Doodstraf geëist tegen Mossadeq Vormingswerk onder meisjes kan arbeidersstand opheffen Truman weigert te getuigen OFFICIER na 33 dienstjaren Het Heilig Paterke van Hasselt 125 jaar geleden geboren Apostel van de biechtstoel ismtn®m WM Gruber s heengaan aanstaande Regering boycot de wandelsport Polder Schouwen valt langzaam droog Groesbeekse kerkvoogd verduisterde zestig mille Werkgevers verlenen De zaak-White Ondervraging voor onbepaalde tijd verdaagd Oud-premier werpt zich op als nationale held steun mmm Ontroerende verering op zijn graf if De N.S.-busdienst Amsterdam-Den Haag VRIJDAG 13 NOVEMBER 1953 /AGIN A 3 Betoging in Teheran In hoger beroep twee jaar geëist AAN MARIA-MONUMENT ONTBREKEN NOG TWEE BISSCHOPPEN MINISTER BEYEN NAAR DUITSLAND ZOON SCHOOT VADER NEER Tot tivee jaar met aftrek veroordeeld Prinsengeus wapperde op „Karei Doorman KNAPPE CARRIÈRE VAN EIBERT MARKS Uw hoofdhuid fris - Uw hoor gezond heeft „voedingswaarde' voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeftaltijd mooi haar - gezond haar voor altijd. Van de kade gezien Aan boord NEDERLANDSE OORLOGS SLACHTOFFERS IN INDONESIë MAASTRICHTSE RATTEN VANGER WEER NAAR PARIJS Citroën-fabrieken zuiveren In hoog arm zien Levensloop Energieke persoon lijkheid Wonderbare gebeds verhoringen Laat L geen zand in de ogen strooien! Minister wil vergunning niet intrekken Een dodelijk vermoeide en uitgeputte dr Mohammed Mossadeq, ex-premier van Iran, rustte tijdens het proces de ogen gesloten op de schouder van zijn militaire verdediger, met ivie hij zich tijdens de derde zitting van het hof verzoende. Rechts: Mossadeq. Links: de verdediger, Bozorgmclir. Terwijl Mossadeq's zaak behandeld werd, hadden Donderdag in Teheran betoging n plaats ten gunste van de oud-premier, waarbij de politie dd0'1'k optrad. Eén persoon is om het leven gekomen. Et- werden verschillende arrestaties verricht. Van andere incidenten is geen melding gemaakt. Militairen en politie beletten in stro mende regen communisten en aanhangers van Mossadeq de aangekondigde algemene s' king ten uitvoer te leggen. Wel werden honderden winkels van aanhangers van de voormalige premier, gesloten terwijl ook vele, door communisten opgesteld? pamfletten werden verspreid. Overigens was er echter niet veel van steun aan Mossadeq te bespeuren. Het leegpompen van de polder Schou wen vordert goed, al zal, het nog wel een maand duren, alvorens de polder ge heel zal zijn ontwaterd. De zeven aan het Zierikzeese haven kanaal opgestelde pompen werken dik wijls op volle kracht, doch ook komt af en toe enige stagnatie voor. Indien de wind het water naar de Westhavendijk te Zierikzee opstuwt, krijgen de pompen volop water te verwerken, doch waait de uit „de verkeerde hoek", dan loopt het water in tegenovergestelde richting, waardoor de pompen uitvallen. Aangezien de werkzaamheden thans zover zijn gevorderd, dat hele stukken land droog zijn komen te liggen, zal zeer binnenkort een begin worden ge maakt met het treffen voor voorzienin gen om het water te kunnen spuien. Zo liep dezer dagen een van de ingenieurs van landbouwherstel in de polder om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen, toen hij bij een dam kwam, waar aan de ene zijde het water twee meter hoger stond dan aan de an dere zijde. Resoluut pakte hij een schop en groef daarmede een geul, waardoor het water aan de andere kant van de dam in de richting van de pompen kon komen. Verscheidene wegen zijn reeds berijd baar, hoewel hier en daar nog moeilijk begaanbare stukken voorkomen. (Van onze correspondent). Voor het gerechtshof te Arnhem stond Donderdag in hoger beroep terecht de 51-jarige kweker C. P. van Z. uit Groes- beek, die door de Arnhemse rechtbank wegens een groot aantal verduisteringen was veroordeeld tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf. Verdachte had als president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente in Groes- beek sinds 1948 een bedrag van ruim 42.000 verduisterd, als penningmeester van de Chr. Ver. Morgenrood" een be