Het Huisvestingsprobleem Fototentoonstelling in Stedelijk Museum geopend Kruiswoord-puzzle HOUTMAN Uw oude bed.... rx Vogels trokken in J 1 g 1 M A 1 B A R K r November Op het witte doek in Rotterdam Nieuws uit STAD EN OMTREK Wat er in de Memorie van Antwoord van B en W op het onderzoek der gemeentebegroting gezegd wordt Ouer cle am Vele kleintjes maken één grote Vooral in een SP A ARB US JE Spreeuwen zijn het kind van de rekening Hef Wit Gele Kruis biedt U Het dieptepunt gepasseerd FEEST IN SCHIEDAM No loitering ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 PAGINA 2 2290 noodgevallen „LINKO" IN NIEUWLAND BURGERLIJKE STAND BIOSCOPEN PASSAGE THEATER Moulin Rouge MONOPOLE-THEATER Boekaniers der Zeven Zeeën PIANO'S yjfillen cjesi NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT EEN „PRIJS VAN SCHIEDAM" AFSCHEIDSRECEPTIE J. G. HAKKERT HEROPENINgTdE NIEUWE BRUG" AFSLAG AGENDA /IV ROTTERDAM SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 v; H mm AV*'"* T SCHOORSTEEN OPGEBLAZEN „ONDER ONS" VING FEESTVIERING AAN ZILVEREN ZAKENJUBILé Het wemelt nu ueer van kieviten En van roodborstjes Z 3 6 9 /O 1 /r /6 /f Zo Bk.- :s V zs 3o 31 ütWÈ jy u 3s iz- ii n V i3 fo s/ SI fi si ëVijjt 6l 63 6v ir 66 63 69 ■RvA 7' Droevig lot van een Schie damse reiger Van achter het IJzeren Gordijn Meldt U aau als lid in het wijkgebouw NIEUWE HAVEN 121 DAMCLUB „SCHIEDAM" IN HET GEZIN Het is de bedoeling aan de Gemeenteraad per half jaar een overzicht te geven van het verloop inzake de huisvesting. In verhand met het feit, dat de raads leden dit naar de toestand op 30 Juli j.l. kregen toegezonden, lijkt het B. en W. niet noodzakelijk thans wderom volledige cijfers te verstrekken. Deze kunnen niet belangrijk gewijzigd zijn. Naar mag worden verwacht, zal uit de cijfers over het 2e halfjaar 1953 wel blijken, dat het dieptepunt gepasseerd is en dat bij een regelmatig doorbouwen van nieuwe woningen, geleidelijk verbetering in de nog steeds zeer moeilijke omstandigheden zal intreden. Dat het aantal ingeschrevenen moet dalen, zoals door raadsleden verondersteld is, nu er nieuwe woningen gebouwd wor den, zou juist zijn, als niet zoveel nieuwe gevallen werden ingeschreven. Zoals uit de opgave van de Chef van het Bureau Huisvesting over het le halfjaar is geble ken. bedraagt dit aantal gemiddeld ruim 100 per maand. Vanzelfsprekend zijn deze nieuwe inschrijvingen niet altijd noodge vallen. Toch is het wel zo, dat van de over 1953 te verwachten nieuwe inschrijvingen van minstens 1200, bezien naar normale omstandigheden, de helft op korte ter mijn moet worden geholpen. Bovendien men door vertrek van gezinnen naar bui' ten Schiedam, wordt zeker overtroffen door het aantal woningen, dat wordt be trokken door gezinnen, die tot nu toe in wonend waren in woningen, waar tenge volge van allerlei omstandigheden, nieu we inwoning niet meer mogelijk is. Vast staat, dat onder het aantal ingeschreve nen bij het Bureau Huisvesting in den re gel niet zijn begrepen, de gevallen, welke „slechts willen verhuizen". Zo zijn de duizenden aanvragen van hen. die over behoorlijke of teveel woon raadsleden gestelde vraag „of een hero riëntering op het gebied van de huisves ting gewenst of noodzakelijk is" worden bedoeld een nieuw uitgebreid overzicht samen te stellen, dan moge naar het hier- bovenvermelde worden verwezen. B. en W. menen, dat het gemiddeld tweemaal per jaar verstrekken van gegevens om trent huisvesting, n.l. per 30 Juni en in de Nieuwjaarsrede van de Burgemeester, toch wel voldoende moet worden geacht. OUDE In de P. J. Troelstralaan. hoek Prof. Aalberselaan in Nieuwland is een nieuwe winkel gekomen en wel van de textiel handel „Linko". Het is een fraaie zaak, die een aanwinst kan worden genoemd voor de allengs groeiende winkelstand in deze nieuwe wijk. GEBOREN: Jan E„ zn van W. J. J. van Zwieten en J. M. Oers; Bernadette C. E., dr van J. J. Peters en C. J. Berkhout; Wilhelmus, zn van A. Krommenhoek en J. H. Esbach. OVERLEDEN: J. van Weringen 