Er Is worden te weinig woningen liuizentekort in 1960 wel opgeheven? grote gebouwd 1 GILDA" N.V. OVERWEEGT ROTTERDAM TE VERLATEN Vitamine-ampullen bevatten zwaar vergif Fatale vergissing eist vier doden martin duyzings naar nieuw-guinea PHILIPS KOMT MET NIEUW TELEVISIETOESTEL VADER DOMINICI (77) IS de drievoudige MOORDENAAR In Afrika liggen vele kansen voor Nederlanders p i Zaterdag 14 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hoe evenwicht tussen particuL woningbouw en woningwetbouw Van Kath. fractie in Tweede Kamer meent: Vliet (KVP) wil voor geschoolde bouw vakarbeiders hogere lonen Woningvoorziening in Zeeland baart zorgen Prins Bernhard in Addis j Abeba aangekomen Den Haag heeft vrouwenoverschot Verkenningstocht door Missiegebied der Paters Franciscanen Revolutie op gebied van TV-ontvangers Ook ontvangst van buitenlandse zenders mogelijk Eindelijk licht in de moordzaak-Drummond „Sentimentele" voorlichting laat veel te wenten over V akbekwaamheid eerste vereiste Laniel met gebonden handen naar Bermuda 60.000 Militairen met feestdagen in de kazerne Berkelse arts naar marechausseekazerne WEEKBERICHT "N HET JAMIN-TERREIN' KINDERVERLAMMING Vier systemen Katholiek Thuisfront doet een beroep.... De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: In de Noord-Westelijke helft van het la"dJ overwe'gend zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen. Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht harde Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. In de Zuid-Oostelijke heirt van net land: aanvankelijk zwaar bewolkt, maar later opklaringen. Droog weer. Ove^egend matigc Zuid-Westelijke wind. Over het algemeen iets minder zacht. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 's-GRAVENHAGE, 13 November 1953. Bjj de debatten over de huurverhoging, welke nog pas werden gevoerd in het grote débat over de belastingontwerpen. is dit onderdeel van het beleid van mi nister Witte uitvoerig ter sprake gekomen. Het had dus geen zin bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting deze middag daarop terug t komen. De grote vraag waar het om ging de minister had in de schriftelijke stukken zelf om suggesties gevraagd was hoe men evenwicht zou kunnen krij gen tussen de particuliere woningbouw en de woningwetbouw. Daar de bijdrage regeling voor de woningwetbouw veel gunstiger is, ondervindt de particuliere wo ningbouw een concurrentie, die zich duidelijk begint af te tekenen. Er worden minder middenstandswoningen gebouwd, al was dit niet de mening van de heer Ten Hagen (P vd.A.). die vond, dat men de bouw van middenstandswoningen moest benerken tot de reële behoeften. De arbeiderswoningen moesten volgens hem wel door de overheid worden gebouwd, omdat de particuliere bouwonder nemers noch vóór noch na de oorlog iets aan de bouw van arbeiderswoningen had den gedaan Maar volgens hem beschikt de minister over te weinig feitelijke ge geven» daaromtrent om een duidelijk beleid te kunnen uitstippelen. De heer ien Hagen (P.v.d.A.) gaf de voorkeur aan het bouwen door woningbouwverenigingen en He overheid daar de overheid de bouw van deze arbeiderswoningen toch zal moeten subsidiëren en dan ook moet zorgen, dat de gelden verantwoord worden iVectoeH particuliere bouw mocht alleen op verantwoorde wijze geschieden, zodat en eieên huis geen kruis werd voor de bezitter noch voor de gemeenschap, daar dan zulk bezit spoedig op de markt terecht zou komen. Particuliere bouw moet gelijke kansen hebben met woningwet- Een andere vraag was of het woning