k 12 A en Ons Succespatroon van deze week 0' Het zit ons in het bloed De zagende pijnen HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ROMAN VAN CHARLES GARV1CE ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 PAGINA 4 Royal Film Show in Londen. Vooral de jonge konin gin niet vervelen. ,,Rob Royvan Walt Disney ivon. 'Geschikt en niet te lang". George Marshall, oude rot in het vak. 3D. Hij heeft al eerder een revolu tie overleefd. Romantiek en avontuur. Dat is mijn formuleGezellig onderonsje in het West End. Hét was al „lieve" wat de klok sloeg. Frank Sinatra als ster afgezet. In zijn eigen belang. Stan Laurel en Olivier Hardy kijken ernstig. CACAOMARKT PRIJSHOUDEND Met dit artikel openen ivij een Zaterdagse rubriek over het AMATEURTONEEL en al wat daarmee samenhangt. Wij willen U hierin onder meer voorlichten omtrent nieuw verschenen of nog te verschijnen stukken, U wijzen op bijzondere stukken die U zeker moet gaan zien of op Uw program nemen U zo nu en dan eens meenemen achter de schermen of naar het huis van een schrijver en het ontstaan van zijn stuk bespreken. W ij willen hierin de invloed nagaan, die toneel op ons leven kan hebben en die de beoefening van deze kunst ongetivijfeld heeft op de karaktervorming van de spelers. Zo hopen wij Uw liefde voor het toneel te vergroten en de verenigingen tot hogere prestaties aan te moedigen. Hans van Bergen Geautoriseerde vertaling door F. van Y eisen Van onze filmredacteur Door de commissie, die verantwoordelijk i6 voor de traditionele Royal Film Show, welke Maandag a.s. in het Londense Odeon-theater op Leicester-square wordt gehouden, zijn wanhopige pogingen ge daan om de jonge Engelse koningin toch maar vooral niet te ver velen. In plaats van de ge bruikelijke vier uur zal de hele voorstelling niet dan 2-1 2 uur langer duren. De winnende film „Rob Roy", een door Walt Disney in Enge land geproduceerde ro mance met Richard Todd in de hoofdrol, is uitverkoren niet alleen omdat ze „geschikt" is (d.w.z. onderhoudend en onschuldig)maar voor al omdat ze een ver- toningsduur van slechts 73 minuten heeft. Alec Guiness als Chesterton's Father Brown, compleet met parapluie en grote schoenen, is in Parijs op het spoor van een beruchte misdadiger voor de film, die daar momen teel wordt opgenomen. Men ziet hem hier in gezelschap van een Franse inspecteur van politie (Gérard Dury). De voorstelling, waarbij bekende film sterren persoonlijk optreden, is dit jaar volledig geschrapt. In plaats daarvan zul len een zestiental uitverkorenen, die ge durende de afgelopen twaalf maanden iets bijzonders in films hebben gepres teerd, even ten tonele verschijnen om daarna zo spoedig mogelijk weer te ver dwijnen. Dezezestien zijn Richard Base- hart, Dirk Bogarde, George Cole, Jeanne Crain, Finlay Currie, Joanne Dru, Gloria Grahame, Alec Guinness, Jack Hawkins, John Ireland, Glynis Johns, Kay Ken dall, Dennis O.Keefe, Muriel Pavlow, Ja mes Robertson Justice en Richard Todd. De lijst van films,, die na „Rob Roy" voor de Royal Film Show in aanmer king kwamen, is geheim, maar de Engel se filmjournalist Paul Holt weet te mel den, dat „Albert, R. N.", het verhaal van een krijgsgevangene, de tweede plaats kreeg, terwijl „Julius Caesar" Holly- woods monsterproductie naar Shakespea re verloor, omdat de film te serieus en te lang was. ANTHONY KELLY, assistent-regisseur van de Hollywood-film „Deul in the Jungle" is, zoals we onlangs heb ben gemeld, in de stroomversnellingen van de Zambesi-rivier in Afrika verdron ken. George Marshall, de regisseur van dez'e film, is een oude rot in het vak. Sinds hij in 1913 als een „extra" voor drie dollars per dag zijn filmloopbaan begon, heeft hij velen zien komen en gaan. Maar Marshall bleef en maakte gezonde, eer lijke films als „Destry rides again", „My Friend Irma" en „The Perils of Pauline". Tijdens een onderhoud met de pers ver klaarde hij met betrekking tot het onge luk, dat zijn assistent was overkomen: „Dat was een vreemde geschiedenis. Hij gaf geen teken van leven meer, zodra hij onder water verdween. Misschien had het wel iets te maken met een motoron geluk, dat hij eerder had gehad". Met Marshall, groot, gebruind, met de neus van een bokser, vriendelijke ogen en spaarzaam gezaaid grijzend haar, is het prettig praten. Zijn commentaren zijn rustig, verstandig en weloverwogen, to taal verschillend van het gebruikelijke Hollywood-gezwets. Hij spreekt graag over Barbara Stanwyck: „Ze las altijd het hele scenario en