Nieuw defensieplan voor drie jaren Tot 1958 maximaal f 5 milliard Scherpzinnig pleidooi voor liet Europese leger Geen hoger soldij voor militairen aaniBffifl Zweden schenkt Zierikzee een ziekenhuis Veertig kleuterscholen krijgen nieuwe inventaris Europa's defensie °p grote last. Staf en Bidault spreken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WSSIÈÈlÈlÊm, 1 Regering beraadt zich over probleem der „psychologische oorlogsvoering" Aanhouidend rustig weer Zaterdag 21 November 1953 Vorming van meer mobilisabele eenheden wordt voortgezet Begin 1956: drie mobilisabele divisies Géén massale inenting tegen influenza Geen vliegveld op Noord Veluwe De Zeven Provinciën - is1 *5 v - Nieuwe uitverkoop-wet Aantal ongelukken niet onrustbarend te noemen Leve Harold! Analyst GROOTSCHEEPSE HULP AAN RAMPGEBIED Kinderhospitaal voor Dirksland WEERBERICHT Nieuwe munitiefabriek Indienststellitig te Rotterdam Tewaterlating Noord-Brabant Nieuwe mijnenveger SÉ© Sociale verzorging Tegemoetkoming in uitrustingskosten Kostwinnersvergoeding Geen alternatief voor de E. D. G. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Iets lagere temperaturen. Zondag 22 November: Zon op 8.11 uur, onder 16.41 uur. Maan op 17.31 uur, onder 10.20 uur. Maandag 23 November: Zon op 8.13 uur, onder 16.39 uur. Maan op 18.41 uur, onder 11.15 uur. Antwoord op honderden vragen Minister Staf heeft ter beantwoording van de honderden vragen, die de tweede Kamer in haar voorlopig verslag over de begroting van Oorlog 1954 medegedeeld, dat de uitgaven voor de defensie door verschillende omstandigheden vertraagd zijn. In de eerste plaats heeft de voorbereiding van bestellingen door de veelal gecompliceerde aard der te bestellen apparatuur en het feit, dat vaak de omschrijving van de order moest wachten op de voltooiing van de technische ontwikkeling, vertraging op geleverd. Daarnaast vormden de aangeboden levertijden hij binnenlandse zowel als buitenlandse industrieën dikwijls een teleurstelling, terwijl de dan ten slotte afgesproken of contractueel vastgelegde data van oplevering 111 vele gevallen naar nog latere tijdstippen werden verschoven. ^6 regering is van oordeel, dat het verantwoord kan worden geacht om, kinnen de tijdsperiode 1 Januari 1955 tot 1 Januari 1958, de kasuitgaven ten behoeve van de defensie maximaal te stellen op 5 milliard. hier te lande handvuurwapens, geschut en ammunitie kan worden gemaakt, deelt de minister mede, dat in Ne derland geen handvuurwapens worden vervaardigd, doch wel onderdelen van handvuurwapens, scheepsgeschut en vliegtuiggeschut, terwijl de mogelijk heid bestaat ook luchtdoelgeschut te zij ner tijd in Nederland te vervaardigen. De Artillerie-inrichtingen en de aan dez'e N.V. toeleverende bedrijven zijn in staat een 100-tal munitiesoorten te fa briceren, terwijl de laboreercapaciteit thans over drie fabrieken hier te lande is verdeeld, aan welk aantal in 1954 een vierde fabriek zal worden toegevoegd. Uitgaande van dit bedrag van 5 mil liard zou ter vergelijking de volgende op stelling voor een periode van 3 jaren kun nen dienen: te verwachten is een overloop naar het begrotingsjaar 1955 van 1350 min, waaronder 350 min nog niet be stemde „local currency"; de normale over loop van verbonden gelden van het begro tingsjaar 1957 naar 1958 wordt geschat op 400 min. Om die reden zal, om een kasuitgaven- niveau te bereiken van 5 millard over deze termijn van drie jaren, de beschik baarstelling van een totaal bedrag van nieuwe fondsen in de volgende drie jaar begrotingen van 4050 min. noodzakelijk zijn. Uitgaande van de veronderstelling, dat voor het jaar 1955 bij een toedeling van een derde deel van het bedrag van 4400 nüllioen gulden met