tekort overeenkomstig de verwachtingen van minister Witte werkelijk omstreeks 1960 zou zijn opgeheven. Te dien aanzien was de heer Van Vliet (KVP) voorzichtig, al uitte hij wel enkele twijfels. In de eerste helft van 1953, zo re deneerde hij, zijn er 23.000 woningen meer gereed gekomen en er zijn er voor dit jaar 65.000 geprojecteerd. Er staan er 67.000 op stapel. Hoe wil de minister nu nog aan zijn kwantum komen? Als hij het haalt met behulp van de 67.000 in aan bouw zijnde of goedgekeurde projecten, hoe komt hij er dan het volgend jaar uit? Vooral Zeeland bleek de afgevaardigden zorg te baren. De heer Van der Feltz (CH) meende, dat het bouwcontingent voor Zeeland verbijsterend was. Dat con tingent, zo zeide hij, is juist voldoende voor de herbouwgevallen en wat krot opruimingen. Ook de heer Van Vliet stel de vragen dienaangaande. Hij vroeg ech ter alleen inlichtingen over Schouwen- Duiveland en de rampgebieden. Ook de heer Stapelkamp (AR) was sceptisch ge stemd over het inhalen van het woning tekort in 1960. De heer Van Vliet vond ook, dat de bouw van kerken, scholen, parochiehui- zen enz. te veel achter bleef bij uit uit breiding der stedelijke gemeenschappen en hij wenste vervolgens een extra bouw volume voor kleinere gemeenten, die rond een snel groeiende grotere gemeente lig gen. Suggesties De suggesties waarom de minister had gevraagd betreffende het evenwicht tus sen particuliere bouw en woningbouw kreeg hij van alle kanten. De heer Van der Feltz (CH) meende, dat de oplossing moest worden gezocht in het verhogen der bouwpremies maar dat had de mi nister in de M.v.A. reeds afgewezen, om dat dat hem te veel geld zou gaan kosten. De heer Van Vliet stelde voor het verschil vast te stellen tussen de stichtingskosten van een particuliere en van een woning wetbouw. Dat verschil is immers onren dabel, omdat de huren zijn bevroren. Daarom is er ook bij de bouwer geen animo voor particuliere bouw. De rege ring zou dan volgens de heer Van Vliet een aanvullende premie moeten geven, waarvan de grootte zou neerkomen op bet bedrag, dat zou worden geïnd, wan neer wèl huur zou worden geheven van dat onrendabele deel. Wanneer dan over enige jaren deze huren weer worden op getrokken, loopt vanzelf ook de aanvul lende premie terug en dan kan telkens een lager bedrag aan aanvullende premie worden gegeven. Dit systeem behoeft het Rijk ook niet méér geld te kosten, want voor elke woning, die volgens dat systeem wordt gebouwd, kan etn woningwetwo ning afvallen, want op deze woningen wordt door het Rijk veel geld toegelegd. bouw Over dit probleem sprak ook de heer Ten Hagen (PvdA), die het met het be leid van deze minister wel eens was, dat overigens niet zoveel afweek van diens socialistische voorganger. Ook hij meende, dat de particuliere bouw gelijke kansen moet hebben met de woningwetbouw. Dit was naar zijn me ning pas op te lossen, als er een goede samenwerking is tussen Riik, Provincie en Gemeente. Zo zou de gemeente vast n ten stellen hóe hei cn",:"'"ent wo ningen dient te worden verdeeld, en ze moet haar beslissing ook kunnen finan cieren, Omdat alleen het R!"