Mislukte De greep naar afvalproduct" in het Dmerikaanse veroveringsproces f de Almacht mens een PELLA GAF NOG GEEN DEFINITIEF ANTWOORD READY-NIEUWS DE STEM VAN DE LEZER VERVOLG STADSNIEUWS aargangen mmm k* Conferentie over Triest UIT 75 van de béste soort en in 2 tellen klaar! DINSDAG 24 NOVEMBER 1953 S PAGINA 4 Regenmakers Afvalproduct' Tegen het menselijk tekort Macabere oefening Greep naar de natuur De kip van morgen De Cartesiaanse idee van de Bête-ma- chine lijkt werkelijkheid te worden in de kippenfarms van Des Moines in Iowa. Mister Coulton's lopende band levert er ieder jaar een verbeterd type kip en een prijsvraag onder het motto „De kip van morgen" bracht tenslotte het ideale dier met meer borstvlees dan voorheen, met zwakkere beenderen en zonder vleugels, zodat op afrasteringen flink bespaard kon worden. In de „zevende kippen- hemel" worden voor 62.000 dieren de graantjes per lopende band aangevoerd en de mest via eenzelfde stelsel ver wijderd. Ziele-ingenieurs Politiek poker WAARSCHUWING KEGEL WEDSTRJD Schiedam-Rotterdam WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND INGEZONDEN SPELEN VOOR HET SCHELLINKJE.... Doe een flinke theelepel Nes café in een kop en vul deze voor ''3 met kokend water. Voeg daarna melk en suiker toe Gebruikt U koffiemelk, vul dan de kop voor 31 met ko kend water. Voeg vervolgens koffiemelk en suiker toe Een kop geurige, verkwikkende koffie is op elk moment van de dag het weldadige rustpunt in het woelige leven. Heerlijker koffie en vlugger klaar gemaakt is niet denkbaar. Koffie, precies zoals U lekker vindt. In élke gewenste sterkte en hoeveel heid. In twee tellen klaar. Wannéér U maar wilt Dat is ZUIVER KOFFIE-EXTRACT IN POEDERVORM Elk busje bevat zuiver, verpoederd koffie-extract van de beste kwaliteit; voldoende voor ten minste 33 koppen pittige koffie eenvoudige bereidingswijzezeer voordelig in gebruik; U maakt precies zoveel koppen als U nodig hebtgeen restengeen koffie zetten 4ffft Prys per busje f 2.70. De Toekomst is reeds besfonnen AA.N New York tot New Mexico en Californië zijn ze te vinden, de tekenen van een nieuwe tijd in een nieuwe wereld: Prefabs en uit de grond gestampte fabrieksloodsen in de dorre uitgestrektheid van rots woestijnen, betonnen reuzen-retorten van de chemische industrie, die de productie van het jaar 2050 bezig is te „plannen" en de nerveuze appara tuur, die zelfs bij het regeren, de mens grotendeels ter zijde moeten stellen. In hun vormgeving zijn deze phenomeneu voor een niet onaan zienlijk deel bepaald door de haast van de productie-jacht uit de laatste wereld-oorlog, maar hun ontstaan stoelt op een dieper gegeven, de typische Amerikaanse idee: „It can be done". De drang naar ontsluiting van steeds nieuwe gebieden, zo signaleert Robert Junk in zijn boek „Die Zukunft hat schon begonnen" is in Amerika al gauw afgebogen van een imperialistische ont wikkeling. Terwijl andere grote mogend heden om provincies, eilanden en woes tijngebieden vochten en daarbij elkaar over en weer uitputten, begon Amerika zijn laboratoria en fabrieken tot ontwik keling te brengen. Niet door generaals en gewapende legers, maar door geld, ingenieurs, wetenschappelijke onderzoe kers en arbeiders worden de grenzen verschoven, want de nieuwe veldtocht mikt niet op macht over vreemde rijken, maar op de verovering van het heelal, op de beheersing van de natuur in haar universaliteit en verschijnselen. De schrijver, die atoomexplosies bijwoonde, en demonstraties met de leugendetector kippen-farmers interviewde en bou wers aan het mensen-type, dat tegen ruimte-vaart moet bestand zijn, schetst, wat er van een schrikwekkend toekomst beeld in de Verenigde Staten al ver wezenlijkt werd met het