sstan Socialist bestrijdt regerin over politieke en economische inte Bezorgdheid over economische politiek op langere termijn ont ratie I Te weinig vaart bij de P.B.O. Bij middenstandscredieten meer soepelheid gevraagd Moskou ze tot overleg bereid te zijn ÏVier Nederlandse vliegers doorbraken geluidsbarrière Jonge vrouw wist insluiper weg te werken Nieuwe aanval op Katholieke Kerk in India Ook Nederlanders doorbraken nu de geluidsbarrière v. Vrijdag 27 November 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N. Communisten en defensie-orders Koning van Cambodja wil heengaan Vijf ziektegevallen in Zoutkamp aj°ot Vijzelaar (last van hoogtevrees): „We wl8ten precies wat er zou gebeuren" ,.INet of een stel muizen 001 de cockpit loopt" Brutale Eindliovenaar had grote reeks van diefstallen en inkraken op zijn kerfstok Aartsbisschop van Bangalore daagt minister uit Bom tien jaar onder huiskamer-vloer WEERBERICHT 's GRAVENHAGE, 26 Te mercantilislisch Critiek op douane-unie :K|P' m -* Toestand van een kind zorg wekkend ROMAANSE KLOOSTERGANG ONTDEKT ,1 Geen formalisme Het Sovjetrussisclie persbureau Tass heeft Donderdagavond mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie bereid is aan een viermogendheden- conferentie deel te nemen. De tekst van de desbetreffende Russische nota aan de drie Westelijke mogendheden zal op 28 November worden bekend gemaakt, aldus Tass. De nota, die in totaal acht bladzijden tekst zon omvatten werd gisteravond half twaalf aan de ambassade der drie Westelijke landen te Moskou afgegeven. Direct daarop stuurde Tass het hierboven aangehaalde bericht de wereld in. In verschillende Westelijke hoofd steden, waar de Russische verklaring volkomen onverwacht kwam, brengt men het tijdstip waarop en de haast waarmede men het bericht wereldkundig maakte, in verband met de aanstaande stem ming in de Franse Nationale Vergadering over het E.D.G.-verdrag Mogelijk heeft Moskou met deze bereidverklaring de houding van tie Nationale Vergadering willen beïnvloeden. Te weinig credieten Verder werd dan nog aangedrongen op meer soepelheid bij het verlenen van midden standscredieten ;Peschar en Hooy), waarbij de heer Hooy nog opmerkte dat al waren deze credieten dan toegenomen met 100 pet. een bedrag van 18 millioen voor 4000 midden standsonderne mingen te ge ring was. Over de vestigings- teleurgesteld in iti militaire vliegers zijn de eerste Nederla4ers gt die sneller dan het hebben gevlogen. Het zij„ de majoor.vl. Sonderman, de majoor-vl.-wn. J. Vijzelaar, en <Je tnajoors-vl. J- van Arkel en J. H. Flinterman ^an de Koninklijke Luchtmacht, die dit kunststukje onlangs in een lunter-jachtvliegtuig boven En- geltmd hebben volbracht. Monster van 500 kg NIEUWE SCHIE SCH COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 28 November: Zon op 8.21 uur, onder 16.35 uur. Maan op 0.00 uur, onder 13.12 uur. hierbij een grote rol. Nederland stelt zich echter nog op het standpunt, dat een Europese politieke gemeenschap slechts aanvaardbaar is tegelijk met een economische integratie. In 1830 was Chicago slechts een groep houten huizen, met een inwonertal van 4470, thans is deze stad uitgegroeid tol de op één na grootste stad van de Unie, met een oppervlakte van 4550 vierkante kilometer en een bevolking van 3.396.80S (een cijfer, daterend van 19J/0). Onge lofelijk snel is de uitbreiding in haai werk gegaan. Wolkenkrabbers verrezen er ontstond een indrukwekkende zaken wijk. Een foto genomen op Michigan Avenue van ..Windy City" zoals de bij naam van Chicago luidt. Ook op de avond, waarop deze foto werd. gemaakt, stond er een bolle bries, die de donkere wolken in grote vaart voor zich uit stuwde. Het witte gebouw rechts is het 888-gebouw. Een weerslag van