iet zo contact angstvallig over het n iet-katholieken met Meer lekenapostolaat, minder passieve volgzaamheid Vijfduizend huizen zijn in Calabrië vernield Ware „zondvloed" in Noord- en Zuid-Jtalië DE ZIEKENFONDSPREMIES waarschijnlijk omhoog Heerlen bouwde op een na hoogste schoorsteen ter wereld Amerika, dankbare dochter van Europa Daarom doet het nu iets van de grote schuld af Gestage groei van electriciteits- voorziening 0 v> Dochter Amerika lost schuld af aan Moeder Europa D, Weer benzine in Londen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V) Dinsdag 27 October 1953 WEERBERICHT K.. Met opsluiten raken we achterop Apostolisch vrijmoedig leek: normale katholiek Theologie en leek Sinds Zondagavond onafgebroken zware regens Chauffeur werd in hechtenis genomen In verband aanrijding te Neustadt mmm 4 Nieuw gevaar voor Calabrië Een huurtoeslagf Wegens kostenstijging geneesmiddelen en verpleging EttflgZ krijgt gCCfl verkoofde.... Over de naam kibbelde men Kardinaal Spellman verdedigde zijn land tegen verkeerde visie „Dorst naar God" Tweede Britse atoom- proef Analyst Ex-veldmaarschalk von Paulus Teruggekeerd in Oost-Duitsland Terwijl hij in bed lag te lezen Jongen door stroom gedood Moeder deed gruwelijke ontdekking VERBRUIK BIJNA TWEE EN EEN HALF MAAL ZO GROOT ALS IN 1938 Stroominvoer aanzienlijk teruggelopen In 1952 werd ten behoeve van de open bare electriciteitsvoorziening 3.173.000 ton kolen, 198.000 ton olie en 2670 millioen kub. meter' hoogovengas verstookt. In 1939 waren deze cijfers resp. 1.486.000 ton, 1000 ton en 3850 millioen kub. meter. Oct.: SCH c, nog k uit SCH 17 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk regen, maar later op de dag van het Westen uit opklaringen. Ma tige, langs de kust nu en dan krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid-Oost en Zuid, later draaiend naar Westelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. Woensdag 28 October: Zon op 7.27 uur, onder 17.20 uur; Maan op 22.17 uur, onder 13.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DEN BOSCH, Dinsdag. (Van onze speciale verslaggever) Steeds veelvuldiger en met steeds meer aandrang gaan uit onze katholieke kringen stemmen van geeestelijken en leken op, die vurig pleiten voor een naar buiten treden van de katholieken uit hun beschermd milieu, uit hun isolement naar een open katholicisme, naar een meer in contact komen met andersdenkenden. De vorige week hield prof. dr W. Grossouw te Nijmegen een pleidooi om de weg naar een open katholiek milieu reso luter te betreden; in het afgelopen weekeinde spraken pater dr S. Kreij- kamp O.P. en Anton van Duinkerken op „De Pietersberg" over open en gesloten katholicisme waarbij eerstgenoemde inleider vooral wees op de grote taak van de leek om binnen de geslotenheid van ons katholieken meer samen te werken met niet-katholieken. En gisteren op de algemene ledenvergadering van de St. Willibrordusvereniging in het Casino te 's-Hertogenbosch heeft ook prof. dr L. Rogier met een, zoals hij het zelf noemde, leken-apostolische vrijmoedigheid in een klare en vaak geestige redevoering met klem gevraagd met eigen isolement en vrome plichtmatig heid te breken en te komen tot een waar lekenapostolaat. EZE BIJEENKOMST van de St WffiM- fj brordusvereniging de eerste al§e* mene ledenvergadering sinds "aa vijfjarige bestaan werd ingezet met een pontificale H. Mis in de St Jan, opgedragen door mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. Monseigneur wees in n korte predikatie op het geweldige belang van het binnenlandse lekenapostolaat VOO1! ons vaderland en onze kerkprovincie. In het Casino voerdè 's middags aller eerst het woord prof. dr J Willebrands, voorzitter der vereniging- Hij gaf een uit eenzetting over de theologische fundering \an het priesterlijke