57 j. en J. D. T. van der Hoeven 71 j. móet niet uit het oog worden verloren,1 ruimte beschikken, voor de nieuwe wo- dat over het gehele jaar 1953 in gebruik ningen in het Oosten, de Rotterdamsedijk, zullen zijn genomen: in Nieuwland 392 de Slachthuislaan enz. en nu voor Nieuw en Dr Zamenhofstraat 40 (als het weer land, niet als die van woningzoekenden gunstig blijft), Prins Bernhardlaan 8,ingeschreven. totaal 440 nieuwe woningen, waartegen- j Hiervoor is en wordt een geheel afzon- over 30 oude woningen aan de bestem- derlijke administratie gevoerd. Ware dit ming zijn ontrokken, een winst dus van niet het geval, het aantal ingeschrevenen 410 woningen 24 Gusto-woningen. zou enkele duizenden hoger zijn. Ten aan- Als tot nu toe aan 151 gezinnen, komen- zien van de noodgevallen, kan worden de van buiten Schiedam een zelfstandige medegedeeld, dat er 900 „crepeer" ge woning is toegewezen, blijkt intussen dui- vallen en 1300 noodgevallen, totaal delijk, dat op dit ogenblik ternauwernood van verbetering kan worden gesproken. Immers, het aantal woningen, vrijgeko- O CHIEDAM IS een merkwaardige - j stad. Het bezit een wereldvermaarde naam, maar het is tegelijkertijd bij velen een grote onbekende. Nog dezer dagen vertelde een hoge functionaris ons, in een bijeenkomst van een aantal persoonlijkheden uit verschil lende delen des lands een vraag te heb ben gehoord, die hem weinig deugd deed. Schiedam", werd er gevraagd, „dat is dat stadje bij Rotterdam, niet- waarf'. De vrager maakte de indruk, het met eens met zekerheid te weten. En hij maakte de situatie niet pretti ger, toen hij het inwonertal van onze stad veronderstelde: ,jsowat jO.000, nietwaar?". Het wekte werkelijk zijn verbazing, dat indrukwekkende getal van 15.000. Toch is het ook in Schiedam zelf, dat men zich weieens af vraagt, of het nu eigenlijk een stad van 75.000 inwoners is of fiict. Het bezit zowel in sommige straten als in bepaalde dingen iets dorps. Ergens in de binnenstad heeft een handelaar een collectie klompen aan zijn buiten muur hangen. Nogal dorps. Overigens: erg pittoresk. Het merkwaardigste is intussen de functie, die het pleintje vervult, het welk zijn naam aan ons grootste ver- keersplein gegeven heeft, het Koe marktplein. Daar, onder die statige bomen, kan men altijd een tafreel zien, dat volko men dorps is. I Van 's morgens tot 's avonds is daar een kleine sociëteit van mannen, die kennelijk de hele dag niets te doen he b ben, maar naar hêt schijnt, over een hoeveelheid nieuws beschikken, v:aar- op een journalist jaloers zou worden. Al thans, ze hebben die hele dag door stof genoeg, om over te praten. Menigmaal vult een hond het gesel schap koutenden aan en luistert zicht baar geïnteresseerd mede. Terwijl langs hen het moderne ver keer jongt, staan die koutenden daar als ware het Koemarktplein een rustig dorpspleintje. Er wordt natuurlijk „toe- back gesoghen" en zelfs gepruimd, zo dat het b :eld tot in de finesses klopt. Er zijn vermoedelijk „old timers" bij, die heel wat over oud-Schiedam zouden kunnen vertellen. Wanneer het zonne tje schijnt, heerst er een opgewekte stemming. Als wc zelf wel eens op het naburige terrasje zaten, weerstonden we met moeite de verleiding, om zo'n old timer op een biertje uit te nodigen, teneinde zo het een en ander over de goede oude tijd te horen. Men kan natuurlijk zeggenzo n dornstafreel hoort niet in een stad van 15.000 inwoners thuis. En als we het weer eens aanschouw den, kwam ons onwillekeurig het „no loitering" in de gedachte, dat in Ame rika on trottoirs staat, waar de po litie liever, met het oog op het ver keer. geen samenscholingen ziet. .Niet rondhangen"betekent het. We zullen de laat steil ziin, om dm mensen hun nlezier te ontnemen. Intc gendeel. Biiva zouden wc geneigd zw 'te zeggen, dat deze ouden van daac' ook recht hebben or> een. vaar bankies Lazen we dezer darten niet een. verzoek om bankies te nlantsen lanas de Rat- terdamsedük. omdat de ouden van da gen daar zo graag naar het