inachtneming van de toezeggingen van de Amerikaanse rege ling met betrekking tot verdere hulpver lening gedurende dat jaar, de verdere uit bouw. het onderhoud en de exploitatie van be strijdkrachten geen bijzondere moeilijk heden zullen baren, rijst ten rechte de vraag of het overblijvende tweederde deel van 400 millioen gulden de behoeften, wel ke een gevolg zullen zijn van de dan ni 1 Januari 1956 optredende situatie, zal kunnen dekken. Binnen het voorgestelde raam is de re gering in staat een adaequate Nederlandse bijdrage in het vooruitzicht te stellen en materieel en personeel opzodanige bijdrage tijdig te „plannen". Daarbij kan het thans vigerende stelsel van opleiding en legeropbouw gehand- haadf blijven. Nu aan de regering door de betrokken Amerikaanse autoriteiten materieel voor j de in 1955 op te bouwen eenheden van de Kon. Landmacht in het vooruitzicht werd gesteld, staat zjj op het standpunt, dat in ieder geval een verdere vorming van mo bilisabele eenheden dient te geschieden. st^d\ngnv-bericht van gisteren over de be de Marshali6un bedrag van twee ton van strijding wen, ïlp voor de influenza-be- suppietoire bear*©1 ontleend is, aa" ,een en Volksgezondheid Va" Sociale Zake" vernemen wij nader V°°r 1®?2, mag,' *2 worden getrokken&t n'et de conciua schaal de griepbestr^" be ginnen. Herinnerd zij er fazal*aa" vaccinaties reeds verleden jaar tot gepast. Prof. Verlinde te Leiden hez^ de resultaten een rapport uitgebracht waarin o.m. geconcludeerd wordt, dat het volgen van deze werkwijze van massa-vac cinaties tegen influenza minder zin heeft. Het zal immers betekenen, dat eind 1955 het leger belangrijk zal zijn versterkt, zo dat ons land dan zal kunnen beschikken over drie in plaats van twee mobilisabele divisies. Teneinde in de eerste plaats de directe gevechtskracht te versterken, is in de plannen niet het vormen van een 2de Ne derlandse legerkorps en verdere hogere staforganen opgenomen. Het ligt niet in het voornemen van de minister een wijziging in de opbouw van het leger aan te brengen in dier voege, dat „een kleine, doch zeer be weeglijke en dus sterk gemechaniseer de troepenmacht, in hoofdzaak bestaan de uit beroepsmilitairen met daarnaast reserve-eenheden", wordt gevormd. Ter beantwoording van de vraag of Het Ermelose raadslid dr Kuiper heeft onlangs in een raadsvergadering aan de burgemeester een vraag gesteld naar aan leiding van de geruchten, dat op de Noord-Veluwe een straaljagervliegveld zou worden aangelegd. Burgemeester Martens heeft toen een onderzoek toege zegd. Gisteren heeft bij, daartoe gemach tigd door de sous-chef van de luchtmacht staf, aan het betrokken raadslid kunnen meedelen, dat deze geruchten van elke grond ontbloot zijn. Vrijdag zijn op het Marinevliegkamp Valkenburg 6 nieuwe officieren be ëdigd. Twee van hen, de heren J. F. Jansen en C. P. Vermeulen zijn als ge woon schepeling begonnen en hebben successievelijk alle onderofficiersran gen doorlopen, een dergelijke promotie komt zeer zelden voor, De comman dant van het Vliegkamp Kapt. ter Zee vlieger J. M. van Olm neemt Luite nant ter Zee V. D. Ill J. F. Jansen de eed af; rechts Luitenant ter Zee III Vermeulen. Op Donderdag 17 December a.s. zal de kruiser „De Zeven Provinciën", zuster schip van Hr Ms kruiser „De Ruyter", in dienst worden gesteld. De plechtigheid zal plaats hebben bjj de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam. Op 28 November om ongeveer 1 uur des middags zal bij de Kon. Mij „De Schelde" N.V. te Vlissingen te water worden ge laten de onderzeebootjager „Noord-Bra bant", de vijfde in de serie van twaalf, welke voor de Kon. Marine in Nederland worden gebouwd en de vierde en laatste van de „A-klasse" van deze