Wie moet de plaats van Auriol het Elysée innemen? candidaten en scherts figuren melden zich aan op Serieuze Niels Stensenbefaamd geleerde, groot mens en heilig priester Toortsen: decoratieve figuren 1 ENGELSE REGERING GREEP IN OP KOPERMARKT Laos formeel onafhankelijk Zaterdag wordt zijn stoffelijk overschot plechtig bijgezet by deze zittin^n 550 niet aanweiig en zeifs a,s het terslat-t?.op Leemte in de grondwet KREOFLAVON N arcotica-dieven aangehouden Sanapirin I Vele studenten te materialistisch ingesteld" „Damme op introductietour Nobelprijs voor de geneeskunde TUIN- EN KAMERPLANTEN PAGINA 5 VRIJDAG 23 OCTOBER 1953 Ambitieuze dames en lieren met fantasie Het au sérieux te nemen zevental Er zijn sommige functies die als van nature tot de candidatuur leiden Het ka mervoorzitterschap, het p _,f ap v:;n rfe ex-senaat of Raad van de Repu- 1 kwaarbij thans hei voorzitterschap de Franse Unie moet w°^an ge- i md. Maar de eerbiedwaardige heer 'iot, die z'o moeilijk de voorzitters- 1 .1 e van de kamer opstrompeit, Kan i moeilijk ambitie voor de vermoeie- i van het Elysée toeschrijven, uok t mirnsterpresident kan goede kansen 1 an en men beweerde aanvankelijk, i de onafhankelijken Laniel daarom i aar voren hadden geschoven. Gaat men het lijstje na van hen die op verschillen de gronden als ernstige candidaten ge noemd worden, dan komt men over het glgemeen tot een zevental namen: de he jen Laniel, Jacquinot en Fourcade van Je onafhankelijken, Delbos en Cornu van de radikalen, Bidault van de M. R. P. en de socialist Naegelen. De beide laatstge noemden -echter voor het geval dat hun Amsterdamse recherche deed goede vangst Sanctus Augustinus inaugureert nieuwe leden VERDERE PRIJSSTIJGING VOORKOMEN Chileense surplus-voorraden Zondag renpaarden als „passagiers" Toegekend aan twee in Duitsland geboren geleerden £N Niet duur; VOORAL ZATERDAG ALS ALLEN TOT 10 UUR OPEN ZIJN mm Snuittorretjes Van alle markten thuis (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, October. ,.nste aanwijzing wie een kans hebbend candidaat zal zijn om over r IS nlP p vincent Auriol op te volgen op het Elysée. Toch staat de binnen, een maan e 1 „eheel in het teken van de presidentsverkiezing. Dit heeft niets Se .PO onverschillig waarvoor ze moeten gehouden worden verwekken verkie- zineen hier een langdurige koortsperiode, die alle belangrijke beslissingen ophoudt. De Iandhouwdebatten in de Kamer, die onder andere omstandigheden zo gevaarlok voor de regering zouden zün geweest, worden slechts bijgewoond door een handjevol Kamerleden, zo gering dat men het bijna niet durft neerschrijven. Van 625 Kamer- stemmen zal aankomen, zal een deel van de Kamer het stemmen aan de boit.ers (aangewezenen uit de verschillende fracties, die de stembriefjes bewaren) overlaten. crisis zou men nu „iet aandurven, want men weet met vooruit welke ver- p,^tsingen die zou opleveren van mogelijke combmat.es d.e het over een cand.daat voor het presidentschap eens worden. partij bij een tweede of derde stemming de doorslag in handen zou krijgen, welk geval voorlopig aan rechtmatige twijfel onderhevig is. Over het algemeen acht men het uit gesloten, dat de toekomstige president bij eerste stemming uit de bus zou komen. En het is ook niet zeker, dat na de eerste stemming sommige candidaturen er zo voorstaan, dat er kans is dat de beslissing bij de tweede stemming zal vallen. In dat geval, namelijk wanneer er meer stem mingen in het vooruitzicht zijn, zal de Verenigde zitting zeker een poging doen een kanshebbend candidaat naar voren te doen komen. Tussen iedere stemming heeft een langdurige zittingsonderbre king plaats, die gelegenheid heeft een nieuwe candidatuur in te dienen. En dat laatste is van zeer groot belang in de gegeven omstandigheden. Hóe de president gekozen zal worden is zelfs nog niet bekend. De oude gr die van de Derde Republiek, schreef dat de president door de ^p^rggek0zen gadering van Senaat meerder- moet worden door de ab moest dus heid van het aantal leden. HU mo de stemmen van de hel en. Die eis senaats- en kamerle hQOgste magistraat was zeer dmdelijk. D heidsrechter kun- in den lande m°eteeenrti.en bJj het be_ nen zijn tussen heeft hy de partij- treden van het Zoals het er thans voor staat moet men de eigen