Donkere ik met midd ellijn van K de kilometers Geig Rico Bulthuis schreef een verrassende roman er controleert Amerika en Rusland Zaterdagse mijmeringen Feest voor Paulinehet van een bankroet vei haal ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Omnibus-bom, zo noemen de Engelsen de atoombom, die ze deze maand te Woomera bijna in bet hartje van Australië, hebben laten ontploffen. Het is een atoombom die voor verschillende doeleinden kan gebruikt worden. Naar het schijnt, gaan de proefnemingen der Engelsen in een andere richting dan die der Amerikanen, welke laatsten in Nevada met atoombommen experimenteren, waarvan door de deskundigen wordt aangenomen, dat ze meer gespecialiseerd zijn en voor zeer bepaalde doeleinden worden vervaardigd. Ditmaal zijn de Engelsen iets minder geheimzinnig geweest. Bij liet tot ontploffing brengen van hun eerste atoombom in 1952 werden de journalisten verre gehouden en pas enkele dagen later zijn ze in de gelegenheid gesteld, een vliegtocht te maken over de Montebello-eilanden en het vasteland, waar de explosie plaats had gevonden. We hebben toen in deze kolommen verteld, welk een verwoesting de hom had aangericht, er tevens de aandacht op ge vestigd, dat de constructie van de Engelse atoombom vermoedelijk enigszins anders is, dan die van de Amerikaanse, zulks gezien de heel andere vorm van de befaamde rookkolom, die niet het silhouet van een paddestoel vertoont, maar zich in een soort Z-vorm de lucht in hoort. Observator DOUWE EGBERTS Geurige Porto-Rico Pijptabak De Witte Os Ö&uUwIg z Onwelkome gasten Catastrophe Schijn en wezen 8 Jaar na de oorlog D"as wat anders Merkwaardig standbeeld Missiepost aan Noordpool Ook voorbeeldig Nog iets schoons En morden Harry Prikker. Omnibus-bom in hartje Australië de ontploffing: weer een ontzaggelijke lichtstraal en vervolgens de rookontwik keling, die allengs de voor de Engelse atoombom karakteristieke Z-vorm aan nam. De zon werd bijna verbijsterd en de journalisten hadden even de indruk, dat de rookkolom op hen afkwam, maar dit was een gezichtsbedrog, z In liet gebied, waar de atoombom tot ontploffing werd gebracht, waren gebouwen en andere constructies van staal en beton opgericht. Op ver schillende plaatsen had men tanks en pantserwagens neergezet, alsmede vliegtuigen, teneinde te kunnen na gaan, hoe de uitwerking van een atoombom er op is. De journalisten zagen een pantserwagen, die letter lijk uiteengereten was. Ze mochten ook de betonnen schuilplaats van verre bekijken, waarin geleerden en technici, die zich hiertoe vrijwillig hadden aangemeld, de ontploffing van nabij hadden meegemaakt. De schuilplaats leek het geweld van de atoombom te hebben weerstaan en zag er onbeschadigd uit. Ze werden er niet in toegelaten. Maar wel mochten ze de toren bezichtigen, waarop binnenkort weer een atoom bom tot ontploffing zal worden gebracht. De activiteit der Britten in de productie van atoombommen doet onwillekeurig de vraag rijzen, hoe ver het nu eigenlijk staat met de wedloop der grote mogendheden, met name de Verenigde Staten en Sov jet-Rusland, wie over het grootste aantal van deze geduchte oorlogswapens zal kun nen beschikken. Er zijn hierover in de laatste tijd enkele interessante bijzonder heden gepubliceerd. Ook cijfers over de gelden, die er aan besteed zijn en over de aantallen atoomhommen, in het bezit der ge noemde mogendheden. Wat de Ver enigde Staten betreft, die hebben sinds 1945 twaalf milliard dollars voor de atoombom uitgegeven. Hier bij is gezien het jaartal niet inbegre pen, wat de eerste proefnemingen na de kostbare experimenten in de eerste atoomstad Los Alamos (Texas) en het afwerpen van de eerste