serie. De tewaterlating zal worden verricht door mevrouw W. BurghardVan der Sluys, echtgenote van de commandant der zee macht in Nederland, schout-bij-nacht F. Burghard. Hr Ms mijnenveger „Beemster", die onder de bepalingen van de wederzijdse wapenhulp door de Ver. Staten ter be schikking van de Nederlandse regering werd gesteld, zal als eerste van een serie naar alle waarschijnlijkheid op 1 Decem ber uit de V.S. in Nieuwediep aankomen. Het schip behoort tot de zg. kustmijnen- vegers. De romp is van hout, terwijl bij de bouw niet-magnetische metalen zijn ge bruikt. Het congres van Wereldveteranen bra'.... gisteren een bezoek aan Ouwer- kerk, waar de eerste boom geplant werd voor een laan, waar er 400 zullen komen te staan en die de naam „Laan van Wereldveteranen" zal krijgen. V. I. n. r. de heer W. Ch. M. van Lan- schot, voorzitter van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, bij de boom. daarachter de commissaris van de koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot en burgemeester J. Romeijn, met schop Harold Russell en een gemeenteraadslid van Ouwerkerk. .r-*- w-L? lp L i i Ét *m Bidault bezwijkt tijdens „de rede Minister Zjjistra heeft de Tweede Ka mer medegedeeld te vertrouwen in dit zittingsjaar de indiening te kunnen be vorderen van een ontwerp van wet ter vervanging van de huidige regeling be treffende het uitverkopen en opruim®» in het winkelbedrijf, welke regelin niet in alle opzichten bevredigend is. V - van zijn Het debat om de E.D.G. in de Franse Nationale Vergadering bereikte gisteren een dramatisch hoogtepunt, toen minister Bidault zijn met spanning verbeide verdediging van het verdrags-ontwerp moest onderbreken wegens overver moeidheid. De minister was een uur aan het woord geweest, toen de tekenen van zijn slechtgezondheidstoestand voor een socialistisch lid reden werden schorsing van de zitting te vragen. Bidault verliet uitgeput de katheder. Bij de hervatting van de zitting deelde premier Laniel meedat Bidault wegens overmatige arbeid door vermoeidheid overmand was en dat de onderminister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, de rede die volgens ingewij den door Bidault beschouwd werd als „de rede van zijn leven" verder zou voorlezen. Een communiqué van de Quai d'Orsay zeide 's avonds: „Minister Bidault moet het bed houden tengevolge van een plotselmge crisis, veroor zaakt door zwaar overwerk gedurende dag en nacht vanaf het begin van de week. Hem is absolute rust voorgeschreven voor de volgende 48 uur." Bidault, die de laatste nacht helemaal niet geslapen had, had getracht door een heet bad weer op krachten te komen. Hij zat om 9 uur in de ministersbank bij de debatten, maar had tenslotte bovengemelde instorting tijdens zijn eigen betoog. leven v Kot nnrlerhnii/1 unn nitvnctinf mnpfen Minister Staf deelt de Tweede Kamer mede, dat het streven van de regering er op gericht is, dat hij het leger 20 pet van het kader, ingedeeld bij m°hilisabele onderdelen zal bestaan uit beroepspersoneel. Geestelijke ver zorgers voor de strijdkrachten zijn door de minister met de godsdienstige verzorging belast en uit dien hoofde acht hij dan ook het instellen van humanistische geestelijke verzorgers voor de strijdkrachten niet mogelijk. et spreekt vanzelf dat ook voor humanistische vormingsbijeenkomsten geldt, dat- 1Mtetinr artllffl la vnrt bot vnirlnmnnt cv» een ieder zich overeenkomstig artikel la van het reglement op Ucht van anti- I acht zich vc.-.....