zonder eeuwige Wens tot samenwerking van kath. sociale organisaties achterdocht Zedelijke beginselen bij arbeid Regering wil pensioenwetten wijzigen Aan loonsysteem zit meer vast dan geld uitbetalen Zorg over afnemende waardering voor geestelijke arbeid Christus-Koning Rijdend moordtuig" maakte stukken In de naaste toekomst te ver wachten loonontwikkeling' Absolute maximum losgelaten HUURTOESLAG voor te klein behuisde grote gezinnen? Zaterdag 24 October 1953 "A DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het heette nog auto Vier eisen voor een loonsysteem De Paus en Triest Verhoging van oude pensioenen en verkorting van wachttijd Arbeidscontracten met ambtenaren gelijk gesteld Weer gerucht over plan van Churchill WEERBERICHT K.. Arbeidersgroep belangrijk r>' Standsorganisatie en Vakorganisatie M iddengroepen IVeer best 1 Analyst Rekening houden met prestatie mmrn "t ïX*. „Osservatore"„Geen partij gekozen Oude pensioenen Arbeidscontractanten Nivellering dient doorbroken Verkorting van de wachttijden Invaliditeitspensioen Veranderlijke bewulking met vooral aanvan kelijk flinke opklaringen. Overwegend droog weer. Matige, later vrij krachtige Zuidelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag 25 October: Zon op 7.22 uur, onder 17.26 uur; Maan op 18.49 uur, onder 11.37 uur. Maandag 26 October: Zon op 7.24 uur, °"<|er 17.24 uur; Maan op 19.51 uur, onder 12.3» uui. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Respect voor eikaars belangen zijn (Van onze Utrechtse redacteur) In zijn jaarrede °P de Landdag van de St. Adelbert-vereniging, die vandaag in Utrecht wordt gehouden, heeft de voorzitter, mr F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst enige concrete gedachten ten behoeve van een katholiek algemeen, cultureel, economisch en sociaal plan als volgt geformuleerd: 1. Wij hebben een stuk emancipatie bereikt; deze emancipatie is nog geenszins voltooid. In godsdienstig en cultureel opzicht staan wij nog slechts aan een begin. Dit geldt voor alle geledingen in de katholieke volksgroep. 2. De ontwikkelin" op sociaal en economisch gebied wordt voor een belangrijk deel beïnvloed van een a-christelijke gedachtenwereld uit. Ook bij het bepalen van deze ontwikkeling zijn er bij de katholieke volksgroep geen geleding uitgezonderd tekorten. 3. Op godsdienstig, cultureel, sociaal, economisch en staatkundig terrein ligt er voor ons als katholieken en voor onze katholieke organisaties een gezamenlijke opdracht. Alle geledingen in de katholieke volksgroep hebben niet op de eerste plaats afzonderlijk doch juist gemeenschappelijk aan deze opdracht haar beste krachten te geven. langentegenstellingen en voorrang moe ten krijgen boven de samenwerking met andere niet-katholieke organisaties. 6. In het bijzonder de punten 4 en 5 Allereerst constateerde hij, dat in het huidige tijdperk voor de hedendaagse cultuur en beschaving, anders uitgedrukt voor het algemeen welzijn thans, de ar beidersgroep zeer belangrijk is gewor den, belangrijker wellicht dan an dere groepen, welke ontwikkeling op zich genomen in menig opzicht een groot goed is. Wat ons verontrust, aldus baron van Voorst tot Voorst, en in de komende ja ren ons allen zal moeten bezig houden, ten nauwste samenhangend met dit te recht naar voren komen van de arbei dersgroep, laat zich misschien samenvat ten in een vraag: wat zal uiteindelijk de uitwerking van deze ontwikkeling op onze nationale cultuur? Voor de komende periode zal beslis send zijn, welke inhoud zal worden gege ven aan de cultuurbepalende waarde van de arbeid in het bijzonder naar zijn soorten gezien en met name welke waarde zal worden gegeven aan de gees telijke. intellectuele, culturele arbeid, waarbij