zijn lanceert Partij van de Arbeid felle aanval op K.V.P. Senator Wiley: „Wij gaan door met communisten zoeken" Een ton voor 1200 studenten Conducteur van „dijktrein bezoekt Nederland Brits vorstenpaar heden op reis naar Gemenebest Stijl bij verkeer in de natuur Recreatie-gebieden bedreigd BEZITSVORMING ONDER DE MIJNWERKERS Groot deel van winterverblijf Circus Van Bever uitgebrand STEEDS MEER ROEPINGEN IN ARBEIDERSKRINGEN Naar100.000guld en als welkome steun bij roepingen Mr Burger beschuldigt prof. Romme van onoprechtheid Motie-Romme: „Een duizendpoot'' Maandag 23 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nationalisatie van voornaamste productiemiddelen is nodig99 Mijn ontplofte K.A.B. subsidieert in toenemende mate Steekvlam uit sigarettenaansteker énkele details uit het program van hun halfjaar-tournee Wassende stroom van vacantie-gangers is beangstigend Heerlenaar in België beroofd „Thorez niet ziek Rhee accoord met verkiezingen Katholieke bond komt binnenkort met concrete voorstellen Olifanten en kamelen werden opgejaagd Bloedigste vervolging in de geschiedenis" Communisten dreigen met grootscheepse agitatie WEERBERICHT K.. Ontbinding ÜES Verkiezing De vveerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: Zwaar bewolkt of nevelig en droog weer met enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. n e Zuiden van het land weinig verandering \an temperatuur, in het Noorden iets kou ei. rrnn od 8.15 uur, onder Dinsdag 21 November: Zon P u g4 16.38 uur. Maan op 19-57 UUI' NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Straatgevechten ontbrand De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, mr J. W. Burger, heeft Zaterdag op een overigens besloten propa- gandacongres van de P.v.d.A. een politieke rede gehouden, tijdens welke hij fel van leer is vetrokken tegen de K.V.P. en prof. Romme, wiens motie over de vrijere loonvorming en wiens streven tot beperking van de ver- eveningsheffin" hoe kan 't ook anders geen genade in zijn ogen konden vinden" Mr Burger beschuldigde de leider van de K.V.P.-Tweede- Kamerfractie van onoprechtheid door de politieke katholieke eenheid te willen handhaven desnoods met opoffering van welke andere grote belangen dan ook. «Weliswaar niet tijdens de algemene beschouwingen, maar enkele dagen daarna op het K.V.P.-congres", zo zeide spr., „bleek hoezeer de K.V.P. het huidige kabinet de meest progressieve, die Nederland op het ogenblik kan opbrengen had om helsd met een hartstocht van een vertraagde liefde op het eerste gezicht Door de overgrote meerderheid van het Nederlandse parlement wordt erkend, dat ons land op succesvolle wijze wordt geregeerd. En waar het nauwelijks aannemelijk is, dat dit inzicht bij de K.V.P. eerst in de laatste twee, drie dagen voor het congres is gerijpt, vraagt men verwon derd naar de diepere roerselen van een politiek beleid, dat vorig jaar de algemene beschouwingen eindigde met de mededeling niet aan de regerings-richtlijnen gebonden te zijn en dit jaar de algemene beschouwingen inzette met een motie, die in de pers bijzonder werd gekwalifi ceerd als: „knuppel in het hoenderhok" Wanneer wij dan ook niet willen aannemen, dat de K.V.P.-politiek op niets anders heeft gespeculeerd dan op nieuws in de slechte zin, dan moet men wel haast tot de conclusie komen dat Mr. J. W BURGER jiCt <je K.V.P. uiterst moeilijk valt een duidelijk politiek verwonderd beleid te volgen." Over het probleem der vrijere loonvor ming merkte mr Burger o.m. op: „Wanneer dan ook de PvdA bij de al gemene beschouwing wel het probleem der loonvorming, maar niet de tekst van Romme's motie in behandeling heeft wil len nemen, evenmin trouwens als de rege ring dit heeft gewild of gedaan, dan is dat allerminst omdat die motie generlei aan grijpingspunt zou hebben, integendeel de motie heeft zoveel voeten in de aarde, dat het veeleer een duizendpoot lijkt. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr De Graaff, zeide in zijn openingsrede van zijn werkgevers congres: „ik begroet het als een gelukki ge omstandigheid, dat de Tweede Kamer zich van een uitspraak over de toekom stige loonsvorming onthouden heeft" Hieruit blijkt, hoezeer een indiening van deze motie, politiek en maatschappelijk voorbarig, zo niet fout is geweest „Er is geen sprake van, dat wij enige beperking enige vrijheidsbeperking zou den begeren om zichzelfs wille, maar v.^er het resultaat van enige vrij- r»i-nto ing grotere vrijheid voor i;4n,oHSroepen en ontwikkelingsmoge- !i=iw™.Voor hEt gehele land met zich fk J1.011 dienen wij die beper- kmge die reden te aanvaarden en dan is deg ne dIe daartegenover alleen maar weet van opheffingen van beper kingen teneinde tot zoals dat heet normale jjheden te geraken, bezig met ontbinding m plaats van met opbouw van de maatschappij." „Toen de KVP - aldus ging spreker verder inzake de motie bakzeil had moeten halen heeft de hoer Romme zich met verdubbelde hardnekkigheid gewor pen op een tweede hobby, namelijk de verlaging voor de kleinere bedrijven van de vereveningsheffing. De gang van zaken ten deze was hoogst zonderling. in overieg tussen regering enerzijds en KVP en PvdA anderzijds, was de regering naast de reeds aangekon digde belastingverlagingen nog bereid 23 millioen speciaal voor kleine- en midden- bedrijven tegemoetkomingen uit te trek ken. Uit bereikt zijnde, meende de heer Jtoihme plotseling, dat dezelfde 23 mil- j'pen toch eigeP3et®r- met intrek- £mg dus /an hoJf,1?» .e toeSezegde belastingverlagihëen' benut konden wor den voor beperking van de verevenings heffing, een heffing, die wij met het oog telt deze is: hoe handhaaf ik de politieke katholieke eenheid, desnoods met opoffe ring van welke andere grote belangen dan ook." „Naarmate de PvdA groeit," aldus oreer de mr Burger, „zal de KVP zich ook van haar progressieve mogelijkheden meei en meer bewust worden, zich bewust worden ook van de noodzaak om te kiezen en zo nodig in feite haar reactionnaire vleugel af te stoten." Confessionele partijvorming Nadat spreker vervolgens de doeleinden van de PvdA had uiteengezet en nog een aanval op prof Oud van de VVD had ge lanceerd, kwam hij te spreken over de confessionele partijvorming. „Behalve met degenen, die onze maat schappij van rechtvaardigheid en vrijheid niet willen, hebben wij te maken" zo zei de hij, „met die tegenstanders, die zeggen haar te willen, maar die op grond van interne belangentegenstellingen, niet in staat zijn hun wensen in daden om te zet ten. Het duidelijkst demonstreert zich dat in de KVP Prof. Romme is van oordeel dat het kapitalistische productiestelsel moet worden aargetast „in de opbouw van een stelsel van menselijke economie, een economie, die erop gericht is. al het geschapene te ontwikkelen ten dienste van de mens, een economie, die tegelijk gericht is op de ontwikkeling van de mens zelf als schepsel Gods" Deze formule vertoont een verheugende parallelliteit met het doel van de PvdA," aldus mr Burger. „Duizenden der godsdienstige partijge noten zullen beide formules geheel kun nen onderschrijven. Dit voert hen intussen allesbehalve tot confessionele partijvor ming Immers de practijk diet confessio nele partijen blijkt van hun doeleinden maar al te zeer af te wijken „Euvelen van particulier bezit opgeheven" Daarentegen bestrijden van hun kant de confessionele partijen de socialisten voor al om wat zij doen, wanneer zij iets wil len verwezenlijken van het ideaal, dat zij zeggen na te streven. De