beperkte zich niet uit sluitend tot haar rol. Ze zag zichzelf als onderdeel van het geheel. In haar beste tijd kon Barbara iedere rol spelen, jong of oud, het kwam er voor haar niet op aan". Zo was trouwens Marlène Dietrich ook. Ze wist precies, wat er van haar werd gevergd. „Natuurlijk is ondervinding de beste leermeesteres. Neem bijvoorbeeld Janle Russell. Ze kwam voor de camera's we gens haar mooie figuur. Maar z'e heeft een massa geleerd. Hetzelfde is met Mari lyn Monro het geval. Clark Gable en Cary Grant zijn thans veel betere acteurs dan toen ze op het toppunt van hun populari teit stonden. Maar het publiek wil nieu we gezichten". Harold Lloyd, Tom Mix, Harry Carey, Will Rogers. Marshall heeft met ieder van hen gewerkt. Hij herinnert zich zelfs nog, dat Charlie- Chaplin voor het eerst naar Hollywood kwam. Over de driedimensionale film maakt hij zich niet druk. Hij heeft al eens eer der een revolutie in filmland overleefd. Toen de geluidsfilm kwam, werd hij op straat gezet. Maar ze haalden hem weer terug. „Ze-kwamen er achter, dat ze nog steeds mensen nodig hadden, die een film konden maken...." De grootste moeilijkheid voor Hollywood is volgens hem om de juiste filmstof te vinden. „Ze maken te veel films over echtparen. Het publiek houdt niet van zulke films. Het wil romantiek.... het aardige meisje en de knappe jongen. Je moet rekening houden met het winkel meisje, dat droomt van de millionnair, die eens in haar leven zal komen.','. Romantiek. Dat is de helft van Mars hall's filmevangelie. De andere helft is avontuur. Daarom maakt hij zo graag Wild West-films. „Romantiek en avontuur. Dat is mijn formule. Soms worden de lui in Holly wood verstandig en vergeten dat. Maar het publiek is niet verstandig. Het wil amusement". MarshaSl strijkt met zijn hand door zijn spaarzame haren en nipt peinzend aan zijn glas. Hij heeft er in Hollywood velen zien komen en zien gaan HET was al „lieve", lieve" en nog eens „lieve wat de klok sloeg, toen onlangs in Londen 33 van de meest i vooraanstaande actrices samen lunchten, i „Lieve, ik vind je hoedje bééldigl". Lieve, wat een prachtig orchidee heb je daar!" „Lieve, wat ben je slank gewor- i den!" i Het toneel was een club in het Londen se West End; het stuk werd zonder eni ge voorbereiding gespeeld; en de actri- ces waren de sterren uit de Londense theaterwereld, door de gastvrouw Miss Vivian Blaine uitgenodigd tot wat Ze ,,een gezellig onderonsje" noemde. Miss Blaine, de Amerikaanse ster van „Guys and Dolls" in het Coliseumtheater, meende dat het leuk zou zijn de andere vrouwelijke sterren in het vak te leren kennen. Dies nodigde zij ze uit voor een exclusieve vrouwenlunch. Mannen kre gen geen invitatie. Maar hadden de mees te sterren haar mooiste hoed op, en droe gen bontmantels, juwelen en orchideeën. Wie ooit wel eens beweert, dat vrouwen zich kleden om de mannen te behagen?). Het vreemde was, dat Miss Blaine, die had gedacht, dat ze de enige vreemde zou zijn, tot de ontdekking kwam, dat maar heel weinig sterren elkaar ooit i eerder hadden ontmoet. Onder de cocktails („Mink Lady" ge- heten) bespraken de meisjes het onder-i werp „winkelen" en bewonderden el- 1 kaars kleren. Tijdens de lunch (de j1 schotels waren genoemd naar schlagers uit „Guys and Dolls") wisselden ze hand- i tekeningen uit. Er waren geen fans. die er om vroegen en dus geriefden ze el- kaar maar. Beroemde sterren als Margaret Leigh- ton in stemmig, maar elegant zwart. Do- i yothy Dickson in een grijs mantelcostuum 1 mèt orchideeën, Helen Hayes, gehuld in een stola van nerts, schreven haar namen j op de menu's. De attente gastvrouw had ervoor ge-1 zorgd, dat er twee menu's waren: voor III degenen die op diëet waren en voor de rest. die zich geen zorg hoefde te maken over het gewicht. Maar Vera Lynn was de enige, die worteltjes met gekookte vis at. De rest viel aan op de lamscoteletten en de gebakken aardappelen met perziken ijs en bonbons toe. „Vandaag doe ik niet aan diëet," ver klaarde Cicely Courtneidge. „Ik ben dol op lekker eten". Lichtelijk overdonderd door al die pracht en al die „lieves" was het jonge actricetje Virginia McKenna, die er zon der opmaak, zonder hoed en in haar een voudige gestreepte blouse uitzag als een Marva met verlof. P Marilyn Monroe, de „glamour"- ster, wordt door Hollywood een nieuwe methode toegepast. In één van haar laatste films is ze een bijziend meisje met een bril en in een andere speelt ze de rol van een stijf dorpsonder wijzeresje. Wat