Na dijkdichting bij O uwer kerk mi Dit jaar voltooiing van bijna 60.000 woningen militaire tehuizen Haagse rechter maakte einde aan rijk bedelaarsbestaan Veroordeelde invalide ging getuigen met krukken te lijf IBN SAOED OVERLEDEN Chauffeurs als aandeelhouders in nieuw taxibedrijf MOSSADEQ POSEERT VOOR HARDNEKKIGE Nu de dijken dicht zijn is het volop pompengeblazen ZEVEN NIEUWE KATHOLIEKE Brug over de Brielse Maas? Absolute eerlijkheid en solidariteit een eerste vereiste DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 10 November 1953 Tien pompen gaan Vierbannenpolder leegmalen In anderhalve maand weer droog? Helicopterdiensten zijn duur In I960 tekort grotendeels opgeheven Voor winterseizoen 1954 gereed Jeugdige dievenbende ontmaskerd Aalmoezen varieerden ran 60 tot 80 gulden per dag Onjuiste houding van het publiek Emir Saoed volgt hem op 1 Experiment in Amsterdam Kapitaal van V2 millioen gulden Tegengif ontdekt tegen „zenuwgas" V. WEERBERICHT SSrgena^rTuWtl Vaa het KNMI' geIdlS t0t - Verkeersweg drooggevallen Erbarmelijke toestand op Marken Nijmeegse jongens stalen alles ivat van hun gading ivas Garantie van gemeente gevraagd Een uitlaat Het onderzoek van sociale ambte naren had uitgewezen, dat de ver dachten per dag 60 tot 80 gul den aan aalmoezen ontvingen. De ambtenaren hadden zelfs eens een „inkomen" van 110 gulden per dag geconstateerd. Veroordelingen Maar nog niet afdoende ZUID-HOLLAND KRIJGT NIEUW PROVINCIEHUIS Bouwkosten voor 1954 geraamd op f 3 millioen Opklaringen en bijna overal droog wéér. zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tot krachtig toenemende wind tussen West en Zind-West. Vannacht, in hoofdzaak in de Zuid- oostelijke helft van het land, plaatselijk nacht vorst en hier en daar mist Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag li November; Zon op 7.51 uur, onder 16.57 uur; Maan op 11.58 uur, onder 19.11 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ook na de sluiting van liet stroom nat bij Ouwerkerk gaan de werk zaamheden onverminderd voort. Men is druk aan de gang met het beveili gen van dcgeplaatste caissons. Ach ter deze caissons treft men reeds de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe dijk. De bouw van deze dijk zal in een vrij een ma^nH ?esch'ea<'" en over ongeveer een maand hoopt men het dijklichaam nnmo hebben, dat met het leeg- d? Hectaren grote Vier- nenpolder kan worden begonnen. dp si;i.aL-epeuren door acht pompen aan Ouwerkerk, elk met een ca paciteit van 50 kubieke meter per mi nuut en twee pompen met een capaciteit van 400 kubieke meter en 300 kubieke meter per minuut, welke pompen hier voor bij Stevenssluis aan de Noordzijde van de polder zijn opgesteld. Men hoopt de polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leegpompen. Een gunstige om standigheid is hierbij, dat het gat bij Ouwerkerk bij laag water werd gesloten, waardoor de waterstand in de Vierban nenpolder thans aanmerkelijk lager is dan destijds in de polder Schouwen, waar de dichting van Schelphoek bij vloed geschiedde. Nog voor de jaarwis seling hoopt de provinciale waterstaat de rijksweg van Zierikzee naar Zijpe droog te hebben. De ervaring met de enige tijd geleden drooggevallen polder Ooster- en Sirjansland heeft geleerd, dat de beton weg daar nog in goede conditie is, zodat mag worden aangenomen, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder wa ter staande gedeelte van de Ranmaartsp- dijk tot aan Zierikzee.. paaitse Men heeft een begin gemaakt met hot herstel van de