Prof. Romme bergt zijn motie voorlopig in de ijskast op Aantal ambtenaren stijgt met duizenden Nieuwe moties hangen in de lucht Inbreker met eigen chauffeur Laatste loodjes bij Ouwerkerk Drooglegging van ondergelopen polders Oostduitse zender „onthult geheim verdrag Als we nu allen zuinig moeten zijn dan ook de Staat Replieken in de Tweede Kamer Verlichting in vereveningsheffing opnieuw door de regering afgewezen verdient voorrang Vrijdag 30 October 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duizend gulden voor goed idee Consequent! Tweede Kamer bezorgd over hoge staatsuitgaven Weiter stelt Engeland ten voorbeeld Geheim wapen" bleef achter Bedrijfspensioen regeling in schoen industrie Opereerde in geheel Nederland Koningin Juliana be tuigt haar medeleven Zes grote sleepboten ingezet bij dijkherstel Negentien doden bij vliegramp in California Bonn noemt dit „volkomen onzin" WEERBERICHT Voor kleine middenstand blijft 't zelfde Een gevatte Rotnme Ergerlijke achteloosheid van Amerik. soldaten De overstromingen in Italië Critiek nog niet uitgeput „Er moet huurtoeslag komen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: In de nacht en ochtend tijdelijk regen, maar later droog weer met verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind ruimend van Zuid naar Zuid-West of West. Minder koude nacht, overdag ongeve'er dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag 31 October: Zon op 7.33 uur, onder ^17.14 uur; Maan op 0.44 uur, onder 14.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's Gravenhage, 29 October 1953 De zesde dag van de behandeling der algemene beschouwingen over de Rijksbegroting en de be- lastingontwerpen was geheel gewijd aan de re plieken. De voornaamste vraag was daarbij, wat zou er gebeuren met de motie-Romme over de vrije loonvorming? Na de argumenten van de heer Hofstra (PvdA) te hebben bestreden en wel vooral het argument, dat een loonstelsel, dat altijd als tij delijk was gezien, nu door hem plotseling als een blijvend systeem werd verheven, poneerde prof. Romme (KVP) de stelling, dat hij ook een ge leide loonpolitiek voorstond, maar niet zo centra listisch en van staatswege geleid. De minister-president had hem gevraagd af te wachten, tot het overleg met het bedrijfsleven zou hebben plaats gehad. De voorzitter van de kath. Kamerfractie meende, dat dit overleg door deze motie niet werd aangetas ern ijl ,je heer Burger juist van oordeel was. dat deze motie een miskenning was van de stem van het bedrijfsleven. Hij stelde het zelfs aldus voor! alsof in de motie-Romme het bedrijfsleven werd genegeerd, al was het dan ook wei grappig de heer Burger (PvdA) te zien fungeren als paladijn van het bedrijfsleven! Mr J. BURGER (P.v.d.A.) paladijn van het bedrijfsleven De heer Schouten was het in beginsel met de motie-Romme wel eens, maar hij had bezwaar er tegen zich nu al uit te spreken voor een over gaan der bevoegdheden van de Rijksbemiddelaars naar de S.E.R. Liever zou hij een principiële uitspraak zien, dat een gewijzigde koers in de loon politiek noodzakelijk was. Prof. Romme herinnerde er echter aan, dat de minister van Sociale Za ken reeds had gezegd, dat deze zaak niet zou kunnen worden vertraagd- Hij wilde daarom de gevoeligheden ontzien. Van twee zijden waren hem suggesties gedaan en wel door de heer Oud (VVD) om zijn motie te hand haven en door dr Drees om het overleg af te wachten. Prof. Romme zeide aan beide verzoeken te zullen voldoen en de motie een redelijke tijd te willen aanhouden om het overleg af te wachten. De kath. fractie-voorzit ter gaf dus, zoals te verwachten viel, niet alle troeven uit handen. De motie ligt er nog. Prof. Romme zal eerst de verdere besprekingen afwach ten en als deze bevredigend verlopen en de regering voldoende toezeg gingen zal doen, dat deze zaak niet op de lange baan zal worden gescho ven, de motie voorlopig intrekken. De heer Oud sprak ook zijn instemming met deze motie uit, al betreur de hij het, dat voor het overleg met het bedrijfsleven de Stichting van de Arbeid er niet met name in