Beurzen blijven optimistisch i 1 a GROTE HERADEMING IN DE PO-VLAKTE Twee katholieke romanschrijvers onder verschillende loupes Te veel grote woorden vóór en tegen II s Al is de boekhouding ouderwets en gaat er 600 millioen liter water per dag verloren 2aterdagse mijmeringen New-York is bankroet, zeggen de pessimisten langs de Hudson. De stad moest het vorige jaar een tekort op zTi stadsbegroting noteren van maar eventjes twee lionderd millioen dollar, waarvoor absoluut geen tegen wicht gevonden kon worden. En dit jaar dreigt het tekort nog groter te zijn, terwijl ook vorige jaren tekorten opleverden, die ijlings door leningen W erden gedekt, maar toch eens terugbetaald zullen moeten worden. De millioenenstad New-York City komt binnenkort voor het probleem te staan, waar ze nog geld zal kunnen bekomen, om baar enorme uitgaven te kunnen blijven doen. Kans op overstromingsramp verminderd Observator Vakbondsraad van Brits-Guyana ontbindt zichzelf De Witte Os - Harry Prikker, PAGINA 3 SATERDAG 31 OCTOBER 1953 mmm i Er zijn voor het overige nog andere oorzaken van New Yorks dreigende bankroet. De New Yor- jkers leven wel in de grootste stad van hun land en van de wereld, maar ze worden geregeerd van Al bany uit, een provincieplaats, die de hoofdstad is van de staat New York. Ter onderscheiding van die staat spreken de New Yorkers bij voorkeur van New York City, als ze het over hun stad hebben. In Albany zetelt een republikeinse regering, die het traditioneel demo cratische New York geen goed hart toedraagt en de wetgeving in het algemeen meer richt op de belan gen van de staat dan op die van de millioenenstad New York. Toch drijft de staatsbegroting op de be lastingen, welke de New Yorkers opbrengen. De al meer genoemde commissie heeft o.a. berekend, dat ze door na latigheid bij het onderhoud van hun huizen alleen al wat 't leiding water betreft, tengevolge van niet gerepareerd wordende lekke en slechte leidingbuizen elke dag 600 millioen liter drinkwater verloren laten gaan, wat een enorme schade post oplevert. Natuurlijk, de rijkdom van haar bewoners is nog onmete- Bk, maar die zijn niet persoonlijk verantwoordelijk voor de Smulden, door hun stadsbestuur gemaakt en de banken voelen 1 111 et veel voor nog meer geld te lenen aan een stad, waar de Boekhouding volgens totaal verouderde methoden wordt gevoerd, zodat zelfs financiële deskundigen geen overzicht Bieer kunnen krijgen. Niemand weet eigenlijk precies, hoe New-York City er voor staat. Alleen heeft een speciaal comité van accountants en andere financiële deskundigen vastgesteld, at geen enkele particuliere zaak zich de verkwisting zou vunnen veroorloven, welke in de gemeentediensten van de a< aan c e orde van de dag is, een toestand die elke onder neming in de afgrond Overigens, talrijke New Yorkers stellen tegenover de zwakheid van 't stadsbestuur New Yorks enorme levenskracht. Ze zien de huidige situatie als iets voorbijgaands. Nog is, zo zeggen ze, New York de smeltkroes der volken bij uitstek in de Verenigde Staten. Er worden 82 talen gesproken en honderd duizenden spreken er geen Engels, maar hun eigen taal, o.a. in de door Duitsers, Italianen en Chinezen be woonde wijken. En wanneer men hen wijst op de twee honderd millioen dollar, die ze elk jaar tekort komen en waar door op den duur een ondragelijke schuldenlast moet ontstaan, ant woorden ze: alleen al ons huizen- bezit is 17 milliard dollar waard. DOUWE EGBERTS Geurige Porto-Rico Pijptabak Voor liefhebbers van krulsnede! zou storten Geen enkele gemeentedienst in New York werkt