Tweede Kamer staat gevecht te Minister Van de Kieft wijst belastingvoorstellen af zwaar wachten r Mensen op mijn weg Groot-verlof voor lichting 1952-1 ASPIRANT-EMIGRANTEN BEREIDEN ZICH VOOR Ehplarine 4 Televisie geheel in handen van de Omroep Pater Colsen C.M. wordt 70 jaar Hij leerde de mijnwerkers denken, durven en doen Vijf tot zes uuv Financiën99 m Westduitse wegen onveilig Vierdoen méér dan één! Meest op de voorgrond tredende geestelijke medewerker van dr Poels Minder sterke groei van Kath. Ulo Maar staatssecretaris Ten Berge komt toch nog met enkele toezeggingen Ocli, Lieftinck, keer toch terug Morele druk op Sloveense mijnwerkers in Limburg R.A.F. demonstreerde nieuwe bom De Joego-Slaaf van Hindley-Street Hun voornaamste bagage: geloof in God, moed en doorzettingsvermogen Duizend Brabanders volgen cursus van de N.C.B. Arabische staten verwerpen Amerik. plan Minister Cals laat centrale stichting varen Drie D's als richtlijn Het ongeluk op de Wiedbachbrug PAGINA WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 Steeds meer meisjes zoeken opleiding voor zelfstandig bestaan Geen verdere verlaging voor de middenstand Commissarissenbelonins Vragen door Kamerlid Maenen WORDEN INSECTEN IMMUUN TEGEN VERDEL GINGSMIDDELEN i De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4' helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. m, Uil «f pfoei' Geen lichte host „Er is meer in Goed mikken Zelf bouwen Wordt Canadees In de middagvergadering stond Canada in het middelpunt van de belangstelling- Over dit gebied vertelde pater v. d. Eisen, die er reeds twee maal geweest was en 10 December a.s. voor de derde keer een reis naar Canada gaat maken. Legde vrouw valse verklaring af? 'Vervolg van voorpagina) 0e minister van Financiën, de heer Van de Kieft, besprak de financiële en econo mische ontwikkeling van ons iaiul na de oorlog, waarbij hij alle hulde bracht aan Zijn voorganger, prof. Lieftinck. (lie ons geldwezen had gesaneerd en voorts de toestand van de volkshuishouding. Het thans bereikte evenwicht zo zekle lm» te danken aan het krachtig en hijs beleid op financieel en economisch terrein na de oorlog. Er is thans een overschot van f 4300 miilioen aan goud en deviezen. Het aantal Werklozen is laag: rond 50.000, het aantal arbeiders in de D.U.W. rond 1000. aan dP ontsparing door de kleine spaarders is een einde gekomen, het restant van de buitenlandse vlottende schuld u afgelost, er is afgezien van verdere Amerikaanse hulp. Het bleek tijdens de rede van de heer Van de Kieft, dat de Kamer een zwaar «vecht oWr de in het Voorlopig Verslag gedane voorstellen te wachten staat. Immers het belangrükste punt uit de rede van de heer Van de Kieft betrof allerlei wensen mi Hit '„,L van de Kamer. De voorstellen, welke de Kamer nader had gedaan kwamen neer zo had hij berekend, op een uitgave van f 2.4 milliard. Hij achtte de keral d"e de'regering had gedaan inzake de belastingverlagingen redelijk, teiten die blijvende invloed doen gelden. Zal men bij een volgende loonronde moe ten overwegen deze vrijstelling te ver hogen tot 20.000? Dit zou, volgens de staatssecretaris, niet gaan. En om al deze redenen was hij van oordeel dat men deze weg niet zal moe ten opgaan. Ondanks de verklaring van minister Van de Kieft in de middag-vergadering dat de regering wat de belastingverlaging betrof niet verder zou kunnen gaan. kwam de staatssecretaris toch met enkele toezeg gingen. Hjj beloofde met een nota te zui len komen, waarbfl ten eerste bij over dracht en liquidatie reserves tot vijfdui zend gulden vrij zonden worden gesteld van inkomstenbelasting en ten tweede voor investeringen boven de drieduizend gulden ook de eerste drieduizend gulden voor investeringsaftrek in aanmerking zouden komen, zodat (lus de investerings aftrek over het gehele bedrag boven de drieduizend gulden zou worden berekend Morgen zullen nog de ministers van Sociale Zaken, van Economische Zaken en van Wederopbouw aan het woord komen F. S. de grenzen van het mogelijke. zij was gegaan tot n ïoa,s ]lPt primajre dividend, de vereveningsheffing enz., Een verdere vern .nna hpseheiiwincr, t.,« „-„Unmen kon door welke ook hiï^.ie algemene beschouwingen ter sprake waren gekomen, 'i„ overweging worden genomen, de regering met in een Hii zeide tenslotte alles te zullen ver mijden om inflatoir te financieren en cnrak de verwachting uit, dat deze be lastingvoorstellen een stimulans