drag van bijna 19000.alsmede van verschillende andere organisaties ette lijke honderden guldens. De procureur- generaal, mr Hustinx, zeide in zijn re quisitoir dat hoge bomen veel wind van gen en. wanneer deze neervallen de klap hard aankomt. Deze man wilde een hoge boom zijn, dus zal de klap ook zwaar moeten zijn. Spr. eiste dan ook een ge vangenisstraf van 2 jaar. Uitspraak over 14 dagen. olgens een, Jn een deel van onze op lage van gisteren gepubliceerd, bericht van A.F.P. is in het proces tegen oud premier Mossadeq door de openbare aan klager, brigade-generaal Azemodeh, de doostraf geëist. De openbare aanklager verwierp in een zeer uitvoerig requisitoir Mossadeq's argumenten, dat de bevoegdheden van de sjah van louter protocollaire aard zouden zijn. Hij wees er op dat de voormalige premier gepoogd had een door acht afge vaardigden opgesteld rapport, dat neer kwam op beperking der bevoegdheden van de sjah, door de volksvertegenwoor diging te doen aannemen. „Mossadeq beschikte in Augustus j.l. over alle macht en hii misbruikte deze. Zelfs wanneer de volksve-'-'genwoordi- ging normaal had gewerkt, zou Mossadeq toch zijn wil hebben doorgedreven. Hij (Van onze correspondent). Tot besluit van de glorieuze rondtocht van de Sterre der Zee door Maastricht werd 26 October van het vorige jaar het fraaie Maria-monument van Albert Ter- mote te WijkMaastricht onthuld. Dit monument is echter nog niet af, want aan de voet van de Mariazuil ontbreken nog altijd de bronzen beelden van St. Lam- bertus en St. Hubertus, die daar hun plaats moeten innemen naast St. Serva- tius en St. Monulphus. Het comité, dat zich indertijd heeft gevormd ter oprichting van dit ereteken voor de stadspatrones, voelt zich derhalve niet voldaan, nu de opgevatte taak nog niet geheel is vervuld. De ontwerpen voor de beide nog ont brekende bisschoppen staan klaar om in brons te worden gegoten. Om nu op korte termijn de voltooiing van het monument te kunnen verwezen lijken, gaat het comité van 14 tot en met 22 November a.s. in de Dominicanerkerk te Maastricht onder de naam Famido een feestweek organiseren. Hiervoor ontwiepi' Hub. Devigne een affiche. Leerlingen van ae Jan van Eyck- Academie zullen met anderen de versie ring van het interieur der kerk voor hun rekening nemen. Ook aan medewerking voor de feestweek zelf heeft het niet ont broken. De befaamde Sittardse Marottekapel zal Zaterdagavond a.s. Famido openen. Ver der zullen diverse ensembles en vereni gingen optreden o.a. de Mastreechter Staar, Zaank en Klaank, het orkest „De Grieniezers de Limburgse troubadour Erens, enz. Volgens welingelichte kringen in Bonn, zal bij het bezoek van minister Beyen aan West-Duitsland, dat Maanda:g a.s. begint, in de eerste plaats van gedachten worden gewisseld over de betrekkingen tussen beide landen in het licht van de plannen voor een Europese integratie. Ook zal ongetwijfeld de voorbereiding van de conferentie van m nisters van bui tenlandse zaken in Den Haag ter sprake komen. was vastbesloten zijn oogmerken te ver wezenlijken, hetzij als opvolger van de sjah, hetzij als de eerste Perzische presi dent. Ik ben van mening, dat het hof bevoegd is de zaak tegen dr Mossadeq te behande len en ik ben van mening, dat de beklaag de ter dood moet worden veroordeeld", aldus brigade-generaal Azemodeh. Toen de openbare aankl?~»r, na zeven uur te hebben gesproken, zqn requisitoir bad beëindigd, wilde de voorzitter van het militaire gerechtshof het woord geven aan de andere beklaagde, generaal Riahi, chef van de staf van het Perzische leger onder Mossadeq's bewind. Doch hiertegen pro testeerde Mossadeq. „Hij heeft zeven uur gesproken", riep hij uit, „Iaat mij hem nu antv mrden". „Maar u heeft drie dagen gesproken", zei de voorzitter. Doch Mossadeq stoorde zich hier niet aan en begon te spreken. „De openbare aanklager hee't mij een vijand van de sjah genoemd. Daar wil ik op antwoorden. Ik zal binnen twee dagen veroordeeld zijn. Ik wil nu mijn testament als veroordeelde bekendmaken. Ik zal niet in hoger beroep