- i 1,de hem ten dienste staande middelen op de hoogte stellen, de K - De minf«Ucht Van anti-godsdienstige of anti-kerkelijke activiteit onthoudt r a<"ht zich verantwoordelijk voor de naleving van dit voorschrift dat hieraan De vraag van verschiii„„„ het oordeel van de mini?» leden naar het instellen van een b©^™" nusniciën van dechef van ul dat 0nder Staf aandacht heeft voor de vorrSng%an het moreel van de militairen doSt waar schijnlijk op het probleem der psycholo gische oorlogsvoering. Een probleem, dat zeker niet alleen door de minister ter hand dient te worden genomen. De rege ring beraadt zich in haar geheel omtrent de maatregelen welke in dit verband zou den moeten worden getroffen. nieuwe regeling van de bewegmgs- Vrijheid geldt met uitzondering van de opleidingseenheden, voor de gehele Kon. Landmacht, zoals bekend kan volgens lele deling een ieder tweemaal per twee weken met bewegingsvrijheid gaan. Voor dontlT-U,chtmach? werden reeds inci- kort zu_.„„ gemene regelen worden gesteld. ▼erschü^tnic? ^jraadt zich er over of het eoneel van salariëring van het per soneel van de Zeemacht enerzijds en dat kort zmiTaatre®elen genomen en bin"e"' dei en °°k voor dit krijgsmachtonder- van Land- en Luchtmacht anderzijds tot kleinere proporties dient te worden terug gebracht. Dc minister is niet van mening, dat een soldijverhoging in verband met de hoge kosten van levensonderhoud gewenst is. Soldij van een dienstplichtig mi itair heeft immers het karakter van een zakgeld, het welk wordt uitgekeerd naast een volledige materiële verzorging door en voor reke ning van het Rijk. De minister is tot de conclusie gekomen, dat het, niet juist zou zijn de totale lasten van de kledingvoorziening van een mili- ©V laste van het rijk te doen komen, doch dat het wel redelijk is te achten de f'1® tegemoet te komen in die kos- ln verband met de instand houding van hun verplichte uitrusting, als gevolg van de uitoefening van de militaire dienst, moeten maken. Te dezen aanzien is een naar het voorkomt bevredigende op> lossing gevonden door een in de „regeling uitrusting 1953" getroffen maatregel op grond waarvan de militairen, die zelf in het onderhoud van hun uitrusting moeten voorzien, een volledidge velduniform van rijkswege in bruikleen ontvangen, terwijl de vernieuwing van dit uniform voor rekening van het rijk geschiedt. Nu daar naast nog een tegemoetkoming in de kos ten van onderhoud en vernieuwing van uitrusting wordt verleend, kan, aldus de bewindsman, aan een periodieke kleding- toelage geen reële behoefte meer bestaan. Zeer tot zijn spijt moet de minister er kennen, dat de positieve mededeling, wel ke hij op vorig jaar over de nieuwe kost winnersvergoedingsregeling heeft gedaan, niet is kunnen worden gerealiseerd. Thans is deze aangelegenheid zo ver gevorderd, dat aan de Kroon machtiging is gevraagd om het ontwerp-besluit bij de Raad van State ter overweging aanhangig te maken. Het ligt in het voornemen een aanschrij ving aan de burgemeesters te zenden, waarbij de thans geldende maxima met ingang van 1 Januari 1954 met 5 pet wor den verhoogd waardoor wordt bewerk stelligd, dat de komende loonsverhoging in deze maxima wordt gecalculeerd. De plannen met betrekking tot de voort gezette vorming van beroepsofficieren bevinden zich in een vergevorderd sta dium. Het ligt o.m. in de bedoeling, alle beroepsofficieren cursussen te doen vol- vgen, welke een voorbereiding vormen voor de vervulling van respectievelijk kapiteins- en hoofdofficierenfuncties. Met betrekking tot de opmerking van veie leden, dat het aantal ongelukken on rustbarend toeneemt, merkt de minister op, dat toeneming een rechtstreeks gevolg is van het groter aantal oefeningen en manoeuvres, dat wordt gehouden. Deze toeneming is overigens geenszins onrust barend te noemen, wanneer men de aan tallen militairen nu en in afgelopen jaren in rekening brengt en daarbij tct op de steeds voortschrijdende