einddoel een door mensen gemaakte nieuwe kosmos te scheppen en daarmee God zelf van de troon te stoten. De exploratie van de ge bieden, de verovering van welvaart voor iedereen, wil aan niemand iets ontnemen, maar de pioniers van de nieuwe tijd en in mindere mate alle burgers van de Verenigde Staten, worden het slachtoffer van dit eerzuchtige streven. De greep naar de Almacht omvat ook de mens, die zich in het harnas van zijn functie heeft te steken of het nu een jet-piloot is, die pas de lucht ingaat als hem een pak, voorzien van automatische verwarming, drukkamers voor buikstreek en schenen, microfoon, zuurstof-apparaat en „hersen golf-schrijver" is aangetrokken, dan wel een fabrieksarbeider, die zich de onwaar achtigheden aanmeet, welke zijn ge schiktheid bij de bedrijfspsychologen moeten bewijzen. Van het keep-smiling dezer werkers, via de zwijgplicht der atoom-arbeiders in Los Alamos naar de marteling der test-personen, die in San Antonio worden rondgeslingerd, in de gloeiende ovens van Eglin Air Base stand houden of in de vrieskamers bij Dayton worden beproefd, loopt volgens Junk een keten van onvrijheid over het Amerikaanse continent, dat steeds meer totalitaire tendenzen begint te vertonen. De regenmaker dr Kirck van de Water Resources Development Corporation te Denver zetelt in een gebouw, gevuld met meteorologen, telex-apparaten voor weerberichten uit alle delen van de wereld en een „electrisch brein", dat alle gegevens voor de weersvoorspellingen verwerkt. Kacheltjes met het uiterlijk van koffiemolens, waarin houtskoolbal letjes met zilverjodiet worden geschud, zijn de eigenlijke uitvoerders van de regen-contracten, die met de farmers, worden afgesloten en in 1951 een gebied betroffen, dat zo groot is als Frankrijk. Voor juristen zaten het spreekt wel vanzelf aantrekkelijke kanten aan deze nieuwe vorm van overeenkomsten en de gevolgen daarvan. Maar de hele materie is nu al volkomen zakelijk ge regeld, van de met de regenval variëren de prijs tot de verzekeringspremies tegen eventuele eisen tot schadevergoeding toe. Want de kunstmatige regen roept een regen van schade-acties op van sport clubs wegens verregende wedstrijden, van vacantie-bedrijven die hun hotels zagen leeglopen en een ontginnings- bedrijf, dat in de Rocky Mountains plot seling extra kosten moest maken voor sneeuwruimen. Ieder jaar komt in de fabrieken van Detroit een nieuw auto-type van de lopende band, voortdurend kunnen ver beteringen worden aangebracht in de vliegtuigen, in het „eiectronische brein" dat zelfs de afloop van luchtslagen en hele oorlogen kan berekenen, en in het creëren van de kip, die het best aan de vraag naar kleinere hoeveelheden vlees beantwoordt, maar bij deze onstuitbare ontwikkeling blijft de mens hopeloos achter. De raketten geladen met meer dan 10.000 liter vloeibare oxygeen, heb ben het al tot ca 400 kilometer hoogte gebracht, maar het afvalproduct dat mens heet, verliest het bewustzijn al. wanneer hij de luttele afstand van 17 kilometer van de aarde bereikt heeft. Uitvoerig schildert het boek, wat er al gedaan en gedacht is om dat tekort op te heffen. Kruisings-procedé's duren te lang, injecties tegen het gebrek aan hoogte-vastheid bleken weinig perspec tief te bieden en intensieve training leverden resultaten op, die op geen stuk ken na evenredig waren aan de eisen, zoals die aan de „ruimte-mens" moeten gesteld worden. De mens heeft definitief een onvoldoende gekregen en van buiten af probeert men nu zijn tekorten aan te vullen met de meest onwaarschijnlijke apparaturen: De piloot krijgt een paar kunstmatige longen mee, een nieuw beenderstelsel in de vorm van druk kamers, die op grote hoogte het teveel aan bloed uit de menselijke