Gevecht om de coöperatieve gedachte TITO ZOU SLOVENEN IN ZONE-A WAPENS ZENDEN UtontteA Industrie en wetenschap reiken elkaar de hand Nederland krijgt Jeugd-Lucht- vaart Brigade K Junghans „LES CRIMES DE L'AMOUR" Met het orgel voor de T.V. -camera I H D' Erelidmaatschap en zilveren asbak voor mede-oprichter Klaren Jimghatié Indrukwekkend slot van St Homobonus-feest Ongeschokt door storm Annelies Witter ivordt filmster Bezoek aan Stork in Hengelo Research-afdelingen doen belangrijk werk Henkie gaat weer Onderzoek naar defecten Nederlandse musici in het Canadese leger m Het ongeluk op de W iedbachbrug Novelles van d'Aurevilly en Stendhal verfilmd Vijf gewonden bij autobotsing Anti-communistisch verzet in Oost-Duitsland VRIJDAG 30 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Moeizaam begin Eerste en oudste Sprekende cijfers Ten voorbeeld Nu: de wrijfpaal BRITS-GUYANA KRIJGT INTERIM-REGERING de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend maakt. zitten lllliiiiinil!||| met de nieuwe .repetitie-wekker! riov <- m HARMONISCHE ONTWIKKE LING YAN GEEST EN LICHAAM G. DE CLERCQ OVERLEDEN Collega van Ned- chauffeur zal getuigen Tot in het hart van het materiaal Studio-deuren ivaren wel niet op een pierement berekend, maar dat was geen bezwaar. ROTTERDAM, Vrijdag. (Van onze verslaggever) Uit alle streken des lands hadden zij zich gisteren verzameld in Rotterdam, de leden van de Coöperatieve Inkoopvereniging St. Homobonus, 's Morgens waren zij naar de Rozenkranskerk aan de Provenierssingel gegaan om daar een plechtige H. Mis bij te wonen, opgedragen door Pater N. Apel doorn O.P., herder der parochie onder welke de hoofdzetel van St. Homo bonus ressorteert. En daarna vonden zij, 300 man sterk, elkaar weer in de Rivièrahal die in een feestelijke ontbijtzaal was omgetoverd. Daar zijn vele rake woorden gesproken. Wethouder H. E. van den Brule, de feestredenaar van dag, hield tot slot een krachtige reden waarin hij de verhouding van de coöperatieve inkoop-vereniging tot de standsorganisatie naar voren bracht. Bij het 25-jarig bestaan van de Middenstand was reeds een historisch overzicht in De Maasbode verschenen en Jan Bakker publiceerde een werk over de ontwikke lingsfase in die periode. Men leefde in het begin dezer eeuw in een periode, waarin het liberaal indivi dualisme domineerde. Toch kwam er een drang naar collectivisme, eerst bij de arbeiders (Volksbond), later bij de mid denstand. Hoewel men elders in den lande reeds verder was, telde het bisdom Haar lem in 1905 nog slechts één katholieke middenstandsafdeling. In Rotterdam maakte men deel uit van de neutrale organisatie. Toen echter in 1905 een voor katholieken grievende actie werd ontketend met de straatpropagandist Kloosterman als middelpunt kwamen de katholieken in het geweer. In ons blad werd een tegenactie ontketend, waarin pater Hyacinth Hermans een rol van be tekenis speelde. Toen echter de midden standsorganisatie stelling nam tegen de katholieke progapandisten was het pleit beslecht; de katholieken traden uit de neu trale organisatie en de katholieke organi satie was in Rotterdam geboren. Frans Het feestcomité alle lof voor de prima wijze waarop deze massale bijeenkomst was georganiseerd. De voorzitter van bet bestuur, de heer G. E. M. Maatman, be groette allen waaronder speciaal de heer P. Klaren, die als mede-imtiatiefnemer tegelijk met de vereniging jubileert. Hij toonde zich dankbaar ten opzichte van allen die de vereniging op zo hoog niveau brachten en zo dat zelfs een storm St. Homobonus geen schade kon toebrengen. In het bijzonder noemde hij eerst de namen van twee ge trouwen, de heren I. J. Nijman en F. G. van Essen. De heer P. Klaren werd gefeliciteerd met zün doorzettingsvermogen, veertig jaar geleden betoond toen hij mede het