Vestigingsbeleid opnieuw op de helling m Eerbied voor de wetenschap van een kolenboer" Maatregelen tegen ontwikkeling van N.E.S.B. Westen bereid met Moskou achter gesloten deuren te praten Eisenhower zou Truman nooit gedagvaard hebben Wie is de meest bewonderde man? TWIST OM DE DORM1TIO- ABDIJ BIJ JERUZALEM Exameneisen roet in eten van candidaat- schoorsteenveger Katholieke Tweede-Kamerfractie fulmineert tegen te hoge exameneisen H Donderdag 12 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN P'V.d.A.-voorstel om overbezettingte voorkomenafgewezen Wat is behoefte? gig Kamerlid Peters: Minister Donker: Fascistisch getinte organisaties worden niet geduld Malenkof wenst geen Grote Vier-bijeenkomst Werk bij Ouwerkerk gaat onverminderd voort Verbinding met Schouwse Westhoek weer normaal De zaak-„White" groeit tot politieke storm Churchill herwon de eerste plaats Naar de duivel!.... Huur en belastingen in de Eerste Kamer Verlangen naar de Moederkerk Moet het z.g. „Graf van de H. Maajrd" als H. Plaats worden beschouwd? WEERBERICHT Grotere souplesse gevraagd ü$8l m DE REIS VAN PRINS BERNHARD Geen moeilijkheden BROMFIETSEN GELIJKGE STELD MET RIJWIFI EN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met in de Noor delijke hellt van het land morgen plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Vrijdag 13 November: Zon op 7.56 uur, onder 16.52 uur; Maan op 13.31 uur, onder 23.05 uur. 's-GRAVENHAGE, 11 November 1953. De Tweede Kamer heeft zich hedenmiddag bezig gehouden met de behandeling van de wet Regeling ter bevordering van een goede bedrijfsuitoefening, oftewel de Vestigingswet BedrjDV"- De Vestigingswet Kleinbedrijf dateert van 1937 en men is nu tot een uitbouw- van deze wet gekomen, omdat in de oude wet te weinig rekening kon worden ge houden met de gedifferentieerde structuur en wijze van bedrijfsuitvoering in de verschillende takken van bedrijf. De veranderingen komen hierop neer, dat de Vesticinaswet 193~ a,,een van toepassing was op de detailhandel, het ambacht en de kleine nijverheid en dat nu, als dit ontwerp tot wet is verheven, alle bedrijven hieronder zullen vallen met uitzondering van de landbouw de visserij, het bank bedrijf liet verzekeringsbedrijf en het vervoersbedrijf. Bovendien zal een vestigings- hesl rit dan slechts worden vastgesteld op verzoek van het betrokken bedrijfschap, want1—- (,ok llat is een nieuwigheid in dit wetsontwerp nu is ook de I'.B.O. in geschakeld. Het merkwaardige bij deze behandeling W-as, dat er het meest werd gesproken over iets, dat niet in de wet voorkomt, namelijk over het behoefte-element Dat gebeurde blijkbaar alleen, omdat van de zijde van de P.v.d.A- dit behoefte-element gterk werd gepropageerd en daar de aan val de beste verdediging is, begonnen alle andere sprekers maar direct met dit be hoefte-element af te wijzen. Dat deden de heren Van den Heuvel (K.V.P.), Van Kysden (A.R.), Cornelissen (V.V.D.) en Schmall (C.H.). De heer Schilthuis (P.v-d.A.) schilderde het kwaad van de overbezetting, dat aller wegen zou heersen en dat door dit wets ontwerp njot werd weggenomen. Dit wets ontwerp demonstreerde de onmacht om verbetering aan te brengen in het wel- standspeil van verschillende groepen der bpvolking, die langzamerhand vergeten groepen dreigen te worden. Als dit zich n'et verdroeg met de doelstelling van de we', dan moest men de doelstelling van de wet uitbreiden. Bij de wet Autovervoer Goederen was ook liet behoefte element ingeschakeld. °P deze kwestie van het behoefte-ele- ment antwoordde minister Zijlstra op de hem eigen puntige wijze. De heer Schilt huis, zo zeide hij, heeft gezegd: „Stop of voorkom overbezetting!" Overbezetting is sociaal en economisch zeer bedenkelijk. Maar aan 's heren Schilthuis' voorstel is ook een keerzijde, zei minister Zijlstra, namelijk het menselijk probleem van hen, die men door de bepaling van 't behoefte element