atoom bommen op Japan gekost hebben. saki hadden een explosieve kracht van 20 kiloton ofwel twintig duizend ton dynamiet; de grootste Ameri kaanse hebben een kracht van 120 kiloton) Intussen gingen de Amerikanen er toe over, kleinere atoombommen te vervaar digen, die tevens een grotere explosieve kracht hadden, maar gemakkelijker ver voerd konden worden. Voor het vervoer van de eerste atoombommen naar Japan was een suferfort nodig. We stippen hier bij aan, dat tijdens de oorlog het slag schip „Indiananopis" in de Stille Oceaan spoorloos verdwenen is. Men vermoedt, dat de oorlogsbodem een atoombom ver voerde en er aan ten onder is gegaan, al of niet na een torpedolreffer van een Japanse duikboot. De Amerikanen wilden kleinere atoombommen bezitten, omdat de grote slechts voor z.g. strategische doeleinden gebruikt kunnen worden, n.l. voor een aanval op een bepaald, vast punt, een stad of een fabriekscomplex. In verband met de verdediging van Europa was het nodig, dat er gemakkelijk ver- voerbare atoombommen beschikbaar wa ren en wel voor z.g. tactische doeleinden, dat is ten behoeve van het opereren te gen oprukkende legers, in casu de over machtige en talrijke sovjet-divisies, die vlak achter het IJzeren Gordijn eventueel voor een plotselinge aanval gereed staan. Toch bleef de zware atoombom het voor naamste doeleinde en daarom ging Ame rika waterstofbommen maken, waarvoor in 1950 op Trumans bevel de experimen ten begonnen waren. Er is op Eniwetok een waterstofbom ontploft, die volgens indiscreties, welke nooit officieel tegengesproken zijn, een explosieve kracht bezat van 5 megaton, ofwel vijf millioen ton dynamiet Er werd een heel eiland mee weggevaagd Echter, in Augustus van dit jaar hebben de Sovjet-Russen eveneens een water stofhom tot ontploffing gebracht, die een ongeveer even grote explosieve kracht moet hebben gehad als de Amerikaanse Even later kwam vast te staan, dat de Sovjet-Russen ook met het vervaardigen van kleine atoomhommen voor tactische doel einden bezig waren De race om de atoombom was in een spannend stadium gekomen. Toen men de wederzijdse cijfers opmaakte, meende men te mogen annemen, dat op de dag van heden Sovjet-Rusland over 150 tot i 300 atoombommen beschikt, de Verenigde I Staten over ongeveer 2000 stuks. Amerika j heeft dus een belangrijke voorsprong en is tevens volgens het oordeel der experts i ook wat de kwaliteit betreft, een eind vooruit. Trouwens, over het algemeen heeft Uncle Sam de leiding in het han teren van de atoomenergie, ook voor oor logsdoeleinden. Hij bezit immers het atoomkanon en in Januari loopt de eerste, door atoomkracht gedreven onderzeeboot van stapel. We schreven zoevenook voor oor logsdoeleinden. Dit heeft betrekking op het bemoedigende feit, dat de atoomenergie reeds voor vredesdoel einden wordt gebruikt. Hierover hebben we vroeger al eens geschre ven. In de medische wetenschap spelen de producten der laboratoria voor atoom-energie, de z.f. isotopen, reeds een belangrijke rol. En kort geleden is de kobaltbom in gebruik genomen, een product van die labo ratoria en die gebruikt wordt bij het genezen van kankergezwellen. Voor Europa heeft Italië hiervan de pri meur. De kobaltbom is uiteraard iets anders dan de atoomhom en de energie ervan wordt op geheel andere wijze gebruikt. Maar men beschouwt haar als een der grootste ontdekkin gen dezer eeuw. De enorme rookholo'-i, die na liet tot ontploffing brengen van can Ameri kaanse atoombom opstijgt J e V oomera zijn de journalisten betrekkelijk kort na de ontploffing in staat gesteld, een vliegtocht over het verwoeste gebied te maken. Ze zagen, dat de roze gekleurde woestijn als het ware door een enorme inkt vlek donker gekleurd was. Deze inktvlek had een middellijn van vele kilometers. In het centrum van de vlek lag een nog zwartere, met een diameter van ongeveer vierhonderd meter. Het was de zone, waar de grote Engelse atoomgeleerde Penney de toren had opgericht, vanwaar de atoombom tot ontploffing werd ge bracht. Meer hebben de journalisten niet Se?