rins Bernhard over christelijk beginsel bij lichamelijke opvoeding is sterker: president of congres Eisenhower's moeilijkheden groeien met de dag TERECHT BIJ DE RECHTER 10- ZWANENBERG Knuvelders Handboek voltooid Cabot Lodge wijst Ruslands „onmogelijk standpunt" af Pleidooi voor eenheid in opleiding op alle scholen Weer grote veenbrand bij Klazienaveen Voorbereiding intern. Eucharistisch Congres Verbeurd verklaarde goederen gebruikt voor Naguib's bervormings- program Int. Rode Kruis eist aanvaarding van Con venties van Genève Nog steecis „taai-zeer*' in België yL- Goed bediend Objectief en helder geschreven standaard- werk over de geschiedenis onzer letteren Fabrieksraden in Spanje India wenst „privé-besprekingen" Ni j! PACINA I DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 Beginselen Officiële opening Foute levenshouding KEMAL ATATURK NAAR LAATSTE RUSTPLAATS Na vertrek van „turfpolitie" Orabi-familie krijgt bezittingen terug HET ONGELUK OP DE WIEDBACHBRUG Borgstelling voor Nederlandse chauffeur mogelijk NIEUWE HINDERPAAL BIJ EVACUATIE VAN CHINE- ZEN UIT BIRMA Nog steeds liet boerenprobleem Bij het defensie- en belasting-probleem komt nu ook nog al die narigheid met boeren en landbouwers, waarover in deze kolommen reeds eerder geschreven werd Weliswaar is minister Benson een recht schapen principieel man, die zich zelfs niet door „boeren-karavanen", zoals we die deze week naar Washington hebben zien komen, laat dwingen om te doen wat hij niet juist acht n.l. met nog meer subsidies nu ook de veeboeren, die de veeprijzen gedurende de Eisenhower-re gering zo sterk hebben zien dalen, te steunen. Minister Benson's argumenten zijn uiterst redelijk, maa- hetgeen de boe ren (veeboeren en landbouwers) zo despe raat begint te maken, is de volmaakte af wezigheid van een omlijnd landbouw- en veeteelt-program. De republikeinse rege ring is heel hard bezig met de allerbeste krachten zo'n programma uit te denken en samen te stellen. Maar men kan het de boeren ook weer niet kwalijk nemen dat ze wat meer concreets dan goede wil willen zien, en de uitroep van een lid van de Nationale Boeren Vakvereniging, na 't uitspreken van een redevoering van Ben son, was maar al te leg-"ielijk „Maar excellentie", zo riep de man. die met de rest der toehoorders intensief ernaar geluisterd had, welke remedies de minis ter de boeren kon beloven, „als dit het enige is (n.l. die studie over het boeren probleem) dat u ons hebt aan te bieden, wel, de hemel moge zich dan over onze vee-industrie ontfermen VAN SMAAK VAN GEUR VAN KLEUR ADVERTEREN DOET BEGEREN! Eenheid De hulp aan het buitenland VORMINGSCURSUS VOOR CABARET Het ontwapetiingsdebat (Van onze verslaggever) ,.Wie uitgaat van de gedachte, dat God als de Schepper ook de Heer is van alle leven, vindt in die grondgedachte een dagelijkse waarschuwing owel tegen de verwaarlozing van zijn eigen lichaam als tegen t e veraf»odin" daarvan. En die heeft tevens een uitgangspunt om de eenheid van lichaam en ziel te handhaven", aldus Prins Bernhard in een zeer inhoudsvolle rede, die bij gelegenheid van de opening van de Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Rotterdam werd voorgelezen door prof. dr J. Waterink, aangezien de Prins zelf door ziekte was verhinderd de gistermiddag in Hotel Atlanta in de Maasstad gehou- den plechtigheid bij te wonen. In deze rede verklaart Prins Bernhard dat hij gaarne gevolg zou hebben gegeven aan de uitnodiging om ter gelegenheid van de opening van het academie gebouw te Rotterdam een enkel woord te spreken en wel om drie redenen. In de eerste plaats stemt het tot vol doening, dat de opening van deze acade mie bewijst, dat de lichamelijke opvoeding van de jeugd in Nederland hoe langer hoe meer belangstelling krijgt. Indien niet op onze lagere en middelbare scholen de lichamelijke opvoeding in de laatste decennia doelmatiger was georga niseerd en op juister wijze de aandacht had gekregen, zou er voor een academie als deze geen plaats zijn geweest. Dat er leraren gevormd moeten worden voor de lichamelijke opvoeding, ook aan de middelbare scholen en de gymnasia, en dat er leiders gevormd moeten worden voor de organisaties van de jonge mensen, duidt op het feit, dat het besef ontwaakt, dat een volk, dat strijdt voor de handha ving van zijn bestaan, ook daarvoor zorg heeft te dragen, dat het lichaam, dat de mens van God ontving, die vorming ont vangt, welke eis is voor een goed gerichte en doelmatig toegepaste lichamelijke op voeding. Wij zijn er op dit gebied echter nog lang niet en wij zullen niet mogen rusten voor dat er een opleiding volgens eenzelfde