Nieuws uit STAD en OMTREK Interessant hoewel niet volmaakt Museum-concert 1 GEEF AAN UW4 FAMILIE BADDOEK Ook bij ZIERIKZEE DRUKKE WERKZAAMHEDEN ONZE EERSTE KLASSERS Dijken om Hoeksche Waard wintervloedenbestand tegen j Excelsior strijdt om de leiding! Schiedam's Stadhuis HERSBACH-RIETSTAP 0ver de ant Alléén verkrijgbaar bij aargangen Bevolking kan winter met gerustheid j afwachten De fagot als solo-instrument Goederen aan faillisse ment onttrokken? De radarloodsdienst 39.20 „Voorhaven" door nieuwe dijk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT L11T 75 Zondag de bie match tegen Scheveningen Donderdag 19 november 1953 PAGINA 2 PLECHTIGHEID SELECTIE-WEDSTRIJD ZATERDAGVOETBAL -DIEREN VAN NABIJ" DHS-NIEUWS SCHAAKCLUB SCHIEDAM I 3$U r „Halve fabriek leeggehaald" AGENDA Technisch niet geheel vlekkeloos DE HOND IS GEVANGEN IH ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND 'DE KANDELAAR' DE KANDELAAR' Vliegveldkwestie Rotterdam blijft volhouden WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND y BROERS VELD 63 Hermes-DVS (in de running) krijgt Zondag Feijenoord op bezoek Uit het SVV-kamp FED. VRACHTENiMARKT Onderscheidingen Toezicht noodzakelijk Snelle verbindingen W aarsch invingen Verdedigingsplan De museum-conceten zijn tot nu toe aanbevelenswaardig vrij gehouden van alle conventies. Inderdaad speelt men ook wel conventionele muziek, als men daar toevallig plezier in heeft, maar men doet toch ook wel dingen, di» men in de conce-tzaal niet pleegt tegen te komen, ook al, omdat men er nu eenmaal plezier inlieeft. Nu is dat natuurlijk altijd interessant, hoewel niet steeds even gedaagd. Of er in Nederland al veel openbare kamer muziekconcerten zijn gegeven waarin sonates concerto's en trio's voor fagotten DIT WAS TOCH iets, dat men feite lijk slechts enkele malen in een mensenleeftijd meemaakt. Men heeft het kunnen lezen, in het verslag van het bezoek van H.M. de Koningin aan onze stadhoe duizenden zich langs de wegen geschaard hadden, om Koningin Juliana te bejubelen. En velen zullen Haar hebben aan schouwd en voor de eerste of misschien de zoveelste maal onder de indruk zijn gekomen van de vorstelijke eenvoud en minzaamheid onzer landsvrouwe. Die velen waren niet op de werf van Wilton-Fijenoord aanwezig. Ook daar waren inmiddels velen duizenden en duizenden bijeengekomen, om H.M. toe te juichen. Ze hebben een zeldzame plechtigheid, een groots en boeiend gebeuren meege maakt, dat in de annalen van onze stad met gouden letters zal worden opgete kend. Daar lag een grote, moderne kruiser. De oorlogsbodem werd door de Ko ningin in dienst gesteld, met het oude, traditionele ceremonieel van de Konink lijke Marine. De duizenden op de werf konden op speciale tribunes en in gereserveerde rakken de plechtigheid, mede dank zy goed opgestelde en voortreffelijk 'werkende luidsprekers, uitstekend vol gen. Allen hebben de Koningin ook goed kunnen zien. Achter de „De Ruyter" lag m het Wilhelminadok een groot Zweeds schip. Ook dit was boordevol met belangstel lenden. Alle op de werf liggende sche pen waren aevavoiseerd. De Harmonie van Wilton-Fijenoord, met de kranige trommelaarster, gaf vrolijke marsen ten beste, hierbij afgewisseld door de marivekapel. Het was ietwat mistig, doch het ver toon van de plechtigheid viel voortref felijk te volgen. H.M. schreed langzaam over dc kade, uitbundig toegejuicht. En ook toen ze aan boord was, kon men haar geregeld gadeslaan. Natuurlijk het beste tijdens de ceremonie, waarin Ze het schip tn dienst stelde en de commandant ver klaarde het bevel er over te aanvaar den. waarna hij de voornaamste officie ren aan de bemanning voorstelde. Stuk voor stuk was deze ceremonie interessant: het hijsen van dc Neder landse vlag op de achtersteven, het hijsen van de Geuzenvlag op de voor steven en het hijsen van de commando vlag. Vervolgens het aanbrengen van pavoiseringDan het joelen door bemanning en het opstellen voor paraderen. 