initiatief nam. Dit doorzetten zit de familie Klaren in het bloed, gezien de opbouw van een nieuwe zaak die er zijn mag aan de Lijnbaan. Wat in veertig jaren nog niet was ge schied, gebeurde nu: de heer Klaren werd b(j acclamatie benoemd tot erelid en hem werd een zilveren asbak aangeboden. De jubilaris maakte zich gereed een dank woord te spreken, maar de ontroering werd hem te machtig. Zijn zoon nam het woord over en bracht de dank van zijn vader over. Hij wierp daarbij een terugblik in de eerste jaren van de vereniging, memoreer de de befaamde middenstandersvergade ring waaruit het initiatief geboren werd, de eerste moeilijke jaren toen ™en reeds contact kreeg met de h^m1 Kuyper en Van Essen, de latere directeuren en de vaste hand waarmede de heer Ferdinand Meyer het schip door de branding stuurde Spontaan zongen driehonderd kelen een hartelijk „Lang zal-ie leven" en dan was het woord aan de heer Van Essen die, zoals de voorzitter zeide, de stormen had moeten opvangen die St. Homobonus de laatste jaren teisterden. Nadat de figuur van de stichter Ferdi nand Meyer, „de man, aan wie zo ont zettend veel te danken is" naar voren was gebracht haalde de heer v. Essen enkele markante gebeurtenissen uit de vroegere jaren op. St. Homobonus begon in 1913 met een maand-omzet van 95,43 in Novem ber. Het eerste boekjaar sloot af met een omzet van 11.868. Thans is de omzet 50 millioen. Het kapitaal bedroeg in het jaar 1913—1914 148.14/2. Thans is het 1.700.000. Een vreugdevol feit was het toen in November 1914 Amsterdam met 10 detail listen toetrad en het ledental op 22 bracht. Dat was de eerste grote stoot. Leuk was de herinnering aan een bij eenkomst toen een stevige klare werd gedronken omdat zojuist een stevige Klaren was geboren. Er waren echter ook zwarte bladzijden, maar de heer v. Essen is er heilig van overtuigd, dat er diamant zal schitteren op de historiebladen die nog geschreven gaan worden. Hij dankte bijzonder de staf en het gehele personeel die dag-m-dag-uit zo stevig aanpakten en hij huldigde hen mede namens zijn mede-directeur de heer Jongma. Buys en de zijnen hebben dat krachtig aangepakt. Drie inkoop-organisaties ontstonden: St. Hubertus van de bakkers, St. Chrispijn van de schoenmakers en St. Homobonus van de manufacturiers. Bij het bekijken van de foto's van het eerste Homobonus-bestuur en van Ferd Meyer in ons blad kwam het beeld van deze eerste mensen de wethouder weer scherp voor de geest. Meyer werkte altijd positief en concreet. In de moeilijke oorlogsjaren toen de import stokte en de Ned. Overzee Trust (NOT) tot stand kwam, werd Ferd. Meyer voorzitter van de NOT- commissie. Hij werd ook hoofdbestuurslid van de Kath. Middenstandsbond. De wethouder herinnerde ook nog aan het grote feit van 1919 reeds door de heer Van Essen gememoreerd toen het balans-tekort van Homobonus binnen 2 maanden door de leden was aangezuiverd. De beslissing viel in de toenmalige, roke rige zaal van de oude Diergaarde. De heer v. d. Brule, trachtte toen nog, de beide andere inkoop-organisaties het voorbeeld van St. Homobonus te doen volgen, maar men deed dit niet. Zoals later bleek, tot eigen schade. De gedachte aan coöperatieve samen werking werd in de jaren 19121916 nog beheerst door de beperkte aansprakelijk heid, Het bleek de kracht van St. Homo bonus, dat zij deze aansprakelijkheid uit breidde, hetgeen vertrouwen wekte bij de leveranciers. Zijn wij er nu? Niets is zo gevaarlijk als de stemming van rust roest. De detailhandel is, aldus de wethouder, aan veranderingen en schommelingen onder hevig. Groot- en kleinbedrijf kunnen slechts hun plaats behouden als zij up to date blijven. De financiële verhoudingen tussen over heid en bedrijfsleven zijn veranderd. Men voelt zich betrokken bij de belastingpo- litiek evenzeer