uitsluit. Natuurlijk kan men aan het gestelde probleem niet voorbijgaan, maai indien ingrijpen noodzakelijk is, dan zal dat moeten geschieden op basis van Pen afzonderlijke wettelijke regeling, zoals hij het vervoer is geschied. Wij hebben «een behoefte aan het behoefte-element, *0 zei de bewindsman, maar als men dat z0U moeten regelen zou men moeten vragen: wat is behoefte? Als er vijf krui deniers in een bepaalde wijk zijn, is dan aan de behoefte voldaan? Er is altijd be hoefte aan een betere kruidenier in het economische vlak pleit alles er tegen en hiets er voor. Een ander probleem was dat van de van de exameneisen. De heer e,.nuL DC.v.P.) bepleitte een grotere mp„' Wa.arin de practijk meespreekt. _r-r„,s,„aie geen theoretische kennis kan kan toch in de practijk zeer T°Hrt grootste o kath" fractielid- öeei der vrasen werd d0°de1d SDe weTzoarU dr Veldkamp be handeld. De wet, zo zci hij, stelt wat de Tegen de opvoering van de exameneisen zou hfl zich sterk verzetten. (Wij zouden liever hebben gehoord, dat hij het mes zou zetten in de exameneisen die nu reeds worden gesteld). Maar hij verzekerde, dat er werd ingegrepen en dat deze wet daar toe de mogelijkheid biedt. Dr VELDKAMP politicus practijk betreft alternatieve mogelijk heden. Legt men dit goed uit maar de staatssecretaris toonde zich nu reeds een te goed politicus om het al te duidelijk te zeggen dan kon het practische werk de plaats innemen van het theoretische examen. Daling van aantal vestigingen De staatssecretaris begon met een histo rische uiteenzetting. Hij was zo verstan dig deze niet geheel te vervolgen, omdat hij wel voelde, dat het de Kamer meer ging om de gedetailleerde zaken, die aan de orde waren gekomen. Toen hij daarna aan de gedetailleerde vragen toekwam, beantwoordde hij deze voortreffelijk, maar hij moest toch even uiteenzetten, dat ondanks de toeneming van de bevolking er eerder sprake was van een daling van het aantal vestigingen. De oorzaak hiervan was zeker de werking van de wet Ves tiging Kleinbedrijf 1937. Het moest natuur lijk wel lang duren, voordat het volledig effect van deze wet zich demonstreerde, maar het was toch wel merkwaardig, dat de grootste verdiensten in het kleinbedrijf grotendeels naar de vakbekwamen gingen. Hij gaf een staatje. Beneden een in komen van 2500 was er slechts 18 pet, die een diploma had van vakbekwaam heid dus. Met een verdienste van 2500 tot 5000 was deze verhouding 56 en 44 pet. Met een inkomen van meer dan 5000 61 en 39 pet. P.B.O. ingeschakeld Het behoefte-element noemde de staats secretaris ruw, ondoelmatig, moeilijk han teerbaar en ongewenst. Het beiangrijkste was, dat deze wet de gelegenheid zou bieden het hele vesti gingsbeleid opnieuw op de helling te zet ten. Een nieuw element in deze wet is de inschakeling van de PBO. Maar als men de mogelijkheid moet laten aan een zo soepel mogelijk beleid, dan moest men eerst denken aan de horizontale organen, de bedrijfschappen, en daarnaast voor be paalde sectoren de mogelijkheid laten het productschap in te schakelen. De band tussen de Kamers van Koop handel en de publiekrechtelijke organen moest worden behouden en 't zou daarom overweging verdienen de K. v. K. te ge bruiken als het loket waar de aanvragen worden ingediend. Immers een nieuw element in deze wet is, dat de aanvraag moet worden gedaan door het betrokken bedrijfschap. Daarmee was het voor deze middag ge beurd. Morgen zullen de replieken worden ge houden en dan zal de behandeling worden beëindigd. F. S. 