socialistische da den waren goed van katholiek gezichts punt gezien, maar toch worden zij bestre den. want de socialisten willen het ge meenschapsgezag toezicht laten uitoefe- nep en doen garanderen, dat het niet bij woorden van rechtvaardigheid blijft Daartoe is nationalisatie van de voor naamste productiemiddelen nodig en voor het overige beperking dei beschikkings macht om de euvelen van het particnlier bezit op te 'ïeffen." Na de vorige verkiezingsuitslag bezet ten de confessionele partijen nog 51 zetels in het parlement, d.w.z. de KVP. de AR en de CHU Nog 2 zetels voor de PvdA en zij zullen geen meerderheid meer hebben en duidelijker dan tot nu toe heb ben te kiezen Geeft de -eactie geen nieuwe hoop, geen nieuwe moed. Ook niet bjj de ko mende statenverkiezingen Bun veste is niet slechts belegerd, we zijn reeds door de bres gedrongen en de straatgevechten zijn ontbrand De sluipschutters vuren nog hun verraderlijke kogels op ons af, maar hun weerstand verzwakt Verwar ring heerst in hun belaagde gelederen de doorbraak komt. Onze doorbraak" Met deze kreet beëindigde mr Burger zijn rede. waarbij de wens wel de vadei van de gedachte zal zijn geweest. Twee kinderen gedood en drie gewond in Duits grensgebied (Van onze correspondent) Te Ratheim, een dorpje in het Duitse grensgebied bij Midden-Limburg, beet: een ontploffing van een mijn het leven ge kost aan twee jongens van resp. 13 en 10 jaar, terwijl drie andere knapen, resp van 12, 11 en 6 jaar, zwaar gewond naai het ziekenhuis in Erkelenz moesten wor den overgebracht. De kinderen speelden in een droogge vallen molenvijver. Het was reeds le kend, dat de mijn, een projectiel van 40 cm. lang en 10 cm breed, zich daar be vond Toen de plas dichtgroeide, werd d mijn onzichtbaar. Toen de jongens te plaatse speelden, had een speelkameraad! de enige getuige van het verschrikkelij' ongeluk, de jongens nog gewaarschuwd niet op deze plaats te spelen. Z.H. de Paus lieeft het Corps Diploma tique te Gastel Gondolfo ontvangen. Dt vertegenwoordigers bij de Heilige Stoel protesteerden tegen de gevangenneming van de Poolse Primaat. Het protest werd voorgelezen door de Ierse gezant bij de Heilig Stoel. - 3 materiaal omtrent de priesterroepingen in Nederland heeft verzameld het aan tal priesterroepingen uit arbeiderskrin gen steeds toeneemt Ditzelfde consta teert men ook op de bisschoppelijke se minaria. op de komende definitieve ouderdoms voorziening, met zorg bewaken." „Zo ooit dan is bij deze algemene be schouwingen overduidelijk gebleken, dat de heer Romme zich niet laat leiden door de vraag van meer progressieve of meer conservatieve politiek, dat voor hem geenszins beslissend is of wat meer links of wat meer rechts gekoerst moet worden, dat eigenlijk een maatschappelijke ont wikkeling met overwegend kapitalistische dan wel socialistische tendenzen voor bem geen beslissende kwestie is, maar dat de alles beheersende vraag van zijn activi- De republikeinse senator Alexander Wiley, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de senaat heeft Zaterdag verklaard, dat „ondanks alle buitenlandse critiek" het onderzoek naar communistische infiltratie in de re gering door niets zal worden stopgezet Hij zeide tc hopen dat zijn collega's zouden beseffen, dat er „een steeds breder wor dende kloof ontstaat tussen Amerika en zijn bondgenoten, aangezien talrijke anti communisten buiten Amerika zeer twijfel achtig staan tegenover het onderzoek door het Amerikaanse congres". Wiley drong er op aan, dat men meer begrip zou tonen ten aanzien van het on derzoek naar subversieve elementen in de regering Hij hoopte, dat men zou begrij pen. dat het Amerikaanse volk diep ge schokt is door de onthullingen over com munistische infiltratie in