zonder een groot tekort. Overal moet geld bij. Ont zaggelijk veel geld. Daar is ten eer ste de fameuze subway en elevated ofwel „L". Het systeem van ver- Bindingen in New York bestaat uit de ondergrondse en een aantal, op viaducten aangelegde verbindin- 'r6 reeds genoemde eleva ted ofwel verhoogde baan. Heel dit er eerssysteem, waarvan millioe- e1} ew Workers gebruik moeten ÜT-I™' 2ich naar en van hun Begeven ook de bussen ls ,in nden van de gemeente, Op en e e particuliere buslijnen na. Ret v"°orza.akt jaarlijks 'n tekort ▼an vijftig millioen dollar. Er 'is een uniforme prijs voor een rit Moed Grote verwachtingen Het aangrijpende verhaal, dat de schrij ver ons in „Dies Irae" vertelt, laat zeker niet na indruk te maken. Er staan enkele passages in, die men niet licht zal ver geten. Een feit is het, dat het boek in alle opzichten veel eigens bevat ook al iets, dat men beter in het licht had kunnen stellen dan te schermen met grote namen Juist dit persoonlijke element in dit boek, dat ondanks zijn feilen zeker alle aandacht verdient, heeft de grote verwachtingen, die wij in Valeer van Kerkhove stelden, zeker niet verkleind integendeel, eerder vergroot, want zijn de diepten dieper dan in „De weerlozen", de hoogten zijn ook veel hoger! Broeder Lucifer Pal in de roos Nog zo'n treffer Nog een derde Moderne missie-methode Prachtig initiatief En morgen NEW YORK'S TEKORT dit dan 200 millioen dollar meer *81 de heersende gewoonte de politieke partij, die de lakens uitdeelt, zijn propagandisten goede baantjes in gemeentedienst bezorgt. Corruptie viert aldus hoogtij. Werken, in opdracht van dergelijke ..ambtenaren" uitgevoerd, blijken telkens niet aan^ de verwachtingen te voldoen. Er wordt slecht materiaal geleverd en d'kwijls te veel be taald, omdat de steekpenningen in de prijs worden inbegrepen Maar er is geconstateerd, dat ook het eigenlijke ambtenarencorps tot ;n zijn hoogste regionen menigmaal faalt, omdat de administratie niet deugt en memand eigenlijk een goed inzicht kan krijgen van hetgeen in een bepaalde gemeentedienst gebeurt. Het klinkt ongelooflijk, maar het fs waar. In het land van de efficiency en nuchtere zakelijkheid wordt de grootste stad beheerd volgens methoden, die een eeuw oud zijn. Dan is 'ei' nog iets anders. De New Yorkse belastingopbrengst dekt een be^ langrijk gedeelte van de begroting voor de federale regering, die te Washington zetelt en tal van activiteiten aan zich getrokken heeft. Overal elders treedt deze New York, de millioenenstad, de stad van de machtige wolkenkrab bers. Een panorama, enig in de wereld. Men zegt, dat deze stad te groot is egering helpend op, maar ze laat de New Yorkers volkomen voor hun eigen wel dadigheidsinstellingen èn de stratenaanleg èn het onderhoud van straten en wegen, het schoolwezen èn de hele gezondheids dienst opdraa en Terwijl New York 60 pet van alle belastingen in de staat New York opbrengt, krijgt het van die staat slechts 40 pet terug. Tussen de 10 en 15 pet van de belastingen, welke door de federale regering geheven worden, worden al weer door New York opgebracht. Hiertegen over staan geen evenwaardige tegenpresta- taties, welke de stad ten goede komen. Men wijt dit aan het stadsbestuur, dus uiteindelijk aan de burgemeester, die zich te Washington te weinig laat gelden. Deze burgemeester, of het nu een Laguardia of een Impelletieri is of een Jimmie Walker, is evenwel n'et eens in staat, aan de situatie in de stad zelf het hoofd te bieden. Laat staan, dat hij te Washington met de vuist op tafel kam slaanEnde New Yorkers zelf. met al