systeem is van de lagere school vla de middelbare school naar de universiteit, met uitlopers naar de militaire dienst en naar de sportclubs. Maar met de opening van deze acade mie zetten wij weer een stap verder op de goede weg en reeds daarom is zij zulk een belangrijk gebeuren. Op de tweede plaats ziet Prins Bernhard de opening van deze academie als een klaar bewijs voor het feit, dat bij velen onder ons volk het bewustzijn leeft, dat ook de lichamelijke opvoeding gedragen moet worden door beginselen. Het gevaar van een richtingloze lichaamscultus meent de Prins niet be hoeven te signaleren. Evenmin wil hij spreken over de bedreiging, die er ont staan, wanneer men de lichamelijke op voeding losmaakt van de geestelijke vor ming, of wel wanneer men haar beoefent zonder begrip voor het feit, dat er een Met de wens, dat directeuren, curatoren, leiders en leraren dezer academie, tot in lengte van jaren het beginsel, van waaruit zij dit werk begonnen zijn, onder Gods ze gen en in geloof mogen handhaven, en dat de academie moge groeien en de opvoe ding van ons volk blijmoedig moge dienen, besloot de door prof. Waterink voorgele zen rede. Nadat het academiegebouw door de voorzitter van het Rotterdams Actie comité, ds J. M. van Krimpen, was over gedragen aan de pres. directeur, de heer Ad. Kuyper, die de plechtigheid met schriftuurlezing en gebed inleidde, werd de Christelijke Academie voor Lichame lijke Opvoeding bij afwezigheid van Z.K.H Prins Bernhard namens de minister van O. K. en W. officieel geopend ver klaard door dr Jos. de Boer, hoofdinspec teur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs. harmonische samenhang dient te zijn tus sen de lichamelijke opvoeding en het alge meen culturele leven. Dat deze academie zeer nadrukkelijk bij haar onderwijs wil uitgaan van beginselen, die heel het leven omvatten, is dan ook een oorzaak van vreugde. In het vervolg van de rede merkt Prins Bernhard op, dat het zijn overtuiging is, dat het tot bijzondere dankbaarheid stemt, dat deze academie zich stelt op de grond slagen van het christelijk belijden. Het christelijke beginsel is wel bij uit stek in staat om aan de lichamelijke op voeding enerzijds de eer te geven, die haar toekomt, en anderzijds niet alleen haar de perken te wijzen, binnen welke zij moet blijven, maar haar ook het verband te doen zien, dat zij heeft met de andere fa cetten van het zo uiterst belangrijke per soonlijk en sociaal opvoedingswerk. En dan is er nog een derde punt, dat de Prins gaarne onder de aandacht wil bren gen. Het kan niet ontkend worden dat er in protestants-christelijke kringen jaren lang een zekere afzijdigheid om maar geen sterker woord te gebruiken - ge vonden werd jegens het vraagstuk van de lichamelijke opvoeding. Het feit, dat men het zieleheil van de mens, zeer terecht, zag als van zo uitnemend groot gewicht, is meermalen oorzaak geweest, dat men tot de op zichzelf onjuiste houding kwam, dat men het lichaam een te verwaarlozen grootheid achtte. Dat het mogelijk is, dat men een protestants-christelijke academie voor de lichamelijke opvoeding opent, be wijst dat deze foute levenshouding het gaat afleggen tegen de reeds in de belij denis erkende gedachte. Vandaag, nu het juist 15 jaar gele den is dat Moestapha Kemal Ataturk stierf, is de kist met het stoffelijk over schot van de grondlegger van de Turkse republiek, van de tijdelijke tombe in de gewelven van een museum te An kara, overgebracht naar de uiteindelijke rustplaats in een marmeren mausoleum op Anit-Kabir, een heuveltop, die uit zicht op Ankara biedt. Rond het mausoleum wordt een park aangelegd, waarvoor bomen zijn geleverd door Joego-Slavië, Spanje, Oostenrijk Finland, Canada, Duitsland, Italië, Japan en India De bouw van het mausoleum heeft on geveer twintig millioen gulden gekost. Men heeft er bijna tien jaar over ge daan. Het gebouw bevat een grote hal, die met marmer en mozaïekwerk is versierd en waarin een blok marmer van veertig ton is geplaatst boven het graf. Naar deze hal toe leidt een brede laan met een esplanada. Tien torer.s met bas-reliefs en beeldengroepen markeren het geheel. (Van onze correspondent) Zondagnacht is op een veenderij te Klazienaveen-Noord 'n grote turfbrand uitgebroken, waardoor 25.000 oude pers- turveu verloren gingen. Het is opvallend dat deze brand uitbrak zo kort na het vertrek van de manschappen van de rijkspolitie, die in Juli van dit jaar het veen werden ingestuurd, met als enige taak patrouillediensten te verrichten ter voorkoming van turfbranden. Tot het tijdstip van hun komst waren er al vele millioenen stuks turf ten