hoge functies en Na de watersnood in ons land nam de Amerikaanse conducteur Fred Hotchkiss het initiatief voor de zg. Dijktrein, waar mee to.ooo dollar en tal van goederen voor onze getroffen landgenoten werden bijeen gebracht. Deze Amerikaanse conducteur is nu door de Nederlandse Spoorwegen in staat ge steld een kijkje in ons land te komen nemen en zo arriveerde hij Zondagmorgen vroeg met zijn echtgenote te Rotterdam aan boord van het s.s „Nicuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika Hjn. Hij vertelde ons, dat de dijktrein in veer tien dagen tijds in vijftig steden is ge weest Men heeft getracht zich ongeveer te houden aan de route, zoals die eeuwen geleden door de Nederlandse pioniers was afgelegd. rT Het echtpaar Hotchkiss is voor de eerste maal in Europa Voor de eerstkomende dagen staan bezoeken op het programma aan de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir F Q Den Hollan- der- aan Sehouwen-Duiveland en aan Amsterdam Vrijdag vertrekt h'et echtpaar naar Parijs en de ..Liberté'. die op 4 December a.s. uit Frankrijk vertrekt, zal het echtpaar weer terugbrengen naar de Ver Staten. Het echtpaar Hotchkiss toonde zich vandaag in Utrecht zeer voldaan over de -erste dag in dat Holland, waarover hei zoveel had gehoord. Of eigenlijk was Hotchkiss toch niet geheel tevreden, want hij had op zijn honderden kilo meters lange tocht nog geen „Hollander op klompen" gezien. Hij was hierover zeer verwonderd, want zijn spoorweg president had hem anders ingelicht Op zijn vraag door wie hij in Rotterdam van de boot zou worden afgehaald was hem gezegd, dat hij op de boot de N.S vertegenwoordiger zeker direct zou horen aankomen, want deze liep immers op klompen over de laksheid in het uitdrijven van Sovjet-agenten. Een democratische organisatie heeft in tussen in een brief aan president Eisen hower gewaarschuwd dat de zaak White dreigt de Amerikaanse regering te maken tot het voorwerp van de spot en de wan hoop van de vrije wereld". De voormalige codeerklerk bij de Rus sische ambassade in Canada. Igor Gou zenko, die kort de tweede wereld oorlog met Moskou brak en de Canadese regering Inlichtte over de Sovjet-Rus sische spionnage. heeft een tweede op roep uit Amerika gekregen om gehoord te worden De Canadese regering is daar tegen „Washington weet reeds alles wat wij van hem te weten zijn gekomen", al dus wordt gezegd. Gouzenko zelf is wel bereid vragen te beantwoorden „Ik ge loof, dat ik inlichtingen kan verstrekken welke, mits op de juiste wijze gebruikt een goede kans bieden om in betrekke lijk korte tijd bestaande Sovjetrussische spionnage-organisaties in de V.S. te ont maskeren" zeide hij. Pearson de Canadese minister van bui tenlandse zaken, heeft Zaterdag een reis naar het hoofdkwartier van de Ver Naties afgelast om het tweede Amerikaanse ver zoek om een verhoor van Gouzenko te be studeren Pearson wilde niet vertellen wal dit tweede Amerikaanse verzoek precies inhield. Het Kanunnik J. G. van Schaikfonds, de instelling van het K.A.B, die bedoeld is om leden, wier zoon voor het priester schap wordt opgeleid, financieel tege moet te komen ontwikkelt de laatste jaren een steeds stijgende activiteit. Was het fonds in 1951 bij machte 894 K.A B - leden te helpen in 1952 werd de oplei ding van 1003 leden gesubsidieerd ter wijl men dit iaar ongeveer 1200 aan vragen hoopt te kunnen voldoen. De op brengst van de z.g. thermometeraetie voor dit doel. die in 1939 het jaar, waarin deze activiteit voor het eerst werd ontplooid één ton opbracht, be draagt de laatste jaren gemiddeld 75 000 Om aan het stijgende aantal aanvragen te kunnen blijven voldoen, zal deze opbrengst in 1954 moeten wor den opgevoerd tot 100.000,aldus Ruimzicht", het kaderblad van