gaan en gra tie zal ik niet aanvaarde Laat u mij naar de gevangenis overbrengen, opdat ik daar kan sterven. Ik ben een Pers, die zijn ge hele leven tegen het kolonialisme heeft gestreden. Ik heb ons land zijn gezag in het buitenland hergeven. Maar het buiten- lahd wil niet, dat ons volk weer wakker wordt, het wil hier macht uitoefenen en de sjah terzijde schuiven. Gij, vaderlandslievende officieren, lui stert naar mij. Dit hof is speciaal gevormd om mij te veroordelen. U bed "ft struis vogelpolitiek. Het leger moet niet, tegen zijn wil, het land verraden. Ik verklaar hier, dat Perzië een vorst nodig heeft. Anderen zijn 'liever vleiers en zij benadelen hun lar Het land moet de staatslieden, die Perzië willen verdedi gen, beschermen. Ook on-? vorst moet be schermd worden. Dit is de enige manier waarop een land, dat zijn vrijheid wil ver dedigen en naar waarheid streeft, kan handelen. De laatste woorden die ik, aan het einde van mijn leven, uit, zijn: „Ik heb er nim mer naar gestreefd sjah of president van Perzië te worden", aldus Mossadeq. Ex-president Truman heeft Donder dag vierkant geweigerd gehoor tc geve.n aan de dagvaarding door de commissie voor onamerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden voor ondervra ging in de geruchtmakende zaak-Wliite. Truman schreef aan de voorzitter der commissie, Velde: „Ondanks een per soonlijke bereidheid om met uw com missie samen te werken voel ik mij door mijn plicht jegens het volk van de y. S. gedwongen niet op uw dagvaarding in te gaan". „Ik handel aldus in overeenstemming met de bepalingen van de grondwet der V.S. Er is een lange rij precedenten, be ginnend bij George Washington zelf, in 1796", aldus Truman. Velde heeft daarop de ondervraging van ex-president Truman in de zaak- Wliite. welke op vandaag was gesteld, voor onbepaalde tijd verdaagd, echter met de verzekering, dat hij de zaak niet laat schieten. Hij zal eerst een be stuursvergadering van de commissie bijeenroepen. Tevoren had Velde een dag vaarding voor generaal-majoor Vaughan voormalig adjudant van Truman, inge trokken. Generaal Vaughan heeft Donderdag reeds een verklaring afgelegd voor de subcommissie voor binnenlandse veilig heid, niet van het Huis maar van de Se naat. Hij deelde mede, dat hij zich niet herinnert enig rapport over Harry Dex ter White van het federale recherche bueau F. B. I. ontvangen te hebben. Maar, zeide hij. als de minister van justitie beweert dat hem zulke rapporten zjin opgezonden „wil ik het geen ogen blik in twijfel trekken". De voorzitter van deze commissie, senator Jenner. zei dat hij geen reden zag Truman als getuige op te roepen. De commissfè heeft inmiddels het telegrafische antwoord van Truman's voormalige minister van buitenlandse zaken, James Byrnes, op vragen van de commissie Donderdag bekend gemaakt. Byrnes verklaarde, dat hij een F. B. I.- rapport over White ontvangen had in het begin van 1946 en dat hij er met Tru man over gesproken had. Hij was er van overtuigd, dat Truman de bestiging van White's benoeming bij het Internationale Monetaire Fonds zou hebben tegengehouden, als de Senaat de benoeming niet reeds had goedgekeurd. (Van onze correspondent). De 30-jarige W. H„ die op 30 Juli zijn vader met een stengun neerschoot, waar door de man gewond opgenomen moest worden in het Academisch Ziekenhuis, is gisteren door de Groningse rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de rege ring veroordeeld. (Van onze Amsterdamse redactie) HET Nationaal Centrum Vorming Be- drijfsjeugd heeft onder de titel „Ka rakter" een studie uitgegeven, die handelt over het vormingswerk onder de werkende meisjes, vooral onder de fa brieksmeisjes, zoals dit werk door haar zelf en door de Mater Amabilisschool wordt verricht. Dat het rapport alleen handelt over de werkende meisjes vindt zijn oorzaak in het feit dat deze tak van sociaal werk nog betrekkelijk jong is. Van katholieke zijde werd er een begin mee gemaakt in 1948, toen in Maastricht de eerste Mater Amabilisschool werd opge richt. Spoedig volgde van neutrale en prot.