Tweede Kamer kampioen voor noodlijdende burgemeesters Kwestie der priester-arbeiders wordt te Rome besproken Anti-communisten leden zware verliezen Marker samenleving bedreigd Eden ziet geen kans meer op overeenstemming i.z. Duitsland Maar de deur blijft open voor elke vorm van overleg Oude Tonge kan starten met de wederopbouw j ï!att'1ssïS««Jft,sanE JPAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Jongeren hebben het zwaar. Goed thuis is zeer belangrijk Vrijdag 6 November 1953 Voor oiid-gepensioiineerden hulp geboden: nu Gemeenteclassificatie moet verdwijnen Burgemeesters in het krijt Vliegenplaag in Engeland Zuid- H. Vader ontving gisteren 3 Franse kardinalen J)e arrestaties in Oost-Duitsland Door werkloosheid, slechte woningtoestanden en verouderde toegangswegen Ook veel werklozen in teJëwefpTdërTMa^keë1^ Volendam en Edam NA HET ANTWOORD UIT MOSKOU Reeks moedgevende berichten Vliegtuig met 28 doden gevonden Spionnage bij Finse luchtmacht Tweede phoenix- caisson bii Ouwerkerk geplaatst WEERBERICHT 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. 53 De Tweede Kamer maakte hedenmiddag een aanvang met de begro ting van Binnenlandse Zaken en daarbij heeft de kwestie van de bur gemeesterssalarissen wel het sterkst de tongen in beweging gebracht. Daarnaast kwamen dan nog de pensioenen, de financiële toestand der gemeenten en de salarissen in het algemeen. En ook de kwestie Amsterdamhoofdstad. Het dezer dagen bekend geworden standpunt van de regering, dat met het oog op de verhouding tussen de salarissen in de overheids sector en die in het bedrijfsleven een verdere denivellering voorlopig niet opportuun is, kan geen genade vinden in de ogen van de heren Van der Zanden (KVP) en Beernink (CH). „Is de rechtvaardigheids zin van de Overheid soms afhankelijk van die van het bedrijfsleven. vroeg de heer Van der Zande zich af. En de heer Beernink vond, dat de Overheid als werkgeefster het goede voorbeeld moet geven, ij mag best eens het initiatief in deze kwestie nemen. Het argument, dat verhoging van de burgemeestersbezoldiging stuit op de weerslag, a dit zou hebben op de financiële positie van andere ove kon de heer Van der Zande ook niet aanvaarden. De burg^ neemt een aparte plaats in, die met geen functie kan worden vergeleken. De nood m ""KJ? zinnen is groot en hij kan nooit worden gelenigd met „enige verho ging van de ambtstoelage, die in de M. v. A. in het vooruitzicht wordt gesteld. De oud-gepensionneerden Gemeenteclassificatie Amsterdam hoofdstad NOODTOESTAND IN DEEL VAN THAILAND Else Zaisser ten val gekomen H. VADER BLIJFT NOG OP CASTEL GANDOLFO Waarschuwing tegen morele verwording De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Droog weer met flinke opklaringen, de nacht en ochtend hier en daar mist. Z tot matige, langs de Waddenkust later Kracn tige Zuid-Westelijke wind. Koude nartt met NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overheid dient als werkgeefster een goed voorbeeld te geven ii li, hot salaris dat ze vandaag zouden heb- Voor de „oud-gepensionneerden", die ook met financiële moeilijkheden, zij het van andere aard, kampen, stond de heer Van der Zanden eveneens op de bres. Hun -s. pensioenen moeten aan het huidige prijspeil wor den aangepast En niet over zoveel jaren „„„,1 vooral wanneer er De financiële noon, h aan_ studerende kinderen zUn. eevaar zien van deze gezagsdrag Hetgeen onderstreept werd door de heer Beernink, die vertelde dat verscheidene burgervaders reeds bij hun onderhorigen In het krijt staan. Maar cok de gemeenten zelf verkeren financieel in een onprettige positie. Ter wijl de heer Maenen (K.V.P.) helaas tot de conclusie moest komen, dat vergroting van het eigen gemeentelijke belastinggebied wel tot de verre wensdromen zou behoren, stelde de heer Beernink (C.H.) voor de rijksbelastingen