Nieuws uit STAD en OMTREK Gemeenteraad was kort en bondig ma j Uw oude bed.... LANGS DE LIJN W oordkoppelings-puzzle TREINEN stoppen niet meer sturendamw achter. Ton van Duinhoven vertelde loscopen 0per tfle Hij hing aan 'n 15 meter hoge dakgoot en... hij heeft hoogtevrees 1 U1T 75 "aargangen HOUTMAN ssr MUZIEK Us*-,-1 De begroting voor 1954 wordt van 20 tot 25 November behandeld Bezwaren van de V.V.V. NIEUW! SCHIEDAMSCHE COURANl PAGINA 2 ZATERDAG 31 OCTOBER 1933 BURGERLIJKE STAND VEILINGUITSLAG KOSTELOZE INENTING PUNTEN J. G. HAKKERT VERLAAT SCHIEDAM RECHTSGEDING TEGEN N.V. CICHOREI VERKOOP KANTOOR MEDISCHE ZONDAGSDIENST ONTPLOFFING IN GARAGE SLAAP GEZOND: SLAAP OP KAPOK 1 HET MOBILISATIEKRUIS BRAND OP EEN SCHIP DIEVEN VAN ACHTER- LICHTJES AANGEHOUDEN JEUGDIGE DIEVEN -v>*L?L Ton - Duin- PASSAGE THEATER Robinson Crusoe Co SECRETARIAAT TOONKUNST DAMCLUB „SCHIEDAM" AUTO IN BRAND AGENDA IN ROTTERDAM EEN ROYALE AANBIEDING ■•FV V/'* OUDE SENEVER Een vrij lange agenda is door de raad gisteravond kort en bondig afgehandeld. Ze omvatte de voorstellen van B. en W., waarvan we in de afgelopen week reeds melding maakten, alsmede enkele benoemingen, die geschiedden volgens de door B. en W. gegeven aanbevelingen. De burge meester, mr J. W. Peek, deelde mede, dat bet in bet voornemen ligt, de begroting voor 1954 van 20 November tot indien nodig 25 November te behandelen in een serie avondvergaderingen. Naar aanleiding van de mededeling omtrent het gereed komen van de te keningen voor de nieuwe school voor buitengewoon lager onderwijs m Nieuwland merkte de voorzitter van de R.K. Raadsfractie, Ir W. H. v. d. Toorn op, dat het gebouw in deze om geving ongetwijfeld goed zal passen. Hij bracht vervolgens hulde aan de wethouder van onderwijs, de heerH. Sabel, aan wiens onvermoeid werken het te danken is, dat een dergelijk schoolgebouw kan worden opgericht. De heer van Lith deed hierna me- dedeling, dat de papieren van het nieuwe raadslid Collé in orde zijn be vonden en deze communistische ver tegenwoordiger tot de raad kan wor den toegelaten. We zullen hem dus in de eerstvolgende raadsvergadering zien verschijnen. In verband met het voorstel tot ver koop van ongeveer 2400 vierkante me ter grond aan de N.V. S. de Wied te Leeuwarden informeerde de heer Bosch (VVD), wat voor soort onder neming het is, die zich nu in Schie dam gaat vestigen. Wethouder Th. J. v d Berg vertelde hem, hetgeen wij reeds publiceerden en wel, dat het hier gaat om een darmenverwerkings industrie. De wethouder sprak van een darmenveredelingsindustrie. Op vra gen van de heer Bosch, hoeveel arbei ders er in werkten, of de Schiedamse arbeidsmarkt er voordeel van zou hebben en in hoeverre deze industrie overlast aan de omwonenden zou kun nen bezorgen, deelde de heer v. d. Berg het volgende mede: Er werken te Leeuwarden 200 arbeiders. Onge twijfeld zullen er Schiedamse werk krachten te werk worden gesteld. We kunnen hieraan toevoegen, dat voor 7nver wil tG L66UW3rd6n vsmsïïiön, het niet in de bedoeling van de N.V. S. de Wied ligt, om de arbeiders, die nu in Leeuwarden bij haar werken, en bloc naar Schiedam over te brengen. Aangaande de overlast merkte de wet houder op, dat te Leeuwarden wel eens beweerd is, dat het afvalwater van de onderneming de stadsgrachten vervuilde. Maar dit is onjuist geble ken. Bovendien zullen alle maatrege len worden genomen, teneinde over last te voorkomen. Het afvalwater zal onder strenge controle staan. We stippen nog aan, dat de nieuwe directeur van Gemeentewerken, de heer v. d. Akker, die adjunct-directeur van Gemeentewerken te Leeuwarden was en met ingang van 1 November zijn functie hier ter stede aanvaardt, ten aanzien van de vestiging der dar menveredelingsindustrie geadviseerd heeft. Het voorstel tot. het aanbrengen van verbeteringen in het hoofdbureau van politie werd gedeeltelijk afgevoerd De raad zal het bij de behandeling der aangelegenheden van de politie bij de begroting onder de loupe nemen. De heer van Schoneveld (AR) heeft