-christelijke zijde in Rotterdam het Zonnebloemwerk dat dezelfde doelstellin gen huldigt. Door deze korte levenstijd is het nog niet mogelijk geweest de opzet geheel uit te voeren en zijn de jongens op het tweede plan geraakt. Toch wordt er ook aan hen aandacht besteed en reeds in verschillende plaatsen komen de Pater Fortischolen voor, terwijl van neutrale en prot—christelijke zijde volgend jaar in Rot terdam een begin gemaakt zal worden met dit werk onder de jongens. Het onderricht is voor hen in drie takken verdeeld. Zij krijgen lichamelijke opvoeding, algemeen vormend onderwijs en er zal ook aan dacht besteed worden aan de handenar beid. Voor de meisjes ligt het werk geheel an ders. In het gezin is de vrouw en moeder de centrale figuur. En daar de arbeider zich in zjjn werk toont zoals het gezin hem heeft gemaakt, zal de mogelijkheid be staan. dat in de verre toekomst een groot deel van de arbeidersstand in wezen ver anderd is, omdat de arbeider een moeder heeft gehad, die vóór zij trouwde op haar taak was voorbereid. Het centrum steunt in haar werk voor een zeer groot deel op de werkgevers. Daar de lessen worden gegeven tijdens werktijd, moet de werkgever daarvoor toestemming geven, terwijl van hem wordt verwacht dat hij voor de improductieve uren hetzelfde loon blijft uitbetalen en bo vendien nog een deel van het cursusgeld voor zijn rekening neemt. Voor de werk gever zijn de resultaten zeker niet uit te schakelen, omdat hij personeel krijgt, dat meer inzicht en verantwoordelijkheidsge voel heeft, wat tot gevolg kan hebben dal het verloop onder het personeel minder wordt. EENMAAL per week komen de cursis ten bijeen in een Nijverheids school voor Meisjes waar zij be halve in koken en naaien ook nog lessen krijgen in opvoedkunde en maatschappelijke vorming, voorts me- disch-sexuele voorlichting ontvangen en leren met een gezinsinkomen om te gaan. Naast deze cursussen geeft het centrum nog gelegenheid tot ontspanning. De groei van het werk is duidelijk. In het begin (1950) werkten 20 werkgevers mee en had men in 10 plaatsen cursussen, waaraan 1134 meisjes deelnamen. Nu, drie jaar later, geven 2 300 werk gevers hun steun en had men 3468 deel neemsters aan de cursussen die georgani seerd werden in 40 plaatsen. Het werk wordt voor vier vijfde gedeelte gesubsidieerd door de overheid. De meis jes en de werkgevers betalen gezamenlijk het cursusgeld, terwij] voor recreatiedoel einden giften en schenkingen worden be nut. Er zijn onder de meisjes van de ver schillende grote steden enquêtes gehouden. Met de gegevens wordt door een commis sie van katholieke en andersdenkende des kundigen, die onder leiding staat van drs P. de Jong, een rapport samengesteld, dat richtlijnen moet geven voor de voortzet ting van het werk. (Van onze verslaggever) Twee zee-officieren stonden met ont bloot hoofd naast elkaar op het enorme de van het vliegkampschip „Karei Door man te Rotterdam- De ene was 49 jaar, de andere 22. Beiden stonden ze op het punt de eed af te leggen van trouw aan de Volgens het gezaghebbende Oostenrijk se katholieke weekblad „Die Furche", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de (katholieke) Volkspartij, zal de minister van buitenlandse zaken, Karl Gruber, bin nenkort zijn post verlaten. Zoals bekend heeft Gruber onlangs zijn mémoires ge- publiceert, die grote politieke beroering hebben gewekt. Het boek heeft met name aanleiding gegeven tot ernstige menings verschillen in de Volkspartij, waartoe Gruber zelf behoort. Vorige week benoemde het dagelijks bestuur van de Volkspartij, waarvan kan selier Raab voorzitter is, een uit vijf le den bestaande commissie, die belast is met „het regelen van de kwestie van het boek van Gruber". Volgens berichten van welingelichte zijde heeft de partij leiding Donderdagavond premier Raab verzocht Gruber te doen vervangen. Als eventuele opvolger wordt de voormalige kanselier dr Figl genoemd. BRYLCREEM Wmr t. i:„-...„„.