deze kwestie vond men dan ook bij de behandeling van deze begroting waarvoor be halve minister Zijlstra ook minister De Bruijn en staats secretaris Veldkamp achter de ministerstafel zetelden toen op de eerste dag reeds, de socialist Nederhorst hel November 1953 Nederlandse standpunt bestreed met de mening, dat men niet al teveel nadruk moest leggen op de eis van econo- (Van onze parlementaire redacteur) Tip. ai icvcci iiiiui uil uninoi icgficii "r «c -- UD zo heel wat vraagstukken, die bij de beliandeling van de begroting niische integratie, omdat volgens hem ook de politieke Van Economische Zaken door de achttien sprekers, die tot heden op de integratie mogelijkheden te over zou bieden om een eco- 1:- iscne zidKeii uuui uc i r nomische integratie tot stand te brengen. Het is enigs- Jbt stonden en er komen er nog wel meer aan de orde worden 7ins vreern(i (iat de heer Nederhorst met deze uitlating gesteld. Het voornaamste probleem daarbij was dat van de economische kwam op de vooravond van de ministers-conferentie en ,i„ 1 i j_ j wetend, dat de socialistische premier Drees nog onlangs egratie, dat te actueler is, daar nu juist de ministers der landen van de een and(,re mening heeft verkondigd. Deze socialistische Europese Gemeenschap in Den Haag bijeen zijn om over de zaken de spreker werd dan ook vandaag fel bestreden door de Le.rrff.nde te prat». E, zijn l.nd.a, ,]ie „I ee„ politieke "2* gemeenschap tot stand wensen te zien gebracht, omdat zij daardoor de stip. Hij stelde duidelijk en klaar het standpunt van Europese Defensiegemeenschap onder een democratische controle zonden k'uinen houden en vooral de tegenstelling Diiitsland-Frankrijk speelt Nederhorst <P. v. d. Ai ..ongelukkig tijdstip!.... Even belangrijk blijft intussen de economische situatie, die door verschil- ®bde sprekers onder het oog werd gezien. ver de interne en externe economische bestand, waarin wij op het ogenblik ver deren, was in de algemene beschouwingen ®een verschil van mening naar voren ge- domen. Maar wel heerste er volgens de heer Janssen (KVP) enige bezorgdheid over de economische politiek op langere termijn in verband met de vraagstukken van investering en werkgelegenheid. De "eer Nederhorst had gesproken van een Aarzelende conjunctuur en symptomen a Ja baisse Volgens hem hing de welvaart af van een ononderbroken industriële ont wikkeling, stijgende export en voortduren- de emigratie. Hij had zelfs berekend, dat er ieder jaar voor 300 millioen meer zou dioeten worden geëxporteerd en dat ieder laar 1/3 van de bevolkingsaanwas zou m°eten emigreren. Ook de heer Janssen boemde als de twee pijlers van onze wel vaart het industriële klimaat en de export. Hii vond de plannen om te komen tot con vertibiliteit van de dollar iets gunstiger, Jbaar hij maakte zich zorgen over de uit latingen van de Duitse minister Erhard, "ie tegen de Europese Betalingsunie zou **in, daar deze de integratie en de conver tibiliteit van de dollar in de weg zou s'kan. Indien, zo zeide de heer Janssen de convertibiliteit zich zou uitbreiden tot heel Europa en de EBU dan in groter verband ZOU opgaan, dan behoefde dat de integratie biet in de weg te staan. Hij vroeg ook nog nadere mededelingen over de Benelux, Waarvan de Belgische pers veel meer be kend was dan hier. Voorts vroeg hij de aandacht van de minister voor de indu strialisatie van Volendam- be?wahrenr 7*" Leeuwen (VVD> had meer bezwaren tegen het regeringsbeleid dat hl] te mereantiHstisch noemde e„ «'een zijdig gericht op de opvoering van en deviezenvoorraad. Daardoor veel andere mogelijkheden afsniiT"6" 6 het hele schone idee van reservereen was dat offer niet waard. Richt mpn redeneerde hij, de hele economische poli tiek op overschotten, dan was