Advertentie. BRENGT VERRASSEND VEEE GELD OP, als U het Ibij ons inruilt voor een nieuw 1 Schrijf onder no. S 588 Nieuwe Schied. Courant, Dam 18, en wij I komen U de prijs zeggen, die we voor Uw oude bed geven. ten slotte nog enkele opmerkingen ge maakt over de 168 woningen, in ver band waarmede B. en W. een finan- cieringsvoorstel hadden ingediend. Hij vroeg zich af, of bij uitbreiding van de woningwet-woningbouw de parti culiere sector niet in het gedrang kwam, sprak overigens zijn waarde ring uit over wat architect Groosman met zijn meer traditionele systeem bouw presteert. Echter, zo stelde hij vast, elk huisje heeft z'n kruisje en men klaagt in de nieuwe woningen over portiekwee. Dit bestaat uit veel herrie en rumoer. Zou men bij een volgende faze in de woningbouw er rekening mee willen houden, dat de portieken niet bepaald alles zijn? De wethouder voor de woningbouw, Mr M. M. van Kinderen, antwoordde de heer van Schooneveld, dat hij nog geen klachten had gehoord. Er zou intussen zo veel mogelijk rekening met deze zwarig heid worden gehouden. Voor het overige had de wethouder zich over het betref fende gemeentestuk verbaasd. Dit spreekt van 168 woningen, die er later 200 werden. Maar van het begin af aan zijn de plan nen op 200 woningen berekend geweest en wel 168 woningen in een aantal blokken en 32 woningen boven bedrijfspanden en winkels in totaal dus 200. De heer van Kinderen zag ten aanzien van de particu liere woningbouw geen gevaar voor de toekomst. Er zal bovendien meer bewe gingsvrijheid aan de woningbouwvereni gingen worden gegeven en hun activiteit zal worden gestimuleerd. We herinneren er hierbij aan, dat de wethouder bij het hijsen van de vlag op de nieuwe woningen in de Lekstraat mededeelde, dat het hui- zenbezit voor de gemeente te zwaar wordt en ook de woningbouwverenigingen zullen worden ingeschakeld bij het lenigen van Schiedams woningprobleem. Hierna ging de raad in besloten ver gadering, ter behandeling van de spoor wegplannen. We konden hierover indertijd reeds melden, dat deze goeddeels in een voor Schiedam gunstige zin zijn opgelost. GEBOREN: Joris en Hendrik Willem, tweeling van J. Hersbach en H. W. van Katwijk; Gerritje d. van J. Bats en I. van der Waal; Jerry W. z. v. G. Eijgendaal en R. M. Lutz; Jacoba d. v. A. P. van den Akker en M. T. van der Snoek. Voor ons kantoor staat een boompje, een klein, mager gevalletje, midden in een plantsoen vol klei. Zo nu en dan kijken we van ons werk op om eens even bemoedigend te glimlachen tegen het jonge ding. Het staat er zo verlegen, so angstig dicht tegen de paal geleund die hem stutten moet. Blaadjes heeft-ie nog niet, alleen een paar sprieterige takken die ner veus jcs wiebelen op de wind, We weten eigenlijk niet of het een iep is, een plataan of iets anders. Wij weten alleen dat het een boom is, onze boom, De jongste bediende wou er de eerste ochtend de beste al zijn fiets tegen zetten, nou! Met zijn allen hebben we het ventje zo krachtdadig „liefde voor de natuur" bijgebracht, dat-ie huilend beloofde het nóóit weer te doen. De werkmeester, die boven het kantoor woont, hebben we op zijn hart gedrukt dat-ie goed op ons boompje zou letten. En als het gaat regenen moet je hem binnenhalen", zei de chef-tekenaai De procuratiehouder bracht gisteren een potje „Pokon" mee en de maga zijnmeester dacht dat het misschien geen kwaad kon om er voorlopig een windscherm omheen te zetten. Ja, je dóet wat voor een boom tegenwoordig. Vroeger hadden we een heel bos om ons heen en geen mens die er ooit naar keek. Sebastiaan. Tijdens de gisteren ten overstaan van notaris P Schaberg gehouden afslag ziin de panden: Schiedamseweg 2, vlaar dingseweg 1, Kethel, voor ƒ8900, Vlaar-1 dingseweg 5 voor 800, Vlaardingseweg 7 en 9 voor 675, Vlaardingseweg 11 voor ƒ900, Vlaardingseweg 13 eveneens voor 900, Vlaardingseweg 15 voor 925, Vlaar dingseweg 17 voor 1150, Kethelstraat 5, Schiedam, voor 1200, Kethelstraat 7 en 9 voor 9500, Kethelstraat 11 voor ƒ1350 en Verbrande Erven 14 voor 375 