten over de relatief hoge criminaliteit in Limburg niet worden Advertentie? Tengevolge van de ongewone langdu rige droogte staan in Limburg vele wa terputten in afgelegen dorpen, waar men niet over vin andere watervoorzie ning beschikt, drook. De Harster brand weer is al enkele malen naar het kerk dorp America uitgerukt om de bevolking per tank van het nodige drinkwater te voorzien. In het Britse Lagerhuis is gisteren het door de socialisten geëiste debat over dc gebeurtenissen in Brits-Guyana begonnen De afgezette premier van dit gebied, dr Jagan, woonde de zitting bij. Hij had een plaats op de „Tribune voor belangrijke be zoekers". De minister van koloniën Lyt- telton. leidde het debat in met de verkla ring, dat de gebeurtenissen in Brits-Guy ana „een tegenslag zijn voor de Britse po litiek van het toekennen van steeds meer bestuursverantwoordelijkhcid aan de kolo niale volkeren". „Hoewel de tijdelijke intrekking^ van de grondwet moet worden betreurd", aldus Lyttelton: „het zou veel meer te betreuren zijn geweest als een regering in het zaae was gebleven, die de communistische ïdeo- 9? Volgens berichten uit Franse bron, is de Franse actie in Indo-China nog steeds succesvol. De voorhoede van een Franse nnfkon'J'dóch waarin getracht wordt de pantsercolonne heeft gisteren de stad verklaringen van dit verschijnsel critisch PWnUnkan en ir iw duiden te bezien o.a. door te wijzen op de moge lijkheid van een grotere opsporingsactivi teit of vervolgingsintensiteit. Door katholieke schrijvers werd her haaldelijk bij statistische groepsvergelij- kingen de vraag opgeworpen of een ho gere criminaliteit ook een hogere im moraliteit van de groep impliceert. Deze vraag is reeds door Alphons Ariëns, la ter door prof. Pompe en pater van Rooy O.F.M. ontkennend beantwoord. De meeste katholieke auteurs wensen naast gerechtvaardigd, maar zelfs volstrekt noodzakelijk waren geweest". Ook de leider van de verenigde demo cratische partij in Brits-Guyana, John Carter, is Donderdag, aan het hoofd van een afgevaardiging van zijn partij, te Lon den aangekomen. Volgens hem droegen de recente gebeurtenissen in Brits-Guyana wel degelijk een communistisch stempel. De hertog van Edinburgh heeft Woens dag de grote autotentoonstelling in Earls Court te Londen geopend. Van de drie honderd op deze tentoonstelling aan wezige modellen zijn er meer dan veertig nieuw en de meeste daarvan zijn van Brits fabrikaat. Er zijn inzendingen van zes landen, namelijk van Groot-Brittan- nic, de Ver. Staten, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje. De buitenlandse inzen dingen omvatten minder conventionele modellen dan de Britse, die over het algemeen naar dezelfde grondtrekken gebouwd en ingericht zijn. Er is veel belangstelling voor de kleine modellen van Ford. Standard en Austin, die de goedkopere klasse vertegenwoor digen. Hun tegenpool is de blauwe Bent- ley Continental. Wat het mechanische gedeelte betreft, zijn er geen opzienbare nieuwigheden aan de dag gekomen. Wei hebben de motoren een hógere compressie, waar door ten volle van de betere kwaliteit van de brandstof geprofiteerd kan wor den. In de plaatsing van de versnellings- handle is er nogal verscheidenheid. Er zijn enkele modellen met koets werk uit plastic-materiaal, dat vrijwel niet van gelakt staal te onderscheiden is. Het zijn de vierzits Singers SMX, die voor de uitvoer is bestemd, en de R4 Jowett Jupiter sportwagen, die een hoge snelheid kan ontwikkelen. Ofschoon er 'n indrukwekkende veel heid van stijlen en kleuren is te bewon deren, schijnt men wat de goedkopere auto's betreft, toch niet op directe leve ring te kunnen rekenen. Er worden leveringstermijnen van verscheidene weken, tot een aantal maanden en zelfs een jaar of langer gesteld. Daarentegen zijn de meeste duurdere wagens wel ter stond leverbaar. Voor de Nederlandse boeren is het jaar 1952 niet ongunstig geweest. Anders is dit voor de tuinders, vooral