natuurlijk iets bewijst, al moeten we eerlijk toegeven, dat we niet precies weten wat. Ook Frank Sinatra is door Hollywood als ster afgezet. Maar dat is voor zijn eigen bestwil. Jarenlang heeft hij als crooner aan de Hollywoodse sterrenhemel Op Maandag 19 October ontwikkelde zich de cacaqmarkt aanvankelijk zeer vast met levendige handel tegen oplopen de noteringen, die als gevolg van winst- nemingen op 20 en 21 October teruglie pen. Op het lagere niveau traden opnieuw kopers in de markt en werden vele trans acties in Franse en Brits West-Afrikaanse cacao afgesloten, waarbij kopers bereid bleken een behoorlijke premie voor sto mende en dichtbijzijnde Franse cacao's geschitterd. Thans heeft hij een bijzonder £e betalen, aldus een bericht van de fa. staaltje acteertalent tentoongespreid in de c w M Heslenfeld. film „From here tot Eternity". Maar wan- Deze aankopen bleken op een gunstig neer hij als ster aan de strijd om een moment te zijn geschied, daar onder in- Oscar deelneemt, krijgt hij gevaarlijke j vj0ed van verkopen door de British Mar- mededinging. Dus wordt de film aldus ge- j beting Board naar de Verenigde Staten introduceerd: „In de hoofdrollen Deborah van Accra November-Januari versche- Kerr, Burt Lancaster en Montgomery j ping tegen een prijs van 3514 dollarcent Clift met Frank Sinatra. per p0und Cif New York, de markt plot- .Frankie" heeft veel meer kans j seling opnieuw vast werd en bleef. Na Oscar als „de beste bijrol" van het jaar, snapt u? IN het dagelijkse leven zijn Stan Laurel en Olivier Hardy lang zo leuk niet als op het witte doek. Wat niemand zal verwonderen, want iedereen weet drom mels goed, dat de harten van clowns al tijd breken als ze niet optreden. Ofschoon dit komiekenduo er nu niet bepaald naar uitziet, dat ze breekbare harten hebben. Dit is niet het enige vreemde aan het stel. Op het witte doek ziet Laurel, de dunne, er altijd ongelukkig uit. Hardy, de dikke, is de opgewekte. Maar in de dage lijkse omgang lacht Laurel voortdurend, terwijl Hardy ernstig kijkt. Hardy had het dan. ook over de tele visie in Amerika. Volgens hem eisen de ontelbare T.V.-stations zoveel stof op, dat er eenvoudig geen grappen en schetsjes genoeg zijn om aan de gang te blijven. „Zelfs Milton Berle komt grappen tekort", verklaarde Hardy, „en Berle heeft er 850.000 in een kaartsysteem". „Zie je", gaat Hardy voort, „een ko miek moet in één enkel uur televisie evenveel presteren als in een theater show. die misschien wel drie jaar reper toire houdt". Laurel en Hardy zijn nog met „levend voor de televisie opgetreden. Maar hun oude films worden gedraaid en opnieuw gedraaid. En dat is een geschiedenis, waarin millioenen zitten. Hun fi.ms weT" den zonder meer verkocht voor 750.000 dollars. Sindsdien hebben ze vele malen dit bedrag opgeleverd. Dit is heel wat oude filmsterren over komen. Roy Rogers, de cowboyheid bij voorbeeld Die is op het ogenblik bezig de adverteerders een verbod te laten op leggen, dat ze zijn naam gebruiken om hun producten te verkopen. Deze kwestie zal waarschijnlijk voor het Hooggerechts hof komen Laurel en Hardy wachten op de uitslag van het proces zonder te lachen. Want als Rogers wint, betekent dit ook voor hen een vermogen. Dén zullen ze lachen dien werd de omvang der zaken matig mede door het vrij belangrijke aanbod. De aankopen van Accra door de Bri tish Marketing Board bedroegen in de week van 916 October: 7853 ton. waar door het totale aankoopcijfer van Accra per 16 October (over twee weken) tot 15.327 ton steeg. Het vorige seizoen was het totaal over 2 weken per 9 October 16.351 ton. De markt sluit prijshoudend. Artvertentle van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Waarom zo'n toneelrubriek? Eenvou dig omdat de invloed van het Amateur toneel op onze volksontwikkeling der mate groot is, dat wij aan deze cultuur uiting minstens evenveel aandacht dié nen te besteden als aan lectuur en film. Niet dat ons amateurtoneel tot nu toe in onze krant werd doodgezwegen, o nee. onze recensenten doen al hun best uw opvoeringen zo uitvoerig mogelijk te verslaan, maar zoals u boven reeds hebt kunnen lezen, beoogt onze wekelijks te rugkerende rubriek iets anders dan to neeluitvoeringen verslaan. Wij willen op het toneel zelf ingaan, op zijn waar de, zijn invloed, op zijn natuurlijk ka rakter. Overal ter wereld wordt toneel ge speeld, of men nu komt in hyperbe- schaafde landen of in landen, waar men nog niet lezen of schrijven kan, zij het Richard Todd