's-GRAVENHAGE, Dinsdag (Van onze parlementaire redacteur) et kath. Tweede Kamerlid Peters, die, zoals hiernaast gemeld, van middag een grotere souplesse be pleitte b\j de exameneisen voor de vak- bckwaamhcidsdiploma's, gaf enige pak kende voorbeelden van de z.i. ai te vér gezochte vragen. een man van brede philosophische scho ling, maar ik betwijfel of U daarvan direct een goede definitie zou kunnen geven. Daarna zou men allerlei potje- met roet voor U neerzetten. Roet van anthraciet, van magere kolen, van vet- kolen, van hout, van turf, van bruin kool, van koienslik enz. En dan moet l! zeggen wat voor roet dat is. Tass dementeert gerucht Het officiële Russische persbureau Tass spreekt in een te Londen ontvangen be richt tegen, dat premier Malenkof zich hereid zou hebben verklaard tot een con ferentie met de Westelijke drie grote mogendheden. Van officiële Britse zijde is iet gerucht al eerder tegengesproken. Tass verklaart, dat het bericht „duide lijk bedoeld is om de aandacht af te lei den van de oogmerken, die worden na gestreefd door de voorgestelde afzonder lijke conferentie van de hoofden der re geringen van „Groot Brittannië, Frank rijk en de V.S. op Bermuda. In Londen toonde men enige verbazing over het feit, dat Tass de moeite neemt dit gerucht uitdrukkelijk tegen te spre ken. J. M. PETERS (KVP) ...Wat is de genese?., test op vakbekwaamheid en dan zou men U vragen: Wat is 'n schoorsteen? Nu is L' „Als U", zo i zeide hij tot de J-j voorzitter, A- „schoorsteen veger zou wil len worden en zich zou willen vestigen, dan j zoudt U zich j moeten laten examineren op j handelskennis en dat zou 1' j er best af-j brengen. Maarj u zoudf ook worden ge-j is een ander vak. dat van kolen boer. Handelaar in brandstoffen verbeterde de staatssecretaris, dr Veldkamp, later. Ik heb, zo zeide de heer Peters, eerbied gekregen voor de In de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer inzake de begroting van Justitie 1954 meent mr L Donker met de meeste stelligheid te kunnen tegenspreken, dat er bij de minister sprake zou zijn van een verslapping van de activiteit ten op zichte van het nog altijd van nationaal- socialistische zijde dreigende gevaar. De bewindsman verwijst hierbij naar de recente op zijn instigatie genomen maat regelen. Welke verdere maatregelen zullen worden genomen ter bestrijding van bet neo-fascisme zal V de eerste plaats af hangen van het uiteindelijke resultaat van de tegen enkele leiders van de „Nationaal-Europese Sociale Beweging" ingestelde strafvervolging. Indien de rechterlijke beslissing, volgens welke op deze beweging het Besluit „Ontbinding landverraderlijke organisaties" van toe passing is en zij dus als een verboden vereniging moet worden aangemerkt, in hoogste instantie mocht worden beves tigd, zal aan de hand van genoemd besluit uiteraard strafrechtelijk worden opgetreden tegen hen. die niettemin zou den voortgaan met deelneming aan deze of soortgelijke organisaties. Zou daarentegen het resultaat van de ingestelde strafvervolging tenslotte nega tief zijn, dan zal de minister niet nalaten de totstandkoming van nodige wijziging c-q. aanvulling van de bestaande wetteliike voorschriften te bevorderen teneinde te voorkomen, dat dergelijke organisaties zich den behandeld, vrijwel uitsluitend de zeer ernstige gevallen van verraad, wrede mis handeling en moord betreffen, die zorg- dig ieder op zichzelf behoren te worden beoordeeld. x Wat betreft de gedetineerden in de mijn- kampen zij vooropgesteld dat deze, gezien de zeer uiteenlopende feiten, waarvoor zij zijn veroordeeld, bezwaarlijk als een af zonderlijke groep kunnen worden aange merkt. Wel heeft de minister aanleiding gevonden om aan hen, die vrijwillig zware mijnarbeid verricht hebben en aldus mede werkten tot opvoering van de productie der Nederlandse kolenmijnen, bij wijze van gratie een extra strafafslag te verlenen, waarbij als richtlijn heeft gestrekt een af slag van 1% maand per jaar mijnarbeid wordt zorgvuldig onderzocht. In dit sta dium kunnen hieromtrent, mede met het oog op het opsporingsbelang, geen verdere tot een maximum van 9 maanden mededelingen worden gedaan. 