plaats die zulk een bemidde- lingscandidaat in het parlementaire leven, en in het bijzonder te midden der partij verhoudingen, inneemt, in overweging nemen. Iemand als de meermalen minis ter-president geweest zijnde heer Queuille verdient dan de aandacht. Hij is een zeer rechtschapen man die zich geen vijanden maakt, een groot overwicht heeft in de radikale partij, waarin hij meermalen heeft gescheidsrechterd, ook bij de socia listen gezien en bij de rechter kamerhelft ook gewaardeerd. Bovendien een Auverg- ner, dus man van de middenkleur uit het Zuiden. Het is zeker, dat bij normaal aftreden van de heer Lebrun de heer Queuille de opvolger zou zijn geweest. Maar sindsdien zijn vijftien jaren verlo pen. Queuille heeft in die periode storin gen gehad, die hem noodzaken zich soms van een stok te bedienen, wat hij echter de laatste tijd weer heeft nagelaten. Zijn geest is onverzwakt evenals zijn werklust en hij moet nog zeventig worden. Hij is dus voor Versailles een goede reserve, die een verkiezing met brede meerderheid mogelijk kan maken. Voor de eerste stembus zal hij zich echter zeker niet candidaat stellen. En boven dien is er nog een andere kans. Als het werkelijk nodig wordt her haalde stemmingen te voorkomen, waar door dreigen zou, dat de president ge kozen wordt op een wijze die zijn pres tige schaadt, dan is er nog de mogelijk heid van een beroep op de heer Vincent Auriol, om ten tweede male, en als een door hem gebracht offer aan de natio nale zaak, de taak op zich te nemen, die hij op zulk een, opmerkelijke wijze heeft vervuld. Advertentie KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar't helpt 20 tabletten 75* treden van dki "^~~De vroegere presiden- man buiten lotte met een flinke meer- ten werden tont hernpmrip 7"- «gekozen. Men kent het beroemde derheid g dp senat0ren en kamerleden fe]PU" uote] des Reservoirs te Versailles, dat steeds aan de bijeenkomst van de Verenigde Zitting" in de vergaderzaal „verenig Versailles, vooraf ging. GeestverPwfnten hadden onder elkaar ta^elties besteld, maar het déjeuner en wat er aan vooraf ging en wat erop volg- r Het gelegenheid aan kopstukken en invloedrijke afgevaardigden de hoofden bij elkaar te steken. Meestal ging de ver- kiezingsstrijd tussen twee of drie Candida- ten en slechts eenmaal nam men, omdat men het niet vooraf eens kon worden, een outsider (geval Félix Faure). In de zitting zelf heeft men nooit anders gedaan dan gestemd. Discussies werden steeds uit den boze geacht. Het is niet het enige verzuim van de tegenwoordige grondwet de wijze van ver kiezing onbesproken te hebben gelaten. De wet zegt alleen, dat de president gekozen wordt door de Verenigde Zitting. Toen bij de eerste verkiezing na de nieuwe grond wet, nu bijna zeven jaren geleden er ein delijk een opvolger moest worden gekozen van de in 1040 afgetreden president Lebrun (Pétain en De Gaulle waren chef van de staat of van de voorlopige regering) heeft men op grond van de kracht van de ge woonte de wijze van stemmen van de Derde Republiek gevolgd. Maar zoals thans de wet luidt zou de Verenigde Zitting er toe kunnen komen, nu er weinig accoord te verwachten is over een b^paalde can didatuur, met de meerderheid van de uit gebrachte geldige stemmen genoegen t nemen. De verkiezing zou dan onmiaaei Ljk een politiek karakter krijgen waardoor gekozene de man zou zijn van een meerderheid die zelfs niet noodzakelijk de Politieke meerderheid van het land behoeft te zijn. De Raad van de Republiek zal dan ook de regering uitnodigen een wetje voor te stellen om de verkiezingswijze te rege len en Kamer en ex-Senaat zullen dat gaarne aannemen. Er worden candidaten genoemd en er worden politieke personen reeds met het candidaatschap gedoodverfd. Men moest niet in Frankrijk zijn om aan de voorberei ding van candidaturen niet een romantisch kantje te geven. In de „Reservoirs" dejeu neerde men met de dames en onder die dames zijn er die gaarne een politieke rol willen spelen,' haar invloed hebben in de salons en meestal zijn er onder die zeer gaarne de First Lady zouden worden. Dat is een rol die ook in het oog wordt ge houden. Het Elysée zonder Madame la présidente is iets naargeestigs en levert maar moeilijkheden op aan het protocol bij bepaalde ontvangsten. Nu