voor hen, die geen prima verzorgd product van de ge wenste variëteiten konden aanvoeren. Ook veroorzaakte de overvloedige fruitoogst, vooral van pruimen, peren en appels, over het algemeen een daling van de markt prijzen en wel in die mate, dat de veiling- klok vaak doordraaide en heel wat fruit vernietigd moest worden. Dit alles blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Katholieke Diocesane Katholieke Boe ren- en Tuindersbond (A.B.T.B.) In de periode van 1 Juni 1952 tol 1 Ja nuari 1953 emigreerden uit het aartsbis dom 112 agrariërs. Het ledental van de Katholieke Aarts diocesane Boeren- en Tuindersbond be droeg op 31 December j.l. 15.216 leden. Het hoogste aantal telde Overijsel met 5.618 leden en 72 afdelingen, op de voet gevolgd door Gelderland met 5.215 met 84 afdelin gen De J..B.T.B. telde op deze datum 5.489 leden, over 183 afdelingen verdeeld, en de Boerinnenbond 8.797 leden met 129 afu. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat de A.B.T.B. thans de zorg draagt voor 1 land bouw- en tuinbouwwinterschool. 2 land bouwwinterscholen, 20 lagere landbouw scholen en 3 lagere tuinbouwscholen. De bouw van een nieuwe, lagere land bouwschool in Lichtenvoorde wordt voor bereid. Het huishoudonderwijs wordt ge geven aan een school voor opleiding N XIX en huishoudschool, 1 boerinnenschool 19 huishoudscholen en 9 landbouwhuis- houdcursussen. De afdelingen gaven ge durende 1952 niet minder dan 70 cursussen Gisterochtend omstreeks half twaalf zijn twee lesvliegtuigen, Pipercups, af komstig van het vliegveld Deelen, tij dens een oefenvlucht boven het ter rein van het Nationale Park „De Hoge veluwe» met elkaar in botsing geko- De sergeant-vlieger Bresma van het ene vliegtuig slaagde er in zijn toestel „^«vlucht naar beneden te bren- maakte een geslaagde noodlanding op een weide net buiten de afrastering van het nationale park, aan de Otterloose zijde. Het andere vliegtuig kwam in de omgeving van het standbeeld van gene raai de Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrijwe, geheel ver nield. De bestuurder, sergeant-vlieger Leonard, werd ernstig gewond naar een militair hospitaal vervoerd. De piloot van een derde lesvUeg- tuig die het ongeval zag gebeuren, vloog met afgezette motor »P zeer germge hoogte boven een groep Wbeutaw, *e in het nationale park aan b t ren en wist hen te beduiden, 1 be.iders ongeluk gebeurd was. Deze af°el°"s waarschuwden daarna het toezichthou dend personeel bij de Otterloose ingang van de Hoge Veluwe. Phoenhokan bezet, 80 K.M. ten Zuiden van Hanoi. Het was, aldus werd gezegd, voor het Franse opperbevel „een teleur stelling. dat de Vietminh-troepen geen slag wilden leveren". Zij hadden de stad tijdig verlaten. In de loop van dit nieuwe offensief, dat een week geleden begonnen is, zijn nau welijks 300 man van de opstandelingen ge sneuveld. De Vietminh had minstens 10.000 man aan troepen in het betrokken gebied, toen de Fransen met hun offensief be gonnen. maar zij hebben kans gezien naar het heuvelgebied uit te wijken. Aan de vooravond van het debat ln de Franse nationale vergadering over de ge beurtenissen in Indo-China, heeft de se cretaris-generaal van de Franse socialis tische partij, Guy Mollet, als zijn mening uitgesproken, dat een militaire overwin ning in Vietnam „een dwaze illusie Is, waarin niemand meer gelooft". De voorzitter van de financiële com missie van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Tabee, heeft na een onder houd met president Eisenhower ver klaard. dat in 1955'56 de begroting m evenwicht zal worden gebracht, zonder dat de defensie wordt verwaarloosd. Een sluitende begroting zal in 1955'56 Het sm'ee mogelijk zijn ondanks de opheffing van de overwinstbelastimg en de verlaging van de algemene inkomstenbelasting met ingang van 1 Januari 1954. Taber verklaarde voorts, dat Amerika een zo goed mogelijke defensie kan heb ben zonder te veel financiële moeilijk