35 Saluutschoten daverden over werf, toen H.M. het schip verliet, waarop tegelijkertijd de koninklijke standaard werd neergehaald, Ongetwijfeld hebben de duizenden aenoten, waarvan we hier slechts enkele 'flitsen hebben weergeaeven. Het was indrukwekkend. Dat kon men ook op de gezichten lezen van de aanweziaen on de eretribune, onder wie zwh admiraals en andere kopstukken bevonden, die in hun carrière toch heel wohebben meegemaakt. Daar op die eretribune zat ook onze burgemeester, die me.de aan gezeten had pen de kaffie.maaltiid iv de. villa van Wilton, alsmede zijn echtaenote er de directeuren van de werf en tal van mensen, die aan de houw van het nieuwe prachtschip hebben medege werkt. Voor Wilton-Füenoord was hef giste ren ren unieke dan. Maar tevens voor de duwend endie zich op de werf ver- -ame.l'i hadden, wafir ze zich ook bevonden, on de eretribune of ergens in een propvolle hoek DAMWACHTER. ten gehore werden gebracht, kunnen wij U heus niet zeggen. Wel is het een feit, dat gelegenheden waarbij men in kamer- muziekverband een fagot kan beluisteren al is het maar in een begeleidende functie vrij zeldzaam zijn. Gisteren presenteerde men ons daar een programma waar de fagot een zeer groot aandeel in had: fagot en piano, 3 fagotten, 2 fagotten. Dat wijkt af van het gewone, dat is interessant en daar om trekt het. Wij kennen immers de fagot practisch alleen als bijzonder ge schikt om grotige, boertige situaties uit te beelden en men doet het instrument daarmee schromelijk onrecht. Wij niet alleen; ook de mensen die beter hoorden te weten i.e. de componisten. Want wat men speelde was nu niet bepaald van de bovenste plank. De meest waardevolle bijdrage leverde de fagotten-sectie nog met de werkjes van Josquin des Prés: „Si j'ai perdu mon ami" en „Salve re- gina" en dat waren vanzelfsprekend be werkingen van vocale composities. Noch de sonate van Boismortier, noch het sui kerzoete, min of meer wansmakelijk- romantisch trio van Bergt vermocht ons te bekoren. Het trio van Mulder men spee' de een koraal-voorspel en fuga was evenmin erg boeiend. De fagot blijkt evenals alle andere instrumenten met een vrij beperkt expressie-vermogen maar misdeeld te zijn. Alle lof echter voor de heren De Wit, Duran en Schle- baum die ons zo uitvoerig lieten kennis maken met het instrument, waarvan de mogelijkheden toch wel wat worden onderschat eruditie die hoewel niet volmaakt toch altijd nog respectabel is. Bovendien: zij zijn jong en kunnen nog in belang rijke mate groeien in hun technisch kunnen. A.s. Zaterdag zal in Leiderdorp op het terrein van RCL een selectie-wedstrijd worden gespeeld met spelers uit clubs van District West 1 en West 2. De spelers van HBSS, Soheffers en Mast zijn voor deze wedstrijd gekozen, resp. als linksbinnen en linksbuiten in elftal B. Vanwege de „Agfa"-fabrieken zal in samenwerking met „Huize Brabant" op 26 November in Toonkunst aan de Lange Haven een lezing worden gehouden met projecties va nkleurendia's. Ook zal er een collectie bijzondere foto's tentoongesteld worden. Zondag a.s. is het eerste elftal van de geel-zwarten vrij, maar voor de lagere elftallen is er een volledig programma. Het tweede speelt in het „Volkspark tegen VFC 2 en moet eens trachten te win nen, waardoor de gevaarlijke laatste plaats aan een ander kan worden over gedaan. Het derde elftal komt in het veld tegen CVV 2 en het vierde tegen Progress 2. Het vijfde elftal gaat naar Woudestein om er SMV 5 te gaan bekampen. Aan de Damlaan spelen dan nog DHS 6 tegen RKWIK 4 en tenslotte DHS 7 om 2.30 uur tegen Hillegersberg 6. Voor de huishoudelijke competitie wer den de volgende partijen gespeeld: Groep 1: J. BijlooA. Mast 10, W. Meijer—J. F. Rorije 'i'i, A. v. EttenP. Lam 01, J. PluijmersS. Oosthoek Vali, A. de Bruin J. C. Droge afgebr., C. L. v. Troost—G. M. Groen afgebr., C. VrijlandP. Wester- veld afgebr. Groep II: L. van IJzendoornW. Hoo- gendam 01, J. C. den Boer—C. Slagmolen 01, F. de VliegerH. Meijer 10, J. C raK&Nuê De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft gistermiddag een gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen de 51-jarige fabrikant C. C. L. uit Rotterdam. Deze werd ervan verdacht 1 goederen, zoals machines en meubilair, te hebben onttrokken aan de inboedel