motorisatie. Nieuwe startbaan In de nabijheid van de opleidingsbasis Woensdrecht wordt een startbaan voor jet-vliegtuigen aangelegd. Het ligt echter niet in het voornemen de elementaire vliegopleiding van deze opleidingsbasis te verplaatsen. Omtrent het opnemen van Papoea s m de krijgsmacht van Nieuw-Guinea beraadt de regering zich nog. Bidault verklaarde in zijn rede, dat de Franse regering tracht nauw omschreven garanties te verkrijgen voor het blijven in Europa van Amerikaanse en Britse troepen na de bekrachtiging van het Europese defensie verdrag. Hij zeide, dat onderhandelingen hierover bevredigend voortgang vonden en dat de kwestie in Bermuda zal worden besproken. Het is duidelijk, verklaarde Bidault, dat het opnemen van Duitse troepen in de defensiegemeenschap slechts een toevoe ging kan betekenen, maar niet een ver vanging. Bidault betoogde dat er geen andere keuze is dan Duitsland in het Wes telijke verdedigingsstelsel op te nemen op aanvaardbare voorwaarden. Hij betreurde het dat Groot Brittannië geen lid van de gemeenschap is. „Wij weten, dat Groot Brittannië niet van verbintenissen houdt en zich liever houdt aan afspraken dan ze te tekenen. Dat is de reden waarom de Franse regering gevraagd heeft om ten minste een nauwe band tussen Groot Brit tannië en de defe'nsiegemeenschap." Met betrekking tot de Saar zeide Bidault, dat de kwestie binnenkort met de Westduitse kanselier Adenauer zal worden besproken. De Duitsers, merkte Bidault op, moeten rekening houden met een publieke opinie, „waarvan de -Europese geest niet onvat baar is voor nationale overwegingen-" „Ik wens niets te zeggen, dat de kansen op overeenstemming in gevaar zou kunnen brengen en ik herhaal mijn wens, dat alle partijen in deze onderhandelingen evenzo zullen handelen." Bidault betoogde, dat Frankrijks veto Duitsland kon beletten tot de NATO toe te treden. „Maar het is mogelijk, dat wij, als we dat doen, een crisis in het Atlan tische stelsel zelf zouden veroorzaken." Bidault stelde vast, dat de twee alter natieven voor een Europees leger beide onaanvaardbaar zijn. Het ene is een neu traal Duitsland, hetgeen de grens aan de Rijn onbeschermd zou laten. Het andere is de directe toetreding van Duitsland tot het Noord-Atlantische Pact. Hij bracht in herinnering, dat de Europese Defensie Gemeenschap een beperking oplegt aan Duitslands gezamenlijke strijdkrachten, voorziet in een gemeenschappelijk bewa- ^eningsprogramma en bepaalde wapens zoals chemische, biologische en atoom wapens verbiedt voor zover het Duits land betreft. Deze eenzijdige beperkingen zijn door Duitsland aanvaard. Er zullen echter geen beperkingen voor de Duitse herbewapening bestaan, ais Duitsland di rect tot de NATO wordt toegelaten, waar schuwde hij. De keuze is tussen de ga ranties van de E.D.G. of helemaal geen garanties, betoogde Bidault. Hij voegde eraan toe, dat de directe toelating van Duitsland tot de NATO de aanwezigheid in Duitsland van Franse, Britse en Amerikaanse troepen afhanke lijk zou stellen van de welwillendheid en goedkeuring van een souvereine Duitse regering. Na uitlatingen van kanselier Adenauer te hebben geciteerd, waarin wordt ver klaard, dat Duitsland geen hereniging wenst ten koste van een nieuwe oorlog, zei Bidault: „Ik zal mij onthouden van een discussie over een goed en een slecht Duitsland. Schumannisme en de Bijbel zijn het er over eens, dat naties voor vervol making vatbaar zijn". Bidault besprak vervolgens de toene ming van de Sovjet-macht in Europa se dert het einde van de oorlog en zei, dat het gebrek aan evenwicht in Europa het gevolg is van de aanwezigheid van Sov jettroepen en het bestaan van Sovjetstrijd krachten, die de strijdkrachten van de Atlantische