heden, en dat de opheffing van dc over winstbelasting een zodanige stijging van de inkomsten van de staat uit hoofde van de industriële en handelswinsten ten gevolge zal hebben, dat hierdoor het wegvallen van de inkomsten uit de over winstbelasting bijna geheel zal worden goedgemaakt. logie boven het welzijn van het volk stel de". Alle door de afgezette regering van Brits-Guyana afgelegde verklaringen en genomen maatregelen maakten, volgens de Britse minister, deel uit van „een plan om Brits-Guyana tot een totalitaire staat rpaken, beheerst door communistische ideeën en' wiens gehele politieke, indus triële en sociale leven samen zouden moe ten komen in de handen van een partij". Over de stakingen in Brits-Guyana zei- de Lyttelton, dat het juist dr Jagan en een andere minister waren geweest, die de stakingen op de 'suikerplantages op touw hadden gezet „stakingen, welke het ge hele economische leven van de kolonie be ïnvloeden". Volgens Lyttelton maakte het optreden van de regering-Jagan deel uit van de in ternationale communistische samenzwe ring om totalitaire staten in het leven te roepen. „De Britse regering is niet bereid de vorming van communistische staten in het Gemenebest toe te staan". Bij stemming werd het socialistische amendement, waarin de juistheid van de door de regering genomen maatregelen t.a.v. Brits-Guyana in twijfel werd ge trokken, door het Lagerhuis met 294 tegen 256 stemmen verworpen. De motie van de regering, waarin instemming met d- in Brits-Guyana gevoerde politiek werd gevraagd, werd zonder verdere stemming goedgekeurd- Vóór de zitting van het Lagerhuis had dr Jagan met klem ontkend, dat zijn par tij, de vooruitstrevende volkspartij, een communistische politieke organisatie zou zijn. „Mijn partij is een alliantie van alle vooruitstrevende krachten in het land, die bereid zijn te strijden voor zelfregering en het wélzijn van de bevolking van Brits- Guyana. „Alle meningen zijn in de partij vertegenwoordigd". Jagan voegde hier aan toe: „Ik zelf ben marxist en geloof in een marxistische fi losofie". De Britse minister van staat voor kolo niale aangelegenheden, Hopkinson, is per vliegtuig uit Brits-Guyana te Londen te ruggekeerd om bij zijn regering rapport uit te brengen over de toestand. Hopkin son, die drie dagen in de Britse kolonie heeft doorgebracht, verklaarde er var, overtuigd te zijn, dat de strenge maatrege len van de Britse regering „niet slechts (Van onze correspondent). Aan de R. K. Universiteit te Leuven is cum laude geslaagd voor het doctoraal examen biologische wetenschappen, met als hoofdvak dierkunde, de weleerw. heer J. A. van Boven te Roermond. Drs Van Boven heeft in de wetenschap pelijke wereld reeds naam gemaakt als mierendeskundige. O.a. verrichtte hij met de Leuvense hoogleraar prof. dr A. Raig- nier S.J.. op dit terrein gedurende onge veer een jaar onderzoekingen in de Bel gische Congo. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Donderdag meege deeld, dat er in de Ver. Staten een atoomkrachtcntrale zal worden gebouwd met een capaciteit van 60.000 kDowatt, voldoende voor een stad van 50.000 inwoners. Men hoopt, dat de centrale over vier of vijf jaar voltooid zal zijn. Een lid van de commissie zeide, dat de commissie heeft besloten „Rusland vóór te zijn met gebruikmaking van atoomenergie voor de industrie". Gisterenmorgen heeft te Heerlen de aanbesteding plaatsgevonden voor de bouw van de eerste vleugel van het defi nitieve moederhuis der Medische Missie zusters te Imstenrade (L.) De bouw werd gegund aan de firma Ter Berg te Venlo en zal worden uitgevoerd volgens ont werp van ir Swinkels. De Medische Missiezusters, die thans zijn gevestigd in een kasteeltje gecom pleteerd met enige bijgebouwen- kampen de laatst ejaren met een groot tekort aan ruimte, grotendeels veroorzaakt door de enorme aanwas van deze congregatie ge durende de laatste jaren. De Nederland se provincie telt thans 