H. Vader over urgentie van woningen Pensionhoudster klemde een indringer tussen de deur Maak einde aan Kerkvervolging! RUSSELL BEGON BENEEIT- TOURNEE OM HET E.D.G.-VERDRAG Amerikaanse hulpverlening kan aanzienlijk worden verminderd Sabena-vliegtuig maakte buik landing op Schiphol Twee lezingen over oorzaak van het ongeval 1 „Geef zieken meer vreugdSneeuw bui overtreft alles v.. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maas steenkool" leveren gaat „witte Radio-actie voor de zieken M Flatgebouw zonder trappen Teruggaaf van omzetbelasting J Donderdag 26 November 1953 WEERBERICHT Lof voor particulier initiatief i,Eigen huis Otn half vier s nachts sprong de kat van bed Surinamer kroop op handen en voeten door de slaapkamer „Niet met voorbedachten rade Volgende week beschikking over nieuw t.v.-bestel Burgemeester La Pira schrijft Malenkof „Het geluk ligt in mijn handen V. KOSSEM'S J liever vaat niet op! i Somberer dag voor de Britten Vlees weer op de bon Laniel stelt motie van vertrouwen België ratificeert vandaag Analyst In belastingjaar dat 1 Juli a.s. begint VERKLARING VAN HAROLD KS&ÏÏ" HarÓïd""FSt^h-n-h;t P"'cres i» een speciaal rapPo, t !L'ïe SMnfSfprli». J,» Misverstand tussen piloot en mecanicien Passagiers: „Niets onregelmatigs gemerkt" Toestel ernstig beschadigd (Van onze Amsterdamse redactie). De DC 4 van de Sabena „O.O.- C.B.H." heeft gistermiddag om 14.20 uur op Schiphol, een buik landing gemaakt zonder dat de 24 Passagiers enig persoonlijk letsel opliepen. De meeste inzittenden van het toestel hebben niet eens of nauwelijks een schok gevoeld toen het toestel met de grond in aan raking kwam. Het toestel zelf liep schade op aan de romp, de propellerbladen en 't landingsgestel. In een volkomen rust, zonder ook maar de geringste sporen van angst of paniek, heb ben de passagiers van wie 17 Amsterdam tot bestemming had- den en 7 Brussel en de beman ning het toestel, dat uit Kopen hagen kwam, verlaten. Aangezien geen brand is uitge broken, is deze buiklanding wel zeer gunstig afgelopen. Ware dit niet het geval geweest, dan zou er wellicht in de annalen van de luchtvaart weer een zwarte blad zijde zijn geschreven. Na enkele uren was 't beschadigde toestel van de hoofdlandingsbaan verwijderd en kon het, weliswaar door de mist zeer belemmerde, luchtverkeer weer normaal door gang vinden. Tussen 600 en 750 m zicht ÏVerden ivielen weer in getrokken? „Het landingsgestel was door de me canicien reeds uitgelaten. Toen we naar Z<tt landingsgestel te los? Over voorraden brandstof en schoeisel NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige en in de kust provincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Verdere stijging van temperatuur. Vrijdag 37 November: Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur. Maan op 3.40 uur, onder 12.58 uur. Huisvesting en gezinsleven „Zelfs vandaag de dag nog moeten wij ons de ivoorden van onze voor ganger Pius XI eigen maken, die in zijn Encycliek Quadragesima Anno constateerde, dat het verschrikkelijk is te moeten zien, hoe de onbevredi gende staat van behuizing belemmeringen vormt voor de eenheid en geslotenheid van het gezinsleven". Aldus sprak de H. Vader tot. de bestu ten en het personeel van de Romeinse en provinciale besturen der organi saties voor Volkswoningbouw, ivelke Hij Zaterdag j.l. in audiëntie heeft ontvangen. Bé H. Vader gaf bij deze gelegenheid een belangrijke uiteen zetting over de urgentie van het huisvestingsprobleem. De Paus deed een dringend beroep op de werkkracht van genoemde organisa ties. „De Kerk kan niet ophouden zei- dc de Paus er aan te herinneren, dat volgens de wil van de Schepper en de door Hem gevestigde natuurlijke orde het gezin een geestelijke, morele, juridi sche en economische eenheid moet zijn, en dat strenge en onverantwoordelijke wetten de geboorte,en de groei van een nieuw leven beheersen Wat een