President Worosjilof herhaalt oude leuzen AMSTERDAM kreeg „ATOOM LABORATORIUM" De verboden AJC-cabaretavond in Den Bosch sunn LONDEN Geen woord dat nieuwe gezichtspunten opent Verontreiniging van de Rijn bedreigt drink watervoorziening „Het Vrije Volk" slaat de plank mis „Geen atoomwapens meer, als...." voor PAGINA 10 Conclusie van Ned. en Duitse deskundigen BIER IN BLIK Emballageresearch werk in Deventer OVEREENSTEMMING IN STOCARTONINDUSTRIE Belofte van Visjinsky: heer Weiter had gevraagd, onder het oog zien. En natuurlijk werd ook de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten weer te berde gebracht. De minister be toogde, dat de oude toestand niet kon terugkeren, maar dat er boven de uit keringen uit het Gemeentefonds een be perkt eigen belastinggebied moest zijn. Hij streefde naar het herstel van het eigen leven der gemeenten, maar hij was huive rig voor een koppelen van het belasting gebied der gemeenten aan de Rijksbe lasting. Over de Bescherming Burgerbevolking vertelde hij tenslotte, dat er behoorlijke vorderingen werden gemaakt met de tech nische outillage der commandoposten. Er was een hernieuwde plaatselijke actie gaande om de reeds bevredigende resul taten tot een volledig succes te voeren. Voor de bedrijfsbescherming waren nieu we richtlijnen verschenen, het departe ment, zo zei hij, doet alles om de toepas sing daarvan te bevorderen. Wat de schuilkelders en schuilgelegenheden be treft, was een wetsontwerp spoedig te verwachten. Dinsdagmiddag zullen de replieken worden gehouden, waarna de behandeling der begroting van Maatschappelijk Werk zal worden voortgezet. F. S. Maarschalk Klementi Worosjilof, pre sident van de Sovjet-Unie, heeft giste ren, aan de vooravond van de 36e jaar dag van de bolsjewistische revolutie in 1917, in het beroemde Bolschoi-theater in Moskou een verklaring afgelegd over de binnen- en buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. „Ons volk wordt op het pad van het socialisme begeleid door het grote Chinese volk, de volkeren van de volksdemocratieën en de Duitse demo cratische republiek", aldus Worosjilof. En speciaal voegde hij hieraan toe: ,Ook het grote Koreaanse volk trekt voort langs deze weg". De maarschalk vervolgde: ,,De Sovjet- Unie heeft grote successen geboekt in de strijd voor de vrede, onafhankelijk heid en betere levensvoorwaarden. Wij moeten over de gehele linie onze strijd krachten, die over het vreedzaam schep pende werk van het Sovjet-volk waken, versterken De politiek van onze par ty en regering is vreedzaam". Sprekende over de buitenlandse poli tiek van de Sovjet-Unie, zeide Worosjilof dat deze onveranderd is. „Maar het kamp der imperialisten, aangevoerd door de Ver. Staten, voert een politiek van oorlogsvoorbereiding. De Sovjet-Unie wenst vrede in Europa en heeft bij her haling voorstellen gedaan tot een recht vaardige oplossing van het Duitse pro bleem". Alsof er geen sprake was van een ne geren door de Sovjets van het Lugano- plan, zeide de maarschalk: „Uit de hou ding van het Westen blijkt niet. dat het een rechtvaardige oplossing van het Duit se probleem wenst. De westelyke mo gendheden wensen West-Duitsland het centrum van een oorlog in Europa te maken". Worosjilof beschuldigde de Ver. Staten ervan honderden millioenen dollars te hebben uitgetrokken voor ondermynen- de activiteiten in de volksdemocratieën. „De Ver. Staten zyn bezig een bewape ningswedloop te houden en het vredes- kamp te omringen met oorlogsbases", zei hij. Worosjilof werd herhaaldelijk onderbro ken door luide toejuichingen en applaus Op het podium achter het spreekgestoelte waren portretten van Stalin en Lenin aan gebracht. Onder zijn toehoorders bevond zien Malenkof, die met gevouwen handen achter een met rood laken