zijn de laatste maanden een paar huwelijken van kamerleden voor gekomen waarover men zich in de sa lons vrolijk heeft gemaakt. in het bij zonder dat van een ter rechterzijde zit tend politicus, die,zijn aanhang heeft, en de weduwe van een bekend oud- minister die op haar beurt veel relaties heeft bij het gematigd deel vanlinks, plus nog maar ambitie een rol te ver- Ookenmoeten de chansonniers worden voorzien. Een stucadoor uit Ljmn reeds bekend gemaakt zich candi k stellen, want ieder Frans kieze candidaat zijn. Een tweede fantasie-can- didaat heeft zich reeds aangemeld m ae gedaante van een landedelman uit de Vendée, wie het inderdaad aan verbeel dingskracht niet ontbreekt. Hij is een folklorist en is de uitvinder van de am- phibie-auto die niet alleen over de weg maar ook door het water kan gaan. Hij heet Ulypse de la Cailleraie en woont op zijn KcLStcel te Paithenay, waar spreek- woordelijk altijd gedanst wordt. Men zou geneigd zijn te geloven dat de chanson niers hem gehuurd hebben. Vilt echter de serieuze candidaturen V l i* mon noff niet verder dan afwtf- betreft is m d geruchtmakende zingen Men kern uc s Juin waar weigering van "f", nog aI onhandig over de heer Auriooi uvg h.„ pie_ boos is geweest, en die van ven, die met een korreltje zout moet wor den genomen. Daarbij is de a ,„rklaard de heer Pinay gekomen, die ver£. heeft, dat als hü een klooster zou kie het zeker niet het Elysée zou zijn. Er z J meer ontwijkingen, maar men moet me vergeten dat er voor een werkelijke can didaat niets gevaarlijker is dan te vroeg voor de dag te komen. Trouv.-Wis dat het voorspel voi listen en lagen is, hebben figuren als Clemenceau en Briand onder vonden, die op de meest ondankbare wij ze moesten ondervinden dat men losliet wat men ze had voorgespiegeld. De politie heeft twee bekende Amster damse zware jongens en nog een derde mar. aangehouden in verband met de dief stal van een grote hoeveelheid verdovende middelen in de nacht van 15 op 16 Octo ber j.l „it de apotheek „De Krommerdt op de Admiraal de Ruyterweg aldaar- Een der arrestanten, de 37-jarige timmer man H. K„ heeft bekend de brandkast, waaruit ruim 1000 werd meegenomen, te hebben geforceerd. De tweede man, de 59-jarige kleermaker W. B. heeft tegen over de politie zjjn aandeel in de zaak toegegeven. De laatste man van het trio is een 58-jarige koffermaker. Ui' de vergiftkast werden 5 kg mana- codeinepoeder, 2 kg luminal, 6 gram cocaine, 25 gram morphine, 50 gram opial en 100 gram opium meegenomen. Deze hoeveelheid is nagenoeg geheel in beslag genomen. He' is gebruikelijk, dat dieven ver dovende middelen, die buiten de normale handel welke aan strenge aan- en ver koopsvoorschriften is gebonden, zeer hoge prijzen kunnen opbrengen, zo snel moge lijk van de hand trachten te doen. Deze narcotica, die alleen op recept verkrijg baar zijn, zijn fn handen van onbevoegden uitermate gevaarlijk. Advertentie bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50 ct. Als gevolg van de onderbreking in het aanbod van Chili zijn de kopernoteringen te Londen van de week op een hoger ni veau gekomen. De loco-notering steeg tot b(jna 252 per ton de laatst geldende prijs vóór de regering begin Augustus de koperhandel weer in particuliere handen gaf. De eerste dag van vrije koperhandel 5 Augustus i 1 daalde de driemaands noterfng zeer scherp tot 198 per ton, het geen voornamelijk het gevolg was van speculatieve verkopen en het voorbeeld van de lood- en zinkprijzen, die eveneens een scherpere daling ondergingen, toen de vrije markt voor deze grondstoffen her steld werd. Geringe voorraden en het be sluit van de regering haar kopervoorradan langzaam van de hand te doen om de markt niet onnodig onder druk te zetten, leidden er evenwel toe, dat de noteringen weer langzaam opliepen tot het niveau van 252 van de week weer benaderd werd. Zoals de regering eertijds ingreep om een te scherpe daling van de prijzen te voorkomen, zo werd thans een verdere stijging boven de te New York en op het continent geldende noteringen voorko men. Het ministerie van grondstoffen- voorziening bood voor de eerste maal „contract koper" aan tegen 245 per ton. Voorheen bleven de regeringsverkopen steeds beperkt tot speciale kwaliteiten en soorten. Door het