als bij de loon- en prijs politiek. De politiek van voor de oorlog, bezuinigen, is omgezet in een welvaarts- politiek. Door alle pogingen zijn wrijvin gen ontstaan en hoewel men thans de mid denstand erkent als een steunpilaar in de samenleving, is hij het die de meeste risico's loopt en de wrijvingen het sterkst voelt. Uit deze ontwikkeling blijkt, dat er veel werk te verzetten is. Maar een inkoopvereniging kan dit niet alleen. Daarvoor is nodig een stevige inschakeling in de standsorganisatie. De wethouder eindigde zijn toegejuichte rede met een oproep tot allen, de middenstandsorgani satie, die het centrale punt moet blijven, hecht en sterk te maken. Buiten stond inmiddels een hele stoet gemeentelijke autobussen te wachten voor een opbouwrit. Allen gingen „aan boord" om het wonder van Rotterdams herrijzing te aanschouwen. Daarop volgden een borreluur, een fees telijke maaltijd en een allergezelligste avond. Sint Homobonus kon nu aan haar vijfde kruisje beginnen! Anvenenm- kunt U- thans snel verdreven. Het nieuwe, sterk ontsmettende Amyl- Meta-Cresol (250 maal zo sterk als Fhenol) met Jodium, vindt U alleen in de aangenaam smakende Een neo-fascistisch lid van het Italiaan se parlement, Fabio de Felice, heeft Don derdag beweerd, dat president Tito van Joego-Slavië wapens naar zone A van Triëst zendt voor de aldaar wonende Slo- venen. Het 27-jarige parlementslid, dat in Maart te Triëst werd gewond door een bomontploffing, zeide, dat de wapenen op geborgen waren totdat de tijd gekomen zou zijn om ze tegen de Italianen in zó ne A te gebruiken". De Felice kondigde aan, regering om „maatregelen de Italiaanse voor de vei ligheid van de Italianen in .Triest te zul len verzoeken. In het begin van deze week werd De Felice door de Brits-Amerikaanse autori teiten te Triëst uit het vrije gebied gezet. Hij zeide via het parlement en diploma tieke kanalen tegen deze uitwijzing te zullen ageren. De Joegoslavische minister van buiten landse zaken, Popowitsj, is Donderdag middag uit Parijs naar Belgrado vertrok ken. De minister, die op terugreis was van New York, waar hij de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. heeft bijgewoond, heeft gedurende zijn ver blijf in de Franse hoofdstad een onder houd gehad met minister Bidault. Op de vraag of het gerucht juistheid bevatte, dat hij een ontmoeting zou heb- bên met de Italiaanse minister-president. Pella, die op 't ogenblik voor een bijeen komst van de O.E.E.S. te Parijs vertoeft, antwoordde de Joegoslavische minister ontkennend. „Er is nooit sprake van een dergelijke gedachtenwisseling geweest", zeide hij. De 17-jarige Annelies Witter uit Maas tricht die tijdens de opnamen voor de film „The true and the brave" Clark Gable zo glansrijk mocht omhelzen, gaat op uit nodiging van mr Arthur Cortez, dubbel ganger van Gable, naar de studio van de MGM in Londen. Zij vertrekt Zondag 1 November per KLM-toestel van Schiphol. In Londen zal zij voorlopig verblijven ten huize van mrs Woodworth, een zuster van Arthur Cortez. Annelies Witter vertelde ons met enthousiasme, dat zij na een proeftijd van drie maanden in de studio in Londen, als figurante in bijrollen, waarschijnlijk en met toestemming van haar vader naar de filmstudio in Amerika zal mogen ver trekken. Te Georgetown is van officiële zijde meegedeeld, dat half December 'n interim- regering, bestaande uit een wetgevende vergadering en een uitvoerende raad, waarvan alle leden door de gouverneur zullen worden benoemd, zal worden in gesteld. Voorts werd bekend gemaakt, dat waar schijnlijk volgende week bij het Britse Lagerhuis voorstellen inzake wijzigingen in de grondwet voor Guyana zullen wor- dn ingediend. BRYLCREEM OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming- maakt droog haar weer vitaal County Perfumery