tevens de vraag opkomt, welke de invloed is van de vermaterialise- ringstendenzen op deze soorten van ar beid. die de huidige ontwikkeling als begeleidend verschijnsel vergezellen. Het zal zo moeten zijn, dat wij naar integratie van de cultuur zullen moeten streven, in die zin, dat de cultuur zoveel mogelijk waarden in zich moet integre ren, waarbij de godsdienstige en morele waarden weer op de voorgrond zullen moeten komen staan. Juist op de terreinen van versterking der godsdienstige en morele waarden ligt er een grote taak voor de standsor ganisaties voor zich en gezamenlijk; op deze doeleinden afgestemd, zijn de standsorganisaties onmisbare organen van de maatschappij. 4 Willen wij aan die opdracht kunnen voldoen dan zullen wij het algemeen wel zijn moeten zien als inderdaad algemeen. Dit brengt mede, dat wij de belangen van andere groeperingen op een even gelijk waardige plaats zullen moeten trachten te stellen als de belangen van onze eigen groep. 5 In het bijzonder zal willen wij als katholieke volksgroep werkelijk in houd kunnen geven aan het algemeen welzijn samenwerking m onze volks groep primair moeten zijn ondanks be- vragen vertrouwen in elkaar. (Van onze correspondent) P. uit Lochem herinnerde zich er niet veel van, dat hij 'n Twello zo over de Rijksstraatweg had geslingerd met zijn auto. dat daardoor een motorrijder met hem in hotsing was gekomen en een gecompliceerde beenbreuk opliep, bn zijn broer evenmin. Toen de auto tachtig meter verder tegen een boom tot stil stand was gekomen had P. het stuur in KfeS-H - i i SI 11 11(1 Wit!") KClkvIlit ii •- «vv Dit vertrouwen vindt zijn basis in onze j „e7jc|,t gekregen en zijn broer het van rechtvaarrhehoirl <=n_ beginselen van rechtvaardigheid en so ciale liefde. Laten wij proberen niet iedere uiting en handelwijze te bezien met een zekere achterdocht. 7. In gezamenlijk overleg kan een eigen actie-program der sociale organi saties tot stand komen. Er zijn voldoende bouwstenen aangevoerd voor gezamen lijke resultaten door overleg. Er is meer dan genoeg wat tot gemeenschappelijk belang kan worden gemaakt. En Is het «ren door d-r versleden ien IN de Sacramentsprocessie wordt het Allerheiligste, dat de priester de handen met een wit velum bedekt eerbiedig meedraagt, door een baldakijn overhuifd De mensen, die langs de kant van de wég staan, knielen eerbiedig neer wanneer de misdienaars, gehuld in pa paver-rode togen en blanke superplies, de walmende wierookvaten breed langs zich heen zwaaiend, naderbij komen en altaarschellen de komst van de Koning der Koningen aankondigen. Jesus Christus, die onder de witte broodsgedaante waarlijk, wezenlijk en zelfstandig aanwezig is, mag met recht op deze koninklijke hulde aanspraak maken. Op onze altaren troont H\j in het Tabernakel, dat bedekt is met het teken zpner vorstelijke waardigheid: de koningskroon. Voor Hem moet iedere knie zich buigen Van degenen die zich op de aarde, in de hemel of onder de aarde bevinden. °p ontelbare plaatsen wordt de Goddelijke Zaligmaker als Koning ge- eerd, overal ter wereld, op ieder moment van de dag, jaar in jaar uit In de H. Geschriften van het Oude Verbond', de psalmen, profetieën en de geschiedboeken der Koningen staat de figuur van de verwachte Messias reeds beschreven als die van een Vorst des Vredes Voor de rechtbank van de Ro meinse Landvoogd Pontius Ptlatus heeft de Goddelijke Meester z(jn J^iungKhap zelf bevestigd doch aan deze waardig heid met nadrukkelijke alle aardse prerogatieven geestelijke betekenis toegekend door te verklaren, dat Zijn Rijk niet van deze wereld is. Z.H. Paus Pius XI heeft het feest van Christus' Koningschap aan de liturgische jaarcyclus toegevoegd. Morgen prijken