prooi gevallen aan het vuur. Het vermoeden bestond dat deze branden zo goed als alle opzettelijk waren veroorzaakt. Merkwaardige wijze, is er tijdens de aanwezigheid van déze „turfpolitie slechts één onbeduidende veenbrand ge weest, en deze ontstond nog in een streek aan de uiterste rand van het be waakte gebied. Nu de kat van huis is gaan de muizen blijkbaar weer op tafel dansen. JL ren wat de kiezers beloofd werd :_n.l. e een nu de Te Vaticaanstad is bericht ontvangen, dat de voorbereidingen voor het inter nationale Eucharistische Congres te Rio de Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, van 17 tot 24 Juli 1955, in volle gang zijn. In elk van de 116 bisdommen vicariaten en pre fecturen in Brazilië worden bijzondere volksmissies, tridua en diocesane congres sen gehouden. Uitnodigingen voor het Eucharistische Congres zijn reeds aan alle bisschoppen over de gehele wereld ver zonden. Een speciale commissie voor de muzieK is reeds druk bezig met de opleiding van 100 leraren die belast zullen zijn met de leiding van de muzikale repetities. Zij zul len een koor van 100.000 zangers bijeen brengen, die de massa-zang op het congres i moeten verzorgen. (Van onze correspondent) NEW YORK, November 1953. Als dat allemaal zo doorgaat als bet aan bet gaan is, dan zullen de demo eraten of ze willen of niet, in de congressionele verkiezingen het volgende jaar onherroepelijk meer zetels winnen dan de republikeinen. Maar ze willen dat helemaal niet. Want ze zien er hoegenaamd geen winst in voor de partij, wanneer de republikeinen straks de democratische meerderheid in Huis en Senaat verantwoordelijk stellen voor fouten die gemaakt zijn door een republikeinse regering, of een coalitie van republikeinen en Dixiecraten. De democraten zouden liever willen, dat de hele verantwoor delijkheid voor de gang van zaken op de republikeinen blijft neerkomen. Zodat ze min of meer passief kunnen blijven toezien, hoe diep zich hun politieke opponenten in de moeilijkheden verstrikken. JCEUKENPIETJE'S ADVIES' SERIE R.W.Z. 533 De opbrengst der in beslag genomen bezittingen van de voormalige Egyptische koninklijke familie zal, blijkens een mede deling van een woordvoerder van het revolutionnaire hoofdkwartier te Cairo, worden gebruikt om regerings-hervor- mingsprogramma's op maatschappelijk en cultureel gebied te bekostigen. De woordvoerder deelde verder mede, dat de erfgenamen van generaal Moham med Orabi en van vijf andere le.ders van de mislukte Orabo-opstand van 1882 die was gericht tegen de toenmalige Khedive van Egypte. Tewfik pasja, de verbeurd verklaarde bezittingen dezer opstandlei- ders zullen terugkrijgen. De teruggave zal geschieden uit de in beslag genomen be zittingen van de gewezen koninklijke familie Alleen de waarde der in beslag genomen landerijen wordt reeds op ruim 160 millioen gulden geschat. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, uit Duitsland bericht te hebben ontvangen, dat de Nederlandse chauffeur De B., die betrokken was bij de ketting botsing op de Wiedbachbrug nabij Keulen, en die sindsdien in voorlopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal worden ge steld indien bij het Landesgericht te Linz een borgstelling van zevenduizend mark wordt gestort. Nadat Zaterdag j.l. de eerste Chinées- nationalistische militairen, ten getale v$n 204 over de grens tussen Birma en Thai land waren gebracht, om door te woeden gezonden naar Formosa, is Zondag het wegvoeren der mannen gestaakt, omdat een geschil ontstond over de nationaliteit van 38 der betrokkenen. Dit zijn namelijk leden van de stam der Sjans. Volgens Birmese officieren w.er- den deze mannen in Birma aangeworven, doch de Chinese nationalisten verklaar den, dat zij afkomstig waren uit de^'Em Birma grenzende Chinese provincie Joe- nan. Niet, dat wanneer 'n democratische re gering het heft in handen had gehouden deze zich niet aan hete kastanjes gebrand had. Want de Republikeinen treffen het nu eenmaal ongelukkig, dat ze juist in het eerste jaar van een Republikeinse rege ring al b.v. voor dat enorme probleem van atoom-bewapening en defensie staan Be slissingen kunnen misschien nog een jaar worden uitgesteld, maar op de Eisenho- wer-regering zal toch niettemin de weinig benijdenswaardige verantwoording neer komen om in lositieve of negatieve zin te beslissen, of 's lands verdediging voortaan op atomische of conventionele wapens gebaseerd zal worden. Of dat een zeer kostbaar compromis zal worden gesloten. De kwestie van de continentale luchtverdediging is een andere affaire, die voor de huidige regering kardinale moei lijkheden meebrengt. De