verkeer kiiken Bankies ziin bovendien beslist niet ..doms". In Rotterdam staan ze zelfs on het hnnermod.eme verkeersnleAlldat Hofplein heet. DAMWACHTER 2200 gevallen zijn, waarvoor een oplos sing op dit moment dringend noodzake lijk is. Hierbij moet worden gedacht aan de zeer grote moeilijkheid om deze gevallen in een bepaalde periode op te lossen, doordat belanghebbenden de huur van een nieuwe woning niet kunnen betalen en alleen door middel van het vrijmaken van goedkopere woningen geholpen kun- j nen worden De vrijkomende oude wonin gen zijn in de regel particulier eigendom en bij de eigenaren is er niet veel animo om vele van deze candidaten te accepte ren. Ook met het afbreken van krotwo ningen en met de sanering van enkele stadsdelen zal rekening moeten worden gehouden. Mocht met de door sommige Wij zullen u deze week geen uitgebreide uiteenzett'-ng geven over de film, welke in het Passage Theater draait, want zo langzamerhand zal wel ieder iets over de film Moulin Rouge gelezen hebben. En elke slagersjongen fluit de befaamde song uit deze film. Het tragische leven van een van Frankrijks grootste schilders, Toulouse Lautree, wordt in de film op aangrijpen de wijze verhaald en het technicolor is ditmaal nu eens heel behoorlijk. Het is een film, die waard is gezien te worden, echter uitsluitend voor vol wassenen. De titel van de film, die tot en met a.s. Maandag in het Monopole-Theater draait, doet al dadelijk vermoeden, wat er in be handeld wordt: het bedrijf van de befaam de vriibuiters in de Caraïbische Zee, die zich de Boekaniers noemden. Een neger opstand brengt nog eens extra spanning teweeg en bovendien heet het zeerovers schip „De Zwarte Panter", terwijl een burcht op een eiland in de buurt van Ja maica eveneens sterk tot de fantasie spreekt. Deze avonturenfilm is in techni color uitgevoerd. John Payne en Arlene Dahl soelen de hoofdrollen. Van de mede spelenden noemen we nog Sir Cedric Hardwicke. BRENGT VERRASSEND VEEL GEED OP, als U het bij ons inruilt voor een nieuw! onder no. S 588 Courant, Dam 18. U de prijs zeggen, voor Uw oude Ded geven. BRILLEN B Dijkshoorn1'. OPTICIEN tl IIDUINASTRAAT 1 TEIEFOON HUI SCHIEDAM DACBIAO VOO» SCtlfOAM fN OMSTRCKf» 75ste Jaargang No. 22300 De kantoren der Redactie en Admini stratie eijn gevestigd te Schiedam Dam 18 Telefoon 66152 Giro nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand. 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte ƒ0.15 per millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 oeT millimeter hoogte Bij contract gelden 'agere tarieven welke bij de administratie of dij de erkende advertentie bureaux verkrijgbaar zyn. Kampioenen t kleine ad verten tien» tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 -ent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij voorultbetarng Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentiewezen. Vrijdagavond is in het Stedelijk Museum te Schiedam een foto-tentoon stelling door mr M. J. M. van Kinderen, wethouder van Schiedam, geopend De heer C. J. van Luyk toont mr M. J. M. van Kinderen zijn foto, waarmede hij de kermis bij avond in beeld heeft gebracht. De heer Van Luyk is een der prijswinnaars. Ter gelegenheid van de voorbüe Vacantie-week werd, naar men zich nog wel herinneren zal, door de Schiedamse Gemeenschap een fotowedstrijd voor ama- teurr uitgeschreven en tientallen amateur fotografen hebben in de feestweek de stad doorkruist op zoek naar een onder werp voor een plaatje. Het was voor de jury een moeilijke taak, alle inzendingen te beoordelen en tenslotte de prijswinnaars aan te wijzen, doen dat is nu geschied en van de beste inzendingen werd een tentoonstelling in gericht in een der zalen van het Stedelijk Museum. Deze tentoonstelling werd gister avond geopend door de wethouder voor culturele zaken, mr J. M. J. van Kinderen. Eerst werd echter het woord gevoerd door de voorzitter der Schiedamse Ge meenschap, die de aanwezigen welkom heette en het initiatief van de Fotokring „Schiedam" van harte prees en de hoop uitsprak, dat de kring in de komende jaren een dergelijke wedstrijd op nog bredere basis zal weten te organiseren. Hierbij tekenen wij aan, dat het in de bedoeling ligt naar wij vernamen een dergelijke wedstrijd zelfs een landelijk karakter te geven en een „prijs van Schie dam" uit te loven. Na de woorden van de heer Holl bracht de jury rapport uit, waarbij werd op gemerkt, dat over het algemeen de in zenders de gedachte, welke door de S. G. aan de wedstrijd ten grondslag werd ge legd, zeer wel begrepen hebben. Er is niet zozeer gestreefd naar het artistieke dan wel naar het documentaire. En zo kan men dan, wandelend langs de expositie, heel het bonte programma van de feest week zien herleven. Er zijn uitstekende opnamen van de tentoonstelling „Neger- kunst", van de kermis, het verlichte 'ulianapark, het torenklimmen, de stem- -eltocht voor de jeugd, enz. Het weer was voor de amateurs in de Vacantieweek niet erg gunstig. Zij werken nu eenmaal graag met zon en die liet, vooral de eerste dagen, juist verstek gaan. Toch zijn er bijzonder mooie opnamen te zien en wij geloven graag, dat het voor de jury een moeilijke taak is geweest een keuze te doen. Tenslotte werd in de groep der begin nelingen de heer Ph. van Oordt winnaar, terwijl de eerste prijs in de groep der ge vorderden werd behaald door de heer A. Meulstee. Er waren nog meer prijzen beschikbaar gesteld en deze werden alle door wethouder van Kinderen aan de gelukkige winnaars overhandigd. Na de prijsuitreiking maakten de aan wezigen een rondgang door de tentoon stelling, welke niet uitsluitend foto's bevat, doch werd aangevuld met een kleine, doch zeer bezienswaardige expo sitie van de teken- en schilderclub „De Studievrienden" Tot slot werd door de heer J. A. Simons een aantal kleuren diapositieven vertoond. Gaat U in de komende week eens kjjken naar deze tentoonstelling van amateurs. Zjj is een wandeling naar het Stedelijk Museum zeker waard voor ieder, die be langstelling heeft voor zjjii stad en voor wat er in die stad gebeurt. Op initiatief van de Commissie lot Be heer van de Westerkerk heeft r'.ch een comité gevormd, dat aan de heer J G. Hakkert in verband met zijn vertrek uit Schiedam een afscheidsreceptie zal aan bieden. De heer Hakkert is, zoals we reed9 meld den, per 1 December a.s. benoemd tot organist bij de N.H. Kerk te Zoelmond (Betuwe). Het café „De Nieuwe Brug", Rozen burgstraat 2, is deze week heropend, na een flinke vernieuwing te hebben onder gaan, waardoor het interieur een bijzon der gezellig cachet gekregen heeft. Het staat thans onder leiding van de heer Piet Romeyn. Het heeft een zaal voor bruiloften en vergaderingen disponibel. Tijdens de gisteren ten overstaan van notaris P. Schaberg gehouden afslag zijn de percelen Schiedamseweg 2 en Vlaar- dingseweg 1, 5, 7, 9, 11 en 13 tezamen ver kocht voor 16.050, het perceel Vlaarding- seweg 15 voor 925, het perceel Vlaar- dingseweg 17 voor 1150, de percelen Kethelstraat 5, 7, 9 en 11 tezamen vopr 20.050, Verbrande Erven voor 700. Heden: Passage Theater: Moulin Rouge (volw.). Monopole: Boekaniers der Zeven Zeeën (18 jaar). Foto-tentoonstelling „Feest in Schie dam" in het Stedelijk Museum. Zondag 8 November: R.K. Volksbond, 8 uur: „Brederode": De Fluwelen handschoen'; TONEEL EN MUZIEK Zondag 8 November. Schouwburg, 2.30 uur: Wiener Konzerthaus Kwartet; 8 uur: „Voor elke vrouw komt eens de tijd", (Rotterd. Toneel) Luxor, 8 uur: „Op en top"-revue, (18 j.) Maandag, 9 November. Schouwburg, 8 uur: „De parelvissers", (Ned. Opera.) Luxor, 8 uur: Zie Zondag. Advertentie t», A »d V - itrole De 55 meter hoge schoorsteen van het complex der voormalige glasfabrieken (Nema) aan de Havendjjk is gisteren opge blazen. Van tevoren waren uiteraard de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. Maar het was bjj voorbaat al zeker, dat alles goed verlopen „ou. Want het opbla zen werd immers verricht door een expert en wel door de heer r. v. d. Plaat, van