zouden ziin voor verdere investeringen en voor uitbreiding der werkgelegenheid. Dat financiële verhaal ging 's avonds door. Maar het was niet zo aanhoor baar als dat van minister Van de Kieft was geweest. Staatssecretaris Ten Ber- had een rede opgesteld, dat bij ieder cebrek aan levendigheid te enemale niet om aan te horen was. Hij las een tractaat voor, dat de studenten van de Kijksbelastingacademie ter bestudering voorgelegd, genoeg zorgen zou heb ben gebaard, maar dat uitgesproken eenvoudig niet te verwerken was. En hij bleef twee en half uur bezig. De middagvergadering was geheel gevuld geworden door de minister-president en de minister van Financiën, die te zamen van 1 uur tot bijna kwart voor - -c hp-io bleven. Toen de minis ter van Finan ciën die blijkbaar gewe tenswroeging kreeg de op merking maak te, dat hij in tijdnood kwam, antwoordde hem de voor zitter, dat hij verder de hele middag tot zijn beschikking Min. VAN DE KIEFT had en dat .gewetenswroegingde avondver gadering was gereserveerd voor zijn staatssecretaris, de heer Ten Berge. Vroeger plachten wij wel eens onze ont zetting te uiten over een redevoering van prof. Lieftinck. die er niet tegen op zag drie a vier uur achtereen te praten. Maar nu waren er een minister en een staatssecretaris, die samen vijf a zes uur aan het woord waren. „Och Lieftinck, keer terug", moet de Kamer hebben verzucht. De staatssecretaris had het natuurlijk over de belastingen. Maar het moet ons van het hart, dat ons de details in de overvloed van holle volzinnen volkomen ontgingen. Hij moet het als wij het goed heb ben hebben gehad over "|dedscale exportfaciliteiten met de. reserve dat vrijstelling van de °nb tten en de do Staat 35 miilioen zou kosten ei a" restitutie van de verevemngsheffmg i miilioen, tenminste in zover n de export naar de landen betrof, waai- voor de minister van Economische ga leen deze restitutie zou willen geven. Zou dit geld®11 v°°r alle landen, dan zou het om een veelvoud van deze bedragen gaan. Hij zag de exportfaciliteiten als een noodrecht met het gevaar van we dervergelding. Met de restitutie van de verbruiksbe lasting was het anders gesteld, dit was internationaal aanvaard; een wetsont werp betreffende de omzetbelasing was in vergevorderde staat van voorberei ding, hierbij werd overwogen een rege ling te treffen voor de exp'0 a'+b? ®f.en een belangrijke verbetering betekende DP investeringsaftrek vervangen door vrijstelling van het primair d mi primaire rente zou op 22b mnnueii komen te staan. Voor de middenstand kon de regering niet verder met o lastingverlaging gaan. Vrljstellmng va' omzetbelasting op de bedrijfswinsten zou alleen de prijzen doen dalen, maar met de investeringen bevorderen, dit laatste was alleen te bereiken in de sfeer van de winstbelasting. O De staatssecretaris kondigde een nota van wijziginKen a!lnwaarin de aftrek baarheid zou worden geregeld van de commissarissenbeloning bij de belasting op de winsten der vennootschappen. De minimumgrens van de commissansbelas- ting wilde hij verleggen van 100 „aar .Een°'carry-back voor 1 jaar ach"® met zo n groot bezwaar. Hij raadde ae heer Lucas aan geduld te hebben tot de algehele belastingherziening aan de oroe zou zijn, daar het probleem nogal inge wikkeld was. Vereveningsheffing De vrijstelling van de verevenings heffing tot een bedrag van f 10.000, zoals prof. Romme had voorgesteld als een compensatie voor de kleine ondernemers, wees de staatssecretaris van Financiën van de hand. Hij kon niet inzien dat door deze algemene vrijstelling haat zou worden verkre gen. Een ander argument was, dat ook de grotere bedrijven hiervan zouden profiteren en dat het offer voor de schatkist te stellen was op f 35 a f 40 miilioen. Deze vrijstelling van de eerste 10.000 van de vereveningsheffing zou in belang rijke mate in andere zakken terecht komen. Voor het ambacht, de kleine nijverheid en de dienstverlening zal bovendien de loonsverhoging in de prijzen worden doorberekend. Moet men, vroeg de staatssecretaris, nu zuike bgzonders faciliteiten indroduceren voor deze groe pen, terwijl de situatie nog minder is ra verschillende takken van de detailhandel. Bovendien, hoe zal het dan moeten gaan met de volgende loonronde. Er zijn tran- sitoire moeilijkheden, maar dit zijn facili- Het Tweede Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) heeft aan de ministers van Justitie, van Bujtenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille schriftelijk gevra'agd, of het juist is, dat personen, verbonden aan het gezantschap van Zuidslavië in Den Haag, morele druk uitoefenen op de in ons land werkzame Sloveense mijnarbeiders om te komen tot een gelijkschakeling op communis tische grondslag van de bestaande orga nisaties dezer arbeiders? Voorts vraagt het Kamerlid, of het juist is dat vorenbedoelde personen de Katholieke Sloveense vereniging in de Limburgse mijnstreek hebben pogen te brengen tot het organiseren aldaar van een communistisch feest tegen het einde van de volgende maand, in verband met het alsdan in Zuidslavië te vieren be vrijdingsfeest"? Tenslotte wordt gevraagd of de minis ters van mening zijn, dat het uitoefenen van enige pressie door of namens een buitenlandse regering op de in ons land werkzame arbeiders, ook met betrekking tot hun organisaties, mede gelet op de voorheen opgedane bittere ervaring, on toelaatbaar moet worden geacht? De groei van het Katholieke Ulo is de laatste jaren sterk ten achter bij die van het Protestants Christelijk. In de periode van 1949 tot 1953 heeft dit laatste zich n.l uitgebreid met 10 pet; het Katholieke Ulo hoekte slechts een winst van bijna 5 pet, terwijl het openbare Ulo de laagste plaats inneemt met 2 petDit alles bljikt uit een statistiek, samengesteld door het Cen traal Bureau voor Statistiek besproken in het laatste nummer van het „Katholieke Schoolblad". Het aantal openbare Ulo-scholen kwam in deze periode van 258 tot 264; het aantal Katholieke van 344 tot 360, het Prot. Christelijke van 271 tot 298 scholen. Een aanmerkelijke aanwas dus over de gehele lijn, behalve bij de neutraal bijz. Ulo. waar het aantal scholen daalde van 33 op 32. Voor deze sterke expansie van het Prot. Christelijke Ulo naast de veel bescheide ner winstmarge van het Katholieke en openbare Ulo is moeilijk een bepaalde oor zaak aan te geven, aldus het Katholiek Schoolblad. Er valt slechts te constateren, dat bij het G.L.O. een voor Katholieken, wat het aantal leerlingen betreft, veel gunstiger verhouding tegenover de open bare school bestaat dan bij het Ulo. Van de openbare school gaat dus een aanzien lijk hoger percentage der leerlingen naar de Ulo dan van de Katholieke scholen. De animo voor de Ulo-school leeft op het ogenblik bijzonder sterk bij de vrou welijke jeugd, wat wel zijn verklaring zal vinden in het feit, dat steeds meer meis jes pogen zich een zelfstandig bestaan te verwerven op administratief gebied zowel in overheids- als in particuliere dienst, terwijl ook het aantal vrouwelijke krach ten bij het onderwijs lager- en kleuter onderwijs nog een altijd opgaande curve vertoont. En deze bestemmingen be reikt het meisje vrijwel uitsluitend via het Ulo. Een groot aantal westelijke militaire autoriteiten, onder wie luitenant-generaal Opsomer, commandant van het eerste Nederlandse legercorps, en generaal- majoor Couzy, commandant van de Neder landse vierde divisie, heeft op de hei bij Sennelage (West-Duitsland) een wapen demonstratie van de R.A.F. b'igewoond. Het meest interessante onderdeel vormde het werpen van tien bommen van 1000 Engelse ponden, met een zogenaamde V.T.-fusc. Deze bom werd voor het eerst op het vasteland van Europa officieel ge demonstreerd en maakte op de deskun digen een grote indruk. Zij werd geworpen van een Lincoln- bommenwerper uit, die on hoogte vloog en door radar van de grond af naar zijn doel werd geleid. De b~-\ die elek tronische instrumenten in de neus heef! kan zodanig worden afgesteld, dat zij op een bepaalde v "(e boven de grond ex plodeert en daardoor een veel grotere uitwerking heeft. in Op een b ijeenkomst van geleerden te Rome wordt thans van gedachten ge wisseld over nieuwe manieren om in secten te verdelgen, daar deze thans onvatbaar beginnen te worden voor sommige insectendodende middelen. Eén der geleerden zeide: „De natuur bleek knapper dan wij. Het is nu zo i ver dat wij rpkening moeten houden j met de mogelijkheid, dat alle strijd- j middelen der scheikunde geen baat zul len afwerpen bij de bestrijding der in secten". Een andere geleerde zeide: ,.v\ at wii nodig hebben is: het „volmaakte ver gif", dodelijk voor insecten, onschade lijk voor mens en dier en gemakke lijk aan te wenden". Óp de conferentie zal aandacht wor den gewijd aan de jongste onderzoe kingen op het gebied der insectenbe- strijding. v.