- de v>-'ng- wetbouw financiert is deze decentralisa tie er nog niet en dm--' het Ruk de verantwoordelijkheid. De nieuwe Wo ningwet de heer Van Vliet *--' eurde ook al, dat die nog rr' is, al is er dan aankondiging van gedaan in de Troonrede kan deze decentrali satie-mogelijkheid brengen. En hij vroeg zich af. of de minister -"n beleid in de huidige omstandigheden wel bevredigend zal kunnen voeren. Ook tekort aan kleine woningen De grote gezinnen zïtt in ó- knel, er worden te weinig grote woningen ge bouwd, meende de katholieke afgevaar digde Van Vliet. Niettegenstaande de minister het al had afgewezen, vroeg hij nóg eens om hoven de 500m3 te mogen gaan. Mr Ten Hagen geloofde niet zo in dat tekort. De behoefte aan 3 en 4 slaapkamerwoningen is 40 tot 60 percent, zei hij. Van dit soort huizen worden er 86 percent gebouwd! Hij meende zelfs, dat er te weinig kleine woningen worden gebouwd, o.a. voor ouden van dagen. Later in zijn rede gaf hij echter toe, dat er naast dit tekort aan kleine woningen óók een tekort is aan gróte woningen, d.w.z. woningen met méér dan3 of 4 slaapkamers. Er zou meer differentiatie moeten komen. Als de heer Van Vliet meer grote wo ningen met subsidie wil bouwen, moet er niet zo'n aandrang worden uitge oefend op belastingverlaging, merkte Ten Hagen op- „Pas op voor de toekomst" Een der redenen, waarom het met de bouwerij nogal eens stagneert, is te zoeken bij het tekort aan vaklieden. De heer Van Vliet zou er geen enkel bezwaar tegen hebben, om de metse laars en de stu kadoors meer loon te geven. ,Dan worden de bouwkosten hoger", zou hem kunnen worden tegen geworpen. Toch niet, antwoord de de heer Van Vliet, want doordat thans veel bouwwer ken langzaam gereedkomen en soms zelfs tijdelijk stillig gen kost het méér. Door aantrekkelijker lonen, zou er meer liefde komen voor het bouwvak en zou de woningbouw zich sneller kunnen voltrekken. De heer Bommer (P.v.d.A.) hief hiertegen een waarschuwende vinger op. Pas op voor de toekomst als er een verzadiging komt! Boerderijenbouw en scholenbouw gaan thans full speed, maar we moeten den ken aan de werkgelegenheid op de lange duur. Om kwart voor vijf was de lijst van sprekers nog niet uitgeput, maar geen der vier sprekers, die nog stonden inge schreven was aanwezig. De voorzitter zou dus gerechtigd zijn geweest om de algemene beraadslagingen te sluiten en het woord te geven aan de minister. Hij wilde dat voor deze keer nog niet doen, maar hij stelde nadrukkelijk vast, dat hij zich niet zoo gemakkelijk van zijn plan nen zou laten afbrengen en de volgende keer niet zo conciliant zou zijn. De behandeling van deze begroting zal dus Dinsdagmiddag worden voortgezet. F. S. Ontvangen door keizer Haille Selassie Prins Bernhard is Vrijdagmiddag om één uur plaatselijke tijd in Addis Abeba aan gekomen. Op het vliegveld, dat met Nederlandse j en Ethiopische vlaggen was getooid, werd de prins die er zeer gezond uitzag o.a. ontvangen door de kroonprins, gene- i raai Atibye Abebe en twee ministers. Prins Bernhard inspecteerde een ere wacht, gevormd door eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speelde. Vergezeld van de kroonprins heeft de prins zich vervolgens in een auto waar op het Nederlandse koninklijke vaantje en begeleid door motorrijders, naar het keizerlijk paleis begeven. Daar werd hij ontvangen door keizer Haille Selassie en de keizerin in tegen woordigheid van leden van de keizerlijke familie. Na in het paleis met de keizerlijke familie geluncht te hebben, heeft prins Bernhard een krans met de Nederlandse kleuren gelegd bij het bevrijdiinigsmonu- ment te Addis Abeba. BOMMER (PvdA) .waarschuwende vinger... Den Haag telde op 11 November 584.375 inwoners. Daarvan zijn er 275.800 van het mannelijk geslacht en 308.575 van het vrouwelijke. De residentie telt dus 32.775 meer vrouwen en meisjes dan mannen en jongens. i.' 1 In Avenhorn in West-Friesland (N.