verkocht. Op Dinsdag, 3 Novembef des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het_ gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen medebrengen. Advertentie MEN HEEFT HET kunnen lezen. Wie naar woongelegenheid zoekt er zijn in onze stad zoals be kend ruim vier duizend gevallen krijgt punten toegekend. De verschillende hoedanigheden van zijn noodtoestand worden op punten ge waardeerd. j. De man van onze Huisvesting, de heer v. d. Grind, is vóór het puntenstel- SelHij is natuurlijk ook de man, die het probleem van de woningnood ^et op punten zou xoillen overwinnen, maar het eenvoudig knock out zou willen slaan. Wat dit betreft, is hij beslist niet de eHOverigens heeft men uit hetgeen de heer v. d. Griend zei in de jaarvergade ring van Volkshuisvesting te Vlaardin gen wel kunnen opmaken, hoe ^gewik keld het probleem is. Zijn speech wt^mel de van vreemde woorden als con/itcien, indicaties zonder meer, contmu-diensten, morele en sociale indicaties. 7, De knock out zou naar vanzelf spreekt, het bouwen van heel veel wo ningen zijn. Maar dit is naar het schijnt in ons land een onmojjelykheid.^ De bekende musicus, de heer J. G. Hak kelt, is met ingang van 1 December be noemd tot organist van de Ned. Hervorm de kerk te Zoelmond in Gelderland. Het is zijn bedoeling zich daar te vestigen, na een 37-jarige werkzaamheid als musicus in onze stad. De heer Hakkert is thans nog organist van de Westerkerk aan de Aleidisstraat. Hij is uit de Betuwe afkom stig en gaat dus naar zijn geboortestreek terug. Op 27 September 1.1. hebben B. en W. met gebruikmaking van de bevoegd heden, hun verleend bij de Woonruimte- wet, van de N.V. Cichorei Verkoopkan toor gevorderd de eerste verdieping van het pand Jacob Catslaan 20, in welk pand deze N.V. is gevestigd. De eigenares heeft daarop de Gemeente in kort geding gedagvaard en bij de rechter de buitenwerkstelling van de vordering verzocht. Dit verzoek is afge wezen, waarop het geschil ten principale voor de arrondissements-rechtbank is gebracht. Mitsdien hebben B. en W. de raad voorgesteld verweer te voeren tegen de eis van de N.V. Cichorei Verkoopkantoor te Schiedam inzake de vordering van een gedeelte van het pand Jacob Catslaan 20 alhier, zowel in eerste aanleg, als, zo nodig, in hoger beroep. Iedere horizontale rij vormt twee woorden van een gelijk aantal letters, zo danig dat de laatste letter van het eerste woord tegelijk de eerste letter van het tweede woord is. Als de juiste woorden volgens de aangegeven bete kenis worden ingevuld, ontstaat op de middelste r(j van boven naar beneden een spreekwoord. De betekenissen zijn Horizontaal; 1 tenbedrage van mu zieknoot, 2 groot water getal, 3 ver driet erkentelijkheid, 5 jaargetijde lichaamsdeel, 6 onbeweeglijk rond voorwerp; 7 snel roeipen, 8 muziek noot maat, 9 stap muzieknoot, 10 oude munt rivier in Spanje, 12 Ger maanse godheid navigatiemiddel, 13 aanlegplaats nobel; 14 zeef getal, 15 landbouwwerktuig persoonlijk voornaamwoord, 16 uitroep van mede lijden varkensvlees, 17 driezang vloeistof, 19 bij gevolg vogel, waar naar een bekend vliegtuig werd ge noemd 20 metaal overleden 21 vis hoop 22 uitgave lidwoord, 23 nimf grondgebied, 24 arbeid schaafsel, 26 uitroep tot besluit bekende die- rentuin, 27 zeedier liedjeszanger, 28 vragend voornaamwoord gemeente- weide, 29 telwoord muzieknoot. Verticaal: 3 onderwijs, 4 wig, 10 werk plaats, 11 lichaamsvocht, 17 ogenblik, i» belofte, "24 zwakke plek in het ijs, zo deelnemer Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Er zijn vier prijzen van 2.50 beschikbaar. Over de puzzle-rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoord- puzzle van verleden week is: Horizon taal: 1 etalage, 6 agentes. 12 Rome, 13 gratie, 14 en. 16 tong, 18 klos, IJ va 20 mat, 22 room, 23 on, 24 ram, 25 eden, 27 te, 28 op, 29 kaap, 30 Neira, 32 som, 34 panne, 35 tel, 36 fa, 38 tang 40 li, 41 pi, 44 rust, 47 la 49 ore, 51 feest, 53 kap, 55 parel, 57* fret 58 ba 59 as, 61 mede, 62 eik, 63 ra 64 brem, 66 leg, 67 re, 68 de- ka, 70 Iran, 72 na, 73 Madera, 74 idem, 76 etagere, 77 reegeit. Verticaal: 1 element, 2 ar, 3 lot, 4 Amor, 5 genot. 