drooggevallen verkeers- Onze Brusselse correspondent meldt ons; Op een persconferentie voor ruim dertig Amerikaanse journalisten, die vier dagen lang de gasten van België zijn ge weest, verklaarde een der directeuren van de Sabena, dat de exploitatiekosten van helicopters in haar huidige constitutie, dubbel zo groot zijn als de inkomsten. Toch heeft dit soort door de Sabena in dienst gestelde vliegtuigen in de twee eerste maanden van hun gebruik zóveel nieuwe passagiers vervoerd, dat men hier oordeelt, dat Kelicopterdiensten econo misch verantwoord zijn. Van de drieduizend passagiers, die se dert begin September tot heden van de helicopter gebruik maakten, hadden 39 pet nooit eerder gevlogen; terwijl 16 pet van deze passagiers de reis per gewoon lijn- toestel hebben voortgezet. De exploitatie zal eerst dan lonend kun nen worden, meent men bij de Sabena, als men over tweemotorige helicopters zal kunnen beschikken, die veertig passagiers kunnen vervoeren. Dit zou echter met eerder dan over een drietal jaren het ge val kunnen zijn. weg van Zierikzee naar Brouwershaven via Schuddebeurs. Binnen afzienbare tijd zullen automobilisten geen gebruik meer hoeven te maken van de omweg door het Bettewaerde, op welke smalle weg de laatste tijd bij het passeren en kele auto's van de dijk kantelden. Nu de heropenstelling van de oude weg nader bij komt is er sprake van dat aan de zijde van Zierikzee bij de Nobelpoort een opening zal worden gemaakt in de nood- dijk rondom Zierikzee. Indien dit plan doorgaat zal de gemeente maatregelen treffen om in geval van nood de opening weer snel te kunnen afsluiten. Materiaal' hiervoor zou dan steeds gereed worden gehouden. Toen do dijk was geslotentraden de pompen in werking, die over enige maanden de nog onder ivater staande polders van Scliouwen-Duiveland zullen hebben drooggemalen. Dan eerst zal men de schade, aangebracht aan huizen en gebouwen, doch vooral aan Zeelands vruchtbare grond ten volle kunnen schat ten. De nu drooggevallen dorpjes op Schouwen-Duiveland geven daarvan reeds een troosteloos beeld. Het dorp Noordwelle: open plekken, waar eens huizen stonden, ruines en be schadigde huizen. Op de nog overeind staande muren kan men zien hoe ver het water is gestegen. Een donkere rand geeft de grens aan, (Luchtopname A.N.P.) De afwikkeling van de oorlogsschade is tot voor kort mede vertraagd, doordat °ver onvoldoende middelen werd be schikt om het Rijksaandeel te betalen. Thans mag worden aangenomen, dat er tot ultimo 1954 voldoende middelen zijn v°or de financiering van de aanvragen voor de herbouw, aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting voor 1954. Het aantal in uitvoering zijnde wonin gen, dat op 1 Januari jl. 5126Ó bedroeg, is in de loop van dit jaar nog opgelopen, tot dat op 1 September j.l. naar mag worden aangenomen, de piek van de curve werd bereikt, waarna een teruggang intrad. Ge durende het gehele verloop van 1953 is strikt vastgehouden aan de regel, dat per maand voor ongeveer 5500 woningen de financiële faciliteiten worden verleend. Hij acht het geenszins uitgesloten, dat het aantal voltooide woningen over 1953 de 60.000 dicht zal naderen. Voor een regelmatige productie van 65.000 wonin gen per jaar is een aantal van 55.000 woningen in aanbouw voldoende. Het aan tal beschikbare woningen bedroeg op 1 Januari jl. 2.345.299. Het woningtekort was op genoemde datum nog te stellen op cir ca 225.000- In 1952 bedroeg de toeneming van de woningbehoefte in verband met het be- volkingsaccres ongeveer 