„Cantemus Domino" vierde het 100-jarig bestaan Magistrale vertolking van de Mis van Morales De receptie BUTTERFLY, met solisten van wereldformaat eclame Circus Strassburger Boeiend duel tussen Excelsior en Laakkwartier Nieuws uit STAD EN OMTREK I ONZE JEUGD NAAR NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Maakt MAANDAG 16 NOVEMBER 1953 VAGINA 2 Met een brille ONGELUK BIJ HE I VOETBALLEN PLOTSELINGE DOOD DOOR WEER EN WIND AANRIJDINGEN R. K. E.H.B.O. EN KONINKLIJK BEZOEK SPAARBANK ANNO 1820 IN OCTOBER BURGERLIJKE STAND De burgemeester kwam feliciteren 'Ni WILTON VERLOOR MET ZAALHANDBAL Leo Piccioli regisseur en vertolker van Sharpless TAAI EXCELSIOR LIEP ACHTERSTAND IN H.B.S.S.GROOTE LINDT 4-3 SCHIEDAM—D.R.Z. 2—0 SPIRIT-NIEUWS D.H.S. KLOPTE URSUS MET 3—0 D.R.Z.-RESULTATEN KATH. BOND VAN BEJAARDEN DRONKEN MATROOS MOLESTEERDE BUS CHAUFFEUR AGENDA CV ROÏTFKDAM (Van onze muziekmedewerker Als een zangkoor een jubileum viert, verwacht men terecht een feest van klanken. Dat die verwachting nogal eens de bodem wordt ingeslagen, verandert aan het principe niets en „Cantemus Domino", het ondernemend en veel durvende kerkkoor van „Frankeland" heeft met de klinkende daad gedemonstreerd, dat het ondanks zijn hoge ouderdom allesbehalve aftands is. Wel, bij een jubileum van dit soort zal zelfs de meest nurkse criticus onbewust andere normen aanleggen dan bij een feest van een profane zangvereniging. Dat is wellicht niet juist, maar een honderd jarig jubileum viert men tenslotte maar eens in de honderd jaar en een kerkkoor doet immers niet timmerende aan de weg toch geen schade? U voelt de re denering wel. Nu zou men „Cantemus Domino" grote lijks onrecht doen om ter gelegenheid van zijn festijn een dergelijke neerbuigend welwillende houding aan te nemen. Want dit koorzong Zondag onder de Hoogmis het werk van de Spaanse componist Morales op grootse wijze. Dit was mannenzang in een perfectie, die een kerkkoor maar al te zelden be reikt. Een grote souplesse, een voortref felijk beheerste klankvorming, een vol maakt sluitend ensemble: het zijn enkele der eisen die een uitermate moeilijk te realiseren polyhonie als die van Morales stelt, Morales stond weliswaar vrij sterk onder invloed van de z.g. „Gothische" Ne derlanders (Gombert, Clemens non Papa e.a.) maar zijn werk vertoont een beweeg lijker, meer barokke inslag dan dat van zijn ver-Italiaanst-Nederlandse tijdgeno ten. Waar reeds a-capella koren van een Palestrina die toch zeer sober schrijft slechts door een kleine minder heid van kerkkoren op het repertoire genomen (kunnen) worden kan men vei lig aannemen dat slechts bij hoge uitzon dering in liturgisch verband een presta tie wordt geleverd als die van Cantemus Domino. Het koor beantwoordde volkomen aan de hiervoor genoemde eisen en zong met weldadig aandoend gemak en met een brille die hoewel ten dele natuurlijk te danken aan zeer goed stemmenmateriaal slechts een koor van formaat zich kan veroorloven. Met een nimmer in gevaar gebrachte transparance ook, die nergens ontaardde in weekheid. Het „Criste" uit de Kyrie, het eerste gedeelte van de Gloria, de Agnus Dei wa ren wel hoogtepunten in een uitvoering, die in haar geheel reeds op bijzonder peil stond. Dat de 2e tenoren met de Kyrie en de Sanctus storend laag inzetten en hier en daar zich niet konden conforme ren aan de glanzende toonvorming der overige partijen: het valt te betreuren maar het is eens te meer een aanduiding van het bewonderenswaardige niveau waarop dit koor werkt. Het waren name lijk foutjes die zeer opvielen: het waren n.l. de enige die gèmaakt werden, terwijl ze bij veel koren schering en inslag zijn! Overigens kwamen de gesignaleerde euve len slechts incidenteel voor, zonder al te veel afbreuk te doen aan het geheel. Bij zondere lof mag wel de baritons worden toegezwaaid. De baritonpartij ligt in der gelijke missen (van 4-stemmig gemengde zetting omgewerkt tot 4-stemmig mannen koor) steeds zeer hoog. Dit bezwaar werd niet alleen overwonnen maar Wim de Rooy wist het zelfs te benutten om op geschikte momenten een zeer sterk en sprekend coloriet te scheppen. Men moet er de stemmen voor hebben, natuurlijk, maar het is de artisticiteit van