Co. Ltd.. Stan more. England - Jaca. Mot lr., Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) tilator en een model van een hulpventi lator voor het ondrgronds mijnbedrijf. Alvorens op uitvoering in ware grootte wordt overgegaan neemt men eerst een groot aantal proeven teneinde de reac tie op trillingn, het geluid en het ren dement te bepalen. Advertentie Verslapen? Niet mogelijk Nu de Rijksluchtvaartdienst, de KLM, de ^Luchtmacht en de Marine Luchtvaart dienst zich bereid hebben verklaard ieder op eigen wijze hun volle medewerking te verlenen, heeft de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart definitieve stappen kunnen doen voor de vorming van een eerste af deling der Nederlandse Jeugd Luchtvaart Brigade. Deze afdeling zal nog dit najaar te 's Gravenhage worden gevormd en on geveer 50 leden omvatten. Het is de be doeling daarna geleidelijk uit te breiden en in verscheidene delen van het land centra te vormen. Het doel van de J.L.B. is de jeugd een beter begrip bij te brengen over de bur ger- en de militaire luchtvaart. Daarbij wordt gestreefd naar een harmonische ontwikkeling van geest en lichaam en in het bijzonder naar het aankweken van burgerzin en verantwoordelijkheidsbesef. Jongens van 16 tot 19 jaar uit alle bevol kingsgroepen kunnen deelnemen. Ver langd wordt slechts een verklaring van goed gedrag, een bewijs van goede ge zondheid en het aspirant-lidmaatschap van de K.N.V.V.L. Op het programma van de J.L.B. staan, „behalve sport, lichamelijke ontwikke ling en eenvoudige exercitie, cursussen over de verscheidene vormen van lucht vaart, de beginselen van het vliegen en elementaire begrippen van de meteoro- logie, radio-communicatie, navigatie en vliegtuigbouwkunde. De J.L.B.-groepen zullen excursies maken naar Nederlandse luchtyaartinstellingen en luchtmachtba ses, zich oefenen in het zweefvliegen en de modelvliegtuigbouw en vluchten mee maken met vliegtuigen van de burger luchtvaart en verkenningsvluchten met militaire vliegtuigen. Er zal een jaarlijks kamp ™et een nationale competitie. Voorts staan uitwisseling met soortgelijke organisaties in het buitenland en het deelnemen aan internationale bijeenkom sten op het programma. De J.L.B. wordt geleid door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. De leiding zal berusten bij een civiele* leider, terwijl elke eenheid onder leiding zal staan van een afgevaardigde der K.N.V.V.L. en van een officier in actieve dienst van lucht macht of M.D.L. J.L.B.'ers zullen wor den geüniformeerd en er worden rangen ingesteld. De heer G. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., is vanochtend om half vijf in het Wilheiminagasthuis te Amsterdam, waar hij sedert enige tijd werd verpleegd, overleden. De heer De Clercq is van 1 Januari 1928 tot 1 Januari 1936 penningmeester van de A.V.R.O. geweest, van 25 Juli 1931 tot 11 Juli 1936 tevens waarnemend voorzitter en op laatstgenoemde datum werd hij tot voorzitter gekozen. Daarnaast vervulde hij bij omroep en televisie nog verschei dene andere bestuursfuncties. 11 Henkie de la M„ de 36-jarige beroeps inbreker uit de Amsterdamse onderwereld met reeds 12 veroordelingen van totaal 10 jaar gevangenisstraf, zal opnieuw enkele jaren in de cel moeten doorbrengen. Nadat hem in een oude zaak veertien dagen geleden door het Amsterdams ge rechtshof l'/2 jaar was opgelegd, hoorde hjj zich gisteren ter zake van een aantal nieu we inbraken, gepleegd tijdens een kort stondige vrijheid van nauwelijks 2 maan den, door de rechtbank veroordelen tol nog eens 2 jaar zonder aftrek. Het betrof hier o.a. inbraken in het Bos baan-restaurant, bij een melkboer en in de villa van de oud-consul-generaal van Tsjecho-Slowakije, de heer Kokes. aan hel Dijsselhofplantsoen in Amsterdam. Een vriend van Henkie, de 47-jarige werkman C. T. die hem in de lente van dit jaar, toen Henkie vrij kwam, onderdak had verschaft en hem op eerste Paasdag er op uitstuurde om in te breken bij de melkboer, werd wegens heling van een deel van de buit een jaar met aftrek op gelegd. Hetzelfde lot onderging de vriendin van deze werkman, de 40-jarige Lies, of wel mevr. G. de H.