de K A B Opmerkelijk is. dat bij de z.g thermo meteractie de plattelandsgemeenten rela- Een felle uitslaande brand heeft gister avond om half zeven de binnenstad van Deventer opgeschrikt Een woning werd geheel en een tweede gedeeltelijk door het vuur verwoest, terwij] in een bakkerij waterschade werd aangericht. Bij het vullen van een sigarettenaanste ker in de op de eerste etage gelegen wo ning van de familie M in de Kleine Over- straat, geraakte het meubilair als gevolg van een steekvlam uit de aansteker in brand. In korte tijd stond de kamer in lichter laaie en sloegen de vlammen door de gesprongen ruiten naar buiten. Direct werd groot alarm gegeven De brandweer rukte met vee] materiaal naar de nauwe straat uit Met vier stralen werd het vuur, dat zich inmiddels naar het achterste gedeelte van de woning en naar het daarboven gelegen woonhuis een weg had gebaand, bestreden. Na ongeveer twintig minuten waren de brandweerlie den de vlammen meester. tief de grootste opbrengst noteren, soms wel een bedrag van acht negenhonderd gulden per ongeveer 500 K.A B.-ers. Het spreekt vanzelf dat ook de gemiddelde grootte van de subsidies in de loop der jaren aanzienlijk is opgelopen. De eerste uitkeringen die in 1935 gedaan werden konden niet meer dan 10 tot 15 gulden bedragen, daar alleen de renten van het beschikbare kapitaal, gevormd door kleine donaties van bonden en instellin gen benevens de som van 5.000,— ge formeerd door het toenmalige R-K Werkliedenverbond uitbetaald werd. Thans bedragen de subsidies gemiddeld 75 En dan te bedenken, zo schrijft ..Ruimzicht" dat tijdens de oorlog, in 1942. het fonds geliquideerd moest wor den en de Sicherheitsdienst alle bezittin gen. die toen ruim een ton beliepen, in beslag nam Direct na de bevrijding is het Kanun nik van Schaikfonds weer opgericht en de K.A B die onmiddellijk ook haar taak ten opzichte van haar priesterzonen" wilde voortzetten heeft de eerste twee jaar telkens 10 000.— beschikbaar ge- steld, zodat in 1946 op bescheiden schaal opnieuw uitkeringen konden worden ge daan. De activiteiten v.aa het Kanunnik J. G van Schaikfonds zijn des te noodzakelij ker, daar o.a. volgens prol Deliepoort van het seminarie „Ypelaar' Koningin Elizabeth en haar geniaal, prins Philip, vertrokken heden per ra ocnusej. u;t Lon(]en Voor een reis door het Gemenebest, welke een la jaar za] duren. De reis vormt de voortzetting van de tour, die de Koningin toea nog pi.jnseg destijds moest afbreken in verband met de onverwacite dood van haar vader. Naar het voorlopig opgestelde programma laat aanzien, 2a] zij meer dan vijftig bals, tuinfeesten en banketten bijwonen en een honderd-en-vijftig-tal openbare ontvangsten; verder zal zij eIt mvesuturen houden, in zeven parlementen verschijnen en minstens vier radio-toespraken houden. Het Koninklijk paar, dat per vliegtuig, boot, trein en auto 2ai rei2e„, l100pt 15 Mei a.s. in Londen terug tc zijn. De reis eaat allereerst via Bermuda per ue reis gaat au b viietuig naar JamacaaPe n'anderf „Gothic", naar Suva op de,F panden waar het gezelschap 1" u aan te komen. Twee dagen lat „Gothic" door naar Auckland in Nieuw Zeeland. Uit Auckland, waar men 23 December hoopt te zijn, zal de koningin per raam een Kerstboodschap tot de wereld richten Het gezelschap zal 39 dagen in Nieuw-Zee^ ÏTpntod Januarf naaf AiMtt vertrekken, 'j brengen, vervolgens naar Gibraltar Tot 1 April worden er tochten gemaakttenslotte teiug naar Londen. door Nieuw-Zuid-Wales, Tasmanië, Vic toria, Queensland, Zuid-Australië en West- Australië. Vervolgens wordt de reis voort gezet naar Ceylon, waar het koninklijk paar twaalf dagen zal verblijven. De anden zullen met een bezoek S,* OP 21 April vertrekt het nn 5s 4P, Colombo naar Aden. Op 