Haarlemse K.A.B. sticht Gezinszorgfonds eigen Sovjets hameren op Vijf-thema het „Grote Wederom Bredase vluchteling gegrepen Na verhoor van ruim 40 uren Gaston Dominici geeft eindelijk zijn misdaad toe menselijke verhoudingen en leiding geven St. Willibrordkapel in Haarlems Kathedraal MGR J. HUIBERS 78 JAAR Willibrordskapel was prachtcadeau der Haarlemse KAB Bestuursvoorstel inzake verminderde afdracht verworpen Twee mensen onder zand bedolven Maandag 16 November 1953 v. weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Begroting aanvankelijk weggestemd Begrip voor andere groepen Malik: Sovjet Unie deed veel concessies Als tuinmansknecht in Aken ondergedoken Internationah Studioconferentie JV.E.H. „Je hebt gewonnen, jongeman" Geschenk der Diocesane K.A.B. aan jarige Bisschop Overleg over „het" indexcijfer Wij zitten, aldus de heer Kortink, aan het minimum en naar onze piening zal 'bij een stijgende welvaart ook het minimum-loon omboog gebracht moeten worden, omdat de toestand in de betrokken gezinnen onhoudbaar is. Katholieke eenheid Kernen bij massa-beweging Moeilijkheden over contributie afdracht Zonderlinge figuur De lezing van de moordenaar Westelijk antwoord op komst Stichting van de Arbeid praat met ministers Geschenk van arbeiders gezinnen Samenwerken met midden standers De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: zwaar bewolkt met enkele verspreide opkla ringen en plaatselijk nevel of mist. Overwegend droog. Dezelfde temperatuur als vandaag of iets lager. Weinig wind. Dinsdag 17 November: Zon op 8.03 uur, onder 16.47 uur. Maan op 14.39 uur. onder 3.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Meer loon zonder prijsverhogen speciale verslaggever) <S (Van onze sr. „Wij zijn niet gerust over wat er met de prijzen zal gaan gebeuren en spreken nu reeds het vertrouwen uit in bet Verbondsbestuur ,dat bet de wegen zal vinden en wij zijn biervan reeds oveituigd, om de dooi- berekening van de loonsverhoging in de prijzen niet in bet nadeel van degenen 0m te doen slaan, die bij deze gehele affaire betrokkeii zijn. Wij blijven Vasthouden aan onze stelling, dat bet niet verantwoord is, om boe dan ook, toch nog op een of andere wijze een reële loonsverlaging te moeten incasseren. Zo sprak Zaterdag in zijn openingsrede op de Bondsraadsvergadering van de K.A.B. in het bisdom Haarlem te Haarlem de voorzitter, de heer Job. Kortink, Den Haag. .11 Met de motie-Romme inzake de vrijere loonvorming ging de lieer Kortink accoord, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat vrijere loonvorming piet vrijere loonvorming naar beneden zal inhouden. De heer Steinmetz uit Amsterdam noemde het voorstel funest voor alle af delingen en ging in op de afdracht door en aan het Verbond, waarbij het z.i. on juist is, dat de afdracht aan het Verbond door de vakbonden aan een vast bedrag gekoppeld is. Het moest zo zijn, dat het Verbond een bepaald percentage ont vangt van de contributies, die de Vak bonden innen. Er moet een eerlijke ver deling van de lasten zijn in redelijke ver houding tot de diocesane apparatuur en de afdelingen. Van meerdere zijden werd er op ge wezen, dat het werk van de afdelingen nu onmogelijk gemaakt zou worden, ter wijl de beweging toch is, wat zij plaatse lijk is. Geadviseerd werd, o.a. door Den Haag om eens met het Verbonds bestuur te gaan praten teneinde uit de moeilijk heden te komen. Het voorstel was immers nodig, zoals de penningmeester, de heer L. Jaarsveld uiteenzette, om het tekort op de begro ting van 13.000, dat niet door uitbreiding van het werk was ontstaan, weg te werken. Er is echter al eens met de penning meester van het Verbond gepraat en het is gewenst, dat het hele contributievraag- stuk eens bezien wordt, maar daarmee is het probleem van vandaag niet