Amerikanen zijn eerlijk geschrokken van Mr Malenkov's verklaringen over Rusland's potentieel destructie-vermogen en het Amerikaanse publiek zal een pressie voor adaequate de fensie gaan ontwikkelen. Maar een (rela tief) afdoende continentale luchtverdedi ging op te zetten, zal de eerste drie jaar (per jaar) 500 millioen dollar kosten Mis schien dat de Eisenhower-regering een politiek van uitstel waarin ze toch ta melijk sterk is we°t t- volgen hierin, doch dan zal er critiek los komen, en niet mals. Wat de gevolgen intussen voor de veel geplaagde belasting-betaler zullen zijn van zo'n omwenteling in de programma's voor de nationale defensie, is niet moeilijk te raden. Het sluitend maken van de be groting is nu reeds een vrijwel onmoge lijk te vervullen wens geworden. En ook ai zullen desondanks de zo lang in het vooruitzicht gestelde belastingverlagingen doorgevoerd worden, op een andere, en meer onopgemerkte manier zullen ze toch weer verhoogd moeten worden, zij het niet een volgende jaar, dan toch 't daar op volgende, hetgeen, zo kort voor de presidentsverkiezingen, dan allerminst voordelig voor de Republikeinen is. Men ziet wat voor alternatieven dat zijn, waar voor de Eisenhower-regering staat. Dat is de geur van Zwanenberg's rookworst. Die geurt zoals ze smaakt en smaakt zoals ze geurt: verrukkelijk. In 9 van de 10 keukens geurt Zwanenberg'* rookworst Als keukenvrtendje van ALLE huisvrouwen, breng ik overal de beste raadProef Zwanenberg s Rookworst Bereid volgens een oud, geheim recept. Die ontevreden naar huis kerende boe ren is een lelijk ding voor de Eisenhower- regering. Niet om die bepaalde groep van boeren die onvoldaan huiswaarts keer den; maar wel om het effect van die on tevredenheid op de hele boerenstand. De boeren houden in Amer'm doorslagge vende politieke troeven in handen. Ook draagt dit hele boeren-probleem er toe bij om de rest van het Amerikaanse publick erop attent te maken, ^at er in Washing-, ton op het ogenblik meer gestudeerd dan geregeerd wordt. Althans zo hoorde deze correspondent van de week tenminste een heer in de subway grommen „Wij heb ben geen regering in Washington, maar een studieclub". Dit mag dan wel wal overdreven zjjn, maar een feit is, dat al lerwegen het hoofd geschil-' wordt over wat gouverneur Stevenson „de regering bij uitstel" heeft genoemd Tja. regeren is natuurlijk wel heel moeilijk efficiënte en zuinige regering, wordt als argument gebruikt overweging om alle buitenlandse militaire hulp vroeger gedistribueerd onder ver schillende autoriteiten onder het De partement van Defensie te brengen. „In cluis", zo bericht de Christian Science Monitor, „een deel van het werk. dat door Harold Stassen verricht werd Dit", zo gaat de Monitor verder, „zou er toe kun nen bijdragen om Amerika's militaire hulp aan het buitenland te snoeien- M.a.w., onder het .otief van de zuinig heid en met het brengen van een „stroom lijn" in een ef '-iënt werkende regering, is het tevens mogelijk zo ongemerkt weg allerlei programma's te beknotten. Daar om is president Eisenhower nog wel po sitief vóór het onderhonden van 'n sterke vriendschap met geallieerden, en dus voor steun aan hen, maar de officiële en openlijk nagestreefde en alom gepre zen zuinigheid knabbelt de kracht uit die steun. Wie goed toekijkt, ziet nu over een groot deel van de politieke linie die wij zigingen plaats vinden, zonder dat de of ficiële politiek "-itelljk verandert. Onder deze omstandigheden zal men met de terugkeer van het Congres na Januari natuurlijk scherpe uiteenzettin gen kunnen verwachten tussen de Presi dent en het Congres. Doch het is 'n grote, grote vraag wie dan de sterkste zal blij ken Onze Brusselse correspondent meldt ons: Er zijn in België nog heel wat kwesties op Vlaams gebied, die het nodige te wen sen overlaten. Dit kwam zojuist nog scherp aan de dag in een motie van de (R.K.) Landelijke Bedienden Centrale, waarin met aandrang wordt verzocht zo spoedig mogelijk te Brussel ook een Ne derlandse Kamer van het Arbeidsgerecht in het leven te roepen. Het is namelijk een feit, dat Vlaamse bedienden, die met ge noemd gerecht te doen hebben, daar nog altijd ondervraagd en gevonnist worden door rechters, die deze taal niet ver staan. Deze toestand is zelfs zo schrijnend onrechtvaardig, dat het bestuur van de Landelijke Bedienden Centrale van zijn leden opdracht kreeg, een protestbrief te zenden aan de bevoegde instanties van de Uno om, in het kader van de rechten van de mens, de tussenkomst van dit hoge ge- zagslichaam te vragen, teneinde te ver krijgen dat een einde wordt gesteld aan het feit, dat