de koor leider die hem dergelijke details doet op merken en uitbuiten. Een prachtige mu ziek in ons Nederlands kerkzang-mi lieu vrijwel onbekend een koor van meer dan middelmatige kwaliteiten (uit stekende tenor en baritonpartij) een kun dig dirigent, die zijn vak verstaat en nooit een stylistische fout begaat: als deze voor goede zang onontbeerlijke elemen ten samenvloeien in een eendrachtig, vriendschappelijk en energiek nastreven van het "ideaal der Mengelbergse 100 pet., wel lezer, dan vergaat het u als uw scriba en zoudt u eigenlijk nog een „stille Mis" moeten bijwonen om aan uw Zondags plichten te voldoen. Zo geboeid wordt men dan door de muzikale opluistering, dat men er de hoofdzaak bijna om zou vergeten Het Gregoriaans was eveneens uitste kend verzorgd. Met name het prachtige offertorium: „De profundi clamavi" werd opmerkelijk mooi gezongen. De vocale prestaties van de Celebrant blijven gewoonlijk onbesproken en dat Op het SVV-veld is gisteren de 23-jarige bakker G. v. S., wonende Van Beveren straat, toen hij opsprong om een bal te koppen, tegen een andere voetballer aan gevallen, waardoor hij op zijn achterhoofd terecht kwam. Met een lichte hersen schudding is hij in de dr Noletstichting ter verpleging opgenomen. De 73-jarige W. C. H. de J., gewoond hebbend Broersveld, is gisteren op straat plotseling onwel geworden en dood geble ven, vermoedelijk tengevolge van hart verlamming. De 63-jarige machinist M. v. d. E. uit Rotterdam, viel óp de Rotterdamsedijk met zijn fiets. Hij werd dood opgenomen. Het lijk is naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Het bestuur van de SVV supportersver. „Door Weer en Wind" is als volgt samen gesteld, de vorige opgave was onjuist. J. Vorstenbos. voorzitter; N. Zagwijn, secr.-penningmeester; W. van Alphen 2de secr., C. van Putten, 2de penn.meester; Th, Col'lignon, algemeen secundus. is veelal maar goed ook! Het is in dit ge val niet nodig, want onze Deken is een zeer muzikaal man, die zijn steentje aan de kerkelijke viering van dit jubileum op ideale wijze bijdroeg: we mogen bijv. de heel mooi gezongen praefatie niet onver meld laten! Ook zijn preek een felicitatie-toe spraak paste geheel in het kader van dit feest: hooggestemd, gebaseerd op een oorspronkelijk gegeven, en afwijkend van het „gewone" op een aantrekkelijke wijze. Bij het celebreren van de Mis werd hij bijgestaan door Kapelaan v. d. Ploeg en Rector Campfeus. Wim de Rooy componeerde voor deze gelegenheid de psalm „Jubilate Deo", in de nieuwe Nederlandse vertaling van Gabriël Smit, en hij is hiermee wel zeer gelukkig geweest. Het werk is het koor, volgens de verwachting, „op het lijf ge schreven" zoals de koormensen dat noe men en verbindt een gematigde, frisse moderniteit aan verschillende archaïse rende elementen, zoals het hier en daar vrij sterk doorgevoerde fugatische prin cipe en de strenge cadensvorming, waar door het stylistisch volkomen aansloot bij de mis van Morales. De exclamaties van de bariton vormen een heel interessan te vondst. Een imposant, juichend orgel- voorspel leidde de compositie in. Met dit zeer sterke stuk, dat verbrei ding op groter schaal meer dan waard is, werd de kerkelijke viering van dit jubi leum besloten op een wijze, die het koor en zijn direct met genoegdoening op deze dag zal doen terugzien, en die dit koor stempelt tot een gezelschap van een bij zondere muzikale standing. In de Lange Nieuwstraat is Zondag de 35-jarige M. V.-K. wonende Hoflaanstraat door een motorrijder aangereden. Ze brak j het linkerbeen en bekdwam tevens een lichte hersenschudding. Opname in heti gemeenteziekenhuis was noodzakelijk. De I 60-jarige belastingambtenaar L. C. M. uit( de Julianalaan is op de Rotterdamsedijk door een fietser aangereden. Hij bekwam inwendige kneuzingen en werd naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Het jubilerende koor heeft des middags in de zaal van de pastorie der Frankelandse kerk gerecipieerd. Er bleek toen, welk een belangrijke plaats het in onze katholieke gemeenschap inneemt en hoezeer het de sympathie oeniet van de leden der andere kerkkoren in onze stad. De voorzitter van ^Cantemus Domino", de heer Th. J. Krebbers, zag zich en