Behandeling Het was bijna Mr Peek als van alles begroting voortgezet koek en ei ver keer stechnicus loscopee LANGS DE LIJN Wethouder Van Rochove: GEMATIGD PESSIMISME Schermutseling en n welsprekend betoog van de burgemeester j Reclame LAATSTE BERICHTEN KEES MEEKEL OVERLEDEN Uw oude bed.... wm s "7" De heer v. cl. Toorn aan het woord aargangen Overgrote meerderheid van de Raad voor liet nieuwe Stadhuisplan Geef een boek De vrouw me! de 6 slapers A.R00DB0L-Boekhandel UIT 75 Maakt duidelijke beginselen, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A Koningin ontving premier Pella Bezit Kwintsheul oudste echtpaar? WOENSDAG 25 NOVEMBER 1953 S MONOPOLE THEATER „Een van de daders ontkwam" KATH. BOND VOOR BEJ AARDEN EN GEPENSIONEERDEN BURGERLIJKE STAND AGENDA IN ROTTERDAM Voorbehoud bij middenstandsraad KATH. WERKNEMENDE MIDDEiNSTAND HOOGSTRAAT IN FEESTTOOI H.B.S.S.ZUIDLAND ONGEVAL De Vijfsluizenbrug Schiedam heeft geen dringende verkeers problemen V oetgangerstunnels OVER HET STADHUIS DE SCHOUWBURG KWESTIE Von Balluseck over: V.N.-PERSONEEL EN POLITIEK PSEUDO-VOGELPEST In omgeving van Lunteren RECTIFICATIE CORRECTIE STAATS LOTERIJ VAN DINSDAG Ui) •II KW1\RKT MET FELHEID EN KLEUR VERDEDIGD WESTDUITSE SCHEEPS BOUW Scherpe Japanse concurrentie DAJAKS OVERVIELEN BUNTOK Twaalf doden PRIJSVRAAG VOOR ORGELCOMPOSITIE RECTOR P. J. DE KOK Het was gisteravond in de gemeenteraad bij de behandeling van de begroting 1954 zowat alles koek en ei. Zelfs de heren Van Litli en v. d. Berg reikten elkander via waarderende woorden de vriendenband. de scher mutselingen van de vorige avond betreurend, in zoverre ze buiten de gewone beschouwingen waren gevallen. De heer Van Lith (P. v. d. A.) heeft hierna in tweede instantie het woord gevoerd, gevolgd door ir W. H. v. d. Toorn (K.V.P.). De heer v. d. Toorn (K.V.P.) hierna het woord nemend, zeide met genoegen ver nomen te hebben, dat de staf van gemeen tewerken niet uitgebreid zal worden en hij vroeg aandacht voor de prijs vorming bij de dienst. Spreker achtte het een onjuiste opvatting van de heer v. d. Berg af te zien van een nadeve argumentatie van zijn opvatting met de opmerking, dat de neuzen toch geteld zijn. Het gaat niet aan te veronderstellen, al dus de heer v. d. Toorn, dat wij van te voren reeds ons standpunt bepaald heb ben. Gaarne zou spr. tegenover de bur gerij zien, dat het college van B. en W. volkomen eensgezind was ten aanzien van het nieuwe stadhuis en de plaats waar het moet komen. De heer v. d. Toorn be sprak vervolgens nog verschillende kwes ties als de brug over de Noordvest, het standpunt van zijn fractie in dezen ver dedigend. Ten aanzien van de beschouwing van wethouder Van Kinderen verklaarde de In het Monopole Theater gaat tot en met Donderdag de spannende film „Een van de daders ontkwam" (He ran all the way"). Ze beschrijft de vlucht van een misdadiger voor de politie in tal van emotionele episoden. Het is meer dan een „thriller": een psychologisch drama. John Garfield en Shelley Winters spelen de hoofdrollen. Voorbehouden voor vol wassenen. Aanstaande Donderdag 26 Nov. van 2 tot 5 uur, afhalen van toegangsbewijzen voor het St Nicolaasfeest. Contributie- kaart meebrengen. Zonder kaart wordt geOT C0fMafFügT EN ONTSPANNING. GEHUWD: W. L. Dekker, 25 j. en J. Post, 24 j. OVERLEDEN: M. M. Visser, 52 j., vr. van J. Reens GEBOREN: Frits, z, van R. Smits en M. Beukers. Heden: Passage Theater: Schattige Vrouwtjes (Ontoelaatbaar). Monopole Theater: Eén der daders ont kwam. (Volw.). Woensdag Gebouw Toonkunst, Lange Haven, „Die ren van nabij". Lezing met film, 8 uur. Donderdag: Passage Theater: Schiedamse Kunst kring, Schoppenvfouw. Wit-Gele-Kruisgebouw, Nieuwe Haven, 8 uur: A. Conijn voor de Kath. Werkn. Middenstand. Vrijdag: Bovenzaal R.K. Volksbond: Show van filmapparatuur, 36 en 810 uur. TONEEL EN MUZIEK Donderdag 26 November. Schouwburg, 12.45 uur: Lunchconcert Theo Olof en Marinus Flipe; 8 uur: Besloten voor stelling - Luxor, 8 uur: „Op en top"-revue Aula Bovmans, 8 uur: Piano-recital Iscar Aribo. (Beethoven, Chopin, Rachmaninoff. Debussy). BIOSCOPEN Arena: Het Loon van de Angst (volw.): Capitol: Het Meisje van Kamer 17 (18 j.) Centraal en Colosseum: De Koningin van Saba 114 j.l; Cineac en Victoria: Onsterfelijke Melo die (14 j.l; Harmonie: Het Vierde Masker (volw.); Lutusca: Het Commando des doon9 (14 j.l; Passage (Schiedam»: Schattige Vrouw tjes? (ontraden): Prinses: Sheriff zonder angst II? j.l; Rex: Landroof (14 j.): t Venster: Vuile Handen (18 j.l. heer v. d. Toorn zich volkomen bevre digd. Spr- had met voldoening vernomen, mede omdat hij reeds zo lang in het be stuur van het St. Liduinagesticht zetelt, dat er een commissie komt, die het pro bleem van de ouden van dagen bestu deren zal. Hij wenste inmiddels voorbehoud te ma ken ten aanzien van de op te richten mid- dcnstandsraad. Leden van zjjn fractie heb ben daar hun eige visie op. De desbetref fende voorstellen zullen inmiddels met be langstelling tegemoet worden gezien. Tot de rede van de burgemeester ko mend, merkte spr. op, groot respect te koesteren voor de dwingende uiteenzet ting van het vraagstuk, door mr Peek ge geven. Ik twijfel er niet aan, dat de bur gerij zich thans terdege op de kwestie zal bezinnen, aldus de heer v. d Toorn, die de uitlatingen van de heer v. Lith ten aanzien van de verkiezing tot wethouder van de heer v. d. Berg betreurde, als niet thuishorend in een openbare raadsver gadering. Ze schaadden de noodzakelijke geheimhouding. Er bestaat, aldus vervolgde spr., een kloof tussen de heer v. Lith en mij: de I politieke kloof, die niet gemakkelijk over- brugd kan worden- Dit moet echter toch door samenwerking in het belang van de gemeente geschieden. Het spijt mij, dat hij voortgaat met het voorspellen van de on dergang der confessionele partijen. De heer v. Lith onderschat de waarde van de levensbeschouwing van de mens in het politieke bestel. Zijn opvatting houdt geen rekening met het Nederlandse volkskarakter en met de geschiedenis. Wij kunnen elkander niet overtuigen. Dat be hoeft ook niet. Maar Iaat de heer v. Lith niet de profeet van de ondergang der confessionele partijen blijven spelen, aldus besloot de heer v, d. Toorn. Morgenavond acht uur zal de heer A. Conijn uit Hilversum komen spreken over het onderwerp: „Ere zij de mens-in-den- Hoge?" (beschouwingen over het moderne humanisme). Leden, die nagelaten hebben, hun be richt van deelname in te zenden, zijn toch welkom evenals andere belangstellenden in dit onderwerp. De heer Conijn is o.a. hoofdbestuurslid en redacteur van ARKA, daarom zullen wellicht verschillende ARKA-leden hem willen horen. De bij eenkomst is in de zaal van het Wit-Gele- Kruisgebouw, Nieuwe Haven 121. Advertentie Geef iets, waar U eer mee inlegt: ANTOON COOLEN schreef De eerste grote roman van Coolen sinds 15 jaar. Een litteraire gebeur tenis van de eerste rang, die U zich niet moogt laten ontgaan. Omvang 252 blz. - Geb. f 8.80 In voorraad bij Kt BENSPLEIN 16 - SCHIEDAM Telefoon 69513 De Vereniging Hoogstraatbelangen heeft in verband met de Sinterklaas voor de Hoogstraat een feesttooi ontworpen, waar in de verlichting en stemmige muziek een belangrijke rol hebben. Het belooft iets bijzonders te worden. H.B.S.S begint de 2e ronde van de competitie met een thuiswedstrijd tegen Zuidland, dat jl. Zaterdag gelijk wist te spelen tegen R.V.V.H. Alleen dat resul taat moet voor de Schiedammers al een waarschuwing zijn om Zuidland niet te onderschatten. H.B.S.S. heeft 2 punten meer dan Zuidland. hetgeen wel bewijst, hoe groot de spanning daar is. Alleen een overwinning zal H.B.S.S. voorlopig veilig kunnen stellen. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein aan de Havendijk. Als ik de krantenberichten combineer met gesprekken op straat, kom ik tot de conclusie dat eigen1 ijk niemand de plaats door B. en W. bestemd voor een nieuw stadhuis, een „geschikte plaats" vindt, maar dat. er nergens in de stad een b tere plaats te vinden is. Ik betwijfel of dat nu wel helemaal waar is. Ik geloof onmiddellijk dat het niet mogelijk zal zijn. ergen? een plekje te vinden waarvan iedereen zegt. „Dat IS het!"