Geen winnaarmaar een terrier OPEN RAMEN: frisse lucht heilzaam voor politiek gesprek Onduidelijk electriciteit- en aardgasbeleid Late roepingen in Frankrijk Een leven in dienst van de Kunst VLIEGENDE TENTOONSTELLING NAAR DE STATES Herinneringen van de grote uitgever R. Piper T weede-Kamerleden ontevreden over broederdienst Observator Knoeierijen bij militaire leveranties Een steeds sterkere toeneming De „Damme" met Nederlandse geschenken op zakenreis Ook tien ton scheeps- onderdelen aan boord ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Anthony Eden is weer in liet politieke leven teruggekeerd. Op de grote partijdag der conservatieven te Margate werd hij algemeen beschouwd als Churchill's opvolger. Eens zal de oude, taaie premier er toch het bijltje bij neer moeten leggen. En dan staat Anthony Eden gereed, terwijl zijn partijgenoten bereid zijn, hem als hun leider te erkennen. Zit liet de conservatieven bij de verkiezingen mèe, dan wordt hij ook minister-president en een der belangrijkste figuren in de wereldpolitiek. Dit is hij trouwens toch reeds in aanzienlijke mate, als Foreign Secretary, ofwel minister van buitenlandse zaken. Hij heeft als zodanig openlijk erkend, dat Engeland inzake de kwestie-Triëst een blunder heeft begaan en de Italianen te vroeg het beheer over hun zone in het vooruitzicht heeft gesteld Het spreekt vanzelf, dat onze belangstelling vooral naar de men selijke kant van Anthony Eden uitgaat. Over de politicus leest men genoeg. Het is juist de mens Eden, die fascineert. Want het is in be langrijke mate zijn verschijning van de gentleman „tiré a quatre épringles", het is de man, die om het simpeler te zeggen, „door een ringetje gehaald kan worden", waarvan velen nauwelijks de voor treffelijke eigenschappen vermoe den, welke hij in werkelijkheid be zit. De dictator Mussolini, die met zijn vooruitgestoken kin een Caesar imiteerde, noemde hem „de mode pop uit Bond Street". Maar een zwijgzame, velen afstotende barse persoonlijkheid als Molotof glim lachte, wanneer hij met Anthony Eden sprak en toonde, hem als mens alleszins te kunnen waar deren. Getekend door het leven stond Anthony Eden voor het congres. Hij werd, zo lazen we in de Engelse bladen, verwelkomd met 'n ovatie, die bijna even lang duurde als de toespraak, welke, hij daarna hield. Het bleek toen duidelijk, dat But ler, de financiële expert der conser vatieven, lange tijd candidaat voor de opvolging van Churchill, het tegen Anthony Eden zal moeten afleggen. VOORLOPIG VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER Tweede Kamer vraagt maatregelen GUERILLAST AKINGEN IN ENGELAND (Van onze Parijse correspondent) Er is reeds vroeger op gewezen, dat in Frankrijk het merendeel der pries ters, die zich aangetrokken gevoelen door het bijzondere missiewerk, dat men dat der „prêtres-ouvriers" is gaan noemen, voortkwamen uit de orga nisaties der Katholieke Arbeidersjeugd, de J.O.C. Meest betrof het late roepingen van apostolische ijveraars, die zagen, hoe moeilijk het was tot in de ontkerstende arbeiders massa door te dringen. ft TA AT EEN KUNSTENAAR er zich op rijpere leeftijd toe zet om zijn levensherinneringen te boek te stellen, gebeurt heel dikwijls en we zijn van het belang van zulke memoires te zeer doordrongen om het bestaans recht van de autobiografie te moeten verdedigen. Levensherinneringen van mensen, die tengevolge van hun bijzondere begaafdheid of positie een be langrijke plaats in het maatschappelijke of geestelijke leven van een he paald tijdvak hebben ingenomen, zijn meestal niet alleen van belang om de persoon van de verteller en zijn werk er heter door te leren kennen, maar zij geven dikwijls ook een interessant tijdsbeeld. Waar de schrijver zijn houding tegenover de tijd, tegenover bepaalde gebeurtenissen, stromin gen en personen waarheidsgetrouw weergeeft, kan dat voor tijdgenoten boeiend zijn en voor latere historici prachtig aanvullend en verhelderend materiaal opleveren. Kunstenaarsnatuur Beroemde en onberoemde mensen Onblusbare energie REINHARD