was genoemd. Betreffende het overgaan van de bevoegdheden van de Rijksbemiddelaars naar de S.E.P.. zou hij even tueel eerst gaarne de mening van het bedrijfsleven vernemen, terwijl de heer Tilanus (CH), die het ook met de motie eens was, zich afvroeg of dit overgaan zonder wetswijziging wel mogelijk zou zijn. Er had voor de aanvang der vergadering i een bedrag van 7 millioen. Het blijft dus nog een overleg plaats gehad tussen de I om het even of men de voorstellen der i:J.'nor on fi*» minic. j. e J,'n xran Hp V(?r- commissie van voorbereiding en de minis ter van Financiën over het voorstel, dat de heer Romme had gedaan tot vrijstelling van de vereveningsheffing voor wat de eerste tienduizend gulden betreft om daar- mee dc kleine ondernemers tegemoet te komen voor wie de v«f procent loonsver hoging een hoge last zou betekenen. Deze wens had de regering van de hand gewezen en ook dit overleg had geen enkel resul taat opgeleverd naar bij de aanvang der vergadering aan de Kamer was mede gedeeld. Wel echter had de regering twee kleinere wensen bewilligd, namelijk die van de in vesteringsaftrek beneden de 3000, indien de investering dit bedrag te boven gaat en jjie van de vrijstelling van 5000 vrij komende winst bij overlijden, liquidatie en overdracht. Dit zou het Rijk tezamen met de verlichting in de commissarisbelasting op 23 millioen komen te staan. Een ver lichting in de voet van de verevenings heffing zou het Rijk ditzelfde bedrag kosten en nu vroeg de heer Romme zich af, wat hier de voorkeur verdiende. Hij was van mening, dat de verlichting in de vereveningsheffing voorrang verdiende en achtte de keuze van de regering dus niet de beste. jju is het maar de vraag of de 23 mil lioen van de vereveningsheffing de kleine middenstand groter voordeel zal bieden dan de -1 millioen van de investerings aftrek beneden drieduizend gulden en de liquidatiewinst tct vijfduizend gulden. Neemt men aan, dat de vrijstelling van de eerste tienduizend gulden van de ver eveningsheffing voor 70 pet aan de gro^e bedrijven ten goede komt en voor 30 pet aan de kleine middenstand en dat zou zo ongeveer de verhouding zijn - dan zou bovengenoemd voorstel tot vrijstelling neerkomen op een tegemoetkoming aan de kleine middenstand van rond 7 millioen. naar staat echter tegenover, dat minstens He drieduizend gulden vrijstelling van de eerste investering ook niet geheel aan deze groep ten goede zou komen. Deze tege moetkoming bedraagt ongeveer volgens de staatssecretaris van Financiën 6 mill. Houdt men dezelfde verhouding aan van 70 pet en 30 pet, dan zou dit voor de kleine middenstand slechts betekenen een tege moetkoming van rond 2 ee"j_ men daarbij de 5 millioen van de vrij_ stelling van de liquidatiewinst, alweer volgens de staatssecretaris geveer z0'n bedrag zou kosten en welKe wel geheel de kleine midenstand ten goede zou komen, dan komt men aldus óók tot regering aanvaardt of die van de ver eveningsheffing. Alleen zou men kunnen zeggen, dat de laatste een gelijkmatiger verdeling geven dan de eerste en daarom aanbevelenswaardiger zijn. De heer Schouten (A.R.) nam later de gehele investeringsaftrek bij de kop, zo als die door de regering is voorgesteld en die dit jaar de Staat 50 millioen zal kosten en daarna zal oplopen tot 140 millioen. Dit werkte volgens de heer Schouten nogal willekeurig en hij vond het daarom beter in plaats van deze in vesteringsaftrek een verlaging te stellen van de vereveningsheffing van 1%, wat beter zou werken over de gehele lijn en tevens een compensatie zou betekenen. Daardoor zou ook de prijsverhoging wat getemporiseerd worden. Gevat was het begin van de rede van prof. Romme. Prof. Oud had zo juist de katheder verlaten en stevige, gritiek uit geoefend op de regering, welke critiek hij had besloten met de regering voor de keuze t° stellen van een socialistische of niet-socialisti- sche regering, maar zo had hij gezegd: „Dit ka binet zal deze keuze niet kun nen doen". En hü besloot toen met het woord van wijlen het Kamerlid Kolk- Prof. mr P. J. OUD (VVD.i man: 0We zitten