in het bijzonder loon-, inkomsten- en vermogensbelasting wat te verlagen en de vrijgekomen zone ter beschikking te stellen van de gemeenten, die dan enige met nadruk op enige opcenten op deze rijksbelastingen zouden kunnen heffen. Een gedachte, waarvoor ook de heer Scheps (P.v.d-A.) pleitte. Na tuurlijk zou daarbij de uitkering uit het Gemeentefonds de hoofdbron van de ge meentelijke inkomsten blijven. Maar het voordeel zou zijn en daar gaat het in deze kwestie om dat de gemeenten een gebied zouden hebben, dat zij binnen bepaalde grenzen overigens zelf zouden kunnen regelen. Dan behoeven zij niet voor alles naar de buidel van voogd „Staat" te kijken. Een voogd, die wel wat te veel over andermans geld pleegt te be schikken. Hetgeen ook de heer Maenen (K.V.P.) n'e' zinde, die zeide niet te be grijpen, dat het Gemeentefonds door het departement van Financiën wordt be heerd. „Dat hoort onder Binnenlandse Za ken want het is tenslotte het geld van de gezamenlijke gemeenten", zo betoogde hij De heer Verkerk (A.R.) vroeg nog om verhoging van de uitkeringen uit het fonds. De stranden van Zuid-Engeland worden bezocht door vliegenplagen. In de laatste drie maanden zagen ?trandgedeeUen letterlijk zwart deze insecten. Men heeft beslo- 1™ l't08?"8 om hulP te verzoe- nhTav Tnt, bestrüden van deze plaag. Intussen zijn al duizenden kilo's zeewier, waarop de insecten Zich vermenigvuldigen, van de Stranden opgeruimd. maar nu. Spoedige hulp is geboden. Daarom stelde hij voor de toeslagrege ling zodanig te herzien, dat de VAN DER ZANDEN uitkeringen paladijn van burgemees- benaderen! d™ ters en oud-gepension- deze pensioen- neerden. trekkers zou den hebben genoten als ze op basis van het salaris, dat ze vandaag zouden heb ben verdiend, gepensionneerd zouden zjjn. Dat zou ook moeten gelden voor de vervroegde pensioenen en de invalidi- teltsrenten. De Kamer zou zichzelf niet zijn ge weest, indien ook de gemeenteclassifica tie niét ter sprake zou zijn gekomen. De K.V.P.-fractie, aldus verklaarde de heer Van der Zanden, is dankbaar, dat de ver schillen verkleind zijn. Maar de K.V.P. is niet tevreden. „In onze ogen heeft het stelsel niets van zijn onbillijkheid ver loren Het dient te verdwijnen". En de heer Beernink (C.H.) was het daar roe rend mee eens. De K.V.P. had nog meer op haar ver langlijstje. De heer Maenen was er van geschrokken, dat er streken zijn, die vol gens de minister nog tien jaar moeten wachten op deugdelijk drinkwater. Dit is een kwestie van volksgezondheid, waar voor zelfs financiële redenen moeten wijken. In de drostambten Tuddern en Elten dient nog veel verbeterd te worden. De K.V.P. is van mening, dat de woontoe standen daar van dien aard zijn, dat ook voor die gebieden de woningwet en de premieregelingen moeten gel den. De heer Scheps (P.v.d.A.) merkte in verband hiermede terecht op, dat de regering de volledige consequenties van de annexatie moet trekken. Wat de grenswijzigingen tussen de ge meenten betreft, stelt de K.V.P. zich op het standpunt, dat ieder geval op zich zelf bekeken moet worden. Maar dat sluit volgens de heer Scheps een van te voren opgesteld plan niet uit. En naar de inzichten van de P.v.d.A. is er haast nodig. De gang van zaken bij de organisatie van de B. B. werd door de verschillende spreker nogal ceptisch beke ken. De heer Beernink be twijfelde of de bevolk/ng zelf voor 90 pet van de uitrustings- kosten der blok- ploegen zou willen opdaaien. De heer Van der Zanden wil de de subsidie kraan voor Steun Wettig Gezag wat ver- Mr. H. BEERNINK Sceptisch over B. B.