—S die Henkie op zijn strooptocht als „uitkijk" behulpzaam was geweest, omdat haar vriend, de werkman, daartoe wegens dronkenschap op de eerste Paasdag incapabel was. Deze motor is een 8-cylinder met een cylinderdiameter van f50 mm en een slag van 1500 mm en is bestemd voor het vrachtschip „Ouderkerk", dat door de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij wordt gebouwd voor de N.V. Verenig de Nederlandse Scheepvaartmaatschappij. Wat het technisch wetenschappelijk onderzoek betreft, moet onderscheid ge maakt worden tussen twee afdelingen, de metallurgische afdeling en de re- search-afdeling. De metallurgische afdeling houdt zich Ongeveer zeventig Nederlanders, die eind Augustus tijdens muzikale audities waren gekeurd voor 'vacatures in Cana dese militare muziekcorpsen, zijn nu ge ëxamineerd door het Canadese immigratie bureau in Den Haag. Hun inschrijving in het Canadese leger zal 2 November a.s. beginnen in de Haagse Dierentuin. Ver wacht wordt dat de eerste musici uit deze groep in December naar Canada zullen vertrekken. repetitiewekker wekt hardnekkig enige keren ach tereen met korte tussenpozen. Junghans zacht- tikker: de rusti ge wekker voor nerveuze men sen. Bivox, wekt eerst zacht, daarna luid. Normale Jung- hans wekker in stijlvolle kast. Bivox, wek, eerst zacht, daarna luid. Uw horloger toont U gaarne de U:. .jke andere modellen Junghans kers in prijzen die variëren van I 9.35 tol I 18-50 Koopt een Junghans wekker en U slaapt Mlwaakt onder een goed ge <WUte. De Nederlandse chauffeur C. van D. heeft zich thans naar Koblenz begeven om daar voor de ambtenaar van het openbaar ministerie te getuigen over het verloop van het ongeluk dat Zaterdag op de Wiedbachbrug bij Linz zes slachtof fers eiste. Van D. zat naast de chauffeur De B van de Nederlandse auto, die het ongeluk veroorzaakte, doch hij had zich terstond uit de voeten gemaakt en was naar Nederland gegaan. De b„ die in het huis van bewaring te Koblenz opgesloten zit, had zijn collega verzocht terug te ke ren om te getuigen. De eigenaar van de auto de heer J D. uit Ouderkerk a. d IJssel vergezelde Van D. op zijn reis. Uit de stukken van het °Pen^aa^ mi nisterie blijkt, dat Hildegard Motz de vrouw, die een getuigenis a charg g De B. heeft afgelegd, wegens meineed zal worden vervolgd. De Ned. chauffeur zal niet om een strafvervolging van Hildegard Motz ver zoeken, ofschoon deze vrouw hem, zoals hij zei, erg beledigd had. Zoals bekend had zij verklaard, dat zij naast De B. in de cabine had gezeten toen het ongeluk gebeurde. Volgens haar had zij met De B, vlak voor het ongeval jenever gedronken Later bleek, dat de vrouw gelogen moet hebben. Zo vertelt ze nu namelijk, dat zij aan de kant van de weg stond toen de wagen van De B. de brug afreed. Ameri kaanse autoriteiten meldden, dat de Duit se juffrouw nu al vijf verschillende ver klaringen heeft afgelegd. De behandeling HET Engelse en Amerikaanse voorbeeld om enige korte verhalen van een schrijver door verschillende regisseurs in beeld te laten brengen en ze vervolgens tot een enkele film samen te voegen (Trio, Quartet, Encore eri Full House), is thans ook van Franse zijde gevolgd, echter met dien verstande, dat deze film, getiteld ,Les Crimes de l'amour", het werk van twee verschillende auteurs tot onderwerp heeft, die zich beiden bezighouden met de beschrijving van een zondige liefde eindigend in de dood. Het eerste deel van de film is door Alexandre