te Brussel nog steeds van het Nederlands onkundige rechters, zetelen, die in het Nederlands te behandelen zaken afdoen. Koninklijke onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. de Mars te Bodegra ven, directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kaasfabrieken „Oud- Holland". Gauw vandaag halem Zwanenberg'» rookworst. In alle goede saken verkrijg baar. De teorot, (fi« aan dit loodje oil, die moet V hebben VLEESWAREN, 6R0ENTE. IAMS, lAfElZUREN, VIS-, VIEES- i>Mf«UCHIENI0HSERl^ Talrijke vertegenwoordigers van natio nale Rode-Kruisverenigingen, in Genève aanwezig voor de bijeenkomsten van het uitvoerend comité van' de Liga, hebben ook deelgenomen aan «en bijeenkomst, welke door het internationale comité van het Rode Kruis in zijn hoofdkwartier is belegd. Op deze bijeenkomst werd uiting ge geven aan teleurstelling over het feit, dat zeer vele staten, en in het bijzonder de meeste grote mogendheden, nog niet de conventies van Genève van 12 Augustus voor de bescherming van oorlogsslachtof fers en in het bijzonder burgers, geratifi ceerd hebben. Deze conventies zjjn van het grootste belang. Men besloot eenstemmig deze situatie te veranderen door aan te dringen op alge mene bekrachtiging van de conventies in de nabije toekomst. De formele erkenning van de bindende kracht van deze conventies wordt in de huidige omstandigheden geacht een eerste stap te zijn naar verzoening en grotelijks bij te dragen tot het herstel van het ver trouwen der mensheid in de toekomstige veiligheid. Iedereen, die de reclames nauwkeu rig bestudeert, kan dagelijks ontdekken, dat de lieden, die hun waren aanprij zen nagenoeg onuitputtelijk zijn in het vinden van pakkende slogans, op schriften en slagzinnen. Prijsvragen worden er onophoudelijk uitgeschre- ven, waarbij met klem om de me®st kernachtige spreuk gevraagd worat. die, wanneer deze eenmaal uit de bus gekomen is, met grandioze prijzen be loond wordt. In de tram, op reclame zuilen, in de kranten en door pamflet ten van „huis-tot-huis" wordt de aan" dacht met verbazingwekkende volhar ding gevestigd op producten van was middelen tot luchtballons, kleurstoffen en was- en watergolven. U kent de huismoeders van tegenwoordig die. daartoe gedwongen door de economi sche zorgen van elke dag, op koopjes uit zijn en de boodschappen liever heel ver weg in de stad gaan halen omdat het vlees daar enige centen goedkoper is, maar daarbij met opgewekte noncha lance uit het oog verliezen, dat de slij tage van hun schoenen enige dubbel tjes beloopt. Op de kwaliteit komt het soms helemaal niet aan, het moet an ders zijn, goedkoper of lichter van kleur, warmer of lichter in gewicht. Een goed zakenman zoekt een reclame die universeel is, die de totaliteit van zijn artikelen overspant en die onaf hankelijk is van weers- en conjunctuur schommelingen. De firmanaam en daar onder, als het ware in een commercieel verantwoorde verbintenis er mede ge huwd, de aanprijzing, die in één adem met de naam genoemd wordt, en op zichzelf losstaand van de aanduiding van de zaak, geen zelfstandig leven kan leiden. Een ander soort zaken slaat de ver melding van de eigen naam direct over en kiest een reclamezin als opschrift, uit overwegingen, die er op duiden, dat ófwel de leider van de zaak een uit stekende vondst gedaan heeft ofwel, dat hij het niet de moeite waard gevon- den heeft zijn familienaam te vermel den, om welke reden dan ook. In een zelfbedieningszaak had de eigenaar zo'n vondst gedaan. Hij had twee woordje aan elkaar gekoppeld, waaruit precies het karakter van zijn instelling te concluderen viel. Kort, flink en uitnodigend. Men gaat zo'n winkel binnen, men krijgt een mandje, men loopt de uitstalkasten langs, men kijkt wat men hebben wil, men grijpt deze artikelen, men depo neert alles in het mandje, men schui felt naar de kassa, men betaalt en, na het mandje weer afgegeven te hebben, verlaat men tevreden en koninklijk want zó is de klant de zaak. En wat is 'n eenvoudiger en verlokken- der naam dan „Kijk-Grijp Na het kijken komt het grijpen en daarna lo gischerwijze, het betalen. Helaas was de juffrouw, die deze uitnodiging, haar gedaan door de zaak, té letterlijk had opgevat, niet voor de politierechter verschenen, zodat haar „zaak" bij verstek werd berecht. He laas, want zeer graag hadden wij iets naders willen vernemen omtrent de psychologische beweegredenen en in- nerlijke conflicten, die zich in het bin- nenste van juffrouw X afgespeeld poë ten hebben, voordat zij besloot na het kijken aan het grijpen te gaan en, na het gegrepene verstopt te hebben in een eigen meegebracht mandje, zonder