- uniformen der opendraaien. De heer Verkerk (A.R.) (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Donderdagavond. Z. H. de Paus heeft hedenmorgen de drie Franse kardinalen ontvangen, die door het verzamelde Franse episcopaat na afloop van de recente bisschopsconferentie werden aangewezen om de H. Stoel verslag uit te brengen van de conclusies, waartoe de confeientie is gekomen met betrekking tot het vraagstuk van het apostolaat onder de arbeidersklasse in Frankrijk. Het betreft hier de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Lyon, mgr Gerlier en de bisschop van Rijssel, kardinaal Lienart. Zij werden gezamenlijk ontvangen en de audiëntie duurde ruim een uur. betwijfelde het of de verhouding 1 vrouw op 4 mannen bij de B. B. wel juist was. Tenslotte kwam het chapiter „bescher ming van de openbare zedelijkheid aan de orde. De heer Maenen (KVP) hoopte, dat het optimisme van de minister inzake de indiening van het wetsontwerp op de leesbibliotheken gerechtvaardigd zou blijken. Reeds voor de derde maal is de indiening nu aangekondigd. De heer Scheps (PvdA) gewaagde van holle phrasen over goede zeden en van wierookstokjes, die gebrand werden voor bepaalde passages van het program van één politieke partij. Een streng geluid over de burgemees terssalarissen liet de oud-burgemeester van Den Helder, de heer Ritmeester (VVD) horen. Ook hij vond, evenals de heer Stapelkamp (AR), deze salarissen onvol doende, vooral voor de burgemeesters van de kleinere gemeenten, die nu veelal gedwongen zijn hun belastingvrije repre sentatie toelage te gebruiken voor hun gezin, waardoor zij het odium op zich laden schriel en ontoegankelijk te zijn. De heer Scheps maakte nog een grapje: Hij had er geen bezwaar tegen, dat meesten van de SGP burgemeester zou den worden; maar wel dat hun salaris in bankbiljetten van ƒ25 zou worden uit betaald. De heer Ritmeester zeide hierop geen afwijzing van de minister te verwach ten, daar hij zich anders genoopt zou voelen een uitspraak van de Kamer uit te lokken. Verder toonde ook hij zijn ongerustheid over het verloop bij de B.B. (Bescher ming Burgerbevolking) en over de te korten aan leidende functionarissen vooral bij de technische diensten, welke tekorten door een verhoging der salaris sen met 7 procent niet zouden worden opgeheven, daar de salarissen in het vrije bedrijf hoger lagen. Met de uitlating in de M.V.A. over Amsterdam als hoofdstad des lands had de minister blijkbaar een gevoelige snaar geraakt, daar de heer Van Leeuwen (WD) speciaal voor deze kwestie nog eens de kathe der beklom. Amsterdam had als hoofdstad If des lands we zenlijke bete kenis, zo be toogde hij. een betekenis, die voor de natie een symbo liek inhield. En wie deze symboliek neer haalt, zo zeide hij, haalt de natie neer. De heer Van de Wetering (CH) kwam nog eens op voor de Indische pensioenen. Aan de Indische gepensionneerden was een vragenlijst gezonden door de Stich ting Afwikkeling Indische Pensioenen met een briefje erbij, waarin stond, dat indien deze vragenlijst niet zou worden beantwoord, het gevaar zou ontstaan dat de pensioenen niet meer zouden worden uitbetaald. En de vragen hielden zelfs in, dat de betrokkenen de afstamming van hun grootouders moesten opgeven. Spr. vond dit „rassendiscriminatie ^en terreur van de Indonesische regering". Mi - :;l!ü MHi Tweede Plioenix caisson bij Ouwerkerk geplaatst. Grote bedrijvigheid heerste Donderdag by het stroomgat bij Oüwer kerk, waar de tweede Phoemx-ca^sson werd geplaatst. De manoeuvre had een vlot verloop. Deze van de lucht uit ge maakte foto geeft een duidelijk beeld van de bedrijvigheid bij het stroomgat van Ouwerkgrk. (Luchtopname A.N.P.