een bekende slopersfirma alhier. Deze heeft de springlading onder toezicht van diverse ambtenaren der verschillende, er bjj betrokken, gemeentediensten gelegd. De heer V. d. Plaat heeft in ons land reeds 15 schoorstenen opgeblazen. Die van de glasfabrieken was zijn tweede in Schie dam. Hü blies ook de schoorsteen van De Baronie op. Het karwei verliep volgens verwachting en tot ieders tevredenheid. De Schiedamse skyline is een schoorsteen minder rijk. Maar deze omgeving moet een sieraad van de stad worden, met de nieuwe Maas boulevard als pièce de résistance, naar men weet. Het stadsbeeld zal er hier stel lig op vooruitgaan. De jubilerende H.B.S.-vereniging „Onder Ons" ving gisteravond i-n Musis Sacrum de feestelijkheden aan met een opvoering voor de leerlingen van Shakespeare's ,.Een Midzom-envachtdroom". Er was grote be langstelling en de opvoering vond veel bijval. Ze wordt hedenavond herhaald:. Op 12 November viert de heer C. C. G. v. d. Arend, opticien op de Hoogstraat, zijn zilveren zaken jubileum. Nu we al weer November schrijven, kunnen wij wel zeggen, dat de najaarstrek vrijwel tot het verleden behoort. En zeker voor wat de zang vogels en roofvogels betreft. De vogeltrek is vooral aan de kust het mas saalst en in de afgelopen maand zijn wij daarom meermalen naar de duinen getogen om iets van deze vogelemigratie te kunnen zien. Bij gunstig weer en dito wind trekken in de ochtenduren de verschillende vogel formaties voorbij; nu eens een plukje vinken, dan weer kepen, leeuweriken, ringmussen, spreeuwen, kraaien, roeken, kauwtjes en wat niet al. Af en toe vliegt daarboven in zijn eentje een sperwer, een slechtvalk of een andere roofvogel, maar bij elkaar toch zoveel, dat wij na enkele uren dertig sperwers, twintig buizerden en tien kiekendieven telden. Er zit voor de roofvogels niet veel anders op, dan om tegelijk met de zang vogels hun broedgebieden te verlaten, aangezien het merendeel van hen zich in hoofdzaak met kleine vogels voedt. Vooral spreeuwen, die in enorme hoeveel heden doortrekken, zijn dikwijls het kind van de rekening. Ik heb het al eens meer gezegd: men moet niet denken dat een roofvogel elk vogeltje, dat hij ontmoet, maar slaat. Neen, zoiets doet hij alleen indien hij daartoe door honger wordt ge dreven en er gaan trekdagen genoeg voor bij waarop we geen enkele rover een vogel zien slaan. Bovendien worden uiter aard het eerst de zwakste en minder intel ligente exemplaren weggevangen, hetgeen om zo te zeggen de soort als zodanig alleen maar ten goede kan komen. Tal van vogels ontmoeten wij nu weer op plaatsen, waar gedurende de laatste maanden geen vogelgeluid te horen was. In het bos zien en horen wij belangrijk meer vinken en groenlingen en in de weiden wemelt het nu weer van de kie viten. Koolmezen en pimpelmezen zien wij nu ook weer in groter aantal dan voor heen en soms hebben wij het geluk eens een zeldzamer exemplaar te ontmoeten. Zo vertoonde zich enkele weken ge leden een oude bekende in mijn tuin; n.l. een wijfjes grote bonte specht. Vroeger broedden verscheidene paren spechten in het Sterrebos, doch na 1944 niet meer. Lustig hakte de specht in de bast van de enige boom in mijn tuin en aangezien hij dit nogal een poosje volhield, neem ik aan, dat hij daar heel wat schadelijk ge dierte onschadelijk heeft gemaakt. Het was een genoegen de grote bonte weer eens in actie te zien, doch mijn hoop, dat hij nog eens zou terugkomen, is niet in vervulling gegaan. Wellicht heeft hij zich nog enige dagen in het bos opgehouden; misschien is hij er zelfs nog wel en in dat geval hoop ik hem nog wel eens te ontmoeten. Voorts hoop ik, dat een paar spechten zich te eniger tijd weer in het bos zal gaan vestigen en dit, lijkt mij helemaal niet onmogelijk, omdat tal van bomen en vooral de poppels, al weer flinke stammen hebben. Over enkele jaren zullen ze zeker omvangrijk genoeg zijn voor de spechten om er een woning in te hakken. Zoals te voorzien was wemelt het thans in onze omgeving van de