£e"' behalve dan de rookkolom, waarvan nun intussen al van te voren was verteld, dat d|e_ vermoedelijk niet hoger dan vier tot, vijf duizend meter zou stiigen, vanwege de toestand van de atmosfeer in dit deel van Australië en dat hij geelachtig of kas- taniebrum van kleur zou zijn. De journa listen waren tot acht dagen vóór de ont ploffing in de stad Adelaide vastgehouden, die ongeveer vijf honderd kilometer van Woomera ligt. Ze mochten met niemand spreken en stonden practisch onder bewa king. Tenslotte werden ze in een vliegtuig met wit gemaakte ruiten, zodat ze niet naar buiten konden kijken, naar Woomera gevoerd. Daar aanschouwden ze van verre die voor de volksvertegenwoordigers in zage eist van alle uitgaven der regering. Intussen, de Amerikaanse afgevaardigden en senatoren zijn toch van enkele gege vens voorzien, die door deskundigen be trekkelijk gemakkelijk bijeen gezameld konden vorden en tegen wier publicatie de A.E.R. geen enkel bezwaar kon heb ben, omdat zelfs de Sovjet-Russen ze zo goed als zeker bezitten. Immers, dank zij uiterst fijne instru menten kan men aan het ene einde van de wereld registreren, waar ergens aan het andere einde een atoombom tot ont ploffing is gebracht. Deze ontploffingen zijn nodig, om de uitwerking er van te constateren en eventuele verbeteringen tot stand te brengen. Welnu, de instru menten, waarbij het z.g. Geiger-apparaat een grote rol speelt, hebben tot dusver 49 ontploffingen geregistreerd, waarvan 44 door de Amerikanen teweeg gebracht (twee er van waren ontploffingen van een waterstofbom), en 5 in de Sovjet- Unie, waarvan er één een waterstofbom was. De twee ontplofbare Britse atoom bommen zijn hier buiten beschouwing ge laten. Van 1945 tot 1949 hadden de Verenigde Staten het monopolie van de atoombom. Toen in 1949 werd vastgesteld, dat de Sovjet-Russen een atoombom tot. ontplof fing hadden gebracht, werd het voor de Verenigde Staten zaak. de verkregen voorsprong zowel kwantitatief als kwali tatief te handhaven. Men verwonderde zich er te Washington over, dat er twee jaar verliepen, vooraleer in Sovjet-Rus land wederom een atoombom tot ontplof fing werd gebracht. Maar de deskundigen meenden hiervoor toch wel een verkla ring te kunnen geven. Gezien het produc tievermogen van de Sovjet-Russische in dustrie en de in de Sovjet-Unie beschik bare voorraad uranium is men er in het Kremlin toe overgegaan, zo redeneerden ze, zich op het vervaardigen van het een voudigste type van atoombommen toe te leggen, van het primitieve type, zoals die boven Hirosjima en Nagasaki zijn uitge worpen. Zodra ze daarvan een voldoende voorraad hadden, zouden ze zich aan ex perimenten met grotere en explosievere typen wagen, van het soort, door de Ame rikanen op Eniwetok tot ontploffing ge bracht en die zesmaal zwaarder waren dan de eerste. Inderdaad stelden de controlerende instrumenten vast, dat de Sovjet- Russen in 1951 twee hommen vanjij een zwaarder type - tot ontploffing i De kobaltbom is na verwant aan de atoombom, maar teordt lieel klein voor geneeskundige doeleinden hadden gebracht en wel van 50 j gebruikt en wel voor het genezen van inwendige kankergezwellen. Er werden reeds goede resultaten mee bereikt. Hier ziet men een patiënt onder behandeling. De apparatuur, waarmede de z.g. kobaltbom tot ontploffing