40.000 woningen. Verwacht mag worden, dat in de komen de jaren deze toeneming tot rond 35.000 woningen per jaar zal teruglopen. Door de buitenlandse emigratie, waarmede bij deze laatste cijfers geen rekening is ge houden, kan voorts de toeneming van de woningbehoefte nog lager komen te liggen. Nu inmiddels de woningproductie goed op gang is gekomen, terwijl de oorzaken zoals de zeer hoge huwelijksfrequentie in de jaren na de bevrijding en het grote aantal repatriërenden uit Indonesië, die tot de abnormale toeneming van de wo ningbehoefte hebben geleid, zijn uitge werkt, mag worden verwacht, dat het wo ningtekort verder in een vrij snel tempo zal afnemen, hoewel het toch nog wel tot 1960 zal dnren, voordat het grotendeels za' z'j" verdwenen. j- 5?e minister verheugen, indien „a v.*iCU bouw meer dan tevoren aandacht aan huurwoningen voor de mid denstand zal besteden. Voor het winterseizoen 1954 is Neder land zeven katholieke militaire tehuizen rijker De bouwcommissie is er dank zij de medewerking der gemeenten in ge slaagd geschikte terreinen aan te kopen, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de kazernes te Ernielo, Wittenberg (Stroe), Ossendrecht, Oirschot, Steen- wjjkerwolil. Nunspeet en 't Harde. De houw wordt, zoals bekend, mogelijk ge maakt door een belangrijke subsidie van het Rijk. Het nog ontbrekende kapitaal zal worden verschaft door Nationaal Katholiek Thuisfront. De tekeningen van het architecten bureau Van der Lubbe te Den Haag zijn thans aan de belanghebbende aalmoeze niers ter inzage toegezonden. Het voor lopige plan omvat minstens twee grote zalen, een van 9 bij 9 meter en een van Tl bjj 9 meter. Aansluitend ligt een j die plaats biedt aan ongeveer 1000 soldaten. Dit is nod daar b.v. in Oir schot des Zondags -A'80 katholieke sol daten in de kazerv- verblijven. Het te- eeln inhoud heeft van jfc 2000 meter, omvat verder een speel zaal, een buffet alsmede een kamer voor de aalmoezenier ruimten voor het dienstpersoneel en keuken. De keuze van het bouwterrein te Stroe leverde aanvankelijk moeilijkhe den oi> met de planologische dienst van tie gemeente Arnhem. Men wilde het katholieke militaire tehuis bouwen aan de overkant van de grote verkeersweg nabij de kazerne, een „strategisch" ge schikt punt. De planologische dienst van Arnhem heeft echter zijn toestemming geweigerd, omdat de militairen dan steeds de grote verkeersweg moeten oversteken. De dienst heeft een terrein in het bos toegewezen aan de andere kant van de kazerne dat veel minder gunstig is gelegen. Op de provinciale weg te Zaandam is gisteren de 61-jarige D. K. uit Zaandam, toen hij per rijwiel de verkeersweg Zaan damAlkmaar overstak, aangereden door een militaire jeep. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer naar het gemeenteziekenhuis te Alkmaar overge bracht, waar hij 's avonds is overleden. Een wijziging van het Woningenbesluit, strekkende tot het.invoeren van een bij zondere bijdrageregeling voor de huisves ting van bejaarden in woningwetwonin gen, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De minister vertrouwt, dat deze wijziging thans spoedig kan worden afgekondigd. Ten aanzien van de slechte woontoe standen op het eiland Marken zegt de minister dat het initiatief tot een sane ringsplan dient uit te gaan van het ge meentebestuur. Hij is gaarne bereid aan een saneringsplan zijn financiële steun te verlenen. In het rapport van de Economisch- Technologische Dienst van Noord-Holland wordt een overzicht gegeven van de er barmelijke