-foto). De regering van Thailand heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd in vijf zuide lijke provincies, die aan Mallaka grenzen. Dit is gedaan om communistische opstan delingen, die uit Mallakka deze provin cies zijn binnengekomen, te kunnen opspo ren. Aan de Julianaslraat is de Fa Welze- nes al enige dagen bezig met het leggen van de funderingen voor de 24 Zweedse houten woningen. Met goed weer werkt men er vaak ook des avonds aan bij kunst- VAN LEEUW EN Symboliek en natie. Zoals men begrijpt, doen omtrent dit bezoek aan Rome allerlei geruchten de ronde. Men weet, dat de kwestie van de priester-arbeiders een der voornaamste onderwerpen van de jongste bisschoppen conferentie vormde, maar heel veel meer is er niet van bekend. Het is dan ook nuttig om tegenover alle geruchten, persberichten en veronderstellingen, zoals deze op dit moment in Italië en in Frank rijk de ronde doen, het grootste voorbe houd in acht nemen. Daarbij moet met nadruk worden voorop gesteld, dat er geen sprake is of zelfs maar kan zijn, van een menings- ■■De actieve bestrijders van het commu nisme in Oost-Duitsland hebben bij de huidige grote zuivering zware verliezen geleden", aldus is Donderdag in anti-com munistische Westberlijnse kringen toege geven. Hoeveel verzetsgroepen door de communisten zjjn opgerold, is niet precies bekend. Het hoofd van de staatsveiligheidsdienst in Oost-Duitsland, de communist Ernst Wollweber, heeft er zich in een rede in Oost-Berlijn op beroemd, dat „de door Amerika gesteunde fascistische spionnen, terroristen en saboteurs harde klappen te incasseren hebben gekregen toegebracht door de Oostduitse beveiligings-strijd- krachten". Het aantal agenten, dat de laatste dagen is gearresteerd, is volgens Wollweber veel hoger dan bi] welke vorige actie ook. Hij ontkende echter, dat van „een golf van arrestaties" kan worden ge sproken. Wollweber trachtte zijn gehoor wijs te maken, dat door sabotage de arbeidsom standigheden in Oost-Duitsland slechter waren geworden. Zo was bijvoorbeeld de temperatuur in kolenmijnen door sabo teurs zodanig verhoogd, dat de mijnwer kers niet behoorlijk meer konden werken Mevrouw Else Zaisser, echtgenote van ten val is gekomen, de vroegere Oostduitse staatsveiligheid, Wilhelm yë' van de Oostduitse S.e!d ,e„'SSer' A" partij), is van haar ambt ais minlëter van volksontwikkeling ontheven. Of zii hëtint van haar man deelt, die, „a te afge zet, werd gearresteerd is nog niet bekend. In October had de bedrijfsgroep van het ministerie van volksontwikkeling bij het centrale comité van de partij een motie van wantrouwen ingediend tegen me vrouw Zaisser en verschillende leidende functionarissen van het ministerie. Else Zaisser werd beschuldigd van eo og - sche onduidelijkheid en het onderdrukken van critiek". De eerste stoot tot de campagne tegen mevrouw Zaisser gaf de eerste secretaris van de partij, Ulbricht, die op de jongsie vergadering van het centrale comne scherpe critiek op het werk van haar mi- nisterie leverde. Enige maanden geleden was het ook Ulbricht die haar man, Wil- helm Zaisser, liet afzetten, nadat, zoals het heette, een door deze geleid complot te gen de Ulbrichtvieugel van de socialisti sche eenheidspartij was mislukt. Ondanks de maatregelen tegen haar man, bleef Else Zaisser nog in de regering tot zij nu zelf verschil tussen het Franse episcopaat en de H. Stoel. Alle geruchten hieromtrent kunnen zonder meer verworpen wor den, temeer omdat de bron van her komst al te doorzichtig is. Het spreekt vanzelf, dat er noch van de zijde van de H. Stoel noch van die van het Franse episcopaat voorlopig enigerlei verklaring of bekendmaking te verwach ten is. Het zelfde geldt voor de aard en de onderwerpen van de besprekingen, welke de kardinalen hier in Rome voeren met de betrokken hoogste instanties. Elke „onthulling" hieromtrent moet gewan trouwd worden. Niettemin is het nodig om er reeds nu de nadruk op te leggen, dat het Franse episcopaat het volledig met de H. Stoel eens is dat de vorm van apostolaat, die bekend staat als het werk van de priester arbeiders, een zekere wijziging (beter nog: aanpassing) behoeft, welker wenselijkheid pas geleidelijk kon gaan blijken naarmate het experimentele karakter van deze ge- heel nieuwe