extremiteiten naar het hart moeten terugstuweh en een extra huid in de vorm van zijn schut- kleding, terwijl electronen-apparaten in zijn helm het gezichtsvermogen in ver beterde vorm doubleren. Zo bestaat de nieuwe Uebermensch voor drie kwart uit een ingenieus mecha nisme, en voor een klein deel uit het fou tief geconstrueerde mensje, dat dit alles construeerde. Maar ook de verbeterde editie van zijn organen kan ziekte-ver schijnselen gaan vertonen of door ge beurtenissen van buiten af gestoord wor den en de gevolgen daarvan hebben red dingsoefeningen noodzakelijk gemaakt van een macaber karakter. In lage-druk-kamers wordt plotseling de buitenlucht losgelaten op de proef personen, die binnen dertien seconden hun zuurstofmaskers over bun gezicht hebben te trekken op straffe van zwaar lichamelijk letsel. Wie te laat is met de nodige handgrepen, moet onvermijdelijk worden overgeleverd aan ziekenzusters, die haar zwarte rubber mombakkesen, zonder uitdrukking van erbarmen over het slachtoffer buigen. Niet enkel op de hemel of het atoom richt zich de greep naar de Almacht. Ook de natuur werd omgeschapen in hl Gcn- tro, waar van een brok woests» de vruchtbaarste landstreek van de aarde werd gemaakt, maar de stuwdam behalve water ook de aanvoer van slip en daarr mee van de regelmatige versterking dei- zeeweringen tegenhoudt, zodat over het welvaartsbeeld van Imperial valley voortdurend de schaduw van een nade rende zondvloed hangt. Bovendien leeft in dit exuberante land geen greintje van boerenromantiek en argeloze arbeid. De grondbezitters zijn er allang toe overgegaan hun eigendommen in een coöperatie onder te brengen, die het landbouwbedrijf met de modernste Kroon e-n a_,.irrvirfHolort nitnpff»ni. Onk hier W0S* Scr«»ew* Een speciale muziek, die bevorderlijk is voor de leg, verhoogt de sfeer en de vruchten van heel dit mechanisme, de eieren, vallen regelmatig door automati sche luikjes op het roltapijt naar de foto- electrische sorteer-apparatuur. Hoe dc mens in de greep naar de Almacht gevangen raakt, is al terloops aangegeven. Via leugen-detector, inter views met ziele-ingenieurs en onderlinge gesprekken, die ongemerkt afgeluisterd kunnen worden, wordt hij verindustria- liseerd, de sprookjes van de reclame met glamour-girls, televisie en radio recon strueren hem tot de gewenste consument van alle mogelijke en onmogelijke pro ducten en als ai die pogingen nog niet helpen, zijn er nog altijd de kinderen, die beïnvloed worden om hun ouders te be- invloeden. Zo ziet Junk Amerika jachtend en in een steeds meer omvattende greep aan zijn toekomst bouwen. De schrijver kent aan de moderne „electronen-mirakels" zelfs het vermogen toe, vrijwel volledig een mechanisch fabricage-proces te lei den en suggereert, dat de totale uit schakeling van de mens nog slechts van politieke factoren afhankelijk is. En ook de politiek laat zich al voor een flink deel bepalen door de machine, de regeer- machine. Aan de hand van de kansberekeningen, die voor het pokerspel zijn opgesteld, regels omtrent troeven uitspelen, het afwegen van offers en winst, spelen bijzondere afdelingen van de generale staf en het ministerie van buitenlandse zaken voortdurend internationale poli tiek op dc „eiectronische breinen". „Ze vertalen diplomatieke nota's, legermach ten, bewapenings-industrieën, nieuwe wapens, psychologische offensieven en tegenoffensieven in de abstracte termi nologie van de poker-strategie en laten door de electroncnbrcinen alle mogelijke combinaties doorspelen, om daarna voor het eigen land de beste oplossing te kie zen en in dc realiteit van de strijd om de macht terug te vertalen". Dat is Junk's visie op Amerika's nieuwste ontwikkeling, een visie die hier en daar