0 Prins Bernhard heeft vanochtend Met betrekking tot het gratiebeleid inzake politieke delinquenten brengt mr Donker naar voren, dat de zaken, die thans wor- Strafafslag voor i gedetineerden Nieuwe Tonge is reeds sinds enige tijd drooggevallen. Ook daar is men onmid dellijk begonnen met de opbouw van het teer beschadigde dorp. Aan de rand van het dorp bouwt men lange rijen stenen huisjes, die straks, voordat de winter in valt, dc nog terugkerende évacué's een onderdak zullen bieden. Ook na de sluiting van 1 -4 stroomgat bij Ouwerkerk is de activiteit aldaar on verminderd doorgegaan. A1L aandacht kan nu op dit project weden geconcen- treeerd en dag en nacht wordt met in zetting van veelmensen en materiaal koortsachtig doorgewerkt om binnen de kortst mogelijke tijd zover te komen, dat de afsluiting geen water meer doorlaat. Dit is thans natuurlijk nog wel het geval. Er hebben zich na de sluiting evenwei geen moeilijkheden voo .'daan en alles is er op ingesteld om over drie a vier weken niet alleen het punt te bereiken, dat er van doorlaten van water geen sprake meer is, doch dat dan tevens de achter de caissons te bouwen dijk vol doende veilig is, zodat met het leegpom pen van de polder een aanvang kan wor den gemaakt. In de loop van volgende week is de volledige openstelling van de angendijk (de wegverbinding tussen Brouwershaven en Renesse) te verwachten. Dan zullen dus de doorlaattijden, welke thans nog door automobilisten in acht moeten wor den genomen, geheel vervallen. De af werking van de weg met h<- -ovenslak- ken is thans voltooid. Over een afstand moet de weg thans nog worden voorzien van een laag teerslakken, waarvoor droog en indien mogelijk zonnig weer nodig is. Wanneer ook deze laa.j is aangebracht zal de weg worden vrijgegeven, doch ook dan zal het nog nodig zijn, dat de weg gebruikers zich aanpassen, omdat alleen dit wegdek dan is afgewerkt, 'doch niet van een behoorlijke br-m is voorzien. In elk geval zal de openstellin- -an de weg worden toegejuicht, omdat dan geduren de de gehele dag weer ve*' .er met de Schouwse Westhoek mogelijk zal zijn. de nacht te hebben doorgebracht Athene de reis naar Addis Abeba Khartoem voortgezet. na in via ;ren^p. van een 1koIel,boer; De cur- ongestoord zouden kunnen ontwikkelen sus, die hij moet volgen om kolenboer Het enkele bestaan van fascistisch ge tinte organisaties, hoe klein ook, moet na het tijdens de bezetting van nationaal- socialistische zijde aan het Nederlandse volk toegebrachte leed als een onduldbare uitdaging worden beschouwd. to mogen zijn, beslaat een lijvig boek deel en bij het examen voor de vesti gingseisen worden hom vragen gesteld als deze: Wat is de genese van carbon- foimaties. Hem wordt gevraagd naar het winnen en delven van kolen. Dit is j een zucht naar perfectionisme, die ons i Of thans reeds een voldoende bas;s aan- belachclijk maakt, wij worden zo totwezig is voor het instellen van strafver- de risée van het buitenland. Als men dit i volgingen tegen andere personen, terzake de Belgen vertelt, zeggen zij: ,,Die gekke van deelneming aan een krachtens bnven- Hollanders!" i genoemd besluit verboden organisatie. De V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben Woensdag hun bereidheid geloond achter gesloten deuren besprekingen met de Sovjet-Unie te voeren teneinde de impasse ten aanzien van het ontwape- ningsvraagstuk te doorbreken. Met elf andere landen dienden zjj een gewijzigde resolutie van deze strekking in bij de politieke commissie der VN. Twee dagen geleden stelde India voor, dat de Westelijke mogendheden met Ca nada en de Sovjet-Unie van gedachten zouden wisselen over het vraagstuk. Bo vengenoemde veertien landen hebben nu besloten dit denkbeeld over te nemen, zonder echter de landen met name té noe men. De herziene resolutie wil aan de Algemene Vergadering verzoeken, „voor te stellen, dat de ontwapeningscommis sie de wenselijkheid bestudeert van de President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie een „persoonlijk staundpunt" ingenomen