zijn bestuurs- leden door velen gelukgewenst. Er is vaak en hartelijk gesproken en verschillende sprekers, zoals b.v. de oud-koster, de heer P. van Geene, maakten van de gelegenhekl gebruik, om oude herinneringen op te halen en de talrijke leden te herdenken, die zich voor het koor bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Zondagmiddag is in de Parochie van de Frankelandkerk te Schiedam een receptie gehouden ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van het Kerkkoor „Cantemus Domino". De vroegere koster van de Frankelandkerk tuist het bestuur nog op enkele staaltjes van vroeger te wijzen. OAGBIAD VOOR SCHIIDAM fM OMSTRtKfH 75ste Jaargang Nó. 22307 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Sehiedam Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 5901143 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal. ƒ2.- per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 10.15 per millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte '0.30 oer millimeter hoogte Bij contract gelden «agere tarieven welke bij de administratie of t>y de erkende ad verten tie-bureaux verkrijgbaar zijn- Kampioenen (kleine advertentiënL tot 20 woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaimg Alle ad verten tie-orders worden afgesloten en geplaatst" overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentiéwezen. De Italiaanse Opera, de Compagniai Alfred Salten, de bekwame dirigent van d' Opera Italiana, die deze week in Schie- de Hoofdstad Operette, is ook nu met de dam komt, geeft gedurende haar tournee muzikale voorbereiding belast geweest, in October en November in totaal 32 voor- Wim van Hemert ontwierp de decors, stellingen in 26 verschillende plaatsen yah Schiedam krijgt nu dus opnieuw de ge- Ncderland. Onder auspiciën van de C^a- legenheid, een gehele Italiaanse opera te eert- en Theaterdirectie Internationale zien, uitgevoerd met solisten die zich door brengt het ensemble, nu reeds meer dan optreden in de Milaanse Scala en in zestig man omvattend, in die voorstellin- andere befaamde opera-theaters van Italië gen Puccini's Butterfly ten tonele, een en elders, een wereldnaam verwierven, werk waarvan de première werd gegeven Het behoeft geen betoog, -dat deze tournee op 17 Februari 1904 in de beroemde Scala voor een niet-gesubsidieerde onderneming te Milaan en dat sindsdien deel uitmaakt een krachttoer is, waarvoor men grote be- van het repertoire der operagezelschappen wondering hebben moet. overal ter wereld. Zoals ook bij de vorige, na-oorlogse tournees van de Italiaanse Opera het ge val was resp. met II Barbiere di Sivig- lia, La Traviata, Rigoletto en Lucia di Lammermoor treedt Maestro Gino Bar santi op als dirigent en is Meijer Hamel belast met de algehele leiding. De regie is ditmaal gevoerd door een oude bekende van de Nederlandse liefhebbers der Ita liaanse Opera; de befaamde bariton Leo Piccioli, die zelf de rol van Consul Shar- pless zingt. Leo Piccioli trad reeds voor de oorlog jaren achtereen met de Italiaan se Opera in Nederland op, o.a. als Figaro in II Barbiere di Siviglia- Daarna werd hij verbonden aan de Milanese Scala. De rol, die hij nu zingt, Sharpless, heeft hij zeer veel gezongen; circa 300 a 400 maal. Behalve in de Scala te Milaan is hij o.a. herhaaldelijk opgetreden in de even be roemde Metropolitan Opera te New York. In deze theaters zong ook Magda Pic- carolo veel, de vertolkster van de titelrol, een sopraan, wier kwaliteiten men in alle vorige, na-oorlogse tournees van de Com- pagnia d' Opera Italiana heeft leren be wonderen. Met haar stralend stemgeluid veroverde zjj reeds enige jaren geleden, ais Rosina in de Barbier van Sevilla, de harten van de operaliefhebbers in Neder land; in haar volgende rollen, La Traviata, Gilda in Rigoletto, Lucia, bevestigde zij haar grote naam. De rol van luitenant Pinkerton wordt gezongen door Ruggero Schileo, welke tenor hier te lande o.a. da hertog van Mantua heeft uitgebeeld in Rigoletto. Litizia del Col, voor de eerste maal in Nederland optredend, zal Suzuki zingen; Getti Vedetti de rol van Kate Pinkerton. Alberto Ciulli is de huwelijksmakelaar Goro, Renato Guerra zingt de rol van Prins Yamadori, Bruno