opgelost. De heer Jaarsveld betreurde het, dat tegenstellingen waren gemaakt, omdat het om werk gaat, dat gezamenlijk ge daan wordt en niet alleen door de afde lingen of alleen door de bond. waarvoor een tien minuten werd gepau zeerd, wel genoodzaakt, omdat de verga dering eerst de begroting, gekoppeld aan het voorstel tot verlaging van de af dracht met een halve cent, verworpen had met "59.910. tegen 22.350 stemmen. Het bestuur zal nader bekijken hoe het tekort verder gedekt moet worden. De vergadering heeft na enige discus sie besloten tot oprichting van een Gezinszorgfonds in liet bisdom ten be hoeve van de leden en hun gezinnen, aan welk fonds echter ook niet-K.A.B.-Iedcn kunnen deelnemen. In haar rapport was een daartoe inge stelde commissie tot de eenstemmige conclusie gekomen, dat aan een eigei fonds de voorkeur moest worden ge geven boven het vlak van de Raad van Overleg. Men achtte de werkingssfeer onder de eigen gezinnen breed genoeg voor een verantwoorde opzet, te meer daar ook de leden van de K.A.V. kunnen deelnemen. De behoefte aan een fonds bij de andere standen (uitgezonderd de kleine middenstand) achtte men niet in belangrijke mate aanwezig. Vóór de vergadering begon woonden de afgevaardigeden Zaterdagmorgen de eerste H. Mis bij, die Plebaan H. Agterof in de door de K.A.B. geschonken St Wil- librorduskapel in de Kathedraal opdroeg. Overigens vragen wij, zo ging spr. voort, van enze mensen ook enig begrip voor de moeilijkheden, die aan deze zaken voor anderen vastzitten. Wij moeten eerlijk toegeven, dat er ook bij anderen en an dere groepen uit ons maatschappelijk leven zorgen en moeilijkheden zijn. Zorgen en moeilijkheden b.v. bij de groep kleine zelfstandigen, die wij zonder meer niet mogen wegschuiven. Ook al is het zo, dat W'J oog lang niet zijn, waar wij wezen moeten, toch moeten wij daarvoor aan dacht hebben. Wij zijn er niet alleen. De heer Kortink zei niet aan de indruk te ontkomen, dat de groei van de P.B.O- in sommige kringen op zijn zachtst gezegd „niet bespoedigd", om niet te zeggen „tegengehouden" wordt. Wel is er een groot begrip bij de katholieke en de chris telijke werkgevers, maar wat de rest be treft, is er het gevoel, dat de grote zin voor erkenning en recht, toch wel eniger mate geslonken is, of er nooit geweest is en men gedaan heeft alsof. Beklemtoond werd de noodzakelijkheid, dat alle katholieke, sociale en culturele organisaties van het bisdom hun krachten samenbundelen. De eenheid in het katho lieke kamp krijgt af en toe hier en daar wel eens een deuk, aldus de voorzitter, maar dat het een belangrijk goed is, daar zijn wij allen van overtuigd. De eenheid van de sociale organisaties is ook de onderbouw van de katholieke een heid, die nodig is in elk opzicht, maar bovenal in politiek opzicht. Laten wij hiertoe in ieder geval geen sta-in-de-weg zijn. Laten wij begrip tonen voor elkaar en helpen wij in ieder geval mede om in plaatselijk en diocesaan vlak die eenheid te behouden en te versterken, allereerst door de plaatselijke Raden van Overleg. Ook als katholieke arbeiders moeten wij onze krachten geven aan onze eigen KVP. Aan Rotterdam werd een compliment gebracht voor haar grootscheepse propa- ganda-actie. Gewezen werd op de nieuwe vorm van zielzorg door het Bedrijfsapostolaat, waar bij dank werd betuigd aan aalmoezenier geraets voor hetgeen hij in het bijzonder jn het Hoogovengebied doet. Vreugde is er over de grote belangstel ling voor het ontwikkelingswerk, in de vorm van cursussen als de 3-jarige school en de eenvoudige cursussen. Zestien 3- jarige scholen met een totaal van 400 leer lingen draaien volop. Een twintigtal een vormige cursussen staan op stapel met ongeveer 400 leerlingen. In dit opzicht slaat de Haarlemse bond een heel goed figuur, ook