onze altaren met een weelderige versie ring van bloemen en kaarsen In een plechtig toewijdingsgebed onderwerpen wij ons opnieuw aan Zijn opperheer schappij. De koningshulde die wij Hem betuigen doet ons dieper beseffen de bovennatuurlijke rijkdom die Hij ons door de Verlossing geschonken heeft en de geestelijke armoede van hen die zich niet bekommeren om het bezit van de heiligmakende genade door de wetten en voorschriften van Zijn hu overtreden. De ramp der Sfnengd® welyken, het sociale kwaad d r g natuurlijke kinderbeperking en de ontrustende geloofsafval in onze st bewijzen hoe ontstellend groot het aan tal dezer ongelukkigen is. IN uitgestrekte gebieden van de vve" reld wordt het Koninkrijk van Chris tus momenteel bestreden. Vooral in het Verre Oosten en de landen, die aan gene zijde van het IJzeren Gordijn zijn gelegen, waarachter communistische re geringen zich verschanst hebben. Tien tallen bisschoppen zijn uit China verdre ven. In de eerste wereldoorlog is de Sovjet-Unie voor de vrije geloofsverkon diging reeds verloren terrein geworden. In Hongarije, Joegoslavië en Tsjecho- Slowakije woedt al enige jaren een af schuwelijke geloofsvervolging. Thans is Polen aan de beurt gekomen. Drie Kar dinalen: Mindszenty, Stepinac en Wys- zinsky geven met mgr Beran een voor beeld van moed en standvastigheid dat de martelaren der eerste christeneeuwen waardig is. „Almachtige eeuwige God, geef gena dig, dat alle volkeren, die door de ramp der zonde verdeeld zijn, zich onderwer pen aan de milde heerschappij van Uw beminde Zoon, de Koning van het Heel- bidt de Kerk morgen. Wellicht is deze bede nimmer zo droevig actueel niet zo, dal eigenlijk naar ons aller op vatting er practisch onmiddellijk een begin kan worden gemaakt? 8. Een aantal desiderata zal in een bre der kader moeten worden gesteld, zoals de problemen rond de werkgelegenheid, de export, de fiscale politiek. Wij 'zullen deskundigen bereid vinden tot voorlich ting, als wij van de wil tot samenwer king kunnen getuigen. Eveneens kunnen wij bereidheid verwachten in de wereld der wetenschap, als wij ons één tonen, tot voorlichting in de sociaal-charita tieve sector, op het terrein van de cul tuur enz. enz. 9. Alles culmineert tenslotte in de kracht van ons verlangen en in de kracht om dit verlangen niet maar in ons hart alleen te doen leven, maar in de daad om te zetten. Ons verlangen werkelijk christenen te zijn. De heer Van Voorst tot Voorst gaf deze punten tegen de achtergrond van een uitvoerige beschouwing van de enorme taak. die niet alleen ,.St. Adcl- bert", maar de gehele katholieke volks groep en naast deze volksgroep in het bijzonder de niet-katholieke christenen, in de komende decennia te doen staat. dak op ziin hoofd. Bij de behandeling van de zaak voor de Zutphense rechtbank kwamen er over de toestand van de ento enkele ontstel lende dingen aan het licht. De as van het reehter-achterwlel bleek hlavw-paars te zijn. doordat er gpheel geen smering was en in de lager bevond zich Kfpn enkele kogel meer. Kr zat zeker drie centimeter speling in het wiel de veren waren door en door versleten en liet chassis stond praetiseh los op de wagen. Het slachtoffer van het ongeval is er dubbel s'echt aan toe. want P. was met verzekerd en allesbehalve bemiddeld. De officier van Justitie te Zutphen oordeelde, dat „Wie met een dergelijk moordtuig op de weg rijdt niet meer aan het verkeer mag deelnemen Het rjjden met zo'n onbruikbaar en onbe stuurbaar vehikel is op zichzelf al vol doende voor een vervolging". Daarom luidde de eis een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, 100 boet subs. 20 dagen hechtenis. Bo vendien twee jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen en tens'otte bevel tot vernietiging van het gevaarlijke vehikel (voor zover nog mogelijk. Red.). De heer Van Voorst tot Voorst maakte vervolgens enige onderscheidingen tus sen standsorganisatie en vakorganisatie. De vak-organisatie zo zei hij verzorgt belangen, de standsorganisatie vormt mensen. De vakorganisatie komt op voor de mens in zijn vak of beroep de standsorganisatie voor de mens in zijn geheel. Te veel wordt naar het oordeel van de heer Van Voorst tot Voorst de tegenstel ling standsorganisatie-vakorganisatie ge steld; natuurlijk er zijn tegenstellingen, in wezen zijn zij echter beide op hetzelfde doel afgestemd, al lopen de specifieke doelstellingen niet parallel, al verschillen middelen en mogelijkheden. Een werkgroep van „St Adelbert' is be zig met het standenverschil van de socio logische hoek en van wijsgerig-normatief standpunt uit te bezien. De opdracht van de standsorganisaties onderscheidt de heer Van Voorst tot Voorst in opdrachten tegenover de we reld, in het bijzonder de niet-christelijke wereld en in opdrachten tegenover elkaar. Voor wat de laatste betreft moet er meer openheid en ruimheid van geest tegen over elkaar komen. Tegenover de niet-christelijke wereld hebben wij naast de clerus de zending van de Kerk te vervullen, niet alleen per soonlijk, maar ook door en uit de groep. In dit verband merkte spr. nog op, dat de katholieke standsorganisaties in een christelijke maatschappij even noodzake lijk zijn als de katholieke vakorganisaties. Zij kunnen voor de vormgeving der maat schappij niet worden gemist. Tenslotte maakte de heer Van Voorst tot Voorst enige incidentele opmerkingen over de middengroepen. Allereerst over de opmerking, die wel gemaakt is, dat het uitgangsjaar 1938 bij de vergelijkingen van de inkomens van de lagere en van de middengroepen een onjuist beeld geeft. De lagere inkomens groepen zouden in 1938 op een te laag peil zijn terecht gekomen. Het uitgangs punt is echter niet meer dan een uit gangspunt- en bedoelt zeker niet te zeg gen. dat de verhoudingen in 1938 juist waren. Gesteld is ook nergens, dat de lagere inkomens te veel zijn opgetrokken; inte gendeel dit is juist. Gesteld en bewezen is, dat de middengroepen meer dan recht vaardig zijn ten achter gebleven. In dit verband gaf spr. enige cijfers om te doen zien hoe zeer door de midden groepen enorme tasten worden gedragen ten behoeve van het geheel. Aan een ge middeld gezin in Nederland geeft de centrale overheid uit een bedrag rond de 2500. Gehuwden zonder kinderen dra gen bij een zuiver inkomen van 17.000, reeds de overheidsuitgaven voor onge veer twee gezinnen alleen al door de in komstenbelasting. Bij een inkomen van 50.000 brengt men als men tien kinde ren heeft nog de uitgaven voor meer dan zeven gemiddelde andere gezinnen op. Heeft men 14.000 inkomen en vier kinderen dan betaalt men uit de inkom stenbelasting evenveel aan de overheid, als de overheid uitgeeft voor een gemid deld gezin. De middengroepen, aldus de heer Van Voorst tot Voorst, zijn bij uitstek zeker niet als enigen, geroepen om de steeds weer in andere vorm naar voren komen de gedachten en ideëen van herstel en vernieuwing, verdere vorm en uitwer king te geven. Dit geldt op het geeste lijke, het economisch-sociale, het staat kundige, het sociaal-charitatieve, het we tenschappelijke terrein enz. Dit geldt op practisch ieder terrein van het heden daagse leven. Het is juist uit hoofde van hun vorming, hun Inwendig en ook hun uitwendig cultuur- en beschavingsbezit, dat de middengroepen voor het geheel en de delen, voor Kerk en Staat, voor ar beider, boer, werkgever, middenstander en intellectueel ook Individueel, van gro te betekenis zijn. ~\TJ.VVIU Ui3UP 13% tvvti 'pÖ3Z3Ó PJOQ X uliz noi „jsaq" x33on, 9%l3m %uv.ip 9.