woontoestanden, die op dit eiland heersen- De minister vraagt zich af hoe het mogelijk zal zijn bij een sane ring het karakteristieke van deze wonin gen te behouden. Men zal toch voorname lijk deze woningen dienen te vervangen. De omstandigheid, dat het eiland Marken veel vreemdelingen trekt en dat dit een bron van inkomsten is, mag geen aanlei ding zij» om het oog te verliezen, dat een saneringsplan in de eerste plaats zijn oorzaak vindt in eisen van volkshuisves ting en niet in eisen van vreemdelingen verkeer, ook zal uiteraard moeten worden getracht met deze laatste zoveel mogelijk rekening te houden. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft het voornemen naar wordt gehoopt met steun van hét Rijk een brug te bouwen over de Brielse Maas, die een verbinding zal vormen tussen Rozenburg en Voorne. Met het oog op deze plannen stelt het college de Staten voor deze brug met de daarop aansluitende wegen op het provin ciale wegenplan te plaatsen. Het tracé heeft een lengte van ongeveer twee kilometer. De Nijmeegse politie heeft een dieven bende bestaande uit zes jongens opgeslo ten. Door de arrestatie van twee knapen, die in een kledingmagazijn te Nijmegen twee jassen hadden gestolen, was de poli tie op het spoor gekomen van deze groep jeugdige straatdieven, die de laatste we ken hadden ingebroken in kiosken, con- sumptietenten, boten van parlevinkers en kleine snoepwinkels, waar zij alles weg namen wat van hun gading was. De politierechter te 's-Gravenliage heeft gistermiddag vijf Hagenaars, die terecht stonden wegens bedelarij, veroordeeld tot hechtenisstraffen en te werkstelling in een rijkswerkinrichting. Nauwelijks had de politierechter het vonnis uitgesproken over de 41- jarige E., die een been mist, of deze greep zijn krukken, draaide zich om en sloeg uit alle macht en in het wilde weg op de drie achter hem zittende getuigen in. Schielijk toegesnelde parketwachters konden de man echter weldra overmeesteren en uit de rechtszaal voeren. Reeds eerder was die middag in deze zaak een incident voorgevallen. Tijdens het verhoor van de 46-jarige C. K., koop man beroep, die, zoals hij tijdens het verhoor zei, sinds een bombardement in Maandagmorgen om half zes is koning Ibn Saoed, koning van Saoedi-Arabië, op 73-jarige leeftijd te Taif, nabij Mekka, aan een hartaanval overleden, aldus werd Maandag Iaat in de middag officieel bekend gemaakt. Emir Saoed, de 52-jarige kroonprins en tot dusver premier en onderkoning van de Hedsjas, is zijn vader als koning opgevolgd onder de naam koning Saoed Ibn Abdoel Azir. Zijn eerste regeringsdaad was zijn broeder emir Feisal, die thans kroonprins is, te benoemen tot premier en minister van defensie. De officiële proclamatie inzake de troonsbestijging van de nieuwe vorst werd gedaan door zijn broeders, die rond de baar van hun vader geschaard stonden. In Egypte is veertien dagen rouw afgekondigd. De andere nabuurstaten nemen voor 48 uur de rouw aan. De dood van Ibn Saoed heeft een grootse carriere van een uitzonderlijk man afgesloten. Ibn Saoed is de laatste der absolute Bedoeïenen stamhoofden, door eigen kracht en door de historische omstandigheden uitgegroeid tot koning over een in politiek en economisch op zicht zeer belangrijke staat en tot een fi guur van wereldformaat. Zijn jeugdjaren waren vol aan avontuurlijke woestijn- veldtochten, welke hij ondernam om het voormalige rijk der Saoedi-stamhoofden in het woestijngebied van de Nejd te heroveren. In deze periode werd zijn karakter gevormd in harde