hun ergernis ov'er Albany en Washington, zijn in menig op zicht al even grote verkwisters als de gemeen tediens ten Dewey. de man, die als candidaat voor het presidentschap tweemaal m Fiamurn D. Roosevelt zijn meerdere erkennen moest en nu gouverneur van de staat New York is, heeft voorgesteld, alle stadsdien sten van New York over te dragen aan een uit zakenlieden gevormd comité, d tot taak zal hebben, ze te reorganiseren en een eind te maken aan de tekorten. Speciaal het verkeerswezen, dus subway, elevated en buslijnen, zouden onder han den moeten worden genomen. Dewey wil het verkeerswezen eerst organiseren, om dat gebleken is, dat een aantal particuliere buslijnen in New York met winst werkt. Men vreest inmiddels, dat een dergelijke maatregel tot lijdelijk verzet onder de ambtenaren zal leiden en men van de wal in de sloot zal raken. Lijdelijk verzet en stakingen zouden het gevolg zijn en het verlies zou nog groter worden. New York, de stad van Wall Street, het ■hart van het zakelijke Amerika, heeft dringend minstens honderd deskundige ■hoofdambtenaren nodig, die de huidige onbekwame elementen zouden moeten vervangen. Maar waar die te vinden Bekwame mensen kunnen in de particu liere bedrijven veel meer verdienen, dan als ambtenaar en bovendien werken ze daar onder gunstiger omstandigheden. Het probleem is dus waarlijk ndet een- «|i ofwel elevated, een onderdeel van New Yorks verkeerssysteem, dat elk jaar een tekort van 50 millioen dollar oplevert. Het emiig©, wat men doen kan, is saneren en bezuinigen. De commissie, waarover we het zoeven hadden, heeft in tal van gemeentediensten ontstellende staaltjes van onbekwaamheid en verkwisting vastgesteld. De onbe kwaamheid to in belangrijke mate het ge volg van de omstandigheid, dat volgens De hoop, dat een grote overstromings ramp in de Covlakte geen werkelijkheid zal worden, is Vrijdag groter gewor den toen de zon was doorgebroken. Aan vankelijk steeg de Po Vrijdag in de loop van de dag nog vijftien centimeter, als gevolg van een zeer hevige onweersbui, maar later bleef de waterstand op het zelfde peil en op enkele plaatsen zakte het enigszins. Ondanks de kans op verbetering, wordt nog met het ergste rekening gehouden. Honderden gezinnen in de Podelta werd aangezegd, zich voor een vlucht gereed te houden, voor het geval de wachtpos ten alarm slaan Deskundigen waren Vrijdag van oordeel, dat, indien het wa ter dezelfde stand bereikt als in 1951, de dijken de druk van het water thans kunnen weerstaan. Ook achtten zu net waarschijnlijk, dat de ingetreden goede weersomstandigheden tot een aanzien lijke daling van de waterstand zullen leiden. In Zuid-Calabrië is Vrijdag het dorp Parpagliati ontruimd, omdat het be dreigd werd door een grote aardver schuiving Tonnen aarde en rotsblok ken kwamen Vrijdag in de richting van het bij de stad Catanzaro liggende dorp een berghelling afglijden. Een gedeelte van een ander dorp Mausoreto, werd ook ontruimd, omdat de grond, waarop de huizen waren ge bouwd, door de zware regens en over stromingen in beweging was gekomen. Volgens een onofficiële schatting heb ben de overstromingen in de teen 'van Italië een schade van tachtig millioen gulden aangericht. In Milaan is Donderdagavond een regen van kleine zwarte insecten neer gekomen Men gelooft, dat de insecten, die dood waren, door de wind uit een of ander naburig land zijn meegevoerd. voudig. Velen zien 'er trouwens ook geen oplossing voor. Men zegt wel eens, dat de corruptie politici de oorzaak zijn van de moeilijkheden, waarin New York City ver keert. Doch naar