gewicht drukt er dan op het christelijk geweten, wanneer de toekomstige echtgenoten nieuwe woonhaarden en groeiende gezin nen geen onderdak kunnen vinden of een onvoldoende behuizing, die dikwijls bovendien nog veel te kostbaar is. Alleen God weet in hoeveel van derge lijke gevallen de menselijke zwakheid schipbreuk heeft geleden in het leiden van een christelijk leven en dus ook in het Geloof heeft gefaald". lijkheden een snellere voortgang langs de natuurlijke wegen belet heeft. Er moet vanzelfsprekend een krachtige overheid ten dienste staan, die met durf en beleid te werk gaat. Zonder twijfel mogen of kunnen de be voegde instanties noch direct noch in direct iedere waardevermeerdering van de eigendommen afromen, indien deze tenminste verkregen is door de ontwik keling van de sociale omstandigheden. Maar van de andere kant eist de sociale functie van de eigendom, dat een der gelijk voordeel anderen niet weerhoudt om op een passende manier en tegen redelijke prijs te voldoen aan een nood, die zo essentieel is als een woning. De Paus spoort dan zijn toehoorders aan om zich met alle gewettigde middelen er tegen te verzetten, dat woekerrente op grond en welke financiële speculatie ook, die economisch gesproken onproductief is, als gerechtvaardigd wordt aanvaard en zeker niet bij zulk een essentieel belang rijke zaak als de woning. De z.g. kazeme-woningen of barakken of zij nu oud of nieuw zijn, zijn veelal het eindproduct van de laksheid dergenen, die verantwoordelijk zijn voor het alge meen welzijn en voor de preventieve maatregelen, die dit welzijn vergt. De vooruitgang van de moderne tech niek. de totstandbrenging van een posi tieve wetgeving en vooral een vreedzame opleving van de nationale welvaart kun- nen uw instellingen in staat stellen om m alle geledingen van het volk de middelen te brengen, om te komen tot de bouw van een eigen huis of tenminste van een eigen etage. De Paus wijst er verder op, dat deze huizen niet te bekrompen die nen te zijn. terwijl zij er aan de buiten kant ook behoorlijk moeten uitzien. In verschillende wijken van Rome laat dit laatste heel wat te wensen over naar de mening van de H. Vader, maar in andere grote steden staat het er niet beter voor. Hij spreekt er schande van, dat er niet alleen huizen bestaan, die op invallen staan of als onbewoonbaar moeten wor den beschouwd, maar bovendien vindt Hij het allerbedroevigst, dat er nog steeds mensen zijn, die in kelders en grotten moeten wonen. Voor liet eerst electriciteit in Nederland: met water Naar wij vernemen is aan de N.V. Noury en Van der Lande te Deventer vergunning verleend voor het bouwen van een water krachtcentrale in de Maas nabij Linne (L.) Deze beslissing opent de mogelijkheid, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van Nederland kan worden overgegaan tot het winnen van electriciteit uit water kracht uit een van onze grote rivieren. De vergunning was door de N.V. Noury en Van der Lande aangevraagd ten be hoeve van haar chemische fabriek te Roermond. De H, Vader zegt dan verder, dat deze bijzondere belangstelling van cfe H. Stoel voor hen, die een gezin hebben en die een toereikende en gezonde behuizing verlangen, in feite overeenkomt met de uiteindelijke doelstelling van het natio nale welvaartsstreven. Immers zedelijk gezonde mensen zijn zij, die bij hun stof- Jehjke behoeften voorrang geven aan hetgeen noodzakelijk is boven hetgeen nuttig 0f zeifs aangenaam is. Dezen toch laten zich niet gaan in een onbeperkte genotzucht, welke de kanker is van het hedendaagse streven naar welvaart. Zij zijn dan ook altijd bereid binnen de gren zen van het mogelijke en uit eigen kracht bij te dragen in de opbouw en het onderhoud van hun huizen. Voor de rest wensen zij gerekend te worden tot de productieve krachten van het volk en niet te worden inge deeld bij diegenen, die alles uitslui tend van de staat