Cioni die van de priester en Pietro Biasini die van de kei zerlijke commissaris. De meesten van deze artisten traden op in de grote opera theaters van Italië; zij kwamen voorts al eerder bij de Nederlandse tournees van de Italiaanse Opera voor het voetlicht. Vermelding verdient nog de medewer king van koor en orkest. Magda Piccarolo als „Butterfly". Aan leden die Woensdag bjj het bezoek van H.M. de Koningin dienst kunnen doen wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de secretaris, de heer E. Linnenbrink, Schie 4. In de afgelopen maand nam het tegoed van inleggers bij de Spaarbank Anno 1820 toe met 80.855.63 tot 14-495.251,94 op 39.086 spaarrekeningen. Vanaf 1 Januari 1.1. steeg het aantal boekjes in omloop met 863, het totale spaartegoed met 1.344.847,99. Afgehaald werd in October 51.521,50 aan spaargeld bij 2.661 aangeslotenen. Het „sparen bij de bron", terstond bij de uitbetaling van loon of salaris in het bedrijf, bracht 8005,65 spaargeld op. Uit 668 spaarbusjes kwam 8.648,15 aan spaargeld. Op de Jeugdspaarbank groeide het tegoed met 1.711,46 tot 64.854,16; het aantal jeugdspaarders nam toe met 100 tot 5.579. De jeugd kochtvoor een waarde van 4.516,10 spaarzegels en voor 321,10 aan spaarknipjes van 5 cent. Eind October bedroeg de liquiditeit niet minder dan 2-361.669,96. GEBOREN Robertus W., zn van W. G. Geeijer en H. Th. Meijer. Johannes, zn van P. van Zundert en J. Gort. Elisa beth C., dr van J. Thielens en C. M. Ra demaker. Albert, zn van A. v. d. Heide en M. G. v. d. Moer. Ingrid, dr. van J. van Asten en T. van Put. OVERLEDEN J. K. Dominicus, 83 j. De functie van koorzanger werd hierbij breedvoerig belicht. Dit deed o.a. de heer H. C. v. d. Meer, die ais afgevaardigde van 'het koor van de Gorzenkerk het zin gen ter ere God in welgekozen bewoordin gen besprak en constateerde, dat „Cante mus Domino" een speciale plaats inneemt. Hij ging de eigenschap-pen na, waarover een goed koorzanger moet beschikken: in de eesrte plaats edelmoedigheid en enthou siasme, waarmede dan schatten voor de hemel verzameld worden Natuurlijk bracht hij de beste wensen van zijn koor over. Dit deden ook de heer M. J. van Alphen, na mens het koor van de Bijkerk, die evenals verschillende andere sprekers zijn waar derende woorden van een stoffelijk blijk van belangstelling vergezeld deed gaan en de heer De Kloet, die namens het koor van de Singelkerk sprak, alsmede de heer J. Leenderts, voorzitter van St Caecilia. Van de sprekers vermelden we nog de bur gemeester, mr J. W. Peek, die vergezeld was van zijn echtgenote en in waardering bij zijn voorgangers niet achterbleef. Het spreekt vanzelf, dat het bezoek van de burgemeester, al was het dan niet offi cieel of misschien juist daarom nog meer, buitengewoon op prijs werd gesteld. De heer Krebbers dankte mr Peek dan ook in het bijzonder voor zijn komst, in een keu rig speechje. Hij heeft voor het overige nog een toespraak gehouden, waarin hij vooral hulde bracht aan de oprichters van „Cantemus Domino" en gewaagde van de roeping der koorzangers, om de engelen koren bij de heilige eredienst te vervangen. Hij wees in dit verband op het thema van de feestmis, het „Gratiss agamus". De oude leden, aldus de heer Krebbers, waren van graniet en ze legden de sterke pijlers voor het hedendaagse koor. Aan hen voe len wij ons nog steeds ten zeerste ver plicht. Velen hebben een mensenleeftijd lang hun taak vervuld. Nu we de eerste schrede zetten op de lange weg naar het tweede eeuwfeest, voelen wij des te meer, welk een schuld van dankbaarheid wij te genover hen hebben. Spr. herinnerde aan de wijze, waarop „Cantemus Domino" na het bekende „Motu Proprio" van Verhuist en Verhey naar een Perosi etc. overging. De woorden van de heer Krebbers wer den door de talrijke aanwezigen met een bijna ovationeel applaus bezegeld. Ruim een uur achtereen was het een gaan en komen van felicitanten, die ook hun hand tekening in het receptie-boek plaatsten. We zagen er ve-le bekende namen, die van N. van B-aarle, voorzitter van de Katho lieke Kring; P. Groenendaa-1, directeur van de Schiedamse Gemeenschap; Vrede- bregt, A. van Gent en vele andere, o.a. de pastoors de-r Schiedamse kerken. Laten