PIPER ....uitgever en vriend.... Hulp in de nood Een tweede Damme HET ONGELUK BIJ NEUSTADT Eden staat z'n mannetje weer J an links naar rechts: Eden in Maart, smalletjes van gelaat, Eden drie maanden later in Amerika na twee operaties. Opgewekter, doch nog onder zijn gewicht. Eden enkele weken geleden uit Griekenland in Londen terug, iveer helemaal hersteld, Het zal voor Anthony Eden niet zo heel moeilijk zijn geweest, een blunder te erkennen, ivaaraan hij niet in de eerste plaats schuld heeft. Hij acht het echter ook, wanneer hij zelf volkomen verantwoordelijk is, niet heneden zijn waardigheid, zijn ongelijk ie bekennen. Hierover weten de mensen, die onder hem werkten, tal van anecdoten te vertellen. Zij weten tevens, dat de „perfect gentlemanzoals Eden teel eens wordt genoemd, de man met de beminnelijke glimlach en de aangename manieren, lelijk uit zijn evenwicht kan raken, als iets hem dwars zit, Anthony Eden is ondanks zijn uiterlijke evenwichtigheid een impulsief mens, of om het heel eenvoudig te zeggen, een driftkop, zij het een beheerste. Zijn impulsiviteit, om het iveer eens keurig te zeggen, heeft hij van zijn vader, Sir William, een ietwat excentriek, eigengereid landedelman. Zijn bewondereers mogen hem er niet minder om. Integendeel, ze zeggen, dat juist Edens impulsiviteit hem de innerlijke kracht geeft, om de idealist te blijven, die hij altijd geweest is. Ze verschaft hem tel kens weer de nodige energie, om ogen schijnlijk hopeloze situaties aan te pakken en onoplosbaar lijkende moeilijkheden op te lossen. Anthony Eden is dus allesbehal ve de gelijkmatige natuur, waarvoor men hem onwillekeurig zou houden. Zijn hoofs heid verbergt een opmerkelijke doortas tendheid. Voor een Franklin Roosevelt was dit als het ware een openbaring. Hij bewonderde tevens Edens uitgesproken meningen en zijn grote kennis van zaken op het terrein der buitenlandse politiek. Hij schreef in 1943 aan Eden: „Ge zijt een reuze kerel (A grand fellow). Het is heel interessant, dat we het naar het schijnt voor 95 procent eens zijn. Geen slecht per centage". Anthony Eden, de man, van wie werd aangenomen, dat een ernstige, ongenees lijk gewaande ziekte hem van het politie ke toneel verwijderd had, lang vóór zijn tijd is in de internationale politiek terug gekeerd. Zware operaties in de Verenigde Staten verzwakten hem nog meer dan een langdurig ziekbed. Pas m ®en rustig stadje aan de Middellandse Zee heeft hem weer tot de oude kunnen ma ken. Hij kwam te Londen terug, vergrijsd, maar door de zon gebruind, met elastische tred. En met die tred trad hij zijn kantoor in het Foreign Office binnen, waar hij vroeger menige belangrijke beslissing ge nomen heeft en thans vele nog belangrij kere zal moeten nemen. Op het congres der conservatieven omschreef hij de hui dige situatie in de wereldpolitiek als volgt: „We weten allemaal, dat alles, wat we zouden kunnen bereiken, indien we alle krachten inspannen, in de catastrofe van een Derde Wereldoorlog te enen male te gronde zou gaan Edens kantoor bevindt zich op de eer ste verdieping van het Foreign Office. Er gaat een particuliere lift heen. Op mooie dagen wandelt hij van zijn officiële resi dentie in Carlton Gardens naar het Fo reign Office. Daar zet hij de ramen wijd open. Die verschaffen een mooi vergezicht over het groen en de vijvers van het St. James Park. Als het maar enigszins kan, houdt Anthony Eden zijn besprekingen met zijn naaste medewerkers voor het open raam. „Frisse lucht is heilzaam voor politieke besprekingen", zegt hij altijd. Als hij een goede bui heeft, mag zijn hond Bess bij hem blijven. Meestal echter brengt een bediende het dier, nadat het zijn meester op de ochtendwandeling naar het werk begeleid heeft, weer naar huis. En dan valt Anthony Eden op zijn werk aan. Hij heeft in zijn naaste omgeving on geveer tweehonderd medewerkers, wier taak het is, hem te adviseren en de mis- sivenwisseling met de gezanten en ambas sadeurs over heel de wereld te onderhou den. Hij stelt er daarbij prijs op, niet al leen geschreven