139 leden, van wie 54 novicen en postulanten; 42 van de ge profeste zusters werken in de missie. Volgens een mededeling van radio-Bel grado heeft Frankrijk zijn goede diensten aangeboden voor het vinden van een basis die het beleggen van een vüfmogendhe- den-conferentie over Triest mogelijk maakt. De diplomatieke correspondent van bet radio-station noemde het Franse aanbod een „initiatief, dat dient te wor den aangenomen". De spreker zeide. dat Frankrijk 't voor stel had gedaan, omdat het zich gedwon gen voelde bij te dragen tot het vinden van de beste oplossing. „Wij hopen, dat de Franse actie vrucht zal dragen en in overeenstemming zal zijn met de Joego slavische opvatting van gerechtigheid, als mede met zijn rechten en zijn belangen". In een vraaggesprek heeft president Tito van Joego-Slavië gisterer de verkla ring herhaald, dat zijn troepen de zone-A binnen zullen trekken, als Italiaanse mili tairen haar mochten bezetten. Over de genomen militaire maatrege len zeide Tito, dat de Italiaanse troe pen-bewegingen „bijna zes weken eer der zijn begonnen dan die der Joego slavische troepen". Hij voegde hieraan toe „Wij hebben onze troepen alleen maar samengetrokken, om een Italiaan se aanvalsdaad tegen Joego-Slavië te voorkomen". Advertentie Geef Uw keel het beste. Gebruik da gelijks Wybertjes ter voorkoming var» hoest en keelpijn en voor frisse adem. Hoewel het zich maar bescheiden verbergt achter de dijk, die de Havenstraat te Rotter dam vormt, is St. Petrus een kerkje dat gezien mag worden. Menige pastoor in den lande mag er jaloers op zijn. Pierre Cuvpers heeft er een intiem godshuis van gemaakt door een „war me" toepassing van bak steen onder de zware houten kap. Sint Petrus bestaat nu 25 jaar. Ondanks zijn schoonheid was het een zorgenkind. En dat is het nóg. Leefde de goede re 1 - J. G. Kerkvliet nog, hij zou boeiende verhalen kunnen doen over de moeizame eerste jaren. Hoe hij na zijn benoeming oc 3 Septem ber 1924 werd benoemd tot „rector van de rectorale hulpkerk van Sint Petrus", r.a kort tevoren enkele panden aan de Haven straat te hebben gekocht, die zowel voor kerk als voor internaat voor schippers kinderen zouden dienen, i Hoe hij gesjouwd en gezwoegd heeft om j tot een nieuwe kerk te komen, die er dan toch maar kwam. j Hoe hij naast zijn werk als zielzorger nog voor zijn schippers op allerlei gebied opkwam door voorzitter te worden van hun bond en hun belangen te verdedigen bij de evenredige vrachtverdeling. Hoe al dit werk hem voortjoeg, zó, dat hij slechts een te vluchtige administratie kon voeren en in de financiële perikelen rssktc Maar deze ijverige, goede priester is niet meer, want toen in 1935 rector Olst hoorn in zijn plaats werd benoemd, vond deze een weliswaar prachtige schippers kerk, maar een doodzieke „stuurman", die op 11 December van dat jaar hemelwaarts voer. Rector Olsthoorn begon orde te schep pen in de papieren sector van zijn ambt. Er werd een aceoord (en een heel bevre- getroffen met de geldschieters Maar het vlotte niet en het internaat werd opgeheven. Het is nu als de St. Wil- librordus-school ondergebracht in ..Sankt Nikolaus" in Ruhrort, waar de Schippers- pastoor regelmatig poolshoogte gaat ne men. In de grote serre van de pastorie van de Havenstraat is keurig de administratie van de school ondergebracht. „Ik voel niets voor de zogenaamde con- tinu-school met het verkorte, vier-jarige leerplan", zegt pastoor Olsthoorn. „Schip- persjongens moeten voor een groot deel hun baan aan de wal zoeken en als ze maar vier jaren lager onderwijs hebben gehad, komen ze altijd achteraan in de ri). Neen, ze moeten op een zes-jarig in ternaat. Dat is een lange tijd, maar voor hun toekomst is het 't beste. Bovendien zijn dc beschikbaar gestelde rijksgelden van dien aard, dat er grote kosten voor een flink deel mee bestreden kunnen wor den. De Schoolvereniging distribueert de rijksgelden voor de kinderen die aan de wal