t.o-v. de andere diocesane bon den. De kadervorming, die steeds meer in gang vindt wenste de heer Korünk nog systematischer en methodischer opgezet Bij het massaler worden van de beweging past een steeds betere opbouw van ker nen. Het geldt voor het platteland, maar liee' bijzonder voor de nog steeds groeien_ de steden met hun duizenden en duizen- den inwoners en de daarnaast nieu»v groeiende industriegebieden rond de Ij- mond en Vlaardingen. De voorzitter richtte een bijzonder De H. Vader zal, naar verwacht wordt, Zaterdag 28 November van zijn zomerre sidentie te Castel Gandolfo terugkeren naar Vaticaanstad Dezelfde avond gaat de H. Vader in 'n retraite, die een week zal duren en waaraan ook de Kardinalen te Rome en de leden van de Pauselijke hof- houding zullen deelnemen. woord van welkom tot de oud-voorzitter, de heer J. v. d. Akker, die het verbonds- bestuur vertegenwoordigde en de heer J. Zwanikken, voorzitter van de Utrechtse Bond Met' enige waarderende woorden herdacht hij de plotseling overleden heer G. de Zwart uit Den Haag, oud-bestuurs lid van de bond. Tn verband met het teruglopen van de belangstelling voor de Credo Pugno-clubs wees pater Engelbertus O.F.M. Cap. op de taak van de standsorganisaties om mee te helpen aan de kerstening van ons land- In de Credo Pugno-clubs, waarmee de plaatselijke besturen meer contact moeten hebben, worden de leden voor het sociaal apostolaat geschoold. De aftredende bestuursleden, de heren A. J M. Angenent, Haarlem, W. v. Bergen Henegouwen, Poeldijk en E. P. Clijnk, Zaandam, werden, daar geen tegencandi- daten ingediend waren, herkozen. Ook de voorzitter, de heer J Kortink, die aanvankelijk stemming wenste, werd bij acclamatie herkozen. Bij de bespreking van het bestuursbe leid herinnerde Rotterdam aan de toezeg ging vorig jaar door de voorzitter gedaan om meer contact met de afdelingen in de grotere steden te onderhouden. Het bestuur heeft zich daarover in het afgelopen jaar beraden, maar enige wij ziging van de structuur is wel nodig. Zeer breedvoerig is van gedachten ge wisseld over de begroting in verband met het voorstel van het bestuur om de wekelijkse afdracht aan de afdelingen over de gehele linie met een halve cent te verlagen. Vele afdelingen waren het daarmee niet eens, o.a. Rotterdam, voor welke afdeling zulks een schadepost van 3000 zou betekenen. Een voorstel, dat de heer Steinmetz indiende, om de afdracht met een Vi cent te verlagen, kon aanvankelijk geen genade bij de penningmeester vinden, doch de zonderlinge figuur deed zich voor, dat hij later dit voorstel zelf aan de vergadering voorlegde en het toen te gelijk met de begroting zonder stemming werd goedgekeurd. Daartoe zag hij zich na enig beraad in het hoofdbestuur, 1 Z. ff. Exc. mgr Huibers, die gisteren 18 jaar werd, woonde in het Concertgebouw te Haarlem de bondsraadsvergadering van de diocesane K.A.B. bij. Bij zijn bin nentreden werd Haarlems bisschop luide toegejuicht. Na Molotof's verrassende, maar wenig nieuws brengende persconferentie op Vrij dag jJ> wordt van Sovjet-zijde in allerlei Van de zeven oorlogsmisdadigers, die verleden jaar Kerstmis uit de strafgevan genis te Breda zijn ontvlucht, is er thans nog maar één in vrijheid. Vijf zijn er al geruime tijd geleden gearresteerd en Za terdag is in Aken A. Tousseul als zesde geknipt. De man werd herkend door een Neder lander toen hij met andere arbeiders bezig was een vrachtauto te lossen. Bedoelde Nederlander waarschuwde de Duitse autoriteiten, waarop Tousseul tegen wie nog steeds een arrestatiebevel van de Westduitse federale politie liep, werd aan gehouden. Het bleek, dat hij als tuin- mans knecht in een voorstad van Aken was ondergedoken. Tousseul, die wegens pogingen tot doodslag en mishandeling van gevange nen in concentratiekampen