van zijn vrouw, voor en tijdens haar faillisse ment. Verder zou hij actes hebben opge- i maakt betreffende overdracht en verhuur j van goederen. De actcs zouden vals zijn. Verdachte bekende, doch zei dat hij niet de bedoeling had gehad de belasting- i dienst een rad voor ogen te draaien. Hij had die goederen weggehaald die hij als zijn eigendom beschouwde of die van derden waren. „Hij is begonnen de halve fabriek leeg te halen", sprak de officier, die vorder zei nog nooit een dergelijk geval van een zo danige omvang te hebben meegemaakt. Verdachtes raadsman meende dat zijn cliënt niet begrepen heeft dat hij iets ge daan heeft dat moreel niet in orde was. Uitspraak over veertien dagen. H.M. de Koningin bracht een bezoek aan de Kon. Aardetverk Fabriek „Ue Porceleyne Fles" te Delft. H.M. kijkt belangstellend toe naar het met de hand vervaardigen van een vaas. De radarloodsdienst te Rotterdam zal begin 1956 volledig kunnen function- neren. De gemeente heeft zich verze kerd van het technisch adviseurschap van het Nederlands Radar Proefstation te Noordwijk aan Zee. Van de nieuwe vin dingen van dit proefstation zal Rotter dam zoveel mogelijk mede profiteren. De vraag of straks zeeschepen van el ke grootte bij iedere weersgesteldheid de Nieuwe Waterweg zullen kunnen spoedig nadere mededelingen te kunnen bevaren, geeft het college aanleiding ei nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat de taak van de radarloodsdienst geheel Heden: Passage Theater: Moulin Rouge (vol wassenen). (Geprolongeerd). Passage Theater: Katholieke Kring, (uitverkocht) de de het de Eigenlek kan men het concert in vrij wel alle onderdeden karakteriseren door vast te stellen, dat er muzikaal, gezond, aantrekkelijk maar technisch niet ge heel vlekkeloos gespeeld werd. De violist Cees Bandel is daarvan een voorbeeld. Hij speelt zijn muziek stylis- tisch zeer zuiver en gaf volkomen aan vaardbare vertolkingen van W. de Fesch vioolsonate, La Folia van Corelli enz., maar het dubbel- en accoordenspel be dierf nogal wat van de totale indruk, die niettemin zeer gunstig was. Bandel is zeker een muzikant, die wat in zijn mars heeft, maar zijn technische be heersing (positiewisseling!) kan nog heel wat aan volmaaktheid winnen. Hee; aantrekkelijk was de suite van Pachelbel voor viool en hobo, waaraan de hoboïst Piet Schenkels medewerkte. Deze soleerde nog in een adagio-allegro van Handel en bleek met de fagottist Schlebaum technisch nog het meest be slagen ten ijs te komen. Albert van Haasteren beschikt over 'n zeer fraai basgeluid, waarnaar met ge noegen werd geluisterd. In de laagte mist hij rondheid van toon, wat hij overigens met bassen van naam gemeen heeft. Ook zijn soli aria's van Bach en Haydn behoorden tot het mooiste wat het pro gramma bood. Mlep Leendertz voldeed uitstekend als orgelbegeleidster: zij speelde bescheiden en met begrip van haar taak, en het was zeker geen loze beleefdheidsvorm dat zij telkens weer in het applaus werd be trokken. Wij Nederlanders zijn verwend op muzikaal gebied. Zo verwend, dat we wellicht het gevaar lopen, wat snobistisch te worden. We hebben een keur van artisten, van orkesten en dirigenten van wereldformaat. Het is goed zo nu en dan een concert te horen als dat van gisteren om ons weer eens duidelijk te realiseren, dat we niet persé het boven ste van de artistiek-technische kant be hoeven te hebben om van muziek te kunnen genieten. Een spontaan, uit het hart musiceren treft en boeit zeker niet minder als er een paar vlekjes en feilen van ondergeschikt belang zijn. De exe cutanten van dit concert zijn mensen met muziek in het hart, met een muzikale opera „Butterfly Monopole Theater: „De verboden dans' u—1, 1. ae Vlieger—n. ïvieijer i—u, j. v„. Vf (nntnelaathaar) den Boer-N. v. d. Brugge 1-6, P. Campen 2- J. v. d. Velden afgebr. Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelde het vierde tiental te gen het Zwarte Paard 2, welke wedstrijd in een gelijk spel is geëindigd. De veehouder in de 's-Gravenlandse pol der, die bij de politie aangifte had ge daan dat een hond geregeld achter zijn schapen aanzat, heeft het dier gisteren kunnen vangen. Het had reeds een schaap in de sloot gejaagd. De hond bevindt zich thans bij de Gemeentereiniging. Het is een verwaarloosd uitziende reu, ongeveer drie jaar oud. Verloofde, Kennissen en voor hen die Emigreren een met inweving in 3 kleuren. Demonstratie Oliehaardkachel, pand Lange Haven 103. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 20 November: Schouwbnurg. 8 uur: R. Ph. Orkest. Seiie A o 1 V. Ed. Flipse. Solist Samuel Brill cello Luxor, 8 uur: „Op en top"-revue (18 j.) BIOSCOPEN Programma's van 20 t/m 20 November Arena: Het Loon van de Angst (onbekend); Capitol: Het Meisje van Kamer 17 (onbekend); Centraal en Colosseum: De Koningin van Saba (14 j.); Cineac en Victoria: Onsterfelijke Melo die (14 j.); Harmonie: Het Vierde Masker (volw.); Lutusca: Het Commando des doods (14 j.); Passage (Schiedam): Schattige Vrouw tjes? (ontraden): Prinses: Sheriff zonder angst (18 j.)Rex: Landroof (14 j.l; 't Venster: Vuile Handen (18 j.). GEBOREN: Paulus Th. F., z. v. H. N. Gijtenbeek en Th. H. Kloos; Pieter, z. v. A. Pijnacker en M. Lorier; Daniël L., z. v. M. Krommenhoek en M. Verschoor; Margarita M„ d. v. J. A. Pompe en H. C. Berkhout. Een uitgebreide sortering cassettes, voor 6 en 12 personen, mèt of zónder messen, vindt U in in prijzen vanaf Prijscourant met afbeeldingen gratis verkrijgbaar. doen. Daarnaast blijft de aondacht gevestigd op een groter vliegveld in Schieveen. De verb:nding met Schiphol zal worden ver beterd, nu de wegaanleg tussen Ypenburg en Burgerveen ter hand is genomen. De gereedkominig van deze nieuwe weg zal uiteraard van betekenis zijn voor het autoverkeer. Het is B. en W. verder be kend. dat de K.L.M. verbetering van de busverbinding overweegt. B. en W. houden rekening met de moge. lijkheid, dat over een reeks van jaren het helicopterverkeer zo zeer zal zijn toe genomen, dat een grotere of een tweede heliport zal moeten worden ingericht. als een adviserende moet worden ge zien. Deze dienst zal aan de gezagvoer ders van de schepen op de Nieuwe Wa terweg en in het havengebied alle ge wenste inlichtingen verstrekken, waar door het varen bij ongunstige weers omstandigheden aanzienlijk zal worden vergemakkelijkt. De radarloodsdienst zal echter nimmer het navigeren van de schepen overnemen. Iedere gezagvoer der blijft voor zijn schip verantwoorde lijk en moet zelf beslissen of hij bij slecht zicht wil varen of niet, aldus B. en W. in de memorie van beantwoording. I G. VER BOON STR 2 TEL 69986 SCHIEDAM Bij Zierikzee is men druk bezig met liet herstel van de dijken langs liet IJavenkanaal. Aan de Oostzijde omvat dit werk het dichten van enkele kleinere openingen. Door een eerder aangebrachte ringdijk waren deze gaten reeds strooinvrij, zodat van onderlopen van de achter de dijk gelegen polder toch al geen sprake meer was. Het dichten van de gaten levert nu geen grote bezwaren meer op, reden waarom dit thans vlot en vrij snel gebeurt. Een zandperser spuit hier reeds sinds weken grote hoeveelheden zand en een grote stoomkraan werpt de aangevoerde klei op, welke als buitenbekleding van het dijklicliaam moet dienen. De Westelijke havendij'k wordt niet in] bewijzen als vluchthaven, als haven voor zijn oude vorm hersteld. Hier werd reeds de watersport en bovendien zullen wach- op 4 Juni het zwaar beschadigde deel van j tende schepen hier ligplaats kunnen v;n- de dijk uitgeschakeld, toen aan deze zijde Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, tussen 912.30 uur en 26 uur. j Een paar kinderwantjes, ballpoint, vulpen, ring met 2 sleutels. Te bevragen bij de vinders; Bruin colbertjasje, C. de Jong, J. van Lennepstraat 18o; 1 paar handschoe nen, Vendeloo, Boerhaveiaan 12c. zwarte ceintuur, De Jong, Rembrandtlaan 48a;E en w zi}n van raening, dat afgezien grijze wollen herenhandschoen, M. In one van overjgens Zeer waardevolle heli- Lorentzlaan 63c; das, B. de Regt, Potgie- COpter_Verbindingen, Rotterdam moet blij- terstraat 2b; rode portemonnaie, J. Groe- j ven aandrjngen 0p een eigen vliegveld met neveld, Piersonstraat 31 te Maassluis (tel. name VOor vrachtvervoer. In