6 ark, 7 galop, 8 Eton, 9 nis 10 te, 11 stamper, 15 nadeel, 17 Goes, 19 vaan, 21 teil, 24 rang, 26 nr., 28 om, 29 kans, 31 af, 33 of, 34 pa, 37 alt. 38 til, 39 fust, 42 treden 43 offerte, 44 reek, 45 s.t., 46 ja, 48 A.P., 49 Orel 50 elegant, 52 Erie, 53 ka, 54 pari 56 a.m., 58 baker, 60 serie, 63 rede, 65 made. 68 dag, 69 are, 71 neg, 73 ma, 75 me. Prijswinnaar van deze week: mej. G. M. Dickman, Singel 20a, Schiedam. De prijs wordt per postwissel toege zonden. Deze week zal de medis.'.ie Zondags dienst, die van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagavond 12 uur duurt, worden waar genomen door Dr Houthuysen, Swammerdamsingel 43. tel 68516; dr Geerdes, Veenlantstraat 2, tel! 68357; dr Hoogendiik, Tuinlaan 74, tel. 68785. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan od. De sectie Vreemdelingenverkeer der S. G. stelde het volgende vast, in verband met de op 4 dezer ingegane winterdienst- regeling der Spoorwegen De sedert minstens een vijftal jaren des ochtends alsook des a onds van Hoek van Holland over Oldenzaal naar Duitsland en de Scandinavische landen rijdende treinen D 191 en D 171, hebben steeds te Schiedam gestopt voor het laten in- en uitstappen van reizigers. Zulks 1 tevens wat be- Intussen, we zijn benieuwd Haag aan onze stad voor het volgend jaar aan bouwvolume zal toewijzen. Dat gebeurt deze maand, fcoordewwe. Vooral ook, omdat tn Rotterdam en Vlaardingen wel eens gemompeld wordt, dat Schiedam zich in Den Haag met een kluitje in het riet laat sturen. Het Hikt ons onwaarschijnlijk, want voor de toewijzing van het bouwvolume gelden toch algemene regelen Overigens hebben we zo'n idee, dat de bewoners, die straks ten behoeve van de bouw van het nieuwe stadhuis Kun wo ningen zullen moeten ontruimen, graag zullen weten, hoeveel punten zij zullen krijgen, om in de eerstvolgende zeven jarendie volgens menselijke bereke ning de woningnood nog zal duren, een behoorlijk dak boven hun hoofd te knj- °6Sommigen hunner uemeie« «lc'i reeds in de gedachte, dat er wel mets van die bouw zal komen. Er zijn emmers wel meer grote plannen geweest, zeggen ze. Maar dezulken zullen op de Singel toch wel een beetje beteuterd staar te kijken. Want daar is ^mersdemoder nisering van het wegdek i,pf wel, naar ons ter ore kwam, methe* oog op de stadhuisnlannen. De betcenae bocht zal niet onder handen genomen worden. En het voorstel tot het maken van een keurig hek rond de niine van Matne- nesse. Schiedams historische glorie, is ook al ingetrokken. Het kwam niet m 6Naar het schiint. moet de financiële commissie die 1810. welke er voor ge vraagd ziin. eens nader bekijken. Maar het kan natwrlUk ook verhand houden met de stadhui srda.nv en IMt is overigens slechts een veronderstelling onzerzijds. In ieder aeral. Schiedams Huisvesting is voor punten Wel we hebben zo'n idee. dat indien de heer v d Griend de bewoners van bet bedreigde stuk daar bii de Singel het hooastr aantal mm ten toekent, ze hem. on z'n minst een mokkavunt zullen In de garage van de N.V.V. Co aan de Stadhouderslaan heeft gisternamiddag een ontploffing plaats gevonden. De 25- jarige monteur A. K. uit Vlaardingen was er bezig, met een reinigingsmiddel de vloer van het kantoor schoon te maken. Plotseling ontstond er een ontploffing, welke zulk een kracht had, dat de 38-jari- ge boekhouder, L. v. d. B., wonende m de Schaperlaan te Schiedam, door een ven ster gedrukt werd. Tengevolge hiervan werd de slagader in zijn pols doorgesne den. De man is eerst naar het Gemeente ziekenhuis te Schiedam en vervolgens naar dat te Rotterdam gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. De 17-jarige jongste bediende Th. V. uit de Brander-1 steeg te Schiedam kreeg slechts lichte verwondingen aan gezicht en handen, de I monteur eveneens. Het brandje, dat ont-1 stond, kon met een schuimblusapparaat geblust worden. Van het kantoor werden de ruiten