Ï9H3Z U33 J.3CIO t3\U ÏDVÖ Uaa over „goed". Wij lazen n.l. in dit ons lijfblad als kop boven een bericht: „Hil versum II weer goed". De zender Hil versum II is n.l. weer in orde na een grondige reparatie, evenals Hilversum l. Dus men kan zeggen: „de Hilver- sums zijn weer goed". Ja, dat is te hopen! Niet dat icy twij felen aan de perfectheid van de tech nische installatie van onze zenders, maar er is nog een factor van zeer grote betekenis en wel de programma s. En wat dit laatste betreft moet ons van het hart, dat het gebodmie toch wel eens beter kan. Het zijn niet alleen de „criticasters", die aanmerking ma ken. Wij willen op geen enkele omroep vereniging speciaal doelen, maar eou- den alle omroepautoriteiten, wie nei aangaat, toch in welwillende overwe ging willen geven om speciaal hun succes-nummers" zeer grondig onder de loupe te willen nemen om te on derzoeken. of de kwaliteit nog even goed is als vroeger! Hoewel f)evo*j*f' 'voor het spreekwoord, dat zeggen heel mot anders is dan doen. kan ons critiek op verschillende van die uitzendingen niet ongemotiveerd voorkomen Bet moge dan overdreven zyn als be weerd wordt, dat men aan de -draad loze" geen „draad" meer aan vindt, anderzijds moet er o.i. voor gemaal, morden, dat het succes verdiend kon worden door de kwaliteit -elf e» niet door de ..oude roem Heus. wij doen niet jraag rnede aan critiek op de „radio maar als mij het ditmaal doen, willen uy het doen als een vriend, die feüen meent te zien en wenst aan [s tonen, In het vurig verlangen, dat 'n alle opzichten „best ver sums worden! weer in Advertentie t.J 1 nr ïTin 0"«»1 Pldp (li Mr De stof besprekend los van geleide of vrije loonvorming vervolgde spreker met nadrukkelijk vast te stellen, dat de nieu we loonstructuur aan de genoemde vier voorwaarden moet voldoen. Dat is nood- zakelijk, dat Is ook mogelijk. J. A. Berger, voorzitter van ^.f^^T^ke^de aandacht College van Rijksbemiddelaars, heeftaan S loonstructuur wordt besteed, om- een lunch in Krasnapolsky van de afde de7e mede bepalend is voor de wel ling Amsterdam der Mij voor Nijverneiu sil.p van OIls land. Erkend moet mct ais 1001 - tui uiiuiuivjuub en Handel zijn visie uiteengezet op de in ™orden dat de snelle industrialisatie er dr zogenaamde ..gemeentetarieven is dat ons land in de naaste toekomst te ver" heej, geieid, dat teveel de aandacht islöereikt. Spreker geeft toe dat dit systeem gericht geweest op de techniek. Zij mor* in het particuliere bednjfsleven met toe- allereerst gericht ziin op het grotere ge- nashnar is Doch andere systemen zijn Te dikwijls is uit het Elk loonsysteem moet rekening houden met de prestatiemogelijkheden'van de ar beider. Hogere prestatie moet voor de man zichtbaar en begrijpelijk in hogere betaling - dat is in geldwaardertng en niet als fooi - tot uitdrukking komen ln Het eerste atoomkanon, dat in de afge lopen maand in Europa uit de V.S. is aangekomen, is aan de pers getoond. Het is 'n 280 m.m. kaliber kanon, waar van naar men zegt de uitwerking van de granaten dezelfde is als die van de eerste atoombom, zoals die, welke werd gegooid op Hiroshima. Militairen die speciaal zijn opgeleid voor de bedie ning van het kanon, draaien het enorme gevaarte, opdat alle persvertegenwoordi gers, die samen gekomen waren in het Amerikaanse Mains depót er kennis van kunnen nemen. -v luk van de mens. oog verloren, dat dit centraal moet wor den gesteld. Waarop gelet dient te worden bij de vorming van een loonstructuur? Spreker noemde viei punten, die hij alle van na genoeg even groot belang acht. Ten eerste de mens is een redelijk we zen, toegerust met menselijke waardig heid Deze komt uit. behoort althans uit