28 April wordt de reis per vliegtuig voortgezet naar Entebbe in Oeganda en El Adem in Tobroek. Hier wacht het nieuwe koninklijke jacht, de „Britannia" om het koninklijk paar naar Malta te Zoals bekend, zal op Vrijdag 27 Novem ber a.s te 's-Gravenliage een conferentie worden gehouden over natuurbehoud en recreatie Voor deze conferentie welke wordt geopend door mr H. J Reinink se cretaris-generaal van het ministerie van O., K en \V en welke Is belegd in „Excel sior" zijn drie prae-adviezen uitgebracht namelijk door ds J Reiling over: „Het probleem van natuurbehoud en recreatie" door prof dr W R Heere over: „De func tie van hei onderwijs bij natuurbehoud et) recreatie" en door de heer G van der Weijde over het onderwerp: .^Natuurbe houd en recreatie in de practijk". Volgens ds J. Reiling is het probleem van natuurbehoud en recreatie niet te iso leren uit het gehele probleem onzer gees telijke beschaving Het is derhalve een on derdeel van het gehele vraagstuk der volksopvoeding. De massa-mens is in het algemeen echter niet in staat tot oen men selijk verkeren in de natuur; de natuur is hem of dood of angstaanjagend, en daar door viert hij een uit onbewuste angst ge boren vernielzucht bot Zolang de massa van hen, die recreatie in de natuur zoe ken, niet tot een levensbesef dat daartoe nodig is, is opgegroeid, zullen maatregelen tot bescherming van de natuur nodig zijn Natuurbezit is evenzeer van waarde als cultuurbezit. Natuurbescherming geschiedt derhalve vanwege en om der wille van de mens. Prof. dr \y. R. Heere wijst er in zijn prae-advies op, dat opvoeden veronder stelt: mogelijkheden bieden aan de jeugdi ge om uit te groeien tot een harmonische persoonlijkheid Volgens deze geleerde, is het duidelijk dat klachten over vernieling van natuurschoon, klachten over straat schenderij en wangedrag bij de ontspan ning hun verklaring moeten zoeken in de gehele moderne situatie Eveneens is het duidelijk, dat de school alleen hier niet alles aan kan doen. Ze moet echter doen wat ze in de enkele uren naast haar hoofd taak het onderwijs kan doen. Als voorbeeld noemt prof. Heere de werpen op de ellende en het kapitaalver lies van bosbranden. Volgens de heer G. van der Weijde is er reeds veel gedaan voor een goed contact van de stedeling met de natuur, o.a door jeugdorganisaties en kampeerclubs, door de vorming van corpsen, natuurwaebten en door het werk van natuurmonumenten e.d De practijk wijst echter uit dat dit alles thans zeker niet meer voldoende is De steeds wassende stroom van nieuwe vacantiegangers is verblijdend maar an derzijds zo beangstigend dat we er met incidenteel werken op dit gebied niet meer komen Ons recreatiegebied is zo klein en kwetsbaar, dat grootscheepse acties en een permanente coördinatie van alle krachten geboden zijn. De heer v. d, Weijde wijst tenslotte op de noodzaak van een actie voor een beter gedrag van de vaeantiegangers in de na tuor Dit niet alleen tei bescherming van ops beperkte recreatiegebied maar even zeer tot verhoging van de waarde en daar door mede van het nuttige effect van de vacantie. (Van onze correspondent) In België is de heer J H. K. uit Heer len, handelaar in meubelen, dood op straat gevonden. De dood bleek veroor zaakt te zijn door vergiftiging. Voorts is gebleken, dat het slachtoffer van zijn geld was beroofd. Het stoffelijk overschot is naar het Maastrichtse ziekenhuis overge bracht. .99 De Franse communistische partij heeft Zondag in het weekblad ,,'lHumanité- Dimanche" de „leugenachtige berichten over de gezondheidstoestand van de 54- jarige secretaris-generaal der partij, ka meraad Thorez" tegengesproken Zoals door ons gemeld, deden er geruchten de ronde dat de communistenleider sterven de was. „Thorez verblijft