mogendheden op de dag van vandaag overtreffen. „Het is onmogelijk Europa te maken zonder er een plaats in te ruimen voor Duitsland. Duitsland ligt nu eenmaal in Europa en daar is niets aan te verande ren. Het is onmogelijk Europa te vereni gen zonder een behoorlijk verdedigings stelsel, tenzij wij blindelings vertrouwen op de schrikwekkende bescherming van atoomwapens, waarover Europa niet be- schikt" „De laatste aanwinsten van Rusland op dit terrein hebben 'n situatie gescha pen, die kan leiden tot de wederkerige neutralisatie van atoomwapens, en dat betekent dat de continentale verdedi ging in ieder geval een duidelijke nood zaak blijft". Bidault verklaarde, dat maarschalk Alphonse Juin, bevelhebber van de Mid- den-Europese sector van de Atlantische strijdkrachten, hem de „categorische be vestiging" had gegeven „dat het onmo gelijk is de veiligheid van deze sector te garanderen zonder Duitse strijdkrach ten". Bidault, er aan herinnerend, dat Rus- Het K. N. M. I. deelt mede Het weer in West-Europa staat reeds geruime tijd onder invloed van een uitge strekt hogedrukgebied. waarvan het cen trum zich thans bij de Alpen bevindt. In het hogedrukgebied heerst rustig weer, maar er komt op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking voor. Ons land bevindt zich juist aan de rand van het gebied, waarin de luchtdrukverschillen gering zijn. Langs de Waddenkust komt echter tij delijk nog vrij krachtige wind voor. Op de Oceaan bevindt zich een uitgebreid de pressie-gebied, dat zich maar langzaam in .Noordoostelijke richting uitbreidt. Tussen dit depressiegebied en het gebied met hoge barometerstanden boven het vasteland, staat ten Westen van de Britse eilanden een stormachtige Zuidenwind, waardoor grote hoeveelheden warme lucht naar het Noorden worden getransporteerd. Hoewel het depressie-gebied op de Oceaan zich thans geleidelijk iets naar de Britse eilanden uitbreidt, mag verwacht worden, dat gedurende het weekeinde het rustige, overwegend droge weer in ons land zal blijven voortduren. De kans op nevel en mist neemt echter weer iets toe, daar de winden meer naar Zuid zullen krimpen. land verleden jaar een Duitse herbewape ning had voorgesteld, met veel minder waarborgen dan door de E. D. G. werden geboden, zeide groot belang te hechten aan de aanvullende protocollen, waarover sinds het tekenen van het verdrag over eenstemming is bereikt en die „de goed keuring hebben gekregen van de Atlan tische Raad" Het debat werd toen tijdelijk verdaagd vanwege Bidault's zichtbare vermoeid heid en premier Laniel deelde later me de, dat Bidault door vermoeidheid over mand geworden was. Harold Stassenhoofd van de Fo reign Operations Commission", heeft in een toespraak tot de National Foreign Trade Convention te New York ver klaard, dat 1953 het beste economische jaar zal blijken te zijn, dat de vrije landen ooit hebben gehad en dat 1954 een jaar zal worden van economische voorspoed en expansie. Nu kennen wij mijnheer Stassen niet persoonlijk, doch hij schijnt een heel belangrijke persoonlijkheid te zijn. Wel weten wij niet, wat de „Foreign Opera tions Commission" precies is, doch het is zo'n mondvol, dat wij ons gerech tigd gevoelen om met open mond geestelijk te consumeren, wat deze Harold laten wij Amerikaans ami caal zijn in de „National Foreign Trade Convention - ook al zo'n mond vol ter tafel bracht. Dat was vol strekt niet mondjes-maat! Alzo staan wij er dus best op en wij verlangen nu al hartstochtelijk naar 1954, want dat jaar zal nog beter wor den.' Meergenoemde heer Stassen gaf ook nog als zijn mening te kennen, dat een verhoging van de reële lonen het in vesteren van kapitaal zal aanmoedigen. Wel, dat zou dan het ei van