ontberingen, waarin het Wahabieten-geloof in Allah's opdracht tot een rotsvaste zekerheid werd. Gedurende de eerste wereldoorlog raakte Ibn Saoed voor het eerst betrok ken in de wereldpolitiek. Groot Brittan- nië steunde op de eerste plaats de Has- jemietenvorst in de Hedsjas, Koning tieke puriteinse Wahabitenopvattin- gen ook in Mekka ingang zou doen vin den, bleek niet gerechtvaardigd. Hoewel zelf een trouw Wahabiet legde hij tegen over de andere Moslem-richtingen een grote verdraagzaamheid aan de dag. Het gevolg van zijn eigen overtuiging was echter, dat hij in de internationale Moslemwereld ook in de Arabische Liga geen leidende rol heeft gespeeld. Het gevolg van zijn verdraagzaamheid was. dat hij nimmer het Wahabietische deel van zijn rijk, de Nejd en het niet- Wahabietische, de Hedsjas, In één straffe staatsorganisatie heeft ver enigd. Zijn positie als alleenheerser over ge heel Arabië werd in 1927 door Groot Brittannië erkend. De belangrijkheid van Ibn Saoed's po sitie werd in de laatste wereldoorlog sterk vergroot door de ontdekking van olie Sindsdien is Arabië gegroeid tot de vierde olieproducent ter wereld. Ibn Saoed sloot een verdrag met de Ara- bisch-Amerikaanse oliemaatschappij, een Amerikaanse onderneming, op een fifty- fifty basis, hetgeen hem naar schatting jaarlijks 30 millioen dollar opbracht. Ibn Saoed is tot zijn laatste ogen blik de typische Bedoeienheerser geble ven, die persoonlijk alle macht in handen hield. Kenners van Arabië voorzien een grote sociale en economische revolutie en zü vragen zich af of de opvolgers van de grote Ibn Saoed tegen deze verande ringen opgewassen zullen zijn. Daar rijst vooreerst de vraag of de zeer uit gebreide Koninklijke familie (Ibn Saoed had naar schatting 150 zonen.) eensgezind zal blijven De nieuwe koning is ondanks al zijn buitenlandse ervaringen een man van eenvoudige zeden en van Wahabie tische beginselen gebleven, dank zij dé harde woestijnopvoeding welke hij in zijn jonge jaren heeft gekregen. Maar ook onder de leden van de Koninklijke 1940 blind is, sprong K's echtgenote, die hem begeleid had, plotseling uit haar stoel op en begon, naar aanleiding van een rapport, dat werd voorgelezen, luid keels „leugenaar" en andere scheld woorden te schreeuwen. De politierech ter liet daarop verd. K. en zijn echtge note uit de zaal zetten. Ook op de volle publieke tribune was het nogal rumoe rig en een enkele maal moesten de be langstellenden tot orde worden gemaand. De officier van Justitie, mr Maris, zei in zijn requisitoir o.a. dat de berechting van de verdachten een onderdeel is van een vast plan. „Het stadsbeeld van Den Haag wordt reeds te lang ontsierd door het bedrijf van deze lieden", zo vervolg de hij. Dit beeld, dat deerniswekkend en weerzinwekkend is, past niet in de maat schappij. Het was gebleken dat alle ver- Hoessein, in diens poging om de Turkse j familie heeft de luxe der Westelijke souvereiniteit af te schudden, maar gaftechniek haar intrede gedaan, zoals de tevens financiële steun aan Ibn Saoed, „American way of life'* zich genesteld voor hetzelfde doel. Na de oorlog be gon Ibn Saoed aan de uitbouw van zijn rijk door Hoessein uit de Hedsjas te ver jagen. Sindsdien regeerde hjj over ge heel Arabië en was hij de bewaker van de heilige plaatsen in de Moslim-we reld. De onder de Mohammedanen be staande vrees, dat Ibn Saoed de fana- heeft in het oude strenge Wahabieten land. Ibn Saoed heeft deze ontwikkeling door zijn sterk karakter tot op zekere hoogte kunneh beheersen, hoewel het keerpunt