ingrijpen van het minis terie moet voorkomen worden, dat de me taalexport te duur zou worden. De oplopende noteringen zijn behalve aan het kleinere aanbod te wijten aan de door baissiers ingenomen posities. Nu het einde van een dricmaandsperiode (5 No vember) nadert, zien de baissiers zich tegenover een markt geplaatst waarop vrijwel geen verkopers te vinden zijn, als gevolg waarvan de hoogte van dc déport (vergoeding door de baissier te betalen wanneer hij zijn transactie tot de volgende rescontre uitstelt) eveneens sterk opliep. Toen de regering ook Woensdag en wel tegen 240 tot verkoop van contract koper overging, liep de hoogte van de déport weer terug. De meeste handelaren achten de koper notering echter nog te hoog, hetgeen tot uitdrukking komt in de driemaands-note ring, die op 225 staat. Hoewel de inter nationale politieke spanningen een steur, voor de markt betekenen, wordt deze toch op langere termijn toch beheerst door de onevenwichtige statistische positie van het metaal. De langdurige besprekingen tussen de Ver. Staten en Chili over de overto" lige Chileense voorraden zijn nog steeds niet tot een einde gekomen, waardoor dus het grootste deel van het Zuidamerikaanse koper buiten de wereldmarkt blijft. Vroeg of laat zal deze productie echter in Euro- po en/of Amerika aan de mar' 1 komen. Een van de oorzaken van het uitstel in de besprekingen te Washington zou het af treden van het Chileense kabinet geweest zijn. De twee grote partijen zijn het n.l. niet eens over de maatregelen die geno men moeten worden om Chili mind^ af hankelijk van de koperopbrengst te ma ken. De huidige noteringen liggen 40— 50 beneden die, welke Chili gewend was te ontvangen. De onwil zich aan het nieu we prijspeil aan te passen, zal de bespre kingen die reeds drie maanden duren waarschijnlijk nog langer rekken. Chili produceerde dit jaar tot nu toe 266.000 ton koper, en bezit thans een sur- plusvoorraad van ongeveer 150.000 ton. Verwacht wordt dat omstreeks 100.000 ton van deze hoeveelheid aan de Amerikaanse strategische voorraden toegevoegd zal worden. Onlangs zou Chili nog 9.000 ton koper tegen „wereldprijzen" aan Frankrijk verkocht hebben; de inhoud van het woord wereldprijzen is hier echter onzeker. De stakingen bij de twee voornaamste Chileense kopermijnen, die door de Ame rikaanse maatschappij Anaconda geëxploi teerd worden, zijn er ondertussen oorzaak van, dat de surplusvoorraden langzamer stijgen. In normale tijden zou dit wellichl tot hogere marktnoteringen geleid hebben, omdat deze twee mijnen meer dan dc helft van de Chileense productie die verleden jaar 422.000 ton beliep voor haar reke ning nemen. De huidige koperprijs kan echter niet als realistisch beschouwd wor den omdat voor nog te veel vraagstukken een oplossing gevonden moet worden. In het grote auditorium van de Leidse universiteit heeft gistermiddag op plech tige wijze de inauguratie plaats gehad van de nieuwe leden van de R. K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus". In zijn openingstoespraak wees de heer R. Gonsalves, praeses van de vereniging, op d-. materiële inslag van vele studenten. Zij zien in de universitaire opleiding een gemakkelijke springplank naar een goede maatschappelijke positie. In verband met deze betreurenswaardige situatie rekent „Sanctus Augustinus" het zich tot taak de wetenschappelijke belangstelling zoveel mogelijk te stimuleren. Voorts betreurde de praeses het, dat zoveel mannelijke stu denten geen lid van het L.S.C. zijn. Hoe wel voorstander van de Civitas-gedachte meende spreker er goed aan te doen de aandacht te vestigen op een culturele kloof door milieu-verschillen en andere sociale factoren, die een wijziging van de structuur en de mentaliteit van het L.S.C. noodzakelijk maken. Na de inauguratie werd het woord ge voerd door dr Mod. van Straaten O.E.S.A. over „Christelijk Humanisme'. President Auriol van Frankrijk en ko ning Sisavang Vong van Laos hebben Don derdag tfldens een plechtigheid te Parijs een vriendschaps- en bondgenootschaps verdrag ondertekend, waarbij Laos for meel tot een onafhankelijke staat binnen de Franse Unie wordt verklaard. Laos is de eerste vaö de drie Indochinese staten, die deze onafhankelijkheid heeft verkregen. Met Cambodja zijn de onder