wel wat naar de conclusie toe gedwongen lijkt en waarvan een critische toetsing aan alle beschikbare gegevens omtrent het Amerikaanse streven naar macht over de natuur-elementen de moeite waard lijkt. De reportages van deze talentvolle journalist vormen, dat spreekt wel vanzelf, geen volledig be wijs. al zijn ze het overwegen alleszins waard. Evenals trouwens het slot van zijn boek, waarin een schets wordt gegeven van de bron van hoop, die nog resten kan, het Institute of Advanced Studies, een instelling die zich bezint over de voetval door de wetenschap voor de op pergod „Nut" gemaakt en baar van deze zondeval weer terug wil voeren naar onafhankelijkheid en de Olympische hoogten, waarop slechts de waarheid en belangeloze contemplatie mogen huizen Het boek moet voorbehouden voor volwassenen. N.a.v. Robert Junk „De Toekomst is reeds begonnen". Vertaling Maarten van Nierop. Uitgave Lannoo, Tielt. De Italiaanse premier, Pella, heeft Za terdagochtend dc Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs in Rome het Ita liaanse antwoord op de westelijke uitno diging voor een vjjfmogendhedenconferen- tie over Triest overhandigd. Alles wijst er op. dat het geen definitieve toezegging inhoudt. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat Pella's onderhoud met de ambassadeurs van ds drie westelijke landen „een onderdeel vormde van de peilingen met betrekking tot het vraagstuk-Triëst". De verklaring zegt voorts: „Hierdoor is de premier in staat geweest, het positieve en constructieve standpunt van Italië te genover het geallieerde voorstel van 13 November inzake een vijf-mogendheden- conferentie, naar voren te brengen". Volgens Italiaanse diplomatieke kringen bevinden de onderhandelingen tussen Ita lië en de westelijke mogendheden zich nog in een inleidende fase. Men gelooft, dat het Italiaanse antwoord een opsomming van bepaalde voorwaarden geeft en om nadere bijzonderheden over de voorgestel de conferentie vraagt. Werkloze inwoners van Triest hebben zich Zaterdag meester gemaakt van de voedselvoorraad van een restaurant, de inhoud van een pakhuis van een Ameri kaanse organisatie voor hulpverlening en van een met levensmiddelen beladen vrachtauto. zy begaven zich met hun buit ordelijk naar huis. Eerst hadden de werklozen het stadhuis belegerd, totdat de burgemeester zich be reid verklaarde een delegatie te ontvan gen. Hij beloofde, alles in het werk te zul len stellen om werk voor hen te vinden, en gaf hun verlof om gratis te gaan eten in een van de stadsrestaurants. Hij verzocht hun echter, te wachten tot dat de betalende klanten klaar zouden zijn, maar de 300 betogers togen direct op pad en maakten zich meester van al het voed sel, dat zij maar in handen konden krijgen. Na de maaltijd braken enige demon stranten in bij een pakhuis van de Ame rikaanse katholieke hulporganisatie en na men de gereedstaande voedselpakketten mee. Andere plunderden een vrachtauto met levensmiddelen, hetgeen door de po litie niet werd verhinderd. Zondag heeft het Belgische koppel OckersVan Steenbergen te Parijs een 100 km. koppelwedstrijd gewonnen in 2 uur 5 min. en 16.2 sec. Het Spaans- Nederlandse koppel Poblet-Derksen eindigde met 1 ronde achterstand op ie vierde plaats. Met. loeiend geluid maakt de raket zich los van White Sands in Ras Crucest in een nieuwe greep naar de hemel. De 5 taems van READY behaalden in dc liefst 100 werden zij verslagen. Een zeer ser is. Hij beschouwt dit o.a. als een j prachtige training om in conditie te blij ven. Dit bewijst dus alweer, dat de tafel tennissport méér is dan een gewoon spel letje „ping-pong"! afgelopen week een zeer pover resultaat. Van de vjjf gespeelde wedstrijden werden er liefst vier verloren. Het