... er zal overal wel wat te betreuren va'len... maar of er overal zóveel te betreuren valt als op de plek door B. en W. voorgesteld is een heel andere vraag. Zou hel werkelijk zo onoverkomelijk verdrietig zijn als de ruïne van Mathenesse ge sloopt moet worden? Is er tegenover het postkantoor niet een mogelijk heid... Ik denk aan dat reusachtige huis van wijlen de heer v. d. c"halk met „belendende perce'en".. waarachter nog een enorm stuk gror.d ligt tot aan de Nieuwe Haven. En de krottenboe] uit de oude binnenstad, die toch opgeruimd zal moeten worden? Of waarom per se niet op het Hermesve'"d? De zandvelden bij het Sterrebos misschien? In de polder Nieuwland? Waar nu het Juliana-park is? In de Nassaulaan? Ik ben maar een hulpeloze leek op stedebouwkundig gebied, maar honderd-vijftien wo ningen vind ik een zo ontzettende prijs dat héél wat andere bezwaren elders, er toch tamelijk gauw tegenover wegvallen. Mijn grootvader zei altijd „Je kunt toch wel dansen al dans je niet met de bruid..." en als ons nieuwe i« dan misschien eens een klein beetje minder geweldig zou uitvallen als we eigenlijk graag zouden willen of als het stadhuisplein nou eens een t;kkie minder triomfantelijk groot zou kunnen zijn... maar we behielden daar honderd-vijftien woningen mee... Laten we ons .toch vooral niet kolos saler voordoen dan we in werkelijkheid zijn. Dit is werkelijk met een .vestie van „we weten niks beters, vooruit dus maar..." SEBASTIAAN. De wethouder van Financiën, onder wie ook de sport ressorteert, mr P. van Bocliove, heeft het tamelijk gemakkelijk gehad. Hij had tevoren reeds de nodige lof mogen oogsten. Van zijn kant bracht li ij dank aan de finan ciële ambtenaren, die hem geregeld bijstaan en voor wier werk en kunde hij grote waardering heeft. Hij wees er in verband met een des betreffende opmerking op dat het feit van de te hoge leeftijd der Schiedamse ge meenteambtenaren (rapport Diederich) niet in een handomdraai opgelost kan worden. De heer van Bochove het voorstel tot in stelling van een sportraad besprekend, herinnerde aan de persoonlijk aspecten die er aan vastzitten. Spr. zou niet graag zien dat mensan die jarenlang hun beste krachten aan de sport in Schiedam heb ben gewijd, min of meer uitgeschakeld zouden worden. Toch juichte hij het denk beeld van de heer v. Lith, om het beheer over de sportvelden etc. meer in handen van de burgerij te leggen, alleszins toe. Van de besprekingen in de gemeenteraad gisteravond halen we hier nog aan, wat verschillende woordvoerders der partijen hebben gezegd naar aanleiding van hetgeen B. en W. hun op de beschouwingen geantwoord hadden. Gisteren-middag 16 Juni 1893) om streeks zes ure ging de ruim twintigjarige Chr. van Krugten, machinist in de stoom- branderij van den heer G. M. Ham alhier, met de tram te zes uren uit Rotterdam naar hier. Van een oogenblik, dat de tram op den Binnenweg stopte, maakte hij ge bruik om haar voor een zekere behoefte De heer van Lith verklaarde, met ge noegen gehoord te hebben, dat de kwestie van een brug over of demping van de Noordvest van alle kanten zal worden be keken. Hij wilde graag weten, hoe lang het zal duren, voordat aan de waterkering en de Vijfsluizenbrug zal worden begon nen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de termijnen van de bestekken voor de nieuw te bouwen woningen nog eens nader zullen worden bekeken, wees voorts op de mogelijkheid, bepaalde woningen te verbeteren, die dan nog vele jaren zullen meegaan. Ten aanzien van de Sportraad vestigde hij nog eens de aandacht op de voordelen van zelfstandigheid en verant woordelijkheidsgevoel, dat in zo'n instituut aan de jongeren wordt bijgebracht. Na tuurlijk moet de S.B.L.O. worden ingescha keld. Hij informeerde voorts, of er in het college van B. en W. nog meer menings verschil bestaat met de heer v. d. Berg dan ten aanzien van het nieuwe stadhuis. Zal de heer v. d. Berg, wat het nieuwe stadhuisplan betreft, als tegenstander van de plaats waar het zal komen, gezien de opvattingen in de raad, daaraan volledig medewerken, informeerde de heer v. Lith, o. i. nogal overbodig, aangezien in prin cipe mag verondersteld worden, dat de heer v. d. Berg een man van eer is. Spr. werd later volkomen gerustgesteld. De heer Hoek (A.R.) is de