speelt de hoofdrol in I „Rob Roy", een Engelse productie van Walt Disney, welke is uit-\ verkoren voor de jaarlijkse Royal Film Show in Londen. i Deze week plaatsen wij een leuk jack. De ideale dracht voor jongens en meisjes. Het model is gelijk aan de zogenaamde houtje-touwtje, doch dit model is met patten af gewerkt wat in het dragen veel praktischer is. Het kan van elke stof vervaardigd worden. De broek die vooral in de winter heerlijk warm is, is met een omslag afge werkt. Het geheel is dan ook zeer praktisch voor de schoolgaande jeugd. Jack en broek zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar, dit s.v.p. goed duidelijk te vermelden. Het jack is verkrijgbaar voor: 23 jaar, 45 jaar, 67 jaar, 89 jaar, 10—11 jaar, 1213 jaar en maat 38 a 0.65. De broek is verkrijgbaar voor 2—3 jaar 45 jaar, 67 jaar, 89 jaar, 1011 jaar, 1213 jaar, a 0.50. Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATKpJER CROON, BEATRIJSSTRAAT t, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan i 1,— op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen- eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Behalve s Zaterdags. Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. Patronen worden niet geruild. in deze laatste landen in zeer primitieve Vorm. En niet alleen „nu", maar te allen tij de werd er gespeeld. Het toneel is zo oud als de mensheid zelf. Het is veel ouder dan lectuur en film. Het is tegelijk ont staan met de dans en de muziek. Zowel de dans als de muziek als het toneel zijn alle evenzoyele natuurlijke spontane uitingen van de mens. Het is de fantasie, die uitbeelden wil. Wij zien de beoefening van de toneel kunst dan ook niet alleen bij grote men sen, maar ook bij kinderen, heel kleine kinderen zelfs. Zij spelen vadertje en moedertje, als zij wat groter zijn tram conducteur, pastoor of schoolmeester of zelfs stomme ambachtje. De beoefening van de toneelkunst zit ons in het bloed. Daarom is het streven van sommige lieden ook zo verkeerd, die alle kleine verenigingetjes willen vervangen door enkele grote stedelijke of provinciale. Een kind 'kan begrijpen, dat dit even orauitvoerbaar is als 'het stichten van een communistische 'heilstaat. Want in één herfst zal in een toneeiUoz-e gemeente de ene na d'e andere amateurvereniging aiLs een paddestoel uit d'e grond rijzen. lm-, mers wij 'kunnen het toneelspelen niet Ia- ten, wij vormen voor een groot gedeelte onze fantasie, ons karakter, onze persoon op "het toneel, wij vinden in het toneel onze beste en rijkste vrije-tijdsbeatediinig. Het toneel doet ons inleven in de reali teit van een ander, waardoor wij andere werelden leren kennen, leren becritise- ren, leren waarderen. Laat ons in 's hemelsnaam ons eigen toneel! Men kan evengoed Jantje ontra den traimoonducteurtje te spelen, omdat zijn broer Pietje het veel beter doet. En kom niet aan met de dooddoener „het pu bliek wordt er aam opgeofferd", want het publiek geniet intens. Het zou zijn a-vond in intieme kring met zijn ei-gen rrtensen niet willen missen voor een a-vond in de grote schouwburg, waa-r 'het teetoi-sdh perfect spel wordt voorgezet, He-t aantal verenigingen behoeft niet gehalveerd te worden, maar d-e spelers dienen te wordei) v-oorgeliohit vooral om trent de keuze v-an het stuk. Door goede en juiste keuze groeit d-e vereniging in belangrijkheid. En bet beschikbare re pertoire is groter dan bet publiek zou vermoeden, omdat de verenigingen uit een zekere schroom zi-ch dikwijls beper ken tot een mager stuk en, aan d'e boste stukken voorbijgaan, die zod-oende on- gespeeld en ongekend blijven. Volgende week zullen we een stuk be spreken van Tom Bouws, bekend om z-ijn talrijke radio-hoorspelen en schoolk-lanik. beelden- Het is een oergezond specifiek Katholiek spel van bijzonder formaat met reële stoere karakters en personen, zon der enige overdrijving </.r zonder een zweempje van sentimentaliteit. Het is 'n spel, dat 'Ons zal aangrijpen iri on-ze ge moedelijke geloofsgezaipigiheid. Het is nog nat van de pen-; 'het werd 4 Oct. j.l. be ëindigd. De schrijver is nog druk doende d-e laatste correcties aan te brengen, 't Zal ongetwijfeld zijn weg vinden. Wamt wij, Katholieken, h-ebben tanig op een derge lijk spel zitten wa-Chten. KLEIN NEST Soms want mr Landon was nog steeds „gezet", en evenals Hamlet, toe vallig wel eens kortademig schermde Stella een partij met Daan, maar ofschoon hij gemakkelijk de degen uit haar hand kon wringen, maakte hij nooit gebruik van de