--fo." IÏMT BRYLCREEM b*v«t ge«n gom. goon zoop. geon alcohol County Perfumery Co. Ltd., i,tan more, England Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten des lands en onderwerping aan de krijgs tucht. De jongere kwam van Tilburg, een adelborst eerste klasse, die na zijn dienst tijd in de burgermaatschappij zou terug- kerei als reserve-officier. De oudere kwam van Bergambacht. AU 16-jarige knaap was hij bij de marine ge komen. Geen middelbaar onderwijs, geen officiers-opleiding, maar een carrière van plichtsbetrachting en rond zeemanschap n -.ar het galon van luitenant ter zee derde klasse. Officier-bij-keuze „Ik stel u tot voorbeeld van alle schepe lingen aan boord van de Karei Doorman", zeide de commandant, kapitein ter zee A. M. Valkenburg. Vele bewoners van het Noordereiland kwamen voor de vensters toen de wind flaiden muziek joeg tegen de gevels en een marine-helicoptère cirkels beschreef bovei. het grijze zee-kasteel. De nieuwsgie rigen zagen hoe de gehele bemanning van hel tegenover hun huizen liggende vlieg kampschip op het dek stond aangetreden Zij hoorden het Wilhelmus na de beëdiging var- de 49-jarige Eibert Marks en de 22- jarige Frans van den Brink en wanneer de muziek uit koper en hout zweeg klonk het geroffel van het tamboers- en pijper- errps Ock hoorden zij het gejuich toen kolonel Valkenburg na een „Leve de Koningin!" d"iemaai een daverend „Hoezee!" deed losbarsten- E: zij zagen hoe de muziek en de man schappen zich in beweging zetten voor een def' i: langs de twee pas-beëdigden en hun commandant. Maar wat zij niet hoorden was het ge bed van vlootaalmoezenier G. J. Visser, slechts verstaanbaar voor allen die zich aan boord bevonden nadat de vloot- p.ea'kant ds O. Veening het Onze Vader had gebeden „Wij bidden U'\ klonk de stem van de I aalmoezenier, „dat zij. die hun woord ge- I geven hebben aan Koningin en Vaderland, even trouw mogen zijn aan U, Eeuwige Koning en dat zij niet mogen afwijken van de weg naar Uw Koninkrijk". Na de indrukwekkende plechtigheid begaf het gezelschap w.o. de familie leden van beide beëdigden, de vertegen woordiger van de commandant Onderzee dienst Rotterdam luitenant ter zee le klasse Hartlieb en de commandant van Hr Ms torpedojager Holland, kapitein ter zee van Doornink naar de officiers- salcn, waar overste H. M. L. F. E. van Of strom Soede nog 'n verrassing wachtte- Ham werd een door schout bij nacht Burg- hart ondertekende tevredenheidsbetuiging voor zijn optreden tijdens de stormramp uitgereikt, een document dat ook reeds anderen op het schip hadden verkregen. Eer wapperende Prinsengeus (viermaal rood- wit-blauw straalsgewijs uit het mid delpunt) aan de achtersteven duidde er op dat het de verdere dag feest was aan bcord van de „Karei Doorman". Aangezien de sinds lang bestaande moei lijkheden op het gebied van^de wandel sport tussen de Ned. Wandelsport Bond en de Ned. Bond v. Lich. Opv. niet tot e r oplossing blijken te kunnen worden gebracht, heeft de regering zeer tot haar leedwezen moeten besluiten zich in den vervolge te onthouden van het verlenen van medewerking in welke vorm dan ook aan het organiseren van enig wandelspori- I evenement. Maatregelen zullen worden getroffen, teneinde te voorkomen, dat door militairen en rijkspersoneel in ambtelijk verband an dergelijke evenementen zal worden deelgenomen. Het Hoge Commissariaat der Nederlan den te Djakarta heeft bekend gemaakt, dat met de bevoegde autoriteiten overeen stemming is bereikt omtrent ?e.. tijdelijke voortzetting van de als gevolg van de om standigheden na 31 December I9ol ge staakte opsporing en herbegraving van de stoffelijke resten van hen, die tijdens de laatste wereldoorlog in Indonesië net ie- ven Heten en nog geen rustplaats vonden op een der Nederlandse ere—dden in In donesië. Teneinde een inzicht te krijgen in de omvang van de uit deze tijdelijke voort zetting voortvloeiende taak st'" het Hoge Commissariaat familieleden en overige nabestaanden nog eenmaal gedurende een periode van ïer maanden in de gelegen heid om wensen tot herbegraving op enig Nederlands ereveld in