Astruc vervaardigd naar „Le Rideau cramoisi" (Het Karmozijnrode Gordijn) van Barbey d'Aurevilly; het tweede, geregisseerd door Maurice Clavel en Maurice Barry, is gebaseerd op „Mina de Vanghel", een minder bekende novelle van Stendhal. DE laatste jaren reiken industrie en wetenschap elkaar steeds meer de hand en er is vrijwel geen bedrijf van betekenis, waar zich niet een belangrijke research-afdeling heeft ontwikkeld. De wetenschap dient niet alleen om naar nieuwe producten en rationeler werkmethoden te zoeken, maar doet ook allerlei middelen aan de hand, physisch of chemisch, om een controle van de pas gefabri ceerde materialen gemakkelijk mogelijk te maken. Tot welke hoogte het technisch wetenschappelijk onderzoek bij de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork Co N.V. te Hengelo is gekomen, daarvan hebben wij ons kunnen overtuigen bij een bezoek, dat wij aan dit wereldbedrijf brachten, waarbij wij tevens op een proefstandeen complete scheepsdieselmotor van de allermodernste constructie in werking hebben gezien. in hoofdzaak bezig met de controle op de toegepaste materialen, een nagaan van de mechanische eigenschappen en de chemische samenstelling, terwijl te vens gegevens worden verzameld over de toepassingsmogelijkheden van de ver schillende materialen in de constructies. Een andere belangrijke taak is het onderzoek van defecten, welke zich voordoen. Indien er b.v. abnormale slij tage in een bepaald machine-onderdeel optreedt, kan dit, behalve door de con structie, ook veroorzaakt worden door een verkeerde keuze van materialen. De metallurgische afdeling beschikt voor haar onderzoekingen over een zeer modern ingericht chemisch-physisch la boratorium, dat enige maanden geleden in gebruik werd genomen. Naast de onderzoekingsmethoden, waarbij een proefstuk van het betref fende materiaal wordt onderzocht, speelt de laatste jaren het z.g. niet- destructief onderzoek van de mate rialen een zeer belangrijke rol. Bij dit onderzoek wordt een werkstuk inwendig onderzocht zonder dat het wordt beschadigd. Met behulp van zeer gevoelige instrumenten is men in staat na te gaan of zich bv. binnen in een stalen as scheuren of andere afwij kingen bevinden. Het onderzoek op aan de oppervlakte liggende fouten is te verdelen in visueel, magnetisch en fluorescentie-onderzoek. Voor het onderzoek op niet aan de op pervlakte liggende fouten zijn twee me thoden in gebruik, n.l. het röntgenon derzoek en het ultra-geluidsonderzoek. Tot 1937 werd aan deze fabriek wei nig zelfstandig onderzoekingswerk ver richt. Veelal steunde men op de gege vens, die door licentiegevers verstrekt werden. Eigen onderzoekingen hebben er toe geleid, dat op het gebied van Die selmotoren, turbines, centrifugaalpom- pen en ventilatoren, kleinere stoomke tels. vliegasvangers en meeldrogers ge- heei naar eigen ontwerpen gewerkt wordt. Bij ons bezoek stonden op de research afdeling een maquette van een mtjnven- De scheepsdieselmotor van de aller modernste constructie voor het vrachtschip „Ouderkerk" de dood, omdat „haar ziel te vurig lief had om zich met d'e werkelijkheid des levens te kunnen verzoenen". De makers van dit fragment hebben de grote fout begaan, dat zij te angstvallig aan het werk van Stendhal hebben vast gehouden en dat zij in nog meer gecom primeerde vorm in beeld hebben pogen te brengen, wat nauwelijks door de auteur is uitgewerkt. Daardoor heeft hun film een fragmentarisch, onsamenhangend ka- N de novelle van d'Aurevilly wordt ver haald, hoe een jonge officier van Na poleon, ingekwartierd bij een oud, bur gerlijk echtpaar, onder de bekoring komt van Albertine, de even mó*»ie als geheim zinnige dochter des huizes, die hem geen woord of blik waardig keurt Maar op een avond drukt zij onder de tafel hartstoch telijk zijn