de conse fuentie, dat de investeringen achter steven en er een andere belastingpoütiek tboest komen, daar er anders geen risico- dragend kapitaal ter beschikking zou komen. in 1953 waren er zo goed als geen emissies in Nederland geweest, wel waren Nederlandse waarden verkocht naar het uu'tenland. De regering moest niet „met de mond" een stelsel voorstaan, dat zij met haar helastingpoiitiek weer ver nietigde. De heer Welter (K N.P.) toonde zich wel eens met het economisch beleid van de var!'AnfHij hegreep het, dat de Memorie al' Antwoord —i-l.t-or van Vermelding verdient nog de ernstige critiek, die de heer Nederhorst (P.v.d.A.) liet horen op de Ned.-Belg.-Luxcmburgse Douane-Unie. Had de secretaris-generaal van deze Unie, zo vroeg hjj, niet een salaris dat groter was dan dat van een minister hier? Waarop minister Zjjlstra ijverig en bevestigend knikte. Deze secre taris-generaal had niet minder dan vijf attaché's aangetrokken, negen typistes, drie secretaressen en enz., dat kostte 1 millioen en dat terwijl ons Planbureau het voor een kwart millioen minder deed. De heer Schmall (C.H.) had gevraagd wat nu eigenlijk de taak en de plaats was van de secretaris-generaal van het depar tement. Was deze chef van de interne dienst van het departement of iets anders en meer? Een „Graue Eminenz" soms? Een paar grap pige opmerkin gen plaatste hij op de redactie van de stukken Zo had hij in de Memorie van Antwoord gele zen van een „in dicatie van de mutatie" en van „potentieel gun stige mogelijk heden", wat zijn leermeesters een dubbele porte brisée zouden nebben genoemd Verder werden dan nog inlichtingen ge vraagd over de vorderingen van de P B O en de bezitsspreiding, dingen, die minister De Bruijn regarderen en de middenstands- vragen, waarvoor staatssecretaris Veld kamp achter de groene tafel zat. De heer de K.V.P. dat ook hef standpunt is van de regering: géén |#>!itieke gemeenschap zonder een economische integratie. De huidige situatie maakte deze uitspraak voor alsnog noodzakelijk. Ankersmit (VVD) had als eerste spreker reeds de bezitsspreiding aanbevolen, daar door de huidige politiek vele mensen be zitloos zouden worden en hij beriep zich daarbij op de onafhankelijkheid en de zekerheid, die Paus Pius XII ook voor de kleine man had bepleit. Hij beval een systeem van winstdeling aan, waarin het element van sparen zou moeten worden opgenomen. De heer Peschar (P.v.d.A.) had de mi nister de trage voortgang van de realisatie der P.B.O. voor de voeten gelegd, al scheen hij wel te begrijpen, dat de weinige bevoegdheden, die de minister te dien aan zien bezit, hem voor verwijten vrijwaar den. Maar hij vond de minister te optimis tisch en daarmee was z.i. de zaak van de P.B.O. piet gediend. Ook de heer Kikkert (C.H.) twijfelde aan de juistheid van dat optimisme, maar wellicht zou de minister bij zijn antwoord zijn gelijk kunnen be wijzen. De heer Weiter daarentegen vond de medelingen van minister De Bruijn dien aangaande gelukkig. Die mening van de minister was natuurlijk een subjectieve mening, maar daartoe had deze volkomen het recht. De heer Weiter vreesde alleen dat <3ie schone organisaties alles duurder zouden maken, de toetssteen voor de P.B.O., lag naar zijn mening in de porte- monnaie van de huismoeders. Dr J. SCHMALL (C.H.) grappige opmerkingen Charles Kersten, een republikeins lid van het Amerikaanse huis van afgevaar digden, heeft Woensdag 118 fabrieken, die defensie-orders uitvoeren, opgesomd waarin, naar hij zei, de onder communis tische leiding staande vakvereniging „verenigde electricitsits-arbeiders" is door gedrongen. Al deze fabrieken, zei Kersten, voeren regeringsorders uit ter waarde van een half millioen dollar en bij vele van deze contracten waren geheime gegevens in 't geding. Kersten 'was voornemens in de vol gende zitting van het Congres wetten voor te stellen om een einde te maken aan deze gevaarlijke situatie. 