in Nederland tot levenslange gevangenisstraf is ver oordeeld, is Zaterdagochtend voor het Amtsgericht in Aken geleid, dat zijn voorlopige hechtenis beval. De Nederlandse ambassadeur te Bonn heeft namens de Nederlandse regering zijn uitlevering gevraagd. Kort na zijn ontsnapping heeft Tous seul opzien verwekt door in hej; gebouw van de Westduitse Bondsdag te verschij nen. Hij werd daar ontvangen door het liberale bondsdaglid Mende, een voorma lige Duitse officier, die zich vooral met eerherstel van veroordeelde Duitse sol daten bezig houdt. Thans is van de zeven vluchtelingen alleen nog Borgers niet in handen van de politie. Slechts een van hen, Faber, is tot dusverre door het ingrijpen van de Britse bezettingsautoriteiten naar Neder land teruggebracht. De overigen blijven in voorlopige uitleveringshechtenis, tot dat de bevoegde gerechten zullen hebben beslist of zij volgens de Duitse wet recht op asyl als politieke vluchteling kunnen doen gelden. Zij wezen Het verhoor van de oude Dominici kende verschillende dramatische hoogte punten. De moordenaar bleef hardnekkig ontkennen. „Nooit", getuigde inspecteur Harzig na afloop, „heb ik van mijn dertig dienstjaren zo'n afschuwelijk personage ontmoet als de oude Dominici". „Je bent de moordenaar", herhaalde honderdmaal inspecteur Sebeille tegen- ver de oude man. „Ontkennen baat im- De internationale studieconferentie over „Het evenwichtjussen centralisatie en decentralisatie van het leiding geven", die ter gelegenheid van het veertigjarig' be staan van de Nederlandse Economische Hogeschool is gehouden, is Zaterdagmid- dag besloten met beschouwingen over de menselijke zijde van dit vraagstuk. Dr Lippiu, die aan de universiteit van Michigan (V.S.) studies maakt op het. ter- rein van menselijke verhoudingen binnen groepen, gaf een overzicht van de ver schillende wijzen, waarop leiding kan wor den uitgeoefend en de gevolgen daarvan op de voldoening, die de mensen in hun arbeid vinden en via deze o m. op de pro ductiviteit. Hij schetste hoe de door hem gepropageerde democratische leiding zien gedraagt. Dt heer Ouweleen, psychologisch advi seur van de P.T.T., wees er vervolgens op, ®at het voor de conferentie gestelde pro- eem enerzijds is benaderd op een wijze, wpt sterk onder invloed van de natuur- ,en®chappelijke methoden staat met de uauruk op de structuur en anderzijds vanuit de gedachtenwereld van de sociale wetenschappen, waarbij vooral het belang van de geestesverhouding naar voren is gebracht. Zowel de heer Ouweleen ^drNucht Tijssen, directeur van "waarschuwden scneelsbeleid' te Hengelo, waarschuwden er Lv m de rede van dr Llppuvoorde nadruk niet te eenzijdig op de g ding te leggen. In de structuur, Nucht Tijssen, kunnen al potentie P ningen besloten zitten, onnodig gr°t die, welke het leven nu eenmaal on - mijdelijk meebrengt. Daarin schuilt dan ae oorzaak van een deel van de wrijvingen in ae organisatie, aldus spreker. De heer Ouweleen meende, dat tussen de twee genoemde benaderingswijzen van het probleem een brug zou worden gesla gen, wanneer de aandacht zou worden ge richt op het proces van veranderingen, waardoor decentralisatie verwerkelijkt wordt. Een nieuwe structuur zal een ge wijzigde houding van de leiders vereisen, zo besloot hij. Ruim 40 uur is de oude taaie Gaston Dominici aan één stuk verlioord. Toen pas capituleerde hij voor de overmacht van de zich opstapelende feiten en gaf hij toe de moordenaar te zijn van Sir Jack Drummond, diens vrouw Lady Ann en hun 10-jarig dochtertje Elizabeth. Het spervuur van vragen was Vrijdagmiddag laat begonnen. Zondagmorgen pas zeide Gaston Dominici tot de 46-jarige politie-inspecteur Sebeille, die vijftien maanden lang deze zaak heeft onderzocht: „Je hebt gewonnen, jongeman." mers niet. We hebben