-Holland) is een belangrijke veiling voor tuinbouwproducten, waar de meeste producten worden gebracht, die in de omgeving van dit plaatsje worden ge teeld. Avenhorn heeft echter geen goede waterverbinding met de ringvaart van de Beemster, waarin de schepen, die de groente zullen vervoeren, ligplaats kie zen. Er ontbreekt in die verbinding één schakel en op handige wijze heeft men dit vervoersprobleem opgelost: men heeft over de weg heen, van het binnenwater naar de ringvaart een overhaal gemaakt, waarmee de schuitjes, die van de veiling komen, hoog opgetast met de geveilde producten, over de weg worden getrok ken. Een bootje steekt de weg over en rijdt langzaam over de rails het water in (voorgrond) Einde vorige uiaand deelden wij mede, dat een aantal ondernemingen, verlokt door aanbiedingen uit de economische noodgebieden in de provin cie Noord-Brabani erwegen, Rotterdam te verlaten. Tot deze ondernemin gen behoort de I* /v„Gilda" Caramel- en Toffeefabriek Gillet en Davids. Merkwaardig is hef, dat juist uit deze branche alweer een onderneming vertrek uit de Maasstad overweegt De moeilijk heid is, dat de Gilda-fabriek, hoewel ge vestigd aan de Korenaarstraat te Rotter dam," ook op andere punten van de stad Een fatale vergissing bij een phar- maceutische fabriek te Amsterdam heeft desastreuze gevolgen gehad. De fabriek heeft namelijk onder apothe kers 72 ampullen gedistribueerd, welke vitamine C zouden bevatten doch tengevolge van een nog niet opgehelderde vergissing met een arsenicum-oplössing waren gevuld. Deze ampullen werden door artsen gebruikt voor het geven van vitamine-C injecties. De trieste resul taten waren dat tenminste vier patiënten zijn gestorven en anderen werden verminkt of verlamd. Woensdagavond j.l. omstreeks tien uur is onze reporter Martin W. Duyzings op het vliegveld van Sydney weer in een toestel van de K.L.M. gestapt. Op het moment dat hij de valreep opging was zijn reis door Australië ten einde. Hij vloog die nacht in één ruk door naar Biak op Nederlands Nieuw-Guinea, waar hij 's morgens om 7.55 arriveerde. Ternauwernood had de stewardess de deur van het vliegtuig open geworpen of Pater Claudius van de Westelaken O.F.M., die daar woont, kwam reeds op het vliegtuig toegelopen om hem te verwel komen. Het was die dag St. Maarten en als geboren Limburger vierde Duyzings zijn naamdag. Hij was dus echt in feeststemming. Van Biak vliegt Martin Duyzings naar Hollandia, de hoofdstad waar hij door de Apostolische Prefect Mgr A. Cremers O.F.M. ont vangen wordt. Het spreekt van zelf, dat hij deze gelegenheid zal uitbuiten om zich van het moeilijke missiewerk zo grondig en uit voerig mogelijk op de hoogte te stellen. Hij trekt natuurlijk met onze missionarissen de jungle in om het kersteningswerk onder de Papoea-stammen, dat zij in ondoordringbare oerwouden onder aller ongunstigste omstandigheden verrichten gedurende enige weken van nabij gade te slaan. Ook een tocht naar de missiepost bij de Wissel meren uitsluitend per watervliegtuig te bereiken staat op het programma. Met de artikelenserie over de lotgevallen der Australische emigran ten gaat „De Maasbode"-pers voorlopig nog door. Wanneer Nieuw jaar voorhij is komt de reeks van missieverhalen, die Martin Duyzings ons uit Nieuw-Guinea stuurt, aan de beurt. Bij ©en van de patiënten is de vergif tiging reeds enige maanden geleden op getreden, maar aanvankelijk werd zij niet als zodanig herkend. De betrokken patiënte heeft zelfs meermalen een in jectie gehad. Weliswaar trad elke keer een ernstig onwelzijn op, maar doordat dan tegenmaatregelen werden genomen, hadden