betaling de zaak te verlaten. Toen zij 'het mandje van de zaak, nog ledig, in leverde bij het verlaten van de winkel, was zij door de mand, haar eigen mandje, gevallen en werden 1 kilo- gram suiker, 250 gram koffie en een hoeveelheid chocolade uit haar prive- mandje te voorschijn gehaald. „De dame in kwestie heeft zichzelf te goed bediend. Kijk, grijp en gap, zal ze gedacht hebben. Diefstal. Wat vindt de Officier er van?" De Officier vond 25.boete, bij niet voldoening te vervangen door 5 dagen hechtenis en een gevangenisstraf van 14 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren, op haar plaats. Waarbij de Politierechter zich aan sloot met de woorden: „Ik zal haar ook goed bedienen In 1942 kreeg Gerard Knuvelder van de Bossche uitgeverij Malmberg opdracht tot het schrijven van een handboek tot de geschiedenis der Nederlandse Letter kunde. Tien jaar later, in September 1952, zond hij de laatste vellen van zijn ma nuscript naar de drukkerij en thans is het laatste deel van dit belangrijke werk van de pers gekomen. Daarmee is Knuvelder s vierdelig handhoek voltooid, een prestatie die op zichzelf al eerbied en bewondering afdwingt. Want de Nederlandse letter kunde is langzamerhand uitgegroeid tot een gebied van zo wijde omvang, dat het voor één man nauwelijks meer doenlijk is haar in al haar aspecten te overzien, laat staan alle teksten te lezen die voor behandeling in een handboek in aanmer king komen. Toch is het van veel belang dat een literatuurhistorie door één man wordt ge- geschreven. Een boek dat door samenwei- king van verschillende deskundigen tot stand komt 'n systeem z'oals dat tegen woordig bij het samenstellen van lltera" tuurgeschiedenissen meer dan eens wordt toegepast zal nooit die eenheid van in zicht en die vastheid van lijn vertonen welke voor een oriënterend handboek ge wenst is. In Knuvelder's boek is deze eenheid van inzicht uiteraard wel aanwezig. Zij rueeegraat aan het werk, zonder dat de schrijver z'ijn eigen (katholieke) overtuiging opdringt. Dit laatste is name karakteristiek vooi het zo juist verschenen deel van Knuvelder s hand boek. Want ofschoon de schrijver de pe riode na de eerste wereldoorlog niet meer heeft behandeld en hij dus terecht verme den heeft de nog onvoldoende door be zonken critiek en wetenschappelijke stu die onderzochte tijdgenoten in zijn ge schiedkundig kader te vangen, nadert hu toch de eigen tijd wel ze dicht dat hier en daar het gevaar voor een al te subjectieve visie aanwezig zou kunnen zijn Knuvelder is echter in deze degelijke studie de objectiviteit zelf. Wie het voorwoord van het vierde deel leest, hoort de schrijver de geschiedenis der letteren een wetenschap van feiten noemen. Hij bedoelt hiermede niet bij voorkeur biografische feiten omtrent auteurs, maar eerst en vooral: teksten. Hij is daarin consequent. Zijn literatuurhand boek geeft inderdaad een objectieve be schrijving van de teksten, die voor de ontwikkeling van onze letterkunde op enigerlei wijze meetellen. Dat is een werkwijze die voor het beoogde doel bij zonder nuttig is. Een op de eerste plaats informatief werk als een letterkundig handboek is meer gebaat met een scherpe analyse en een heldere beschrijving van de behandelde boeken dan met diepgra vende karakterstudies over de schrijvers of aesthetische waarde-oordelen over hun Analyserend en beschrijvend dus geeft Knuvelder het beeld van de moderne lite ratuur van 1875 tot 1916. Hij begint met de lez'er te oriënteren omtrent de gees telijke stromingen uit de tweede helft der 19e eeuw. Daarin herkent men de auteur die het derde deel begon met een meester lijk overzicht van het verschijnsel dat romantiek heet, en die op deze beschou wing vooraf de hele studie van een pe- riode baseerde. Ook in dit vierde deel groeit het beeld op uit de^ algemene op merkingen die in het begin worden ge maakt. De literatuur geldt daarbij met als een geïsoleerd gebied, maar als een facet, een deel van de cultuur. In drie groepen deelt hij de stof jm de beweging van '80, de generatie van 1894 1905 cn de „derde generatie 1905—lJlb. Wat '80 betreft, bestaat Knuvelders be langrijkste bijdrage in een uitmuntena hoofdstuk over Bodewijk van Deyssel. Men ziet Van Deyssel recente publica ties hebben dat opnieuw bewezen veel te beperkt wanneer men hem slechts be schouwt als de aestheticus zonder meer, de minnaar van het schone woord. Een „Behoefte aan eenheid noemt Knuvel der een der voornaamste kenmerken van de tweede generatie (1894 1905). Tot deze tweede generatie rekent hij Leopold, Bou- tens H. Roland Holst, voorts de neo- romantici Ary Prins, Adriaan