de bewijzen". Daar op volgde steeds het antwoord: „Ik zeg toch: ik heb niets gezien!" Inspecteur Sebeille besloot Zaterdag middag tenslotte tot een confrontatie van de vader met zijn zoons. Hij had dit willen vermijden, deels om redenen van piëteit, deels ook omdat de oude boer van de „Grand Ferme die als een abso lute heerser over zijn bezittingen en de bewoners van de boerderij heerste, zo'n krachtige invloed op de beide mannen had, dat men vreesde voor een intrekking van de reeds gedane verklaringen. Men zegt, dat de volwassen kinderen niet aan tafel mochten spreken als de vader geen toestemming gaf! Wat er zich precies in de kamer van verhoor in het gerechts gebouw van Digne heeft afgespeeld is niet bekend. Wel is verklaard, dat Gaston razend was bij het zien van zijn zonen en dat hij er zelfs niet voor terugschrok om Gustave Dominici als vermoedelijk dader aan te wijzen. „Hij aast op de erfenis", zei hij met verachting. Maar hij bekende niet. Drei gementen met de gevangenis wees hij spottend af: „Daar lach ik om, op mijn leeftijd. Ik heb alleen maar behoefte aan tabak en rode wijn. En daar zal het me niet aan ontbreken, want ik heb veel geld", zei hij. Zaterdagmorgen had inspecteur Sebeil le, terwijl Gaston werd verhoord, een be zoek gebracht op de boerderij, waar hij en zijn mannen door de 75-jarige vrouw van Gaston en de dochters met stenen werden bekogeld. De vrouwen waren vreselijk opgewonden en vroegen waar de oude Gaston was. „Hij is geen moor denaar", werd er gegild. Sebeille besloot eerst versterkingen te laten komen en ging er toen pas toe over om Gustave en later Clovis Dominici de plaats te laten vonden, placht te bewaren, dezelfde plaats aan. Daarn ging Sebeille terug naar Digne om zelf hef verhoor weer voort te zetten en besloot hij tot bovengenoemde con frontatie. De oude Dominici begon eerst Zondagochtend vroeg te wankelen in zijn ontkenning. Een nieuwe getuige-verkla- ring van een niet nader genoemd familie lid schijnt daarbij van beslissende beteke nis geweest te zijn. De lezing, die de moordenaar van de tragische nacht van 3 op 4 Augustus 1952 gaf, is de volgende: Hij was de bewuste avond gewapend op zoek naar een scha delijk dier, dat verwoestingen aanrichtte op zijn land, toen opeens zijn aandacht werd getrokken door een vrouw, die zich in het maanlicht bezig was uit te kleden. Dat gebeurde op zijn terrein. Hij is toen op het kamp van de Drummonds afge komen, waar naar het schijnt, Sir Jack Drummond hem heeft gesommeerd zijn familie met rust te laten. Volgens Gaston duurde de woordentwist maar kort. Hij verklaarde niet te hebben verstaan wat Sir Jack hem toeriep, maar razend te zijn geworden omdat men hem wenste te be letten zijn eigen grond te betreden. Hij had zijn karabijn gegrepen, zo zegt hij, omdat Drummond hem dreigde aan te vallen. Hij had op de benen gemikt, maar Drummond kreeg het schot in de borst en stortte neer. Toen Lady Ann om hulp begon te schreeuwen schoot hij ook haar neer. Het kleine meisje Elizabeth vlucht te huilend weg, maar hij rendè haar ach terna om geen getuigen van zijn daad meer in leven te hebben. Toen het kind in het nauw gedreven werd bleef het staan en smeekte om genade, een eerder gelost schot had haar slechts geschampt en zijn kogels waren op. Hij heeft het meis je toen met de kolf van zijn wapen neer geslagen en de karabijn in de rivier ge gooid. Toen hij thuiskwam moet hij tot zijn huisgenoten gezegd hebben: „De eerste die een mond ópen doet, sla ik de hersens in". De politie is nog niet helemaal van de waarheid van dit relaas overtuigd. Men vraagt zich af, of de oude Gaston wel alleen was bij deze worsteling en wat Gustave dan bij herhaling bij de lijken van de Drummonds is gaan uitvoeren. Vandaag wordt Gaston Dominici offi cieel in staat