-- Bij legerorder is bepaald dat op 22 No vember a.s. groot verlof zal worden ver leend aan: 1. Alle dienstplichtigen, met inbegrip van kader, van de lichtingsploeg 1952-1- „vooropkomst" (in werkelijke dienst ge komen tussen 1 Januari en 1 April 1952). 2, De dienstplichtigen van de lichtings ploeg 1952-1, in werkelijke dienst gekomen in de maand April 1952, met uitzondering van'hen: 1. Die in opleiding zijn genomen tot reserve-officier af dienstplichtig onder officier. 2. Die behoren tot de cavalerie. 3. Die behoord hebben tot het voorma lig artilleriemeetregiment. 4. Die behoren tot één der regimenten verbindingstroepen (voor zover niet ingedeeld bij het 102e verbindings-bedie- ningsbataljon) of vóór 6 Juli 1953 tol één van die regimenten behoord hebben en toen registratief zijn overge plaatst naar regimenten van andere wa pen- of dienstvakken. 5. Die behoren tot het regiment tech nische troepen of vóór 6 Juli 1953 daartoe behoorden en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. 6. Die behoren tot het regiment aan- en afvoertroepen of daartoe vóór 6 Juli 1953 behoord hebben en toen registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken. Deze uitgezonderde groepen zullen, be houdens onvoorziene omstandigheden, met ingang van 28 Maart 1954 voor groot-verlof in aanmerking worden ge bracht. Van vorenstaande groot-verlofregeling zijn ook nog uitgezonderd de dienst plichtigen, die door vrijstelling of uitstel later dan April 1952 in dienst zijn gekomen, de dienstplichtigen, die niet in Europa dienen en zij. die zich in militaire detentie bevinden. door MARTIN W. DUYZINGS ADELAIDE, October. Hij kwam uit Belgrado, een kleine, zwaarlijvige Joego-Slaaf met een zenuw-tic en vroeg reeds grijs ge worden haren. Hij wenste, naar hp zei, zijn naam zelfs niet in een Néderlandse krant, want zpn oude moeder leeft nog steeds in Ljubljana en in maarschalk Tito had hij geen vertrouwen Hij behoorde tot het grauwe, van kamp naar kamp ge dreven leger der Displaced Persons en het enige wat hij destijds uit de wereldbrand had kunnen red den, was de bittere PÜn om tien volmaakt verloren jaren, en een lichtblauw litteken dat. een onuit wisbare herinnering aan een kruis verhoor in een S.D.-gevangenis be zuiden Belgrado, een diepe kloop trok door zijp linkerwang, en een grote foto van ex-koning Peter. Men vond die foto aan de muur van het kleine, doch kraakheldere restau rant in Hindley-street, dat de Joego Slaaf nu reeds, na slechts drie be- wogen jaren Australië, niet zonder trots zijn eigendom noemde. Daar zag men, iedere middag en elke avond de tafeltjes vol met som ber kauwende Hongaren, Tsjechen en Kroaten, en als het dag-menu van de kleine Joego Slaaf zijn trouwe klanten een Wiener Schnitzl beloofde, dan kréég men, in frap pante tegenstelling tot elders in Australië heersende culinaire ge bruiken. inderdaad een éétbare Wie ner Schnitzl en als men er beslag legde op een kopje „Moka Spezial a la Beograd", dan dronk men wer kelijk het beste wat er op dat ter rein in heel de goede stad Ade laide voor geld te krijgen viel. Men noemde, daar in Adelaide, de Joego-Slaaf een bijzonder geslaagd emigrant. De faam zijner keuken was merkbaar reeds tot in de verste uithoeken van de stad, en een voormalig Hongaars muzikant die in zijn tijd nog met de Wjener Philharmoniker gemusiceerd had en die nu in Adelaide als spoorwegman veertien prozaïse Ponden per week verdient, zei, wijzend op de Joego- Slaaf. zonder een spoor van af gunst: „als hij op deze manier nog tien jaar voortgaat, heeft hu een fortuin verdiend en zal hjj geen goulash meer behoeven te verko pen". Doch enkele dagen later zat men met de Joego-Slaaf na sluitingstijd nog aan een tafeltje. Het regende die avond in Adelaide en het glim mende asphalt van Hindley-street spiegelde zich leeg en hol en ver laten in het gele licht der straat lantaarns „Vijf honderd Pond!", zei mat de Joego-Slaaf terwijl hij met trage gebaren een sigaret aanstak, „vijf honderd Pond heb ik nu al gespaard. Ik zou er mijn zaak mee kunnen uitbreiden, met die vijf honderd Pond als deposit. Of ik zou er een grote frigidaire voor kunnen ko pen. Maar ik kom er niet toe. Ik spaar, ik spaar Hjj wees naar het portret van ex-koning Peter tegen de wit ge kalkte muur „Eenmaal", zei hij dan, dromerig „destijds, in Enge land. bezocht hij ons kamp. en wat hjj ons beloofde, was een vrij Joego-Slavië waarin wij allen zou den kunnen terugkeren". De Joego-Slaaf zweeg. Hij staarde