vernield, terwijl de muren af bladderden. De brandweer behoefde geen dienst te doen. De N.V. W. H. van der Toorn, kurken- en capsulefabriek Hollandsedert een halve eeuw gevestigd aan de Schie en uitgegroeid tot één der belang rijkste bedrijven in onze stad, heeft in het raam van de sanering van het oude stadsgedeelte achter de Schie de mogelijkheid gekregen, haar fabrieks complex belangrijk uit te breiden en te moderniseren. De hier afgebeelde perspectief-tekening, geeft de nieuwe gevel weer, welke aan het Groen- weegje en de Raam, naar het ontwerp van het Architectenbureau Kramers en Willemsen zal verrijzen. Met de bouw, waarvan de uitvoering is opgedragen aan de fa. Kuypers, alhier, zal spoedig worden aangevangen. Advertentie In een speciale etalage tonen wij matrassen, gevuld met prima JAVAKAPOK. Hierbij zijn ook de moderne CEL- KITS matrassen, welke vele voor delen bezitten. 2-pers. f 159.- 1-pers. f 109.- (kussens inbegrepen) Broersvest 64-66 Schiedam 75ste Jaargang No. 22294 In Musis Sacrum hield de Nederl. Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mo- bilisatiekruis gisteravond haar jaarlijkse feestavond. De aanwezigen werden verwelkomd door de heer P. van Rijn, tweede voorzitter, die zijn hoorders het doel van de bond nog eens in herinnering bracht en de leden aanspoorde de onderlinge band te ver stevigen. Ook wekte de heer Van Rijn zijn luisteraars op tot intensieve deelname aan de Kerstactie ten behoeve van de nage laten betrekkingen. Hierna werden met een minuut stilte de doden herdacht, die als strijder voor hun land het leven lieten. Het Schiedamse Toneel vergastte de le den van het Mobilisatiekruis op een aardig stukje toneelwerk met de opvoering van De Spaanse Vlieg", een klucht waarbij het uitermate kluchtig toegaat. Vooral de heer G. J. Luttervelt als de mosterdfabrikant Kl-inke, speelde bijzon der goed en ook de rol van zijn dochter (mevr Rosman) werd op vlotte wijze ge speeld De heren Zuidgeest en Lankamp zorgden voor de lachsalvo's en het werd een opvoering, welke de aanwezen na afloop een spontaan applaus ontlokte. Aan boord van het aan de Noordvest liggende schip „Orion", is gisteren in de hut van J. H. brand uitgebroken. De hut is gedeeltelijk uitgebrand. Het vuur is door de brandweer met 'n slang op de wa terleiding geblust. De kantoren der Redactie en Adimni- stratie zijn gevestigd te Sehledam Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 59«h« Abonnementsprijs 5.85 per kwartaa 2,— pet maand, 0.47 per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte '0 30 oer millimeter hoogte Bn contract gelden 'agere tarieven w®JjE® bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureau* verkrUgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiëni tot 30 woorden 50 cent Elk woord meei 3 ent Maximum 60 woorden, bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders w°rdf.n qm I diefstal geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentiewezen. 1 Winkels, Plaatsing uitsluitend In tal van stedeii ziet men thans op liet front van een bioscoop de naam Ton van Duinhoven. En op de „poster" van de film, die er vertoond wordt, het reclamebiljet, staat hij levensgroot afgebeeld. Ton van Duinhoven speelt de hoofdrol in de film „Rechter Thomas", die zulk een goede critiek heeft en ook door het publiek grotelijks gewaardeerd wordt, getuige de prolongaties bijna overal: In Amsterdam, in Den Haag, etc. Ton van Duinhoven is Schiedammer. We zijn hem in Amsterdam, waar hij momen teel m het Centraal Theater in een toneel stuk speelt, gaan opzoeken- En in het fameuze „Schiller" op het Rembrandtplein troffen we hem: rustig en evenwichtig als steeds, gemoedelijk en ernstig. Zo is nij ook in de film. Terecht prees de cri tiek hem om zijn rustige spel. Hij is er filmacteur in. Ton van Duinhoven slaagde er in de toneelspeler In hem te onder drukken en het spel te leveren, dat de film eist, ingetogen, beheerst, zonder (vooi de film) onnodige gebaren. Hij is een der gewaardeerde krachten van