veler mening richten de corrupte elementen 'heel wat minder schade aan dan de achterlijke methoden, die er in. New Yorks stadsadministratie heersen. Wie ooit in New York is geweest en daar vol ontzag heeft gestaan, „rubber necking" naar die hoge wolkenkrabbers, wie de enorme kaden met de 'even enorme haven installaties aanschouwde, wie in Wall Street de grootste banken van de wereld zag, en, door New York zwervend, de tal loze universiteiten en wetenschappelijke instituten bewonderde, waaraan grote ge leerden doceren, zal zich 'er over ver bazen, dat deze reusachtige stad dermate slecht bestuurd wordt. Ze ontvangt de hel den van de dag volgens een historisch ge groeid recht in een uitstekend georgani seerde triomftocht over de vermaarde Broadway en nergens im Amerika hoort men zo nadrukkelijk het bekende „Time is money" verkondigd. Maar de huishoud- kas wordt slecht beheerd New York heeft tot dusver geen tijd ge had, om orde op zijn zaken te stellen. Geen tijd en ook niet de moed', om de Augiasstal te reinigen. Het is bekend genoeg, dat mannen met grote burgerzin reeds her haaldelijk getracht hebben, het stadsbe stuur te reorganiseren, maar ze hebben zich tot de politieke problemen bepaald en zijn er op uit geweest, de corruptie de kop in te drukken. Werd echter de ene groep' corrupte politici uit het stadsbe stuur geweerd, dan bleek spoedig, hoezeer ook de andere groep, die haar plaats in nam, met corrupte practijken besmet was. Tammany, de par tij-organisatie van de democraten, heeft lang het odium ge dragen van een haard van corruptie te zijn? Ze was het ook. Doch wanneer ze gezuiverd was, waren de nieuwe mannen niet beter dan de vorige. Bronx, Brooklyn, Queens en Richmond zich verenigden 'en het tegenwoordige New York vormden. Dit Groter New York heeft het vorig jaar meer oude gebouwen afgebroken dan ooit te voren, omdat het zichzelf zove'el mogelijk moderniseren wil. Heb geduld, betogen de New Yorkers, ons stadsbestuur komt óók aan de beurt, maar Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd en je kunt n"'et alles vol maakt doen zijn in een millioenenstad. De raad van vakverenigingen van Brits- Guyana heeft Vrijdag besloten zichzelf te ontbinden wegens infectie met „het communistische virus". De raad verooi - deelde de leiders der progressieve volks partij, in het bijzonder de zes afgezette ministers van de kolonie, die van com munistische gezindheid worden beticht. De heterogene massa van tien mnliióen uit alle delen van de wereld samenge stroomde mensen moet nog groeien tot een harmonische gemeenschap, welke uit eindelijk de geschikte personen zal op leveren, waardoor New York op voor beeldige wijze zal worden bestuurd. Grote New York bestaat pas sinds 1898, toen de grote woongebieden Manhattan, Al is New York nog niet bankroet het staat todh Op de rand van een bankroet 'en er zul'l^n ingrijpende maatregelen, moeten worden genomen, om aan 'het wan bestuur een einde te maken. „De stad is groot", menen velen. New York wed ijvert nog steeds met Londen, wat het inwonertal betreft. Het noemt zich de fitste stad ter wereld. Terecht want is feitelijk een verzameling van meen? eigen burgemeesters en n meenteraden. De Lord Mayor is er ^tad» <ïï™3nen't- Slechts m zijn eigen gen Ne^?md*nst!er, heeft hij iets te zeg- eén oïk daarentegen heeft slechts aan en deze magistraat staat dïe het wS van een stadsadministratie, Slio!n w wee omstreeks tien «millioen burgers bestrijkt en.... er meer iwee dan wel brengt. vastgesteld. Vóór de oorlog kostte een.rit een „nickel"' ofwel een stuiver. Na de oorlog moest de prijs van een rit ver- mmtreld worden. Dit verwekte een ge- tf,~ ge verontwaardiging. Tenslotte 'ec'h- neerte^^11 New Yorkers zich er bij ofwel „¥?n'.,daft ze voortaan een „dime" priis'verb?