heer v. d. Toorn in zake diens pleidooi voor de con fessionele partijen energiek bijgevallen. Hij legde eveneens de nadruk op Christus' Koningschap: dit koningschap staat over alles, immers: Mij is gegeven alle macht in de hemel zowel op de aarde. Zulks geldt zowel voor de personen als voor de par tijen, De partij, die dit koningschap niet aanvaardt en zich er niet voor buigt, be geeft zich op een dwaalweg. Spr. wees er nog op, dat de P. v. d. A. sinds haar op richting niet noemenswaardig vooruit ge gaan is. In de loop van de avond trad mr En gelsman (P.v.d-A.) nog op als propagan dist van het Humanistisch Verbond, waar van hij lid bleek te zijn. Hij kwam met de overbekende argumenten, die voor een principieel katholiek totaal onvoldoende zijn en vergat te enenmale de geestelijke invloed van het Verbond op de P. v. d. A., waaraan het feit, dat de Humanistische groep er in het minst floreert, weinig af doet. Het gaat er immers om, dat het hu manisme steeds meer zijn stempel op de leidende en beslissingen nemende persooir lijkheden in de P. v. d. A. drukt. De heer Engelsman is hiervan eigelijk nolens vo- lens een voorbeeld en het door hem be leden vage geloof is juist datgene, waar tegen de Kerk zich verzet. Hij meende nog de opmerking te moeten lanceren, dat de Protestantse heer v. d. Berg, die giste- zeker van zijn, dat de justitie ons tot ver beteringen zal dwingen. Spr. is overigens ten aanzien van de bijdrage van het Rijk voor de politie optimistisch gestemd, al blijft de moeilijkheid, dat op de duur de kosten onevenredig aan die bijdrage zul len stijgen. Spr. zegde toe, de zaak van de Vijr- sluizenbrug met de burgemeester van Vlaardingen thans opnieuw ter hand le zullen nemen, al werd het contact door Vlaardingen verbroken en al zou dit eigenlijk tot de eerste stap moeten over gaan. Op de door de heer Bosch gedane sug gestie een barak van het gemeentezieken huis voor een dierenasyl beschikbaar te stellen, antwoordde mr Peek, dat dit een belangrijk bedrag zou eisen en vooralsnog niet verwezenlijkbaar is. Er bestaat, aldus vervolgde spr., nog een dringend verkeersprobleem in Schiedam. De bestaande moeilijkheden zijn niet gro ter dan die in andere steden. Natuurlijk kunnen er over een aantal jaren bijzon dere moeilijkheden ontstaan, maar dat is van later zorg. Dan zullen ook de midde len gevonden worden. In eerste instantie is het de bedoeling de hoofdverkeersader Koemarktplein-B, K.-laan te verbeteren. De B. K.-laan is reeds onder handen ge nomen. Thans komt de Koemarkt aan de beurt. Een flinke Koemarktbrug en de aanleg van enkele voetgangerstunnels zullen een grote verbetering scheppen. De regering is bereid subsidie te verlenen bij de aan leg van voetgangerstunnels, die tevens als bescherming voor de B. B. kunnen die nen. Een tunnel bij de nieuwe H. B. zou op de schuilplaats onder dit gebouw aan gesloten kunnen worden. De kosten van deze tunnels zijn niet zo hoog 100.000) en de rijksbijdrage is flink (ongeveer 40 pet). Mr Peek toonde zich in zijn schildering van de verkeersproblemen in Schiedam een verkeerstechnicus bij uitstek. De raad luisterde dan ook aan dachtig toe en hoorde veel nieuws. Mr Peck ging hierna uitvoerig in op de bezwaren, welke tegen de plaats zijn in gebracht, waar het stadhuis zal verrijzen- Hij noemde het Emmaplein de historisch aangewezen plaats, welke reeds aanwezig is. Het kan tot een flink plein worden omgevormd, dat aan alle verkeerstechni sche problemen, ook die van de toekomst, het hoofd zal kunnen bieden. Spr. be schreef de afmetingen van het plein en belichtte verder tal-löke aspecten van de nieuwe stadhuisbouw* er nog eens de na druk op leggend, dat het gemeentebestuur alles zal doen, om met de betrokken huis eigenaren tot een minnelijke schikking te komen, terloops er hierbij de aandacht op ves-tigend, dat ten aanzien van de moge lijkheid, om met de uitvoering der plan nen te beginnen, altijd nog het middel van voorlopige inbezitneming overblijft. In verband met de door wethouder v. d. Berg gemaakte opmerking omtrent het gevaar, dat de Singelkerk in een hoek gedrongen zou worden, vestigde mr Peek er de