het gezelschap Ruys. Ongetwijfeld een toneelspeler met toekomst. Iemand, die zijn kunst ernstig neemt en zich er geheel aan wijdt. Hoe hij nu zo opeens in een film terecht kwam? Wel, dat was met zo maar ineens. Hij had, aldus vertelde hij ons, reeds enkele malen voor de film gespeeld en wel in documentaires. Toen de Unilever ten behoeve van haar perso neel en buitenlandse relaties een film van haar geschiedenis liet maken, speelde hij er de rol in van een Jurgens, de marga rinefabrikant, wiens zaken een der grond slagen voor het heden zo machtige con cern vormden. Hij sprak er Engels in. Dit deed hij ook in een KLM documentair SDeelfilmpje, dat eveneens voor de buiten landse relaties onzer luchtvaartmaatschap pij werd gemaakt. Hierin had hij de rol van een jonge mecanicien, die droomt, dat hij piloot is en naar verre landen vliegt. Een gedeelte van de opnamen voor deze documentaire werd te Lissabon op genomen. De politie heeft een 16-jarige leerling- drukker en een zeventig-jarige leerling bankwerker aangehouden als verdacht van diefstal van achterlichtjes van fietsen. De laatste wordt ook verdacht van dief stal van andere rijwielonderdelen. De politie heeft j^gen^aangehouden 'ins van ue mm vcnegue nei accent naar diefstal van Het was hierdoor, dat de aandacht van regisseur Walter Smith op hem gevestigd wer" en deze vond hem de aangewezen acteur voor de rol van de jongeman in „Rechter Thomas". In het boek is de rechter de hoofdpersoon, maar de hande ling van de film verlegde het accent naar ldia hadden gemaaxi aan «v- eetwaren en snuisterijen in hoven opeens f raster- eeiwaic j Ta. zefft hu met e „Tja", zegt hij met een glimlachje, „dat spelen voor de film is toch iets heel merk waardigs. Er wordt van je verlangd, waarvan je als toneelspeler niet eens droomt, zelfs niet in nachtmerries. Stel je voor, voor deze film heb ik als een krankzinnige door nachtelijk Den Haag gelopen. Daar werden in een door de politie afgezette wijk opnamen gemaakt. Ik heb vijftien meter hoog aan een dak goot gehangen. Dat was me een karwei.." „U had geen double?" „Geen sprake van, ik heb het allemaal zelf gedaan en het viel soms niet mee. „Hoezo?", informeren we. „Wel", antwoordt Ton van Duinhoven peinzend, „ik heb n.l. een beetje hoogte vrees Die heb k nog uit mijn jeugd over gehouden geloof ik. Toen ik een jongen was ben ik eens in een van die heel hoge oude bomen in het Sterrebos ge klommen, om de andere jongens te tonen, wat ik durfde. Nu, toen ik helemaal bovenin zat en over heel de werf van Wilton-Fijenoord keek en over een groot stuk van Schiedam, verloor ik opeens mijn evenwicht. Ik viel wel zes meter, van de ene tak op de andere, tot ik in een vork bleef steken. Nogal gehavend ben ik naar omlaag geklommen en toen met mijn ge- zicht op de grond gaan liggen, zo over stuur was ik. Sindsdien schijnt die schrik telkens terug te komen, als ik me op een hoog punt bevind". „En hoe bevalt u nu het leven van een filmacteur? vragen we. „Ik speel graag voor de film en hoop van harte, dat nu „Rechter Thomas'' ook een financieel succes is, spoedig met een tweede film zal worden begonnen, waa'j voor Walter Smith me reeds gevraaga heeft- Voor het overige doe je, wat nei publiek betreft, als filmspeler weer heel andere ervaringen op dan als SPOperönze vragende blik antwoordt Ton van Duinhoven: „als je ergen e®n toneelstuk gespeeld hebt en Je wordt in een café of restaurant door iemand her kend, dan gebeurt het wel, dat hij naar je toe komt en je beleefd vraagt, of hij je even storen maS* Dcm zegt hij, je spel geapprecieerd te hebben en wenst je ver- d;r succes toe. Als filmspeler word je een soort ge meengoed van de massa. Iedereen is fa miliair met je. Op de tram zegt de con ducteur: zeg Ton, je was mieters in die film In een winkel staren ze je aan. Dat is-ie, fluistert de een en de ander wil een gesprek met je aanknopen. Je bent zo'n beetje van alles en iedereen. En natuurlijk krijg jc ook fan mall, van be wonderaars en bewonderaarsters van je spel. Er