verwachten of eisen. Hun geesteshouding, hun gehele levensopvatting is in overeenstemming met de gezonde economische beginselen van uw instellingen, welke geen instel lingen van openbare liefdadigheid vor men, maar die door individueel hulp te bieden en middelen te verschaffen de echte productiviteit der nationale wel vaart dienen. Tot deze bezoekers zegt de H. Vader verder, dat de overheid, zoals overal ®.lders, ook in kwesties van de huisves ting aiie mogeiijke hulp heeft te bieden haar v, Particuliere ondernemingen en moral bouwen mogelijk te maken, N dezeVaar het de buisvesting betreft ac. wee iZeker geen belemmeringen in bU^^i^^voorJe sch^r„,^"eericht ^doo" Z verkeerde us tr©u „hade aanepi® ,te moeten zien, welke Selen !»t is door verkeerde DC6 ue ae naoorlogse moei- WoensdatP jtaigaJgeft h.M. Koningin Jontvangen. VoorPnerIlier duiseppc Pel dut bestond grote galeis Korte VoorliO' ontvangst, h dfelgngstelling niet Guiseppe Peïig1 aesprek voor In de nacht van 24 op 25 September j.l. werd een pensionhoudster in de Binnen Bantammerstraat te Amsterdam omstreeks half vier in haar kamer op de eerste étage wakker, doordat de kat van haar bed sprong. Zjj zag in het schemerige licht een man op handen en voeten door haar kamer kruipen in de richting van een tafeltje, waarop een radiotoestel stond. De vrouw hoorde de man aan de antennedraad scharrelen. Op dat moment stond zjj van haar bed op. De indringer trachtte zich uit de voeten te maken, doch de vrouw was bij de deur juist op het ogenblik, dat de man er zjjn hoofd door slak. Zij drukte de deur met volle kracht dicht,waardoor de man met zijn hoofd in de val zat. Toen haar gealarmeerde huurders verschenen en het licht aanging, stond daar in de deur de 38-jarige Surinaamse stoker W. R- geklemd. Deze stond gisteren voor de Amster damse rechtbank terecht en verklaarde zich niets van dit voorval meer te kun nen herinneren. „Ik was zo dronken". De getuigen bevestigden, dat de man inder daad naar drank rook. De stoker had een afspraak gemaakt met een meisje, dat niet verschenen was en hij besloot toen haar op haar kamer op te zoeken. Volgens zijn zeggen had hij zich in de woning vergist „Omdat de politie mijn vingerafdrukken op het radiotoestel heeft gevonden, kan ik niet ontkennen, dat ik hieraan geweest ben, zo zei hij verder. Op de vraag, of hij van plan was ge weest het toestel mee te nemen, antwoord de de stoker: „Niet met voorbedachten rade". Over een geuite bedreiging aan het adres van een der huurders wist de ver dachte zich ook niets meer te herinneren. De officier van Justitie, die terzake van poging tot diefstal één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis eiste, memo reerde, dat de verdachte reeds twee keer terzake van diefstal is veroordeeld en niet zo erg gunstig bekend staat. De raadsman zeide, dat zijn cliënt zich in Nederland geïsoleerd voelt. Volgens zijn bekenden is hij een goedhartig man met een gouden hart. Langzamerhand is hij volledig aan de drank geraakt. De raadsman verzocht de rechtbank een straf op te leggen gelijk aan de preventieve hechtenis en onder toeziöhtstelling van het Leger des Heils. Naar wij vernemen kan de be schikking van minister Cals over het nieuwe televisiebeste] in de loop van de volgende week worden verwacht. <Van onze Haagse redactie) Harold Russell, die zojuist is terugge keerd van een driedaags bezoek aan Ber lijn. is gisteravond zijn tournée door ons land begonnen ten bate van de afdeling Nederland der Wereld Veteranen Fede ratie. Vannacht om 12 uur werd in het Haagse Astatheater de film „He beste jaren van ons leven" vertoond, waarin Russell de hoofdrol speelt. Tijdens deze voorstelling heeft Russell het publiek toegesproken en in de pauze verkocht hy de Nederlandse vertaling van zijn boek „Het geluk ligt in mijn handen". Hetzelfde programma wordt Donder dagavond in Eindhoven (Rembrandt- theater), Vrijdag