we tenslotte nog vermelden, dat namen naar voren kwatK als die van een Kees Lansbergen, die nog zijn 55-jarig lid maatschap heeft mogehAvieren, van Jan Thyssen, de grote zanger, Piet Zoetmulder, een v. d. Burg en een Piet Melctoers. Te recht had de heer Krebbers in zijn toe spraak gezegd, dat Schiedam een traditie h'eeft als een stad van zangers Nu, blijkens die namen en de andere, welke hij nog memoreerde, heeft „Cantemus Domino" het zijne tot de bloei van de zang in onze stad bij-gedragen. Zeker mogen we niet vergeten aan te tekenen, dat de belangstellenden ook van buiten de stad kwamen, zoals de heer A. J. v. d. Kraan, oud lid, die namens het koor van de St Lidiuinakerk te Hillegers- berg op de receptie verscheen en we za-gen j ook een Rotterdamse zanger-veteraan, de heer F. Slinkert, die als lid van het be- faam-de Ste-i-gerse koor een rol heeft ge- spee-ld in de samenwerking, welke zolang tussen „Cantemus Domino" en het Rot- terd-amse „Steiger" heeft bestaan. Dat de - liefde voor „Cantemus Domino" niet roest, bewezen de heer Eng-erin-g, kleinzoon van een der stichters van het koor, die even- j eens zij-n gelukwensen kwam aanbieden en mevr. de wed. Veuge-ler, wier komst een spontaan applaus deed oplaaien. Wat is er voor onze jeugd aan trekkelijker dan de droomwereld van dompteurs, olifan ten, tijgers en alle exotische wonde ren, die zo ver van haar dagelijkse er varing afstaan? Deze wereld van het circus gaat tegen sterk gere duceerde prijzen voor de kinderen van onze lezers voor zover zij nog geen 16 jaar zijn open, want bij de matinée op Zondag 22 November 1935, de laatste voorstellingsdag in het Ahoy'-gebouw zal de eerste rang voor hen toegankelijk zijn tegen de luttele prijs van 75 cents, dat is de helft van de prijs, die aan andere kinderen berekend wordt. Ook geleiders van de kinderen genieten 50 reductie en betalen 1.50 voor hun plaats op deze rang. De voorstelling begint om 14.00 uur precies. De plaatsbewijzen zijn verkrijg baar van Maandag 16 November af aan ons bureau Dam 13, Schiedam en wel dagelijks van 8.30 tot 17.00 uur. Het dames- en heren-team van Wilton- Fijenoord verloren beide hun eerste wed strijd in de zaalhandbal-competitie in de Houtrusthallen te Den Haag. Het heren-team, dat al na 10 minuten een 30 voorsprong had, werd spoedig afgestraft door het beter schietende team van S.O.S. uit Den Haag. De ruststand ging in met een 7—6 voorsprong voor S.O.S. De beide ploegen waren gelijk te gen elkaar opgewassen. Na de rust nam de spanning toe en bei de doelverdedigers redden vaak veel ge vaarlijke schoten. Met nog 10 minuten te spelen stond SOS met 1713 voor en wist de Wilton-ploeg nog 3 maal vlak achter elkaar te scoren, zodat de eindstand van deze spannende strijd eindigde met een 17—16 overwinning voor de Hagenaars. De dames, die het moesten opnemen te gen Turnlust, speelden vóór de rust een prima partijtje zaalhandbal. Mej. de Key- zer opende de scoren voor Wilton (01), doch nog voor de rust maakte Turn lust gelijk. Direct na rust kreeg mej. Broklirv een 7 meter worp te nemen, doch zij schoot deze meters over. Het doorzet ten van Wilton werd toch met een doel punt beloond en wel in dé 40 min. door mej. J. Jungblut. Vijf minuten later maak te Turnlust weer gelijk en toen kart daar op nog tweemaal de roos werd getroffen, was de moed er bij Wilton uit. De reser ve keepster, mevr. Bos- van Houwelingen heeft haar doel op prachtige wijze verde- dedigd. De eindstand kwam ten slotte met een 62 overwinning voor Turnlust. Het tweede dames-elftal dat bij Wes terkwartier op bezoek was, had het wind- nadeel voor de rust, wat met de rust een 1-0 achterstand bezorgde. Doch na de rust vlotte alles veel beter en spoedig maakte mej. v. d. Bout er 11 van. Met mooi op gezette aanvallen trok de Wilton-voor- hoede er op uit en spoedig was het weer mej. v. d. Bout die er 12 van maakte. De eindstand kwam tenslotte met een verdiende 14 overwinning voor de Wil ton-dames. De talrijk opgekomen voetballiefheb bers zagen op de Oude Dijk een strijd, rijk aan wisselende aspecten. Het ging er om, wie van de twee in de running zou blijven en door een 32 overwinning van de Schiedammers is het Excelsior. De