hand. Opnieuw volgt een periode van koele onverschilligheid van de zijde van, de jongevrouw, waardoor de harts tocht van de officier te feller oplaait. Dan staat Albertine plotseling in zijn kamer. Avond na avond sluipt zij door de slaap kamer van haar ouders om zich naar haar minnaar te begeven, tot zij op een gegeven moment zijn liefkozingen niet meer beant woordt. Zij is in zijn armen gestorven. Het lijk in zijn kamer achterlatend, neemt de officier lafhartig de vlucht om zijn carrière niet te schaden, het aan zijn kolonel over latend om aan de ongelukkige ouders een verklaring te geven. En als hij op zijn paard weggaloppeert, wappert uit het ge opende venster van zijn kamer als een bloedvlag een karmozijnrood gordijn. Dit deel van de film is in beeld gebracht a>uor Alexandre Astruc, een filmjournalist, die regisseur is geworden omdat men hem had uitgedaagd een film te maken, d'ie de toets van zijn eigen critiek kon doorstaan. Astruc betoogde namelijk dat men een film moest „schrijven" en met „Le Rideau cramoisi" heeft hij deze theorie trachten te staven. Hij maakte een „stomme" film. waarin de stem van de held nauwkeurig de tekst van d'Aurevilly's novelle volgend, de suggestieve beelden, vol poëtische sfeer toelicht. In de scherpe, als door een in wendige hartstocht verteerde gelaatstrek ken van Anouk Aimée als Albertine heeft Astruc, die deze film debuteert als regis seur, gevoelig medium gevonden, beide fragmenten wonderwel overstem men. Geboren in Koningsbergen, „het land van fantasie en wijsbegeerte", komt Mina van Vanghel (Odile Versois) aldus ver haalt d'e film, naar Frankrijk om er de romantiek te zoeken. Aanvankelijk is ze bitter teleurgesteld, tot zij haar hart ver liest aan de graaf de Largay. Deze heeft echter slechts ogen voor zijn mooie vrouw, bij wie Mina als dame van gezelschap in dienst is getreden. Als hij de gevoelens ontdekt, die de jongevrouw voor hem koes tert, verzoekt hij zijn echtgenote haar weg te sturen, maar eer het zo ver is, brengt hij enkele uren met haar door in een boot op een nabijgelegen meer. Dan komt voor Mina de Vanghel het berouw en kiest zij B() de Krom (een aantal kazematten) aan de Heereweg te Noordwijk is gistermorgen om tien uur een ernstige aanrijding ge beurd tussen een militaire vrachtwagen en een personenauto, bestuurd door de heer K. S„ een in Keulen wonende Nederlan der. Vijf personen werden gewond, van wie één ernstig. De uit de richting Rijnsburg komende militaire vrachtauto wilde bij de Krom de Nieuweweg oversteken, doch schijnt daar bij geen rekening te hebben gehouden met het van rechts komende verkeer. Dit had tot gevolg, dat de personenauto door de militaire wagen werd aangereden en over de weg werd geschoven. De militaire auto kwam met de voor zijde in de sloot terecht. De bestuurder van de personenauto werd aan het hoofd ge wond, terwijl vier werklieden, die in de laadbak van de militaire auto zaten, ver schillende verwondingen opliepen. De ge wonden zijn door twee doktoren met assis tentie van verplegers van het marine hospitaal van het vliegveld Valkenburg verbonden en daarna voor onderzoek met ziekenauto's naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Geen der slachtoffers is levensgevaarlijk gewond. De personenauto is zeer zwaar bescha digd; "de beschadigde militaire auto is met een takelwagen van het vliegveld Valken burg uit de sloot gehaald. Een zekere Van de B. is er het ergste aan toe. Hij heeft een gebroken been en een wervelfractuur en is in het ziekenhuis achtergebleven, terwijl de anderen, na onderzocht en verbonden te zijn, naar huis konden gaan. Volgens een verklaring van een offi ciële woordvoerder te Londen, beschikt Groot-Brittannië over bewijzen dat ver scheidene duizenden georganiseerde anti communisten in het door de