dit verband 803); bedrag van 10, J. Scholte, Swam- kunnen zij mededelen, dat met de beide merdamsingel 8a; nikkelen polshorloge, i j,Jcj1tvaartscholen, welke thans op Ypen- Tuyl, le Tuinsingel 14. gouden armband, burg zijn gevestigd, besprekingen worden gevoerd over de inrichting van een vlieg veld ten Zuiden van Schieveen, welk vlieg- Het zag er niet zo best uit voor Hermes- DVS, 14 dagen geleden. Met 2 invallers, n.l. voor Tinus Osterholt en voor Cock v d. Tuyn, moest de reis Speciaal ingericht voor verzorging van: Recepties bij tewaterla tingen en proefvaarten kft-«Ï3TAU»ANT ROTTERDAM Coolsingel 108. Telefoon 25750. 20482, 21750 OéGBlAD VOO* SCMItOAM f0*3r*ë*f* 75ste Jaargang No. 22310 De kantoren der Redactie en Admlnt stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal f 2.— per maand. 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone «olomOreedlr f 0.15 pei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 10.30 oer millimeter hoogte Bil contract gelden 'agere tarieven welke bij de administratie ol OU de erkend» ad verten Ue-bureaux verkrttgbaar zijn. Kampioenen i kleine sdvertentlënl tot woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 50 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling - worden onder nomen naar Eindhoven, waar de beslissing moest vallen voor de voorlopige bezetting van de derde plaats, welke tevens de be dreiging vormt voor de koplopers. Doch de Hermes ploeg toonde een sterk moreel, de juiste tactiek werd bepaald en een verdiende 31 overwinning was het resultaat. En daar Excelsior en EBOH tegen elkaar gelijk speelden, bereikte Her mes de koplopers tot op 1 punt. En Zondag a.s. ontvangt Hermes-DVS Feijenoord, een nog altijd graag geziene tegenstander en zoals bekend, brengen de wedstrijden tegen Feijoord altijd sfeer, spanning en voetbal van goed gehalte. Een van de zgn. klassieke wedstrijden, welke de harten vaan de rechtgeaarde voetbal liefhebbers sneller doet kloppen. Op het ogenblik levert Feijenoord nog geen opzienbarende resultaten. De aanval kan nog niet loskomen, doch verdedigend is Feijenoord één van de sterkste ploegen van de afdeling. Zij noteren het kleinst aantal tegendoelpunten (7 uit 7 wedstrij den) en dit bewijst wel, dat de verdediging met de snel opkomende stopper v. d. Hoek en doelman v- d. Bijl zeer hecht is. Het is dan ook te verwachten, dat Feijenoord het zwaartepunt in de achterhoede zal leggen en zal trachten door snelle uitval len aan het langste eind te trekken. Onze stadgenoten dienen er dan ook voor te waken, niet in dit valletje te trappen, door Feijenoord met de rug tegen de muur te zetten. Het wordt dan zo moeilijk doelpunten te maken, zoals we hebben gezien tegen ADO en Maurits. De blauw-witte voorhoede heeft ruimte nodig en de tactiek dient hieraan te worden aan gepast. Verder zullen wij hierover niet uitweiden, want wat dat betreft heeft de Hermes ploeg en leiding genoeg routine. Deze wedstrijd trekt immer grote belang stelling en nu Hermes zo'n fraaie positie inneemt, wordt ditmaal een zeer grote toe loop verwacht. Het Hermes-bestuur adviseert de bezoe kers dan ook, zich bij de voorverkoop van plaatsbewijzen te voorzien en heeft verder de volgende maatregelen genomen. De zitplaatsen worden zonder uitzonde ring genummerd verkocht, zodat iedere houder hiervan verzekerd is, dat hij de wedstrijd goed kan volgen. Dus ook de plaatsen op de onoverdekte zit-tribune zijn genummerd. Donateurs voor deze tri bune krijgen ter plaatse een nummer toe gewezen. Een verder gevolg hiervan is, dat leden en adspirantleden van Hermes- DVS op deze tribune geen plaats kunnen nemen. Voor hen is gereserveerd de van de overdekte. Tenslotte verzoekt het Hermes-bestuur het publiek tijdig aan wezig te zijn, ten einde moeilijkheden en oplopen aan de hekken te vermijden. Het 2e elftal heeft vrij-af en het 3e team staat voor de zeer zware taak haar onge slagen record te handhaven in de uitwed strijd tegen CVV 3. CVV teemt de 3e plaats in met 3 verliespunten meer als Hermes en dit wordt zogezegd voor CVV de laatste kans zich in de kopgroep te handhaven. Het 4e