Minister Van de Kieft in Tweede Kamer: Nog verder gaande belastingfaciliteiten vinden geen genade in ogen der regering Dominee Zandt door minister president in t nauw gebracht Is regering ingenomen met haar eigen beleid? Sluit brieven met KERSTZEGELS HET KOOR DER HEILIGEN Pastorie van Pools priester dag en nacht bewaakt Over 10 dagen dijkgat Eerste caisson bij Ouwerkerk werd Vrijdag vlot geplaatst dicht Allerheiligen Allerzielen h Is maar 'n weet! November is de A llerzielenmaand v Zaterdag 31 October 1953 Motie-Romme van de agenda afgevoerd Leugenaars lg Ingevolge nieuwe poging tot ontvoering in Engeland Japanse strijdmacht wordt vergroot Eisenhower over Polens vergrijp aan primaat v1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN KERSTMI NEW RL! Toch minder ambtenaren Voor bestrijding ''ociti tubei culose is geld fiodi Huren In de ijskast! Analyst WEERBERICHT Volgend jaar belangrijk lagere Rijksbegroting verwacht r-x i.iifiKo haaf '/mi hronffpn TTü verklaarde dat de kleine ondernen 's GRAVENHAGE, 30 October 1953 Bij het antwoord op de replieken heeft de regering bij monde van de staatssecretaris van Financiën de suggestie van prof. Romme van de hand gewezen om in plaats van de 23 mlllioen verlichting voor de kleine on dernemers, welke zou worden bereikt door eeri verlichting van de inves teringsheffing en door vrijstelling van 5000 van de winst bij liquidatie overdracht of overlijden, de eerste tienduizend gulden voor de vereve ningsheffing vrij te stellen. Minister Van de Kieft had in zijn rede al in het algemeen gezegd, dat de regering geen der voorstellen, welke tijdens de debatten nog door de Kamer waren gedaan, in overweging zou kunnen nemen. Staatssecretaris Van den Berge zette daarna uiteen wij zijn in ons overzicht hierop gisteren reeds nader ingegaan dat deze franchise, zoals prof. Romme die voorstelde, de kleine ondernemers maar weinig baat zou brengen. Hij verklaarde, dat de kleine ondernemers met een inkomen heneden de 6000-grens voor de helft slechts personeel hadden en die met een inkomen beneden de 4000-grens in het geheel niet. Het geheel zou neerkomen op een kleinere tegemoetkoming dan in de andere voorstellen vervat, welke wel een waardevolle tegemoetkoming voor de kleinere ondernemers inhielden. Daarbij was het voorstel van de franchise voor de regering enkele millioenen duurder en daar de Kanier zelf op bezuiniging had aangedrongen kon de regering dus op dit voorstel niet ingaan. Ook de carry back met een vroeger jaar, zoals de heer Lucas (K.V.P.) had voorgesteld,vond geen genade in de ogen der regering. Zij wees dit van de hand met het argument, dat deze restitutie op een economisch verkeerde plaats zou terecht komen en voor de investering van weinig betekenis was. AldU9 verging het ook de verminde ring van de vereveningsheffing met l pet. wefke de heer Schouten (A.R.) had voor- loonvorming was nog een onderwerp van w .1 nejbat. TYo mdniici+oir-nripiffiw^nt dr Dr&es. alsnog met een motie dienaangaande moe ten komen Of met een amendement op de considerans van het nader door de rege ring ingediende ontwerp. Daarna zou hij dan op dat wetsontwerp in die geest een amendement kunnen indienen. Ook de moti'e-Romme over de vrijere gesteld, de vrijstelling van het primair dividend, een voorstel van de heer Van Leeuwen (V.V.D. en de afschaffing van het „aanmerkelijk belang" Dit laatste is een voorstel van de heer Van de Wete ring (C.H.). Hij vroeg namelijk of iemand, die een „aanmerkelijk belang" in een onderneming bezit (M of rneer van de uitstaande aandelen) en tot verkoop van dit bezit overgaat, niet meer over het verschil tussen aan- fn verkoopbedrag inkomstenbelasting hoefde te betalen. Het merkwaardige is, dat men nu niet weet of de Kamer hiermee zal accoord gaan. Een voorstel als de franchise op de vereveningsbpfring kan alleen als motie i worden ingediend, aangezien er geen wetsontwerp is, waaraan men dit voorstel kan vasthaken". Zulk een motie is niet .