ZWERMEND door een Nederlanders die contractbreuk pleegden DE MENS VAN ZIJN ZWAKSTE ZIJDE BEZIEN GERELDVETERANEN REIKEN VREDESPRIJS UIT Sjah heeft bezwaar tegen de term „verrader" Vallend vliegtuig doodt parachutisten Spoorbrug bij Leiden aangevaren Clousot in Nederland Belgische loodsen te lissingen staken PACfNA 5 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1953 MARTIN W DJJYZ1NGS Het proces-Mossadeq VELSER TUNNELBOUW DUURT TE LANG Ernstig nadeel voor handel en industrie Verkeer moest norden omgelegd DOOR MIST TREIN NIET GEZIEN Boerenwagen gegrepen en vernield LEEUWARDER RECHTBANK GAAT NAAR CAFE SYDNEY, November De Bayside Pieren in Melbourne waar de grootste schepen meren. Een hoge functionaris van het hof van de Sjah heeft Woensdag te Teheran ver klaard, dat de vorst bezwaar heeft tegen het gebruik van het woord „verrader" in de zaak tegen de voormalige Perzische premier dr Mohammed Mossadeq. De Sjah zou dit standpunt kenbaar ge maakt hebben aan premier Zahedi tijdens een lunchconferentie ten paleize. Nadat de premier dit de officieren van de krijgsraad had medegedeeld, bracht de raad de middagzitting van zeven uur te rug tot twee uur en wijdde zijn aandacht in plaats van aan Mossadeq aan diens voormalige stafchef, generaal Taghi Riahi, zo deelde de hoffunctionaris mede. Hij voegde er aan toe, dat Mossadeq in zijn vroegere loopbaan altijd blijk had ge geven van uitgesproken bereidheid, het Perzische volk te dienen „en hij heeft het gediend door een einde te maken aan bui tenlandse inmenging". Dit is de derde maal, dat de Sjah tus senbeide is gekomen ten gunste van dr Mossadeq. Toen de vader van de Shah Mossadeq destijds gevangen had gezet, deed de tegenwoordige vorst een beroep op zijn vader en verkreeg Mossadeq's in vrijheidstelling. Tijdens de royalistische staatsgreep in Augustus beval de Sjah dat „de grootste voorzichtigheid in acht geno men moest worden met het leven van dr Mossadeq". De functionaris zeide, dat de tussen komst van de Sjah uitdrukking gaf aan het verlangen er de nadruk op te leggen, dat Mossadeq terecht staat voor misdaden, bedreven na zijn ontslag door de Sjah en niet een bewijs was van de sympathie van de Sjah voor hem. Een Amerikaans transportvliegtuig van het type C119, een z.g. vliegende verhuis wagen, is Dinsdag bij Fort Bragg (Noord- Carolina) neergestort en heeft in zijn val tenminste zeven parachutisten gedood, die hulpeloos aan hun parachutes hangend, het gevaarte op zich af zagen komen Voorts kwamen acht inzittenden van bat toestel om het leven. De C119 nam deel aan oefeningen van parachutisten. Als gevolg van motorstoring stortte het toestel neer, zijn weg kiezend dwars door een grote groep parachutis ten, die zojuist uit andere vliegtuigen wa ren gesprongen en nog niet de grond had den bereikt. (Van onze correspondent) Om ongeveer zeven uur gisteravond is de spoorbrug bij de Vink te Voorschoten aangevaren. Om mogelijke ongelukken te voorkomen werd het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden terstond stopgezet en deskundigen haastten zich naar de brug om de gevolgen van de aanvat ng te onderzoeken. Zij constateerden dat de grendels beschadigd waten en de brug enigszins ontzet. Ernstig was het echter niet en na enkele uren arbeid was het herstel zover gevórderd, dat de treinen loop in beide richtingen kon worden her vat. Precies om 10 uur vertrok de eerste trein uit Leiden naar Den Haag. De eerste trein, die Leiden niet had kunnen bereiken was de boottrein uit Hoek van Holland. Deze moest voor de brug blijven staan en de passagiers moesten te voet tiaar het station Leiden. Voor het overige werd het verkeer tus sen Amsterdam en Rotterdam over Gouda geleid, terwijl tussen Den Haag en Leiden autobussen werden ingelegd. Ook de D-trein. die om 20.10 uur van Amsterdam naar Parijs vertrok ging over Gouda. In een bijeenkomst van het departement Alkmaar van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft ir J. Smit, rijksnijver- heidsconsulent voor Noord-Holland en Utrecht, tijdens c lunch, gisteren te Alk maar gesproken over technische en be drijfseconomische voorlichting aan indus trie en ambacht. Ook de Kan.er van Koop handel Hollands Noorderkwartier woon de met haar leden deze bijeenkomst bij. Besloten werd gezamenlijk een telegram te zenden aan de minister van Economi sche Zaken met het vepzoek een bespoedi ging van de bouw van de tunnel te Velsen in welwilende overweging te nemen, aan gezien handel en industrie door het ont breken van een goede oeververbinding in het Noordzeekanaal ernstig worden gedu- peerd- hij, aldus wordt van hem verhaald, zijn fiim „Manon" regisseerde op een boot aan de kust van Nice moest iedereen des morgens om zeven uur aan dek zijn en niemand mocht vóór 9 of 10 uur des avonds aan wal. Ook wordt van hem be weerd en niet zonder reden! dat hij zijn vrouwelijke sterren slaat, als zij moe ten huilen. Clouzot, die thans 46 jaar is, werd in Niort geboren en maakte daar zijn eerste studies. Hij wilde verder studeren aan de Zeevaartschool in Brest, doch daar kwam men tot de ontdekking, dat hij bijziende was aan één oog. Na deze eerste ernstige teleurstelling in zijn leven, wilde hij rechten gaan