met bruine, felle ogen in de rook van zjjn cigaret alsof hij plotse ling aan heel andere dingen zat te denken. „Statenloos!", zei hij dan. „het loon voor .een goed patriot was niet méér dan een stempel. Op dat stempel stonden slechts twee let ters: D. P. Men voelt zich door die twee letters als getekend, en men raakt dat gevoel niet kwijt, zelfs hier niet, in Australië, aan het an dere eind van de wereld. Displa ced PersonDeported Person... wat is in feite het verschil?". Het was alsof het laatste kopje Moka-Spezial dat wij die avond dronken, opeens zo goed niet meer smaakte. Misschien proefde zelfs de vreemdeling iets van de tragiek van een kleine, door een mateloos heimwee reeds half opgevreten Joego-Slaaf die nog altijd niet zo ver is, dat hij zijn goudmijntje in Hind- ley-Street en de verre veiligheid van „Sunny Australia" niet opnieuw zou willen ruilen tegen een paspoort en alle duistere risico's van de Balkan Egyptische bladen meldden Dinsdag, dat de Arabische regeringen Amerikaan se voorstellen tot het doen opnemen van een half miilioen Arabische vluchtelin gen uit Palestina in de aan Israël gren zende Arabische landen, hebben verwor pen. De voorstellen werden onverenig baar geacht met de rechten der Ara bieren, terwijl zij bovendien „op de lange 'duur gunstig voor Israel" zouden Z1JDe Arabische staten zouden voorts hebben besloten zich te zullen verzetten tegen „elk Israëlisch streven om aan te dringen op rechtstreekse Israelisch- Arabische vredesbesprekingen". kant heeft zich bereid De Griekse gezinnen, die dakloos werden door de aardbevingen op de Ionische eilanden- leven in inderhaast gebouwde houten huizen, met gegolfd plaatijzer afgedekt. Storm, regen en nieuwe aard bevingen hebben 't werk van de Griekse regering vertraagd. Men verwacht, dat de mensen voor de winter niet naar hun eigen dorpen zullen kunnen terugkeren. Een kamp voor evacué's bij Argostoli, de hoofdstad van het eiland Cephalonia. De Westduitse wegen worden steeds onveiliger door de snelle toeneming van het autoverkeer en het feit, dat de ont wikkeling van het wegennet hierbij ver ten achter is gebleven. In de maand Augustus hebben niet minder dan 1190 personen de dood gevonden bij verkeers ongelukken in de bondsrepubliek. Ruim 36.000 mensen werden gewond. Het aantal verkeersongelukken bedroeg ruim 46.000, hetgeen 21 proeent meer is dan in dezelf de maand van het vorige jaar. (Van onze speciale verslaggever) VEGHEL, Dinsdagavond. ff"! OEN de heer G. van Rijn onlangs _J uit Australië in ons land terugkeer de, waar hij als fieldworker van de Nederlandse Emigratie Dienst werk zaam is, viel het hem op, hoe zindelijk en hoe geregeld alles in Nederland toch is Het loopt hier allemaal als een goed geoliede klok, so zei hij, terwijl om het zo maar eens te zeggen in Australië het grasrandje van hei gazon nog wel wat moet worden bijgesnoeid. Men zou dit land ook kunnen vergelijken met een tractor: groot, krachtig, maar hij knars te een beetje. Zó is Australië, van welk land de dynamiek een wezenlijk ken merk is. Dit en nog veel meer wetenswaardige dingen vertelde de heer Van Rijn, put tend uit zijn eigen ervaringen, in een even leerzaam en onderhoudend als ge noeglijk babbeltje aan de vijf d zeshon derd toekomstige Brabantse emigranten, die uit vele streken van de provincie m Veghel waren samengekomen. De*vesti- gingscommissie van de N.C.B. hield nl. 'haar officiële opening zonder vlag vertoon evenwel van de aspiraiit- emigrantencursusdie on het ogenblik aan ongeveer 1.000 boeren, maar ook arbeiders en zelfs middenstanders en hun vrouwen en verloofden in 38 plaat sen in Brabant wordt gegeven. In het Oosten van de provincie in 28, in het Westen in 10 plaatsen. In Februari hopen de cursisten, die reeds half Sep tember begonnen, hun weetje te weten en dan breekt voor hen het af scheid aan voor het vertrek naar Australië, Nieuw Zeeland of Canada. Pater H. v d- Eisen O. Praem., bis schoppelijk aalmoezenier voor de emigra tie br de N.C.B., had ter opening van deze feestelijke dag in de St Lambertuskerk een H. Mis opgedragen, waaronder pas toor M v. d. Ven uit Deurne sprak over de geestelijke bagage van de emigrant. Nadat voorzitter Jos. van Roestel met Advertentie TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN a f 0.75 Israel van zijn --- vergaard met Jordanië en Syrië 't Ame- u1 p*an te bespreken, dat ten doel heeft de rivier de 'Jordaan te gebruiken voor