roodborstjes. Óveral waar maar enkele heesters bijeen staan treffen we zo'n vertrouwelijk vogel tje met zijn grote kraalogen aan. Het bekende „snikke-rik-kik" of het fijne melodieuze liedje horen wij de hele dag en vooral tegen de avond weren zij zich geducht. Ook van deze vogels zullen er in de loop van de eerste weken nog wel exemplaren wegtrekken, doch een groot aantal blijft ons de hele winter gezel schap houden. m 5~ m /j /i 2/ :i :i 2t 3! l&jil, ii JS io m i3 m if T' if Hp*;-.: EBLjCni 56 i'ripW f? f3 ff 6o 6/ l'-'-'-'jam hfc^.v.v ■.'AA-j-a 1/3 Nu we het toch over de vogeltrek heb ben, lijk mij de volgende mededeling wei interessant. Dezer dagen ontving ik n.l. 't bericht, dat een reiger, die hier in Schie dam als jonge vogel op 20 Mei 1949 was geringd, bijna twee jaar later te Treviso in Italië werd geschoten. Heel waar schijnlijk was deze vogel dus weer op de terugweg naar het vaderland. Jammer, dat hij op de terugreis net een Italiaan tegenkwam, die in het bezit was van een geweer. Daar in Italië, en in Frankrijk is het al net zo, schijnt iedere buitenman een jachtwapen te bezitten en zij gebruiken deze maar al te vaak. De vogels zijn in genoemde landen bijna niet of in het geheel niet beschermd, zodat de vogelschieterij niet eens als overtreding beschouwd wordt. Gelukkig is dat in ons land heel wat beter geregeld. Horizontaal: 1. deel van het gelaat, 4. het zij zo, 7. dof geluid, 11 mager, 13. deel van een been, 15. rund, 17. namiddag, 18. lichaamsdeel, 19. muzieknoot, 20. wandver siering, 22. onbekende, 23. steeg, 24. ge vuld, 25 rilling, 27. waardepapier, 29. afge zet tuingedeelte, 30. gunstig, 32. aan wijzend voornaamwoord, 33. voedsel, 34. lokmiddel, 35. reeds, 37. Oosters vorstelijk paleis, 40. deel van de bijbel, 41. voeder bak, 43. opgedragen werk. 44. losplaats, 45. graag, 47. als 22 horizontaal, 48. bedek king, 49. salaris, 50. bijwoord, 52. weinigje, 54. opslagplaats, 55. bestemming, 57. schuurmiddel, 58. onderwijs, 59. klein roofdier, 60 bekende motorrennen, 62 dier, 64. voertuig, 65. bijwoord, 66 samenzang, 68. tegenover, 69. buitenlandse munt, 70. paardenrazernij, 72. ingewand, 73. onbe schaafd, 74. vergrootglas. Verticaal: 2 hetzelfde, 3. schrijfmate riaal, 4. politieman, 5. onbekende, 6. bij woord, 7. veevoeder, 8. bloem, 9 deel van de bijbel, 10. gesloten, 12. zuster, 13. deel van het gezicht, 14. wapen, 16. geplaveide weg tussen huizen, 18. schoft, 19. gemeen schap, 21. bedrukte katoen, 23. modder, 24. grondsoort, 28. vreemde munt, 28. ten be drage van, 29. omgebogen ijzer, 30. zitmeu bel, 31. draad, 33. ponsmachine, 36. kans, 38. voorzetsel, 39. vastgestelde hoeveelheid, 41. muziekinstrument, 42. daarginds, 44. gewicht voor edelstenen, 45. plaats tn Zee land, 46. grutten, 48. dagbepalingen, 49. grondstof, 51. persoonlijk voornaamwoord, 53. voorzetsel, 54. nationaal teken, 55. rijst brandewijn, 56. glazen klok, 59. boerderij. 61. vod, 63. huisdier, 65. insect, 66. drink nap, 67. opstootje, 69. familielid, 70. knock out, 71. muzieknoot. Oplossingen kunnen worden ingestuurd tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet worden gecorrespon deerd. De oplossing van de woordkoppelings- puzzle van verleden week luidt aldus: Het gevraagde spreekwoord: De derde streng houdt de kabel. Horizontaal: 1 ad-do, 2 zee-elf, 3 leed-dank, 5 lente-enkel, 6 star- ring 7 rad-dol, 8 re-el, 9 pas-sol, 10 duit- Taag, 12 Donar-radar, 13 kade-edel, 14 wan-nul, 15 eg-ge, 16 ach (of ooh)-ham, 17 trio-olie, 19 welrm-uiver, 20 lood-dood, 21 bot-tas, 22 ed-de, 23 fee-erf, 24 werk- krul, 26 basta-Artis, 27 krab-bard, 28 wie enk, 29 al-la. Verticaal: 3 les, 4 keg 10 dok, 11 gal, 17 tel, 18 eed, 24 wak, 25 lid. Prijswinnaar van deze week: Mej. A. v. d. Meer. St Anna Zuster straat 39, Schiedam. De prijs wordt per postwissel toe gezonden. Advertentie. Wijkverpleging Uitlenen van verplegingsartikelen Kraamzorg Zuigelingen- en kleuterzorg Moederschapszorg Gezinsverzorging. Tenslotte een mededeling inzake een