zwart-witten begonnen met een offensief, maar de vaak aardig opgezet te aanvallen, goed gesteund door de middenlinie, straalden steeds voor het Haagse doel, waar de verdedigers wel raad wisten met het soms te peuterig aanvalsspel. Geleidelijk kwam Laakkwar tier in de aanval en de Excelsior ver dediging stond in het begin wat onzeker te schutteren. Toch wist Excelsior het eerste doelpunt te scoren. Een corner op de Haagse veste werd half wegge werkt. De naar links afgezwenkte Dul- fer wist de bal op te vangen, loste dit maal met het linkerbeen ineens een schot en hoog en onhoudbaar ging de bal in het net. Boeiend ging het spel op en lieer. Zo was het gevaarlijk voor 't Schiedamse doel of de snel spelen de rechtsbuiten Broere stichtte verwar ring aan de andere kant. Een uitste kende voorzet van rechts werd door van Huet vallende keurig ingekopt, doch de paal bracht redding voor de Hage naars. Bij de volgende Schiedamse aanval spueelde een der Hagenaars de bal met de hand en de bal werd op de witte stip gelegd. Dulfer schoot de bal in, maar de goed leidende arbiter had reeds van te voren gefloten voor fou- tiet opstellen van de keeper. Dus overnemen en nu hield de keeper het slappe schot. Wederom overnemen voor een overtreding doch ook de derde pe nalty leverde geen succes op. Over en weer ging het spel. maar voor de nauze rust met een 1—0 voorsprong voor de Schiedammers in ging. De tweede helft liep het spel iets te rug maar de aanhang genoot nu volop vansensatie. Wederom speelden de Schiedammers te kort inplaats van open spel en werden de snelle buitenspelers niet uitgebuit. Reeds na de eerste aan val van Laakkwartier was de stand geljjk. Een goed door de linksbuiten genomen corner werd keurig ingekopt. O.i. wel houdbaar voor de keeper. Met een was Laakkwartier fel in 't offensief. De Excelsior verdediging kreeg het hard te verduren maar wist steeds opluchting te brengen. Even verslapten de zwart- witten en dit wist Laakkwartier uit te buiten. De Haagse linksbinnen kreeg de bai te pakken, loste van ver af een kei hard schot dat keeper Kerklaan niet goed wist op te vangen en toen vloog de bal over hem in 't verlaten doel. Nu werden de Schiedammers wakker ge maakt. Ze pakten wat steviger aan en aanval na aanval rolde voor het Haagse doel. Rechtsbuiten Broere plaatste de bal af gemeten voor doel en linksbuiten Boon behoefde slechts ja te knikken om te doelpunten, maar Boon nam de bal te hoog op zijn hoofd en aldus ging deze prachtige kans voor de gelijkmaker ver loren. De middenlinie, waarin vooral de rechtshalf een uitstekende partij speelde, stuwde de Excelsioraanvai goed. al werd de bal soms te slow gespeeld. Bij een van deze aanvallen werd de bal wederom door een Hagenaar met de hand gespeeld en weer mocht Excelsior een strafschop ne men. Nu plaatste Van Huet zich achter de bal maar ook zijn schot faalde volko men. Eerst nu zou blijken hoe sterk het •moreel van de Schiedammers is. Nog energieker werd de zaak aangepakt en de met uiterste inspanning wist Laakkwartier stand te houden. Doch Excelsior gaf zich niet gewonnen en fel probeerde zij de strijd te keren. Eindelijk kwam de ver diende gelijkmaker. Bij een corner op het Haagse doel plaatste Broere de bal zui ver naar Dulfer. Een scherpe voorzet volgde maar de bal dreef ineens in het doei. Wel trachtte de keeper de bal te stoppen, maar de goed op de lijn opge stelde scheidsrechrter constateerde dat de bal hoog in het doel achter de lijn was geweest. Nog slechts een kwartier spelen en de strijd werd steeds spannender. We derom een aanval over recht, Van Huet plaatste de bal voor de voeten van de naar binnengekomen Broere, een strak schot volgde, dat de keeper weliswaar stopte maar toch niet voldoende onder controle kreeg en toen trof de goed door gezette Broere de roos 3—2 voor Excelsior. Nu ging alles wat Laakkwartier was over tot de aanval en legio corners werden op de Schiedamse veste genomen, maar steeds wist een Excelsior-been of -hoofd redding te brengen. De druk werd zwaar, maar de verdediging hield goed stand. Onder grote spanning verstreken de laat ste minuten en Excelsior hield de punten in Schiedam. Een sensatievolle overwin ning. Al met al