studeren met het oog op een carrière in de diploma tie. Maar financiële moeilijkheden, waar in zijn ouders kwamen te verkeren, deden ook dit plan mislukken en dwongen hem een betrekking te zoeken als secretaris van de chansonnier René Dorin. Als zo danig kwam hij voor het eerst in contact met de wereld van het toneel. Door een ontmoeting met Henri Jean- son komt Clouzot dan in aanraking met de film. Jaren lang werkt hij mee aan de voorbereidingen voor verschillende films en lat.er in Berlijn, waar hij Franse versies van Duitse films helpt nasynchro niseren. Hij werkt o.a. samen met Anatole Litvak, aanvankelijk uitsluitend voor het redigeren van de Franse dialogen, later ook als assistent. Nu kan hij soms ook persoonlijke ideeën in de films verwerken, naar eigen inzicht een camera-instelling proberen en meewerken aan de montage, j Aan deze werkzaamheid komt onver- I wachts een einde, als Clouzot tuberculose krijgt en vijf jaar in een sanatorium moet doorbrengen. Na zijn herstel wordt hij scenario schrijver, maar nu is het de oorlog, die zijn loopbaan afbreekt. Na anderhalf jaar bij de radio werkzaam te zijn geweest, keert hij terug naar Parijs en de film en schrijft het scenario voor de film „Le Dernier des Six" naar een roman van Steeman, die wordt geregisseerd door Georges Lacombe. Clouzot's persoonlijke filmoeuvre begint tenslotte in 1943 met „Le Corbeau". Maar opnieuw volgt de teleurstelling. Na de be vrijding wordt zijn film verboden en blijft dit jaren lang. Men beweerde, dat „Le Corbeau" in Duitsland was gebruikt voor anti-Franse propaganda, hoewel de film er nimmer heeft gedraaid. Clouzot werd tenslotte gerehabiliteerd, maar niettemin kreeg hij pas in 1946 met „Quai des Orfèvres" voor het eerst weer gelegenheid een film te maken. Deze voortdurende teleurstellingen ver klaren wellicht de bitterheid ten opzichte van leven en medemens van Clouzot, die bijna uitsluitend de boosaardige neigingen in de menselijke natuur ziet. Morgen hopen wij in onze courant Clou zot's nieuwste film „Le Salaire de la peur" aan een critische beschouwing te onderwerpen. (Van onze correspondent) Gisterenmorgen is op de onbewaakte overweg vlak voor Den Horn een boeren wagen gegrepen dom -de diesel-electrische trein uit Groningen, richting Leeuwarden. De landbouwer, die met twee achter elkaar gespannen wagens met pulp de i spoorwegovergang passeerde, had door de dichte mist de trein niet gezien. De laatste wagen werd gegrepen, enkele honderden meters meegesleurd en totaal vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De trein heeft ernstige schade op gelopen en moest later naar Groningen worden teruggebracht. Gisteren heeft voor de Leeuwarder rechtbank terechtgestaan een 54-jarige grondwerker die te Harkema-Oneinde zijn halfbroer V. met een mes zou hebben ge stoken. Het gebeurde in een café te Dro- geham, waar een winkelweek werd ge houden. Daar er grote tegenstrijdigheid was tus sen de verklaring van een 18-jarige getui ge en verdachte over de wijze, waarop men aan een tafeltje had plaats genomen, en waardoor verdachte betoogde zijn half broer nooit te hebben kunnen steken, besloot de rechtbank Zaterdagochtend te Drogeham in het café het onderzoek te zullen voortzetten. Te Vlissingen zijn gisteren ongeveer 70 van de ruim 80 Belgische zee- en rivier- loodsen in staking gegaan. Zulks op prin cipiële gronden. De loodsen menen name lijk, dat de laatste tijd te veel wordt afge weken van het statuut van het Belgische iijkspersoneel. Een van deze afwijkingen zou volgens de loodsen zijn de benoeming van een waarnemende chef-loods, die niet volledig zou voldoen aan de daartoe in het statuut gestelde eisen. Protesten van de betrokken vakbonden bij de Belgische regering bleven zonder resultaat. Er werd daarop een vergadering gehouden, waar besloten werd het werk neer te leggen. Dit gebeurde gistermiddag Het is niet te voorzien hoe lang deze staking zal duren. Zij is van geen invloed op de diensten van het Nederlandse loodswezen, waarmede, zoals bekend, een taakverdeling van de beloodsing op de Westerschelde bestaat. Een langdurige staking zou echter het scheepvaartverkeer van en naar Antwer pen in sterke mate belemmeren. Het Haagse Matrozenkoor is uitgenodigd in de Kerstvacantie in Parijs enige con certen te geven. Het koor zal door de bur gemeester worden ontvangen en het zal een diner aangeboden krijgen. gewonde kameraad in niemandsland trachtte te redden. Toen luit.-kol. Asfaou Andargue, die in Korea het bevel voerde over het Ethio pische bataljon, de oorkonde persoonlijk in ontvangst nam, steeg een luid applaus op. In de mutatie van de vredesprijs wordt o.m. gezegd, dat het besluit van de V.N. om agressie in Korea tegen te gaan, naar het oordeel van de Wereldveteranenfede- ratie een daad van historische betekenis is, daar op deze wijze voor de eerste maal in internationaal verband werd getracht een hulpeloos land, hetwelk door een overmacht werd bedreigd, te steunen. De W.V.F. is de overtuiging toegedaan, dat de belangrijkste bijdrage tot de vrede in 1953 werd geleverd door degenen, die onder het bevel van de V.N. in Korea hebben gestreden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5