handelingen gaande. De besprekingen met Vietnam zullen binnenkort beginnen. De KLM-Liftmaster, „Dr ir M. H. Damme" zal reeds Zondag a.s. zijn nor male diensten als vrachtvliegtuig op de AmsterdamNew Yorklijn hervatten. Op deze eerste vlucht naar Amerika zal de Liftmaster in Londen zeven Engel se renpaarden ophalen, afkomstig van de Anglo Irish Bloodstock Agency te Londen en bestemd voor de heer J. McCate in New York. Deze dieren zijn alle afstammelingen van beroemde Engelse renpaarden. Op 5 November a.s. zal de Liftmaster wederom naar de Ver. Staten vertrekken, ditmaal, zdals gemeld, voor het houden van een introductietour langs zes Ameri kaanse steden, n.l. Philadelphia, Chicago, Cleveland, Detroit. Richmond en New York, waar ter gelegenheid van deze vlucht een „Friendship with Holland Day" zal worden georganiseerd. In elk van deze Amerikaanse steden zal de Lift master, tot nu toe het enige en grootste vrachtvliegtuig in geregelde dienst, aan de Amerikaanse expediteurs en pers worden geïntroduceerd. In het interieur van de Liftmaster zal ter gelegenheid hiervan een kleine expositie worden in gericht, welke de snelle ontwikkeling van het luchtvrachtvervoer in beeld brengt en Nederlandse producten zal tonen, die veelvuldig door de lucht wor den vervoerd. De gezagvoerder het ligt in de be doeling, dat de vlieger H. Kooper de vlucht zal uitvoeren zal dan geschen ken van de burgemeesters van Amster dam. Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven aan hun Amerikaanse col lega's aanbieden. De „Caroline"-medische academie te Stockholm heeft Donderdag besloten, de Nobel-prijs voor de geneeskunde voor 1953 te verdelen tussen een Amerikaanse en een Britse geleerde, voor hun verdien sten bij hun onderzoekingen op het gebied der biochemie. De prijs bedraagt 170.000 Zweedse kronen. De prijswinnaars zijn de 54-jarige dr F. Lippmann, professor in de biochemie aan de „Harvard Medical-school" in de Ver. Staten, en de 53-jarige dr H. A. Krebs, professor in de biochemie aan de univer siteit te Sheffield. Beide professoren zijn in Duitsland ge boren. Professor Krebs begaf zich in 1933 als Joods vluchteling naar Engeland. Pro fessor Lippmann is in 1939 uit zijn geboor teland naar de Ver. Staten gevlucht, om de zuiveringen van het nazi-regiem te ontlopen. Advertentie AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - ARNHEM-EINDHOVEN - h ROME, Donderdagavond. Gisteren arriveerden, zoals reeds gemeld, dr Deuss en zijn echtgenote in de Eeuwige Stad, waar zij te voet heen waren gekomen. Zij hebben, dank zij een toevallige omstandigheid, al meteen hedenmorgen het lang verheide hoogtepunt van hun bewonderenswaardige onderneming bereikt. Dr Deuss is jarenlang leraar geweest op Jezuietencolleges in Nederland (laatstelijk op de Breul in Zeist). Hij stelde zich gisteren direct na aankomst in ver binding met de generale curie van de Jezuïeten en werd outvangen door pater P. van Gestel, generaal assistent van de Orde. Aangezien pater Van Gestel deel uitmaakt van het Internationale comité ter ere van Abels Stensen dat hedenmorgen door de H. Vader in Castel Gandolfo in audiëntie werd ontvangen, nam hij de beide ondernemende globetrotters mee naar de Pauselijke zomerresidentie. Toen de H. Vader binnenkwam en pater Van Gestel als een der eersten begroette, stelde deze dr Deuss en zijn vrouw aan de Paus voor, Die met grote belangstelling naar hun reisverslag luisterde en het reispaar Zijn zeer bijzondere zegen verleende. Intussen vormde deze audiëntie het plechtige begin van de internationale plechtigheid, die Zaterdag en Zondag in Florence zal plaats hebben ter ere van de befaamde geleerde Niels Stensen, wiens stoffelijk overschot uit de crypte van de Basiliek van San Lorenzo naar een der zijkapellen zal worden overge bracht en in een kostbare, vroeg-chris- telijke sarcophaag zal worden bijgezet. Voor deze gebeurtenis zijn vooraan staande persoonlijkheden uit Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Duitsland, Ne derland- Luxemburg, Zwitserland en Ita lië samengekomen om een der grootste genieën (en bovendien een der meest interessante mannen) uit de zeventiende eeuw te eren, die in al deze landen werk zaam is geweest. Hij werd geboren uit een oud geslacht, als zoon van een Zwitserse