'Onder de door Ke: ;ten. opgenoemde fa brieken waren ook de General Electric Company and We tinghonse Electric Company. In een radioboodschap tot zijn volk heeft Koning Nr>,dum Sihanoek van Cambodja verklaar voornemens te zijn afstand te doen van de macht en haar na verkiezingen weer in handen van het volk te leggen. Hij wil dit doen teneinde een tastbaar bewjjs te geven, dat hij niet naar per soonlijke macht streeft. Hij gaf toe, dat er door het verkrijgen van de onafhan kelijkheid een moeilijke situatie in zijn land was ontstaan. Het volk zal zich nu, aldus de Koning, „financiële offers moe ten getroosten en ha: der moeten gaan werken". Aan het einde van zijn verklaring waarschuwt Ijjorodom Sihanoek voor ver deeldheid en'voor het gevaar van het. volgen van een egoïstische politiek. (Van onze correspondent). Door dc aanhoudende droogte is er op het ogenblik in Zoutkamp (Groningen) een ernstig watergebrek. Het gevolg is, dat door gebruik van het onderste water uit de putten zich verschillende ziekte gevallen voordoen. Vfjf kinderen werden in de afgelopen dagen door bacillaire dysentherie aange tast, van wie één in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis opgenomen moest worden. Aangedrongen wordt op aanleg van waterleiding. Naast de basiliek van Saint Remy, de oudste kerk in Reims, heeft men l)U werk zaamheden een kloostergang in Romaanse stijl ontdekt, die zeven eeuwen door een muur afgesloten is geweest. Het beeld houwwerk is bijzonder goed bewaard ge bleven. ie.ii van Zaken de niet minister van optimis- wees Economische daarvoT* als de millioenennota en export ,°P de moeilijkheden, welke de van a °nderVond en op het achterblijven dat dal /nvesteringen. Hij vond het juist, bepaiin 3n 61 met Rusland aan beperkende exporteren T" ZOals W3t betekenis belleft^6" V3n strateSische niet zó streng donrf1831" men moest dit ook allerlei geneesmldri^"' dat Grondel' Hij keerde zich fel tegen 0 zouden vallen de posttarieven, de prbL„ verh°ging van hoogd tot de uiterste grens^f» T "U ver" die het post— De heer Koersen (K.V.P.) vond dat het niet goed gaat met de P.B.O. Er zit te wei nig vaart in. Htj kon het optimisme van ta minister De Bruijn niet van harte de len. Want uit de elf product schappen, waarover de S.E.R. reeds ten tijde van de vorige be- grotingsdebai- ten advies heeft uitge bracht, belooft de minister thans slechts als concreet V TH. KOERSEN (K.V.P.) „Het gaat niet goed". verkeer belemmerden. resultaat een wetsvoorstel tot instelling van een bedrijfschap voor de mijnindus trie, een hoofdproductschap, een aantal - hoeveel? productschappen in de voed selvoorzieningssector en een bedrijfsschap voor de landbouw. De heer Koersen kon zich daarom niet aan de indruk onttrekken dat de regering ten aanzien van de P.B.O, te aarzelend is. Wat belemmert een spoedige indiening van wetsontwerpen wanneei de S.E.R. advies heeft uitgebracht? Doet de regering het moeizame werk van dc S.E.R. soms nog eens dunnetjes over, vroeg de heer Koer sen zich af. Overigens was hij van mening, dat de werkelijke moeilijkheden bij dc verwezenlijking van de P.B.O. bij de or ganisaties liggen. Zij moeten de weg vin den via welke zij zich in de structuur van de P.B.O. kunnen inpassen. Want de Natuurlijk kwamen ook de moeilijkheden rond de instelling van de hoofdbedrijf schappen Detailhandel en Ambacht ter s-prake, welke moeilijkheden resulteren in de instelling van een toporgaan, dat de organisaties wensen, voordat tot instel ling van deze bedrijfsschappen wordt overgegaan. De S E.R. echter verzet zich