wordt dus in elk opzicht veel meer vak ie gevergd, als je voor de film speelt, dan wanneer je toneel speelt constateren treft de in omgekeerde richting rijdende overeenkomstige twee treinen. Door de belanghebbende reizigers uit Schiedam, Vlaardingen. Maassluis, Delft en uit de overige omgeving van Schiedam, werd steeds met voldoening voor hun reizen naar en van het Oostelijk en Noor delijk gelegen buitenland van de onder havige treinen gebruik gemaakt. Helaas is aan die gunstige omstandig heid op 4 October, bij het ingetreden zijn der winterdienstregeling der Spoorwegen, een einde gekomen, aangezien de ge noemde treinen, zowel op hun heen- als op hun terugreis, thans te Schiedam zijn gaan dóórrijden, daarentegen wèl zijn gaan stoppen op het 4 October in dienst gestelde station Rotterdam-Noord (gele gen in de voormalige gemeente Hillegers- berg). De aldus door de N. S. genomen maat regel heeft voor Schiedam en zijn omge ving het onmiddellijk gevolg gehad, dat reizigers, daar gevestigd, die naar Noord- Duitsland of Scandinavië moeten reizen nu gedwongen zijn om zich eerst naar Rotterdam C. S. te begeven cm daar over te stappen voor Rotterdam-Noord, waar na op laatstgenoemd station de D-tremen in de reeds genoemde richting eerst kan worden bereikt. Het zelfde incoveniënt in de omgekeerde richting, herhaalt zich voor de terugreis. Tevens mag gewezen worden op het ontstane ongerief voor de niet weinige reizigers die in Rotterdam-West wonen en aldus op Schiedam georiënteerd zijnde, niet langer op het sta""- S 'liedam N.S de genoemde treinen kunnen benutten, terwijl mede de in Rotterda n-Zuid geves- tigden verstoken zijn geworden van het gemak om per trein naar Schiedam rei zend. op laatstgenoemd sta 'on konden overstappen in de beide D-treinen. Het behoeft geen be' dat de ontstane verandering indruist tegen de belangen, vooral van Schied- en Vlaardingen met hun steeds toenemende industrie en scheepvaart hetgeen ook een allengs drukker bezoek van vre--nde zakenreizen- den aan die beide gemeenten met zich brengt, terwijl als eerder vermeld, ook andere naburige gemeenten betreffende deze treinverbindingen over Oldenzaal. achterop z" - geraakt. Het komt aan Vreemdelingenverkeer dan ook zeer wenselijk voor, nodig in sa menwerking met de K-mer van Koophan del en Fabrieken, om er bij de directie der Nederl. Spoorwegen op aan te drin gen, dat tenminste aanvangende met de begin Mei 1954 komende nieuwe dienst regeling der Spoorwegen, de genoemde twee D-treinen, zowel op de heen- als op de terugreis, zoals dat vele jaren het ge val geweest is, te Schiedam wederom zul len stoppen. In het Passage Theater draait deze week een film van de komieken Stan Laurel en Olivier Hardy. Ze zijn er de neven van een schatrijk man in en moeten samen de erfenis delen. Doch als alle belasting, successie rechten, etc. afgetrokken zijn, blijkt, dat er nog belastingschuld is, zodat de beide neven hun heil zoeken in een vlucht op het jacht van hun oom. Ze komen op een onbewoond eiland terecht, maar later komen er nog anderen, o.a. een Italiaan en een Frangaise. Olivier wordt tot pre sident gekozen en alles zou prachtig gegaan zijn, wanneer niet een journalist in de Amerikaanse bladen verhalen was gaan schrijven over de heilstaat en er bij vertelde, dat er uranium gevonden was. Want dan is het hek natuurlijk van de dam! Elk der Verenigde Naties meent aanspraken te kunnen maken op het' eiland en het wordt overstroomd door gelukzoekers uit alle landen. De oor spronkelijke bewoners worden de dupe en het komt zelfs zo ver, dat zij met de strop om de nek staan te wachten op de uitvoering van het doodvonnis. Maar zover komt het natuurlijk niet en hoe het dan tenslotte aflóopt, moet u zelf maar eens gaan zien. Alle leeftijden. Het secretariaat van de afdeling Schie dam en omstreken van de Mij tot Bevor dering der Toonkunst wordt thans waar genomen door drs K. W. van Houten, die onlangs in het bestuur benoemd is. Het adres van de nieuwe secretaris is Stad houderslaan 