vorm vun «ipostolsst door de omstandigheden in een blijvend karak ter scheen over te gaan. De ervaringen van de laatste jaren en vooral die van de laatste zes maanden, waarin zich enkele bijzondere en gecom pliceerde vraagstukken van zuiver wereld lijke, sociale en zelfs politieke aard heb ben voorgedaan hebben een grondige bestudering van de vorm, de methoden en doeleinden van deze nieuwe priesterlijke activiteit noodzakelijk gemaakt. Dat er tot een, wellicht zelfs grondige, wijziging zal worden besloten van deze interessante en veelbelovende activiteit, is zeker niet uitgesloten. Er zullen wellicht bepaalde beperkingen worden vastgesteld, en het is mogelijk dat in de volgende fase van dit experiment, een groter accent op de eigenlijke opleiding zal vallen. Zelfs wordt het niet uitgesloten ge acht, dat de activiteit van de priester arbeiders voorlopig meer het karakter van „uitzondering" dan van „regel" zal verkrijgen. Maar hoe dan ook dit zijn allemaal slechts vermoedens, die voorlopig iedere concrete basis missen. En het is en blijft verstandig, om niet op de zaken vooruit te lopen vooral waar het hier een zeer delicate kwestie betreft, waaraan over dreven publiciteit en lichtvaardige critiek slechts onnodige schade kunnen toe brengen. Verwacht wordt, dat de H, Vader dit jaar veel langer op Zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo zal blijven dan Hij andere jaren gewoon is. De H. Vader zal vermoedelijk niet voor Eind Novem ber naar Vaticaanstad terugkeren. Hij geniet op het ogenblik een uitstekende gezondheid en schijnt onvermoeibaar. .;*ian te leggen. Dit dijkvak loopt van Mar ken naar de Nespolder in Broek in Water land. Daardoor zou Marken uit zijn isole- nent worden verlost. De slechte woningtoestanden op het eiland vormen echter evenzeer een be dreiging voor de Marker samenleving, aangezien de jongeren steeds meer weg gaan en elders een bestaan zoeken. Indien niet spoedig wordt overgegaan tot het samentrekken van de bestaande woningen en tot het vergroten en verbe teren der woongelegenheden uiteraard zoveel mogelijk met behoud van het ka rakteristieke in de Marker woningbouw zullen de bewoners mettertijd het eiland verlaten. Daardoor zou een van Neder lands bezienswaardigheden verdwijnen en een propagandamiddel ten dienste van onze export verloren gaan, aldus het ver slag. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zich gewend tot de ministers van Econo mische Zaken, van Verkeer en Waterstaat en van Volkshuisvesting en Wederopbouw, met het verzoek de uitvoering van de in het rapport aanbevolen werken mogelijk te maken. In het verslag van de Economiscli- Technologische Dienst voor Noord-Hol land wordt een beschouwing gewijd aan de moeilijkheden, waarvoor Edam, Volen dam en Marken in de naaste toekomst zullen komen te staan door de afsluiting van de Zuiderzee. In Edam dreigt, evenals in Volendam, een grote werkloosheid, zowel door hei relatief zeer toegenomen aantal jongeren beneden de "5 jaar als door de teruggang van de werkgelegenheid in de visserij, ten gevolge van de inpolderingen. Marken heeft thans reeds een hoge werkloosheid. De aanleg van industrie terreinen wordt als een noodzakelijke voorziening aangemerkt. Voor Marken zouden deze terreinen in Monnikendam moeten worden gezocht. Voor het behoud van de samenlevingen van Marken en Vo lendam, die van grote betekenis zijn voor het vreemdelingenbezoek, moeten de toe gangswegen worden verbeterd en de werkgelegenheid worden verbeterd. Aanbevolen wordt reeds thans het dijk- De wederopbouw van Oude Tonge heeft vele voeten in de aarde geliac voordat er met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. Het riet ei nu naar uit, dat spoedig met de woningbouw begonnen kan worden. licht. Deze week is het materiaal voo: de eerste vier van deze woningen ooi aangekomen. Het geheel is inmiddel: aanbesteed en dit zal naar verwacht ma; worden ook het gewenste resultaat heb ben zodat wellicht direct kan wordei doorgewerkt. 