de injecties geen dodelijk gevolg. Wel is het slachtoffer verlamd. Pas ongeveer drie weken geleden is de vergissing tenslotte aan het licht ge komen, toen in Hilversum drie patiënten, bij wie de vloeistof was ingespoten, dezelfde onrustbarende ziekteverschijnse len vertoonden. Een diepgaand en in allerijl ingesteld onderzoek heeft toen tot de ontdekking geleid. Maar tevens bleek, dat er in ver schillende plaatsen in den lande in totaal a] vier doden te betreuren vielen. Direct zijn overal alle ampullen, welke apothekers en artsen nog in voorraad hadden in beslaggenomen. Naar de offi cier van Justitie in Amsterdam ons mededeelt, moet het uitgesloten worden geacht, dat er nog ergens ook maar een van de gevaarlijke flesjes in omloop kan zijn. Voordat de gegevens van het onder zoek geheel worden vrijgegeven moet worden nagegaan wie in dit geval schul dig moet worden gesteld. Volgens de wet op de Artsenijbereiding, welke van 1865 dateert, zouden dit de apothekers zijn. In 1865 maakten de apothekers 't grootste deel van de door hen verstrekte genees middelen zelf, zodat in de toen uitgevaar digde wet uiteraard zij aansprakelijk werden gesteld. Op het ogenblik is het voor de apothekers echter ondoenlijk de door de fabrieken afgestuurde genees middelen te controleren, zodat de kwes tie der verantwoordelijkheid practisch wel geheel anders is komen te liggen. Wil men zo werd ons van de zijde der Justitie meegedeeld, het mogelijk maken controle uit te gaan oefenen in de phar- maceutische fabrieken, dan zal een nieuwe wet tot stand moeten komen. ruimten i<n beslag heeft moeten nemen, omdat de bedrijfsruimte in de Korenaar- straat geen uitbreiding toelaat. Integer) deel. elke vierkante centimeter is daar benut Het plan om tot een nieuwe fabriek te komen dateert al van jaren her. De directie is in onderhandeling getreden met het Rotterdams gemeentebestuur maar hoewel thans in de buurt van de fabrieken van Van Nelle industrieterrein open ligt (het terrein, waar men zich Jamin reeds had gedacht blijft nog altijd het dubbele bezwaar, dat de grond duur is en er een tekort is aan vrouwelijke arbeidskrachten De directie van Gilda wil echter niet o«/ei één nacht ijs gaan en laat. alvorens de definitieve beslissing valt. alsnog een be rekening maken die moet aantonen, boe groot het verschil in kosten is tussen vestiging in de peripheric van Rotterdam en in het Brabantse. In de Korenaarstraat kan men echter in geen geval blijven. In de week van 1 tot en met 7 Novem ber zijn in ons land zes gevallen van kin derverlamming geconstateerd en wel één in de stad Groningen, één in Amsterdam, twee in Rotterdam, één in Oisterwijk en één in Geleen. (Van onze correspondent). Onverwachts heeft Philips de komst van een geheel nieuw televisietoestel aangekondigd dat een revolutie op dit gebied betreft omdat men niet meer uitsluitend zal zijn aangewezen op de Nederlandse televisie, maar ook bui tenlandse zenders zal kunnen ontvan gen, voor zover de kijkers binnen de actieradius van deze zenders wonen. Vrijdagavond kwam hoofdinspecteur Harzig uit de kamer van het gerechts gebouw te Dïgne, waar Gustave en Clo- vis Dominici gedurende twee dagen op nieuw aan een scherp verhoor waren onderworpen. Harzig zei tot de verzamel de journalisten: „Gustave en Clovis Domi- nici hebben verklaard, -»at hun vader, de 77-jarige Gaston Dominici, de familie Drummond heeft vermoord De beide Do- minici's verklaren, dat zij niet eerder deze getuigenis hebben durven afleggen. Zy zijn thans volkomen overspannen". „Volgens