in Groningen (Cinema). Zaterdagnacht in Rotterdam (Arena) en Maandagavond Maastricht (Lux-thea- ter) gegeven. De Nederlandse vertaling van Russell s boek is nog niet gereed; wel zullen de titelpagina's aanwezig zijn, welke de auteur desgewenst zal vigneren en dan in de bestelde boeken kunnen worden in gebonden. Nog altijd wacht de originele, maar vu rige La Pira, voorzitter van het jaarlijks Congres voor vrede en beschaving, burge meester van Florence op antwoord van Malenkof. In twee brieven gedateerd 17 September en 4 October heeft hij hem ge vraagd toch een eind te maken aan de Kerkvervolging in de Sovjet Unie en in de landen van Oost Europa. Deze brieven zjjn aan de Russische ambassadeur te Rome ter doorzending aan zjjn regering overhandigd. De tekst der brieven was met het oog op de doorzending, die uiteraard enige tijd zou vergen geheim gehouden, doch is thans vrijgegeven. In de eerste brief, gedateerd op 17 Sep tember 1953, betreurt La Pira de vervol ging van de Kerk in Oost-Europa en ver zoekt hij de Russische regering hieraan een einde te willen maken. De tweede brief van 4 October is meer persoonlijk. In het begin handelt hij over de wereldvrede. Na de grondslag gegeven te hebben, waarop de katholieken het begin van een vreedzame samenleving tussen alle volkeren baseren, schrijft La Pira: „Moge Uwe Excellentie de welgemeende woorden van een oprechte vriend van de vrede willen geloven, waarmee hij U zegt dat deze daden van vervolging van onbe rekenbare invloed zijn en dat zij geheim zinnige, maar tevens bovennatuurlijke krachten opwekken. Deze krachten zijn „krachten" van God, welke leiden tot de ineenstorting van de versterkte wallen van Jericho, zonder enige mogelijkheid zulks te kunnen verhinderen. Ik weet niet of Uwe Excellentie op deze waarschuwin gen acht zal slaan, maar een ware liefde' voor de wereldvrede, voor het Russische volk en voor alle volkeren der aarde dwingt mij ertoe ze aan Uwe Excellentie en aan de verantwoordelijke personen van de Poolse regering te geven en ik verzoek U deze „tekenen des tijds" niet in de wind te willen slaan", „Denkt U eens in het goede, dat de radio van Moskou voor de vrede zou kunnen doen, indien zij ons het volgende nieuws zou brengen. „De Rus sische regering heeft, door de pogingen aangewend door haar president, besloten overal de christelijke godsdienst en de Kerk te eerbiedigen: de ketenen van de gevangen genomen kardinaal, bisschoppen en priesters zijn verbroken en de kerker deuren zijn voor alle gevangenen geopend. Vrijheid van geweten en van apostolaat zal voor allen in de ware zin van het woord en in de praktijk worden erkend". „Na het omroepen van dergelijke radio berichten, zo schrijft La Pira, zal iedereen kunnen zeggen: „De vrede is gekomen en met de vrede de werkelijke zegen van de Hemelse Vader". In 't slot van zijn brief geeft La Pira de volgende raad aan Ma lenkof: „Overweeg eens het Evangelie verhaal van de wijze en de dwaze bouwers en kies daarna het systeem van de wijzen en bouw op de rots". Een Belgisch passagiersvliegtuig, met 2 ff passagiers aan boord, een DC-ff van de Sabena, onderweg van Kopenhagen naar Brussel, heeft een buiklanding ge maakt op een in mist gehulde startbaan op Schiphol. Het toestel na de mislukte landing. Advertentie f. 1.40 «n t.1.— Nog origineler dan steentjes Naar de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. mededeelt, zal ten gunste van de Stichting „De Zonnebloem" onder het motto „Geef zieken meer vreugd", op 27 December a.s. een grote radio-actie wor den gehouden. Op Zondag 3e Kerstdag zal een sneeuwbuitje van zonnebloemen worden uitgereikt, die als gevolg zullen hebben op dezelfde avond 'n sneeuwjacht van cadeaux. De gehele actie, zo verzekerde men ons, zal de steentjes-actie, voor wat de origi naliteit betreft, verre overtreffen. O Britten, die verwacht hadden, dat de voedselrantsoenering