wordt gebracht, overigens een uiterst fijn proces, dat voor het oog in niets doet denken aan het geweld van de atoombom, maakt, de indruk van een soort kanon. W at. Europa betreft, heeft een betrekkelijk kleine stad in Italië dank zij het initiatief van enkele weldoeners de primeur. Lang is geheim gehouden, hoe groot het aantal atoombommen in het bezit der Ver enigde Staten was. Nog in 1951 kreeg de oude senator McKellar, lid van de se naatscommissie voor de begroting, nul op het request, toen hij aan Gordon Dean, de toenmalige leider van het atoombom-pro gramma vroeg, hoeveel bommen het land nu wel bezat. ,,Ik kan u hierop geen ant woord geven", zei Gordon Dean. „Maar wij moeten ieder jaar enorme sommen voor uw experimenten voteren", klaagde McKellar. „Het spijt me, doch ik kan u alleen zeggen, dat we over een aanzienlijk aantal atoombommen beschikken", zei Gordon Dean. „Indien ik meer vertelde, zou ik de geheime houding schenden, die uw senaat zelf me heeft opgelegd, toen ik met de leiding van het atoomprogramma belast werd. U moet vertrouwen stellen in de vijftien personen, die van het juiste aa"tal °P de hoogte zijn Wie zijn die vijftien personen? Wel, ten eerste president Eisenhouwer. Dan twee leden van het kabinet (de minister van binnenlandse zaken en die van de lands verdediging), de vijf leden van de door de Amerikaanse regering ingestelde atoom bomcommissie, de Atomic Energy Com mission, het hoofd van de Centrale Intel ligence (de geheime inlichtingendienst), óe chefs van de generale staven van landmacht, zeemacht en luchtmacht en enkele hoge militaire functionarissen van het Pentagon (zoals bet Amerikaanse mi nisterie van landsverdediging ofwel oor log genoemd wordt, naar het gebouw, waarin het gevestigd is). Het atoombom-programma is het enige, ("„„«„lAving niet door de volksver- welks £ina.nc'f"nf "ontroleerd wordt. Zo- tegenwoordigmg g geschiedenis der ^e'rlk^nse^democratie voortgekomen kiloton. (Die van Hirosjima en Naga- Voor liefhebbers van krulsnede! 85 Alles heeft zin en beteke nis in het nieuwe boek van de jonge Nederlandse schrijver Rico Bulthuis. De gehele entourage, het decor, de versieringen, aangebracht om „het feest voor Pauline" te vieren dit alles heeft een functie, bijvoorbeeld om de sfeer van het feest te versterken of de voos heid ervan te laten aan voelen. De gesprekken, die midden in een zin worden afgebroken, zijn dikwijls veelzeggender dan dan wat geheel wordt uitgezegd. De lezer voelt: er is iets, er wordt iets verheimelijkt en dit ver hoogt de sfeer van wan trouwen en afgunst, die over dit gehele „feest" ligt. Er zouden meer punten zijn op te noemen, die er op duiden hoe zin vol en intelligent dit boek is uitgedacht en opge bouwd. Dit wordt voor de romanschrijver echter pas een compliment, als men er aan toe kan voe gen dat zijn verhaal er niet onder geleden heeft. Rico Bulthuis komt de eer van dit compliment ten volle toe: zijn roman heeft niets gedwongens of opzettelijks het dra ma, dat zich op liet feest voltrekt wordt flitsend en levendig verteld, telkens verrassend en tot het einde toe boeiend. Mensen worden ontmaskerd, hun ware aard wordt ons geopenbaard: wij zien verbijsterd hoe zij spelen met geld en zielen. Voor wie de gehele inzet van zijn leven op het geld heeft gezet, wacht aan het einde van het „feest" het algehele bankroet; ter wijl de anderen, die tenminste nog een vonkje liefde bezitten, dit uit de catastrophe weten te redden, mogelijk tot hun eigen redding. ken. Ze kunnen nu wel van spijt hun haren uit hun hoofd trekken. Hadden zij maar meegedaan, dan hadden zij kun nen delen, in de rijke winsten, die Scharp klaarblijkelijk heeft