„gediend en Dinsdag begint de artikels- Bewijze behandeling, waarin het niet kan worden ingepast of prof. Romme zou debat. De minister-president dr Drees, had ia zijn rede nog eens gezegd, dat hij liever had gezien, dat pfof Romme zijn motie zou hebben ingetrokken. Hij heeft deze nu aangehouden. De regering gaat het er slechts om vrij en ongebonden met de Stichting van de Arbeid en de S.ER te kunnen onderhandelen Prof. Romme kreeg aan het einde der vergadering nog de gelegenheid voor de derde maal over z|jn motie te spreken. Hij gaf toen als zijn uiteindelijk standpunt I op" lette. te kennen, dat hij intrekken van de motie r, c f „;t„gvcnniveaii «snre- „raematuur achtte, omdat daaruit wellicht °Yer Uitgavenniveau spre een verkeerde conclusie zou kunnen wor- kend, sprak de bewindsman de ver- den getrokken. Overnemen van de ge dachte van de heer Schouten om dienaan gaande alleen een principiële mtspraak uit te lokken achtte hij ook verkeerd, om dat hij dan te vaag zou worden. Hjj vond het beter, dat de gedachte van een vrijere loonvorming zou blijven rondwaren in dit complex van besprekingen en ver zocht dus de voorzitter de motie aan te houden, maar haar van deze agenda af te voeren. Minister Van de Kieft bestreed de me ning van de heer Lucas, dat het aantal ambtenaren maar vrijelijk zou oplopen. De getallen, die de heer Lucas had genoemd. 4000 méér voor 1953 en G000 meer voor 1954. waren slechts ramingen. Indien men de stand van zaken naging op 1 Juni 1953, zou men zien, dat men belangrijk onder deze ramingen was gebleven wat zou uit wijzen, dat de regering hier met zorg wachting uit, dat de begroting voor 1955 belangrijk lager zal zijn dan deze. Ook de financiering van het tekort op de kapitaalmarkt zou, zo meende de minister, geen moeilijk heden baren. Het zou hier gaan om een bedrag van 800 millioen. In 1953 had de markt vlot f 740 mil lioen opgenomen. Het zou zeker mogelijk zijn dit ook nu te finan cieren met lang lopende leningen, Vermelding verr'tent nog, dat minister Van de Kieft zwichtte voor de Kamer, die zich algemeen had uitgesproken tegen de voorgestelde mogelijkheid in artikel zes der Rijksbegrotingen om interne af- en overschrijvingen mogelijk te maken, zodat er geen suppletoire begrotingen meer nodig zouden zijn. De bewindsman zei nu, dat hij zou be vorderen. dat deze artikelen uit de Rijks begrotingen zouden worden teruggenomen Jn plaats daarvan zou hij zo spoedig moge lijk komen met een wetsvoorstel tot wijzi ging van de Comptabiliteitswet, waarin dit zou worden mogelijk gemaakt. Communisten contra minister Suurhoff (Van onze parlementaire redacteur) Den Haag, 30 October. Aan het einde van de vergade ring van de Tweede Kamer kwam het nog tot een botsing tussen mi nister Suurhoff en de communis ten, toen de bewindsman bepaalde voorstellen van de communisten bestreed. HÜ haalde een Russisch voorbeeld aan, waarmee de com munisten er maar bekaaid afkwa men. Daarop begonnen de heren Wagenaar en Reuter te schreeuwen, minister Suurhoff in conflict met C.p.n zoals de gewoonte is, als zij in ae knoei zitten. De minister had het over een manifest van de C.N.V.: „als de heer Reuter het juist heeft samengevat". Toen was de hel los. „Wij zijn niet allemaal zulke leugenaars als jq! riep Bell „Leugenaars!" schreeuwde W; 1 irpnq ny De heer Kortenhorst hamerde Minister Suurhoff