Colum bus zijn voor samenwerking tussen ka pitaal en arbeid! En dus begint op 1 Januari 1954 met de 5%-loonsverhoging de victorie „De Zweedse hulp aan Nederland" zal als kroon op het werk, dat deze organisa tie deed voor de slachtoffers van de over stromingsramp in Februari een ziekenhuis in Zierikzee bouwen, aldus de secretaris generaal van het Zweedse Rode Kruis. Het gebouw zal tachtig bedden tellen en uit drie verdiepingen bestaan. „De Zweedse hulp aan Nederland" zal ongeveer drie millioen Zweedse kronen, dat is ongeveer 2.250.000, beschikbaar stellen voor de bouw en inrichting. Deze drie millioen kronen zijn nog over van de dertien millioen, die door het Zweedse volk via „De Zweedse hulp aan Neder land" en het Zweedse Rode Kruis bijeen zijn gebracht voor de slachtoffers van de watersnood. De bouw en inrichtiftg van het gebouw zal in totaal ongeveer drie millioen gul den kosten, waarvan de Nederlandse re gering ongeveer 750.000 zal bijdragen. Men verwacht, dat in Maart a.s. met de bouw zal worden begonnen en dat het ziekenhuis twee jaar later is voltooid. Eveneens als onderdeel van de groot- cheepse Zweedse hulp aan de door de watersnood getroffen gebeden in ons land heeft de vereniging „Radda Barnen" (redt de kinderen) een bedrag van ongeveer een kwart millioen gulden beschikbaar ge steld- Deze gelden zijn aangewend voor de inrichting van ongeveer 40 kleuter scholen in het rampgebied. De inventaris omvat zowel nieuw meubilair als ontwik keling»- en ander spelmateriaal, alsmede een complete keukeninrichting. De eerste twee door de Zweedse vereniging nieuw ingerichte kleuterscholen zijn gisteren officieel aan de schoolbesturen overgedra gen. Vóór Kerstm's hoopt men 30 scholen met de mooie blanke Zweedse kindermeu bels te kunnen inrichten, alsmede te kun nen voorzien van het juist in het ramp gebied zozeer begeerde spelmateriaal. De ongeveer 2200 inwoners tellende ge meente Zuidland op Voorne en Putten, die met 21 doden een zware tol aan het water betaalde, ontving gisterenochtend de eerste zending. Deze was bestemd voor de christelijke kleuterschool aan de Prins Bernhardslraat. Het schooltje stond na de watersnood geruime tijd onder water en de gehele inventaris ging vrijwel verloren. Mej. Schokking, hoofd van het Neder- landes- Jeugd Rode Kruis, droeg de Inven taris van „Radda Barnen" aan het school bestuur over. In het plaatsje Moerdijk werd gisteren middag eveneens .een geheel nieuwe in ventaris overgedragen en wel aan de zus ters van de Congregatie van het Heilig Hart, die in dit dorpje een kleuterschool leiden. De burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, waaronder Moerdijk ressor teert, dr C. Flak, toonde zich bijzonder erkentelijk voor het Zweedse geschenk. De burgemeester van Zuidland, de heer L. Kool, voerde, evenals bij de overdracht in zijn eigen gemeente, ook hier het woord om van zijn dankbaarheid jegens het Zweedse volk te getuigen. De Zweedse gezant in ons land, de heer Sven W. Dahlman, merkte op, dat de watersnood in Nederland een diepe indruk heeft gemaakt op Zweden en trouwens de gehele wereld. Door middel van het Zweedse Rode Kruis is een plan uitgewerkt, dat ten doel had, enige honderden Zweedse huizen met volledige inrichting in de steden en dor pen in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant te bouwen. Voorts is hout en ander ma teriaal ter beschikking gesteld voor het werk op de dijken- Landbouwwerktuigen zijn verzonden en een kinderziekenhuis zal ii Dirksland worden gebouwd. De heer Dahlman droeg hierna de in ventaris aan de zusters over. De kinderen van de kleuterschool van het Heilig Hart namen er direct bezit van.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1