die zit nu eenmaal met de mensen". Prof. Romme begon toen on middellijk daarna aldus: „Na de rede van de geachte afgevaardigde, de heer Oud, met wie wij hier gelukkig ook zitten De Kamer lachte luid en het effect van Oud's rede was verdwenen. In de Rolzaal van de Grafelijke Zalen in Den Haag werd een bijeenkomst gehou den van het Defensiestudiecentrum. Doel van deze bijeenkomst is in leidende kringen het werk van het studiecentrum bekend te maken. De bijeenkomst werd geopend door Prins Bernhard, voorzitter van het curatorium van het Defensie- centrum. Tijdens de openingsrede van de Prins. Rechts naast Z.K.H. vice-admiraal A. de Booy en It.-gen. P. L. G. Doorman; links naast Z.K.H. It.-gen. B. R. P. F. Hasselman, It.-gen. A. Baretta en mr C. L. W. Fock, staatssecretaris van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Voor de vijfde maal sinds 1951 is bij Philips een ingezonden idee beloond met een bedrag van duizend gulden. De heer J. Vorstenbosch, werkzaam als perser in de glasfabriek, ontving deze be loning voor een verbetering in de fabri cage van televisieschermen. Voordien had hij al driemaal een prijs, variërende van vijf tot vijftig gulden, verdiend. De Belgische kamercommissie voor financiën heeft onlangs voorgesteld het salaris van de premier dus de heer Van Houte, te verhogen van fr. 450.000 tot fr. 720.000 per jaar. De premier heeft gisteren ver klaard, dat hij deze salarisverhoging niet aanvaardt, omdat deze indruist tegen de politiek der C.V.P., die de staatsuitgaven juist wenst te be perken. (Vervolg van voorpagina) Dc heer Oud was zijn rede begonnen met de variant: „Happy Drees are here again". En dan kwam de critiek op de zelfingenomenheid van de regering met het door haar gevoerde beleid, over het hoge uitgavenpeil waarop de lieren Schouten en Lucas (K.V.P.) ook nog eens duidelijk terugkwamen en over de taak van de regering. Het is de taak van de regering, aldus de heer Oud, te beoordelen wat mogelijk is of niet. Zij mag niet handelen onder druk van de Kamer. De regering moet zorgen voor een lager uitgavenpeil. Maar, zo ging hij verder, „wie verlaging van het uitgavenpeil noodzakelijk acht, late alle hoop varen". De regering moet de leiding hebben, niet het parlement. Deze tendens kwam zó sterk in de re devoeringen naar voren, dat sommige sprekers z'o ongeveer tegen de regering zeiden: „ge moet niet alles geven wat wij de Wetering (C.H.) wees ook het voorstel- Schouten van vermindering der vereve ningsheffing met 1 pet van de hand en had eveneens bezwaar tegen de franchise van prof. Romme bij de vereveningsheffing. De heer Welter (K.N.P.) had gedacht, dat er na het loflied, dat dr Drees op het be leid der regering had gezongen onmiddel lijk champagne zou zijn geschonken. Hij stelde daartegenover, dat bij meer vrijheid het herstel nog groter zou zijn geweest, zoals Duitsland te zien had gegeven. Over bezuiniging gesproken: hjj had ken nis gekregen van een Rijksinrichting, waar Amerikaanse soldaten hebben na onlangs in Beieren gehouden oefeningen, een hoogst „geheim" wapen-onderdeel achteloos op het manoeuvre-veld laten liggen. Het werd door Duitsers gevonden en naar de politie gebracht. Het was een op radar werkend ontstekingsapparaat voor luchtafweer- granaten. Dit heeft een ambtenaar van het Beierse ministerie van binnenlandse zaken gisteren medegedeeld. Er wordt overigens veelvuldig geklaagd over het gevaar, dat door achtergelaten munitie en dergelijke voor de bevolking wordt opgeleverd. Zo had men na onlangs gehouden oefeningen niet minder dan 1500 mijnen gevonden. Met de Federatie van Nederl. Schoen fabrieken zijn door de werknemersorga nisaties onderhandelingen gevoerd over de totstandkoming van een „bedrijfspen sioenfonds in de schoenindustrie. Deze onderhandelingen zijn met succes be kroond. Aan de minister van Sociale Zaken is verzocht het algemeen pensioenfonds van de schoenindustrie voor mannelijke werk nemers beneden de 65 jaar, werkzaam in ondernemingen in de schoenindustrie met uitzondering van thuiswerkers of direc teuren van een N.V. met