van beschuldiging gesteld Hij bracht de Zondagnacht in 't gerechts gebouw te Digne door. Hij at met smaak, dronk een goed glas wijn en maakte nog grapjes tegen zijn bewakers. Gustave en Clovis Dominici mochten naar hun huizen terugkeren. Vandaag ook wordt, in aan- wezigheid van de moordenaar en diens aanwijzen waar de oude het wapen, familieleden, een reconstructie beproefd waarmee de moord gepleegd is en dat in van de misdaad, op de plaats waar het een nabijgelegen riviertje werd terugge-1 drama zich heeft afgespeeld. toonaarden op een conferentie der Grote Vijf, waarbij communistisch China, aan gedrongen. Zo schreef de „Pravda", het dagblad der Sovjetrussische communisti sche partij, dat de Sovjet-Unie een bij eenkomst der ministers van buitenlandse zaken wenst „om de spanning in de inter nationale betrekkingen te verminderen". Het blad meent dat dit onderwerp behoort tot „de hoofdvraagstukken van onze tijd". De officiële „Izvestia" zegt in een com mentaar op Molotof's verklaring, dat en kele buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers „hebben gepoogd deze ver wrongen weer te geven" en. komt dan ook met het Vijf mogendheden-voorstel aandra gen* De Sovjet-vertegenwoordiger in de po litieke Commissie der V.N., Jacob Malik herhaalde Zaterdag op zijn beurt het voor stel voor een bespreking door vertegen woordigers der Grote Vijf. Hij deed dit tij dens het debat over een voorgestelde ont- wapenings-resolutie. Malik verklaarde, dat het doen ophou den van de bewapeningswedloop het be langrijkste en dringendste vraagstuk was, waarmede de volken der wereld te maken hadden. „Een vermindering der bewape- j ning moet noodzakelijkerwijs gepaard gaan met een verbod op het gebruik van alle wapens tot algehele vernietiging, zo als atoom- en waterstofbommen", zeide hij. Malik meende, dat de Sovjet-Unie reeds „zeer veel concessies heeft ge daan, om het gemakkelijker te maken een basis voor besprekingen van hét ontwapeningsvraagstuk te vinden". Hij voegde hieraan toe: „doch de V.S. en hun bondgenoten zijn, na zich in 1946 te hebben uitgesproken voor een verbod op bewapening door nationale staten, op hun schreden teruggekeerd. Nu zijn zij bevreesd voor het woord „verbod" en zij proberen dit met alle geweld uit de ont wapeningsresoluties der Algemene Verga dering te houden. Bij de thans gevolgde werkwijze is er geen sprake van dat een gemeenschappe lijke basis van uitgang kan worden gevon den, omdat de ontwapeningscommissie m een verkeerde richting wordt geleid", be weerde Malik. Nadat Malik was uitgesproken werd be sloten de ziting der politieke commissie tot Maandag a.s. te verdagen. In de tus sentijd zal worden gepoogd tot een voor Oost en West aanvaardbare formulering van een resolutie te komen, waarin op nieuw een beroep op de statenleden der Verenigde Naties wordt gedaan zich in te spannen om een oplossing voor het vraag stuk der ontwapening te vinden. Het initiatief tot het verdagingsbesluit werd genomen door de Indische vertegen woordiger Menon, die thans poogt een be middelende rol te spelen. Hij beraadslaag de in dit verband langdurig met Malik en andere leden der Sovjet-delegatie. In diplomatieke kringen in Londen is Zondag verklaard, dat Groot Brittannië, Frankrijk en de V.S. deze week de Sovjet- Unie in een nota zullen meedelen, dat zij bereid zijn tot een conferentie van minis ters van buitenlandse zaken over Duits land, zodra de Sovjet-Unie haar voor waarden voor een dergelijke conferentie intrekt. Deze nota, waarover de Westelijke des kundigen in Parijs zo goed als overeen stemming zouden hebben bereikt, zal niet worden beïnvloed door de recente pers conferentie van Molotof, de Sovjet-minis ter van buitenlandse zaken, waarop deze volgens Westelijke waarnemers trachtte de ongunstige