eerste team handhaafde zich en zorgde voor dc enige overwinning deze weck. Het toonde zich tegen GEWARO 2 onbe twist de sterkste. Met liefst 100 werd GEWARO 2 naar Rotterdam teruggezon den. Na 5 wedstrijden staat READY I nu ongeslagen aan de kop, echter op de voet gevolgd door het eveneens nog ongeslagen WEST I. Het wordt tussen deze beide teams een wedloop en ongetwijfeld weten we a.s. Donderdag wie er definitief kop loper blijft, want dan komen deze teams tegen elkaar uit. Dan zullen G. Meijer en z'n jongens moeten tonen, wat zij waard zijn. Voor eventuele belangstellenden en supporters een gang naar de Bruynstraat 47 te Rotterdam waard. Aanvang is 19,30 uur. READY 2 leed wederom een neder laag en wel tegen GGD I. De uitslag, 91, zegt genoeg. W. Baard zorgde voor het tegenpuntje. A.s. Zaterdag wordt gespeeld tegen HVP I. Het 3e team wist na 5 wed strijden nog steeds geen puntje binnen te halen. Nu werd weer van „Overs-chie" 2 verloren met 8—2. Een vlug herstel is hier noodzakelijk, anders loopt het fout. Giste ren werd gespeeld tegen IRO 2, doch de uitslag is nog niet binnen. READY 4 moest het tegen G.A.S. 2 opnemen. Ook zij wer den verslagen en wel met 6—4. Th. Lenoir noteerde hier 3 overwinningen en Meeder wist 1 partij te winnen. A.s. Zaterdag komt HV0 2 op bezoek. Het 5e team, tot vóór Zaterdag ongeslagen, leed een verrassende zware nederlaag tegen „Rotterdam" 5. Met Bekend gemaakt wordt, dat de exploi tanten van de Stichting Hulp in Nood, waartegen in het Opsporingsblad no. 14, d.d. 4-4-1953, onder A no. 55°, en in de dagbladpers reeds werd gewaarschuwd, de laatste weken in Rotterdam en elders her nieuwde activiteit ontplooien. Opnieuw lopen enige mannen en vrou wen, de laatsten meestal in verpleegsters- costuum. te colporteren met het blaadje, waarvan het hoofd thans luidt „Vereni ging Hulp in Nood", orgaan ten bate van gratis gezinszorg en kinderzorg voor alle gezindten. Het blaadje heeft evangeliserende strek king, terwijl de prijs niet is aangegeven. Tevens wordt daarin gezinspeeld op het aanstaande Sint Nicolaasfe^st en 't Kerst feest, waarop men dan bijeenkomsten wil organiseren voor kinderen en volwasse nen. De colporteurs(trices) vertonen 'n soort legitimatiebewijs, hetwelk uiteraard ge nerlei officiee] karakter draagt. Er bestaat geen garantie, dat eventuele giften worden besteed aan het doel, waar voor deze worden gevraagd. Door vertegenwoordigende 25 tallen van de Schiedamse en Rot'»ró«rru»e Kegelbon den is Zondag op dc banen van hotel de wedstrijd gespeeld. De uitslag ,am 4849, Rotterdam 4621. Zo technische middelen uitoefent. Ook hierwas: - -- jaar in het bezit zijn de ingenieurs, de^machine-de^un. j ^±TZn°de udsselprijs het Derby de n.achine-deskun- is diaen en de laboratorium-werkers de gekomen -- - - en activiteit, zoals j Schild. Hoogste werper van Schiedam was - - heer H. Willevoorse 237. Voor Rotter- beheersers van aue ook louter technici in hele gebieden van I Amerika over het weer gaan beschikken. I dam W. Klarenbeck 231. koude douche! Dit team speelt morgen tegen „Nebaro" 2. Een beter resultaat wordt wel verwacht. Over het algemeen dus nederlagen in het READY-kamp. Wordt de moed soms niet te gauw opge geven? Indien men in een game achter staat, met bijvoorbeeld 18—12, dan is er nog niets verloren. Dan pas herkent men de sportman, dan pas krijgt men de taaie, en verbeten, doch sportieve vechter te zien. Er zijn voorbeelden genoeg te noe men in elke tak van sport, dat resultaten behaald werden door volhouden, zelfbe heersing en taaie volharding, ook na tegenslagen en of achterstand. Denk bij voorbeeld aan een wielrenner, die na een zware strijd enkele minuten voorsprong heeft verkregen en dan na een lek bandje