elftal met slechts 1 punt achterstand op de leiders, gaat naar HOV 4. Als dit volledig uit kan komen, ligt winst in het verschiet. De Rood-Groenen worden Zondag a.s. voor een zeer moeilijke taak gesteld in de vorm van een uitwedstrijd tegen Sittardia in Sittard. De stand op de ranglijst zou het vermoeden wettigen dat de SVV-ers een zacht eitje te slikken krijgen, doch de ervaring heeft geleerd, dat de Zuiderlin gen moeilijk te bespelen tegenstanders zijn, ongeacht welke plaats zij innemen. Jan van Schijndel en zijn jongens zullen er daarom heel goed aan doen om geen onnodig risico te lopen en zich vanaf de eerste minuut in deze wedstrijd vast te bijten. De resultaten van de SVV-ers zijn tot op heden niet ongunstig geweest, doch men dient te bedenken dat de weg nog lang is en heel wat punten nodig zijn om zich veilig te stellen. Worden de zaken zo energiek aangepakt als de laatste wed strijden, dan zijn de Schiedammers niet kansloos en zijn we dan ook zeer benieuwd naar de uitslag. Het 3e elftal speelt om 12 uur op het Spartaterrein tegen Sparta 3, terwijl het 4e elftal thuis zijn krachten gaat meten tegen HVV2. Th. Cremers, v. 's-Gravensandestraat 20 d; vulpen en vulpotlood in étui, C. Willemse, Edisonstraat 28b; 2 kindertasjes, D. West hof, Anth. Muijsstraat 67; portemonnaie met inh., P. de Ridder, Rembrandtlaan 36; nikkelen polshorloge, G. Verhagen, Wa rande 65; rode autoped, J. J. de Bloe, Schiedamseweg 531. steunzool (klein mo del), C. van Haaften, Heenvlietsestraat 35b; autoped, Kriense-Lokker, Rembrandt laan 62a; kinderzitje van rijwiel, K. Both Leibnitzstraat 25a; rozenkrans in étui, T. Romein, L. Nieuwstraat 27. ROTTERDAM, 18 November 18.73 17 November nam.: 600 ton mais l.-v.2 X 50 ton mais l.-v.; 490 ton granen Leiden; 100 ton haver Akkrum; 244 ton hout Utrecht; 280 en 334 ton granen Lochem; 50 ton meel Delft; 543 ton soyabonen Zaanstreek; 200 ton rogge Wormerveer; 93 ton hout Nijkerk; 200 ton tarwe Sas van Gent. 18 November voorm.: 70 ton meel Amster dam; 375 ton kolen Nijmegen; 500 ton coktes- gi-uis Zwijndrecht; 55 ton granen Vorik; 2o st. hout Doetinchem; 100 ton rogge Deventer; 100 ton soyaschroot Veghel; 160 ton stukgoed Amstetrdam; 250 ton id. Amsterdam; 140 ton petr. cokes Helden. de polder Schouwen door de operate „levensstrijd" werd afgesloten. Later zou de volledige afsluiting van deze polder nog geschieden bij Schelphoek, hetgeen op 27 Augustus gebeurde. Bedoeld beschadigd stuk havendijk zal, voorzover de kracht van het water dit nog niet deed, geheel gaan verdwijnen Een nieuwe dijk wo-rdt thans Westelijker aangelegd parallel aan de oude dijk. Deze nieuwe dijk zal aan beide zijden een aansluiting hebben met de nog intact gebleven delen van de oude dijk, waardoor dus als het ware een grote inham in het havenkanaa] ontstaat. Deze inham wordt de verwezenlijking van de zgn. „Voorhaven", die door de heer A J. Argelo in zijn structuurplan voor Zierik zee werd geprojecteerd. den, wanneer de „Keersluis" in de haven werkelijkheid mocht worden. Verder zou de provinciale boot hier kunnen meren, waardoor deze niet naar de verder van Zierikzee gelegen haven „De Val" zou behoeven te verhuizen. Hoe langer hoe meer vreest men echter voor het laatste. Zierikzee houdt om verschillende redenen vast aan de voorhaven als ligplaats voor de boot, temeer daar deze bootdienst een van de weinige elementen vormt, die nog wat bedrijvigheid meebrengen. Eveneens bij Zierikzee is een aanvang gemaakt «net de verbreding van het intact gebleven deel van de Westhavendijk. Het wordt hier een dijk, welke de dubbele breedte zal krijgen van de oorspronkelijke dijk. Bovendien legt men aan de binnen zijde aan de voet van de dijk een brede weg aan, welke de demping van de langs de dijk gelegen vaart noodzakelijk heeft Aan deze voorhaven wordt druk ge- werkt en er begint tekening :n de situatie i gemaakt. Deze weg loopt naar de Voor- vnu >c» <.umci> i te komen. Het belooft een behoorlijk ruime haven. Naast andere objecten op Schou- veld ook voor andere doeleinden op hethaven te worden waarin een aanzienlijk wen-Duiveland heerst door genoemde