met Kerstmis vrij wel geheel zou zijn afgeschaft, werden vandaag onaangenaam verrast door een bekendmaking van hun regering, dat vlees Zondag a.s. weer op de bon zal gaan. De vleesrantsoenering was in Juli 1.1. beëindigd, doch de regering had gewaar schuwd, dat de mogelijkheid bestond, dat een vermindering van de aanvoer in de winter wederinvoering van de rantsoe nering noodzakelijk zou kunnen maken. Joseph Laniel, de Franse premier, heeft het leven van zijn vijf maanden oude regering op het spel gezet door de vertrouwenskwestie te stellen bij de stemming over het buitenlands beleid. Deze stemming, de climax van het be langrijkste debat over buitenlandse zaken sinds de oorlog, zal Vrijdag in de algemene vergadering geschieden. Dit betekent, dat minister Bidault in ieder geval een aanmer kelijk deel van de conferentie niet zal kunnen bijwonen. Na een vergadering van de Assemblée. die de gehele nacht geduurd had, heeft Laniel Woensdag met de fractie leiders getracht nog tot een compromis te geraken over de E.D.G. Toen de Assembleée 's middags bijeen kwam om het debat voort te zetten, besloot zij de vergadering een uur te schorsen zulks op verzoek der regering om opnieuw te ooeen tot een vergelijk te komen. Niet-officieel heeft de regering de fracties de volgende ontwerp-motie voorgelegd: „De Assemblee verzoekt de rege ring de continuïteit te verzekeren van de politiek van het opbouwen van een verenigd Europa op basis van de ver klaring van de premier bij zijn ambtsaanvaarding, en keurt de verklaringen van de regering goed". Het lot van de regering-Laniel was nog zeer onzeker, toen men 's avonds besloot het debat tot Vrijdag te verdagen, wanneer er gestemd zal worden. Dit uitstel is om grond wettelijke redenen noodzakelijk, bij het stellen van de ver trouwens-kwestie De voorzitter van de Belgische Tweede Kamer. Frans van Cauwelacrt, heeft Woensdag aangekondigd, dat de Kamer Donderdag zal stemmen over de wet tot ratificatie van het E.D.G.-vendrag. Minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, zeide, dat de regering zich verenigd had met enige voorwaarden, gesteld door de socialistische en liberale oppositiepartijen, teneinde de volledige steun van die partijen te verkrijgen. Van Zeeland zei, dat het E.D.G.-verdrag geratificeerd moest worden „omdat er werkelijk geen goed alternatief bestaat". Hij voegde eraan toe, dat als Duitsland belet wordt lid te worden van de E.D.G., hij er de voorkeur aan zou geven dat het zich aansluit bij het Noordatlantisch pact, „liever dan geïsoleerd te blijven en misschien zich weer tot het Oosten te wenden, zoals het in het verleden gedaan heeft". Maar aansluiting van Duitsland bij de N.A.T.O., of zijn herbewapening ingevolge een directe overeenkomst met de Verenigde Staten, wilde zeggen „onbelemmerde Duitse her bewapening met de daaraan verbonden mogelijke catastro- riale gevolgen". EN ZEGT weieens, dat iemand in d i e mate onwaarheid spreekt, dat hij het zelf gelooft. Toen de Russen beweerdendat achter het IJzeu ren Gordijn de „beschermde"' volkeren zich kip-lekker gevoelden, kon men zeg gen, dat zij kakelden als een kip zonder 'kop. maar ja, aan te nemen was des noods, dat zij het zelf geloofden. Hoe het ook zij, de onlusten, speciaal in Oost- Duitsland, hebben destijds wel bei vezen, dat er een knuppel in het hoenderhok was geworpen! Zijn de Russen toen gaan jjizien, dat. bedoelde volkeren toch meer trek hadden in democratische vrijheid t Of bleven zij in Oost-Duitsland Oost-Indisch dooft Nu. o.i zien de communisten niet al leen in, dat het Sovjet-Paradijs niet ge waardeerd wordt, maar handelen daar naar ook. De Russen hebben n.l. beslo ten om de „bevriende" Oost-Duitsers geen moderne vliegtuigen toe te vertrou wen, aangezien zij die Duitsers niet ver trouwen. Wanneer deze wat in de zin hadden, dan gaat dus de vlieger niet op om er uit te vliegen Harold