Gustave Dominici", r'ius Har zig, „werd Sir Jack Drummond als eerste vermoord. Daarna zijn vrouw en tenslotte hun dochtertje Elisabeth". Gevraagd naar het motief voor deze af schuwelijke misdaad, ant'— «wig: „Gaston Dominici, die thans verhoord wordt, ui ons daarover we! De oude Gaston werd onmiddellijk na de bekentenis gegrepen on 7!' boerderij, vlak bij de plek waar 15 maanden geleden de Britse voedselexpert en zijn familie van het leven werden beroofd. De moordenaar gaf zich niet ge-""unen, da- nadat hij eerst nog zijn waakhonden op de politie mannen had afgezonden F' door is eir Jiliik lich4 gekomen in een zaak, die maandenla' Je publieke opinie heeft beziggehouden. De politie is. ook nadat de belane—elling 'as vermin derd. doorgegaan .net h-' ^sk. In specteur Sibeille, die het onderzoek geleH heeft, heeft gel-'4' —'-morren in zijn ver moeden, dat hij „de moorde'"""- alb-4 om zich heen had" en h;; R°°ft 3 jn- danks de verbeten zwijgzaamheid niet slechts van de Dominici's, maar ook van de andere inwoners van deze geïsoleerde streek. Volgens de politie verzette Gaston Domi nici zich, toen men hém kwam halen. Ook Dit nieuwe apparaat zal derhalve voor alsnog van bijzonder groot belang blij ken te zijn voor het Oosten en Zuiden des lands omdat in die gebieden de Duit se zender Langenberg en de programma's van de Belgische zenders kunnen worden ontvangen. Wat België betreft is de actieradius op het ogenblik nog zeer ge ring, omdat de zenders in Brussel slechts een kleine capaciteit hebben, maar zodra de sterkere zenders o.a. in Antwerpen gereed zullen zijn, zal een zekere ont vangstmogelijkheid bestaan in het ge bied tot en met de Zuidhollandse eilan den, Rotterdam, Gorkum, Den Bosch en Zuid-Limburg. Men mag bovendien op vele andere punten van ons land een re delijke ontvangst verwachten. Het nieuwe toestel schept de mogelijk heid om via een knopomdraai op vier verschillende televisiesystemen, zowel op de 625 als op de 819 beeldlijnen in te schakelen. Verder is het mogelijk naast de zender Lopik en Eindhoven ook de programma's van Brussel-Waals en Brus sel-Vlaams, Langenberg, Parijs en Lille te ontvangen, indien men binnen het be reik dezer zenders woont. Het toestel heeft behalve de vier standaardenknop nog verschillende andere eigenschappen, welke als moderne snufjes voor een t. v.-ontvanger mogen worden gezien. Het beschikt over een kiezer voor twaalf kanalen, hetgeen belangrijk is met de komst van mogelijke nieuwe stations die dan ook ontvangen kunnen worden. Het scherm is groot, en bezit 43 cm. beeldbuizen met een scherp en contrast rijk beeld, dat met de inbouw van een had hfl zijn hónden op dé pólitfeman7er) vliegwiel-synchronisatie bijzonder rustig afgestuurd Te middernacht begon de con- en stabiel is. De bediening is Ultd^st een frontatie van de vader met zijn zoons. De voudig gehouden. Dit nieuwe apparaat, oude Dominici had Zaterdagmorgen vroegdat spoedig op de markt zal verschijne nog geen bekentenis afgelegd. -zal 1350 gulden kosten. (Van onze Haagse redactie) „Zowel in de JJnic van Zuid-Afrika als in Rhodesia liggen voor Nederland vele kansen. Dat geldt zowel voor onder nemingen, die handel willen drijven of investeren, als voor immigranten. Alleen: de voorlichting laat wederzijds veel te wensen over. Ze is niet realistisch maar traditioneel en sentimenteel". Dit is de indruk, die de regerings-commissaris voor de Emigratie, mr ir B. W. Haveman, heeft overgehouden van een recente reis naar het Afrikaanse rontinent. De Nederlandse emigrant moet beseffen