te komen in het gedrag van elk een jegens elk, ook en bijzonder in de onderneming. Ten tweede: elk mens. zonder een uit zondering. heeft behoefte aan waardering. Elk loonsysteem, dat geen waarderings mogelijkheid inhoudt, moet falen. Ten derde: de huidige noodzaak van teamwork aan de ontwikkeling van de penecilline hebben 32.000 deskurïdigen sa mengewerkt) accentueert de noodzaak van waardering ook voor de arbeid van de mens. die geen totaal werkstuk levert. Ten vierde: onmiskenbaar is de drang naar zekerheid. Meerr dan reeds 't geval is moeten de arbeiders tot de erkenning komen, dat de toepassing van technische hulDmiddelen geen vijand is van hun ze kerheid. Enkele buitenlandse bladen hadden door berichten de indruk gewekt, als zou de Paus partij hebben gekozen in de kwestie-Triest bij gelegenheid van een audiëntie, waaraan de burgemeester dier MAnr.;nnnnn niof ln lpnpn hpfiprken tot pensioenen niet te kunnen beperken tot de nog toe te kennen pensioenen. Aangezien dit ontwerp in geen enkel opzicht bedoelt de toeslagen op de pen sioenen aan een herziening te onderwerpen, wordt voorgesteld de pensioenen van de reeds gepensionneerden, behoudens in evenbedoeld geval, te verhogen tot het bedrag, dat zij met toepassing van de nieuwe bepalingen (boven de oude maxi ma) hadden kunnen ontvangen. Het ontwerp bepaalt in verband hier mede, dat de reeds verleende pensioenen behalve in meergenoemd geval, worden verhoogd, indien en voor zover het pen sioenbedrag, dat met toepassing van de bepalingen zou zijn toegekend geweest als op dit Christus-Koningfeest. nieuwd onderzoek te onderwerpen. Rii de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van een aantal pensioenwetten. Het pensioenbedrag het' zowel voor het Nederlandse over- pensioen is in ae i" heidspensioenregelingen s toestand maximum gebonden ëewee se. werd echter geheel anders, toe volg van de stijging van het fhp.P®11' °e°r. het salarispeil een aanmerkelijke hoging onderging. De in verband a mede bij de wet van 15 Juli 1948 in gevoerde verhoging van de maxima werd echter vrij algemeen als 'et voldoende aangemerkt. Ook de toenmalige regering deelde deze mening. Met het oog op de toestand van 's lands middelen, meende zij echter niet verder te mogen gaan. De sedertdien op de regering uitgeoefende aandrang om op dit stuk een nadere voor ziening te bevorderen, gaf haar echter aanleiding dit vraagstuk an een her- Het ontwerp bevat daarvan het resul- nieuwe taat. Het berust evenals de geldende rege- I hoger is dan het bedrag van het reeds toe- ling op de gedachte, dat het -ensioen in de eerste plaats bestemd is om te kunnen voorzien in de noodzakelijke kosten van het levensonderhoud, en dat het gedeelte van het pensioen dat moet dienen om de verdere kosten te bestrijden, naar verhou ding lager kan zpn dan eerstbedoeld ge deelte. Het realiseert deze gedachte echter op een juistere wijze door het bereke ningspercentage voor het pensioen degres sief te stellen. Met het oog op aan de geldende regeling ontleende verwachtin gen gaat de degressie echter niet in. voor dat hel thans gestelde maximum van 4800 is bereikt. Ook ten aanzien van het weduwen- en het wezenpensioen is er van afgezien aan een absoluut maximum vast te houden. Aangezien de financiële consequenties van een verhoging van de maximale weduwen- pensioenen groter zijn dan die van ver hoging van de maximale eigen pensioenen, moest de degressie van de berekenings percentages (die ook hier begint waar de geldende regeling eindigt) hier echter sterker zijn. gekende pensioen. De toeslag en'of bij zondere toeslag zal met deze verhoging worden verminderd. T.a.v. de pensioengerechtigdheid der arbeidscontractanten houdt het ontwerp het volgende in: 1. Na een zonder wezenlijke onderbre king vervulde diensttijd van 2 jaren ver krijgen ambtenaren in tijdelijke dienst, alsmede de arbeidscontractanten, behou dens bij algemene maatregel van bestuur vast te stellen uitzonderingen, de hoe danigheid van ambtenaar in de zin der Pensioenwet 1922. 