Stass, sen speciaal ri ^edeeW, <lat het mogelijk 7.ai ,leeM, dat het m0Se,i-)k zal zij,, h^t r&nd ïaar de Amerikaanse milita,®4 vole West-Eurona aanzienlin. i aan West-Europa aanzienlijk""!,® 1!minderen' cn <lat de economische hui„ I halve v°or enkele landen, zal kunneri korde" beëindigd. t het volgend jaar bedoelt Stassen belastingjaar, dat op 1 Juli a-s- be- net stassen noemde in zijn ''apport glI"n ramingen van de mate waarin de i« naar z'jn mening kan worden ver- k«Serd' a" als zÜn oordeel te ken- Jn dat ,Amenka in de een of andere hulp zal moeten blijven verlenen Y2n SpanJe>..Griekenland en Turkije en Jan frankrijk voor de oorlog in Indo- C^sen doelde in het rapport mede, dat de benchten' die hij0ve?het econo mische herstel der Europese landen heeft ontvangen, alle indu striële productie van West Europa is dit jaar in vergelijkmg met^lSo^rnet 7 dit zijn redelijk stabiel en de P°s'H®vAnn j® munt van alle Westeuiopese sterker geworden. Naar de mening van Stassen zün er Zeer bepaalde aanwijzingen, dat "e Europa zijn defensie-uitgaven op de te" genwoordige voet zal kunnen voortzetten, zonder dat de gezondheid van zijn econo mische leven gevaar loopt. Stassen ver- tiM rde voorts, dat hij de vorige maand (Kiens zijn bezoek aan Europa een toe- yirlai11? van de vriendschappelijke ge- e,d jegens de Ver. Staten had waar genomen. dinlet rapport is opgesteld naar aanlei- van de jongste bijeenkomst van de Organisatie voor Europese e Samenwerking, die Stassen heeft bijgewoond Schiphol lag gisteren in een zware mist. Met vlagen werden de lage wolken en de kille dampen uiteengescheurd. Het luchtverkeer ondervond grote nadelen van het weer en er was geen grote be drijvigheid op de hoofdstedelijke lucht haven. Ongeveer kwart over twee in de middag versoheen de O.O.-C.B.H. van de Belgische Sabena boven Schiphol. Het zicht bedroeg op dat moment 600 tot 750 m. De limiet waarbij de toestellen van de Belgische luchtvaartmaatschappij nog mogen landen, bedraagt 500 m, zodat de piloot nog onge veer 250 m over had. Hij bracht het toe stel dus in gereedheid voor de landing Aangezien het zicht weliswaar boven de minimumlimiet was, maar toch slecht genoemd mocht worden, maakte de piloot van de DC 4 'n zg. buiklanding. Alles ver liep uitstekend tot het laatste moment, toen de gezagvoerder zich genoodzaakt zag een buiklanding te maken. Het toestel kwam naar beneden boven de startbaan nummer 23, de zogenaamde „mistbaan", raakte met de romp het beton en schoof nog enige honderden meters door, daarbij een wel zichtbaar, maar niet diep spoor op de startbaan achterlatend Bij een zijweg naar bet platform kwam het toestel tot stilstand, waarna de passagiers zonder lrap konden uitstap pen, omdat men dicht bij de grond was. De ijlings toegesnelde hulpdiensten van de luchthaven behoefden voorlopig niet in te grpen. Eerst kwamen deskun digen van de Rijksluchtvaartdienst, de Sabena en de luchthaven, die een onder zoek naar het gebeurde instelden. Volgens de gezagvoerder van het toe stel. de bekende Belgische „luchtmillion- oair" en „checkpilot" Cocquit, die zelf niet de stuurknuppel hanteerde, is de buik landing veroorzaakt door eey misverstand tussen de dienstdoende piloot en de mecanicien. beneden vlogen om te landen heeft de mecanicien blijkbaar gedacht dat wij nog een zgn. „overshoot" zouden maken, dat is dus nóg een rondvlucht over het vlieg veld Hij trok in ieder geval het lan dingsgestel weer in. Terwijl het naar de romp toe werd getrokken kwam het toe stel juist op de baan neer De piloot wist nl. niet, dat de mecanicien de wielen aan het intrekken was." Van de Sabena-vertegenwoordiger op Schiphol, de heer Delmot, hoorden wij echter een andere lezing van het ongeval. Volgens hem zou het toestel bij de nor male landing zijn doorgezakt, omdat het landingsgestel niet goed aan het toestel bevestigd was, maar te los zat. De grote vaart, waarmee