ingang van 1 Januari a.s. bindend te verklaren. (Van onze correspondent) De Arnhemse recherche heeft dezer dagen de hand weten te leggen op een inwoner van Gelre's hoofdstad, die een reeks van inbraken op zijn naam heeft staan. Onlangs stelde de Rijksrecherche in Koningin Juliana en de Nederlandse regering hebben Donderdag de Italiaanse regering een blijk van medeleven met de overstromingen doen toekomen. Er dreigen nog steeds gevaren voor nieuwe overstromingen, aldus wordt ge meld. De bevolking van de in de Podelta gelegen plaats Porto Tolle heeft zich Don derdagavond gereed gemaakt voor d'e evacuatie van hun dorp. Porto Tolle wordt niet alleen bedreigd door de hoge water stand van de Po, maar ook door de vloed van de Adriatischc Zee. Het water in het Lago Maggiore is in de afgelopen veertien dagen bijna vier meter gestegen. Het marktplein van de Zwitserse stad Oseona, aan de Noorde lijke punt van het meer, liep onder. Ook langs de oever van het gedeeltelijk in Italië en gedeeltelijk in Zwitserland liggende Meer van Lugano kwamen Don derdag overstromingen voor. De kaden van de Zwitserse stad Lugano stonden hier en da-ar anderhalve meter onder water. Behalve de vele sleepboten en andere van een soorten schepen die een aandeel hebben in n honderd verpleegden waren, het dijkherstel op Schouwen-Du.veland, maar 76 man personeel Kon de regering hebben zes grote motorsleepboten vaniL. garanderen, zo vroeg hij, dat dit een uni- Smit en P. Smit s sleepdiensten thans ook nog geen Met de in Februari R w^er water gelopen polders van Ze'aland Holland worden snelle en g° ringen gemaakt. Door d®, verL! Riders gronden na bet droogvallen 'der P kwam men steeds weer voor grote iij'kbeden te staan om de akkers bruikbaar en rendabel te maken, u - medie hiervoor was het bestrooien gips en kal-k, doch dit proces zou ails het ïnèt de hand werd gedaan veel te lang duren. Een firma uit Bussum nam proe ven met een werptrausporteur op de lan derijen van de Amtoachts Heerlijkheid Cromstryen te Numamsdorp. Hierbij bleek dat de kalik, het gips, het zand en de klei wel ongeveer 15 meter ver weggegooid werd, d'oeb allies kwam op een grote hoop terecht. Vier em-ployé s der A.B.H. gingen knutselen en fabriceerden een raam met telkens vier uit elkaar lopende spijltjes. Als nu de wenptransporteur in gebruik genomen wordt heeft deze door d'it raam een strooi werking van ruim tien meter. v r weike voor de akkers nood- zaïkeiijk i>s om spoedig weer vruchtbaar te maken, kan men nu gebruiken terwijl het vroeger niet te verstrooien of te ver sturven was. Voor deze eenvoudige op lossing bestaat veel belangstelling, vooral van de zijde van het Landbouwkundig Laboratorium te Wageningen, ook met het oog op de bewerking van de Zuider zee-polders. vragen, ge moet het been strak houden. Hieruit sprak wel de bezorgdheid om het hoge peil der staatsuitgaven, waarvan de heer Oud zeide, dat de omslag zeker eens zou komen en dan zouden we wellicht een repetitie krijgen van de jaren na 1930. De heer Lucas wees daarbij op het toene mend aantal ambtenaren, dat geen hon derden bedroeg maar duizenden. In 1952 aldus kwam hij vertellen, was het aan tal ambtenaren 74000, nu 1 jaar later 80.000. En de heer Lucas én de heren Schouten en Tilanus verzetten zich tegen de mo gelijkheid van het doen van af- en over schrijvingen van de gewone dienst naar de buitengewone dienst I, waardoor suppletoire begrotingen werden voorko men. Men vond dit algemeen onjuist. De heer Tilanus dreigde met een motie als de regering dit niet zou intrekken. De heer Schouten liet ook zo iets doorsche meren. Men vindt het hier met name onjuist, dat de regering dan geld, dat van de belastingen komt, kan gebruiken voor de financiering van kapitaalsgoederen en daartegen verzette de Kamer zich. Ook de lieer Schouten hield een stevig betoog over de bezuiniging op de Rijks uitgaven en de taak van - de regering dienaangaande. Dit kan zo niet voortgaan zei hij. Naarmate de Kamer minder oog heeft voor de algemene toestand, naar die mate moet de regering met meer kracht