82. In een uitwedstrijd tegen VDV 2 kreeg het eerste tiental van de Damclub Schiedam" tegen alle verwachtingen in haar eerste nederlaag te incasseren. Op vallend was in deze wedstrijd het grote aantal remises, n.l. van: De Wilde, v. Noordennen, Levering, Mast, Struik en Verhaal. Onink, Heuvelman en Pranger konden het niet bolwerken tegen hun tegenstanders en moesten in de Vlaar- dingers hun meerdere erkennen, west - veld was de enige, die er in slaagde jn tegenstander op de knieen te brengen en hierdoor de eer voor Schiedam te redden Met als eindstand 12—8 heten de Schiedammers twee kostbare punten in Vlaardingen achter. Volgende week Donderdag hoopt Schiedam" in een thuiswedstrijd DOS 'uit Rozenburg te ontmoeten. Hoewel vorig jaar met 11—9 werd gewonnen, durven we ons ditmaal niet aan een voorspelling te wagen. Laten we echter hopen, dat de inzinking van tijdelijke aard was. Ook de leden onderling speelden hun partijen, de uitslagen hiervan zijn: M. CotéW. Pranger 02; J- v. d. Kraan 2—0; A. Struik—A. v Otter- loo 2—0; J. Onink—J. Levenng l 1, G. Veldhoven—D. Mast 0—2, P^1:r^1"f~Ch£- Habermehl 1—1 en D. Zonneveld—P. Noordennen 02. In de Gerrit Verboonstraat vloog gis teren de motor van de personen-auto van p. W. A. S. in brand. De vlammen konden met een schuimblus-apparaat van een pas serende bus der R.E.T. geblust worden. „Inderdaad, je behoeft op het toneel niet 's "morgens om vier uur in een rivier te duiken of in verblindende lichtbundels ondei een brug te hangen. Maar het is interessant werk", aldus besluit Ton van Duinhoven. „Rechter Thomas" is nu cultureel ge keurd. wat de exploitanten van de film ongeveer vijftig duizend gulden scheelt aan belastinggelden. Er is voorts een Duitse versie van gemaakt en deze Neder landse film draait ook in Vlaamse bios copen Er komt een nieuwe Nederlanase EllEn overal staat de naam van Ton van Duinhoven, de Schiedamse filmacteur-m koeien van letters of helle lichtreclames vermeld J, HEDEN Passage Theater: Robinson Crusoë (alle leeft.). Monople: Laatste ontmoeting (strikt volw.). Musis Sacrum: Toneelavond Mobilisatie- kruis, 8 uur. TONEEL EN MUZIEK. Zondag 1 November. Schouwburg, 3 uur: „Muizen (Rotterd, Toneel (ontraden) - Luxor. 8 uur. „°p en «OP'M(SnJaen^nNap-re be s'ehouwburgZOn8"uur: Concertgebouw Orkest voor dè sSett Harmonie - Luxor: Z,e Zon dag. 1 BIOSCOPEN. Programma's van liü October t.in. 5 November Arena* Schattige Vrouwtjes, (ontraden); Capitol: De Wraak van de Zwarte Adelaar '14 jj; Centraal en Colossum: Een Vrouw in ge vaar (14 J i Cineac: Obsessie (18 i.i; Harmonie Meneer Hulot met vacantie (a. L>. Lutusca; Mata Hari (volw lPassage «SchiedamKobtn son Crusoë en Co (a. I. Prinses: zakkenrollers (18 j.i, Rex: Rio Grande 't Venster: Les Crimes de l'amour (striKt voiw. Victoria: Het begon in Shanghai (18 Het doet ons genoegen te kunnen mel den, dat de loyale aanbieding van de firma H Adams onder onze katholieke stadaenooten bijval heeft gevonden. In de étalage van de firma Adams zien wii op een fraai mahoniehouten tafeltje geëxposeerd een schoon servies van blauw Meissener porselein. Een en ander is bestemd om als geschenk te dienen voor de loterij-tentoonstelling, welke vanwege de St. willibrordus-btichting in de maand Mei a.s. zal gehouden worden. Wij hopen, dat het goede voorbeeld hierin door den milden gever en edelen weldoener der St. Willibordus-Stichtmg gegeven in ruimen kring navolging zal vinden Weldra is het Maart, dan resten nog slechts twee maanden tot het voorbe- reiden der loterij-tentoonstelling. In dien betrekkelijk korten tijd moet nog veel. zeer veel geregeld, ja moet de geheel* tentoonstelling nog bijeengebracht wor- C'l\Vachten onze weldadige stadgenooten dan niet langer! Worden er dan zoo spoe dig mogelijk prijzen voor de tentoonstel ling uitgezocht en aangekocht: dit zal de grootsche onderneming van het betrok ken bestuur zéker krach tie bevorderen! (Nwe Schiedamsehe Courant, van 26 Februari 1893).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2