van Oordt. Augusta de Wit en Van Schendel en ten slotte de realisten rond 1900 als Johan de Meester, Querido en Herman Robbers. Aan de katholieke groep die zich vormde rond „Van onze tijd" (Maria Viola, De Klerk, Marie Koenen, later Gerard Brom) wijdt de schrijver een afzonderlijk hoofd- sttuk, evenals aan de protestantse letteren in dit tijdsbestek. De derde generatie wordt volgens Knu velder gekenmerkt door de behoefte aan „bevrediging van een geluksverlangen". In hoeverre een figuur als J. C. Bloem met deze karakteristiek getekend is, zou men zich met enige twijfel kunnen afvra gen; als algemene typering is de karak teristiek echter ongetwijfeld bruikbaar. In deze periode is overigens een zo grote veelheid van figuren ondergebracht, dat van een binding, behalve die der chrono logie, nauwelijks gesproken kan worden. De hoofdpersonen zijn hier Geerten Gos- saert (waaraan Knuvelder een bijzonder uitvoerig essay wijdt), P. N. v. Eyck, A. Roland Holst (wellicht overschat) Bloem, Dèr Mouw, M. Nijhoff (o.i. enigszins onderschat)Schmidt Degener (terecht uit de vergetelheid naar voren gehaald), Aart v. d. Leeuw en J. van Oudshoorn. Het drama van 18751916 krijgt een apart hoofdstuk, terwijl het deel besloten wordt met een kort overzicht der Vlaamse letteren. De schrijver verantwoordt de geringe omvang van dit laatste hoofdstuk met de verwijzing naar de voortreffelijke samenvattingen der Vlaamse letterkunde die reeds bestaan. Aan de letterkunde van na 1916 zal de schrijver binnenkort een afzonderlijk handboek wijden. Thans is dus dc gedegen en voortreffe lijk gedocumenteerde studie van Knuvel der afgesloten. liet is een standaardwerk Bij deze grommelarijen over de binnen landse politiek, komen dan de stille twis ten in de partij-politiek, met alle conse quenties ervan voor de buitenlandse po litiek. De president kan eenvoudig .ook niet op de steun van zijn partij rekenen De extreme rechtervleugel is zeer mach tig; (de meeste voorzitters van de com missies in het Congres behoren tot die uiterst rechtse groep), en langzaam maar zeker zetten deze extreem-rechtsen hun wil door op vele fronten. Dat gaat bijv op zo'n manier als men nu kan waarne men in die langzame zwenking, die zich voltrekt, t.o.v. hulp aan het buitenland President Eisenhower is er persoonlijk diep van overtuigd heeft dit ook nog pas in New-Orleans tijdens een redevoe ring herhaald dat ie kracht van Ame rika in krachtige vrienden in het buiten land ligt, en dat Amerika die kracht moei opbouwen, of „zich anders uitleveren aan diegenen, die hopen op onze vernieti ging". Op zijn laatste persconferentie heeft de president ook herhaa'd, dat Amerika geen militaire troepen zou terugtrekken of op enige andere wijze militaire steun verzwakken. Maar wie als correspondent zijn oor scherp te luisteren heeft gelegd, die heeft de laatste tijd herhaalde malen niet-officiële mededelingen van autoritei ten gehoord, waaruit opgemaakt kon worden, dat er plannen in de maak zijn om Amerikaanse economische hulp aan het buitenland te verminderen en hier en daar zelfs te doen ophouden. Het Congres redeneert, dat W.-Europa b.v. economisch aardig aan de betere hand is geraakt en niet wanhopig om hulp verlegen is. Het Congres (èn de President) willen uitvoe- De Spaanse regering heeft thans, na zes j'aar wachten op verbetering der econo mische omstandigheden, uitvoering ge geven aan het decreet van 1947 waarbij de instelling van fabricksraden wordt ge regeld. Dit zou in verband staan met het gun stige effect op de Spaanse industrie van de overeenkomsten met Amerika. Voor eerst echter zal de instelling van fabrleks- raden, waarop met kracht door de va^7 verenigingen is aangedrongen, blijven tot bedrijven met ten minste duizend arbeiders. De bedoeling is, dat de arbeiders via de fabrieksraden grotere zeggenschap in de beddPiifsvoering kriia^vn- hoofd van het bedrijf zal de raad, die uit twaalf door de arbeiders gekozen leden van het personeel bestaat, voorzitten. De raad moet toezien op de uitvoering van bepalingen betref fende de sociale omstandigheden en de zorg voor de gezondheid en kan voorstel len doen tot verbetering van de werkwijze. In aansluiting aan de opleidingen, die thans van regeringswege ten behoeve van de opera en het ballet bevorderd worden, heeft Toon Hermans in zijn hoedanigheid van artistiek leider van „Ballot" besloten een vormingscursus te geven om aan de moderne ontwikkeling van het cabaret een deugdelijke grondslag te geven. Te dien einde is een commissie van voorbereiding ingesteld, waaraan naast Toon Hermans zitting hebben mevrouw Corry Hartong (dans), Willem