„i?ubbel'tte moesten betalen. De evénwel toch met- hoind'e!rd procent bleek subway rendabelntetmar,ld'°ende,' T ?e voorkomen. Volgens tekorten te de grens ten enf male°Piolle. a? Stadsbestuur, republikeins of democrafech zou een nieuwe pn3sver.ho,gli.nq SS' Valeer van Kerkhove Bij de Uitgeverij Lannoo te Tielt (voor Nederland: Klemann, \V ateringen) verschenen kort na elkaar twee romans, die aanleiding hebben gegeven tot heftige reacties voor en tegen. Nu pleit het in de meeste gevallen voor een hoek, dat men er zich druk om maakt: het bewijst immers, dat het tenminste de moeite waard wordt geacht om het op te hemelen of te verguizen. Het eerste boek is geschreven door een jonge Vlaamse schrijver, Vaieer van Kerkhove het tweede door de katholieke Duitse auteur Stefan Andres. Van Kerkhove maakte twee jaar geleden opeens naam, toen liii met de verrassende roman „De weerlozen" een Noordnederlandse litteraire prijs won. Het nieuwe boek „Dies Irae", is zijn tweede werkstuk en het bevestigt de grote kwaliteiten van de schrijver, maar het doet ook, sterker dan zijn eersteling, zijn fouten duidelijker uitkomen. De roman van Andres heet „Broeder Lucifer". Andres is een beroemd auteur, die met zijn „Het mes van barmhartigheid" en „Ridders der gerechtigheid" (De Fontein Utrecht) bewezen heeft, ergens in de buurt van Graham Greene gerangschikt te moeten worden. „Broeder Lucifer" is een door de schrijver omgewerkte editie van zijn debuut. Het boek van Van Kerkhove is mateloos geprezen en even mateloos verguisd. Lr zijn daarbij aan beide kanten nogal dwaze en opgeblazen woorden gebruikt. Als men leest dat een criticus het boek een aan beveling meegaf, waarin het heet dat het doet denken aan een Franse tragedie, aan Hamlet, aan Graham Greene en aan Griekse tragedies, dan kan men niet landers dan daar om glimlachen. Zelfs de schrijver moet zich in het gezelschap, dat hem m deze lofprijzing op de hals wordt geschoven, wel erg onwennig gevoelen. Een andere Vlaamse criticus haalt er nog Poe en Emily Brontë bij, die het in zeker opzicht eigenlijk wel een beetje tegen zijn landgenoot moeten afleggen- Een derde noemt Dovstojeyski en Mau riac Al deze grote woorden en overdrijvingen zelfs al zijn ze ontsproten aan de ge rechtvaardigde trots dat zulk een jong schniver zo'n stoute worp heeft gedaan en veel goeds en knaps in zijn boek heeft bereikt zijn erger dan alleen maar on zinnig: ze plaatsen het betrokken werk m een volkomen verkeerd daglicht. Dit tweede boek van Valeer van Kerk- Stefan Andres hove doet inderdaad heel even denken aan Mauriac, al was het alleen maar door het onderwerp: het aanbreken van het Uur Gods in de levens van enkele door haat jegens elkander vergiftigde mensren. Maar elke verdere vergelijking is nutteloos we hebben een werkstuk van Van Kerk hove voor ons liggen en hebben het als zodanig te beoordelen. Aan aftreksels van Mauriac en anderen hebben we waarlijk geen behoefte dan zouden we beter doen ons tot de werken van die meesters zelf te bepalen. Welnu, men kan slechts de grootste be wondering voor Valeer van Kerkhove hebben, dat hij het gewaagd heeft een moeilijk thema als het onderhavige aan te pakken, Dit getuigt zeker van moed, maar ontegenzeggelijk ook van kracht een schrijver van minder begaafdheid had er eenvoudig niet aan kunnen begin nen of had er al gauw mee moeten stop