2. De bij bedoelde algemene maatregel van bestuur uitgezonderde categorieën verkrijgen die hoedanigheid, nadat zij 5 jaren zonder wezenlijke onderbreking In dienst zijn geweest. pasbaar is. Doch andere systemen dat zeker Bijvoorbeeld een waaröerm^s- nuances bevattend tarievensysteem. (dus met uitsluiting van elk winstdelinus- systeem). Daarmee kan een rechtstreeks verband worden gelegd tussen de arbeid, al of niet in team verricht en de beloning. Met toepassing van zulk een systeem wordt de mens in zijn waarde erkend en van zijn onrust om zijn zekerheid verlost. Vervolgens besprak mr Berger het ver schijnsel der nivellering. De vakbeweging heeft op deze nivellering, voor de oorlog, aangedrongen. Zij heeft de ongeschoolden dichter bij de geoefenden gebracht Een gevolg was. dat de jonge arbeider geen perspectief meer zag voor het offer dat hij in tijd en geld voor zijn studie bracht. Dit riep onrustgevoelens in hem op. De vakbeweging heeft de gevaren daar van, na de oorlog, erkend. Zij streeft nu met de ondernemers naar een doorbre king van het inderdaad dreigende gevaar, dat in de nivellering schuilt. De vakbe weging erkent en accepteert de werk- klassificaties. die in diverse industrieën door wetenschappelijke arbeidsanalyses zijn opgesteld en waardoor het mogelijk is geworden de waarde van elke functie te bepalen en de beloning daarvoor vast te siellen. Verdere en betere uitwerking van dit systeem zal naar spreker vertrouwt, de typische hogere beloning vonr het werk van de man met de witte boord vergele ken met die van de man in de over V zo- De regering heeft gemeend de voor gestelde wijzigingen in de berekening der Het ontwerp stelt een verkorting van alle wachttijden voor, behoudens van die voor het vervroegd ouderdomspensioen. Dit maakt evenwel enkele andere voor zieningen nodig. De bepaling omtrent het minimum van het invaliditeitspensioen wordt niet van toepassing verklaard op de ambtenaren, die op het tijdstip, waar- op zy uit hoofde van ziekten of gebre ken ongeschikt worden verklaard voor de verdere vervulling van hun betrek- king, de leeftijd van 55 jaar hebben be- reikt en bij het bereiken van die leef tijd nog geen diensttijd van 5 jaar kon den doen medetellen. De nieuwe wachttijden zullen ook van toepassing zijn op degenen, die de dienst reeds hebben verlaten, voor zover zij op het tijdstip van inwerking treding van de wet de leeftijd van 60 jaar waarop het recht op uitgesteld pensioen ont staat nog niet hebben bereikt. De re gering acht geen voldoende termen aan wezig om degenen die deze pensioenge rechtigde leeftijd reeds hebben over schreden, alsnog een bijzonder recht op pensioen te verlenen. Wat het minimum-invaliditeitspensioen betreft, een verhoging hiervan tot 40 zoals veelal is bepleit, brengt geen op lossing van de moeilijkheid. Naar het de regering voorkomt, moet de oplos sing worden gezocht door op het inva liditeitspensioen in de daarvoor in aan merking komende gevallen een aanvul ling te verlenen, zolang dit nodig is. De regering meent thans niet verder te kunnen gaan dan tot een aanvulling tot het bedrag, dat berekend naar 30 dienstjaren aan pensioen zou zijn toege kend d.w.z. tot ;!i van het volle pen sioen voor hen. die voor meer dan 2/3 gedeelte invalide zijn. Voor een aanvulling van het pensioen komt slechts in aanmerking degene, te wiens aanzien op grond van de pensioen keuring wordt vastgesteld, dat