geplaatst zijn". „Maar mijn ambt is geen hobby Een echte tak van zielzorg. Toen er opleving kwam in de schippers wereld zeiden ze wel eens nou, nou, zo'n schipperspastoor zal wel een best leven hebben. Maar het is ploeteren om er te komen. Als het goed gaat en de schipper ruikt een goede vracht, dan kan er tijdens de onderhandelingen wel eens een borrel en een bankbiljet op tafel komen. Maar ze vergeten het wel eens bij hun laatste vracht en hier wijst de pastoor met zijn vinger omhoog „en daar moet ik aan meehelpen Sint Petrus gaat zijn zilveren feest vie ren. Zondagmorgen is er vanaf 7 uur tot na de H. Mis van 12 uur, uitstelling van het Allerheiligste. Om 9 uur zal mgr J. M. de Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, een Solemnele Hoogmis opdra gen. Des middags van half 3 tot 4 uur is er receptie in „De Kluis", Havenstraat 132 en om 5 uur is er Aanbidding en Kin- derhulde. Het besluit vormt een Solem neel Lof om 7 uur, waarbij Pater fr. Dis- mas van Pooien O.F.M.Cap. uit Brussel, de feestpredikatie zal houden. 1 j digend wilden torsen. Ook hier, vooral hier, geldt j en de zielzorg werd overgenomen, de leuze van het cultuurfonds, dat Prins i Nu is rector In de Belgische Kamer derdagmiddag even gespanrre jng over was een verklaring van de r g tus de bekende incidenten van 23 j.l., tijdens de laatste IJzer-bedev.^"'!,iPI1 interpellanten waren socialisten, »»er en ook twee C.V.P.-leden, die zicli D1J deze gelegenheid van de regering distan- cieerden, hetgeen hen door de overige L. V. P.-leden zeer kwalijk werd genomen. Natuurlijk kwamen ook de tegen aan staande Zondag voorgenomen „herstelbe toging" en de daarop door katholieke Vlaamse studenten en Vlaamse jeugdor ganisaties uitgeschreven tegendemonstra- tie, ter sprake. Men voelde van het begin af aan, dat incidenten op komst waren en deze zijn dan ook niet uitgebleven. In een lange redevoering, welke her haaldelijk door linkse kamerleden werd onderbroken, zette minister-president v. Houtte het reeds eerder door ons weer gegeven standpunt van de regering uiteen. Aan het einde van deze rede werden vanaf de hoogste tribune der zaal waar zich vele jongelieden bevonden, talrijke strooibiljetten omlaag geworpen^ vermel- dende De groeten van Uilenspiegel, tot ziens 0p' 25 October". Onder de naam Uilenspiegel werkt een groep Vlaamse jongeren, die zich hebben voorgenomen a.s. Zondag tegenbetogingen te houden. Uilenspiegel wordt in België niet alleen als een grappenmaker beschouwd, maar ook als een symbool van de vrijheidsge dachte. Meteen stond de gehele Kamer op stelten. De socialisten, de communisten en liberalen scholden de katholieken uit voor slechte vaderlanders. Op de rech- terbanken liet men zich niet onbetuigd en er werd even hard terug ge schreeuwd. intussen werden de jonge mannen, die de biljetten hadden uitge worpen, verwijderd en werd de zitting geschorst. Bij hervatting sprak voorzitter Van Cauwelaert zijn atkeuring uit over de in cidenten. Er werden 19 arrestaties ver richt. Het waren allen studenten van ver schillende faculteiten der Leuvense uni versiteit. Aan het einde van het debat werden twee moties ingediend. De ene was af komstig van liberale en socialistische zijde en er wordt in gezegd, dat de kamer „de dubbelzinnige ve'f»™" ring in. Over beide moties w de week gestemd. In de toespraak, die H. M. Koningin Juliana tot de studenten van Kopenhagen heeft ge richt, merkte zij o.a. op „Binnen een kwart eeuw zullen wij in Europa óf allemaal in hetzelfde huis wonen, óf in de zelfde ruïne onder- 99 gaan Deze koninklijke woorden werpen moedig een eerlijk licht op de situatie in Europa, zon der dat er sprake is van ongegrond pessimisme. Wij kunnen nog de zon blijven zien schijnen in onze huizen en tuinen, mits wij maar bouwen aan hetzelfde huis. Dan zal Europa niet als een rotte vrucht vallen in de schoot van de Russische communisten, want dit gemeenschap pelijke huis