in de Arabische geschiedenis steeds duidelijker aan het licht trad. De toekomst moet leren of zijn nalatenschap in de handen van zijn opvolgers veilig is. Aan het ontslagen personeel van het Zaterdag j.l. geliquideerde Amsterdamse Taxibedrijf, de Atax, heeft de Unie-Ver keer op een Maandagmiddag gehouden vergadering de concept-statuten voorge legd die in principe zjjn aanvaard voor het op te richten taxi-bedrjjf, dat dc naam „Algemene Amsterdamse Aandeel- houdcrs-Chauffeurscombinatie N.V." (A. A. A. O.) zal krijgen. Dc bedoeling is, dat het gehele voormalige personeel van de Atax in dit te creëren bedrijf emplooi zal vinden. In feite zal dc N.V. een coöpera tie wórden van aandeelhouders-chauf feurs, die zodanig is geconstrueerd, dat de chauffeurs zullen vallen onder de so ciale voorzieningen. Prof. dr J. F. Haccou, directeur van de Stichting voor Economisch Onderzoek der Amsterdamse Universiteit, die twee jaar geleden in opdracht van de Unie-Verkeer een uitvoerig rapport over het Amster damse taxi-vraagstuk heeft samengesteld heeft op dit concept een korte toelichting gegeven. Hij legde er de nadruk op, dat de nieuwe combinatie een zaak van de chauffeurs zelf zal zijn, waarbij absolute eerlijkheid en solidariteit een eerste ver- etste zullen zijn. Het ls de eerste keer dat een dergelijk groot iets staat te gebeuren Het zal aldus prof. Haccou aan de chauffeurs zijn om waar te maken, dat het mogelijk is in Amsterdam op deze basis een taxibedrijf rendabel te exploi teren. Het is de opzet, dat in December a.s het bedrijf gaat beginnen. Het wagenpark zal bestaan uit oude agens, doch in vijf jaar tijds zullen deze door nieuwe wor den vervangen. Het kapitaal der vennootschap zal 500.000 bedragen, verdeeld in 600 on verhandelbare aandelen van 500 (Elke chauffeur moet, en kan niet meer dan één aandeel van 500 nemen als hij ir de combinatie wil deelnemen), en 400 aandelen, eveneens van 500. waarmede het geld voor het bedrijf bijeen moet worden gebracht. Teneinde een uitbrei ding van de A.A.A.C. in de toekomst mo gelijk te maken, heeft men t.a.v. de chauffeursaandelen een ruime marge ge nomen. (Bij het ontslagen Atax-personee! zijn 240 chauffeurs). Bevriende organisaties zo werd me degedeeld zullen het aandelenkapitaal verschaffen. De Centrale Arbeidersverze keringsbank in Den Hans' heeft zich hier toe o.m. reeds >n principe bereid ver klaard. Op de aandelen al ten hoogste 6 pet. dividend worden uitgekeerd. De gemaakte winst zal worden aangewend om de schuld voor de aangegane leningen af te lossen. De chauffeurs zullen een ba sis-weekloon van 37.50 gld plus de fooien ontvangen. De resterende winst zal op na der vast te stellen wijze over het gehele personeel worden verdeeld. De chauffeurs zullen zelf ëen directeur, een strafcom- missie en een ledenraad kiezen. In de raad van commissarissen zijn de chauffeurs met één minder dan de helft van het to taal aantal commissarissen vertegenwoor digd. Het college van B. en W. van Am sterdam zal een vertegenwoordiger in deze raad aanwijzen en verder de instel lingen, instanties, die een garantie voor of een crediet voor de financiering van de vennootschap hebben verstrekt. Aan de gemeente Amsterdam is, zoals bekend, door de Unie-verkeer verzocht een garantie van 500.000 gld tc verstrek ken voor de aan te gane lening. Ter toe lichting op het verzoek aan de Amster damse raad voor een garantie is gevraagd een principiële beslissing te nemen over het taxi-vraagstuk. Voarts verlaging van de tarieven, speciaal de