aandacht op, dat thans evenals ,n de vorige plannen uitdrukkelijk gewaakt zal worden, dat deze in het ter plaatse nieuw te scheppen stadsbeeld de functie krijgt, welke haar toekomt. De gothische toren zal niet door de moderne bouw van het stadhuis weggedrukt worden. Ten aan zien van het extra contingent voor de af te breken woningen verklaarde de heer Peek categorisch, dat dit geen moeilijk heden zal opleveren. Hij zeide tenslotte, met vertrouwen de stemming over het nieuwe stadhuisplan tegemoet te zien. Deze stemming zal he denavond plaats vinden. Spr. ging hierna in op de financiële positie van de gemeente in verband met de nood voorziening, t.a. waarvan we nu weer een nieuwe periode zijn ingegaan en wees er op, dat het steeds lange tijd duurt, voor dat men over concrete gegevens kan be schikken inzake de bedragen, waarover de gemeente uiteindelijk zal kunnen beschik ken- We zitten volkomen in 't ongewisse en moeten afwachten, wat er geschieden zal, o.a. wat betreft het Gemeentefonds 1954 Intussen kunnen we met zekerheid aan nemen, dat de rijksbijdrage voor de politie verhoogd zal worden. Inmiddels zal er voor gewaakt worden, dat bij de politie de vereiste soberheid zoveel mogelijk wordt toegepast. Spr. stelde met voldoening vast, dat de raad accoord gaat met de ramingen in zake de begroting, zoals die.door B. en W. zijn opgesteld. Wat de toekomst betreft, achtte spr. de onrendabele investeringen een probleem. Het zijn echter dingen, die gebeuren moe ten, zoals de bouw van het nieuwe stad huis. Een gematigd pessimisme ten aan zien van de toekomst achten B. en W. op zijn plaats, vooral gezien de ontwikkeling van de internationale conjunctuur. De gemeente zal voor aanzienlijke extra uit gaven komen te staan. De spoorweg plannen zullen b.v. grote financiële offers vragen. Indien het investeringstempo kan wor den volgehouden, zal over 10 jaar veel bereikt zijn en Schiedam een heel eind gevorderd op de weg wezen naar een harmonisch geheel! Dan zal een groots werk zijn verricht, aldus de heer van Bochove Uit de rede, welke de burgemeester ge houden heeft, stippen we nog aan, dat aan de verkeerscommissie twee raadsleden zullen worden toegevoegd en er voor de voorlichting aan de pers een centrale in stantie zal komen. Mr Peek sprak zijn vertrouwen uit, dat dit ook door de pers gewaardeerd zal worden. Over enkele weken zal de Kroon, naar wjj vernemen, uitspraak doen in het beroep door een aantal bewoners van de Tuinlaan gedaan in verband met de voorgenomen bouw van een schouw burg in de Plantage. Wij menen, zulks o.m. op grond van de door de deskundi gen uitgebrachte rapporten, te mogen zeggen, dat de uitspraak van de Kroon zeer vermoedelijk hierop zal neerkomen dat de schouwburg niet in de Plantage zal moeten worden gebouwd. Er is een tussenvoorstel gedaan om de schouwburg meer naar achteren in de Plantage te plaatsen, maar dit houdt in dat het ge bouw niet hoger mag worden dan negen meter. Aangezien een behoorlijke toneel- koepel aanzienlijk hoger moet zijn heeft dit voorstel feitelijk geen practische waarde. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, de heer D J. von Balluseck, heeft Maandag .11 de bestuurs- en begrotingscommissie van de algemene vergadering verklaard, dat Nederland tegen een verbod is, waarbij iemand van het personeel van de Verenig de Naties het recht ontzegd wordt tot een politieke partij te behoren, die in zijn land erkend en niet verboden is. De heer Von Balluseck verzocht de se- cretar s-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, om een duidelijke ver klaring over de voorgestelde wijziging in de re-gels voor het personeel. Bij de nieu we bepalingen zou het personeel zich van iedere „politieke activiteit", op stemmen na. moeten onthouden. Volgens de Nederlandse afgevaard'-gde was het niet duidelijk, of de personeels leden bij deze formulering nog wel tot een politieke partij mochten behoren Indien de bepalingen wel zo ver gaan, aldus Von Ballusek, zou dit niet in over eenstemming zijn met de werkelijkheid en het zou ook gevaar opleveren. Daarom, zo zeide de Nederlandse afgevaardigde, moe ten wij hopen, dat