Indonesië, kenbaar te maken. Deze verzoeken welke vergezeld dienen te gaan van alle bekende gegevens wor den ingewacht bij de consulaire afdeling van het Hoge Commissariaat, Medan Mer- deka Barag 2, Djakarta dan wel bij het ministerie van Buitenlandse Zaken ui Den Haag. Tijdens zijn aanstaand verblijf in Frankrijk, zal de Maastrichtse rattenvan ger J. Oiischlager ook de Citroen-fabne- ken te Parijs zuiveren van een ratten- Jeger. Bovendien ontving de heer Oiischlager een verzoek van de burge meester van Bonnières sur Seine (depar tement Seine et Oise) om deze gemeente een beurt te geven. De portierster van het /aistersklooster, die de deur kwam open maken toen er aangebeld was, zag een Minderbroeder op de stoep staan, Om zijn eerbiedwaar dig hoofd, lag een krans van witte haren. Zijn handen waren verborgen in de bvedo thowu.'€H vein syn donkerbruin habijt. ..Zo, komde gij van Has selt", zei ze met een vrien delijke en zangerige stem toen zij hem binnenliet. „Gij zijt zeker uit het klooster waar het heilige paterke woont?" „Die is niet hei- C,Sr dan ik", merkte de n droog-komisch op. uit snedige antwoord ty peert de goede pater Valen tinusPaquay, wiens karak- ter de eigenschappen van een blijmoedige Umburger bezat, die raak en gevat uit de lioek kan komen. Het typeert hem beter dan de foto's, die van hem bewaard zijn gebleven. Op het mo ment waarop de sluiter van de camera overging trok dr brave man steeds een stuurs gezicht, want hij had zwaar het land aan poseren voor een fotograaf. In 't gewone communiteitsleven was hv anders dan men van de schaarse portreten, die we van hem bezitten, vermoe den zou: vriendelijker, ge moedelijk en ondanks zijn buitengewoon strenge le venswijze op het bar baarse af Minderbroeders. Gedurende 26 jaar bestuurde hij daar de Zusters der Derde Orde. Deze man van strenge boetvaardig heid leidde zo'n verstorven leven, dat hij tot aan de ziekte waaraan hij be zweek iedere nacht op een harde plank sliep. Zijn bed staat thans op de zie kenkamer waar hij gestorven is. Na zijn dood werd dit vertrek tot mu seum ingericht. Talrijke pelgrims ko men daar de relikwieën bezichtigen, die sinds hij een voorbeeldige dood gestor-1 aan het aardse bestaan van de vrome HET HEILIG PATERKE VAN HASSELT - niet ongevoelig voor humor. Dat weten de paters Bonaventura Gilbert, die hem nog gekend hebben, V in Hasselt te vertellen. '"ij was zo'nen gooien mens", zeggen se en deze uitspraak houdt practisi een heiligverklaring in. v a}ent>nus was een heilig man. Weliswaar heeft de Paus van Rome dat nog met officieel verklaard Voor een zaligverklaring is het tijdstip nog niet aangebroken, want volgens een bepa ling van het kerkelijk recht moeten sedert de dood vijftig jaren verlopen zijn vooraleer daartoe kan worden over gegaan, Zover is het nog niet, want „het heilig paterke" is op Nieuwjaarsdag van het jaar 1905 overleden. Zelfs de titel van „Eerbiedwaardig" werd hem nog niet door Rome verleend. Maar de mensen waren er reeds tijdens zijn leven van overtuigd, dat h|j een man van hoge deugd was en ven is twijfelt niemand er aan, dat Pa ter Valentinus in de hemel is. Zozeer nam de verering, die men hem alge meen bewees, toe, dat zijn gebeente in 1926 van het oude kerkhof werd over gebracht naar een praalgraf dat zich in de kapel naast de Minderbroederskerk te Hasselt bevindt. In deze late herfstdagen worden weel derige bouquetten van witte chrysan then neergelegd aan de voet van het al taar, dat recht tegenover de tombe staat. Nu de winter in aantocht is worden de bloemen schaars en duur, maar voor hun dierbaar heilig paterke hebben de mensen wel wat frankskes over Uit alle richtingen van België pel grimeren zij naar Hasselt. Ook Neder landers, Fransen, Italianen en opval lend veel Duitsers knielen neer op zijn graf. Hoevelen Ze zijn zelfs bü be nadering niet te tellen. De bezoekers mogen hun naam in een gastenboek schrijven. Velen maar lang niet al len maken van deze gelegenheid gebruik. Drie registers zijn dit jaar reeds vol geschreven. In ieder fascikel