1 Wat betreft het bouwen van de 167 wo-> ningwetwoningen kan medegedeeld word den, dat deze plannen nu in een derge lijk stadium van voorbereiding verkeren dat ook hier op zeer korte termijn eer begin kan worden gemaakt, een zeer ver heugende mededeling voor de Oude-Ton- genaren die al zo lang reikhalzend naa: I dit moment hebben uitgezien. t Een zeer moedgevend bericht voor hei is dat via het Zweedse Rode Krnis eei hoeveelheid hout is geschonken voldoen de voor deze 167 woningen. Een prachtig! i geste, die zeker niet zal nalaten indru! te maken. Een geschenkzending als dez'^ kan zelfs in het vele dat voor het ramp' gebied is gegeven uniek worden genoemd1 Ook kreeg Oude Tonge 200 gasgeyser: cadeau van een instelling uit het buiten land die niet bij name genoemd wenst! te worden. Alle nog te bouwen woningej en die welke na de oorlog werden ge' bouwd zullen van een dergelijk nuttig ap paraat voorzien kunnen worden. De cantine op de Kaai die zoveel goe de diensten heeft gedaan voor de vreemdt arbeidskrachten en voor hen, die hun ge zin nog niet konden laten overkomen, gaa- verhuizen naar het terrein aan de Willem- straat tegenover de lagere scholen. He' wordt nu een gemeentelijke kleuterschoo. en er zal ook een speeltuin bij worder gebouwd. De barak van de CCH, waar gedurende deze zomer vele buitenlandse jongeren ir waren ondergebracht, die in Oude Tonge kwamen helpen wordt ook verplaatst. D:1 geschenk van de Finse Quakers zal ni aan de Jozefdreef worden opgetrokken waar het dienst gaat doen als jeugdhuis Al deze dingen zijn evenzovele bliiker van medeleven met het getroffen Oude Tonge. De inwoners hebben er reikhal- j zend naar de verwezenlijking van de we deropbouw uitgezien. Het begin is er nr en met een dergelijke hulpverlening za, men er nu zeker en binnen afzienbare tijd komen. In de omgeving van de Boliviaanse stad Sucre zijn de wrakstukken gevonden var het vliegtuig van de Boliviaanse Lucht vaartmaatschappij dat, zoals bekend, sinds Dinsdag j.l. werd vermist. De inzittenden, 25 passagiers en een bemanning van drie koppen, zijn allen om het leven gekomen. Dit is de grootste ramp, die de Boliviaanse j luchtvaart ooit heeft getroffen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Antliony Eden, heeft Donder- dag bij de voortzetting van het debat over de Troonrede in het Lagerhuis verklaard, dat de jongste antwoordnota van de Sovjet-Unie „overdadige en onaanvaardbare voorwaarden" bevat. „Indien wij die voorwaarden zouden aanvaarden, zou onze veiligheid worden ondermijnd en Duitsland zou on mogelijk zijn eenheid in vrijheid kunnen herwinnen", aldus de minister. Op "een vraag of er thans nog een mogelijkheid is overgebleven om tot over eenstemming te komen over de hereniging van Duitsland, antwoordde Eden: „ik geloof van niet". De minister voegde hier aan toe: „In dien er op het ogenblik geen mogelijkheid is om over de hereniging van Duitsland te spreken, is dat werkelijk niet onze schuw Ondanks deze tegenslag en deze nota blij ven wij van onze kant bereid op elk ogen blik en elke plaats en zonder enige voor- waarde vooraf, met de Sovjet-regering te spreken over Duitsland en Oosteniijk Wijzend op „enige vermindering" van de spanning tussen Oost en West, zeide Eden: „Het is betrekkelijk bemoedigend, maar ik moet er aan toevoegen, dat men moeilijk enig teken kan vinden dat de Sovjet-rege ring milder is geworden in haar funda mentele vijandigheid jegens de westelijke naties. „Haar propaganda blijft, net als vroeger. Deze moet in het buitenland worden uit gevoerd door middel van stakingen, nei verwekken van anti-Amerikaanse Sev° lens en het uitbuiten van koloniale onrust „Ook is het niet