reuzenkracht, waarover hij met zijn voorarm beschikte. Hij stelde zich te vreden met haar vlugge behendige uitval len te pareren. U schermt niet eerlijk, mijnheer Nor ton! U probeert nooit mij te raken en pa reert alleen maar. Doe nu alsof ik een man ben en dat wij duelleren op leven en dood. Ontzie mij dus niet en doe uw best, Accoord, zei Daan met een gemoede lijk glimlachje. Geef acht dan. Doch hoe hij ook zijn best deed, het ge lukte hem niet haar te raken. Op een gegeven ogenblik zag hij een kans en deed een uitval, doch Stella had ook een kans afgewacht en ogenblikkelijk gleed haar degen bliksemsnel langs de zijne, zwaaide hem om en raakte Daan. Zij zag, dat nij een lichte krimpende beweging maakte, en de hand van Daan vasthield. Met een uitdrukking van tederheid en zelfverwijt hield zij haar blik op hem gevestigd, Is hij zwaar gewond, Peppino? fluis terde zij bijna schreiend. O, mijnheer Norton, ik heb er zo'n spijt van! Het is zoals u zegt, mijnheer Norton, het heeft niets te betekenen, zei mijnheer Landon met een eucht van verlichting. 't Is niet diep. Voelt u zich niet flauw? Welneen! verklaarde Daan rustig. Ik heb in de fabriek wel lel^ker klap pen gehad. O, juffrouw Landon, u moet niet schreien, zei hij tegen-het meisje, want hij voelde tranen op zijn hand vallen. Wel neen kindje, wees maar gerust. Een beetje bloed maakt een hele vlek Geef mij eens een spons. Zij vloog naar haar kamer, haalde een waste het nog steeds vloeiende opstelden. j der bij. En als ik het niet wist, zou hij het mij spoedig aan mijn verstand bren gen. Zo is hij wel; hij kan zijn gedachten geen ogenblik verbergen. Zeker niet voor zo'n scherp opmerk- stertje, zei haar vader glimlachend. Ik kom als ongenode gast, mijnheer Norton, zei hij tegen de jongeman, die bij het tuinhek stond te wachten. O gaat u met ons mee, mijnheer? Dat vind ik heerlijk, antwoordde hij hartelijk. Naar het park, natuurlijk, niet waar? Ja en dan zal u eens proeven, hoe een heerlijke koffie ze daar schenken, Pep pino heet en zwart en ze kost maar een penny per kop! De heer Landon hield een schaterlach in en glimlachte slechts. Zij bereikten het park waar zij gedu rende enige tijd met belangstelling naar het cricketten bleven kijken. Daarna be gaven zij zich naar de grote vijver, waar jongelui in sierlijke bootjes rondroei- den. De heer Landon ging op een van de banken zitten, terwijl Daan en Stella op en neer wandelden. Toen zij na verloop van enige tijd naar mijnheer Landon te rugwandelden, naderden twee mannen in een zijpad en hielden plotseling stil. Een van hen zei iets tot zijn metgezel, waarop zij zich achter een bomengroep verdekt spons en bloed weg. Mijnheer Landon liet Daan een glaasje brandewijn drinken en legde een verband op zijn borst. Nu is het weer in orde, zei Daan, ter wijl hij zijn overhemd dichtknoopte. doch zij meende, dat het krullen van z|jn; WeJ bedankt, juffrouw Landon lippen eenvoudig een uitdrukking van zijn, Dg degens'moeten gerepareerd wor- teleurstelling was. U dacht zeker dat ik u niet kon raken hé? lachte zij. Nog eens! Zij hield haar degen boven het hoofd om te salueren en zij begonnen opnieuw. Zij hadden echter nog slechts enkele passen gedaan, toen zij plotseling haar degen streek en naar een rode plek op de borst van zijn witte over hemd staarde. Kijk eens! Wat is dat? riep zij en wees op de rode vlek. O dat is niets, zei Daan vriendelijk. Ik 'denk. dat u iets harder heeft ge stoten dan gewoonlijk. Zij keek vlug naar de punt van haar degen, wierp hem op de grond en sprong naar Daan. De dop is er af! nep zij zacht, door de vrees, die haar beving. Onmiddellijk begon zij de knoopjes van zijn overhemd los te maken. Vader! De heer Landon wendde zijn hoofd naar hen toe, stond op en duwde haar zacht terzijde Dan ontblootte hij Daan s borst en ontdekte een kleine wond, waaruit bloed vloeide. Vlug, Stella, de waterkan, zei hu kalm. 