staan tussen de 10.000 en 15.000 hand- ■tekenjngen. In het vierde boek is men al weer ver over de helft heen In het geboortehuis te Tongeren, dat thans door de familie Defournv wordt bewoond, werd 17 November 1928 te "■i.iner ere een gedenksteen onthuld, lat was die dag een eeuw geleden, at Jean Louis Paquay daar ter wereld as gekomen Dinsdag a.s. zullen dns 15 jaren voorbij zijn gegaan sedert de •ome man geboren werd In de loop der jaren zijn aan de woning aige veranderingen aangebracht, maar e bovenkamer, waar Pater Valentinus iet levenslicht mocht aanschouwen, is n de oorspronkelijke staat behouden gebleven. Het verhaal van zijn leven is vry eenvoudig: als jongen volgde hij deles sen op het college van zijn geboorte- niaats en aan het seminarie van Sint Truidendaags voor het feest van St. Franciscus van Assisië trad hij in het jaar 1849 te Thieldt in de Minder broedersorde; 10 Juni 1854 ontving hij te Luik de H. Priesterwijding. Zijn ver dere leven heeft hij bijna geheel te Hasselt doorgebracht, waar hij in geur van heiligheid gestorven is. Enige ja ren heeft hij dit klooster als gardiaan bestuurd en tweemaal viel hem de eer to beurt gekozen te worden tot Defim- tor van de Belgische Provincie der man herinneren. In het ..Gouden Boek" zagen wij de namen van hooggeplaatste kerkelijke autoriteiten staan: van Z H. Exc. Mgr. Fernando Cenlo, voormalig Pauseiijk Nuntius te Brussel, die op het einde van deze maand de Belgische hoofd stad verlaat om het Vaticaan te Lis sabon te gaan vertegenwoordigen. Met fors handschrift en in vloeiend Frans schreef deze prelaat op de eerste blad. zijde: „Met gevoelens van stichting en diepe ontroering heb ik de cel en het museum van de vereerde Pater Va lentinus bezocht en ik sluit mij aan bij de heden van zijn medebroeders en stadgenoten om zijn verheerlijking van God af te smeken". Een Minderbroeder, die tot het ver heven bisschopsambt werd geroepen heeft kort na zijn wijding tot zijn grote vreugde een bezoek aan het graf van zijn nederige medebroeder ge bracht schrijft hij twee Generaals der Orde: de Hoogsf- eerwaarde Paters Pacificus M. Perantoni tegenwoordig bisschop in Calabrië en Augustinus Scepinsky. de huidige functionaris, hun handtekening in dit gulden boek gezet. „Hoe meer ik zijn leven bestudeer des te vaster wordt mijn overtuiging, dat Pater Valentinus een echte per soonlijkheid was", zegt Pater Gerardus- Majella Dries, de vice-postulator, die mij op zijn bureau naast het museum ontvangt. Hij vertelt met geestdrift over de deugden van de heilige man, die door zijn volkomen onthechting, stipte gehoorzaamheid en stabiele zui verheid zich tot een waardige zoon van zijn Seraphijnse Vader Franciscus ge vormd heeft. Een sterke persoonlijk heid ook door de bewonderenswaardige energie, welke hij wist te ontwikkelen. Een man van diepzinnige levenswijs heid, grondige kennis van de theologie en grote voorzichtigheid, bij wie pries ters en geleerden voor oplossing van hun moeilijkheden te rade gingen. Een groot man, die kolossaal veel goed heeft gedaan. Ontelbare zondaars heeft hij tot in keer gebracht en velen heeft hij do Ilevensstaat aangegeven waarin zij hun geluk voor tijd en eeuwigheid zouden verwerven. Naar schatting moet hij ongeveer honderdduizend uren in de biechtstoel hebben doorgebracht, waar hij ruimschoots de gelegenheid heeft gevonden om zijn van nature driftig karakter zo te beteugelen, dat hij een voorbeeld van zachtmoedigheid gewor- den is. De toediening van het sacra ment van boetvaardigheid betekende voor hem een dagelijks terugkerende boetedoening Pater Valentinus bezat een charisma. Hij nad n.l. van God de zeldzame gave ontvanger óm in de harten der men sen te kunnen lezen. Daarvan zijn zo veel frappante voorbeelden bekend, dat er niet aan getwijfeld kan worden. Aan iemand die b.v. zijn biecht jarenlang had uitgesteld kon hjj vertellen wat er door valse schaamte aan haperde vooraleer de penitent in kwestie de gelegenheid had gekregen om hem zelfs maar één woord daarover te zeggen. Bijna