gemaakt! De een-en-twintigste verjaard-ag van zijn lieftallige dochter Pauline het enige kind van hem en zijn ietwat schuwe, in het leven zwaar teleurgestelde vrouw wordt door Scharp aangegrepen als een gelegen heid om de hem vijand:ge collega's de ogen uit te steken. En daar achter zit dan tevens de gedachte, hen, onder de indruk van al deze weelde, alsnog tot samenwer king te bewegen nu natuurlijk op door hem. Scharp, te dicteren voorwaarden. Voorts zijn verschillende relaties uitgeno digd. Het „feest" heeft nog een tweede doet. Scharp zou, om zakelijke redenen, graag zien dat Paulientje g'ng trouwen met Ernst, de zoon van een collega, en hij :s voornemens het zo te schikken dat op deze feestavond de verloving zal worden bekend gemaakt. Pauline en Ernst mogen elkaar graag, maar zij verafschuwen deze koppelarij en besluiten tot een ..grap die de aanleiding zal worden tot een afschu welijk misverstand of liever gezegd: tot een der afschuwelijke misverstanden, want er zullen er zioh op deze avond ver schillende voordoen! Pauline zal zich hou den alsof zij verliefd is op 'n andere jongen, terwijl Ernst zal flirten met een weinig welkom meisje dat haar mondje weet te roeren. Het kan leuk worden!, verkneute ren zioh de samenzweerders. RICO BULTHUIS op het zilveren dak van de St. Marco te Venetië April 1953). Het verhaal speelt zich rond de jongste eeuwwisseling af op het nieuwe buiten van Willem Scharp. een kleine bankier, die plotseling en tot ieders verwondering tot grote welstand blijkt te zijn gekomen. Hoe" dat weet eigenlijk niemand maar het feit dat hij een prachtige villa heeft laten bouwen en deze overdadig (zelfs al te overdadig!) heeft laten inrichten is vol doende om de mensen, die tot dan toe hooghartig hadden geweigerd met hem sa-men te werken, wangunstig te ma- D tuin is versierd met lampions, met slingers en met „marmeren beeldjes, die in werkelijkheid van gemarmerd gips waren". (Dit is een van die korte doch uiterst veelzeggende aanduidingen, waar mede Rico Bulthuis de gehele geest van dit parvenu-aehtig» tuinfeest zo scherp karakteriseert). De gasten komen ook 'n paar die niet geïnviteerd waren, bijvoor beeld Jans, de verzuurde zuster van Scharp, die „een menseleven lang haar tijd had doorgebracht met het wachten op niets". Ook de figuur èn het karakter van Jans worden ons in enkele korte zinnen voor ogen gezet: „Daar was Jans. Haar paraplue en haar verschrikkelijke reticule had ze meegenomen. Daar zou haar brei werk wel in zitten". Wat komt Jans doen? Wat steekt hier achter?, vraagt Scharp zich af. Nog on rustiger wordt hij als opeens de Joodse zaken-man Rappaport, ook al niet uit genodigd, op komt dagen. En dit is het begin van een van uur tot uur groeiende sfeer van achterdocht meesterlijk door de schrijver weergegeven, ja, haast voel baar gemaakt. De gasten beginnen te fluisteren. Wat voert Rappaport in het schild? Zij begin nen op den duur zelfs elkaar van allerlei manipulaties te verdenken de vrouwen doen a-1 even hard mee. „Er ontstonden werelden op dit feest, werelden van een vreemd en verdrietig wantrouwen". Willem Scharp wordt echter in beslag genomen door zijn andere grote tegenslag: het schijnt mis le lopen tussen Pauline en Ernst wat hij ook tegen hen zegt, ze doen net alsof ze hem niet begrijpen en kijken elkaar nauwelijks aan. Dan komt d:e catastrophe, die aan de schijnwelvaart van Willem Scharp onge nadig een einde maakt. Een telegram ach. natuurlijk de zoveels-te gelukwens voor Paulientje, dus achteloos laat hij het door een collega naar de villa brengen. Deze maakt het open en begrijpt niet veel van de inhoud. Zijn veel sehranderer vrouw krijgt echter een