pen. VanKerkhove heeft de sfeer van drei ging en haat tot 'tlaatst toe volgehouden en dat is op zichzelf reeds 'n bewijs ervoor, dat hij wat in zijn mars heeft. Onafwend-lijkingen verspilde woordoverdaad - baar speelt het dramatische gebeuren zich af en voert de personen naar het moment van ontwaken. De schrijver be heerst deze ontwikkeling geheel en al, maar wat hij niet geheel in zijn macht heeft, is de soberheid van het woord. En hier ligt dan het tekort van dit met zoveel overgave, ja, met hartebloed geschreven verhaal: de schrijver heeft té veel woorden gebruikt. Te talrijk en te overdadig zijn z'n vergelijkingen, die bovendien dikwijls op z'n z'achtst uitgedrukt „vreemd" aandoen en bij nadere ontleding wel eens hol of vals blijken te zijn. Op elke bladzijde komt men ze tegen het kost geen moeite er enkele tientallen aan te wijzen. Ze storen de gang van het verhaal, maken de overigens zo concrete wijze van me dedelen volkomen nodeloos ingewik keld en schaden de onmiskenbare schoonheid van dit over het algemeen krachtige, onopgesmukte proza. De criticus, die Hamlet en Greene en de Grieken en Fransen voor de dag haal de om dit „Dies Irae" te situeren, heeft hier Van Kerkhove geen dienst mee be wezen. Hij had er beter aan gedaan, de jonge schrijver te wijzen op de aan verge- een euvel evenwel, dat deze criticus toch direct had moeten opmerken, vermits hij het, in een nawoord op de roman van Stefan Andres, juist op deze „verbositeit" begrepen heeft! (En dat voor een ver haal, dat in zo doorzichtig proz'a geschre ven is!) Ergens laat Van Kerkhove een van zijn hoofdpersonen zeggen: „Gij spreekt in frasen". Soms zou men de schrijver zelf dit verwijt willen toevoegen- Hij doet het, terwijl het niet nodig is: dat bewijzen de beste bladzijden uit dit zowel als zijn vorige boek! Ook het boek van Stefan Andres is alle belangstelling waard. Het is, zoals ge zegd, het eerste boek dat Andres schreef en hij verwerkte er veel van zijn eigen ervaringen in. Dat voelt men direct en de verdachtmaking, dat het boek bij het omwerken voorzien zou zijn met een „schijn van religieuze diepgang" lijkt ons alleszins onrechtvaardig. Hei boek is opvallend doorzichtig en zuiver geschreven, het graaft diep in het menselijke gemoed en ontsluiert er de intiemste gevoelens van. Dit doet Van Kerkhove ook, maar soms met te grote nadrukkelijkheid. In Andres' geval gaat het om een jonge kunstenaar, die als no vice ingetreden is in een klooster, maar het daar niet kan uithouden en na veel inneilijke strijd heengaat. Zoals men begrijpt, een boek voor volwassenen. Men kan zich voorstellen, dat Andres, die intussen de techniek van het schrijven geheel had leren beheersen, zijn eersteling terdege heeft bijgevijld en het boek is daar slechts wel bij gevaren. Direct en dwingend houdt Andres de lezer, die zich de inspanning getroost hem te volgen, vast. Hoe direct en dwingend, dat be merkt men pas later, als blijkt dat men zich nog met het boek en de erin behan delde problemen bezig houdt Als zelfstandig boek neemt dit boek de eervolle plaats in het oeuvre van de grote Duitse schrijver in. Gezien in samenhang met Andres' latere geschrif ten, kan men het beschouwen als een soort sleutel, die men moeilijk kan mis sen om geheel en al in de andere wer ken van Andres door te dringen. Een reden temeer dus, om van dit boek ken nis te nemen. „HET MOET helaas worden erkend, dat veelal de moderne sociale omstandig heden de echtgenoten tot heldhaftigheid dwingen, indien zij de heilige idealen van het huwelijk hoog willen houden", aldus zeggen