of door andere pech deze zwaar bevochten voorsprong weer kwijt raakt. Hij geeft het niet op, hij zet door en probeert het op nieuw. Dit geldt ook voor de tafeltennis sers. Denk daar eens aan, leden van READY!! Tussen 2 haakjes, wist U, dat de winnaar van de Tour de France 1953, de Fransman Bobet een verwoed tafeltennis- Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912.30 uur en 26 uur: Glacé herenhandschoen, 2 portemonnaies, schaar. Te bevragen bij dé vinders: Kinder mutsje, J. Kooiman, Hoflaanstraat 8; ge streepte damesblouse. C. Dortweg, P. K. O.-laan 144c; blauw-witte sjaal, J. de Blank, Edisonstraat 53; gebreid kin dermutsje, D. Overdijk, Ampèrestraat 9a; groen gestreepte ceintuur, J. Kloos. Mar conistraat 77a; groene portemonnaie, R. v. d. Gaag, J. A. Alberdingk Thijmstraat 46b; gouden damespolshorloge, v. d. Most, Lange NNieuwstraat 23b; bruine actetas, inh. brood, handdoek en bouwtekening, H. L. Klinzing, Kroonstraat 38 te Slie- drecht; doublé damespolshorloge, A. Ha- tenboer, Schiedamseweg 186c; bruine he- renportemonnaie, G. Versteeg, Alex. Nti- manstraat 14; gummi pop. T. Dries, Vlaar- dingerstraat 6a; auto-buitenland, J. H. v. d. Graaf, Gr. Florisstraat 24; gummi zadeldekje, G, Collé, Da Costastraat 5; 4-delige duimstok, T. Schroot, W. Fran- kelandsestraat 100. Geachte Heer Redacteur, Met voldoening heb ik in Uw blad van 18 dezer gelezen, welke maatregelen wor den voorgesteld om tot een verbetering der riolering in de Gorzen tte komen. Met heel wat minder voldoening las ik echter enige dagen tevoren in Uw blad, dat B. en W. zich niet verplicht achten een vergoeding uit te keren voor de schade, veroorzaakt door het hoge water in de Gorzen op 31 Juli j.l. Nu gaat het mij niet om vergoeding voor eigen schade te verkriigen, want die valt bij ons wel mee, maar er zijn winkeliers, die voor misschien wel honderden guldens schade hebben en anderen, die geen kans zagen om vlug hun huisraad hoger te brengen en hun spullen om en overspoeld zagen door 'n laag rioolwater van 20 tot 30 cm. En nu zeggen B. en W., dat zij zich niet verplicht achten schadevergoeding te geven. Maar wiens schuld was deze miniatuur-ramp? Volgens mij ligt de schuld enkel en alleen bij de gemeente! Immers de gemeente laat ons betalen voor een dienst, die zij verleent, n.l. het afvoeren van hemelwater. Dat de belasting vrij laag is, doet aan het feit, dat de ge meente daardoor de verplichting tot afvoer van hemelwater op zich genomen heeft, niets af. Als het Sterrebos van mij was en ik zou het aan de gemeente ver huren voor b.v. 1 per jaar, zou niemand betwisten, dat het mijn eigendom bleef, al stond de huurprijs in geen verhouding tot de waarde. Ook heeft de gemeente tevens dc plicht het hemelwater onmiddellijk af te voeren, m ieder geval vóórdat degenen, die voor deze dienst betalen, er overlast van onder vinden. Anders zou de gemeente evengoed de riolering kunnen verwaarlozen en rus tig het water in de (gemeente) grond laten zakken. In dit geval zou zij inderdaad ook zorgen voor afvoer, maar dat deze ver onderstelling absurd is bewijst wel het voorstel van B. en W. om gelden beschik baar te stellen tot verbetering der riolering. We mogen dus veronderstellen, dat er een verbintenis bestaat tussen de gemeen te en de belasting-plichtige. Deze ver bintenis kan niet verbroken worden; de belasting-plichtige kan niet weigeren om te betalen en derhalve mag de gemeente het verlenen van de dienst niet weigeren. Integendeel, zij moet het uiterste doen om die dienst te verlenen. En dat heeft zij tot nog toe niet gedaan, gezien de regelmatige overstromingen in onze straten. Verleent zij deze dienst niet, dan is zij verantwoordelijk voor de aangerichte schade. Dit