bedekte tafel zat. In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd, dat in de rede van presi dent Worosjilof de agressieve toon die in de tijd van Stalin werd gebruikt als het er om ging het Westen zwart te maken weer doorklinkt Weliswaar, aldus genoemde kringen, zijn de woorden nog iets hoffelijker dan toen, maar de inhoud ervan is dezelfde. Overigens wijst men er op, dat in de gehele rede van de Sovjetrussische presi dent geen woord staat, dat nieuwe ge zichtspunten opent. De rede is in feite een samenvatting van de Sovjet-nota van Kri te m sche norm Kri met i diens aan t en vf van gen voor Kri ring het b derbs Het de ha onbev bouw len u via B. T. blijve toestt overt handf gedaa ducte zo word1' vollef groei: Het bouw aandi bij h( door maati credii Kri trote op d< dat e verr.i Het doorg vemi bare den is he <Ji't bi ken aan U.C.I met plaat Aang keuri contr Nederlandse en Duitse waterleidingdcs- kundigen hebben, bjj een bezoek aan het industriegebied van de Roer, de mogelijk heden onderzocht om de toenemende ver ontreiniging van de benedenloop van de Rijn door 't afvalwater van de industrieën der steden tegen te gaan. Volgens een me dedeling van het West-Duitse ministerie van Economische Zaken werd bü deze gc- 'egenheid opnieuw vastgesteld, dat deze verontreiniging een gevaar dreigt te wor den voor de Duitse en de Nederlandse wa tervoorziening. De Nederlandse deskundigen hebben op de moeilijkheden gewezen, die thans reeds in Rotterdam bestaan en die in de toe komst zullen kunnen optreden voor de nieuwe watervoorziening van Amsterdam, Den Haag en Noord-Holland. Alle experts (ook de Duitse) waren het er over eens dat het niet voldoende is alleen de zuive ringsinstallaties uit te breiden en te mo derniseren. Volgens onze landgenoten moet veeleer worden getracht het afval water te zuiveren voor het in de rivier Zij' hebben in Duitsland voornamelijk kennis genomen van de stand van het on derzoek over de mogelijkheden om het Rijnwater te ontzouten en de smaak ervan te verbeteren. De bijeenkomst was geor ganiseerd door de Duitse afdeling van het internationale instituut voor onderzoek van water en afvalwater. Kri van 1 week door hedei len word de tv He' neme itfi/OOMMSTHAoJ Kr dat t vraai mers onde d'erir He wees allee over breic borg: de r wore terin Da tief B. T roep ten dan reed bout Zuid Aa moei In tegenwoordigheid van vele autoritei ten en genodigden, zoals de commissaris der Koningin in Overijsei, ir J. B. G. M ridder de van der Schueren, de directeur- generaal van Handel en Nijverheid en ver tegenwoordigers van andere departemen ten, is Donderdag het modern ingerichte pas gebouwde research-laboratorium van de Blikemballage-fabriek Thomassen en Drijver N.V. te Deventer, een der beste van geheel het continent, in gebruik ge steld. Er wordt hier researchwerk verricht zowel voor de fabricage van de emballage zonder meer en het materiaal dat daarbij gebruikt wordt, als voor de „houdbaar heid" van de blikken bussen. Men zal thans wetenschappelijk kunnen vast stellen aan welke eisen een blikken bus dient te voldoen voor een bepaald product. Hierbij zal men van de gedane ervaringen ook de afnemer laten profi teren, die thans geadviseerd kan worden voor de meest economische en duurzame verpakking van zijn producten. Zo zal, er t.z.t. ook wel worden overgegaan tot b.v. het tappen van bier in blik. Ook de zoge naamde soft drinks kunnen blijkens on derzoek even goed in blik als in glas duur zaam bewaard worden. ,JBescherm ons tegen hoge boekenprij zen!", „Hoge boekenprijzen fnuiken de studiegeest!" Deze leuzen en vele andere werden meegevoerd door on geveer 20.000 studenten, die in Ban doeng een betoging hielden tegen de hoge prijzen van boeken in Indonesië. Tijdens