op het ogenblik in het zuiden van Frankrijk en geniet een goede gezondheid" aldus de partij. Te Parijs is Zondagavond gearresteerd de communistische leider Benoit Frachon, tegen wie in Maart van dit jaar een arres tatiebevel is uitgevaardigd wegens „het bedreigen van de externe veiligheid van de staat en het demoraliseren van het leger". Hij wist zich destijds aan aanhou ding te onttrekken. dom Breda, die belangrijk in het bis- statistisch De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, beeft Zondag te Seoel verklaard, dat h(j vrije, algemene verkiezingen in ge heel Korea niet in de weg zal gaan staan, indien de Noord-Korcanen dergelijke ver kiezingen wensen. Ilfl geloofde een derge lijke verkiezing wel te kunnen winnen. Rhee heeft zich tot nog toe steeds tegen verkiezingen in geheel Korea verzet. In het winterverblijf van het circus Van Bever in Terheyden (N.-B.) is gisteravond omstreeks half twaalf brand uitgebroken. Al het circusmateriaal, behalve het grote tentdoek, dat in reparatie was, is een prooi van het vuur ge worden. De dieren konden worden gered. Direct na het ontdekken van de brand rukte de Bredase brand weer met drie motorspuiten uit. De materialenschuur brandde echter geheel uit. Het gelukte evenwel de sta] en de oefenpiste te behouden. De dieren wist men te redden door de rekenles, die soms een helder licht kan touwen door te snijden, waarmede zjj waren vastgebonden in de stal. die slechts door een één steensmuurtje van de afge hrande materialenschuur is gescheiden Geruime tijd na het begin van de brand waren nog verscheidene paarden zoek De olifanten en de kamelen heeft men op de verkeersweg BredaTerheyden knnnen opvangen Voordien was een der opgejaag de olifanten echter gestruikeld en in een sloot terecht gekomen Het dier wist zich op eigen kracht uit het water te redden Het is toen doorgelopen en heeft zich daarna met zijn kop door de aehterdeur van een boerderij gewrongen In de keuken heeft het dier met zijn slurf -en grote ravage, vooral onder de potten en pannen aangericht, voordat men hem uit zijn benarde positie heeft kunnen be vrijden. Noch de schade, noch de oorzaak van de brand is bekend. (Van onze correspondent) Afgevaardigden uit heel Limburg van de Ned Kath. Mijnwerkersbond kwamen gisteren in Kerkrade bijeen om daar de tweejaarlijkse algemene vergadering van deze bond te honden Hun wachtte een zeer omvangrijke agenda onder meer het bespreken van een ingrijpende herziening van de statuten en het huishoudelijk regle ment. benevens 137 afdelingsvoorstellen. Gisteren kwamen zij met deze agenda bij lange niel klaar: vanmorgen kwamen de afgevaardigden dan ook nogmaals in Kerkrade bijeen om hun beraadslagingen voort te zetten. De bijeenkomst van Zondag werd bij gewoond door verschillende gasten, onder wie Z H. Exc mgr dr G. Lemmens bis schop van Roermond, deken H Ramae- kers en burgemeester mr C Becht van Kerkrade, mr Van Thiel en mr A de Wilde, resp voorzitter en secretaris van de Mijnindustrieraad de heer A- Henne- kens. voorzitter van de Kath Vereniging van Mijnbeambten, en de heer Jan Maenen. bondsvoorzitter van de KAB Limburg. Voordat de besprekingen begonnen gaf voorzitter Fr. Dohmen een overzicht van de stand van zaken op velerlei gebied, zoals die zich sinds de vorige algemene vergadering in 1951 heeft ontwikkeld Deze ontwikkeling geeft de mijnwerkers alle reden tot voldoening Hun bedrijfstak ts door en door gezond en hun werkgevers geven er keer op keer blijk van begrip te hebben voor hun belangen Ook marcheert in de mijnindustrie de bedrijfsorganisatie voortreffelijk Natuurlijk zijn er echter toch nog wen sen Met name zag de Kath Mijnwerkers bond de fa tor arbeid in de mijnindustrie gaarne grotere economische