motiveer ik als volgt; Onze rechtsvoorschriften hebben een dwingend karakter d.w.z. zij zijn een ge bod of verbod. Dwingend wil niet zeggen afdwingbaar, 't Rechtsvoorschrift: „Over eenkomsten moeten worden nagekomen" kan iemand, die zich verbonden heeft een dienst te verrichten niet tot die prestatie zelf dwingen. Op de niet-naleving kan het recht wel een strafstellen- Wordt dus de dienst niet verricht, dan dwingt het recht tot het betalen van een schadevergoeding. En hieruit volgt dus, dat B. en W. zich niet aan schadevergoeding kunnen ont trekken. Het enige wat zij kunnen doen is, zwijgen, in de hoop, dat alles weer met een sisser zal aflopen, zoals bij alle vorige malen het geval was. Een en ander is echter een kwestie voor juristen. M:s- schien dat een of ander raadslid dit wel ter sprake zal brengen bij de bespreking van het betreffende agenda-punt in de raad. Goed beschouwd is het wel droevig, dat wij in Schiedam zo'n (uiterlijk) prachtig rioolgemaal hebben, misschien wel groot genoeg voor 'n stad als Amsterdam, waar aan we zelf hebben meebetaald, en dat dan in de Gorzen bij 'n flinke regenval, de putten overlopen en de vuile boel de huizen binnendrijft. Een politie-agent is dan meestal nergens te vinden en derhalve beschouwt de jeugd zo'n ondergelopen straat als een speel plaats, rent door het water heen en weer, het water gaat golven en in je huis klot sen de golven tegen het behang, om de poten van de dressoir en in je, misschien wel pas geverfde, muurkasten. By de voorlaatste keer kwam er zelfs een touringcar de Bommelsestraat inge reden. Gelukkig kon de chauffeur aan zü'n verstand gepraat worden, dat er hier aan een kunstmatige golfslag geen enkele be hoefte was, en reed dus terug. Maar hy had voor hetzelfde geld door kunnen ryden. Er zün maar weinig particulieren, die een autobus tegen kunnen houden, een gewone politie-agent heeft er cehter niet de minste moeite mee. U zult nu misschien nog vragen, of de bewoners van de panden, die gevaarlijk voor het water liggen, dan zelf geen plan ken voor de deur kunnen plaatsen om het water buiten te houden. Inderdaad, dat kunnen zij, maar U moet niet uit het oog verliezen, dat de putten overlopen, dus dat aan de voor- en achterkant het water in heel korte tijd je huis binnen komt stromen. Ook zijn er nog huizen, die in de keuken nog een afvoerputje hebben. En probeert U nu maar eens water, dat op zo'n manier Uw vloerbedekking belaagl tegen te houden. Bij andere huizen, waar onder de houten vloer geen betonnen vloer is gestort, is er aan de straatzijde nog een rooster om frisse lucht onder de vloer te houden- En het water benut zo'n opening zonder bezwaar. Trouwens bij het laatste hoogwater ver wachtte ieder, dat ons rioolgemaal het werk wel aan kon. Het was zo mooi en groot! En toen er water in de straten bleef staan, ach, toen dacht ieder nog; „En straks zakt het opeens weg, want ze waren misschien bij het rioolgemaal een beetje te laat". Twee minuten later grijp je alles van de vloer en moet daarbij meteen je schoenen en kousen uittrekken. Wat op die ochtend de burgemeester In het bijzonder en de gemeente-ambtenaren in het algemeen is toegewenst, durf ik hier niet te herhalen. Het was werkelijk beneden peil, maar ja, de toestand in onze woningen was óók beneden peil. Neen, in theorie is er veel mogelijk, maar in de practijk klopt alles niet zo pre cies. Vooral als zo'n ramp overdag plaats vindt en er dus geen mannen thuis zijn om gauw een plank voor de deur te spij keren. Zulke planken bij de hand laten staan? Tja, eens in de twee jaar heb je hoog wateren niets menselijks is ons, Gorzenaren, vreemd. Waarom ik U dit allemaal schrijf? Ach, een beetje tam-tam heeft nog niemand kwaad gedaan