kon natuur^ lijk op die kwalificatie „leugenaar niet antwoorden en voegde dus de voorzitter toe: „Ik verzoek de voor zitter mij hiertegen in bescherming te willen nemen." ook (Vervolg van voorpagina) Er was in de Kamer nogal aanmer king gemaakt over de ingenomen heid van de regering met liaar eigen beleid. „Och", zei de heer Van de Kieft, „je moet iedere dag zoveel beslis singen nemen. Als ik bij iedere be slissing mijzelf zou moeten afvra gen: heb ik het nou wel goed ge daan, dan had je eenvoudig geen leven. En", zo zeide hij voorts, „als ik de heer Welter met gloed en verve zijn rede hoor houden, denkt hij dan ook: doe ik het nou wel goed? Wel nee!" Hierover had ook de minister-pre sident gesproken. Deze had de ver wijzingen naar de vroegere politiek, die zoveel gunstige resultaten had opgeleverd, teruggekaatst met de opmerking, dat het de Kamer zelf was, die altijd weer op de gevolgen van de vroeger gevoerde politiek wees en dan moest hij wel ant woorden. Bovendien had de regering het recht te doen uitkomen, dat die eritiek op een vroeger gevoerd beleid niet redelijk was. Justitie kunnen worden be de Kamer tenminste voor een deel tevre den zou zijn gesteld. Maar in plaats daar- van vraagt de heer Bommer nu voor de bedrijfspanden ook 141 pet. En dat vond de minister wat orbegrijpelijk. Over het aardgas, waarover de heer Janssen had gesproken, zei minister Zijl stra, dat men hem toch niet zou kunnen verbieden een beleid te voeren. Als hij bij het overleg met de gemeenten nu maar de normale beslissingen zou kunnen nemen, dan kon de zaak later bij het debat over het aardgas nader met de Kamer worden uitgevochten. H(j gaf tenslotte nog een zeer interessant college over de sociale markteconomie Ons stelsel, zo zei minister Zijlstra tot de heer Welter, is socialer en kent groter ruimte toe aan de markt dan bijvoorbeeld In Duitsland. De communisten hadden nog een motie ingediend om een loonsverhoging van 6 pet hoewel zij hadden beweerd, dat ook deze veel te laag was. Minister Suurhoff had er slechts dit commentaar op, dat hij aannam dat de Kamer deze motie zou behandelen voor wat ze waard was. Minister Van de Kieft: „Heb ik het nou wel goed gedaaim" Het verzoek van de heer Weiter om nu maar eens algehele amnestie te geven aan politieke delinquenten beantwoordde dr Drees met de opmerking, dat degenen, die nog zaten, voor het allergrootste deel ernstige misdaden hadden bedreven. Overigens zou deze zaak beter bij de be- W*S®WS| Voor de vijf', Wk J dc maal houdt f dc Nederlandse «JL> 'i centrale vereni- ■i1ging tot bestrij- - I ding der tuber- culose dit jaar J haar Kcrst- sluitze gelactie, die tot. Kerst- >K m '-al duren. „J Net vorige jaar werd door de fffgl verkoop van «apli&Ét sluitzegels, die drie cent per stuk kosten, een netto-opbrengst van f 46.000 bereikt. Ons land slaat een goed figuur met de tuberculosebestrijding. Het ts even wel zaak niet te verslappen, zodat een beroep op de weldadigheid van de Ne derlandse bevolking wordt gedaan. Komt ét bekende Emmdbloemcollecte geheel ten bate van de plaatselijke ver enigingen op het gebied der tuberculose- besti jding, de opbrengst van de Kerst- sluitzofelactie komt ten goede aan de provi. Male bureaux en aan de nazorg van t.b.c.-patiënten. Weliswaar wordt het leeuwenaandeel van de kosten der t.b.c.-bestrijding door het Rijk betaald, doch er moeten gelden beschikbaar zijn voor posten, die niet door het Rijk worden vergoed. De Em- mabloemcollccte en de Kerstsluitzegel- actie moeten dan ook worden gezien als een aanvulling op de subsidie-inkomsten. Het salaris van de zusters, die ten be hoeve van de nazorg in dienst zijn, wordt bijvoorbeeld voor twee-derden door het Rijk vergoedzodat er gelden moe ten komen voor het resterende deel van het salarisalsmede voor de aanvulling van de pensioenpremie van f 150 per jaar af. De nazorg, die onder meer in handen is van de bij de Nederlandse centrale vereniging aangesloten vereniging tot behartiging der belangen van t.o.c.