reactie van het Westen op de jongste Sovjet-nota weg te nemen, aldus deze kringen- Woordvoerders van de drie westelijke regeringen hebben reeds, zoals gemeld, Molotof's uitlatingen op deze pers conferentie verworpen. Men verwacht, dat de nieuwe Weste lijke nota een einde zal maken aan de nut teloos geachte diplomatieke nota-wisseling Bjj de zandafgraving in de duinen te Hargen (gem. Schoorl) heeft zich Zaterdag een ongeluk voorgedaan, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde, toen men bezig was een door de afgraving onstaan gat in de voet van het duin vlag te maken. Daar bij werd de 59-jarige werkbaas A. Delver uit Groet door een plotseling neerstorten de massa zand bedolven. De 17-jarige N. de Vet uit Warmenhuizen, die zag wat er gebeurde, snelde zijn baas te hulp maar toen hij met het uitgraven wilde beginnen, kwam hij op zijn beurt onder een nieuwe zandlawine terecht. Mede-arbeiders hebben toen met man en macht gegraven om de twee slachtoffers te redden maar alles was vergeefs. Toen zij hen uit de zandmassa bevrijdden gaven zij reeds geen tekenen van leven meer en hoewel men nog hardnekkig pogingen in tussen Oost en West over Duitsland en het werk heeft gesteld om door kunstma- wereldaangelegenheden, die gaande is se- tige ademhaling de levensgeesten weer op dert Mei 1952. J te wekken, het mocht niet baten. Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft Zaterdag in Amsterdam een bespreking plaats gehad tussen het bestuur dier stichting en de ministers Zijlstra en Suurhoff en staatssecretaris Van Rhijn. De Stichting had gevraagd om nadere ophel dering omtrent de gang van zaken bij en de juistheid' van de berekening, welke in zake de stijging der prijzen voor het ge- zinsverbruik door het Centraal Bureau voor de Statistiek is verricht. Verwacht wordt, dat deze besprekingen binnenkort zullen worden voortgezet. (Van onze verslaggever) Op de verjaardag van mgr Huibers vond gisteren te Haarlem de overdracht plaats van de Sint Willibrordkapel in de Ka thedraal, die de leden van de K.A.B. in het diocees Haarlem hun bisschop hebben geschonken. In tegenwoordigheid van bur gemeester Cremers van Haarlem, van de ken Kuilman, plebaan Agterof en rector Kraakman, bondsadviseur, werd tijdens een stijlvolle bijeenkomst in de grote zaal van het Concertgebouw de overdracht ver richt. Toen de 78-jarige bisschop de zaal bin nentrad, werd een spontaan „Lang zal hij leven", ingezet, dat al spoedig door alle aanwezigen werd overgenomen, waarbij de strijkers van het Noord Hollands Philhar- monisch Orkest zich aansloten. De bondsvoorzitter J. Kortink wenste de bisschop nog eens met enkele hartelijke woorden geluk met zijn verjaardag en me moreerde hoe jaren geleden, nog door de Katholieke Volksbond, de belofte werd ge daan om de Haarlemse kathedraal te hel pen afbouwen. Hoewel een van de grootste zorgen van de bisschop van Haarlem is de kerkbouw in zijn diocees, ondervond het initiatief van de K.A.B.-ers om een kapel te bouwen in de krans van de alta ren, die in de kathedraal rondom het hoogaltaar staan, alle sympathie en begrip bij mgr Huibers. De voorzitter van de Kapelcommissie, de heer v. d. Veld, wees er in zijn toelichtend woord op, dat de Sint Willibrordkapel een geschenk is van de gezinnen van de katho lieke arbeiders in het bisdom Haarlem. Tijdens een bondsvergadering in het jaar 1952 werd de belofte gedaan de kapel zo spoedig mogelijk af te bouwen. De waters nood bracht de werkzaamheden tot stil stand, maar thans kon spreker meedelen, dat het door de geldelijke bijdragen van de katholieke arbeiders mogelijk is geworden de kapel af te bouwen- (Van onze verslaggever). Gisteren heeft mgr J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, in zijn paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, een