bevloeiing en opwekking van ener gie. Amerika zou hier 121 miilioen dollar aan ten koste willen leggen. Advertentie ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' Een VAN de VERDIENSTEN VAN DE onvergetelijke sociale ziener en werker. mening tenminste, het meest a- t„4 Uü «Hoe *7olf wilHo Hnpn maar in Zlin K*7"?. (Van onze Haagse redactie) zijn gisteren In Den Haag slieren nieuwe besprekingen gevoer^inSscn de regering en de omroepverenigingen over het komende televisiebestei. Om het verloop van die besprekingen te vergemakkelijken, ba hii Ark bij de uitnodiging tot "e I hni°i^St een ontwerp gevoegd, waann de "tiidige ideeën in regeringskringen deze aangelegenheid waren uitg'e Daaruit blijkt nu, dat de 'fn oorspronkelijke plannen voor g deel heeft laten varen en de h uitzendingen vrijwel geheel in van de omroepverenigingsen wn icgt, Gelijk bekend, behelsde het zoge de „plan-Cals" een beheersvorm, waaro j de helft van de uitzendingen door omroepverenigingen zou worden ge regeld. De andere helft echter zou n handen komen van een centrale stich ting, waarin de omroep wel zou z;jn vertegenwoordigd. maar niet voor het zeggen zou hebbe Deze centrale stichting .„'laats minister te hebben prijsgegeven. P dat de helft van de huizen en arbeiderskampen. Maar, mgr dr Poeis, is zeker geweest, dat hvj niet alles zelf wilde doen, maar 'n verdienstelijke 'van zijn omgeving medewerkers wist te ontdekken en te vormen, wier persoonlij dat_e_ wat ^ij deed en eieenaard Ml volkomen respecteerde, maar die hij toch zo beïnvloedde en met zijn leest bezielde dat hij hen zelfstandig hun eigen gang kon laten gaan. in rustige zekerheid dat zij zouden doen wat ook volgens zijn inzicht het beste was Maar de grote doctor wist niet alleen in zijn onmi^deHuke omgeving geschikte medewerkers te ontdekken, hij heeft in verdere omtrek uitgekeken om er te vinden en naar de mijnstreek te doen komen; want hij wilde mets verzuimen oi het crote experiment in de Limburgse mijnstreek te doen slagen het experiment dat het aanschouwelijk en onwederlegbaar bewijs zou leveren dat de moderne eroot-industrie niet noodzakelijk de dood van het Christendom in de hoofden en harten der industrie-arbeiders betekent; het aanschouwelijk bewijs dat het oude Christendom nog jong en leefkrachtig genoeg is om te kunnen leven en bloeien onder de rook der moderne industrie. EN onder degenen die dr Poels van elders heeft laten komen omhen tot zijn medewerkers te maken is minstens onder de g;eestelijl<en die op 30 October van dit taar,||arist uit stigste verjaardag viert, de ^a? f Zeeuwsch-Vlaanderen Joze Cols cile prmceps Niet ten v,Pote meende dr Poels zelf dat een der bes dingen die hij voor het welzijn der mijn streek heeft gedaan, zijn geslaagde po- ging was om de overheid der Lazaristen te bewegen pater Colsen voor het werk daarvan wil hij nu, dat de neht onder de mijnwerkers en bruinkool- T.V,-uitzendingen een __zgn-,,. arbeiders beschikbaar te stellen. Dr Poels had een goede kijk op mensen, zoals ook de programma zullen zijn. Wat dit betek weet men van de radio, 't zijn gewone programma's, die door de omroepvereni gingen gezamenlijk worden samengesteld. Zodat dus in feite elke invloed van buitenaf op de samenstelling uitge zonderd dan de enkele algemene beper kingen, welke ook bij de radio gelden wordt prijsgegeven. Verwacht kan worden, dat de regering b'nnen enkele weken haar standpunt delinitief zal bepalen en daarvan in oen televisienota aan de Staten-Gene- raal mededeling zal doen. hier weer gebleken is. Pater Colsen is de meest op de voor grond getreden geestelijke medewerker van de doctor geworden; hij geldt ook met recht als de trouwste erfgenaam en meest bevoegde verdediger van de lei dende Poeisiaanse gedachte, van datgene wat hij zelf genoemd heeft „het Centrale punt van Poels' Sociologie", de Katho lieke Standsorganisatie als beste struc tuur om de Katholieke volksgemeen schap in staat te stellen haar kerstenen de taak in de moderne wereld te vervul- len. Het werk dat door pater Colsen ge durende de ruim 35 jaren, die hij nu in Limburg heeft doorgebracht, is verricht is zeer omvangrijk. In de eerste jaren van zijn verblijf in de mijnstreek, de jaren na de eerste we reldoorlog, toen Zuid-Limburg meer dan ooit een gistend en ziedend" industrie gebied in volle opbouw was, lag het zwaartepunt van zijn werk in de sector van de kerkelijke zielzorg. Hij was de eerste rector