't Is niets.alleen maar een prikje. verklaarde Daan luchtig. Heus mijn heer. Mijnheer Landon liet hem zitten, maakte #en zakdoek nat en waste de wond uit, terwijl Stella op haar knieën ging liggen den, alvorens wij ze weer gebruiken, zei mijnheer Landon. Stella hielp Daan zijn vest en colbert aantrekken en hij nam, verlegen dankend, afscheid. VII. De degens werden naar de wapenhande laar gezonden om gerepareerd te worden en de schermlessen tijdelijk gestaakt. Het gevolg was, dat er nu meer tijd aan wan delingen kon besteed worden. Op een zoele avond, ongeveer veertien dagen na het schermincident, kwam Stella in haar wandelpakje de zitkamer binnen. Haar vader keek op van zijn brieven en zuchtte even. Ga je wandelen? Dat is een goed idee. Ik denk, dat ik met je mee ga, Stella, zei hij. Dat moet u doen, Peppino. Daan zal het heerlijk vinden! zei ze verheugd. O ja, hij gaat met ons mee, zei mijn heer Landon verstrooid. Wat ik zeggen wil, maak je geen misbruik van die jonge man zijn goedheid? Mij dunkt, dat je wel wat veel tijd van hem in beslag neemt. Zou je niet een lastpost voor hem zijn? Zou dat waar zijn? vroeg zij enigszins verschrikt door die veronderstelling; doch ogenblikkelijk klaarde haar gezicht op. Neen, dat ben ik niet. Dan zou ik het wel weten, Peppino, voegde zij er schran- Nu is het tijd om een kop van de beroemde koffie te gebruiken, Peppino, zei Stella. U heeft zich toch niet verveeld in die tussentijd? vroeg zij, want hij z!ag er enigszins dromerig en in zichzelf ge keerd uit. Neen, in 't geheel niet, antwoordde hij vlug en met een eigenaardig glim lachje, naar het Daan toescheen, want hij bemerkte, dat de ogen van mijnheer Lan don veel boller stonden dan gewoonlijk en dat een blos van ingehouden opwin ding zijn gelaat kleurde. Het doet mij steeds genoegen, als ik die jongemensen daar zo stil, bijna ern stig, zou ik zeggen, zie roeien. Het is hun aan te zien, dat zij gelukkig zijn Koffie? O ja, graag! Zij gingen naar de koffietent, waar zij de beroemde drank gebruikten. Vervol gens verlieten £j het park door een zij uitgang. Als u het goedvindt, zou ik gaarne langs een stille weg naar huis wandelen, mijnheer Norton, 't Hindert met al duurt het dan iets langer, verklaarde mijnheer Landon. Best. mijnheer, zei Daan en hij sloeg een straat in, die naar een van de stilste pleintjes en achteraf gelegen stra ten voerde. Hier ïs het zeker stil genoeg, mijn heer, Ze zeggen, dat 't hier zo doods is, dat iemand, wanneer hij sterft, zelf niet eens weef dat hij dood is. De heer Landon knikte afwezig en speurde om zich heen. De avond begon te vallen en 't was reeds schemerachtig, de lantaarnopsteker deed de ronde en het zou spoedig donker zijn. Plotseling stond Daan stil. Ik moet even tabak halen, zei hij. Een ogenblikje, daar om de hoek ik ben zo terug. Het is hier in elk geval rustig en koel en rustig, vond Stella, terwijl Daan zich verwijderde. Ja, stemde mijnheer Landon toe; dan vervolgde hij op dez'elfde toon: Wij I worden gevolgd, Stella; neen, kijk niet om, gewoon doorlopen. Luister eens! Zij spitsten hun oren en hoorden ach ter hen, voorzichtige, sluipende voetstap pen. Ik heb het wel goed, zei mijnheer Landon op gedempte toon. Wie het ook mogen zijn, het zijn er twee, zij zijn ons uit het park achterop gekomen. Ik heb hen gezien, toen ik op de bank zat. Maar.... maar waarom? Om welke reden zouden ze ons volgen? vroeg Stel la even rustig en kalm als haar vader had gesproken, doch instinctmatig op fluiste rende toon. Zij hield haar lippen op el kaar geklemd, doch vertoonde niet het geringste teken van vrees. Spreek maar gewoon, adviseerde haar vader, maar kijk vooral niet om. Even zweeg hij, dan wees hij naar de lucht. Ik denk, dat wij regen krijgen. Merkte je, zei hij glimlachend tegen Stella, dat de voetstappen ophielden, zo dra ik stilstond? En zoals ik zei, zag ik de mannen indien zij het zijn, die ik be doel in het park, daarom verzocht ik mijnheer Daan een stille weg te kiezen. Ik begrijp het niet, zei Stella ver baasd. Denkt u dat zij ons willen beste len? Zo dom zullen ze toch niet zijn nu wij mijnheer Daan bij ons hebben! Neen, zij volgen ons. Zij trachten te weten te komen, waar wij wonen. - Maar waarom" dan toch? vroeg Stel la. Het zijn toch zeker geen detectives? Zij brak plotseling af, alsof zij zich over die vraag schaamde. Neen, verzekerde haar vader met een glimlachje. Wij zijn geen misdadi gers, beste meid. Die mensen worden gebruikt om uit te vinden waar ik mij bevind, hetgeen ik om voldoende rede nen niet voornemens ben hun te vertel len, Zij zullen geen geweld gebruiken. Het scheen echter, dat hij zich daarin vergiste, want plotseling renden de twee mannen op hem af en een van de twee, hief, toen hij vlak bij de heer Landon was, zijn arm op. Op dat ogenblik kwam Daan de hoek om, zag het glinsteren van staal en hoorde een zachte kreet van Stella, die haar revolver trok. Hij sprong midden in de groep en scheidde de man nen. Schiet alstublieft niet! riep hij naar toe en op 't zelfde ogenblik gaf hij de aanvaller een geweldige