receptie gehouden ter gelegenheid van zijn 78ste verjaardag. Ondanks zijn hoge leeftijd, heeft mgr Huibers niet opgezien tegen de vermoeienis, die verbonden is aan zhlk een receptie en allen, zowel leken als priesters, die hem kwamen gelukwensen konden zich ervan overtuigen, dat mgr nog steeds de kracht heeft zich geheel te wijden aan de zware taak, die hem is op gelegd als bisschop van het Haarlemse diocees. Terwijl velen bloemen en telegram men hadden gezonden, hebben vele ande ren zich gisteren persoonlijk naar de bis schoppelijke residentie begeven om daar hun bisschop te complimenteren. Met de talrijke leken, kwamen ook veel priesters en kloosterlingen hun wensen aanbieden o.m de vicarissen van het bisdom, mgr J. Groot, deken Kuilman van Haarlem, de rector van het Augustinuscollege, dr M. van Straalen O.E.S.A., plebaan Agterof en vertegenwoordigers van het Wit-Gele Kruis, van de Kath, studenten en van verschillende religieuze instellingen en congregaties. In de middaguren bezocht de jarige bisschop de Haarlemse Concertzaal om daar persoonlijk het geschenk van de ka tholieke arbeiders in zijn diocees, de Sint Willibrorduskapel voor de kathe draal, in ontvangst te nemen. De architecten Evers en Sariemijn heb ben de leiding van het werk. terwijl de glazenier en schilder Meddens en de edel smid J. Noyons hun medewerking verle nen. De moeilijkheid, die de kunstenaars heb ben op te lossen, is het harde licht, dat door de ramen valt, waardoor het altaar voortdurend in tegenlicht komt te staan. Dit probleem is opgelost door het altaar te overbruggen met een baldakijn, waar door het licht wordt gedempt, dat door de gebrandschilderde ramen reeds een groot deel van zijn hardheid heeft ver loren. Op het altaar staat een zilveren nis met zilveren borstbeeld van Sint Willi— brord. De grote wandschilderingen stellen voor de landing van de heilige en het planten van het kruis op vreemde bodem en de pelgrimstocht van de patroon van Nederland naar Romt. Twaalf kleine schilderingen brengen bepaalde episoden uit het leven van St Willibord in beeld. De overdracht van de kapel vond plaats door het uitspreken van een opdracht in versvorm, die door het K.A.B.-lid Jan Mulder voor dit evenement was vervaar digd en die door hem werd voorgedragen. De bijdragen van de vrouwen van de K.A.B.-leden, borduurwerk en handge maakte paramenten, werden persoonlijk door de bisschop in ontvangst genomen. Mgr Huibers dankte geroerd voor alle bewijzen van aanhankelijkheid en de ge lukwensen, die hij had ontvangen. Hij wees op de grote apostolische taak, die voor de katholieke arbeiders is weggelegd en wekte allen vurig op dit apostolaat zo goed mogelijk te beoefenen, naar het gro te voorbeeld van Sint Willibrord. Hij zag de wil om dit te doen op prachtige wijze in symbool gebracht met dit nieuwe al taar. De bisschop wekte allen op zoveel moge lijk deel te nemen aan de vormingsclubs „Credo Pugno"- Wat de kernvorming in de grote bedrij ven betreft, merkte mgr op, dat deze ker nen ervoor moeten waken, dat de ont spanning, die door goedwillende directies aan de arbeiders wordt geboden, niet in strijd mag zijn met de katholieke levens beschouwing. Vanzelfsprekend noemde de bisschop het, dat de K.A.B. alles doet om de sociale positie van de leden te verbeteren. Maar het stemde hem tot grote voldoening en vreugde te hebben gelezen, dat er ook bij de arbeiders begrip is ontstaan voor de rechten en moeilijkheden van anderen en met name van de middenstanders. Het kan nooit een ideaal z\jn van de K.A.B. om de middenstand dood te drukken. Voordat de bisschop afscheid nam met het geven van zijn bisschoppelijke zegen, wekte hij de jeugd op, lid te worden van de Kajottersbeweging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1