gebied van dc luchtvaart dienst zal kun- aantal schepen ligplaats zal kunnen vin- werkzaamheden ook rondom Zierikzee doen. B. cn W. hopen hieromtrent i den. De haven zal goede diensten kunnengrote activiteit. Naar wij vernemen, heeft de firma H. C. Jansen alhier met hare Weener-gist op de Bakkerij-tentoonstelling te Gent eere-di- ploma en eere-medaille (de twee hoogste onderscheidingen) behaald. Een zoo even ontvangen telegram meldt, dat de heer P. J. Lagerweij alhier, voor zijne inzending Weener-gist op genoemde tentoonstelling met de Gouden Medaille werd bekroond. (Nwe Schiedamsche Courant, van 9 April 1893). Noot. Met deze bekroning trad de firma H. C. Jansen in het voetspoor van zijn grootva der Pieter Janse(n), die onder de firma Pieter Jansen en Comp. in 1808 een uitge breide Gisthandel had, welke firma haar gist tot ver buiten Schiedam verzond. „Het dijkherstel, voor zover het de hoofdwaterkeriug van dc lloeksche Waard betreft, is thans zo ver gevorderd, dal de bevolking van dit eiland de komende winter met gerustheid kan afwachten", aldus is het ooi deel van de dijkgraaf van liet waterschap „De-Hoeksche Waard", de heer L. I. Over- water. Dank zij het oorspronkelijke initiatief tot het op gang brengen van (1e herstelwerkzaamheden door de locale instanties, het verder uitvoeren der plannen en werken onder de uitstekende leiding van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland, de medewerking van vele autoriteiten en de grote inspanning van aannemers en werklieden, betrokken bij het dijkher stel, kan worden gesteld ,dat het waterkerend vermogen van de dijken rond om de Hoeksche Waard en vallend onder liet toezicht van het waterschap zeker aan zodanige eisen beantwoordt, dat met gerustheid de normale wintervloeden kunnen worden afgewacht. 411» advertentie-order* worden afgesloten en t ^vertenti<ewezen.1?0m voor I onoverdekte zit-tribune in het verlengde Het wordt a.s. Zondag de big match voor Excelsior; de uitwedstrijd tegen het sterke Scheveningen, dat op het ogenblik in de 3e klas B met 12 punten uit 7 wedstrijden de leiding heeft en dat kennelijk van plan is om zo snel mogelijk in de 2e klasse terug te keren. De gevaarlijkste concurrent voor de Scheveningers is nuExcelsior!, dat zich in de laatste weken stevig in de kop groep heeft genesteld en nu zelfs met 10 punten uit 7 wedstrijden, op de tweede plaats troont, gevolgd door B.E.C. met 9 uit 7, V.V.P. 8 uit 6, Archipel 8 uit 6 en H.P.S.V. 7 uit 6. Het wordt dus a.s. Zondag de grote wed strijd om de leiding. En in het Excelsior- kamp is men vol goede moed. Maar een zeer zware kamp zal het worden, waarin wij voorlopig van een Excelsior-zege nog niet zeker durven zijn! De wedstrijd begint om half 3 en een talrijke schare supporters zal de Schiedammers vergezellen. De reis wordt gemaakt met touring-cars; en wie daarin nog een plaats wil bespreken, kan zich tot en met Vrijdagavond opgeven bij de heer J. Gokke, Hogenbanweg 81 a, Schiedam. De overige Excelsior-elftallen spelen het volgende programma: Excelsior 2-Fortuna 3 om 2 uur, Excelsior 3—Spartaan 3 om 12 uur, Steeds Volharden 2—Excelsior 4 om 12 uur, V.F.C. 5—Excelsior 5 om 12 uur, Excelsior 7Zuiderster 4 om 12 uur, Excelsior 8Dindua 5 om half 3. Met het oog op het feit, dat aan de herstelde dijken op enkele plaatsen „vers" grondwerk voorkomt, heeft het waterschap bijzondere maatregelen ge nomen. In de eerste plaats zijn de in de hoofdwaterkering ontstane gaten op solide wijze gedicht, d.w.z. met de nood zakelijke overhoogte en taludrondte. doch daarnaast zijn de voormalige gaten goed met graszaad ingezaaid en op afdoende wijze bekramd met riet. Verder heeft het waterschap, door het instellen van een verscherpt toezicht, maatregelen ge troffen om de herstelde dijkcoupures extra te doen bewaken ombijtijds in de gelegenheid te zijn de vereiste maat regelen te nemen. De heer Overwater is er van over tuigd, dat ook in de toekomst een tijdens een stormvloed voortdurend plaatselijk toezicht op de dijken onmis baar en noodzakelijk is. Dit toezicht was in het waterschap tot nog toe reeds goed georganiseerd, maar