apostolaat en zeide, dat de apostolische üver van de Kerk, waarin de priester met Christuszo nauw is verbonden, zijn oorsprong vindt in God die Liefde is. Tot slot gaf spreker een overzicht van Hp ontwikkeling van de oecumenische actie in de laatste tijd en gewaagde aan de hand van feiten van een groeiende apostolaatsgedachte, ook in de kringen van de protestante en orthodoxe ker!'fn.e?l™el name in ons land in die van de Ned. Hcrv Kerk. Om ongeveer half drie verwelkomden ds ruim tweehonderd-en-vijftig aanWC^1?6 leden der vereniging met handgeklap mgt Mutsaerts. die tot dan toe op deze bijeen komst was vertegenwoordigd door de vicaris-genera®l van het bisdom, mgr F Hendrikx. Prof. Rogier gaf toen Y!sie op de onderlinge verhouding van P«esters en leken-apostelen, waarbfl h'j allereerst op puntige wijze waes op ket ^"s<°z'?ns onrustwekkende feit, dat t ct|es, die door leken zouden kunnen worden ver. vuld, door priesters worden En hij herinnerde aan dr Poe m„ ai„ waarschuwd voor het clerical's® et grootste gevaar van deze (lenk leiding heeft de priester een andere oena techniek gegeven, een andere m ;t k bijgebracht. Men laat een dokter toch ook geen brieven bestellen! aldus spreker, u leek is de normale katholiek en de pries ters zijn er om hunnentwille en niet om gekeerd. Het lekenapostolaat is boven dien niets bijzonders; iedereen behoort het uit te oefenen. E vredige Brabantse dorpen met beschermd milieu, zo vervolgde prof. Rogier, zullen over enige tijd voor de keus staan; apostolaat of geloofsaf val. Daarom dient men- vooraleer het daar gaat zoals in Frankrijk, de mensen te brengen tot een bewust apostolisch ge loof. In het algemeen gezegd moeten wij los van onze passieve volgzaamheid, want dit slaat op onze moderne noden als een tang op een varken. Op ons, ka tholieken, ligt de plicht het geloof apos tolisch te maken. En het verzuimep van deze plicht is fataal, omdat wij in de nabijheid zijn van een keerpunt. Door ons, kinderen van het Licht, is de af- weertactiek al te lang gebruikt. Trou wens, aldus spreker, over het algemeen is het in alle West-Europese landen een hebbelijkheid om het isolement als le venshouding aan te nemen. De katholie ke organisaties zijn ongetwijfeld voor velen, ondanks hun katholieke afzonde ring, een scholing voor apostolaat ge weest. Maar wat is er, zo vroeg prof. Rogier, van een naar buiten treden te recht gekomen? In de angstvallige waakzaamheid voor het heil van onze eigen ziel hebben wij over het hoofd gezien expansief te zijn en de taal van ernstig zoekenden niet verstaan. Hierdoor is een kloof ontstaan tussen het oude religieuze leven en het beroepsleven. Maar willen wij weten, waaruit an deren hun vermeende krachten putten, dan zal men moeten lezen, wat zij le zen. anders deugt men niet als leken apostel. Spreker vroeg onze angst visioenen weg te -bannen, wanneer wij zien, dat jonge mensen dat materiaal hanteren. Wij moeten niet zo angst vallig zijn over contact met niet-ka- tholieken. Prof. Rogier haalde daarbij een geesti ge jeugdherinnering op, toen hij enkele vraagstukken, die hem in zijn studietijd waren voorgelegd door andersdenkenden en waarmede hij zelf ook geen raad wist, voorlegde aan een priester, die toen verontwaardigd zei, dat hij van zulke dingen moest afblijven, want zelfs op het seminarie had men moeite met zulke problemen om ze op te lossen Spreker, die met zulke en met nog meer van dergelijke voorbeelden de aandachtig luisterenden verschei dene malen hartelijk deed lachen, vroeg zich toen af, of men de theologie niet al te veel voor de priesters reserveert. Na tuurlijk moet een priester theologisch goed zijn geschoold. Maar spreker waar schuwde voor een te gesloten kaste, wel ke niet gunstig is voor een leken-apos- tolaat. Een leek, die theologie wil stu