vermoedenzij gaat kletsen, een gerucht gaat onder de gasten de ronde doen. zonder dat Scharp er iets van af weet. De sfeer wordt geladen, maar de bankier merkt het nauwelijks, in zijn wan-hop'ge doch vergeefse pogingen om Ernst en Pauline te bewerken: zij blijven hun spel volhouden. Eindelijk wordt het grote woord gezegd en Scharp vlucht heimelijk, geholpen door Rappaport. Dan laten de gasten hun ware gezicht zien. „Zjj hadden alle redelijkheid verloren. Ook de wijsheid tn de waardig heid waren bankroet gegaan". Velen onder de gasten hadden niet al leen gespeculeerd met hun geld. maar ook met hun geluk. Zij gingen aan dit bank roet ten onder. Voor anderen was het het moment om tot bezinning te komen, in de eerste plaats Pauline. .Op dat ogen blik werd Pauline Scharp volwassen", zegt de schrijver simpelweg. Zij doorziet nu de schijn, die haar wer kelijke wezen verd-uisterd neeft. Zij beseft opeens hoe zij naast het werkelijke leven heeft geleefd. Hoe kernachtig geeft Bult- hu's deze korte balans van een jeugd weer. ..Pauline was een meisje, dat men had willen behoeden. Haar ouders wen sten een engeltje van haar te maken. Een engeltje in de hel. Ze hadden haar gekoes terd en verzorgd als een pop Ze hadden haar een wereld voorgetoverd, even mooi als de prentbriefkaarten met hun valse lieflijkheid, hun glinsterende venstertjes en zilveren fonteinen. Nu deze wereld i-n stukken viel, bleef zij eenzaam achter in de woestijn. Nu had het geen zin meer om te liegen, want Pauline was een jonge vrouw, die alleen maar in de lieve leu gens had willen geloven, omdat de waar- he'd niet zo prettig was geweest". Ze is nu niet langer een pop meer. doch ze is ontwaakt als een zelfstandig wezen. En zo vinden Ernst en zij elkaar op de morgen na het bankroet. Weinig wordt ei- gezegd, maar alles wordt aangeduid in de woord-en. die hij tegen haar spreekt na een lange poos van stilte. „We moeten gaan". We Konkel-arijen en verfoeilijke materiele berekeningen hadden hen niet nader tot elkander kunnen brengen - integendeel! Maar nu zij zichzelf hebben leren kennen in het onbarmhartige maar voor hen tege lijk genadevolle uur der catastrophe, voe len zij in hun materiële berooid'he'd pas de band d-er liefde. Door de geschiedenis van het bankroet en d-ie van de mislukte koppelarij heen lopen nog enige andere thema's; daar is bijvoorbeeld de rondgang van Jans door de villa, op zoek naar de kast vari haar vader de kast. die haar onthouden werd en die nu zelfs in haar dromen rondspookt. Dit is een onvergetelijke episode uit deze roman, men ziet als het ware de verzuur de vrouw van katmer tot kamer gaan, vol haat en met bittere en honende opmerkin gen op de lippen. Rico Bulthuis heeft ons in zijn „Feest voor Pauline" een even knappe als boeiende roman ges-chonken, die grote bewondering afdwingt. Een sterk boek is het, dat volwassenen niet ongelezen mogen laten. De Uitgeverij P. Vink te AntwerpenTilburg heeft zo juist een keurig verzorgde tweede druk het licht doen zien. VAN MORGEN tot 1 November wordt in alle bisdommen van West- Duitsland een nationale gebedsweek gehouden voor de Duitsers, die nog. in krijgsgevangenschap verkeren. Zulks in overeenstemming met een beslissing in de geest, die de Duitse bisschoppen tijdens hun laatste conferentie te Fulda hebben genomen. Ook de Protestantse kerken zullen aan de gebedsweek deelnemen. Volgens de jongste gege vens verblijven thans meer dan 100.000 Duitsers in krijgsgevangenschapme rendeels in de Sovjet-landen. Geduren de de laatste weken hebben de Sov jets 5.S74 krijgsgevangenen op vrije voeten gesteld. Alle pogingen van het Duitse en het. Internationale Rode Kruis, teneinde in lichtingen