adviezen te krijgen, maar tevens de man te kennen, die ze geeft. „Je kunt", zo zegt hij „een advies opeens heel anders bekijken, als je persoonlijk met degene praat, die het geschreven heeft". Anthony Eden zit uren en uren achter zijn bureau en voorziet alle bescheiden met aantekeningen. Volgens de traditie Alleen zijn twee voorgangers, die socialist waren, deden dit niet. Vonden Herbert Morrison en wijlen Ernest Bevin dat rood te.... rood? Ze hebben het nooit gezegd en bleven ondanks de traditie gewoon een pen met blauwe inkt gebruiken. Wat Anthony Eden betreft, deze is er waarlijk de man niet naar, om met een traditie te breken Het was dan ook de mens Anthony Eden die tot de verbeelding sprak van de afge vaardigden op het conservatieve con gres te Margate. Hij trad er voor 't forum, na een ziekte, waardoor hij van Maart tot September verre van het politieke strijd- slapen, diepe rimpels in zijn voorhoofd, ietwat gebogen. Niet meer de athletische, slanke figuur van voorheen. Niet alleen zijn ziekte heeft Anthony Eden getekend. Hij verloor een zoon in de oorlog in Birma en na een huwelijk van zes en twintig jaren deed zijn vrouw hem een echtscheidingsproces aan, dat de grootste tragedie van zijn leven werd. Eden is thans met Clarissa Spencer Chur chill getrouwd, een nicht van Sir Winston drie en twintig jaar jonger dan hij. Uiteraard zijn z'n relaties met de minister president er nog nauwer door geworden, dan ze al waren. Naar voor de hand ligt, zijn Edens kwa liteiten bij deze gelegenheid breed uitge meten. Men wees er op, dat hij uit een oude aristocratische diplomatenfamilie stamt. Een Eden heeft getracht, de afval lige kolonies in Amerika weer onder het gezag van de koning van Engeland te brengen. Dat hij hierin niet slaagde, lag niet aan zijn diplomatieke begaafdheden, waarvan hij later bij het sluiten van een verdrag met Frankrijk blijk gaf. Men wees er in Margate op, overigens ten over vloede, want het is in Engeland algemeen bekend, dat Anthony Eden een groot ken ner der Oosterse talen en der Oosterse beschaving is en tevens een man van grote culturele ontwikkeling. Als student te Oxford schreef hij een boekje over onze Vincent van Gogh, waarin hij zijn grote bewondering voor diens kleurenpracht uitsprak. Dat was in die tijd pionierswerk, zeker in het conservatieve Engeland. Anthony Eden schildert evenals Churchill in zijn vrije tijd en heeft eveneens een voorkeur voor landschappen. Het was hun wederzijdse hobby, die hen te Cannes tot elkaar bracht. Tevoren had Churchill zich in navolging van andere Engelse po litici wel eens smalend over de „fatterige afgevaardigde" uitgelaten, doch tijdens lange gesprekken aan de Middellandse Zee ontdekte hij in Anthony Eden de man, van wie hij naast grote bekwaamheden een on verbrekelijke trouw kon verwachten. En sindsdien hebben deze twee, overigens zo geheel verschillende naturen, ten nauwste samengewerkt. Reeds tijdens de Tweede Wereldoorlog beval Churchill Eden bij koning George VI aan als de enige man, die hem als mininster president zou kun nen opvolgen. Inmiddels verhelen velen in Engeland zich niet, dat Anthony Eden in zijn vorige perioden van minister van buiten landse zaken heel wat mislukkingen op zijn naam heeft staan. Hij kon niet met Mussolini opschieten en niet met Hitier. Maar wie kon dat wel? Neville Cham berlain meende, het te kunnen en ging naar München. Wel, de wereld heeft het resultaat hiervan ervaren. Rond Eden concentreerde zich indertijd de grote oppositie tegen Chamberlains z.g. appaesement politiek, de politiek van het toegeven aan de dictatoren. De gevolgen hiervan zijn bekend genoeg. Dat Anthony Eden er zelden in ge- slaagd is, voor grote problemen een be vredigende oplossing te vinden, lag in belangrijke mate niet aan hem, doch aan de overmacht dezer problemen, welke feitelijk door geen mens op te lossen waren en onvermijdelijk tot een oorlog moesten leiden. Hij onderhandelde met het Kremlin, maar wat is onhandelbaar der dan het Kremlin? Wie het heden ten dage in zijn politieke