Sovjet-Unie bezette deel van Duitsland tegen de autoriteiten opereren. De woordvoerder gaf Donderdag com- mentaar op reeds eerder door ons aan gehaalde persberichten over gevechten tussen groepen partisanen en eenheden van de Oostduitse volkspolitie. Volgens de woordvoerder concentreren de partisanen hun aanvallen op spoor wegen en andere verbindingslijnen in Oost-Duitsland „De Russische garnizoe nen in de betrokken plaatsen zijn nog niet tegen de verzetsstrijders in actie ge komen; maar wel zijn er 3.000 Russische soldaten speciaal naar Oost-Duitsland gezonden voor de onderdrukking van de verzetsbeweging", aldus de zegsman. De partisanen zouden zijn by de Poolse grens. vooral actief ra-kter gekregen en is de poëzie in hun werk steriel gebleven. ET spreekt vanzelf, dat de hier ver filmde precaire drama's van liefde en hartstocht zeer ernstig voorbehoud eisen. De onloochenbare ernst, waarmee de makers van beide fragmenten d'ie voor de fotografie de medewerking hadden van Eugen Shuftan, een der knapste ca- merailieden in Frankrijk („Dröle de drame" en „Quai des brumes"), terwijl J. J. Grunenwald de muziek schreef hun artistieke bedoelingen hebben trachten te verwezenlijken, is oorzaak, dat hun werk toelaatbaar kan worden geacht voor rijp volwassenen. Voor de kenners is deze film, die hier te lande door het Centraal Bureau voor Ligafilms in omloop wordt gebracht, in teressant als een min of meer geslaagd experiment om film en literatuur met el kaar te verzoenen. Voor hen, die amuse ment zoeken, zal „Les Crimes de l'amour" echter een teleurstelling blijken. VEEL minder sterk is „Mina de Van ghel", naar de novelle van Stendhal van de /aak tegen De B. zal niet later dan I geregisseerd door Maurice Clavel en over vier weken plaatsvinden. I Maurice Barry, hoewel toon en sfeer van Odile Versois als Mina de Vanghel. Beeld uk de film „Les Crimes de l'amour", naar novelles van Barbey d'Aurevilly en Stendhal. (Van onze correspondent) TWEE jaar lang heeft de heer P. Gillet in zijn bovenkamer aan de Oleander straat te Rotterdam gebouwd aan zijn orgel, dat hij met eindeloos geduld steeds meer verfraaide en zelfs voorzag van een echte accordeon. De heer Gillet is wat men zou kunnen noemen een „geboren orgeldraaier"; dagelijks trekt hij er met zijn pierement op uit in Rotterdam en de omliggende gemeenten. Maar hij ziet in z'n orgel niet alleen maar een simpele broodwinning. Integendeel, hij houdt van zijn beroep en van de muziek, die hij de mensen aanbiedt. Vandaar dat hij elk moment van zijn vrije tijd besteedt aan het orgel, dat onder zijn handen een waar pronkjuweel is geworden. Zó mooi is het orgel dat zelfs de televisie er belangstelling voor kreeg en de heer Gillet mét z'n orgel naar de t.v.-studio te Bussum noodde om mee te werken aan een televisie-uitzending. Dat had nogal wat voeten in de aarde, want het orgel kon maar niet simpelweg de studio worden binnengereden. De heer Gillet moest het een weinig benijdenswaardig geduldwerkj'e, dat hij echter met veel ijver volbracht eerst afbreken en in de t.v.-studio weer opbouwen. Doch toen het eenmaal zover was vond hij ook de bekroning van zijn werk: zijn orgelspel konden de t.v.-kijkers horen en z'n orgel konden zij via het beeldscherm bewonderen. E heer Gillet heeft nog veel meer plannen. Hij wil nu in zijn „werkplaats" aan de Oleanderstraat een orgel bouwen met een saxofoon en een drumstel. Hij is ervan overtuigd dat veel meer mensen het orgelspel zullen leren waardsren als zij maar een „goed pierement" kunnen horen. Vandaar dat de Rotterdammer op het ogenblik druk aan het ijveren is om van zijn orgelspel ook gramofoonop- namen te laten maken. En de heer Gillet is zo vol energie dat hij alle .kans heeft ook hierin te slagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3