- patiënten in Nederland, wordt niet ge subsidieerd. Dank zij de gelden, die oui- ten de Rijkssubsidie om worden ontvan gen, kunnen ex-patiënten, die niet m nun oude beroep kunnen terugkeren, aan scholings- of herscholingscursussen deelnemen. Ook worden traihingstoesla- gen verstrekt aan oud-patiënten, die nog niet het volle loon van vaklieden kun nen verdienen, omdat zjj in een bepaald beroep nog niet voldoende zijn geschoold. De zegels, die ook dit jaar voor drie cent bij de verscheidene verenigingen en instellingen en waarschijnlijk ook in stands in grote winkelmagazijnen zijn te verkrijgen, zijn groen 'van kleur en tonen behalve het t.b.c.-kruis in het rood een besneeuwd dennentakje. De zenels zijn ontworpen door Dirk van Gelder uit Veere groting van sproken. En dan kwam de kwestie van het bank biljet weer ter sprake. Als ds Zandt spreekt, zo zeide dr Drees, dan moet men dat meer beschouwen als eer getuigenis dan als een mogelijkheid tot debat. Onze opvatting is, zo zeide hij, dat het niet ge heel past in deze tijd. Ds Zandt vraagt eerbied voor de geloofsovertuiging van een ander en wil dus geen afbeeldingen van heiligen op bankpapier en hij beroept zich daarbij op artikel 36 van de geloofsbelijde nis. waarin staat, dat de Staat de dienst van God moet handhaven. Maar, zo zei dr Drees, daar staat nog meer en wel, dat de Staat alle valse godsdiensten en afgoderij moet weren en uitroeien. Daaronder verstaat ds Zandt ook de Katholieke Kerk. De Staat zou dus tot plicht hebben de Katholieke godsdienst uit te roeien en dat vraagt ds Zandt dan tegelqk met de eis van eerbied voor de overtuiging van anderen. Men kan dit moeilijk ernstig nemen, vond dr Drees. Minister Witte betoogde nog eens, dat het onmogelijk was, nu reeds een plan op te zetten hoe de huurverhoging in de toe komst zou moeten verlopen. Er zijn teveel onbekende factor. Wel zei hf nog eens, dat er waarschijnlijk in 1956 een nieuwe huurverhoging zal volgen. Het amendement-Bommer om het peil van huurverhoging voor de bedrijfspanden terug te brengen tot dat van de woningen, bestreed minister Witte eveneens. Men heeft aangedrongen, zo zeide hij, op een huurverhogingspercentage van 151 pet. de regering is, wat de woningen betreft, ge gaan tot 141 pet, maar voor de bedrijfs panden tot 151 pet. Men zou zo zeggen, dat De geheimzinnigheid rond de verdwij- l luiden als teken, dat hij hulp nodig had. PROF. ROMME heeft, zoals men in ons blad van gisteren kon lezen, zijn motie inzake de loonpolitiek in de ijskast opgeborgen. Een „koud kunstje" zal misschien een enkeling zeggen, die meent, dat de lei der van de K.V.P.-fractie hoog van de toren heeft geblazen, doch zich thans vreest te branden, Toch is deze motie geen „koude druk te" geweest. Prof. Romme 'heeft immers zijn motie niet ingetrokken. Hij wil de verdere besprekingen, waartoe de rege ring overging, eerst afwachten en wel op verzoek van de Minister-president zelf. Had hij thans het vuurtje verder aangeblazen, dan ivas het zaakje moge lijk gaan overkoken. En het geval van de kook geraakt! Men dient dit vooral in het oog te houden en zich niet door spotters van de tegenpartij van de kook te laten bren gen. Immers de motie is niet van de baan! Met een variatie op een oud spreek woord zouden wij hier willen poneren: „Wat in de ijskast staat, bederft