bemoedigend te zien wat er achter het „ijzeren gordqn B - beurt. De politiek van minder controle m Oost-Duitsland, waarvan na de dood van Stalin enige bewijzen waren, is opgegeven en' we zien thans een nieuwe periode van onderdrukking „Wij zullen natuurlijk blijven hopen op en uitzien naar een verandering van ge zindheid en een gelegenheid ter vermin dering van de spanning Intussen hebben wij geen andere keus dan te volharden m onze defensievoorbereidingen, waarvan ons leven zelf afhankelijk is' Over deze defensievoorbereidmgen zeide Eden nog. dat naar zijn mening West- Duitsland het best tot de verdediging van West-Europa zou kunnen bijdragen via de Europese defensiegemeenschap. De zes landen van de E.D.G. zullen bevinden, dat ons deelgenootschap, zonder dat dit een eigenlijk lidmaatschap is, zo nauw moge lijk zal zijn', aldus voorspelde Eden. Tenslotte merkte de minister op, dat Engeland streeft naar vreedzame betrek kingen met communistisch China. „In het algemeen zal de deur voor ieder open staan. Besprekingen op elk niveau zullen het doel der Britse regering blij ven", aldus Eden voor buitenlandse aangelegenheden in de Labourregering. zeide, dat het van Eden „een beetje gemakkelijk gezegd" is. dat de regering bereid blijft te werken voor het tot stand komen van een viermogend- hedenbijeenkomst op elk niveau. McNeil zeide te menen, dat de regering, indien zij werkelijk streeft naar een con ferentie van staatshoofden, de belemme ringen hiervoor „in Washington en niet in Moskou" uit de weg moet ruimen. De 83-jarige Lord Samuel, liberaal staatsman en filosoof, heeft zijn mede- Hogerhuisleden gisteren verrast door midden in een debat over de troonrede van koningin Elizabeth een philippica af te steken tegen de morele verwor ding. „Deze viert op het ogenblik in Engeland hoogtij", aldus de oude heer: „Als dat kwaad gemeengoed wordt, zal het zich wreken niet in aardbevin gen en verwoesting door vuur, doch door iets veel dodelijkers: de verrader lijke vergiftiging van het morele ge voel". De Britse pers heeft aan de woorden van lord Samuel grote aan dacht besteed. Verscheidene leden van de Finse lucht macht, onder wie een kapitein, zijn Don derdag te Jyvaeskylae, een stad in Mid- ^en-Finland, aangehouden. Zij wordenboten „Engeland erdacht van spionnage ten behoeve van „Amerika „Brazilië Ook gisteren is bij het stroomgat van Ouwerkerk het water weer een flinke slag toegebracht. Reeds in de vroegte heer ste een grote bedrijvigheid rond het sluitgat en alles wees er op, dat er weer een grote gebeurtenis werd voorbereid. Om ongeveer negen uur werd daar de tweede phoenixcaisson geplaatst Ook deze manoeuvre verliep buitengewoon vlot. Een aantal sleepboten bracht hei gevaarte op zijn plaats en toen het op de juiste plek lag werd het sein gegeven om de afsluiters te openen, waardoor het water kon binnenstromen. Langzaam zonk dei caisson en kwam binnen een kwartier opj de bezinkiogsdrempel terecht De belangstelling voor deze gebeurtenis was bijzonder groot. Het lag in de bedoe ling hedenochtend bij het daglicht de; derde caisson te doen zinken, waarna dan' vanavond door plaatsing van de vierde en laatste de definitieve afsluiting een feit zal worden Gistermiddag tussen half drie en half vier zijn de laatste twee phoenixcaissons, bestemd voor het gat bij Ouwerkerk, uit de vluchthaven te Zijpe vertrokken. De ene caisson werd getrokken door de sleep boten „Zwarte Zee" en „Theems", geflan keerd door de „Blankenburg" en de .Ebro" De tweede caisson door de slccP" Zweden", „Chili „Pernis" „Miner- uiunvnt tan 3piuitnof,c n per mm De voornaamste spreker namens de op e Sovjet-Unie, aldus meldt het Franseva" en „Kinderdijk Om ongev positie, Hector McNeil, minister van staat1 persburau A.F.P. uur was men b,J Ouwerkerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1