z.g. eerste-aan- slag, het nachttarief, een en ander gekop peld aan een behoorlijke reclamecam pagne; controle op ondernemers en chauf feurs, het opnieuw in beschouwing ne men van het standplaatsen-vraagstuk en tenslotte toestemming voor de nieuwe combinatie om met garage-taxi's te gaan werken voor trouwwerk e.d.. De voorzitter van de plaatselijke Unie- verkeer, de heer J. H. A. Eikerbout, zeide optimistisch gestemd te zijn over het tot stand komen van het nieuwe bedrijf. dachten in staat gesteld kunnen worden behoorlijk te leven. Het onderzoek was van algemene waar de gebleken voor het probleem van de bedelarij. De sociale verzorging in Ne derland maakt het overbodig dat er wordt gebedeld. De beroepsbedelaar, zo zei de officier van Justitie, is vrijgevoch ten en a-sociaal en mist het normale menselijke schaamtegevoel. Het publiek werkt de bedelarij in de hand, want de aalmoezen blijken tezamen een veelvoud op te leveren van een normael arbeids loon. Bovendien, aldus zei de officier, is deze bedelarij een uitlaat qm in het openbaar barmhartigheid te tonen. Met ergernis en droefheid had de officier van Justitie de kortzichtige, emotionele en onjuiste hou ding van het publiek moeten constateren. Er moet een radicaal einde aan deze be delarij komen, zo eindigde hij. De para sieten moeten van de straat verdwijnen, want eventueel kunnen ze allemaal in een rijkswerkinstelling terecht. Uit de getuigenverklaringen was ge bleken dat de meest'en van de verdachten aan alcoholhoudende dranken waren ver slaafd. Alle voor de rechter verschenen ver dachten hadden reeds een aantal veroor delingen voor verschillende delicten op hun naam staan. Zo was b.v. F., die steeds een geleidehond bij zich had, ai eens ver oordeeld omdat hij het dier, dat overigens geen geleidehond bleek te zijn, had mis handeld. De vijf verdachten werden veroordeeld tot de volgende straffen; de 50-jarige P. F. tot 12 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor de duur van een jaar en zes maanden; de 41-jarige E. 12 dagen hechtenis en een jaar en zes maanden rijkswerkinrichting, de 68-jarige N. van B., die beide benen mist, 12 dagen hechtenis en een jaar rijkswerkinrichting; de 46-jarige K. 12 dagen hechtenis en een jaar en zes maanden rijkswerkinrichting en de 80-jarige J. H.. die hulpbehoevend en slechtziende lp en niet verschenen was, 12 dagen hechtenis. Voorts beval de politie- De Britse minister van bevoorrading, Duncan Sandys, heeft Maandag in het La gerhuis verklaard, dat Britse geleerden een gedeeltelijk, doch nog onvolledig te gengif hebben gevonden tegen het dode lijk „zenuwgas", dat door de Duitsers in de tweede wereldoorlog is uitgevonden. „Er is een tegengif gevonden, dat tot ze kere hoogte helpt, maar het wordt niet beschouwd als geheel afdoende", ver klaarde de minister. De reukloze, onzicht bare gassen, bekend onder de namen Ta- bun, Soman, Sarin en DFP veroorzaken de dood binnen enkele minuten. Proeven, waarbij tientallen militairen als vrijwil lige proefl orijneq zijn opgetreden, wer den enige tijd geleden stopgezet na de dood van een twintigjarige militair vanI rechter onmiddellijke gevangenneming van de luchtmacht. I de vijf veroordeelden. Ex-premier Mossadeq heeft heden, op de tweede dag van het proces in de gevan genis van Saltanatabad bij Teheran, met zijn vuist op tafel geslagen en verklaard: „Ik zal de komende zittingen niet bjjwoocn al hakt u mijn hoofd af", „Als het hof bevoegd wordt verklaard, zal het mij ter dood veroordelen", zo riep de ex-premier. „Bij