deren, aldus de schalkse opmerking van spreker, zou dit in ons land eigen lijk aan het seminarie moeten doen om dan de dag vóór de priesterwijding zich terug te trekken. In ernst vroeg prof. Rogier vervolgens om een theologische studie-mogelijkheid voor leken aan de Nijmeegse Universiteit, waar dit leervak nog altijd voor de pries ter is gereserveerd. Waarom geen leek als godsdienstleraar? In het buitenland is dat reeds mogelijk doch hier klinkt dat wellicht nog ketters, misschien zelfs het uitspreken van de wenselijkheid daartoe. Professor Rogier besloot zijn betoog met te vertellen, dat de pastoor uit zijn jeugd, wanneer deze op de preekstoel stond en aankondigde, dat hij zou spreken met een apostolische vrijmoedigheid, dat de parochianen dan wisten, dat „er iets kwam". Met deze zelfdl; (leken)-aposto lische vrijmoedigheid, zo eindigde prof. Rogier, was óók hij in zijn redevoering bezield geweest. Wanhopig is deze familie hals over kop gevlucht voor het aanstormende water, dat haar huis en bezittingen vernielde, en waarin het vee verdronk, tijdens de zwaarste overstromingsramp, die Italië ooit heeft getroffen. Bijna honderd per sonen verloren het leven en duizenden werden dakloos door deze overstroming, die werd veroorzaakt door zware regen val. De verbindingen tussen Reggio, dat ligt in het zwaarst getroffen gedeelte, en de buitenwereld zijn verbroken. Blootsvoets lopen de twee oudste kin deren met hun ouders mee. Bijna geheel Den Helder was uitgelopen om Hr. Ms. fregat „Willem van der Zaan" te begroeten, welk oorlogschip uit de Nederlandse Antillen via de Pacific en Nieuw Guinea Maandag in de thuis haven arriveerde en een wereldreis heeft volbracht. Hr. Ms. „Willem van der Zaan" gemeerd aan de kade in Den Helder na de thuiskomst. De lioop, die in de harten van duizenden bewoners van de geteisterde en bedreigde gebieden van Zuid-Italië leefde, toen Zondagmorgen de ge weldige regens ophielden, is helaas slechts van korte duur geweest. Maandag begon het weer zo ontzettend te regenen, dat nieuwe overstromingen ont stonden en gesproken werd van een „ware zondvloed". Ook in Noord-Italië is het op een ontzettende manier gaan regenen. Sedert Zondagavond stroomt het water onafgebroken uit de lucht. Het reddingswerk wordt er zeer door belemmerd. In de provincie Catanzarro is zware regenschade aangericht. Rome en vele andere steden in Midden-Italië hebben in geen maanden een dergelijke aanhoudende regenval als thans gekend. De Romeinse De chauffeur van de Nederlandse vrachtauto, die bij Neusta ln kwam met een aantal autos, evolge waarvan zes personen gedoo en zes zwaar gewond werden, is op las van e rechtbank te Lenz aan de R«n ec tenis genomen, omdat hij verdacht worat van nalatigheid bij het rijden. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat D. de B. nl® op de goede tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellende weg is afgereden. De vrachtauto, die be waakt wordt door politie en brandweer, zou vandaag naar Koblenz gebracht worden. brandweer is in voortdurende staat van alarm. Enkele voorsteden van Rome staan blank. In Opper-Italië zijn de rivieren de Adige, Adda en Serio zeer gezwollen en buiten haar oevers getreden. In de provincies Bergamo en Cremona ondervindt men veel overlast van het water en ook Venetië heeft een zware wolkbreuk te verduren gehad. Tientallen gezinnen werden ijlings uit de laaggelegen boerderijen bij Venetië ge- evacueerd. toen de Adige buiten haar oevers trad. Een aantal huizen stond Maandagavond in het water. twee soldaten om het leven gekomen, toen een wilde stroom een kamp binnendrong. Maandagavond steeg het water in de Po. Op enkele plaatsen was de toestand ge vaarlijk. Op zwakke plaatsen waren waterbouwkundigen bezig met het ver sterken van de dijken. Volgens