dat hij naar een land gaat ,dat een geheel eigen zelfstandige ontwikkeling heeft doorgemaakt. De onjuiste voorlichting heert tot gevolg gehad, dat velen menen in een „Nederlandse omgeving terecht te komen. Ook bij de Afrikanen heersen er hieromtrent misverstanden In die zin dan, dat zij menen dat in Nederland volbloed Afrikanen scheep gaan. Dat geeft bij de ontmoeting aanleiding tot veel teleurstel lingen. Gaat men echter van de gedachte uit naar een volkomen vreemd land te roxzen dan worden meevallers geboekt, dank zij het vele gemeenschappelijke. Ne derlandse immigranten voelen zich in het algemeen in een jaar of drie volkomen thuis. Maar ook hier geldt dat men er zender kennis van de Engelse taal niet komt- Stormachtige ontplooiing Zuid-Afrika beleeft in vele streken een periode van stormachtige ontplooiing. In het Van der Bijlpark bijvoorbeeld, op de grens van Transvaal en Oranje Vrijstaat, worden fabrieken aan de lopende band opgericht en nieuwe goudmijnen geopend De plaatsjes Virginia en Welkom, die in 1946 nog tot de gehuchten gerekend moesten worden, zullen over enige jaren respectievelijk 140.000 en 200.000 inwoners tellen. De lonen en arbeidsvoorwaarden zijn er mits men een vak verstaat prima. Een geschoolde metaalarbeider verdient daar 80 (ruim 800) per maand en woont vaak in een groot huis voor een huur van niet meer dan 5 (ruim 50). Dank zij subsidie. Vakbekwaamheid is echter een eerste eis. De vakverenigingen stellen zeer hoge eisen Want vóór alles willen ze voor komen, dat er weer een probleem van „arme blanken" ontstaat. De Nederlanders zijn graag geziene immigranten en tot op het hoogste niveau is mr Haveman ver zekerd dat men niet het minste bezwaar heelt, indien Nederland zijn economische activiteit ook anderzins uitbreidt. Het be zoek van dr Drees heeft naar -zijn oordeel in alle lagen van de bevolking grote weer klank gevonden en onze goodwill versterkt Grote toekomst Naar de mening van mr Haveman heeft Zuid-Afrika een grote economische toe komst. Er wordt enorm geïndustrialiseerd. Het voordeel is, wanneer men naar nieuw ontwikkelde gebieden gaat. dat men dan allen Nederlander of Afrikaan immi grant is. De Nederlander komt in zo'n ge val niet in een gezeten samenleving, waar in h\j zich een plaats moet veroveren. Voor boeren zijn de kansen evenwel ge ring, ook al in verband met het grote kapitaal 25.000 tot 40.000 dat nodig is om een agrarisch bedrijf op te zetten. Voor landbouwtechnici daarentegen liggen er wel goede mogelijkheden." Voor Zuid- Afrika is thans geen werkgeversverklaring meer nodig, hetgeen vroeger een grote handicap was. Met de Zuidafrikaanse re gering is overeengekomen nauw samen te werken om een betere voorlichting tot stand te brengen. In Rhodesië wonen pas 200.000 blanken. Dat beperkt natuurlijk de jaarlijkse op namecapaciteit. Er komen vele ertsen en mineralen voor en ook de tabakscultuur is belangrijk. 'Vele Nederlandse onderne mingen hebben daar een werkterrein ge vonden. Maar er liggen, naar de stelliga overtuiging van mr Haveman, nog talloze mogelijkheden braak. Wanneer per 1 Januari de federale republiek een feit ge worden is zal ook een immigratieschema worden opgesteld. Thans werken er 600 Nederlanders in Rhodesië, die het prac tisch allen zeer goed gaat. Alleen een gelukkig klein aantal Nederlanders, werkzaam bij de spoorwegen, heeft het nogal bont gemaakt. Zo zelfs dat enigen teruggestuurd zijn terwijl anderen nog door de politie gezocht worden. Dat dit de Nederlandse zaak geen goed doet moge blijken uit het