kronkelingen volgt, zal beamen, dat er geen kruid voor ge wassen schijnt. Zijn politieke loopbaan kenschetst hem niet als 'n bijzonder groot politicus, maar wel als 'n man met doorzettingsvermogen en inzicht. Hij zetelt thans meer dan dertig jaar in het Engelse parlement. Als jongeman van vijf en twintig jaar deed hij zijn eerste poging, om er voor ge kozen te worden, doch moest het tegen een Labour-candidaat afleggen. De vol gende maal stond hij merkwaardig ge noeg tegenover de socialistische gravin Warwick, die bovendien nog familie van hem was. Hij heeft haar ter zijde kun nen stellen. Het was intussen zijn goede uiterlijk, dat hem onder de politici vele tegenstanders bezorgde. Chamberlain, die hem tot zijn minister van buitenlandse zaken benoemde, maakte er af en toe zure opmerkingen over. Toen Anthony Eden 41 jaar was en de eerste grijze haren aan zijn slapen ontwaarde, zuchtte hij voldaan. „Eindelijk", zei hij „zullen mijn collega's me au serieux nemen Hij heeft het nooit kunnen appreciëren, dat Baldwin, onder wie hij eveneens minister van buitenlandse zaken was, eens in een kring van politici opmerkte: Anthony is altijd goed voor ettelijke dui zenden extra stemmen van de vrouwen, die hem om zijn charme kiezen Maar deze charmeur was toch de man, die in 1938 ontslag nam als minister van buitenlandse zaken, omdat zijn voorbe reidende besprekingen met Hitier hem de overtuiging hadden gegeven, dat Chamberlain met zijn verzoeningspoli tiek op de verkeerde weg was. In die tijd leek het, alsof Anthony Edens politieke carrière tot een abrupt einde was ge komen. Wanneer we tenslotte nog iets over Anthony Edens tweede huwelijk zeggen, dan is het dit: hij trouwde eerst een achttienjarige zeer oppervlakkige doch ter van een rijke bankier. Zijn tegen woordige vrouw is intelligent, tekent, spreekt vloeiend Frans, en is uitstekend op de hoogte van de moderne literatuur. Ten aanzien van de energievoorziening zowel wat betreft electriciteit als aard gas is er niet zozeer sprake van een ach terstand in wetgeving, dan we) van een onduidelijk beleid, aldus schrijven ver schillende leden in het voorlopig ver iag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de Rijksbe groting. Zij zouden het op prijs stel len .indien de minister de op dit ge bied ingevolge de tot dusver genomen beslissingen bestaande onzekerheid zou kunnen wegnemen door het geven van een duidelijke schets van de in de toekomst te volgen koers. Op welk bedrag wordt de militaire pro ductie voor het jaar 1954 geraamd, zo vroegen andere leden vervolgens. Is er reeds internationaal overleg gaande om trent maatregelen ter bestrijding van een gebruikt hij hierbij een pen meit rode inkt. toneel was gehouden. Met sterk grijzende Het KNMI deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over Midden-Europa tot in Rus land. Dit hogedrukgebied beheerste de afgelopen nacht het weer in Nederland Er was toen weinig wind en bij heldere hemel daalde de temperatuur snel. Op tal van plaatsen kwam flinke nachtvorst voor. Intussen bevond er zich bij IJsland een diepe depressie, die in Noordoostelijke richting bewoog. Deze depressie breidde haar invloed voortdurend verder over het Noordzeegebied uit, met als gevolg Zuid- Westerstorm op het Noordelijke deel van de Noordzee en steeds verder toenemende wind langs onze kust. De depressie zal het komende week einde het weer in Nederland blijven be heersen. Dit betekent, dat er ook morgen veel wind zal zijn. Het koufront van de depressie trekt vandaag, vergezeld van regen over de Britse eilanden naar het Oosten. Het ziet er naar uit, dat dit front morgenochtend Nederland zal bereiken en ook hier wat regen zal brengen, al neemt het regengebied in betekenis af. Na het passeren van het front worden verspreide opklaringen, maar ook plaat selijke buien verwacht. De temperatuur zal morgen overdag ongeveer dezelfde zijn als vandaag. Vele T weede- K amerl eden wijzen de minis ter van Oorlog en Marine er op, dat de vrijstellingsregeling wegens broeder- dienst als onbevredigende