optreden. De heer Burger toonde zich ontevreden over het antwoord van dr Drees inzake de politieke integratie en kwam overigens met een antwoord aan prof. Romme en anderen, die zijn opvattingen inzake de partijvorming hadden bestreden. Het voorstel van de heer Schouten om de vereveningsheffing met 1 pet te ver- werd bestreden door de heer Hofstra met het argument, dat dit buiten het kader van dez? voorstellen viel, omdat dit niet strekte tot stimulering der werkgelegen heid. Daarmee was deze nieuwe vloed van critiek op de regering allerminst uitgeput De heer Van den Heuvel (A.R.) wraakte de alsnog door de regering voorgestelde maat regelen voor de kleine middenstand en die betreffende de commissarissenbelasting, welke volgens hem allerminst baat braeh- cum was? Dat kon de regering volgens hem natuurlijk niet. Wilde men bezuinigen, dan zou men het kunnen doen zoals in Engeland, waar men eenvoudig 10 pet had bezuinigd op personeelsuitgaven en 15 pot op materiële uitgaven. De motie-Romme juichte h)j toe, maar hjj kon het verstaan, dat deze voorlopig in de ijskast werd op geborgen. De heer Van Vliet (K.V.P.) betoogde nog eens dat er een huurtoeslag zou moe ten komen voor hulpbehoevenden, we duwen met kinderen, kleine rentetrek kers, enz., die geen compensatie voor de hogere huren ontvangen. Deze huurtoe slag zou dan door de gemeente moeten worden verleend. Overigens zei hij op nieuw een welomlijnd huurplan te weten, en drong hij nog eens opnieuw aan op een nota die minister Witte in eerste in stantie had afgewezen en verschoven had naar 1956. De heer Van Vliet meen de dat een ail-round behandeling van het huurprobleem niet zou kunnen ge schieden bij de begroting van Wederop bouw maar wel bij de behandeling van deze huurnota en hij meende tevens dat deze binnen een jaar door de minister zou kunnen worden verstrekt. Het liep al tegen middernacht toen ds Zandt als laatste aan het woord kwam. Natuurlijk begon hij weer over de door hem gewraakte biljetten, daar bij opmerkend dat de beeltenis van St. Martinus een specifiek R. K. karakter draagt. Bankbiljetten behoren geen aan stoot te geven, zo zei hij en hij meende, dat duizenden mensen zich aan deze bil jetten ergeren. Het antwoord der rege ring ter zake had de heer Zandt niet kunnen bevredigen. Vrijdagmiddag één uur komt de rege ring weer aan het woord. F. S. deel aan de werkzaamheden. Het zijn de „Amerika", „Brazilië", „Chili", „Pernis", „Kinderdijk" en „Zweden". Binnen enkele dagen zullen deze slepers de thans nog tussen Zierikzee en Schclphoek gereedlig gende reuzcncaisson naar het stroomgat bij Ouwerkerk slepen, waar het caisson als Westelijk landhoofd aan de oude zee dijk zal worden geplaatst. Thans wordt daar de laatste hand gelegd aan de be- zinking. Deze werkzaamheden zullen spoe dig voltooid zijn. Dezelfde sleepboten zullen worden ge bruikt voor de aanvoer en plaatsing van de andere caissons, waarmee het gat zal worden gedicht. Deze drie caissons liggen thans in de vluchthaven van Brumisse, terwiil daar een vierde exemplaar in reserve wordt gehouden. Voor de plaatsing van de laatste caissons zal een van de sleepboten vervangen worden door de Engeland", een volkomen nieuwe boot, waarvan de afbouw thans nog niet geheel klaar is. Deze sleepboot zal dus bij Ouwer kerk voor het eerst in de vaart zijn. Het zal trouwens nog niet de laatste keer zijn, dat de genoemde sleepboten bii Ouwerkerk zullen optreden. Wanneer het stroomgat is gedicht met caissons, zal hierachter een dijk worden gespoten. Indien dit dÜk" lichaam voldoende veiligheid biedt, zullen de door deze schepen overbodig geworden Phoenix-caissons worden verwijderd. De caissons zullen daarna worden gebruikt bij de afsluiting van het gat in de nieuwe ringdijk, het zgn. Brokkengat, dat dan voor dichting' aan de beurt komt. De grote diepte van dit gat maakt gebruikmaking van caissons noodzakelijk. Reeds enige tijd geleden werden hier punten van meer dan 25 meter diepte gepeild. Barneveld een onderzoek in naar een paspoorten-geschiedenis. Tijdens dat on derzoek kwam vast