in een der meest geruchtmakende aiiaires van de Amerikaanse politiek der laatste jaren: de zaak-White. Hij verklaarde tijdens de pers-ontmoeting, welke bijna geheel aan deze kwestie gewijd was, dat hij persoonlijk gekant is tegen de dagvaarding door een enquête-commissie van het Huis van Afgevaardigden van ex-president Truman voor beantwoording van vragen over bevordering van een bekende communistische spion. muda zei Eisenhower nog, dat er geen for mele agenda zal zijn. De conferentie zou zeer informeel zijn. Byrnes komt niet De republikeinen betichten, zoals be kend Truman er van tijdens zijn ambts periode een spion, de overleden Harry Het Nederlands in tUuut v(jor d(j pubPeke op,me k®efth "«langs alleen aan mannen, °ver het gehele land verspreid en uit alle lagen van de be volking, de vraag geseld „Welke van alle nu levende man nen. leden van de K°n'"k,«ke Fa. milie niet meegerekend, bewondert u het meest?" Hier zijn de tien volgens de „jt_ komst van het onderzoek meest be naderde mannen „Churchill 15 pet., Dr Drees,13 pet, Resident Eisenhower 6 pet, Jan van utphen 6 pet, Albert Schweizer 3 pct» Paus Pius XII 2 pet, Adenauer i.Dct, oud-minister Lieftinck l Pet, 'Ostein 1 pet, Abe Lenstra I Pck .Churchill, die jarenlang de eerste P'aats heeft ingenomen onder de oost bewonderde mannen, doch °®Ze het vorige jaar moest afstaan n dr Drees, heeft kans gezien de te piaats toch weer te halen met een stijging in populariteit van 5 pct, terwijl dr Drees met een daling van 4 pet weer op de tweede plaats kwam te staan, op de derde plaats gevolgd door president Eisenhower die vorig jaar op de tweede plaats kwam met 12 pct. „Ome Jan van Zutphen" komt alt- maal voor het eerst op de lijst van de meest bewonderde mannen voor. en wel met 6 pct. Paus Pius XII en oud-minister Lieftinck staan reeds jaren op de lijst van de meest bewonderde man nen, terwijl Adenauer er dit jaar voor het eerst op staat, evenals Ein stein. Abe Lenstra, die vorig jaar op de zesde piaats stond met 3 pct, is in po pulariteit gedaald en staat nu op de tiende plaats met 1 pct. lamsterren werden door 2 pct van alle ondervraagde mannen het meest bewonderd. Dexter White, in regeringsdienst te heb ben genomen en diens bevord {e heb ben goedgekeurd, hoewel de toenmalige president over tyhite door de federale re cherche was ingelicht. Eisenhower zeide gisteren, dat het on denkbaar is, dat iemand in Truman's po sitie willens en wetens de V. S. z0u be nadelen. Ten aanzien van de dag :arding van Truman door de voorzitter van de com missie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden een feit zonder precedent in de Amerikaanse ge schiedenis zeide de president, dat hij het Congres niet wilde critisercn, maar zijn persoonlijke reactie was, dat hij nooit tot een dergelijke dagvaarding zou zjj„ overgegaan. Ieder, die niet erkent, dal de grote strijd van deze tijd ideologisch van aard is een striid van reglemente ring en slavernij tegen de vrijheidsge dachte, waarop het bestuur in de V. S berust zjet de zaken scheef, aldus Eisenhower. Hij was het geheel eens met degenen, die zeggen, dat de V. S. op hun hoede moeten zijn voor de krachten, die 't land willen ondermijnen, maar de V. S. moe ten niet tezelfdertijd vernietigen, wat zij trachten te verdedigen waarschuwde hij Eisenhower verklaarde voorts, dat Her- bert Brownell, de minister van justitie en de man die de zaak aan het rollen bracht, hem enige dagen geleden had ge meld, dat bepaalde feiten aangaande White's bevordering aan het licht waren gekomen, welke naar zijn mening bekend behoorden te worden gemaakt. Het was Browneli's taak te beslissen, of hij hier toe wilde overgaan. Ten aanzien van de conferentie op Ber- Gouverneur Byrnes van Noord-Caroli- na, die als oud-minister var. buitenlandse zaken eveneens gedagvaard is in de zaak- White, heeft geweigerd om Donderdag te verschijnen. Hij ontkent