voorlopige opgave zijn in het zwaargetroffen Calabrië vijfduizend hui zen vernield, honderd kilometer weg onbruikbaar geworden, ongeveer drie kwart van de olijvenoogst en bijna de gehele opbrengst van bergamot (citroe nen) verloren gegaan. De aan de boom gaarden berokkende schade zal nog ja renlang nawerken. Nog steeds worden groepjes geïsoleerde mensen in het rampgebied met hefschroef- vliegtuigen van voedsel en medicijnen voorzien. Een nieuw gevaar voor het geteisterde gebied is het tekort aan drinkwater. Vele dorpsbewoners hadden van het overstro mingswater gedronken, waarin lijken en kadavers drijven. Er zijn reeds vele geval len van dysenterie voorgekomen. In Italiaanse bladen wordt herinnerd aan woorden van premier Pella, dat „in het vergeten Zuiden het weer maar niet altijd voor alle rampspoed aansprakelijk kan worden gesteld". Twee bladen oefe nen critiek op de „onvoldoende beschik baarstelling van gelden voor Zuid-Italië". Volgens deze bladen is de ontbossing van de bergen schuld aan de rampzalige ge volgen van natuurverschijnselen, zoals de regenval van de laatste dagen, waardoor „de Calabrische aarde in zee wordt ge spoeld". De bladen dringen aan op regu- r fET woningprobleem vormt nog I~j steeds een pijnlijk vraagstuk. Zulks behoeft geen betoog, want. schier een ieder ondervindt dit aan den lijve. Er is in de loop der jaren na de oorlog over deze kwestie zoveel gesproken en geschreven, dat wij daaraan moeilijk iets nieuws kunnen toevoegen. Zeer speciaal voelen echter de grotere gezinnen de nood van te weinig woon ruimte en dit te meer, omdat er schier slechts kleinere woningen gebouwd wor den en zijn. Ook dit is reeds vaak ge constateerd, waarbij werd aangedrongen op de bouw van meer woningen voor grotere gezinnen. En deze woningen zijn er gekomen; wel niet veel, maar toch een aantal com plexen. Waarmede de grote gezinnen echter niet voldoende uit de nood waren Ten eerste werd de behoefte aan derge lijke woningen niet gedekt en anderzijds kwam er een ander probleem bij, n.l. de kwestie van de huren, aangezien immers deze ruimere huizen veel te duur wer den. Dit laatste vraagstuk is door vele Tweede-Kamerleden in het voorlopig verslag op de begroting van Wederop bouw 'en Volkshuisvesting aangesneden. Bedoelde afgevaardigden merkten op, dat de practijk uitwijst, dat in toene mende mate de voor grote gezinnen be stemde nieuwe woningen niet door die gezinnen kunnen worden betrokken omdat de huur er van te hoog ligt. Hu ren van Hf d 15 per week voor ar beiderswoningen zijn in de grote steden geen zeldzaamheid, Het behoeft geen betoog, aldus bedoelde leden, dat derge lijke huren niet kunnen worden opge bracht door arbeiders of kleine zelf standigen met een groot aantal kinde ren. ook niet, wanneer de compensatie maatregelen, speciaal voor de grote ge zinnen in verband met de voorgenomen huurverhoging van het oude woning- bezit bedoeld', tot stand gekomen zullen zijn. Het resultaat is, dat deze gezinnen blijven wonen in huizen, te enenmale voor hun huisvesting ongeschikt. In hun verder betoog vragen deze leden, of niet een stelsel van huurtoe- slag in het leven geroepen kan worden, dan wel op andere wijze in de woningnood van deze gezinnen kan worden voor zien. Waarmede in de Kamer een zeer actueel puntje werd toegevoegd aan de vele facetten, welke het debat over huren en woninanood reeds vertoont. Met belangstelling zien wij het ant woord van de minister tegemoet. De kwestie van een ev. huurtoeslag kan zeker niet eenvoudig genoemd worden en wij zouden niet gaarne betogen, dat „dit maar eens gedaan moet worden Doch iets en zo nodig veel. moet er toch gedaan worden, opdat ook de gro tere gezinnen uit de woningnood komen En dan zo snor dig mogelijk, want veel tijd is er niet! Te Udine, ten Noorden van Venetië, zijn