te staan dat een zekere B. uit Barneveld voor een Arn hemse ingezetene, zekere v. d. P.. een aantal gouden voorwerpen te Ede in pand had gegeven. Men vond dit een vreemd geval. Het onderzoek werd voort gezet en al spoedig kwam aan het licht, dat deze voorwerpen afkomstig waren van een inbraak in de Huyghenslaan te Arnhem, op 28 Januari van dit jaar ge pleegd en waar 1000 aan sieraden, 500 aan vreemde valuta en ƒ2500 aan Neder lands geld werd buit gemaakt. De 35-ja- rige chauffeur B. uit Barneveld zat echter in Duitsland vast wegens smokkelen. Daarop hebben de Rijksrecherche en de Arnhemse recherche in Duitsland een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat B. de particuliere chauffeur was van de eveneens 35-jarige Arnhemmer A. v. d. P., die zich textielhandelaar noemde en er een eigen wagen met chauffeur op na hield. Des avonds trok „mijnheer" er»op uit en liet zich door zijn chauffeur netjes naar het pand rijden, waar de operatie moest worden uitgevoerd. Altijd kwam hij met goederen beladen van zijn „zaken relatie" terug en laadde deze achter in zijn wagen. Op deze wijze heeft v. d, P. ongeveer 40 inbraken in het gehele land gepleegd. Ze dateren reeds van December 1951. Zo werd ingebroken in talrijke panden in Arnhem, in Beek bij Maastricht, waar hij Perzische kleden bemachtigde, op drie plaatsen in Venlo, in een sigarenwinkel in Wychen, in Culemborg, waar hij 2000 buit maakte, op zes plaatsen in Ede, op drie plaatsen in Barneveld, ver der te Garderen, Voorthuizen, Kootwij kerbroek, De Steeg, Eefde, Warnsveld, Kampen, Zutphen, Ommen, Zaltbommel (bij de burgervader) Groningen, Tilburg, Vaassen, Valkenswaard, Rijnsburg, Drach ten, Nijmegen en Goes. In deze zaak werden tevens de poelier P. en de koopman H. uit Arnhem gear resteerd, verdacht van heling. Een viermotorig passagiersvliegtuig van de „British Commonwealth Pacific Air lines" is gisteren 25 km ten Zuiden van San Francisco tegen een 600 meter hoge heuvelrug gevlogen en in brand geraakt. De 19 inzittenden zjjn waarschijnlijk allen om het leven gekomen. De Oost-Duitse Radio heeft Donderdag in een extra-uitzending omgeroepen, dat men „op grond van betrouwbare inlich tingen" op de hoogte is gekomen van „een geheim West-Duits-Amerikaans verdrag" Krachtens dit tussen bondskanselier Ade nauer en president Eisenhower gesloten verdrag zou in het eerste kwartaal van 1954 ongeacht of Frankrijk en Italië ten. De heer Janssen (K.V.P.) zeide, dat de dan het EDG-verdrag bekrachtigd zullen investeringsaftrek moest worden aanvaard hebben met de vorming van een West- was hij in beginsel tegen deze be- Duits leger worden begonnen, aldus de lasting omdat er op deze aftrek reeds zender. contracten waren gesloten. De heer Van Naast de reeds beraamde twaalf d-,vi sies zouden nog twaalf reserve-divisies worden gevormd. Van 1 Februari af zou worden begonnen met de opstelling van een pantser- en een infanteriedivisie. „Het West-Duitse leger zal boven het Franse bevoorrecht worden en het zal bestemd zijn voor aanvalsoperaties", al dus nog steeds de rode radio-omroep: „Hierop wordt het relatief grot» aantal pantserdivisies gemotiveerd". Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft het bericht Donderdag avond „volkomen onzin" genoemd. In de jaarvergadering van de Illustre Lieve Vrouwe Broederschap, vandaag te 's Hertogenbosch gehouden, heeft dr F. H. Fentener van Vhssingen een door de kunstschilder Bernard van Vlijmen vervaardigde schilderij van H.M. Koningin Juliana aan de Broederschap overgedragen. Dr Fentener van Vlissingen heeft dit schilderij laten vervaardigen, omdat Koningin Juliana het jongste lid van de Broederschap is. Het schilderij vertoont op de achtergrond ook de beeltenis van Willem de Zwijger, die het eerste lid van koninklijke bloede van de Zwanenbroederschap was. Bernard van Vlijmen heeft destijds ook het fraaie grote schilderij van Koningin Elizabeth II van Engeland te paard vervaardigd, dat het vorig jaar een plaats in Buckingham Palace heeft gekregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1