de bevoegdheid van de Huis-com' -issie om 'n gouverneur te kunnen bevelen zijn slaat te verlaten Hij was wel bereid te verschijnen voor een commissie, die naar Noord-Carolina kwam of te antwoorden op schriftelijke vragen. De commissie zal nu waarschijn lijk naar Byrnes toegaan. Oud-president Truman heeft Woensdag verklaard, dat hij „op het ogenblik nog niet kon zeggen of hij aan een dagvaar ding, om voor de commissie vonr on-Ame rikaanse activiteit van het He's van Af gevaardigden te verschijnen, gehoor zou geven. Toen Truman Woensdagmorgen op zijn dagelijkse morgenwandeling was, zei hij tot de verslaggevers, die hem onmidde- 1 ijk met vragen bestormden, dat zij alle vragen konden -u die z'; —"den „tn er dan achter zetten geen commentaar" Waarnemers te Washington menen, dal Eisenhower's verklaring voor de kleinere republikeinse goden, die in de enquête commissie zitting hebben, een zware hin dernis vormt voor het horen van oud president Truman. Ook andere invloedrijke figuren hebben stelling genomen legen de voorgenomen gang van zaken. Senator Homer Fergu son, een leidende republikein figuur in de Senaat, heeft Woensdag verklaard dat ofschoon hij geen gror»"Lelijke bezwa ren tegen de dagvaarding van Truman ziet, hij bezwaren heeft te.», dc thans genomen beslissing van de commissie. Hij zou er de voorkeur h«hhen e- seven de zaak-White in Washington be kend te hebben laten maken, waardof Truman het ais een - ->ak mw' zou hebben zijn standpunt terzake uiteer te zetten. Het invloedrijkste democratische lid van de commissie voor on-Amerikaans activiteit. Francis E. Walter, heeft Harolt Velde, de republikeinse voorzitter van de commissie, ervan beschuit"—door Tru man te dagvaarden inbreuk te hebben ge maakt op de reglementen. H'i bracht in herinnering, dat de commissie in Juli een nieuwe regeling bad aanvaard waardoor geen nieuw onderzoek geopend kan wor den zonder unanieme instemming van de leden. Truman heeft een oproep ont vangen om voor de commissie uit het huis van afgevaardigden, belast met het onderzoek naar on-Ameri kaanse activiteit, te verschijnen. Niet als verdachte, maar om op vragen te antwoorden, die betrek king hebben op voorvallen, welke zich tijdens zijn ambtsperiode heb ben afgespeeld. In Amerika waar ze al even wild zijn als hier is zoiets na tuurlijk een voldoende aanleiding om een foto van de „gelukkige te maken, waarop hij dan ook „ge lukkig'' behoort te kijken. De eigenwijze directie van een fotobureau dacht daar echter anders over en liet de ex-president door één barer fotografen verzoe ken, een foto van hem te mogen nemen, terwijl hij (Truman) voor deze gelegenheid een extra-ernstig gezicht zou opzetten. Truman, die er, zoals men weet, een immer-glunderende physiono- mie op na houdt, had daar niet van terug. „Zeg maar aan je directie, dat ze naar de duivel kan lopen!" antwoordde hij meer fors dan be minnelijk. vorming van een kleine subcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de voornaamste betrokken landen, die in be sloten zittingen een aanvaardbare oplos sing moet zien te vinden en deze aan de ontwapeningscommissie voor te leggen". De veertien landen hebben in hun ge wijzigd voorstel voorts de paragraaf laten vallen betreffende de vorming van een fonds voor hulp aan tenachtergabieven landen met. gelden die bij een verminde ring van bewapening zouden worden be spaard. De betrokken landen zijn van me ning. dat dit onderwerp beter in de eco nomische commissie kan worden, behan deld. De Franse afgevaardigde Jules Moch ontvouwde een gedetailleerd plan voor een compromis tussen het Sovjet blok en het Westen over de vraag of het opstel len van een stelsel voor doeltreffende in ternationale controle mqel voorafgaan aan een verbod van atoom- en waterstofbom men of omgekeerd Moch zeide. dat dit plan niet zo zeer een voorstel was. als wel een poging om de on*wanen'ngseom- missie bij