de bisschoppen van Canada in een verklaring, welke zij zo juist hebben uitgegeven na hun jaarlijkse bijeen komst. „De meerderheid deiCanadezen ziet zich geconfronteerd met grote moei lijkheden zeggen zij verder als te lage lonen, hoge kosten om een eigen huis te verwerven, exorbitant opgedre ven pachten, achterstelling van huur ders met kleine kinderen en een menigte andere soortgelijke hardheden." Ik zou willen opmerken, dat dit bis schoppelijk woord een treffer eerste klas is. DE VERKLARING richt zich ook tot de ouders en herinnert hen eraan, dat zij verantwoordelijk blijven voor de op voeding van hun kinderen, ook al dra gen zij die verantwoordelijkheid voor een deel over aan de scholen en onder- loijzers hunner keuze. Zulke scholen en onderwijzers echter, zeggen de bis schoppen blijven te allen tjjde verant woordelijk voor de redelijke eisen van de ouders en niet alleen voor die van het ministerie van onderwijs. Vooral de ouders, ook in Nederland, kunnen van deze „vingerwijzing" een meditatiepuntje maken. TENSLOTTE waarschuwen de bis schoppen voor al te grote gemakkelijk heid tegenover opgroeiende kinderen. „De vrijheid, die menig ouder zijn kin deren toestaat, loopt maar al te vaak uit op een afstand doen van alle ouder lijk gezag. Integendeel te prijzen zijn de ouders, die het erop aanleggen hun kinderen en hun vrienden binnenshuis gezelligheid te verschaffen." Daarop komt het aanDe kinderen moeten gaarne thuis zijn. Ouders, die dat doel misschien met offertjes, be reiken zullen ook zo hard niet zijn in hun klachten over z.g. ongrijpbare jeugd. Ik zou wel eens een enquête wil len houden onder de jongeren met de vraag: Waarom zijt ge zo uithuizig. Mij dunkt, dat vele nu zuchtende ouders versteld zouden staan over de antwoor den. NA VIER jaar experimenteren is thans in Temara bij Rabat definitief een eerste middelbare landbouwschool voor blanken en Arabieren tezamen geopend. Gezien de spanningen, welke tussen beide groepen heersen, moet dit katho liek initiatief als baanbrekend worden beschouwd. De blanken zijn meest ka tholiek, de Marokkanen behoren tot de Islam. De leerlingen zijn ingedeeld in ge mengde groepen van 7, die ieder hun eigen hoofd kiezen. Van een zo'n groep is de enige Marokkaan aanvoerder. Ik mag die gedurfdheid wel. Aanpak ken, Voor blijven, niet alleen imiteren, omdat men ook wat moet doen. DE AARTSBISSCHOP van Keulen, kardinaal Frings, heeft de Westduit se Katholieken opgeroepen tot een groot scheepse Kerstactie voor de geloofsge noten in Oost-Duitsland. Hulp wordt ge vraagd zowel in geld als in natura, vooral vet, vleeswaren en duurzame middelen. Aan apothekers en artsen ver zoekt kardinaal Frings om medicijnen en verbandmiddelen. De hulp is voorna melijk bestemd voor de twee millioen ontheemde katholieken, die in de Oost- Duitse diaspora leven. Ook weer zo'n actie, uit naastenliefde geboren, waar gij warm van wordt. Hei- ven, geven ondanks de eigen moeilijk heden van vandaag. MORGEN is het weer Zondag. Aller heiligen gevolgd door Allerzielen. Offer- dagen niet alleen op de schaal voor de ■nieuwe kerken, maar ook op het altaar der „Lijdende Kerk". Volsta niet met een beetje. Ge zult toch overeenkom stig het epistel in de eeuwigheid ook gaarne behoren tot de 144.000 uit de Nederlandse stam. Het evangelie behan delt de acht zaligheden. Om die goed te overwegen hebben we aan acht dagen nog niet genoeg. Voor de rest een vruchtbare Zondag met het duidelijk zalige gelaat van iemand, die weet wat een aflaat waard is. 4-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3