kant heeft, dat eerst, nadat drie zonen uit een ge- iin hun dienstplicht vervuld hebben, de vrijstellingsbepaling voor het betrokken gezin effect gaat opleveren. Aantrekkelijker schijnt op dit punt de broederdienstregeling in België te zijn. Daar wordt aan de oudste zoon uit een gezin vrijstelling wegens broederdienst verleend, indien er nog een aantal broers zijn, waarvan verwacht mag wor den, dat zij voor vervulling van de dienstplicht in aanmerking komen. In gezinnen met veel kinderen is het veelal zo, dat reikhalzend wordt uitge zien naar het tijdstip, waarop de oudste zoon kan meeverdienen en zodoende de grote gezinslasten kan helpen verlichten Zijn inlijving in het leger Is dan echter een lelijke streep door de rekening. Er zijn vele klachten over het toene mend aantal fraudes bij leveranties aan de strijdkrachten, zo schrijft de Tweede Kamer aan minister Staf. Een van de oor zaken zou zijn, dat opdrachten worden verstrekt aan bedrijven, welke niet vol doende kapitaalkrachtig zijn om de or ders naar behoren uit te voeren en even min over voldoende technische capaciteit daartoe beschikken. De orders zouden zijn verstrekt, omdat deze bedrijven de laag ste inschrijvers zijn. Naar verluidt, heeft 'n aantal militairen der Kon. Marechaus see er meer dan dagwerk aan de finan ciële en materiële knoeierijen bij leve ranties uit te zoeken. Welke maatregelen denkt de minister te nemen om het toe nemende euvel van fraude te keren?, zo wordt door de Tweed1 Kamer gevraagd Van de zijde der industrie werd de klacht vernomen, dat het ministerie van Oorlog vaak in gebreke blijft een juiste en gespecificeerde omschrijving te geven voor opdrachten ten behoeve van het de partement. Een gevolg daarvan is. dat de industrie voor onaangename verrassingen kan komen te staan door niet voorziene afkeuringen van 't geleverde; een ander gevolg kan zijn, dat ruimte wordt gege ven aan oneerlijke concurrentie. mogelijke conjunctuuromslag na de vol tooiing der herbewapening? Wat de industrievestigingen betreft, moet gewezen worden op de zeer scherpe concurrentie, welke er tussen verschil lende gemeenten bestaat, die elkaar op alle mogelijke wijzen onderbieden, ten einde industrie aan te trekken. Acht de minister het verantwoord deze wilde concurrentie te laten voortbestaan? Wat denkt de minister verder te doen tegen het veel voorkomende euvel, dat in een ontwikkelingsgebied gelegen kern gemeenten van haar bijzondere voor rechten gebruik maken om industrieën uit nabijliggende gemeenten tot over plaatsing van haar bedrijf te bewegen. Vele leden drongen aan pp het bevor deren van de totstandkoming van export combinaties. Aan het gezamenlijk optre den op de buitenlandse markten wordt nog te weinig aandacht besteed. De re gering kan dit samenwerken bevorde ren door aan exportcombinaties bepaal de credieten en een exportcredietverze- kering in uitzicht te stellen. Met betrekking tot het schilderwerk, dat in de wintermaanden wordt verricht, vroegen vele leden, of de minister be reid is een uitbreiding van deze regeling te bevorderen in die zin, dat ook aan kleine schildersbazen, die geen perso neel hebben, de toelage wordt ver strekt. Zolang dat niet geschiedt, bestaat er een discriminatie ten nadele van die kleine schildersbazen, doordat hun gro tere concurrenten het werk goedkoper kunnen verrichten. De extreme groepen in de Britse tech nische industrie zijn Vrijdag begonnen met guerillastakingen in fabrieken en scheeps werven in geheel Engeland, als antwoord op de weigering van de werkgevers om de eisen van de vakverenigingen voor een loonsverhoging in te willigen. Deze korte stakingen, die door vakver enigingsleiders veroordeeld worden, zullen aanhouden tot 19 November, wanneer het bestuur van de federatie van scheeps bouw- en technische vakverenigingen in Londen bijeenkomt. In Londen alleen namen Donderdag 10.000 stakers deel aan de symbolische sta kingen. Over het algemeen voorzien de late roe pingen enigszins in de behoefte aan pries ters, die zich steeds sterker doet gevoelen, nu