goudsmid te Kopenhagen, in Januari 1638. Reeds als kind gaf hij blijk van een buitengewone begaafdheid, die hij ten volle ontplooide tijdens zijn studiejaren, waarin hij filo sofie, chemie, medicijnen, wiskunde en in het bijzonder natuurkunde studeerde. Hij was nauwelijks 22 jaar oud, toen hij opzienbarende ontdekkingen deed op het gebied van het spierweefsel, de klieraf scheiding en het menselijk hart. Hij studeerde en doceerde aan de uni- Wanneer October in 't land is, is er nog steeds geen einde gekomen aan de glorie van de bloemen, die hetzij buiten in de vrije natuur haar pracht ontvouwen, hetzij er toe bijdragen, dat de tuinen een fleurige aanblik bie- ''.e?'.^ot de planten, die zie in Trekinaand (zo als de vogelaars onder de natuurspeurders de 10e maand des jaars plegen aan te duiden) non bloeiend weten te hand" haven, behoren ook enkele toortssoorten. Dit is b.v. het geval met de stalkaars en de konings kaars en er is ste'llig wel eens een windbloem- toorts, die tot in October haar beste beentje voorzet. Over het algemeen zip de toortsen planten, die in de drie zomermaanden als bloeisters vooral goed op dreef zijn, maar het vroegst bij de hand is de zwarte toorts, die men soms al in Mei bloeiend haar opwach ting ziet maken. Deze soort (Verbascum phoeniceum), die in het Zuidoosten van ons wereld deel in de vrije natuur voorkomt, maar naar onze tuinen is overgebracht, is ook nog in ander opzicht een buiten beentje: ten eerste zijn haar bloemen, zoals haar Nederlandse naam al te ken nen geeft, paars in tegenstelling tot die van de andere toortsen, die overwegend geel (of soms wit) bloeien en dus in het kader van de siergaarde een zonnig effect maken; ten tweede is de paarse toorts overblijvend: zij is dus een z.g. lage plant met wortels en bladeren voort, terwijl in het jaar daarop de plant haar volledige lengte bereikt, terwijl dan ook de bloei een feit wordt en later in het seizoen eveneens de zaadvorming. Er heeft op de toortsen geen geweldige stormloop van bijen, hommels en vlin ders plaats, want voor insecten, wie het in de eerste plaats om nectar is te doen, is er in dit opzicht niets af nagenoeg niets te halen. Daarentegen is er voor insecten wel gelegenheid zich te goed te doen aan stuifmeel. Toortsen houden het soms tot in October bloeiend uit. Foto: C. R. Tolman-Mussche). overjarige of vaste plant; wat de Neder landse soorten aangaat, is dit verder al leen met de zwarte toorts het geval. Al de andere Nederlandse toortsen zijn overwegend éénjarig (mottenkruid en roedetoorts), of- wat nog vaker kan worden vastgesteld, tweejarig. Dit betekent dus, dat bij de meeste toortssoorten het ontwikkelingsproces zich als volgt voltrekt: in het eerste jaar komt er uit een heel nietig zaadje een Toch bestaan er tussen de toortsen en vlinders wel relaties, want er zijn schub- vleugeligen, die op de Verbascumsoor- ten eitjes leggen, waaruit ongelooflijk sierlijke, fantastisch getekende rupsen voortkomen, die zich niet zozeer met het blad, maar stellig overwegend met de bloemen en het zaad voeden. Dit is onder meer het geval met de larven van de kuifvlinder en de helmkruidvllnder, die men ook wel op Scrophularia kan vinden, wat niet al te bevreemdend is, omdat de helmkruiden en toortsen aan elkaar geparenteerd zijn, zodat ik in mijn huis dan ook het feit kan vaststel len, dat de snuittorretjes Cionus scro- phulariae en C. tuberculosus, die in de eerste plaats helmkruid-dieren zijn, noch tans ook meer dan eens op de toortsen zijn te vinden. De zoëvengenoemde vlinders behoren tot het geslacht Cucullia; wij noemen ze in het Nederlands in verband met het pakje dat zij dragen, monniken. Twee andere buitenlandsche Cucullia's (lychni- tis en thapsiphaga) zijn in hun rups stadium eveneens geassocieerd met toortsen; de naam thapsiphaga is zeer veelzeggend, wanneer men bedenkt, dat er toortsen zijn (stalkaars en konings kaars). waarvan de Latijnse soortnamen onderscheidenlijk thapsiforme en Thap- sus luiden. Bovendien spreekt de weten schappelijke naam van de kuifvlinder (Cucullia verbase!) ook boekdelen; immers: de geslachtsnaam van de toort sen is Verbascum, kundige verhandeling, vooral als ik er nog aan toevoeg, dat de melige toorts te boek staat als Verbascum Lychmtis (met