medezeggen schap toegekend Verder valt ook in sociaal opzicht nog het een en ander te verbeteren. Men mag echter vertrouwen dat ook deze wensen t.z.t vervuld zullen worden Tot de vele andere onderwerpen, welke de heer Dohmen in zijn toespraak aansneed, behoorde ook dat van de be zitsvorming onder de mijnwerkers, zij het dan slechts op bescheiden schaal Binnen kort zal de kath organisatie dienaangaan de met concrete voorstellen voor de dag komen. Na de toespraak van de heer Dohmen dankte mgr dr Lemmens de katholieke mijnwerkers voor hun trouw aan de Kerk en hun bondsbestuurders voor hun kun dig beleid. Hij hoopte dat een en ander steeds zo za) blijven. Voorzitter Dohmen verzekerde de bisschop, dat hij daar op kan rekenen- De middagvergadering van Zondag werd grotendeels gevuld met een uiteenzetting door bondssecretaris Palmen betreffende de herziening van de statuten en het huis houdelijk reglement Verder werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen c.q. gekozen namens de bovengronders de heren P Senster uit Kerkrade D. W Lip pens uit Hoensbroek, J. M. Eijkenboom uit Lindenheuvei en J. M. Verboeket uit Roermond, en namens de ondergronders de heren R. de Boer uit Terwinselen, N fels uit Susteren. De heer W. de Vries, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd uit het hoofdbestuur is getreden, kreeg voor zijn vele verdien sten door de heer Dohmen de gouden ere medaille van de KAB Limburg opgespeld. 79 Amerikaans Episcopaat: De aartsbisschoppen en bisschoppen der V.S hebben na hun jaarlijkse conferentie een openlijke veroordeling - uitgesproken van „de bitterste en bloedigste vervolging in de geschiedenis, welke christenen in landen die zijn gedekt door het sombere doodskleed van het communisme, hebben te doorstaan". In een tweede verklaring waarschuwden de aartsbisschoppen en bisschoppen, dat er „een degradatieproces aan de gang is in de Ver. Staten, waar de vergoddelijking van het vlees méér nieuwe aanbidders blijft winnen". In duizenden Italiaanse kerken is Zon dag gebeden voor de vervolgde gelovi gen in Polen en andere door de commu nisten overheerste landen". „II Quodi- tiano" het blad van de Katholieke Actie, wijdde een uitvoerig artikel aan de ver volgingen en becijferde het aantal slachtoffers van de rode machthebbers. Er zijn in Polen ongveer 7.000 geeste lijken gevangen genomen, onder wie één kardinaal. Om wille van het geloof zijn bovendien 150.000 leken, mannen en vrouwen, in de gevangenis geworpen. Bijna 2200 kerken en kapellen zijn gesloten; 70 pet van de katholieke scholen zijn eveneens dicht: 90 pet van de katholieke pers is verboden en 80 pet der kerkelijke bezittingen geconfis- keerd. H. Aquina uit Rumpen en W. A. Meuf- het werk reeds neergelegd. Sociale onrust in Italië De secretaris-generaal van de Italiaanse communistische vakbond heeft gedreigd, dal een vakbondsagitatie ..op nationale schaal en van een omvang als nog nooit vertoond, zal worden ontketend als de re gering en de Italiaanse werkgevers niet hun onverzoenlijke houding ten aanzien van door de vakverenigingen geëiste loonsverhogingen laten varen" Deze agi tatie, welke „wel eens zeer aanstaande zou kunnen zijn" zou niei slechts betrek king hebben op het overheidspersoneel, doch ook op arbeiders in particuliere be drijven. Direct heeft de Italiaanse minister van arbeid vakverenigingsleiders opgeroepen voor een bespreking Men ziet in de verklaring van de com munistische vakbond het einde van een feitelijk bestand, dat. sedert drie maanden geleden de kwestie-Triëst acuut werd, in rtalië bestond Nu dreigen de obstructie in het parlement en de stakingen weer te be ginnen Hier en daar hebben ambtenaren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1