zal de rode vloedstroom kunnen ke- Bernhard tot regent heeft: „Tua res agi- tur" het gaat ook om uw zaak. BOVENSTAANDE gedachten welden in ons op bij het zien van de ontroeren- en inhoudsvolle film van Leopold Lindtberg „Een nieuwe morgen. Olsthoorn pastoor Olst hoorn. Dubbel pastoor. Allereerst van zijn varende parochie die heel Nederland om vat. en dan nog van Schoonderloo, het oud-Delf shavense eiland. Die vlottende parochie is nog wel de I moeilijkste. In Rotterdam zijn het meest de Rijnschippers die ankeren. Zo zie je ze In deze Zwitserse film wordt opnieuw en z0 z;e je ze njet Sommige kinderen De kinderen in het Pestalozzidorp vieren aan de vooravond van een wrede beslissing, die de Poolse kinderen weer uit het dorp zal verdrijven. Beeld uit Leopold Lindtberg's nieuwe film Een nieuwe morgen Van Zweedse zijde is voor de Nobelprijs voor de vrede 1953 het Internationaal Olympisch comité candidaat gesteld. Oor spronkelijk had men voor deze prijs aan de ond-president van het I.O.C., Sigfrid Edstroem gedacht, maar deze heeft ver zocht het I.O.C. voor te dragen voor de prijs. Maar er is méér dan de dreiging. Nog vers zijn de wonden van het naaste ver- Bij oud en bij jong. Nog blijft het grote leed onder de kinderen. N de vluchtelingenkampen moeten zij worden grootgebracht zonder de luttele vreugden van het bestaan. Voor de ouders is iedere dag opnieuw een harde realiteit, een zich steeds bewustblijven van de desastreuze gevolgen van de oor. log- Daar, in de diaspora is het einde van het album der ellende nog niet in zicht. Iedere dag opnieuw wordt een nieuwe hiadziide gevuld zonder verlichting, zon der uitzicht, zonder hoop. De kinderen dreigen ten onder te gaan in de apathie van het aanvaarden van een uiterste ver- P Maar'ook zij zullen in het gemeenschap pelijke huis moeten worden opgenomen. Als zij buitengesloten blijven, dan zullen wij hen terugvinden op de ruïnes, waarop wij ten ondergaan irT een sinistere solida riteit. v''oJ De laatste kans om de puinhopen van menselijke elende, die na de oorlog zijn ontstaan, te effenen voor de bouw, is hulp aan al degenen, die moesten vluchten van huis en haard, omdat zij het rode juk niet bewezen, dat Lindtberg zich met zijn „Ma rie Louise", „De Laatste Kans" en „Vie: in een jeep" niet uitgeput heeft om dooi middel van de film een boodschap te rich ten tot de wereld. Een boodschap, di waar en van een ontroerende realiteit is en die opwekt tot inspanning van aire krachten om het naschrift van de ooriog niet te doen ontaarden in een menso waardig document. 7,„itserse De film speelt zich af in het Zwitserse Pestalozzi-dorp. Een dorp, dat is gen°e™ naar de grote paedagoog enwaar on - honderd oorlogswezefi uit geheell Eu p zijn gehuisvest en in goede verstandhou ding met elkaar leven. Het grote probleem is bet voornemen van de leiding om ook op te nemen. Hiertegen ^stfef verzet. De kinderen herinneren zich de oorlogsbran den, het wapengeweld en de verpletteren de sporen van de immense tanks, waar door allen, die hun dierbaar waren, zijn °rTotdatT'op'zekere dag een Baltisch meis je Anja in het dorp komt. Zij spreekt Duits 'in haar droom en dit is aanleiding voor de verbitterde jeugd om haar di rect als ongewenst uit te stoten. Een Pool se iongen verzet zich hiertegen, maar als eenling is hij niet bij machte haar te red den Gelukkig worden de kinderen bij tijds op hun fout gewezen en Anja kan bij de Polen haar intrek nemen. In een ontroerend gezongen „volkslied" komt de solidariteit van de kinderen in het Pesta- flozzidorp tot uiting en met dit voorval is - een goede stap gezet in de richting om ook de Duitse vluchtelingetjes naar het Pestalozzidorp te halen. Een van de leidsters van het dorp wordt gedwongen met de Poolse kinderen te re patriëren. Een hartroerend afscheid voigt. Eén van de kinderen vlucht en krijgt vi sioenen van de oorlog, hetgeen hem nood lottig wordt. Anja blijft alleen achter, want