Allah, ik zal helemaal niet meer voor het hof verschijnen". Voorts zei Mossadeq, dat hij de Sjah geen gratie zal vragen, aangezien „men slechts verraders gratie verleent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben" In een rede van een half uur deed de ex-premier een felle aanval op de Britten, die volgens hem verantwoordelijk zijn voor de Perzische moeilijkheden en de zijne. De president van het hof interrumpeer de en zei: „Als u doorgaat met praten zoals nu, ga ik geloven, dait u de compe tentie van het hof heeft aanvaard Laat de feiten rusten voor de komende zittin gen". Hierop riep Mossadeq: „Ik zal de komen de zittingen niet bijwonen" De rede van heden was het tweede deel van zijn uiteen zetting omtrent de competentie van het hof. Als het hof zich inderdaad bevoegd verklaart, de zaak tegen de ex-premier te behandelen, zal de openbare aanklager overgaan tot het voorlezen van de aan klacht. In de loop van de zitting had de voor malige premier de openbare aanklager uitgedaagd het origineel van de order van de Sjah, dat hij als minister-president moest aftreden, over te leggen. „Ik bewaarde het in een oude brand kast van Russisch fabrikaat, die slechts door acht koelies kon worden vervoerd en die alleen een smid zou kunnen open breken. En nu zegt u, dat het niet te Zondag is het proces tegen Mossadeq, de voormalige minister-president van Perzië, die o.a. wordt beschuldigd van aanstichting tot revolutie, hoogverraad en samenzwering tegen de Kroon, begon nen. Dr Mossadeq en generaal Riahi zullen worden veroordeeld door militaire rechters; het proces wordt gehouden in een kasteel in Sultanabad, 20 km. buiten Teheran. Links op de voorgrond dr Mos sadeq voor zijn rechters. vinden is?" Dr Mossadeq verklaarde voorts te heb ben getwijfeld aan de echtheid van het stuk. Hij had de Sjah er persoonlijk over willen raadplegen, daar hij de officieren, die hem de' order kwamen overhandigen, er van verdacht betrokken te zijn in een samenzwering tegen de vorst. „Ik heb drie dagen gewacht om de kans te krijgen met de Sjah overleg te plegen. Ik verwachtte, dat hij mij zou telegra feren dat de gehele zaak zich buiten zijn voorkennis had afgespeeld. Hü vervolgde: „Ik verdedig me niet om een vrijspraak uit te lokken. Ik vind het niet erg gevangen te zitten, want het doet mijn aanzien stijgen. Gesteld, zo filo sofeerde hij, dat ik werd vrijgelaten, wat voor veiligheid zou ik dan buiten de ge vangenismuren genieten? Indien ik in de gevangenis zou worden gedood, zou ieder een weten wie de hand in mijn vermoor ding had. Doch wanneer ik buiten de gevangenis om het leven zou worden ge bracht. zou niemand weten wie het had gedaan". Dr Mossadeq bracht vervolgens in herinnering hoe militairen die in twee vrachtauto's werden aangevoerd, hem thuis de order van de Sjah kwamen over handigen. Hij vroeg: „Sinds wanneer is het nodig dat een koninklijk besluit door een dergelijke militaire macht ter kennis van de betrokkene wordt gebracht?" En vervolgens opmerkend dat hem het besluit werd overhandigd op een tijdstip, dat in Teheran een uitgaansverbod van kracht was, vroeg hij glimlachend: „Be vonden deze personen zich wettig op straat?" De mogelijkheid bestaat, dat in de loop van 1954 zal kunnen worden begonnen met de bouw van een nieuw provinciehuis ten behoeve van het provinciaal bestuur in Zuid-Holland. Op de provinciale begroting voor het dienstjaar 1954 is met het oog daarop een raming van drie millioen gul den opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1