andere geringde vogel. Enige tijd geleden werd bij de Dierenbescherming alhier een kapmeeuw binnengebracht, die er niet al te best aan toe was, doch die na een paar dagen weer zo ver was, dat hij in zijn element teruggebracht kon worden. Ook deze vogel had een ring aan de poot en wel met het opschrift: Nat. Hist. Mu seum Praha en daaronder het nummer. Direct heb ik aan de desbetreffende in stantie een en ander doorgegeven, doch tot dusver nog geen antwoord ontvan gen. In ieder geval is deze kapmeeuw als nestjong geringd ergens in Tsjechoslowa- kije, dus achter het IJzeren Gordijn. Het aantal koperwieken in het bos is nog niet daverend. Ik heb er nog slechts enkele gezien. Het merendeel bevindt zich nog in de duinen, waar zij een overvloed van duindoornbessen aan treffen en daarop zijn zij eenvoudig verzot. Ook kramsvogels zitten daar veel en dat is tevens de reden, waarom wij er in de polders nog zo weinig aan treffen. Als de grote voorraad bessen langzamerhand op raakt, zullen onge twijfeld meer koperwieken en krams vogels ten onzent verschijnen. A: DE JONG. EEN film van een heel ander genre dan wat gewoonlijk op het witte doek van de bioscopen wordt geprojecteerd beleeft van de week haar Rotterdamse première in Lutusca. Het is het Indiase product „AAN" (Mangale, de dochter van India). India heeft een enorme film productie, de grootste ter wereld na de V.S., maar weinig of niets daarvan komt naar het Westen. „AAN" is een avonturenfilm, die vol komen appelleert aan het gevoelen van de Westerse toeschouwer, ook al is dit afgestemd op de Hollywoodse technicolor- films Wat deze films boven het Ameri kaanse product doet uitkomen, is de Oos ters.- poëzie, waarmee alles in de rolprent is omgeven. Een oude koning, aldus luidt het ver haal voelt het keerpunt der tijden aan komen en weet, dat hij zijn mandaat zal moeten teruggeven aan het volk. Maar dit is geen gemakkelijke taak, omdat er verschillende reactionnairen zijn, die daar tegenop komen. Eén van hen is de be roemdste zwaardvechter uit de staat en als de koning de twee partijen tegenover elkaar zet om aan het volk de keus te laten, durft niemand het tegen de leider van de reactionnairen opnemen en blijft de staat dictatoriaal geregeerd door de koninklijke familie- Een naburig stamhoofd trekt dan tegen d* reactionnairen op, doch delft het onderspit. Ondanks alles loopt de strijd j goed af en krijgt de koning zijn oude waardigheid. Eerst dan geeft hij die voor gced op. „AAN" is meer interessant dan sensa tioneel, omdat deze film de technische kwaliteiten van Hollywood paart aan de fijnbesnaarheid van de Oosterse ziel. Om deze reden verdient de film de aandacht van personen boven 14 jaar. DE asfaltjeugd wordt in „MEISJES VAN DE GROTE STAD" weer eens in het licht van de schijnwerpers ge plaatst. De film geeft een goed beeld van de moeilijkheden, waarmee in het bij zonder de oudere jeugd ener stad heeft ie kampen, wanneer zij zich wil verzetten teger de zuigkracht van het moeras der armoede en ellende, waarin zij door haar geboorte is terechtgekomen. De verdiensten van deze film, die van de week in Capitol wordt vertoond, is dat zij, zonder al teveel met goedkope effecten te werken, een realistische schildering geeft van het zonloze bestaan der in krotwoningen gehuisveste rijpere arbei dersjeugd. Het behoeft geen betoog, dat deze jongeren vaak snel geneigd zijn de weg van de minste weerstand te kiezen en te trachten via (jiefstal e.d. hun maat schappelijke positie te verbeteren- Het geen men kan zien gebeuren in deze boeiende film voor personen boven 18 j. ER valt maar heel weinig te zeggen over de film „STALAG 17", die het eerste levenslicht aanschouwde als toneelstuk op Broadway, waar het groot succes had. De filmversie is geregisseerd door Billy Wilder, die er ook het scenario voor schreef. De helden in deze film, onder wie Wil liam Holden, Don Taylor en Otto Pre- mmger, zijn Amerikaanse sergeants, die als krijgsgevangenen in het Duitse kamp Stalag 17 hun