een vliegtuig zelfs bij een normale landing, de grond raakt, is nood lottig geworden. Even nadat de wielen van de DC 4 over de grond van de landings haan rolden, bleek, dat het landingsgestel de grote druk niet kon opvangen, waar door het toestel doorzakte. De gezagvoerder treft dan ook geen blaam voor de wijze waarop hij de landing heeft uitgevoerd, aldus de Sabena-ver tegenwoordiger. De materiële schade, die het toestel op liep, was niet gering. De romp van de machine werd flink beschadigd, de pro pellerbladen werden door het schuren over de grond, omgekruld en het voor stuk, waarin zich het landingsgestel en het neuswiel bevinden, werd zwaar be schadigd. Aangezien het toestel de hoofd landingsbaan blokkeerde, werd na een direct door de Rijksluchtvaartdienst inge steld onderzoek, het toestel zo snel moge lijk van de baan weggesleept. Aangezien door de mist slechts weinig vliegtuigen in de lucht waren, ondervond het verkeer op Schiphol door deze buiklanding weinig vertraging. De negen leden van de bemanning zijn voor het onderzoek nog enige tijd op Sch'P- hol gebleven, waar na enige uren ook de directeur van de exploitatie der Sabena uit Brussel arriveerde. De passagiers met bestemming Amsterdam zijn direct door kunnen reizen naar de stad, terwijl de zeven passagiers met bestemming Brussel door de Sabena per touringcar naar de Belgische hoofdstad zijn vervoerd, aange- rie" er geen ander vliegtuig voor hen be schikbaar was. Apeldoornse primeur: Langzaam hellende gang loopt spiraalsgewijs tot bovenste verdieping (Van onze correspondent). Apeldoorn zal binnenkort een pri meur krijgen op het gebied van de woningbouw. Bij het gemeentebestuur zullen dezer dagen de plannen worden ingediend voor de bouw van een com plex zgn. hellingbouw. Dit is een flat gebouw van 80100 woningen, waarin de trappen zijn vervangen door een langzaam hellende gang, die spiraals gewijze tot aan de bovenste verdieping loopt. De bergruimten, die gewoonlijk in het souterrain zijn aangebracht, zul len bij deze bouw bij de diverse wonin gen komen, hetgeen voor de bewoners een groot gemak zal zjjn. Dit is gisteren medegedeeld tijdens de ingebruikneming van het eerste com plex hoogbouw in Apeldoorn. In de bij eenkomst oefende verder de wethouder van Openbare Werken te Apeldoorn, de heer J. H. de Groot, tevens loco-burge meester, ernstige critiek uit op de wijze, waarop de betrokken instanties Apel doorn hebben bedeeld bij de beschik baarstelling van bouwvolume. De heer De Groot zeide van mening te zijn, dat de betrokken instanties bij de verdeling geen rekening houden met die factoren, die bij een billijke verdeling in acht die nen te worden genomen. Hij staafde zijn critiek met enkele cijfers, waaruit bleek, dat in de afgelopen vier jaar in de ruim 93.000 zielen tellende gemeente Apel doorn het woningtekort slechts van 3.300 tot 3000 is teruggelopen, d.i. met een ge middelde van slechts 75 per jaar. Zoals bekend, zal. indien het ontwerp van wet houdende vrijstelling van om zetbelasting van huisbrand en schoeisel, dat onlangs als onderdeel van het com plex van fiscale voorzieningen door de Tweede Kamer is aangenomen, kracht van wet heeft verkregen, teruggaaf van omzetbelasting aan handelaren in brand stoffen worden verleend over de op 1 Januari 1954 aanwezige voorraden. De staatssecretaris van Financiën heeft nu besloten om, indien ook de Eerste Kamer bovengenoemd wetsontwerp aanvaardt, een dergelijke regeling eveneens te tref fen voor handelaren in schoenen. Hierbij heeft met name de overweging gegolden, dat ook de beoogde vrijstelling van om zetbelasting voor schoenen een onder deel is van de fiscale compensaties voor de op 1 Januari a.s. ingaande huurver hoging. Bij de regeling zal deze beper king gelden, dat geen teruggaaf wordt verleend indien deze minder dan 25, zou bedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1