omtrent de gevangenen in te winnen, hebben tot nog toe gefaald met het gevolg, dat thans, acht jaar na de oorlog, nog steeds ontelbare Duitse gezinnen in onzekerheid verke ren over het lot van Vader of zonen. En dat door de houding van het zo dik in vrede-doende Rusland. SINDS 1943 hebben de Amerikaanse Katholieken een milliard, gulden (300 millioen dollar) geschonken voor oor logsslachtoffers in de gehele wereld. Aldus een mededeling van de charita tieve afdeling der National Catholic Welfare Conference in de Ver. Staten. Bovendien zijn 155.000 vluchtelingen en ontheemden met behulp van dezelfde organisatie naar de Ver. Staten ge ëmigreerd. Er zullen er nog 75.000 vol gen. Deze mededelingen stemmen tot vreugde. Theorie en practijk verschil len nog al eens wat. Bericht 1 en 2 bewijzen dat weer eens overduidelijk EEN ZEER merkwaardig standbeeld werd dezer dage,n door de bisschop ran Bologna, kardinaal Giacomo Lorcaro onthuld in een parochie te Gaggio de Piano te Castrlfranco, n.l. een stand beeld van „Christus dr ArbeiderHet beeld werd vervaardigd door de Ro meinse be.eldhouwcr Egidio Giaroli en uitgevoerd in relicfwerk. Het is 2,5 meter hoog en 1.5 meter breed. Mogen alle arbeiders, die zich over dit monument verheugen in de Chris tus hun Model zien bij hun levensgang. TE ROME is bericht ontvangen, dat de missionaris, pater Peter Herryzich gevestigd heeft op liet uitgestrekte 'eiland bij de Noordpool „King Williams''. Hij is de eerste priester in de geschie denis, die in deze uiterst noordelijke streken missionneert. Pater Herry, die onder zijn mede broeders bekend staat als de Noord- pooltrekker"heeft zijn missie op ..Kina Williams" onder bescherming gesteld van het Onbevlekt Hart van Maria, Met zo'n bescherming zal het wel in orde komen. DE JAPANNERS hebben grote be wondering voor de geest., die er heerst onder de Katholiekenvan welke nationaliteit zij ook zijn. Ook de trouw aan Rome en de Paus maakt diepe indruk op hen" Aldus Mgr. Doi, aartsbisschop van Tokio, in een inter view tegenover het. K. N. P. De Japanse Katholieken en Protes tanten ontmoeten elkaar regelmatig. De Protestanten tonen zich hier niet. de anti-Papen, die men wel eens in Europa ontmoet. Vele Protestanten onderzoeken de bezwaren en beschul digingen tegen het. Katholicismehet geen meer dan eens aanleiding was tot. bekering: het verlangen naar een Christelijke volmaaktheid doet hen overkomen naar het Katholicisme. Gro te invloed gaat hierbij uit van het Maria-Legioenziiv kracht is gele gen in het persoonlijk contact. Sterke karakters en goede voorbeelden souden hier ook heel wat kunnen be reiken. Doch hun aantal schijnt echter nog al tegen te rallen. OOK DE Japans e K.A J .-organisatie ontplooit hier een onwerkelijk initiatief. Vreemd mag het heten, dot het meren deel der leden niet Katholiek ie, zij aanvaarden evenwel dr Christelijke sn- e>al" en morele roetten. De leiders zijn Katholiek, elite-mensenran hen wordt veel neëist, Hnn leetrenel aelijkt on rrn kloosterregel: daneVikse overireai^qbe zonk aan H. Sacrament. Poz^nhoedie, ^HheUezina. Wat denken onze Ka jotters hiervan vandaag MORGEN hebben meer zoK" aV^r- eeJioonste 7.ondoaFeest van Ch^stvs- Konina. Derhalve als konimsTnndp- ren royaal of teven on de schaal de>' lüeiiwe kerkoebnnrrenUit dank or-lr overeenkomstia het enisfel nr^'-W me waardia opmaakt ?Hn de^i tn heb ben aam het lot der heiVaen. *Tc+ n»-r*n- aelie herinnert ons aan de njirhnnnr de overhead te getuigen. Voor n» ■*"-«ƒ reit fepst-7/ondan met hpt n nelgat vg.n iemand, die *npaf rv g^a^r. deert, dat hii uit de macht der duister nis is verlost!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3