haar werk te helpen Hel Fran se plan voorziet in een vermindering of een verbod in stadia, waarbij telkens door een internationaal orgaan moet worden De afdelingen der Eerste Kamer zul len Dinsdag 17 November de huurwet en de belastingentwerpen in behande ling nemen. Het zal dan mogelijk zijn deze wetten die. bij goedkeuring op 1 Januari in werking dienen te treden, te behandelen omstreek midden Decem ber, in ieder geval vóór Kerstmis. In tegenstelling tot de werkwijze, welke in de Tweede Kamer is gevolgd, zullen de beschouwingen over het alge meen begrotingsbeleid niet worden ge koppeld aan die over genoemde wets ontwerpen. al zal het natuurlijk niet mogelijk zijn, daarvan in de beraad slagingen geheel afzijdig te blijven. Zes Arabieren van de Subeya-stam in Palestina hebben volgens A.F.P aan de H. Vader een telegram gezonden waarin zij vragen in de schoot der Katholieke Kerk te worden opgenomen. Zij hebben tezelfdertijd eenzelfde verzoek gericht aan de overste van het klooster der Franciscanen te Nazaretn. Hun stam, die in de streek van de berg. Thabor leeft telt 475 leden. De motoren van het merk HMW-Furhs. nagegaan, of de bepalingen worden uage- j typen HMW-50 ET en HMW 50 E zijn leefd. gelijkgesteld met rijwielen. Dom Leo Rudloff O.S.B.. abt van de we reldberoemde „Dormltio" abdii op de Berg Sion bij Jeruzalem, waar volgens de le genda Maria begraven zou zijn geweest, heeft in scherpe bewoordingen stelling genomen tegen de theorie als zon ":et Je ruzalem, maar Enhese in Turkije dc hei lige plaats van het Graf van Maria zijn. Dom Rudloff richt zich hierbij niet zozeer meer dan zestien eeuwen ongp'.d det als gevolg van een verkeerde n't'eg van een tekst uit de acten van het Conc'Me van Enhese (431) als we! tegen het feit. dat men deze kwestie in verband tracht te brenven met bet internationale toezicht on de HeibVe Plaatsen in Jeruzalem, aldus het K.N.P. T 102-jarige te Delft. Op 22 November a.s. hoopt de heer WH. Kostering te Delft zijn 102de verjaardag te vieren. De heer Kostering heeft nog steeds grote belangstelling in het wereldgebeurenTeneinde op de hoogte te blijven leest hij regelmatig zijn krant, wat hem, met behulp van zijn bril, nog best afgaat. Indien immers officieel zou worden tegen deze theorie op j aangenoinen. dat niet de berg Sion maai Sphese de plaats is, waar de H. Maagd ter aarde werd besteld, verhest de „Dor- nitio"-abdij het praedieaat „Heilige Plaats", waarover zoveel gediscussieerd wordt in verband met internationaal toe zicht. J De kwestie is onlangs te Jeruzalem aan de orde gesteld in een artikel van het Engelse dagblad „Jeruzalem Post". Merk waardigerwijze grondt de schrijver, een bekende historicus en kunstcriticus te Je ruzalem, zijn these niet zozeer op de uil- spraken van het concilie van F.phese, als wel op de grote aantrekkingskracht, die Ephese nog steeds voor pelgrims uit de gehele wereld heeft. Daarnaast ziet hij zijn mening bevestigd bij de visioenen van de Duitse zienster Anna Katbarina Em merich (17741824L ..Das Leben der Hei lige Jungfrau Maria" (het leven van de H. Maagd), opgetekend door de Duitse romanticus Clemens Brentano. Over de geloofwaardigheid van deze visioenen is echter nog geen enkele uitspraak gedaan, terwijl ook over het aandeel, dat Brenta no bij zijn optekeningen in de voorstellin gen dezer mystieke zienster heeft gehad, nog steeds geen volle klaarheid is ge bracht. In zijn repliek op het artikel van de „Jeruzalem Post," zegt Dom Rudolff dan ook: „Wij bezitten geen absolute zekerheid over de plaats van de „Dormitio" (zo heet officieel het zalig afsterven van de Moe der Gods) van de H. Maagd. Met grote waarschijnlijkheid kunnen wij echter zeg gen, dat dit Jeruzalem is. welke veronder stelling door hei merendeel dei' deskun digen wordt gedeeld »r veilig als geloofs- waardig kan worden geaccepteerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1