slag op z'n arm, zodat z'n wapen op het trottoir viel. De andere trok op dat ogenblik een revol ve", die hij op Daan richtte. Deze echter stak zijn arm uit en trok mijnheer Lan don achter zich; dan plaatste hij zich vlak voor de loop van de revolver en keek de man doordringend aan. Neem dat ding weg! riep hij streng en zijn gelaat bewees, dat hij tot alles in staat was. „Je zal heus niet schieten dat maakt te veel levenpolitie begrijp je? Een mes is iets andersOf neen, zei hij vlug en zette z'n voet op 't wapen, dat de andere juist wilde grijpen. Moet ik schieten, vader, vroeg Stella zacht, doch zo kalm en koel, dat Daan op dat ogenblik verbaasd stond. Neen, zei hij, nog voor haar vader had kunnen antwoorden, alleen maar, indien zij trachten te ontvluchten. Nu wat moeten jelui? Wat heeft dit te be tekenen? Antwoordt en vlug ook! De revolver van die jonge dame is een brow ning. Vlug een beetje idioten! Zij zou wel eens kunnen schieten en als zij 't doet. De twee mannen wisselden blikken met elkaar; dan zei degene, die z'n arm stond te wrijven, die Daan ongeveer had ge broken: Private aangelegenheid zaak tus sen die heer en ons. Hij glimlachte tegen mijnheer Landon, wat 'n belediging en tevens eerbied uitdrukte. „Indien hij met ons wil meegaan voor een persoonlijke aangelegenheid Daan lachte en wierp zich bliksemsnel op de man met de revolver. Stella zag, dat hij z'n gespierde armen om hem heen sloeg, hem 'ophief en hem op de grond smakte, waar hij stil bleef liggen. Toen Daan dit krachtstukje vertoonde, greep mijnheer Landon het mes, dat op de lag, hetgeen de eigenaar een verwensing ontlokte. Daan had z'n knie op z'n ov„r" wonnen vijand gezet en keek over schouder naar mijnheer Landon Om de hoek staat een politie agent op wacht mijnheer, zei hij scherp. Doch tot zijn «erbazmg schudde de heer Landon het hoofd en bewoog zich niet. Daan voelde zich verlegen en ver rast door die zwijgende weigering om hulp te verlenen. HU 'V? °P* en hielp de gevallen man allesbehalve zachtzinnig op de been. -\yat moet ik dan met hem beginnen? was Ain redelijke vraag; Voor 't ogenblik behoeft er niets gedaan te worden, antwoordde mijnheer Landon volmaakt kalm. Deze mensen zijn ondergeschikten en handelen niet op eigen initiatief. Het spijt mij, indien ik u teleurstel mijnheer Daan, maar ik zou er prijs op stéllen, wanneer u hen liet gaan. Hij hief zijn hand op, en zei tegen de man nen: Gaat. Willen wij maar naar huis gaan. Zouden zij ons niet volgen vaöer. vroeg Stella op gedempte toon Zij na niet, evenals haar vader uitdrukking ge geven aan haar gevoelens van dankbaar heid, doch de blik, die zij op Daan liet rusten, sprak boekdelen. Mijnheer Norton, zei ze eindelijk, die mannen waren dezelfde, die wij op die Zaterdagavond op de Mile End. Road gezien hebbenVader, ik geloof, dat zij ons zullen volgen. Nee, antwoordde deze kalm. Van avond niet; onze vriend heeft hen te veel doen schrikken. Dat was een prachtige slag, mijnheer Norton. Ik herinner mij niet, ooit in mijn leven, zo'n welgerichte slag gezien te hebben. Ik geloof vast, dat de ene kerel z n arm gebroken was, en van de andere de ruggegraat gekraakt. Helaas was het niet zo, verklaarde Daan spijtig, en vervolgde. We zullen een omweg moeten maken mijnheer, dan ra ken ze ons spoor kwijt Ik verzeker, u dat het niet nodig ls, beweerde mijnheer Landon. Zij hebben voor vanavond genoeg gehad. Maar laten wij even die hoek omgaan, om te zien, of zij ons nog volgen. 'Zo deden zij. Na nog een paar minuten gewacht te hebben, waren zij ervan over tuigd, dat er geen voetstappen meer te horen waren. Toen wandelde het drietal huiswaarts. Daan was nog sterk onder de indruk en zei niets. Na een paar minuten zei de heer Lan don ernstig- U zal wel een of andere verklaring verwachten, nietwaar? Neen, ik wil liever mets wetenj begon Daan openhartig. En ik vind, dat het niet meer dan natuurlijk is dat u récht heeft op een verklaring- Stel u mijn droefheid voor, wanneer ik u zeg, dat ik gebonden ben mij van elke vertrouwelijke mededeling te thouden. Mijn zaken houden helaas ver- v- Voor vandaag, .zulle» WJ gaan, zei de man met de gekneusde arm en keek mijnheer Laridon boosaardig aan. Dan gaf hij zijn kameraad een teken en maakten zij zich uit de voeten; de ene voortdurend zijn gekneusde arm grijpend, de andere hinkend als een kreupel paard. Ten prooi aan de meest verwarrende verbazing staarde Daan de mannen na. Hij begreep van de hele geschiedenis niets. Dikwijls had hij