een aardige en stevig ge speelde wedstrijd waarin ook vele mo menten goed combinatiespel te zien werd gegeven. Zondag a.s. naar runner-up Schevenin- gen. Weet Excelsior de bal snel en goed af te geven en flink open spel te demon streren, dan zien wij ook deze wedstrijd met vertrouwen tegemoet. Het was over de gehele lijn wel een zeer succesrijk weekeind voor de diverse Excelsior-elftallen, waarvan alleen het 8e verloor maar dan ook met bar grote cij fers. Er moet echter ook een ploeg de laatste zijn en dat is dan hier inderdaad j de laatste. Maar voor de rest niets dan overwinningen, ook van het 3e, dat fraai van Sparta 7 won en zich aan de kop van j zijn afdeling handhaafde. De uitslagen luidden: ExcelsiorLaak kwartier 32, Excelsior 3Sparta 7 3—1, Excelsior 4Hollandiaan 4 31, Leonidas 7Excelsior 6 23, Excelsior 7Hillegers- Het heeft HBSS j.l. Zaterdag grote moeite gekost om de volle winst te beha len uit de wedstrijd tegen Grote Lindt, maar toch zijn de oranje-hemden daarin geslaagd. Dat betekent, dat men nu weer wat rustiger kan gaan ademhalen, al 's het gevaar nog lang niet geweken. In ieder geval heeft HBSS bewezen, dat het toch wel in de 3e klasse mee kan. Na een doelpunt van Storm zag bet is voor de Schiedammers goed uit, maar v. d. Wal zorgde al gauw voor de gelijkmaker. Zelfs werd het voor de rust nog 21 voor Gr. Lindt, maar voordat het rust-signaal klonk, had HBSS de stand weer op ge lijke voet gebracht 22. Dat gaf de gast heren veel moed voor het tweede gedeel te van de wedstrijd en met zette een groot offensief in, dat voorlopig geen suc ces had. Zelfs scoorde Van Rijswijk zijn tweede doelpunt voor Gr. Lindt en de stand was daardoor 3—2 voor de gasten. Het zag er toen dus nog niet naar uit, dat de zege in Schiedam zou komen. Toch gelukte dat aan HBSS, want midhalf v. Duivenbode zorgde voor de gelijkmaker en kort voor tijd deponeerde Mast de bal voor de tweede maal in het net, daar mede een 4—3 voorsprong voor HBSS op het scorebord brengende. Zo bleef de stand en na nog enkele spannende minu ten had HBSS verdiend gewonnen. Twee kostbare punten waren binnen en op de ranglijst deed deze uitslag HBSS weer een plaats stijgen. Gr. Lindt en Zuidland zijn de hekkensluiters. A.s. Zaterdag wordt een inhaal-pro- gramma afgewerkt, waardoor HBSS we derom een vrije dag heeft De week daar op komt Zuidland naar Schiedam. werd er niet meer gedoelpunt, zodat de aanval kwam er steeds beter in; slechts berg 4 61, Aeolus 5Excelsior 8 100. Het boven aan de ranglijst prijkende °RZ is door Sehiedam met 2-0 verslagen. Het was voor de rust een gelijk opgaande strijd waarin beide voorhoeden niet tot doelpunten konden komen. Na de thee speelde Schiedam m^t vrij sterke wind in de rug. Het bouwde aanval op aanval op en uit een daarvan wist de middenvoor Snellemans het eerste doelpunt te maken en na ongeveer 15 min. wist dezelfde spe ler op een prachtige manier het 2e doel punt te scoren. De zwart-witten hadden het spel volkomen in hand en de gasten waren niet bij machte zich los te werken, hoewel zij met enkele uitvallen probeer- den een tegenpunt te scoren, stuitten zij toch steeds weer op de verdediging van Schiedam en DRZ kon er niet in slagen de achterstand in te lopen. Het einde van deze soms wat ruwe, doch wel faire strijd kwam dus met een 2-0 overwinning voor de gastheren. Het 4e elftal kwam ook met beide punt jes naar huis, daar zij met 3-1 van Sport- vogels wonnen, zodat deze zwart-witten nog steeds een prachtige kans voor het kampioenschap maken. Het is afgelopen Zondag een rustige dag geweest voor Spirit. Vele elftallen waren vrij. daar er geen inhaalwedstrijden ge speeld behoefden te worden. Heren I speelde vriendschappelijk tegen Heren II en wonnen met 4-1. Jongens A boekte weer een overwinning, ditmaal op Victoria g en wel met 1-0. Meisjes A speelde thuis tegen Aeolus B. Direct bij aanvang al nam Spirit het heft in handen en scoorde reeds in de eerste minuut, welke voorsprong nog voor rust opgevoerd werd tot 2-0, wederom door M. van Lingen. Na de rust vond Spirit nog éénmaal het doel. A. Janse bracht de stand op 3-0 waarmee het succesvolle einde kwam voor het zo haar best doende Meisjes A-elftal. Verdere uitslagen: Heren III-Dordt III 0-1, Heren IV-Siseo 1-3, Dames IV-BNC II 3-3, Meisjes B-Vic- toria B 0-3 en Meisjes C-Dordt A 1-3. De met spanning tegemoet geziene plaatselijke wedstrijd tussen de beide 4e klassers, Ursus en DHS, is in een ver diende overwinning van de laatste geëin digd. Het verschil tussen beide ploegen zat in de voorhoede, die der geel-zwarten speelde vlugger en beter voetbal en wis ten daarbij ook gebruik van de kansen te maken. Dit bleek na 20 min. toen De Kruyff een hoge voorzet gaf. keeper Schewe de bal door zijn handen liet glip pen en Jac. Kerssemeijer inkopte. 