een hoofdletter); de soortnaam van deze plant is dus dezelfde als die van één der uitheemse Cucullia s, welke ik boven reeds vermeldde. Alleen begint bij de vlinder de speciesnaam niet met een hoofd-, maar met een kleine letter. Met de toortsen is intussen ook nog een strogele aardvlo verbonden. Dit insect is geen vlo, maar een kever, die zich eenzijdig bij Verbascum heeft aangepast en zijn naam heeft gekregen, omdat hij, naar vlooientrant, geweldig ver kan springen, zodat de entomoloog, die zich met torren bezig houdt, uiterst gewiekst moet zijn, wil hij het rappe torretje vangen. Koningskaars en stal kaars zijn. naar het schijnt, zo niet de uitsluitende, dan toch wel de voor naamste Verbascum-soorten, waarbij de kever zich heeft aangepast. Zuid-Lim- burg is ongetwijfeld het belangrijkste gebied, waar men kennis kan maken met de gezwinde aardvlo, die de deftige naam Longitarsus tabidus draagt. Men kan hieruit inmiddels afleiden, dat de toortsen, die door haar kloeke, kaarsrechte statuur, haar veelal gele kleuren en haar meeldraden, die dikwijls gekenmerkt worden door wolharen, welke wit of paars zijn, niet alleen als planten uiterst interessant en indruk wekkend zijn, maar dat zij, gezien de betrekkingen, die tussen haar en be paalde insecten bestaan, ook boeiende levensgemeenschappen vormen. Al eens eerder heb ik u verteld, dat dag- en avondkoekoeksbloemen dikwijls bastaarderen en dat de nakomelingen de onderzoeker voor problemen stellen, om dat het vaak uiterst moeilijk is uit te maken, wie van de stamouders in het kruisingsproduct overheerst. Bij water lelies ziet men hetzelfde, zodat de hybriden de biologen raadsels opgeven, die niet meer zijn op te lossen. Ook zijn er van de toortsen verscheidene meng vormen bekend, waarvan men ook in de vrije natuur niet steeds kan uitmaken van welke soorten de hybriden afkomstig zijn. Een kenmerk van deze laatste is, dat zij dikwijls volkomen of grotendeels onvruchtbaar zijn. Dit feit constateren wij ook bij de zoëvengenoemde water lelies, maar deze verkeren in zoverre in een gunstige omstandigheid, dat het Dit wordt zo langzamerhand een taal- steriel zijn de bestendiging van de door kruising ontstane vormen niet in de weg staat: zij bezitten een wortelstok en met behulp daarvan kunnen zij blijven voort leven, zodat zij niet van zaadvorming (die bij de steriele vormen uit de aard van de zaak achterwege blijft) afhanke lijk zijn. Het heeft mijn aandacht ge trokken, dat de onvruchtbare toorts bastaarden (evenals de onvruchtbare Melandrium-mengvormen), die in mijn tuin verschijnen, veel en veel langer bloeien dan de fertiele exemplaren. Behalve de toortssoorten, die ik boven terloops noemde, heeft men ook uit den vreemde tal van soorten, die ik niet alle zal noemen, maar die eveneens een fijne luister aan onze tuinen verlenen, geïmporteerd. Onder de toortsen, die men tot cultuurplanten heeft gepromo veerd, schuilen eveneens hybriden, o.a. ambiguum, die een kruising is tussen de overblijvende zwarte toorts en de twee jarige stalkaars (die beide in Nederland groeien), cupreum (een in verschillen de vormen voorkomende hybride van de overblijvende paarse toorts en de twee jarige ovalifolium, waarvan het vader land Bulgarije, Roemenië en Zuid-Rus land is) en Nagelsii (een kruisingspro duct van de overblijvende paarse toorts en de tweejarige pannosum van de Bal kan). De Belgische kweker Fr. Nagels heeft „het aanzijn gegeven" aan laatst genoemde bastaard. Vermelding, verdient tenslotte nog, dat aan één der buitenlandse toortsen, die bij ons, zij het slechts binnen het raam van de tuin. is ingeburgerd, de naam verbonden is van een Frans priester, die tevens plantkundige was, n.l. D. Chaix, die van 17301799 leefde. Be doelde toorts (een Zuid-Europese) wordt V. Chaixii genoemd en is een der fraaiste verschijningen van het planten geslacht, waarvoor ik een ogenblik uw aandacht vroeg. De kwekers hebben zich met grote ijver op deze sublieme soort geworpen en zo ontstonden er boeiende variëteiten, waarvan vooral genoemd moet worden de struis gebouwde verscheidenheid pyramidale, die de lengte kan bereiken van een wel geschapen man, hetgeen dus be tekent dat haar maximale lengte maar een paar decimeters minder dan twee meter bedraagt. De kloeke