met de term „politieke activiteit" een actief politiek gedrag is be doeld. Over de beperking van de schadeloos stelling aan ten onrechte ontslagen leden van het personeel zeide de heer Von Bal luseck, dat men in deze kwestie soepeler diende te zijn. (Van onze correspondent.) In de omgeving van Lunteren en spe ciaal in de buurtschappen Meu-Lunteren, Overwoud en De Valk, waar elke boer tevens pluimveehouder is, wordt de kip- penstapel op het ogenblik weer geteis terd door verschillende ziekten, waarvan de pseudo-vogelpest de meest gevreesde is. Er zijn boeren, die van 100 a 150 kip pen niet meer dan enkele eieren per dag rapen en hoewel de productie in dit jaar getijde meestal een dieptepunt vertoont, herinnert men zich niet een dergelijke inzinking ooit te hebben meegemaakt. Een en ander heeft de burgemeester van Ede er toe genoodzaakt ter bestrij ding van de vogelpest te gelasten, dat alle pluimvee in het gedeelte der ge meente Ede, begrensd door de Hoge Valkseweg, de Meulunterseweg, de spoor lijn Ede-Barneveld en de gemeente Bar- neveld, in de nachthokken moet worden opgesloten. Op de besmette bedrijven moeten bovendien honden en katten vast gelegd dan wel opgesloten worden tot nadere aankondiging. Advertentie In ons bericht over de uitslag van de kegelwedstrijd tussen Schiedam er, Rot terdam in De Kroon, is de naam van de hoogste werper voor Schiedam onjuist weergegeven. Ér stond H Willevoorse. Dit moet zijn H. Willemse. Belangstel lenden in de kegelsport zullen uiteraard reeds direct vermoed hebben, dat het de heer Willemse was, die deze prestatie leverde. In categorie eigen geld, toevoegen 13900; in categorie nieten toevoegen 4733; 5939 moet zijn 5929: 9567 moet zijn 965; 13900 vervalt en toevoegen 20896. In categorie eigen geld volgorde 12475 en 12473 is verkeerd; in categorie nieten toevoegen 19947 en 20000. BRENGT VERRASSEND VEEE GELD OP, als U het bij ons inruilt voor een nieuw! I Bedden rechtstreeks van fabriek Schrijft onder no. S 588, Nieuwe Schied. Courant, Dam 18, Schiedam en wij komen met V praten. ROTTERDAM, 34 November 1953. 33 November nam.: 650 ton mais Sas van Gent; 1000 ton kolen Haarlem; 1750 ton id. Geertruidenberg; 50 ton id. Den Haag; 445 ton veevoeder Meppel; 201 ton blik Krommenie; 280 ton granen Andel; 130 ton id. Doesburg; 185 ton schilfers Wanssum; 185 ton gips Lage Zwaluwe; 100 ton id. Middelharnis; 17 stand, hout Oosterhout; 23 st. id. Leerdam; 34 stand id. Zaandam; 21 st. id. Rijswijk. Totaal 65 reizen, 15 vletreizen. r»«m. 34 November voorin.: 27 stand hout uein, 200 ton stukgoed Amsterdam; 200 ton soya- bonen Weesperscarspel; 268 ton veevoeder Den Bosch; 100 ton id. de Zaanstreek; 80 ton granen Beringen; 2 x 60 ton id. Doesburg; 73 ton ld. Doeteinchem; 60 stand hout Lisse. Zeven weken geleden hebben vv(j in deze kolommen de schrijver Kees Meckel hulde gebracht bij zijn 70ste verjaardag. Van daag bereikte ons het bericht van zijn dood, op z(jn boerderij in Bachellerie en Périgord, waar Mcekel de laatste dertig jaar van zijn leven met twee van zijn kin deren een groot boerenbedrijf bestierde. Zijn 70ste verjaardag vierde hij in het zie kenhuis in Perigneux, waar hij verpleegd werd voor de gevolgen van een kwaad- aardige inseetenbeet, opgelopen bij het buitenwerk. De infectie was van zo ern stige aard dat het dezer dagen noodzake lijk werd geacht Meekel de laatste II. Sa cramenten toe te dienen. H(j stierf temid den der zijnen op zijn boerderij, ver van het vaderland. In ons artikel in ons blad van 6 Oc tober j.l. hebben wij Meekel geschetst als de zwerver, die reeds als jongen uittrok tot in Rusland en Hongarije en die in 1911 voor vier jaar naar Canada emigreerde. Wij hebben zijn zwerversbestaan in ver band gebracht met een wezenstrek van de overledene: zijn grootse kijk op het le ven, zijn stormachtig idealisme dat in het vaderland slecht aarden kon. Zijn cowboy-verhalen uit Canada bete kenden meer dan alleen spannende lec tuur over een rauw maar trouw volk: men kon er de cri de coeur in beluisteren van een man die hunkerde naar een eenvoudig en helder christendom, naar een oer-ge- zond leven waarin natuur