het Pool se huis komt leeg te staan. Tenslotte wordt ook zij opgenomen in de gemeen schap van de andere kinderen. Maar zo lang nog door de gaping van een leeg huis steeds het besef levendig blijft dat om poli tieke doeleinden het geluk van de kinde ren wordt geofferd, zal het nog lang du ren eer men kan geloven, dat de wereld één zal zijn. In sobere beelden heeft Lindtberg zijn relaas verfilmd. Soms met een voortref felijke contrapunctiek tussen beeld en toon, maar steeds beheerst, omdat de broosheid van het delicate onderwerp hier geen grove onderstrepingen verdraagt. BU zijn al drie, viermaal voorbereid voor de H. Communie. Maar als dan de Grote Dag is gekomen.... was des avonds tevoren het schip vertrokken. Tweeduizend tot drieduizend binnen schepen liggen hier dagelijks in de haven. Stelt u zich nu de pastoor maar voor op parochie-bezoek Hoe de parochianen naar de kerk te krijgen? Voor sommigen is het te ver en daarom heelt Sint Petrus voor hen de grootste betekenis bij de hoogfeesten, wan neer ze. koste wat kost, er bij willen zijn. Dat zijn de dagen die de idealisten zich voor ogen stelden toen ze met „de Schip perskerk" begonnen en meenden, dat die grote schare dagelijks zou getrokken wor den naar de intimiteit van Sint Petrus. Het onderwijs aan schipperskinderen is een apart hoofdstuk. Ook dat ressorteert onder de Schipperspastoor. Het oude in ternaat van de Havenstraat is er niet meer. In de oorlog werd het opgeheven en bij de bevrijding tijdelijk ondergebracht op „Klein Wolfslaer" in Ginneken. Daar kende men ze wel de jongens die onder leiding stonden van de Zusters van Sint Vincentius (met de „vliegkappen en die zulk een kwieke zeeverkenners- groep vormden. de enige op Brabants zandgrond DP pro-Britse unionistische (conserva tieve) partjj is bij de Donderdag in Noord-Ierland gehouden pai lementsver- kiezingen wederom als sterkste party uit de strijd te voorschpn gekomen. Deze partij is reeds sinds 1921 aan de macht. Van de 52 zetels in het Lagerhuis kre gen de unionisten er 21 automatisch, om dat er in de betrokken districten geen tegencandidaten waren gesteld. Onder hen, die op deze wqze weer in het La gerhuis rijn gekomen, bevindt zich de premier. Lord Brookeborough. Ook kwa men er' vier nationalisten zonder strijd in het Lagerhuis. De eigenlijke verkiezingen gingen om 27 zetels, waarvan de unionisten er slechts zes nodig hadden om de absolute meer derheid te krijgen. Dit was reeds het ge val. toen de eerste tien uitslagen be kend waren. Het inwendige van de jubilerende schipperskerk Naar van gezaghebbende zijde te Tel Aviv wordt vernomen, zal de Israëlische regering de V.S. niet verzoeken van hun besluit, om de hulp aan Israël op te schorten, terug te komen. Zoals gemeld, maakte minister Dulles Dinsdagmiddag dit besluit van zijn re gering bekend, dat hij een „sanctie" noemde tegen Israël, omdat dit land het bevel van de stafchef der V.N. in Pa lestina, generaal Bcnnike, om de werk zaamheden bij de Jordaan te staken, in de wind had geslagen. Israëlische functionarissen verklaar den, dat het Amerikaanse besluit waar schijnlijk het huidige invoerprogram en de projecten voor economische ontwik keling van het land ongunstig zal be- invloeden, maar dat, naar de mening van het kabinet, de bevolking de ongemak ken met waardigheid zal dragen. Volgens berichten in de Israëlische pers aanvaardde de regering indertijd een resolutie om, niettegenstaande de orders van generaal Bennike, het werk aan het rivierproject voort te zetten, on geacht het dreigement van het „State Departement" om de hulpverlening stop te zetten. Het kabinet zou zijn besluit hebben genomen met acht stemmen te gen vier, bij één onthouding. De meer derheid werd geleid door premier Ben Goerion, die met het oog op de jongste ontwikkeling, voorlopig zou zijn terug gekomen van plannen om zich uit de re gering terug te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3