onbeperkte hoeveelheid ledige tijd verdelen tussen het kijken, via een telescoop, naar de Russische vrouwen in het buurkamp en pogingen om te ont snappen. Een hunner is echter een verrader. Na tuurlijk wordt aanvankelijk de verkeerde man verdacht. Wat de toeschouwer al direct weet, omdat deze rol wordt gespeeld door William Holden. Maar de ware schurk ondergaat tenslotte zijn straf onder vrij enerverende omstandigheden. De film is een slecht verteerbaar meng sel van komische echte Duitse krijgs gevangenkampen waren beslist niet ko misch en dramatische momenten, aan gevuld met een reeks vulgaire grapjes, die naar onze mening voorbehoud nodig maken voor personen boven 18 jaar, hoe wel de Katholieke nakeuring de film toe laatbaar verklaarde voor personen boven 14 jaar. FLAVIO CALAVARA heeft in do be roemde roman „Les deux gosses" van Pierre Decourcel een dankbaar draai boek gevonden om er een zij het wat zoetelijke, maar toch aannemelijke en soms ontroerende film „DE TWEE STRAATJONGENS VAN PARIJS" van te maken. Van goed spel der twee „gosses", Fanfan en Claudinet, hardvochtig opge voed door de woonwagenbewoners Limace en zijn egoïstische vrouw Zépherine zal men inderdaad kunnen genieten. Maar van Parijs vertoont de rolprent geen enkel overtuigend decor. Dit laatste doet eigenlijk ook niet veel terzake en dus geen afbreuk aan deze film, waarin de regisseur overigens niet altijd binnen de grenzen van het sentiment weet te blij ven Daarnaast krijgen we ook enkele zuivere scenes te zien, b.v- wanneer Fan- fa zijn eigen moeder, Hélène de Kerlor, tracht te bestelen, terwijl zij juist in de kerk bidt, dat God haar Jean (Fanfan) van wie zij maar niet kan geloven, dat hij des tijds was verdronken, moge teruggeven. Een jongensverhaal, dat in de loop der jaren klassiek is geworden en waaraan personen boven 14 jaar van de week in Centraal hun gevoelige hart kunnen op halen. WANNEER „GELE TERREUR" in (Prinses) niet een zo betrekkelijk actueel onderwerp als de vrijheids strijd van de Philippino's tegen de Japan ners behandelde, zou men geneigd zijn aan te nemen, dat zij stamde uit de tijd, toen de filmindustrie nog in haar kinder schoenen stond. Want zowel scenario als camerawerk en filmcopie zijn van een g"haite, dat het Nederlandse bioscoop publiek sinds lang is ontwend. De enige verd'enste, die deze verzetsfilm bezit, is, dat zij af en toe een pakkende climax bereikt, doch de wijze waarop hiernaar wordt gestreefd, veronderstelt een wel zeer kinderlijke instelling van de toe schouwer. Niettemin levert het primitieve in dit streven hier en daar wél eens boeiende momenten op. Voor personen boven 18 jaar. In een uitermate spannende strijd heeft „Schiedam" in een thuiswedstrijd tegen D.O.S. uit Rozenburg beslag op de over winning weten te leggen. Een groot aan deel aan dit resultaat waren de overwin ningen van Heuvelman, Westei'veld, Struik en Verhaal. De Wilde, Levering, Mast en Pranger deelden in broederlijke eensgezindheid de punten met hun resp. tegenstanders, terwijl Onink en v. Noor dennen met een nul genoegen moesten nemen. Met het eindresultaat van 12—8 handhaaft „Schiedam" zich in de kop groep der eerste klasse. Er resten thans nog drie wedstrijden en wei tegen de sterkste, t.w.: Constant, O.N.A. en Vreewijk. Vorig jaar verloren de Schiedammers alle drie de wedstrijden, zodat elke punt nu behaald winst bete kent. Cadeau zullen de tegenstanders het zeker niet krijgen. Ook de leden onderling speelden hun partijen, de uitslagen hiervan zijn: T. Visser—J. L. de Key 2—fl. A. v. ot- terlooP. v. Noordennen 26- 2-onne- veld—C. W. Sleeuwenhoek 2—9, M. A. v. d. KraanI M. Reedijk 1 1, I. Visser— A, Verberk 02. Op Woensdag 11 dezer te 8 uur zal mevr. La Roo_ in de Huishoud- en Indus trieschool, Prins Mauritsstraat 9 een le zing houden, onder auspiciën van de com missie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting, over „Huiselijke feesten en tra dities in het gezin".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2