en kerkbouwer van het rectoraat Rumpen onder de rook van Staatsmijn Hendrik en in de onmiddel lijke nabijheid van de rumoerige bruin koolgroeven op het grondgebied der ge meente Brunsum. Maar weldra werd het zwaartepunt van zijn werkzaamheid ver legd naar de sector die wü. op het voor beeld van v. Nell-Breuning. de „Sociale zielzorg" blijven noemen. Op verschillende terreinen van de „Sociale zielzorg" verrichtte en verricht pater Colsen zeer verdienstelijk werk. o.a. in deze moeilijke na-oorlogse jaren, voor de geestelijke belangen van de vele buitenlandse arbeiders in de gezellen- sociaal werk is datgene wat hij deed en doet voor de vor ming en ontwikkeling van de arbeiders, van de volwassenen en misschien nog meer van de jeugdigen. Wanneer ik hier alleen van het vormingswerk voor de arbeiders spreek, wil dat natuurlijk niet zeggen dat zijn werk voor anderen dan de eigenlijke arbeiders, met name zijii werk voor de Werknemende Midden stand, niet zeer belangrijk zou zijn! Bij de sociale en geestelijke vorming der arbeiders heeft hem feitelijk altijd als richtlijn voor ogen gestaan, wat hij zelf eens genoemd heeft: het program der drie D's: Denken. Durven. Doen. HIJ heeft onze arbeiders leren denken. Altijd is pater Colsen overtuigd ge weest, dat alleen juiste gedachten kunnen leiden tot juiste deden. Daarom was altijd zijn grote bekommernis de men sen juist te lerer, denken en oordelen. Hij heeft volgens sommigen in zijn werk voor de vorming en ontwikkeling wei eens te hoge eisen gesteld, te hoge inspanning gevraagd van het denkvermogen van de arbeiders. Schijnbaar is er wel reden voor dit verwijt. Het was r-en lichte kost die hij voorzette. Hij meent dat het voor de hoorders altijd goed is. dat ze geestelijk op hun tenen moeten staan om er bij te kun nen: want dat „geestelijk co de tenen" staan is bevorderlijk voor de groei der geestelijke gestalte. De resultaten hebben afdoende bewezen, dat hij gelijk heeft ge had. Maar misschien zullen de „sommigen' die boven werden aangeduid, hier tegen inbrengen, dat die goede resultaten alleen maar bereikt zijn wegens de uitzonderlijke wijze waarop Colsen de meest zware kost wist voor te bereiden en te kruiden, zodat hij verteerbaar werd ook voor zwakke geestelijke magen! Wat ervan zij, zeker is dat Colsen onze arbeiders heeft leren den ken en oordelen; dat hij de hoogste waar heden zo aantrekkelijk voor hen wist voor te stellen, dat zij zich de moeite van het geestelijk op te tenen staan, gaarne wilden getroosten. HIJ heeft onze arbeiders leren durven; niet het minst door hun het besef bij te brengen dat zij tot grotere dingen in staat zijn dan ze zelf geneigd zijn te menen! „Er is meer in U" is niet alleen de tite! geweest van menige toespraak en les. Hij heeft geprobeerd met taaie volharding onze vaak in valse bescheidenheid niet- durvende katholieke mensen bewust te maken dat zij, zowel voor hun eigen gees telijk leven als bij het werk voor het wel zijn van anderen, veel meer kunnen be reiken dan ze zelf vermoeden, indien ze met groot betrouwen o~ Gods genade maar hoog genoeg durven mikken en zich niet tevreden willen voelen met de treurige middelmatigheid. HIJ heeft onze arbeiders leren doen. Hij heeft allerlei initiatieven weten los te slaan, door zijn voorbeeld zowel als door zijn bezielend woord. Hij heeft bij velen het besef weten te wekken van de grote verantwoordelijkheid die nolens volens ieder draagt voor de gaven die God hem gegeven heeft; de verantwoordelijkheid om de van God ont vangen talenten niet in lui niets doen te laten roesten. Hij heeft aan velen geleerd om metterdaad ook verantwoordelijkheid aan te durven en de handen uit de mouw te steken. Hij heeft velen doen b-seffen dat niet-schieten nooit raak kan zijn, al heeft hi.i ze tegelijkertijd ook ste0"1 het ver stand gebracht, dat wie werkelijk raken wil. goed moet mikken alvorens te schie ten! Vooral in de tussen-oorlogse jaren, toen het vormingswerk van de leiders van de Jonge Werkman bijzonder door hem ge schiedde. is pater Colsen er in geslaagd aan onze mijnstreek een reeks van frisse kerels te bezorgen: kerels die '-en, dur ven en doen; kerels die thans zowei op diocesaan als plaatselijk niveau staan op de leidersposten van onze Katholieke Sociale beweging en volkomen voor hun taak berekend zijn. Vijf en dertig jaar lang ben ik van zeer nabij getuige geweest van het veelzijdig sociaal werk van deze jeugdige