Andriessen (muziek), Guus Oster (toneel) en Jhr mr P. J. W. de Brauw als voorzitter van het internationaal theater instituut, waaraan het cabaret als onderdeel is toegevoegd volgens de bepalingen der Unesco. Onder leiding van deze commissie zal op Zater dag 14 November a.s. des namiddags om 2 uur in het Minervapaviljoen te Amster dam een audiëntie plaats vinden, waaraan allen kunnen deelnemen, die zich tot deze nieuwe richting van het cabaret aange trokken voelen en zich in deze kunstvorm willen bekwamen. Vereist zijn muzikale scholing alsmede aanleg voor actie en be wegingskunst. Deelnemers aan deze cursus zullen bij gebleken geschiktheid in de gelegenheid worden gesteld mede te werken aan de nieuwe show, die voor het volgende seizoen wordt voorbereid. De Amerikaanse afgevaardigde bij de over ontwapening. Het voorstel is voorge- grondige bestudering van Van Deyssel's geworden, waarvoor wü de schrijver niet volledige werken brengt een veel diepere, veelzijdigere geest aan de dag. Zijn we zenlijke betekenis vindt Knuvelder in een zoeken naar en een verwerkelijken van een levenshouding waarin het geloof aan Waarheid en Schoonheid essentieel is. Hij noemt de nadere bestudering van Van Deyssel. „een der merkwaardigste roman tici uit onze letterkunde", een dringende opgaaf van de literatuurwetenschap. dankbaar genoeg kunnen zijn. Juist de objectiviteit van zijn analytisch-descrip- tieve werkwijze maakt het hoek tot het meest heldere en betrouwbare overzicht dat ooit over onze letterkundige geschie denis werd geschreven. N.a.v. Handboek tot de geschiedenis der Nederlandse Letterkunde door G. Knu velder. Uitg. Malmberg, Den Bosch. V.N. Cabot Lodge heeft Maandag tijdens het ontwapenings-debat in de politieke commissie van de V.N. critiek geleverd op het verzet van de Sovjet-Unie tegen een ontwerp-resolutie van veertien landen, o.w. de V.S., waarin gevraagd wordt om ontwapening na verificatie door interna tionaal onderzoek van inlichtingen van de mogendheden over bewapeningsomvang Hij verweet de Sovjet-Unie. dat zij zich verzet tegen geallieerde militaire bases, doch dat zij geen internationale inspectie van Sovjet-luchtbases in het buitenland wil toestaan. Ontwapening is volgens Lodge onmoge lijk zonder internationale veiligheid en als deze internationale veiligheid eenmaal is verzekerd, kan, naar hij zei, ontwape ning slechts verwezenlijkt worden op grond van garanties, die niet bestaan zo lang „het IJzeren Gordij|j" bestaat". Lodge was het niet eens met Visjinsky's argument, dat het scheppen van een „morele en juridische verplichting om geen atoomwapens te vervaardigen of gebruiken" voldoende zou z|jn. Het Sovjet-voorstel om de bewapening van de Grote Vijf (V.S., Groot-Bnttanme, Frankrijk, Sovjet-Unie en communistisch China) met een derde te verminderen achtte Lodge onrechtvaardig tegenover de landen, die onmiddellijk na de tweede wereldoorlog hun bewapening aanzienlijk hebben verminderd India kwam Maandag met het voorstel, dat de vier grote mogendheden en Cana da „privé" besprekingen zouden houden legd aan de politieke commissie. Het Indiase voorstel, dat gegoten is in de vorm van een amendement op de resolutie van de veertien mogendheden daaronder begrepen de drie grote W^" telijke mogendheden dat de basis v<w*\ van de tegenwoordige bespreking. vast dat „een bewapeningswedloop et alleen verderfelijk is in econoro'sb 1 op zicht. maar bovendien in zich 5? een ernstig gevaar voor de vrede". Het voor stel van India bevestigt het „ernstig ver langen" van de commissie ?m atomische, bacteriologische of chemische wapens uit te bannen evenals alle wapenen strekkend tot massale verwoesting. Ook Nederland mengde zich gisteren m het debat. Onze afgevaardigde, de heer Von Balluseck verklaarde, dat ae econo mische ontwikkeling van de ten achter gebleven gebieden een belangrijke bij drage tot de vrede en de veiligheid van de wereld zou zijn. Om deze reden stelde hij voor in de ontwapeningsresolutie, waarop het debat betrekking heeft, een clausule van die strekking in te voegen en de hulp aan arme landen niet alleen te laten afhangen van het slagen of mis lukken van de thans ondernomen pogin gen tot ontwapening. De Nederlandse vertegenwoordiger ver klaarde zich overigens voorstander van de geest der veertien landenresolutie. In tegenstelling tot Visjinski's opvatting, dat ontwapening moet beginnen met een verbod van atoom- en waterstofwapens, was de heer Von Balluseck van mening, dat men allereerst moet pogen te komen tot een sfeer van groter vertrouwen tus sen de volkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4