het gisteren te Groningen ge houden overleg tussen de Vereniging van werkgevers in de strocartonindustrie in Groningen enerzijds en de bestuurderen van de samenwerkende werknemersorga nisaties in de strocartonindustrie ander zijds, is volledige overeenstemming be reikt in het conflict in de strocarton industrie, dat reeds enkele maanden duurt. Van arbeiderszijde was de eis, een loonsverhoging boven de 12 procent; de werkgevers daarentegen wilden breken met de historische gegroeide 45-urige werkweek en deze brengen op 48 uur. Men heeft zowel overeenstemming be reikt met betrekking tot de loonsver hoging, als over het handhaven van de 45-urige werkweek. Hedenmiddag zullen er besprekingen worden gevoerd tussen de bestuurderen van de samenwerkende werknemersorganisaties en de fabrieks- kernen van de diverse fabrieken. De Sovjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Visjinsky, heeft Vrjjdag in de po litieke commissie verklaard: „Als de Al gemene Vergadering atoomwapens zou verbieden, zoals de Sovjet-Unie dat eist, ben ik in staat mee te delen, dat in mijn land geen atoomwapens meer zul len worden vervaardigd. De Sovjet-Unie zal dan geen fractie van een roebel meer voor dat doel uitgeven". De Rus zei dit naar aanleiding van een opmerking van de Brit Seiwyn Lloyd. dat noch de Westelijke mogendheden, noch Rusland „veel vertrouwen zouden stellen in niets anders dan verklaringen aan gaande een verbod van atoomwapens". (Van onze correspondent) „Het Vrije Volk" van Dinsdag jL maakte melding van het feit, dat te 's-Hertogenbosch een cabaretavond van de A.J.C., die Zaterdag jl. zou worden gehouden, „op het laatste nippertje" ver boden was. De A.J.C. zou slachtoffer ge worden zijn van de politiek van het Bos sche gemeentebestuur, dat zich beijvert beroepsmusici te steunen. En daar de onderhavige organisatie voor haar cabaret geen beroep op beroepskrachten had ge daan, aldus „Het Vrije Volk", kreeg zij, daags voordat de avond zou worden ge houden bericht van de politie, dat het feest niet door zou gaan. „Het Vrije Volk" acht een krachtig protest tegen de beslissing van de burge meester van 's-Hertogenbosch op zijn plaats, omdat deze beslissing niet alleen in strijd met de wet is, maar ook een be langrijk grondrecht aantast. „Het grond recht", aldus het blad, „dat wij in Neder land vry zijn zelf te bepalen hoe wij onze vergaderingen zxdlen houden en wie wij daar willen laten optreden". Deze dooreenmengeling van halve waarheden en pertinente onjuistheden eist op haar beurt de aandacht. Van een „vergadering" in de gewone zin van het woord was hier geen sprake. Eerst op 26 October jL kwam bij de ge meente 's-Hertogenbosch het verzoek binnen om op Zaterdag 31 October in de achterzaal van een hotel te Den Bosch een cabaretavond-met-bal te doen organise ren door de A.J.C., met medewerking van een amateur-cabaretgezelschap „De Vro lijke Zwervers" en ten bate van „de modem georganiseerde arbeidersjeugd van Den Bosch". De entree zou zestig cents per persoon zijn en als sluitingsuur was twee uur 's nachts verzocht. Hoewel dergeiyke verzoeken minstens acht dagen voor de beoogde datum moeten zijn in gediend, werd het stuk desniettemin tn behandeling genomen. Op 29 October bracht de commissaris van politie zijn af- vvyzend advies uit en op 30 October was de aanvrager in bezit van dé voor hem negatieve beslissing. By dergeiyke verzoeken komt art 56 der Drankwet, juncto art. 72 der Alge mene Politieverordening, in het geding, waarby het zonder toestemming van de burgemeester verboden is muziek te maken of gelegenheid te geven tot dansen op voor publiek toegankelyke avonden. Bij het beleid inzake het geven van deze toestemming streeft ook het ge meentebestuur van Den Bosch, evenals zeer