de materiële omstandigheden, waarin de priesters in Frankrijk moeten leven, de gezinnen, zelfs de grote gezinnen, alle me dewerking doen onthouden aan het bevor deren van roepingen, zodat de ontvolking der seminaria nog steeds aanhoudt. In de sinds ongeveer dertig jaren zo prachtig ontwikkelde jeugdbeweging ont wikkelen zich echter tal van roepingen en meestal in de jaren dat de jongelieden reeds in de maatschappij zijn getreden. Dit heeft het aantal late roepingen in stijgen de mate doen toenemen, zodat men in en kele bisdommen is overgegaan tot de wen selijke scheiding tussen de jonge semina risten en hen, die op soms veel latere leef tijd aan de roeping gehoor geven. Reeds in 1941 had kardinaal Suhard voor het aartsdiocees van Parijs seminariestu dies doen inrichten uitsluitend voor de la te roepingen. Eerst onder leiding van ka nunnik Fichaux te Mamesla Coquette. Toen de nodige ruimte ging ontbreken, werd het seminarie verplaatst naar Notre Dame de Montmélian, waar zeven profes soren van het aartsdiocees onder leiding van kanunnik Changy, de opleiding ver zorgen. Van welke betekenis dit gelukkig initia tief is geworden moge blijken uit de ge gevens, die het bisdom zo juist heeft ver strekt. In 1946 konden de eerste priester wijdingen plaats hebben. Eerst weinig in getal, nam het aantal van jaar op jaar toe, zodat thans reeds 83 wijdingen hebben plaats gehad, die 60 priesters hebben ge schonken aan het aartbisdom Parijs en 23 aan de aangrenzende bisdommen. Maar deze cijfers geven niet voldoende de bloei van het seminarie weer. Met grote voldoening wordt nu gemeld, dat het aantal nieuwe seminaristen van het thans begonnen studiejaar 40 bedraagt Wat de herkomst uit de Katholieke jeugd beweging betreft, gaat de verkennersbe weging voorop, vervolgens de J.A.C. (ar beidersjeugd), de J.E.C. (studentenjeugd), de J.A.C. (landbouwjeugd) en nu ook de zich snel ontwikkelende J.I.C. (intellectu elen). Over het algemeen ontmoeten die roe pingen in de arbeidsgezinnen en bij de middenstand het minste 'weerstand. Bij de beter gesitueerden heeft tegenwerking plaats omdat men niet een verzorgde toe komst prijs wil geven, of op grond van onverschilligheid. De leeftijden lopen nog al uiteen. Ongeveer een derde deel der candidaten was nog studerende, de rest had een ambacht gekozen was reeds op kantoren werkzaam, of in zaken en velen waren reeds de jeugdbeweging ontgroeid om een plaats in te nemen in de aposto- laatswerken der parochies. Het werk ter bevordering van priester roepingen in de meest actieve parochies on dernomen, begint meer en meer vrucht af te werpen. Terwijl er in de grote steden dus een opmerkelijke voruitgang is te be merken en ook in de streken, waar de jeugdverenigingen zich flink hebben kun nen ontwikkelen, zo is in tal van zuide lijke provincies de toestand nog allerbe- denkelijkst. Er zijn nog bisdommen, waar in de seminaries slechts een paar wijdin gen per jaar kennen en de priesternood dan ook erbarmelijk is. De Liftmaster „Dr ir M. H. Damme", de winnaar van de Christ-Churchrace en het grootste vrachtvliegtuig in de Europese burgerluchtvaart, is vannacht om twee uur vertrokken naar New York met ge zagvoerder Kooper aan de stuurknuppel, om in de Ver. Staten een goodwill-reis te maken. In het toestel heeft men een Anthony Eden en zijn jonge vrome Clarissa Spencer Churchill, rechts van Imar Sir Win Hon Churchill. Een uitgever, die zijn herinneringen aan het papier toevertrouwt, is een minder voorkomend verschijnsel. En tochhoe veel belangrijke dingen kan hij ons ver tellen en voor het nageslacht vast leggen. De uitgever wordt al te dikwijls, alleen maar gezien als de man, die van alle boeken toch het meest in zijn kasboeic neust; maar met deze kortzichtigheid doet men de goeden onder hen onrecht. De bo nafide uitgever heeft heus zijn idealen en het is nu eenmaal een feit dat idealen dikwijls weinig weerklank vinden en dan wat men noemt „een strop" opleveren. Er moeten dus wel eens boeken tussendoor lopen die „goed gaan" tegenwoordig nc*rmen we