lering van de waterloop en herbebossing. In een te Delft gehouden vergadering heeft de heer C. J. van Lienden, voorzit ter van de Centrale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen, meegedeeld dat het waarschijnlijk is, dat in 1954 de pre mies voor vrijwillig en verplicht verze kerden zullen moeten worden verhoogd. Behalve de kosten van nieuwe genees middelen, zoals de antibiotica, stegen ook die voor ziekenhuisverpleging aan zienlijk. Laatstgenoemde kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van ,.De tankwagenchauffeurs in Londen, "je gedurende het weekeinde hebben ge staakt, waardoor het verkeer in de ge hele Wereldstad werd lamgelegd, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Het besluit om de „taking te beëindigen, werd Maandagmkjdair genomen op een massabijeenkomst te Stratford. P het terrein van de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen heeft men gisteren de laatste beton gestort op de top van een nieuwe schoor- scheen, welke voorzover bekend de op een na hoogste ter wereld ,s- wordt alleen overtroffen door een 170 meter hoge Japanse schoorsteen, en steekt nog 25 meter uit hoven de thans zestien jaar oude bekende „Lan ge Jan" van Heerlen, een schoorsteen, welke vlak naast hem eveneens op het terrein van de O.N. I prijkt. Ten teken dat de vereiste hoogte bereikt is, plantte men gisteren op de top van de beton nen reis een Meiboom en een vlag. De nieuwe schoorsteen zal worden gebruikt voor het afvoeren van rook gassen uit een nieuw ketelhuis, behorend bij de electrische centrale van de O.N, I, Dat hij 155 meter hoog moest worden, hnngt samen met de temperatuur (180 graden Celsius) van de af te voeren rookgassen en met de benodigde trek in de ketels. Het gewicht van de kolos bedraagt ongeveer 5200 ton. Aan de voet is h\j 12,28 meter breed en aan de top 7.1z meter. De fundering be staat uit tachtig beton nen palen met een door snede van 52 centimeter, welke 8 tot 9 meter diep' in de grond zijn geheid. Reeds enkele weken lang is men in Heerlen aan het kibbelen over de naam. welke de reuzen- schoorsteen moet krij gen. Er §aat bijna geen dag voorbp of daar wor den in de Sewesteljjke bladen inSez°^,fn stuk ken aan gewijd £>e woorlense carnavalsver eniging De Windbülle" wilde de „Lange Jan een levensgezelhn geven door de nieuwe schoor steen „Lange Lies te noemen. Zelfs kondigde zU aan, dat zij medio November een carna valesk „verlovingsfeest op touw zou zetten. Tegen de naam „Lange Lies rees echter verzet. Velen willen de schoor steen liever 'n Limburgse naam geven en wel D'r koeeb va Heele". Voor deze naam sprak ook de meerderheid van de be ambten der Oranje- Nassau I zich uit. De Windbülle" heeft intus sen laten weten, dat zij gezien de grote onenig heid over deze kwestie het verlovingsfeest maar liever niet door laat gaan... (Van onze Brusselse correspondent) De aartsbisschop van New York, Z. Em. kardinaal Spellman, heeft te Brussel onder grote belangstelling een voordracht gehouden, die o.m. werd bijgewoond door kardinaal van Rocij, de zojuist overge plaatste pauselijke nuntius mgr Cento, de ambassadeur der Ver. Staten te Brussel, de ambassadeur van België te Washington en Kamervoorzitter van Cauwelaert. De Amerikaanse kardinaal wilde in deze conferentie niet alleen beter het ware gelaat van zijn land doen kennen en het meer doen liefhebben, maar ook van de dankbaarheid getuigen, die iedere Ameri kaan aan „zijn moeder Europa" verschul digd is voor het geestelijke erfdeel, dat het oude continent aan het nieuwe werelddeel heeft nagelaten. Na zijn sympathie aan België te hebben uitgedrukt, wees de kerkvoogd op de ver bittering, verdachtmakingen en het wan trouwen, die na de oorlog bijna over al op het vasteland tegen Amerika zijn ontstaan. Dat de communisten daar de