vele andere gemeenten in den lande, op verzoek van de Algemene Bedryfs- bond van kunstenaars en werknemers in de film-, theater- en amusementsbedrij ven ernaar om bij dergelijke, voor publiek toegankelijke avonden beroepskrachten de beschermende hand boven het hoofd te houden. Een constructieve en positieve sociale maatregel, die zeker ook door „Het Vrije Volk" zou zijn toegejuicht, ware dit partijblad volledig ingelicht geweest om trent het wedervaren van de Bossche A.J.C. Het afwijzende advies luidde dan ook. dat het niet gebruikelijk is en in verband met de op dit stuk bestaande regeling niet gewenst, dat amateurgezelschappen <»p voor publiek toegankelijke avonden optreden. Bij het Gewestelijk Arbeids bureau staat voorts het cabaretgezelschap „De Vrolijke Zwervers" niet als zodanig ingeschreven. Daar kwam nog iets bij. De secreta resse van de P.v.d.A. district Noord- Brabant, wonende te Den Bosch, ver klaarde desgevraagd géén contact te heb ben gehad met genoemd gezelschap noch op de hoogte te Zijn van het verzoek voor een uitvoering „ten bate van de modern georganiseerde arbeidersjeugd". Indien „Het Vrije Volk" eerst beter ge ïnformeerd had naar de ware toedracht, zou het zijn commentaar Zeker in de pen gehouden hebben. t^loutw'1!0 oog gevallen was. Op de tafel lag een hond, blijkbaar een van die straathonden, die geen eigenaar hebben, of die aan lager wal zijn geraakt; een bastaard en toch met enige tekenen van ras. Hij was met riemen stevig aan de tafel gebonden en lag als dood of in gezonde slaap, maar er hing een zwakke, zoetige geur van enig bedwelmend middel in de lucht en Jocelyn begreep, dat het dier verdoofd was, voor het mes in zijn lichaam werd gestoken. Verschrikkelijk zei hij. Hoe kunt u zich daarmee bezig houden. Alles wat mijn kennis vermeerderen kan, is een onderzoek waard, mr Chenery, antwoordde Vespucci. Er lag een nieuwe harde en koude klank in zijn tot dan toe vriendelijke en aange name stem en Jocelyn duwde de stoel van de tafel weg naar aantrekkelijker dingen. Ik weet van deze dingen niet veel af, zei hij als verontschuldigend. Maar ik ben een echte liefhebber van honden en is dit niet wat wreed? Vespucci lachte. Volstrekt niet, mr Chenery. Wat had het dier voor een leven, voor ik er de hand op legde? Hij werd geschopt en nagezeten en verhongerde op straat, tot hij in han den viel van de politie. Toen kreeg ik hem Een dag of wat had hij een goed leven. Om een proef te doen, verdoofde ik hem. Wat weet hij daarna van pijn of vreugde? Niets, absoluut niets. Als ik met hem klaar ben, een genadestoot met een ontleedmes door zijn hart, ep 't is afgelopen. Maar hoorde zijn leven hem dan niet toe vroeg Jocelyn schroomvallig. By grote zaken kan men aan klei-1 is c lant geni den fum wor van en beti naa woi Door FLETCHER Geautoriseerde vertaling Jocelyn vond niets vervelend in de won derbare apparaten, welke zijn gastheer hem wees en beschreef, terwijl hij de stoel door het laboratorium reed. Vespucci was inderdaad zo onderhoudend, dat Jocelyn er geheel in opging en lachend erkende, da-t de wetenschap voor hem een sprook jesland begon te worden. Doch nauwelijks, had hy deze spontane tol van zyn bewon dering aan zijn gastheer betaald, of hij werd op ruwe wijze tot de werkelijkheid teruggebracht. Toen hij de hoek van een brede tafel omging, bemerkte hij iets, ge deeltelijk achter een scherm verborgen wat hem deed beven van zenuwachtigheid Mijn hemel! riep hij uit. Wat is dat? Dat dat is een hond! En hij leeft! 'f Is maar een hond, die ik voor vivi sectie gebruikte, merkte Vespucci onver stoord op. Ik was er vanmiddag mee bezig. Jocelyn dwong zichzelf opnieuw naar het dier te zien, waarop zonder erg zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10