0-1. Dit werd ook de ruststand en kort er na was het weer De Kruyff die de bal voor zette, die door een achterspeler van Ursus in eigen doel werd gewerkt. 0-2. Hierna zijn de DHS-ers steeds in het offensief geweest en het verwonderde dan ook nie mand, dat v. d. Windt met een hard schot in de bovenhoek no. 3 liet noteren. Enige harde schoten gingen nog over en naast, maar de stand bleef 3-0 en zo behaalde DHS zijn 7e overwinning. De leiding van dhr Bakker werd door ieder geroemd. De verdere uitslagen luiden: SMV 4- DHS 4 1-4, DHS3 7-Spartaan '20 4-2, Ursus comb.-DHS comb. 4-3. Een teleurstelling dit weekeinde was wel dat leider DRZ 2 struikelde tegen Schiedam 2. Ondanks goede kansen voor rust bleef de stand dubbel blank en na rust werd DRZ in de verdediging ge drongen. Een kwartier voor het einde produceerde Schiedam binnen enkele mi nuten twee doelpunten en DRZ was ver diend geslagen DRZ 4, nog steeds in de opmars, stuur de dit keer Noorderkwartier met een 5—1 nederlaag naar huis. Voor rust scoorden van der Berg, H. Paauw, A. Zwanenburg en P. Roodveld voor De Rode Zon. Na rust, met de stand 41, maakte v. d. Berg en 5—1 van en K. Scheffers zag zijn doel punt voor onze stadgenoten afgekeurd. DRZ 5. eveneens zich bevindend in de kopgroep, noteerde ook een verliespunt door 11 gelijk te spelen tegen Steeds Hoger 3. W. Köneman kogelde voor rust, via een vrije trap, de bal onhoudbaar in doel en vlak voor het einde slaagde de de tegenstander er in de gelijkmaker ter wereld te brengen. Van de junior-elftallen speelde slechts het C-elftal, dat goed combinerend het sterke Ursus C met 50 versloeg. A.s. Zaterdag spelen de volgende ju nior-elftallen PPSC A tegen DRZ A, Dosko B tegen DRZ B en Zwaluwen C 3 tegen DRZ C. Wij herinneren de leden aan ons groot St Nicolaasfeest op 4 Dec., waarvoor men op 26 Nov. a.a. plaatsbewijs moet afha len. Contributiekaart medebrengen. Zij, die naar Circus Strassburger gaan en van de autobussen gebruik maken, moeten precies op de aangegeven tijd aanwezig zijn. Comm. v. Ontspanning. Een dronken matroos van 22 jaar werd gisteren uit een bus van de R.E.T. gezet. Toen hij de bus later op het vertrekpunt bij de Passage zag staan, probeerde hij er in te klimmen. De chauffeur was reeds bezig de bus in beweging te zetten. Door dat de matroos hem te na kwam, verloor hij de macht over het stuur, waardoor de bus tegen het hekwerk van een pand op de Broersvest reed. De chauffeur bekwam lichte verwondingen, terwijl de bus be schadigd werd. Wat de matroos betreft, hij had een hoofdwonde, maar wist niet wanneer hij die bekomen had. Hij werd door de Gen. Dienst verbonden, Waarna de politie proces-verbaal tegen hem op maakte. Heden: Pasage Theater: Moulin Rouge (vol wassenen), 2 en 8 uur. (Geprolongeerd). Monopole Theater: „De Slaven van de Hartstocht". (18 .1 -). 2, 7 en 9 uur. TONEEL EN MUZIEK Dinsdag n November Schouwburg, 8 uur: „Paard eet hoed" iThe- ter); Lommerrijk, 8 uur: ..Oe stilte" (Ned. Comedie) (.str. volw.): Luxor, 8 uur: „Op en top" revue (18 jaari: Aula Boymans, 8 uur: So listenconcert Mimi Trijbits, piano; J. Schroder, viool. bioscopen. Programma's va" .l'm- November. Arena: Strijd om het heelal .18 j.y, Capitol: Tarzan cn de duivelin <14 j.>: (jentraaU Haven wijk (ontoelaatbaar)Cineac. Colossum en Vic toria: Het Grote Geheim 114 ,j.i; Harmonie D« Ellendigen (18 1.); Lutusca: Meisjesslaapzaal (18 J.); Passage (Schiedam): Moulin Rouge ivolvv Prinses: £)p Schat van de Gouden Condor '14 f)p fi-ok naar het Westen (142 j>; 't Venster: Vuile Handen '18

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2