feit, dat de autoritei ten de immigratie van Nederlanders tijde lijk hebben stopgezet. Overigens: juist de spoorwegen bieden een kans de enige aan ongeschoolden, omdat zij zelf het personeel een opleiding geven. Datzelfde geldt in Zuid-Afrika voor de goudmijnen. Dat is in de Unie de enige mogelijkheid voor adspïrant-emigranten, die geen vak kennis bezitten. Premier Laniel is vanavond tot een accoord met de voormalige Gaullisten ge komen, waardoor hjj een kabinetscrisis over de komende Bermuda-conferentie heeft afgewend. De vjjf Gaullistische ministers in zijn kabinet verklaarden zich bereid aan te blijven, nadat Laniel bc -4, dat hij zich niet zou binden op Berm 1 of op de conferentie van zes landen, die 26 No vember in Den Haag gehouden wordt. Op haar beurt heeft 3e Gaullistische frac tie in de Nationale Ver- "■'ring beloofd zich niet te zullen verzetten tegen het debat over Europese zaken, dat voor 17 November is vastgesteld. In de derde week van Dece~>her wordt een presidentsverkiezing gehouden en de regering-Laniel treedt automatisch af. wanneer de nieuwe president in functie treedt. De voorzit! van de r"-""istische frac tie, Chaban Delmas, verklaarde tegenover de pers „Wij kunnen niet toer-' dat een zakenkabinet een bespring op lange termijn neemt". Door LanieI's belofte aan de Gaullisten Is de bezorgdheid weggenomen over mo gelijke beloften betreffende E. D G.- verdrag, die de volgende regering niet zou kunnen nakomen. Zij he'-" tevens het debat van volgende week mogelijk ge maakt. dat de eerste uitgebreide bespre king over buitenlandse zaken in de Na tionale Vergadering is sinds Februari van het vorige jaar. Krachtens een besluit van het Ministerie van Oorlog zullen 60.000 mili en met de feestdagen in December de kazerne moeten blijven. Dit betekent dat „J.000 jonge n.cnsen c bij uitstek h iselijke fees ten van St Nicolaas ei niet thuis kunnen vieren. Katholiek Thuis' mt acht het een plicht iets voor deze soldaten te doen. Om de grote som geld, die daarvoor nodig is, bijeen te kriigen 'iet Za' :r- dag een steunbonactie begi-nen te organi seren. De komende dagen zullen de Thuisfror -'delinpo-- f,11- katholieke ge- zinr in den lande -'-en e. 'n steun- bon in waarde variërend van -artje tot een gulden aanbieden. Het besluit tot deze actie werd <rr mmen omdat de kas van Katholiek uisf ->ot leeg 's. De gc -eldige resultate.. van de ver pleegster- en so ze zo mer zijn als s- --uw voor d- verdwe nen. daar Katholiek Thuisfront grote ka pitalen heeft geï"--™stee'-4 vim 3 bouw van ïolieke mftainp m^-Uzen. Het be sluit van het Ministerie'ng kwam onverwacht en dit houdt in. dat ook Ka tholiek Thuisfront voor een '-te uitgave komt te staan, van naar beschei den schatting 90.000 gulden. De arts O. uit Berkel (Z.H 1 dt» nu reeds sedert maanden is gedetieeer^ ajs ver_ dacht zijn vrouw te hebben v— is van h:t huis van bewar-'-,g te Den Haag overgebracht naar de marechaussée- kazerne aldaar. De rechtbar' ->ft daar toe opdracht gegeven op verzoek van de officier van Justitie. Zulkg zou zijn gebeurd om ever ele contacten, welke verd. in het hu'e van be waring zou kunnen hebben, onmogelijk te maken. Mr Huygens, de verded-'<*er van O., ont kende tegenover ons echter met alle na druk het bestaan van zulk cor'acten. Het geruch4 als zou be4 kort- leden ge produceerde bewijsstuk, dat een nieuw onderzoek ten gevolge heeft chad (een brief van mevr. O.) door een medegedeti neerde zijn vervaardigd, kwalificeerde mr Huygens als „onzin".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1