niet'." ning van de Poolse priester in Engeland, father Borinsky, van wie men nog steeds geen spoor heeft ontdekt, is plotseling groter geworden door de poging tot ont voering van diens vriend en landgenoot, pater Mieczyslaw Bossovski heiast met de zielzorg van een groep Polen in Staf ford. De 37-jarige Poolse priester, ex-gevan gene van Russen en Duitsers, heeft van zijn kerkelijke overheid opdracht gekre gen, niet over de poging tot ontvoering te spreken. Zijn parochianen echter heb ben medegedeeld, dat kortgeleden een grote, zwarte luxe wagen voor het huis, waar pater Bossovski woont, stopte. Drie mannen stapten uit en klopten tegen het slaapkamerraam. Father Bossovski zou volgens dezelfde inlichtingen aan de drie mannen hebben gezegd onmiddellijk weg te gaan, of hij zou de kerkklok Toen de mannen niet weggingen holde de priester naar de kerk, maar daar kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat er geen geluid uit de toren kwam. Later bleek, dat de klepel met doeken was omwikkeld. De pater verstopte zich toen in de kerk. Omwonende Polen, die iets ongewoons hadden gemerkt, snelden toe en belden de politie op. De drie mannen in de zwarte auto maakten toen snel, dat ze weg kwamen. Sinds de gebeurtenis wordt de pastorie dag en nacht door de parochianen bewaakt. President Eisenhower heeft Vrijdag de arrestatie van de Poolse kardinaal Vyszinski door de Poolse autoriteiten aan gehaald als een van de redenen om te betwijfelen of communistische regeringen „overeenkomsten, welke eventueel zouden worden bereikt om de spanning in de we reld te verkleinen", zouden nakomen. In een brief aan het republikeinse lid van het Amerikaanse huis van afgevaar digden, Zablocki, verklaarde de presi- Japan en de Ver. Staten zijn overeen gekomen, dat de Japanse defensie-strijd krachten zullen worden uitgebreid, aldus is Vrijdag te Washington officieel bekend j dent, dat de arrestatie en internering van gemaakt. De omvang van de voorgeno- de kardinaal „zeer ontmoedigend is voor men uitbreiding der 110 000 man omvat- diegenen onder ons, die uitzien naar teke- tende strijdmacht is niet genoemd, maar nen van communistische bereidheid om in gezaghebbende kringen denkt men, dat de eerste menselijke rechten als vrijheid dit aantal minstens verdrievoudigd zal j van gedachte en geweten te eerbiedigen", worden. Wanneer de weergoden Ouwer kerk gunstig zijn en er geen mist komt, wanneer de aanvoer van stortsteen en andere materialen ge stadig kan voortgaan en het werk programma kan worden gehand haafd, zal over ongeveer tien dagen het laatste dykgat in het gehele rampgebied zijn afgesloten, het stroomgat van Ouwerkerk. Gisteren, begon het voorspel van de definitieve afsluiting van de Vierbannen- nolder toen in het gat de eerste phoenix- caisson werd geplaatst. Aanvankelijk scheen de mist nog roet in het eten te willen gooien, waardoor het oorspronke lijke plan om de caisson bij vloed van zijn ligplaats tussen Schelphoek en Z'erikzee naar Ouwerkerk te slepen niet door zou kunnen gaan. Pas veel later kon daarmee een begin worden gemaakt toen de mist toch was opgetrokken. De stroom, ontstaan tengevolge van het vallen van het water, maakte inschakeling van een aantal sleepboten noodzakelijk Veertien sleepboten slaagden er in de caisson ruim op tijd bij Ouwerkerk te krijgen, waar de bezinking intussen reeds was gereed gekomen. Alles was klaar om de phoenix te ontvangen. Dc plaatsing zelf verliep buitengewoon vlot De sleepboten trokken en duwden het gevaarte op zijn plaats en om onge veer vier uur gistermiddag werd het sein gegeven de afsluiters open te zetten. Bin nen een kwartier lag de caisson op de bodem