en bovennatuur krachtig en harmonisch verbonden waren. „Niet de schijn, maar de kern" noem den wij de grondgedachte van Meekel's werk. Deze grondgedachte vindt men overal terug, zowel in zijn fantastische to neelspelen als in zijn romantische novel len; men vindt haar gerijpt en tot het we zenlijke teruggebracht in zijn laatste grote werk: „Het laatste oordeel", een verbijste rend boek dat imponeert ondanks het krampachtige van de taalbarok. Dit is de grote verdienste van Meekel geweest, dat hij, los van iedere litteraire kliekjesgeest, trots en sterk zijn eigen weg ging, de weg van een man met duidelijke beginselen, die hü me' felheid en kleur verdedigd heeft. Kees Meekel werd op 7 October 1883 ge- Veertig weken zou het duren. Er is er reeds een aantal voorbij en de bewoners van de Lange Haven zien zo langzamerhand tekening komen in de nieuwe kademuur Men ziet duidelijk de twee stalen damwanden. Links de betonnen platen, welke een vloer zullen moeten vormen- te verlaten. Nauwelijks echter stond hij -• op den weg af de tram zette zich in be- i ren woorden van Paus Leo XIII over d weging met het noodlottig gevolg, dat een aanleiding zijner armen tusschen de tram en een boom bekneld geraakte, en dit lichaams deel vrij ernstig gekwetst werd. Naar Delfshaven vervoerd, werd hem daar het eerste verband gelegd, waarop hij met een volgende tram naar Schiedam vertrok. De geneesheer Rutschy, die spoedig in zijne woning aan de Baan verscheen, oordeelde zijne overbrenging naar het ziekenhuis noodig, waar heden zou beslist worden of Van Krugten den gekwetsten arm zou kunnen behouden. (Nwe Schiedamsche Courant van 20 Juni 1893). DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 75ste Jaargang No. 22315 De kantoren der Redactie en Admini stratie 2ijn gevestigd te Schiedam Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal, 2.- per maand. 0.47 per week. Ad verten ue prijs op gewone Kolombreedte 015 peT millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t0.30 oer millimeter hoogte Bij contract gelden 'agere tarieven, welke hü de administratie of Dij de erkende advertentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen i kleine advertentiëni tot <50 woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluiten" bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Advertentiewezen. liefde had aangehaald, naar aanleiding van de heer Van Lith's klassenstrijdig be- toog, door Roomse lectuur „besmet" was. Hij 'vergat blijkbaar even het aanhalen door zijn fractieleider van de „Osserva- tore Romano"- De heer v. Lith is dus blijk- baar ook „besmet". O. i. kan deze „be- smetting" de betrokkenen overigens slechts tot geestelijk heil s rekken. Het was in ieder geval een voldoening, dat een socialist en een Protestant zien met Katholiek geschut wapenden, hetwelk de confessionele partij, die de K.V.P. is, voor het overige liever zelf in handen houdt, omdat het in die andere handen gauw verkeerd gebruikt wordt, b.v. door het. lanceren van uitspraken zonder context. De heer v. d. Berg verwekte intussen j grote hilariteit, toen hij opmerkte, de woorden van Leo XIII in een uitgave van de z.g. Arbeiderspers te hebben gelezen en wel in „Socialistisch Commentaar". Het was de burgemeester, die zorgde voor een welsprekend, pakkend en in teressant besluit van deze begrotings avond. Mr Peek, de sprekers beantwoor dend, wier opmerkingen de terreinen gol den, waarover hij autoriteit uitoefent, deelde allereerst mede, dat er met energie aan het tot srtand komen van een jeugd- brigade wordt gewerkt. Ten aanzien van de politie wees hij op de noodzakelijk-) heid van een mobilofoon. We hebben een beter en perfecter oproepapparaat brood nodig Deze behoefte wordt ook in het raam van de Bescherming Burgerbevol king gevoeld. Wat het politiebureau be treft, de toestand van de arrestanten- lokalen is bedroevend en we kunnen er Na hedenmorgen de Columbiaanse ge zant, dr Carlos Vera Villamizar, in afscheidsaudiëntie te hebben ontvangen en daarna de nieuwbenoemde ambassa deur der Ver. Staten, de heer Harrison Freeman Matthews, die zijn geloofsbrie ven kwam overhandigen, ontving