hand in hebben, is te begrijpen. Maar anderzijds begrijpen de Amerikanen toch met waarom veel vooraanstaande niet- communistische personen en schrijvers uit West-Europa een zelfde diep wantrouwen koesleren. Volgens de kardinaal spruit dat voort uit onbegrip. In het oog van deze critici is Amerika een grof materialistisch land, zijn de Amerikanen vulgair en triviaal, zonder cultuur en zonder ziel. Daarom wil de kardinaal zijn land op een andere wijze doen kennen. In de loop der laatste tien jaren heeft hij alle wereld delen bezocht en is driemaal de wereld rond gegaan. Hij heeft zich moeizaam met soldaten voortgesleept op de slagvelden van Europa, Afrika, het Nabije- en het Verre Oosten. Hij heeft de omvang der behoeften gezien, die uit de oorlog zijn ontstaan: behoeften aan kleren, aan voed sel, aan geneesmiddelen. Amerika heeft toen de helpende hand toegestoken. Het was toen niet langer een op zich zelf ingestelde materialistische mogend heid. Met klem tekende de kardinaal hierbij aan, dat deze edelmoedigheid, dit verlangen om te delen met minder be gunstigden, is ingegeven door een diepe drijfveer van evangelische aard. Amerika is niet het land zonder geest, waarvoor men het wil doen doorgaan, aldus mgr Spellman. In Amerika is de godsdienst veel meer dan louter het na leven van uitwendige riten. Wij weten, dat ieder mens, die in nood is, onze naaste is. Vervolgens stond Z. Em. stil bij een diepe geestelijke wedergeboorte, die zich in Amerika aan het voltrekken is: talrijke roepingen, het bouwen van parochiële en privé-scholen, buitengewone belangstelling voor boeken van godsdienstige aard. Er zijn veel tastbare bewijzen voorhanden, dat het huidige Amerika een vurige dorst naar God heeft. „Dat is het ware Amerika en ik zou graag hebben, dat gij 't in dat licht zoudt zien!", zo riep spreker uit. Na het nog over enkele binnenlandse vraagstukken te hebben gehad, die door Europa niet altijd goed van Amerika wor den begrepen, kwam de kardinaal nog even terug op de dankbaarheid, die zijn land voor Europa moet hebben. „Wij zijn niet", zo zeide hij, „dermate met onze dagelijkse problemen bezig, dat wij ooit de feiten zouden vergeten die aan de basis van onze grootheid liggen". En hier somde de kerkvoogd de vele weldaden op, die Amerika van het oude Europa heeft mogen ontvangen. „Het is met de hulp en de stuwkracht van Europa, dat wij onze huidige grootheid in de wereld hebben be reikt. Amerika, dochter van Europa, is een dankbaar kind, dat zijn moeder helpt in de uren van nood niet in een geest van aanstellerij, maar door zichzelf uit het diepst van het hart te kunnen gelukwen sen met het feit, dat het in staat is om, zij het dan ook in bescheiden mate, iets terug te geven van de geweldige schuld, welke het aan die moeder heeft". Op het proefterrein in Australië is gis teren de tweede Britse atoomproef van dit jaar genomen. De vorige had tien da gen geleden plaats. Over de aard van het gisteren tot ontploffing gebrachte projec tiel wordt niets meegedeeld. Alleen werd gezegd, dat de proef geslaagd was. De Britse minister van bevoorrading, Duncan Sandys, heeft meegedeeld, dat het doel van deze tweede ontploffing was het verkrijgen van bepaalde belangrijke wetenschappelijke gegevens, nodig voor het wapenprogram. De lopende serie Britse proefnemingen met atoomwapens is nu ten einde. de totale uitgaven van de ziekenfondsen. De oorzaak is, dat de ziekenhuizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure apparaten, waarover ook de fonds patiënten de beschikking kunnen krijgen. Ook de lonen van het verplegend perso neel zijn gestegen. Met de loonronde van 1 Januari a.s. zullen, zoals bekend, de verpleegprijzen nogmaals stijgen, het geen weer een zwaardere last voor de ziekenfondsen zal betekenen. Ondertussen, aldus spr., vraagt