van het gat. Het werk van de vele arbeiders, die hier werken en die door het maken van lange werktijden het uiterste hebben gegeven, is met succes bekroond, terwijl teven® het bewijs is geleverd van de uitstekende voor bereidingen en plannen van ingenieurs en technici. Met grote belangstelling zien de be woners van Schouwen-Duiveiand uit naar het moment, dat het stroomgat bij Ouwer kerk gehéél zal zijn gesloten. Nog drie caissons zullen dan nog moeten worden geplaatst, voordat met dit sluiten van de Vierbarmenpolder het gehele rampgebied, negen volle maanden na die catastrophe, eindelijk definitief dicht is. HET ligt voor de hand, dat wij in de opeenvolgende viering van Aller heiligen en Allerzielen gemakkelij ker de tegenstelling dan de twee-een heid zien. Van het glorieuze epistel over de 144.000 getekenden en de zaligprijzin- gen uit de Bergrede is het immers geen geringe stap naar de rouwvolle strofen van het Dies Irae. Maa- ai-" oor Na de treurnis van Goede Vrijdag de vreugde om de Verrijzenis, na de luister van Allerheiligen de rouw om de over ledenen, die de gelukzaligheid nog niet deelachtig werden. Hoe werkelijk deze gemeenschap is, wil echter niet gemakkelijk tot ons be wustzijn doordringen. Meer dan een eeuw rationalistisch denken, heeft onze ontvankelijkheid voor de mysteries van het Geloof niet bepaald vergroot. De leer dat de Heiligen onze voorsprekers kunnen zijn en wij door ons gebed de zielen in het vagevuur kunnen bijstaan behoort tot de terreinen van onze reli gieuze denken waar een exacte redene ring ons niet vooruit helpt en onze be langstelling dus niet kan werken met de dagelijks gehanteerde middelen. Teveel moeten wij constateren, dat hun levensgang ons wordt voorgescho teld als een reeks van daden, die pre cies zijn, zoals het behoort en te weinig ervaren wij hun optreden als een naar eigen aard verwezenlijken van Gods boodschap. VEEL gemakkelijker dan met de Hei ligen verkeren wij in de geest met de zielen in het vagevuur. Is het niet tekenend, dat wij op 1 November al in de vroege avonduren net accent naar Allerzielen verleggen en trachten een aflaat voor 'n bekend of onbekend ziel tje te verdienen. De zonde lijkt ons, zo veel begrijpelijker dan de deugd en de straf zo werkelijk in vergelijking met de hemelse glorie, die geen oog heeft gezien en geen oor gehoord. Toch dient bij alle medelijden om het leed der zielen in het vagevuur hun de finitieve bestemming, de zaligheid, niet te worden vergeten. Het oordeelstafe reel, dat de middeleeuwen even sug gestief hebben ontwikkeld in de beeld houwkunst als in het Dies Irae stelt ons voor ogen hoe de bokken van de scha pen worden gescheiden en tot de laatsten horen, niet alleen alle Heiligen, maar ook alle zielen, die wij op 2 November gedenken. Zij staan daarbij aan de rech terhand des Heren en zo kan de vreug de van Allerheiligen zelfs het rouwfloers van de volgende dag doorbreken. Iets wat trouwens ook is weggelegd voor onze dankbaarheid om het onuitwisbare feit, dat wij, bij al ons onvermogen ten opzichte van de Heiligen, ten aanzien van de lijdende Kerk een macht bezit ten, die van ingrijpende aard is en rechtstreeks uit Christus Verlossingdaad voor ons allen voortvloeit. De weerverwachting van het KNMI, geldig tot Zondagavond, luidt: Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, maar later van het Westen uit opkla rend. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur Zondag 1 November: Zon op 7.34 uur, onder 17.12 uur, Maan op 1.54 uur, onder 15.06 uur. Maandag 2 November: Zon op 7.36 uur, onder 17.10 uur; Maan op 3.03 uur, onder 15.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1