zulke boeken „bestsellers". j grote Duitse uitgever Rein- hard Piper, directeur van het beroemde Piper Verlag in München, in twee dikke delen van zijn leven en zijn werk verteld. Het eerste gaat over zijn jeugd en de eer ste schreden op het glibberige pad van de uitgeverij; het verscheen onder de titel „Vormittag"; in het tweede deel, dat kort geleden uitkwam, vertelt Piper van de grote vlucht, die Piper Co Verlag nam Het heet, heel toepasselijk „Nachmittag"; de schrijver van deze levensherinneringen wordt juist vandaag 74 jaar. De jonge Piper, zoals we hem uit „Vor mittag" leren kennen, had ontegenzegge lijk zelf een kunstenaarsnatuur. Daar van getuigen zijn eerste dichtproeven, waar de oude autobiograaf nu achteraf zelf de spot mee drijft, maar die toch een zekere aanleg en minstens een zeer grote gevoeligheid voor de dichtkunst vertoon den. Veel belangrijker was het bezit van deze natuur echter voor de latere uit gever: zij was 't, die hem met een schier onfeilbare smaak het werkelijk goede en mooie deed kiezen. Zij was het ook, die hem voor de kunstenaars tot een ware vriend maakte immers, door zijn eigen geaardheid kon hij hen beter begrijpen. Het was dan ook geen wonder dat vele kunstenaars de weg naar hem wisten te vinden. Onder hen treft men verscheidene figuren aan die in hun tijd nog niet wer den begrepen, doch die door Reinhard Piper direct werden „ontdekt". Als hij zijn mening bevestigd zag door het volgende werk van de betrokken kunstenaar, dan liet hij hem niet meer los, ook niet als het publiek zich onverschillig of zelfs afkerig had getoond. En in de meeste gevallen kreeg Piper achteraf gelijk Tientallen kunstenaars van de laatste halve eeuw heeft Piper persoonlijk gekend beter dikwijls dan de mensen uit hun directe omgeving, want de verhouding was een andere. Men kan tussen de regels door lezen, dat menigeen in nood en moeilijkheden, van welke aard ook, Sij hem heeft aangeklopt, en het doet uitermate sympathiek aan dat Piper over al te persoonlijke gebeurtenissen zwijgt. „Ik heb geen algemeen tijdsbeeld wil len geven, maar ik heb geprobeerd mensen te tekenen, die ik op mijn levensweg neb ontmoet beroemde en onberoemde. Daarin kan wellicht toch nog iets van een tijdsbeeld schuilen" aldus de schrijver. In derdaad bevatten de beide delen talloze wetenswaardige mededelingen over men sen, die Piper heeft meegemaakt. Soms geeft hij een kernachtige karakteristiek van hen, een andere keer een vluchtige schets en ook laat hij het wel eens by de beschrijving van een oppervlakkige ont moeting. Maar al met al steekt er heel wat „materiaal" voor latere cultuurhistorici in deze levensherinneringen. Duidelijk krijgt men de indruk, dat de beste dingen, die Piper en Co Verlag heeft gebracht, ontstonden door een intense sa menwerking tussen de betrokken kunste naars en de heer Piper zelf. Uitgever en vriend dat zijn ook de woorden, die verschillende schrijvers hen bij jubilea hebben toegevoegd. En wij geloven, dat deze combinatie een ideale is. Voor ons, Nederlanders, is bijzonder in teressant het verslag van de ontmoeting, die de schrijver tijdens een reis door Italië had met het echtpaar SchartenAntink. Piper heeft zich intensief bewogen op het gebied van de beeldende kunst. Hü heeft talrijke albums met schitterende re producties het licht doen zien, van be roemde schilders zowel als beginnelingen in wie hen iets zag. Vooral aan de grafiek had hij zijn hart verpand en voor ver zamelaars vormen de Piper-albums een benijdenswaardig bezit. Maar' ook het gewone boek kreeg zijn volle aandacht. Romans en gedichtenbun dels werden fraai verzorgd uitgegeven, soms fijnzinnig versierd. We noemen na men als Edvard Münich, Paul Klee, Kan- dinsky, Ernst Barlach; het boek met re producties van werken van laatstgenoem de werd „door de toenmalige machtheb bers als ontaarde kunst vernietigd", ver telt Piper. Maar direct na de oorlog werd een „nog veel mooiere verzameling" uitgegeven. Dit is wel een bewijs van de onblusbare ener gie, waarover de toen reeds op leef tijd