men zich wel eens af of het beheer in de ziekenhuizen wel altijd economisch verantwoord geschiedt. Is het niet mo gelijk efficiënter te werken, waardoor de verpleegprijzen kunnen worden ge drukt zonder dat de patiënten er na deel van ondervinden? Een andere reden voor de hoge lasten, die op de ziekenfondsen zijn gelegd is vol gens spr. het feit, dat door de huisartsen vaak meer geneesmiddelen worden ver strekt dan nodig is. Wanneer men aan neemt dat gemiddeld op elk van de 37.500.000 recepten, welke jaarlijks aan de 7.500.000 verzekerden worden afgege ven, slechts vijf cent teveel wordt ver strekt, dan betekent dit 1.775.000 per jaar. Tenslotte zei de heer Van Lienden van oordeel te zijn, dat optrekking van de loongrens tot 6.000.— voor de sociale verzekering alleszins redelijk is. De Oostduitse Radio, heeft bekendge maakt, dat de voormalige veldmaarschalk von Paulus, die indertijd door de Rus sen in de strijd om Stalingrad werd ge vangen genomen, dezer dagen in Oost- Duitsland is teruggekeerd. Hij heeft, vol gens de radio-omroep besloten in Oost- Duitsland te blijven. In 1946 heeft von Paulus zich geschaard achter het door de communisten gesteunde zogenaamde „na tionale comité voor een vrij Duitsland", dat bestond uit Duitse communisten. Ernst von Paulus, de in West-Duitsland wonende zoon van de oud-maarschalk, heeft volgens de radiozender van het Amerikaanse leger gezegd, dat hij niet geloofde, dat zijn vader een vrij man is. Hij achtte het wel mogelijk, dat zijn va der thans in Oost-Duitsland is, maar dan als krijgsgevangene. (Van onz;e correspondent). De moeder van de dertienjarige Jan D van H. uit de Gysbrecht van Amstel- straat te Hilversum deed een gruwelijke ontdekking, toen zij haar zoon 's ochtends levenloos in zijn bed vond. Een onmid dellijk ontboden arts stelde vast, dat de jongen door electrische stroom was ge dood. De avond tevoren had hij in bed zijn huiswerk gemaakt. Hierbij had hij een metalen leeslamp gebruikt. Vermoe delijk heeft deze lamp onder stroom ge staan. De vader van de jongen bevindt zich in Indonesië. Blijkens gegevens, die thans tot 1953 aanwezig zijn, is het verbruik van elec trische stroom in Nederland bijna twee- en-een-half maal zo groot als in 1938. Voor de komende tien jaar verwacht men op nieuw een verdubbeling van het verbruik over 1952. In dit jaar werd uit de openbare stroom netten 632 kilowattuur (kWh) per hoofd van de bevolking verbruikt tegen 596 kWh in 1951 en 545 kWh in 1950. Hierbij is ver bruik uit particuliere centrales niet be grepen. De zogenaamde „piekbeperkingen" kon den worden opgeheven, omdat het aantal en de producties der centrales werd op gevoerd. De Noordbrabantse Amercen- trale, de Amsterdamse Hemwegcentrale en de Dordtse centrale kwamen in ge bruik. Een nieuwe IJsselcentrale, een particulieren (nieuwe woonwijken etc.) op te vangen. Toch zal het nodig zijn nog nieuwe centrales, o.m. te Utrecht en Rotterdam, bij te bouwen en. zoals ook reeds gedaan is, bestaande uit te breiden. Aan hoog- en laagspanningsnetten, transformatorstations e.d. zal nog veel ten koste moeten worden gelegd om een goed werkende electrici- teitsvoorziening voor de komende jaren te waarborgen. Door de groeiende toeneming van het Nederlandse productievermogen van elec- triciteit en mede dank zij de voortgaande onderlinge koppeling der stroomnetten zjjn tweede Gelderse en een bij Buggenum (L.) de Nederlandse centrales thans doorgaans zijn nog in aanbouw. Deze installaties zul len voorlopig in staat zijn de groeiende vraag naar electriciteit, zowel door (con tinue) industrie en spoorwegen als door in staat het gevergde vermogen op te bren gen. De „import" van stroom uit het bui tenland (speciaal Duitsland) is aanzienlijk teruggelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1