vijftig jaar na zijn dood geldt Pater Valentinus in de wijde omge ving van Hasselt nog altijd ais een legendarische figuur, door wiens be middeling ontelbare merkwaardige voor vallen hebben plaatsgehad. In 1925 verscheen het boek: Een nieu we Weldoener van het mensdom" waarin een reeks van gunsten staat vermeld die aan de voorspraak van het heilig paterke worden toegeschreven. Deze stroom van gebedsverhoringen bleef aanhouden. „Juist dezer dagen vernam ik van enige opzienbarende genezingen, die na 'n noveen tot Pater Valentinus tot stand zijn gekomen", zegt de vice-postulator. Een hoofdpijntablet is niet altijd Aspirin. Weiger alles wat men U als Aspirin tracht te verkopen. Sta er op dat U werkelijk ASPIRIN ontvangt. verder hchbcn^ oivi ,]j„ plls bericht uit Rome mocht ontvan gen, dat de H. Congregatie der Riten binnenkort de eerste grote zitting zal houden waarop de heldhaftigheid der deugden van deze Dienaar Gods behan deld wordt. Pater Gerardus Dries heeft zich dit jaar naar de Eeuwige Stad begeven, waar hij 18 Mei j.l door mgr Danle. substituut van de prefect der Congregatie, ontvan gen werd Hjj overhandigde daar het dossier van de zestien zittingen, welke een kerkelijk tribunaal m het Minder broedersklooster van Hasselt over de beide wonderen gehouden heeft, die voor het zaligverklaringsproces vereist wor den Deze documenten zjjn door Exc. mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, verzegeld. Ze worden le Rome wederom onderzocht. Tot in de fijnste bijzonder heden. Ze hebben betrekking op twee geval len van kanker. Een dame uit Stevoorl bij Hasselt leed reeds vijf jaar aan oog kanker Zij riep de hulp van Pater Va lentinus in. Vijf weken later was het ge zwel radicaal verdwenen De genezing van een andere vrouw, die te Meiveren j bij St.. Truiden woont, ging nog sneller in haar werk. Sedert twee jaar sukkelde zij met kanker aan de lip. Toen haar fa milie een vurig gebed tot het heilig pa terke had gestort was zij in de tijd van één nacht van haar ernstige kwaal af. Artsen en specialisten hebben deze mi raculeuze genezingen onder ede beves tigd. Momenteel wordt de omschrijving dezer wonderen uit het Vlaams in het Italiaans vertaald. E LOHMAN O.F.M. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, dhr. Verkerk (AR.) betreffende het v er lenen van vergunning aan de N V. Ne- derlandsehe Spoorwegen voor de uitoefe ning ^an een autobusdienst Amsterdam— 's-Gravenhagè, heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, de heer A I g e r a geantwoord, dat hij van mening is dat de beslissing van de Commissie Vergunnin gen Personenvervoer ais van incidentele aard behoort te worden beschouwd, waar aan dientengevolge geen principiële be tekenis mag worden toegekend. De wet Autovervoer Personen benei kt het recht van beroep niet tot de recht streeks" belanghebbenden. Het staat ook voor riet aavr het wegvervoer deel- nemenden vrij beroep in te stellen Slechts zal zowel volgens de wet Autovervoer Personen ais naar algemene rechtsbegin selen bij de appellant enig belang aan wezig moeten zijn, bij gebréke waarvan Z.H. i beroepsinstantie, in dezen dus de Kroon, niet-ontvankelijkheid zal moeten uitspreken. Gezien de omstandigheid, dat de geval len beslissing als een gevai op zichzelf behoort te worden beschouwd, acht de minister geen voldoende reden aanwezig voor de vrees, dat een vervoersvrede door het verlenen van deze vergunning in nadelige zin wordt beïnvloed De minis ter meent tot slot, dat hij. althans voors hands de exploitatie-vergunning niet be hoeft in te trekken en de richtlijnen van de vergunningverlening niet zodanig te wijzigen, dat in de toekomst dergeliike beslissingen kunnen worden voorkomen. Te Stockholm is officieel bekendge maakt, dat Ladv Churchill op 9 Decem ber in de Zweedse hoofdstad de Nobel prijs voor de vrede, welke aan Sir Win ston is toegekend, in ontvangst zal komen nemen. Zoals bekend is de Britse premier zelf wegens de Bermuda-conferentie ver hinderd te komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3