gekomen heer Piper nog beschikte een energie, die kenmerkend is geweest voor zijn gehele carrière. Verschillende zijner plannen werden ge dwarsboomd door de machthebbers van het „derde rijk", zijn drukkerijen, binde rijen en pakhuizen werden door bommen getroffen en grotendeels vernietigd. Hele oplagen van kostbare uitgaven gingen in vlammen op. Voor menigeen zou dit ge noeg zijn geweest om de moed te laten va ren. Niet voor Reinhard Piper. Zodra het mogelijk was, begon hij van de grond af aan. Hij trok jonge schrijvers aan, zoals de intussen beroemd geworden Stefan Andres, wiens „Wir sind Utopia" en .Ritter der Gerechtigkcit" hij uit gaf. Zijn liefde voor de beeldende kunst» eens gemanifesteerd door het aandur ven van de eerste goedkope uitgave van de werken van Vincent van Gogh (dat was niet zo lang na de eeuwwisseling) heeft weer haar uitdrukking gevonden in het verschijnen van albums met schitterend uitgevoerde reproducties. Van dit alles vertelt de oude heer Piper nu met voldoening en ook met zekere trots. Beide moeten we hem gunnen, want het is toch een onweerlegbaar feit dat hij door zijn werk een beetje vreugde en schoonheid heeft gebracht in het hart van duizenden mensen.... kleine expositie ingericht van specifiek Nederlandse producten, zoals kaas, jene ver, textiel, glaswerk, Delfts aarde werk enz. Aan deze commerciële reis van de Damme zijn ook gemeentelijke recepties verbonden in de zes Amerikaanse steden New York, Philadelphia, Richmond, Cleve land, Detroit en Chicago. Via New York keert het toestel dan weer terug naar ons land» waar het toestel op 15 November op Schiphol hoop te arriveren. Vijf „trademanagers", n.l. uit Duitsland, Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Italië maken de tocht mee om in Amerika hun clientèle bezoeken. Het toestel heeft verder geschenken aan boord voor de burgemeesters van de te bezoeken steden: van Amsterdam voor New York b.v. een boekwerk over archi tectuur, van Rotterdam voor Chicago Delfts aardewerk met het wapen van de Maasstad, van Dm Haag voor Philadel phia, van Utrecht voor Cleveland en van Eindhoven voor Richmond. Voordat de tocht vannacht naar de Sta tes werd ondernomen, was de Damme nog even'heen en weer geweest naar Ko- penhagei met een speciaal daarvoor inge schakelde bema -ling aan boord. In de Deense hoofdst d is het toestel voor een Deens schip, dat in de Laurensrivier met een kapotte as en gebroken tandwielen „zit te kijken", een d ietal van dergelijke wielen gaan balen. Met is n.l. bang, dat de boot zal invriezen en daarom moet de schade in allerijl worden hersteld. De Liftmaster was het enige vliegtuig, dat scheepsonderdelen van dergelijke afmetin gen kon vervoeren. De wielen, die een diameter hebben van 1.70 meter, hebben et t. taal gewicht van ti :n ton! Aanvankelijk stond nog een trip door Europa op het programma, maar wegens de slechtweerperiode is dit niet door kun nen gaan. De tour is uitgesteld tot later. De K.L.M. verwacht nog deze maand een tweede toestel vail hetzelfde type voor hetzelfde doel i gebruik te kunnen ne men. De achterdeur is groter dan de deu ren in de grootste vrachtv "ons van de spoorwegen, n.l. 2 meter hoog en 3.15 m. breed. Inwend g is het toestel 20 meter lang. Het ontwikkelt een snelheid van 500 k.m per uur en heeft een reikwijdte van 6000 kilometer. Dank zij ..pressurizing" is de druk op ?en hoogte n 21.000 voet niet groter dan'op de begane grond, wat mede het vervoer van lrvende have begunstigt. De Frankfortse advocaat Henry Or- mond heeft een bezwaar tegen de in- egei hechtenisneming van de Nederlandse chauffeur De B. ingediend en tegelijker tijd medegedeeld, dat de familie van De B. een borgtocht van 5.000 mark wil be talen, indien het gerecht te Koblenz ontvluchting vreest. Er is nog geen beslissing naar aan leiding van de stap van Ormond geno men. De B. js, zoals bekend op 24 October bij het afdalen van een helling bij Neu- stadt op een file auto's ingereden, waar bij zes personen de dood vonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3