en misschien komen we hier nog wel eens zover dat we, als het hard regent, zonder onrust tegen elkaar kunnen zeggen: „Tjonge tjonge, wat re gent het hard", zonder alvast het vloer kleed op te nemen, de schoenen een plank hoger in de kast en de stoelen op de tafel te zetten. Een goede oplossing zou het zijn, om in de Gorzen het nieuwe stadhuis te bou wen. Dc Singelbewoners zjjn dan uit de brand, de Gorzenbewoners ook en zelfs dc gemeente, want die is er dan van af om in de Gorzen een slechtbetaalde dienst (slecht) te verrichten om een deel van dc burgerü, die misschien dc volgende keer niet meer komt klagen, want dit kan ik U wel zeggen: het zit ons, Gorzenaren, helemaal niet lekker, zo'n keurig riool gemaal, zo'n architectonisch wonder, in de „stad" te hebben staan en thuis te kunnen „pootjebaaien"- En het is om uit je vel te springen als je dan in de krant leest, dat degenen, die dc schuld hiervan dragen, „zieh niet verplicht achten de schade te vergoeden". BEWONER VAN DE BOMMELSESTRAAT. J. Mijnheer de Redacteur, Waar gaan wij heen? Die vraag zweeft op veler lippen, zoodra de financiëele toestand van Schiedam of de druk der plaatselijke belastingen wordt ter sprake gebracht. Ook ik heb mij die vraag gesteld, doch voordat ik daarop een antwoord wist te geven, dwaalden mijne gedachten af en viel mij te binnen hoe, reeds vele jaren, ja meer dan 20 jaren geleden, in den meenteraad de financiëele toestand °"zer gemeente ernstig werd besproken en reec.; toen tot zeer breede, soms zelfs, wel 'etwat scherpe beraadslagingen aanleiding heef; gegeven- Van zekere zijde, welke sedert een grooten invloed uitoefende op onze aangelegenheden, werd de toenmalige toe stand onzer gemeentelijke unanciën in sombere kleuren afgeschilderd en werd onverwijlde voorziening dringend noodig. geacht. Hoe nu is die invloed Werkzaam geweest tot verbetering onzer gemeentelijke finan- ciën? Welnu, orn slechts een voorbeeld te noemen: In 1868 bestonden de schulden der Gemeente uit 2 leeningen, rentende 5 pct, samen groot 29.000; en 3 leeningen, rentende 41 a pet, samen groot 115.000; de geheele schuld der gemeente bedroeg alzoo 144.000. In 1888 waren de gemeentelijke schulden gestegen tot een totaal van 1.095.500 zegge een millioen vijf en negentig dui zend vijf honderd gulden. In 1868 moest de gemeente opbrengen voor de interesten der leeningen f 6.625; in 1888 f 38.325. In 1868 genoot Schiedam nog eene be trekkelijke welvaart. En than.-..' De handel staat stil, de scheepvaart kwijnt, de nijver heid is uitgeput! Bovendien is de bevol king verarmd, verarmd in die mate dat h vermogen meer dan vijf-en-twintlg mi - lioen aulden de draagkracht der bevolking dus, alleen uit dien hoofde, met een j«ar- liiksch bedrag van meer dan een munoen is verminderd. En nu rijst nogmaals de vraag: waar gaan wij heen? tevens rijst de vraag: wat heeft in de laatste 20 jaren het gemeentelijk bestuur gedaan tot verbetering van den finanC' en toestand der Gemeente, wat heeft het gedaan tot bevordering van de welvaart der be volking? tt Uw Dw. Dienaar, A. Wethouder v. d. Berg leverde gister avond een welsprekend commentaar op de verkiezings-rhetoriek van de rode frac tieleider, de heer Van Lith. Hij kwalifi ceerde diens uitlatingen, vooral die aan het adres van hem persoonlijk, als spelen voor het schellinkje, hem verwijtend dat hij, in tegenstelling met wat de P. v. d. A. indertijd verkondigde, de klassenstrijd weer wil doen oplaaien. En terwijl de heer v. Lith de „Osservatore Romano" meende te moeten aanhalen, wees de heer v. d. Berg op de grote vermaning van liefde, door Paus Leo XIII gegeven. GEBRUIKSAANWIJZ SMIT'S 100% koffie Nescafé

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4