zeventig jarige. Het is mijn vaste overtuiging dat het voor een flink deel aan hem te danken is. dat onze mijnstreek, onder godsdienstig cultureel en sociaal opzicht, de vergelijking met welke mijnstreek ter wereld ook. glansrijk kan doorstaan. En als het beste van zijn sociaal werk zie ik wat hii gedaan heeft om onze mannen te vormr tot man nen, die DENKEN. DURVEN, DOEN. JAC. JACOBS, M.S.C. een inleidend woord van welkom de honderden toekomstige emigranten in zaal Van Berkel had begroet, hield de heer Van Rijn zijn interessante en vlotte causerie. Hij gaf allereerst een historisch over zicht van Australië, vertelde het een en ande: over het land zelf, zijn klimaat en zijn bewoners, over de mogelijkheden en moeilijkheden voor de emigrant aldaar en kon met trots zeggen, dat hij zelf had gezien, dat de Nederlander het goed doet in zijn nieuwe vaderland. Spreker gaf een paar practische tips- Huur geen huizen, was zijn dringende raad, want dat is te kostbaar; bouw er zelf een. Behuizing is anders een groot probleem in Australië, een zeer ernstig vraagstuk zelfs. Velen hier vragen zich dan ook af, waarom worden er mensen naar'dit land getrokken, als er voor hen geen woningen zijn. Het antwoord hierop, aldus de heer Van Rijn, is: de Australiër, die bijna altijd zelf zijn huis bouwt, verwacht daarom van zijn nieuwe landgenoot dat hij dat óók doet! Dat is overigens niet zo eenvoudig, want zelf bouwen is pionieren. Spreker had het zelf ook gedaan en het was hem gelukt, al stond zijn woning dan ook een beetje krom Een ander belangrijk punt, dat hvj aan- 1 sneed en waar hvj maar niet genoeg de nadruk op kon leggen, was het kennen van de taai van het nieuwe land. De taal ken nen is contact leggen. Leert daarom Engels, het is essentieel; alles draait er om En spreker illustreerde de belangrijk heid hiervan door er op te wijzen, dat de Nederlandse moeders zich heel vaak een zaam gaan voelen in Australië en haar ge zin van zich voelen weggroeien, juist, om dat zij geen Engels spreken. De mannen maken zich al vrij gauw verstaanbaar door hun werk en hun Australische vrien den De kinderen krijgen kameraadjes en in een minimum van tijd leren ook zij de nieuwe taal. Om te voorkomen, dat de vrouwen, die nu nog zullen emigreren, dezelfde onaangename gevolgen mee maken, deed spreker op haar een dringend beroep zich toch de taal van haar toekom stige vaderland zo goed mogelijk eigen te maken. Tot slot wees de heer Van Rijn, op het ontzaglijk belangrijke, dat élke emigrant diende mee te nemen naar zijn nieuwe vaderland: geloof in God, moed en door zettingsvermogen. Dan zal de emigrant ook slagen. Spreker verduidelijkte zijn praatje met een groot aantal lichtbeelden, met behulp waarvan hij samen met zijn toehoorders hst uitgestrekte land kris kras doorkruiste Ock pater v. d. Eisen wees op het be lang van de kennis van de taal: in Canada vooral het Frans. En, zo zeide spreker o.m. verder, wanneer U naar Canada gaat, dan w ordt U Canadees! Blijft géén Neder lander, want dan mislukt U als emigrant! Met het draaien van verscheidene films ov«r Australië en Nieuw-Zeeland, werd tenslotte deze dag besloten. Een dag, die werd beheerst door een sfeer vol ge moedelijkheid, maar ook vol zelfbewust vsrtrouwen voor de toekomst, een sfeer, zeals men die van echte Brabanders ook niet anders zou hebben verwacht. N? de Nederlandse chauffeur De B. heeft de Westduitse politie Dinsdag in verband met het ernstige auto-ongeluk op de auto snelweg KeulenSiegen, waarbij zes per sonen om het leven zijn gekomen, een 25-jarige vrouw uit Geilenkirchen gearres teerd. De vrouw, wier naam door de politi niet vverd medegedeeld, heeft Maandag bij een verhoor gezegd, dat zij kort voor het ongeluk met chauffeur De B. een fles jenever ha-d gedronken. Het resultaat van een bloedproef, die dadelijk na het onge luk bij de chauffeur werd genomen, is nog niet bekend. Volgens ooggetuigen zat de thans ge arresteerde vrouw ten tijde van het onge luk niet in de cabine van de vrachtwagen. Zij zou zich op het ogenblik van de bot sing aan de Noordzijde van de brug heb ben bevonden. Tevoren zou zij uit een Volkswagen zijn gestapt, wiens eigenaar wordt gezocht. Na het ongeluk hielp de vrouw bij het bevrijden van gewonden uit de vernielde auto's en trad zij als tolk op voor de ge wonde Amerikaanse officier. Laatstge noemde is nog steeds in levensgevaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3