in de bioscoop aan randingstonelen zien vertonen, doch daar werden de boosdoeners tenminste gestraft maar hier! Hij word uit zijn overpein zingen gewekt door de toegestoken hand van de heer Landon. Ik ben u mijn leven verschuldigd meer nog dan dat, mijnheer Norton, zei hij ernstig. Indien u hem die slag niet op het juiste ogenblik had toegediend Rillend haalde hij z'n schouders op. band, met zoveel mensen en omstandig heden van allerlei aard; gevaarlijke, le vensgevaarlijke zelfs, dat ik, geheel in strijd-met mijn karakter, tot de pijnlijkste terughoudendheid ben gedoemd. Mijnheer ik moet zwijgen, mijn tong is verzegeld; dus moet -Ik er tot mijn grote spijt van afzien, u 'n verklaring van deze aanran ding te geven. De twee schurken, die u zo'n schitterende les heeft gegeven, zullen hun jacht niet opgeven. Gelukkig is het East End een ware bijenkorf en bovendien zal ik mij voor de toekomst op alles voor bereid houden. Ik meende, dat wij hiér zuehf)fe hij diep hier in deze stille buurt bij u Vol komen veilig waren, maat mijn vervolgers schijnen mijn spoor gevonden te hebben. Dank zij uw moedig optreden hier maakte hij een sierlijke biïiglng zijn zij op de vlucht geslagen, Ik verzoek u deze verklaring van mijn terughoudendheid te willen aanvaarden. Gaarne, zei Daan, zo is de zaak in orde. Iedereen zou gedaan hebben, wat ik deed. Indien hij kon, maar allé mannen hebben niet uw Herculesgestalte, mijn vriendelijke athleet. Nu kan ik best begrijpen, waarom u wapens draagt. Waarachtig, ik was doods benauwd, dat juffrouw Stella zou schie ten! Neen ik wil niets van uw geheimen of privé-aangelegenheden weten. Wat mij een raadsel toeschijnt is, dat die twee ke rels de brutaliteit hadden ons aan te ran den verbeeldt u twee zoals wij! Zij hebben gewacht, tot u ons had verlaten, naar zij meenden, zei Stella zacht Er stond heel wat op het spel meer dan u zich kan voorstellen, antwoordde mijnheer Landon ernstig; feitelijk be hoorde ik mij gevleid te voelen, door de waarde welke zij er aan hechten mij dood of levend te vangen en ik verbeeld mij dat zij aan de eerste conditie de voorkeur geven. Ziezo, nu zijn we thuis. Het zal dunkt mij, het beste zijn juffrouw Norton onkundig van dit voorval te laten; zij ,ou zich maar nodeloos ongerust maken. Daan knikte instemmend. De anderen gingen naar boven. Het meisje had niet tegen hem gesproken; toevallig keek hij omhoog, toen hij naar de keuken ging en hij zag haar boven aan de trap staan, waar zij hem met een droevig glimlachje toe wuifde. Lang bleef Daan die avond opzitten. Zwaar zat hij te roken en te peinzen. Geen wonder Het feit, dat een kalme, schijn baar argeloze heer van middelbare leeftijd door een paar schurken werd aangerand en zelfs met de dood bedreigd, was wel een onderwerp om over na te denken. Daan kon er echter geen touw aan vast knopen en ten langen leste het was reeds zeer laat draaide hij het licht uit en ging op zijn tenen naar boven, teneinde de anderen niet wakker te maken. Zijn voorzorgsmaatregelen bleken ech ter nutteloos, want toen hij op de eerste overloop kwam, werd er zacht een deur geopend en stond Stella in een rose och tendjapon voor hem. Zij was zeer bleek en haar lipjes beefden. Een echt school meisje leek zij zo met haar donkere krullen, die over haar schouders vielen. Met uitgestrekte handen kwam zij bij hem; haar lippen bewogen zich, doch zij gaf nog geen geluid. Daan schrok min of meer en vatte werktuigelijk haar handen, die de zijnen dan in bevend samendrukken vasthielden, terwijl zij een aandoenlijk droeve blik naar hem opsloeg. Dat moet u niet doen, fluisterde hij enigszins ruw. Weet u wel, hoe laat het is? AI over twaalven! Kleine meisjes moeten al uren in bed zijn! Zoudt u denken, dat ik in staat zou zijn om te slapen voor ik u had bedankt getracht had u te danken? fluisterde zij, verwijtend. O, mijnheer Norton, u zegt, dat het niets te betekenen heeft; maar weet u niet, wat u gedaan heeft? U heeft vaders leven gered! Indien u er niet was geweest.Zij werd nog bleker en slaakte een diepe zucht. Ik vind, dat u de moe-1 digste man van de hele wereld bent; ze hadden u kunnen doodschieten! Daarvoor bestond niét het minste gewaar* veel te veel leven maakt dat. viel Daan haar zakelijk in de rede, ofschoon ontroerd d'oor haar dankbaarheid. Weet u wat u moet doen: gaiuwym bed kruipen, klein nest...- ik bedoel,*juffrouw Stella .en nooit meer aan dit gevalletje den ken. (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4