bloemtrossen zijn pyramidevormig en het prettige bij deze Verbascumsoort is verder, dat zij een vaste plant is, die ieder jaar -P nieuw kan verrassen door haar uitz. i- derlijke schoonheid. versiteit van Leiden, Amsterdam en Pa rijs en vestigde zich (toen reeds een we- reldbroemd geleerde) in Florence op 27-jarige leeftijd. In deze karakteristieke Renaissance-omgeving, waar kurfSten en wetenschappen bloeiden, vond hij het ideale werkterrein en werd hij met gun sten overladen; niet slechts door de groothertog Ferdinand III, maar nog meer door diens opvolger Cosimo. wier beider lijfarts hij was, terwijl hij tevens anatomie doceerde aan de universiteit. Hij verkeerde en correspondeerde met de geleerdste mensen van zijn tijd. onder wie Spinoza en Leibnitz, en ontwikkelde zich als een universeel geleerde. Geleidelijk aan bracht zijn studie hem tot het inzicht van het ware geloof en tenslotte werd hij in 1667 in de Kerk op genomen. Dit veranderde zijn gehele le ven en wel zodanig, dat hij na enkele grote reizen, tijdens welke hij ook Ne derland weer bezocht, in 1675 besloot om priester te worden. Hij deed van dat moment af niet alleen afstand van eer en roem maar zelfs van de wetenschap, hetgeen nog steeds wordt betreurd door ontelbaren, die de verheven betekenis van dit zeer zware offer niet kunnen be grijpen. Als priester bleek hij wederom zo'n vooraanstaande en geniale persoonlijk heid te zijn, dat hij reeds twee jaar na zijn wijding door Paus Innocentius XI werd benoemd tot bisschop van Noord- Duitsland en Scandinavië. In deze func tie, waaraan hij zich met volkomen over gave wijdde, werkte hij negen jaren, tot hij op 48-jarige leeftijd, in 1686 te Schwe- rin overleed. En zo groot was de herinnering aan zijn heilige, onbaatzuchtige levenswan del, dat groot-hertog Cosimo III van Flo rence op eigen kosten het stoffelijk over schot van Stensen naar Italië liet over brengen en in de crypte van de San Lo renzo basiliek liet bijzetten. Het is vooral na de jongste wereld oorlog. dat zijn figuur reeds eerder als geleerde vereerd in de kringen der gelovigen een groeiende belang stelling en verering heeft gevonden. In 1949 sprak de bisschoppenconferen tie van Fulda zich uit voor het proces van zaligverklaring. In 1950 werd het diocesane proces ingeleid. Er werden commissies gevormd in Duitsland en Italië, die zijn „causa" krachtig hebben bevorderd. In 1951 werd een gedenksteen bij zijn graf onthuld, terwijl in Hannover een seminarie voor late priesterroepingen naar hem werd genoemd. Ook in Neder land, waar hij langdurig verblijf heeft gehouden, groeit de belangstelling. In Juli 1952 had ten huize van de Amster damse arts dr Th. Schlichting een sa menkomst plaats van vooraanstaande katholieke geleerden en priesters, waar de Deense pater Gutetav Scherz, promo tor van de causa tot zaligverklaring, de figuur van Niels Stensen nader belichtte. In het kader van het zaligverklarings proces werd enkele maanden geleden zijn graf geopend en zijn stoffelijk over schot officieel „erkend". En het is deze plechtigheid geweest, die de laatste aan leiding heeft gevormd voor de over brenging van het stoffelijk overschot, die Zaterdag in Florence op grandioze wijze zal geschieden. De vroeg-christelijke sarcophaag, waarin zijn lichaam zal worden bijgezet, werd geschonken door de Italiaanse re gering. De vereniging van katholieke artsen heeft gelden verzameld voor een groots monument bij dit nieuwe graf. Het proces tot zaligverklaring bevindt zich thans reeds in 'n vergevorderd sta dium. Het zegt voldoende, dat de H. Va der de talrijke vooraanstaande persoon lijkheden, die voor de komende plech tigheden naar Italië zijn gekomen on der wie vele Duitse bisschoppen en de bisschop van Kopenhagen hedenmor gen in speciale audiëntie heeft ontvangen en een rede hield, waarin Hij de persoon, de betekenis en de grote vroomheid van Niels Stensen belichtte. Het valt vurig te hopen, dat de Kerk binnen afzienbare tijd deze „apostel van Noord-Duitsland en Scandinavië" de eer der altaren waardig zal keuren. Vooral ook voor ons land, waar hij een alge meen bekende en hogelijk gewaardeerde gast is geweest, zal dit van zee» bijzon- RINKE TOLMAN. I dere betekenis zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5