de Koningin om half twaalf de Italiaanse Premier Giuseppe Pella. Voor het paleis aan de Korte Voorhout in Den Haag bestond voor deze plechtig heden grote belangstelling. De Italiaanse premier was reeds tevoren naar het ministerie van Buiten landse Zaken gegaan, vergezeld van de Italiaanse gezant, de heer Casto Caruso. Aldaar had hij een onderhoud met de ministers Beyen en Luns. Bij het onder houd was ook aanwezig onze gezant in Rome, dr H. Boon. boren te Amstelveen uit een gegoede boe renfamilie. Hij studeerde enige tijd aan de seminaries Hageveld en Warmond, een studie die in zijn denken een vaste grond slag heeft gelegd. Al vroeg kreeg echter zijn zwerversbloed de overhand en na rei zen door vrijwel alle landen van Europa en een vierjarig verblijf f" Canada vestig de hij zich tenslotte in Zuid-Frankrijk, waar hij naast het werk in zijn boerenbe drijf zich intens met de dingen van de geest bleef bezighouden. Dertig jaar lang zijn wij Meekel reeds kwijt, maar het be richt van zijn overlijden treft ons toch als een smartelijk verlies. Mannen uit één stuk zoals Meekel was, zijn in ons leven en in de literatuur al te schaars. Moge God deze krachtige strijder voor Zijn Zaak reeds Zijn eeuwige beloning hebben ge schonken. In het tehuis voor ouden van dagen fe Kwintsheul (Westland) wordt sinds de oor log het echtpaar Buys-Vis verpleegd. Oma is Zondag j.l. 96 jaar geworden en opa viert op 4 December a.s. ook zijn 96ste verjaardag. Beiden zijn nog gezond en op gewekt. Zij vol belangstelling voor de klein- en achterkleinkinderen en hij, als oud-schipper, door geen regen of wind van zijn dagelijkse wandelingetje te weer houden. Kwintsheul gelooft nu de eer te hebben het oudste echtpaar van Neder land te mogen herbergen. Of er nog baas boven baas zal blijkei te zijn? Volgens een bericht in de „Financial Times", wordt in West-Duitsland de Ja panse concurrentie op het gebied van de scheepsbouw meer en meer gevoeld. „De Japanse prijzen zijn, naar men zegt, 10 pet lager dan de Engelse, welke op hun beurt, naar men zegt, weer Jager zijn dan de Duitse". De laatste tijd zijn meer infor matieve aanvragen uit het buitenland bin nengekomen en de vermindering van het totaal der orders is kleiner geworden. De Duitse scheepswerven gaan zich spe cialiseren op 't bouwen van tankschepen. Verscheidene Duitse scheepswerven ho pen op marine-orders, zodra Duitsland in het Westelijke defensiestelsel wordt opge nomen. Amerikaanse zee-officieren on derzoeken de mogelijkheid, dat Duitsland opdrachten op lange termijn zal krijgen Driehonderd Dajaks, gewapend met Vuurwapens, speren en messen, hebben een aanval gedaan op het plaatsje Bun- tok, dat op 200 kilometer ten Noorden van Bandjermasm ligt. Zij hielden de plaats enkele uren bezet en konden eerst worden verdreven, nadat de politie ver sterkingen had gekregen. Er zouden zes politiemensen en zes burgers zijn gedood. De commissie „Internationaal Orgelcon cours" heeft ter gelegenheid van de vier de orgel-improvisatiewedstrijd, welke zal worden gehouden in Juli 1954, een prijs vraag uitgeschreven voor een orgel-com- positie. De ingezonden werken moeten ge schreven zijn in de vorm van een Pr3elu- dium en fuga en een speelduur hebben van omstreeks 7 minuten. Uiterlijke in zendingsdatum 1 Mei 1954. Inlichtingen Goltziusstraat 24, Haar lem. Een jury, bestaande uit de heren H. Badings, drs M. Geerink Bakker en Al- bert de Klerk zal zo mogelijk drie werken kiezen, welke zullen worden uitgevoerd. Voor deze drie werken zijn prijzen uit geloofd van 250, 100 en 50. De deereerw. heer p. j. de Kok, rec tor van het St Martinusgesticht te Naald- wijk, heeft de Bisschop van ^aaÜe^ upviuv.nn.il lange ICWIHJ» W IJ relieu»- - voor de bouw van tankschepen en van verzocht hem met ingang van 15 vee kleinere marine-vaartuigen van zuiver aanstaande het emeritaat te verlenen defensieve aard als bijv. mijnenvegers en De Kok is thans 80 jaar oud en heraacni patrouille-vaartuigen en misschien ook I in Augustus jl. het feit, dat hiji 5» Jaar korvetten aldus het bericht. 1 geleden tot priester werd gewijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2