de noodzakelijke verscherping van het toezicht heeft een uitbreiding van de verdedigingsorganisa tie tegen hoge vloeden met zich ge bracht. De Hoeksche Waard is ingedeeld in een aantal dijkvakken, waarbinnen vanaf een waterstand van 2.50 m plus NAP twee a drie dijkwachten patrouil leren, die een waarschuwende taak heb ben. Een rayonleider staat aan het hoofd van twee of drie dijkvakken, waarboven weer de districtsleiders staan, die twee of meer rayons onder zich hebben. Aan de top staat de Dijkgraaf met zijn staf. die zetelt op de centrale post te Klaas waal. Daar worden in samenwerking met de Provinciale Waterstaat in geval van nood de nodige maatregelen getroffen Aan elke districtsleider, welke functie wordt vervuld door een dijkraad of nood-dijkraad, is bovendien iemand van de Provinciale Waterstaat toegevoegd. Er zijn maatregelen genomen, dat ook bij waarneming van beschadigingen aan afgelegen en moeilijk toegankelijke dijksgedeelten, de berichten van die waar neming zo snel mogelijk kunnen worden doorgegeven aan de districtsleider en via dezen aan de centrale post. Telefoons zijn daarvoor aanwezig, terwijl voor een snelle verbinding tussen de districtslei ders en de centrale post alle benodigde maatregelen zijn genomen. Zo beschikt men op de centrale post over de mobilo- foon. De districtsleiders hebben naast hun rayonleiders en dijkwachten de beschik king over de nodige reserve-dijkwach- ten en een per auto verplaatsbare mobiele colonne van plm. 15 ervaren grondwerkers. Bovendien zijn in de dis tricten opslagplaatsen aanwezig. waar allerlei hulpmaterialen, als zakken spa den, enz. ter beschikking zijn. Voor de waarschuwing der bevolking in geval van nood zorgt de burgerlijke overheid. Bij een te verwachten hoge vloed worden naast de districtsleiders ook de burgemeesters gewaarschuwd. Men kan veilig aannemen, dat de waar schuwing aan deze functionarissen enige uren uitgaat voor het te verwachten hoog water, zodat met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid de districtsleiders en de burgemeesters zich op alles kunnen voorbereiden. In een vergadering tussen het waterschap ..De Hoeksche Waard" en de burgemeesters van dit eiland is van beide zijden toegezegd een zo nauw mogelijke samenwerking te bevorderen. De centrale post zal de burgemeesters zorgvuldig op de hoogte houden van de toestand. Mocht onverhoopt deze toe stand ernstig worden, dan berusten de bevoegdhe'den tot het heffen van maat regelen voor de bevolking bij de burge meesters. Voorbereidingen zijn getroffen, dat waterschap en overheidsinstanties niet naast maar met elkaar zullen wer ken. Bij de ramp van 1 Februari is geble ken, dat de binnendijken van veel nut kunnen zijn ter voorkoming van verder onheil. Daarom zijn voor de binnendijken die van belang zijn, deskundige krachten aangetrokken, die een verdedigingsplan ontwerpen. Het waterwerend vermogen van de binnendijken wordt momenteel verzwakt door onoordeelkundig bouwen en beteling der taluds. Het waterschap beschouwt het dan ook als een van haar toekomstige taken om deze zaak ernstig onder de ogen te zien en de maatregelen te treffen, die noodzakelijk zijn. waarbij het kan voorkomen, dat de belangen der betrokken bewoners en gebruikers der binnendijken in het algemeen belang In meer of mindere mate zullen moeten worden geschaad. De heer Overwater heeft er met na druk op gewezen, dat uit het feit. dat alle voorbereidingen en maatregelen zijn getroffen om op alles voorbereid te zijn, geenszins mag worden afgeleid, dat liet waterschapsbestuur van oordeel zou zijn. dat de veiligheid van de dijken in de Hoeksche Waard niet afdoende zou zijn. Integendeel, aldus de dijkgraaf van het waterschap, wij z'Jn a'ep overtuigd dat alles is gedaan om de streek te beveili gen en eveneens, dat wij in dit streven zijn geslaagd. .jfck gaan met vol vertrouwen de toe komt tegemoet en beschouwen de ge nomen maatregelen als een noodzakelijk onderdeel van onze taak om de bewo ners van de Hoeksche Waard de hoogst mogelijke veiligheid te verstrekken".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2