hij ten gevolge van de ziekten'of gebreken, uit hoofde waarvan hij ongeschikt is ver klaard voor de verdere waarneming van zijn betrekking, niet in staat moet wor den geacht door voor hem passende ar beid voor tenminste 1/3 gedeelte in zijn levensonderhoud voorzien, en wiens pen sioen naar een diensttijd van minder dan 30 jaar is berekend. auaienue, waaraan ae uurgcuKcara uici ,"t" 7, ,1,1 de stad, de heer Gianni Bartoli, deelnam. De danig in gunstige zin veranderen, dal ae .Osservatore Romano" weet echter aan de vlucht uit de overall naar de «L bptpre hand van verklaringen van de burgemees-wordt gestuit, de waarde» van |]pt ter zelf te berichten, dat deze de zegen vakman steeds dHn van de Paus voor de medeburgers zijneri aanbod \an goede vaklieden stad gevraagd had. welk verzoek de H. gend noodzakelijk in voortgaande in Vader had ingewilligd. De Paus had er iWnalisatie - vergroten, echter uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat dit buiten elke overweging van politieke aard stond. De „Osservatore" voegt hier aan toe. dat de Paus de wens heeft uitge sproken dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost. hand van verklaringen van d^buxgemees-j Xnd enZ van de Paus voor ^medeburgers z«ner^Üoodzake°Ujk In dè'v-" In- Vader had Ingewilligd. De Paus had er dustrialisatie - vergroten. Uniek noemde spreker de kans. die it Nederland in tegenstelling met vele andere landen thans bestaat om met nieuwe methoden zulk een loonstructuur te ontwikkelen op het hoge niveau, n.l. door middel van „De Stichting van de Arbeid". Zulk een systeem, dat rekening houdt met de vier gestelde eisen, is auto matisch gericht op verhoogde productivi teit en zal ondubbelzinnig leiden tot gro tere welvaart voor alle werkers Met en kele woorden wees spreker er op. hoe zeer deze methodiek verschilt van die achter het ijzeren gordijn, waar met de menselijke waardigheid totaal geen reke ning wordt gehouden. Slagen wij in het Volgens het Amerikaanse blad „New York Times" zou de Britse eerste-minister, Sir Winston Churchill, met zijn naaste medewerkers de mogelijkheid hebben overwogen om de huidige zitting van de Westen met onze methode en gelet op Algemene Vergadering der Ver. Naties bt) te wonen. Een woordvoerder van de Brit se regering heeft de juistheid van dit be richt echter met beslistheid ontkend. wat reeds is gepresteerd is de hoop daar op gerechtvaardigd dan behoeven wij het Oosten niet te vrezen, zo besloot mr Berger zijn voordracht. Vele Tweede-Kamerleden .ebben in het voorlopig verslag op de begroting 1954 van Wederopbouw en Volkshuisvesting op gemerkt. dat de practljk uitwijst, dat in toenemende mate de voor grote gezinnen bestemde nieuwe woningen niet door die gezinnen kunnen worden betrokken, om dat de huur er van te hoog ligt. Huren van 14 a 15 per week voor arbe' Jerswonin- gen met 4 of 5 slaapvertrekken zijn in de grote steden ge„n zeldzaamheid. Het be hoeft geen betoog, dat der~»'"ke huren niet kunnen worden opgebracht door arbeiders of kleine zelfstandigen met een groot aantal kleine kinderen, ook niet. wanneer de compensatiemaatregelen, spe ciaal voor de grote gezinnen in verband met de voorgenomen huurverhoging van het oude woningbezit bedoeld, tot stand gekomen zullen zQn. Het resultaat is. dat deze gezinnen blij ven wonen in huizen te enenmale voor hun huisvesting ongeschikt. Kan voor hen niet een stelsel van huurtoeslag in het leven geroepen worden. <t»- op ander- wijze in de woningnood van deze gezinnen wordt voorzien? Verscheidene andere leden vroegen in dit verband of de loons verhoging een hogere uur en in het algemeen een duurdere woning met zicil zal brengen?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1