daartegen. Eigenlijk niemand in de Kamer, die hierover sprak, kon een uit weg uit deze impasse wijzen. Men vroeg de m nister hoe dit nu moest worden op gelost (Peschar, P v.d.A.). De heer Hooy (K.V.P.) trachtte een uitweg te vinden, zeggende, dat het ging om de belangen van midden- en kleinbedrijf, gezien de achtergrond van het algemeen belang Deze moeilijkheden van formele aard j mochten niet ontaarden in formalisme en P.B.O. moet wel steunen oporg*nUa- dat zou het worden als men de delen g,ng des, maar zq is beslist geen ngstuk geelden. Maar daarnaast moest hij toch van deze organisaties. Wat de kwestie van de representativiteit betreft had de heer Koersen uit de recente discussies in de S.E.R. de indruk gekregen, dat daar teveel geredeneerd wordt op het vlak van de op zich zelf gerechtvaardigde maatschappelijke wensen van de organi saties. Maar dat is bepaald een ander ni veau, dan van waar af de regering over dit vraagstuk dient te oordelen. Tenslotte zei de heer Koersen niet te begrijpen, waar om de regering de gestelde taak van 8 pet productiviteitsverhoging wil verlagen tot 3 pet, omdat de betalingsbalans er nu beter voorstaat. En tot zijn spijt werd door de regering weer alleen voor de industrie sector over bezitsvorming gesproken. ook erkennen, dat eerst de hoofdbedrijf schappen tot stand moesten komen en dat alleen overleg en informatieve besprekin gen de bezwaren zouden kunnen weg nemen. Dat dit niet direct op de dag zelf be kend is geworden komt eigenlik op re kening van het feit, dat ze het zelf helemaal niet zo belangrijk hebben ge- vonden ener ^aat'sehjjniijk helemaal niet tenstaander zieh 0n beleefd die een buitens.aancier zich daarvan voor- Stl,Wjj waren nl. do£r ^J'Jle Duke, de invlieger van t we „n.a'riekc" zo goed ..gebriefed da JLrecies wisten wat er zou gaan- Seb,e"re" ,en dat elk geluidje dat we hooiden bekend was". Aldus de majoor Vijzelaar chef-,„vlie ger van de Kon. Luchtmacht, die we spraken op Schiphol waar hij ainame- vtuchten maakt met. de straaljagers, die Fokker aan de luchtmacht levert. „De grote stilte in de cockpit van de Hunter en de doelmatigheid ervan dat is het, wat Vijzelaar eigenlijk het beste bij gebleven is van de drie vluchten, die hvj. evenals de anderen met de Hunter heeft gemaakt en waarbij hij drie keer door de geluidsbarrière is gevlogen. „Soms hoor je een metalig klikken en dan denk je dat een stel muizen door de cockpit loopt, maar dat is dan ook het enige." Speciale broek „Gekleed in een speciale broek die mij tegen hoge versnellingen moet bescher men steeg ik in Dunsfold op om snel te stijgen naar de meest comfortabele hoog te voor de duik, zo'n 40 a 45 000 voet. Toen de neus van de kist naar beneden onder een hoek van 30 graden en ge leidelijk liep de machmeter op naar het getal Mach 1 (Mach is de verhouding van de snelheid van de lucht tot de ge luidssnelheid onder de omstandigheden van druk en temperatuur ter plaatse)". „Vlak voor Mach 1 treedt een lichte vibratie in het toestel op. de wjjzer heeft even een beetje moeite, en staat een Westelijke waarnemers te Moskou be schouwden de Russische verklaring als „een bliksemstraal uit een heldere hemel". Te Washington had men vanmorgen vroeg nog geen tekst van de Amerikaanse am bassadeur te Moskou ontvangen. Uit van andere zijde ontvangen berichten meende men echter op te moeten maken, dat uit de nota niet blijkt wat voor soort van con ferentie de Russischr regering beoogt. Men gelooft, dat in de nota niet wordt gezegd op welk niveau de besprekingen dienen te worden gehouden en wat. het onderwerp van gesprek moet 7-ijn. Volgens het Britse ministerie van bui tenlandse zaken vormt de Sovjetrussische nota een antwoord op de laatste bood schap, die de drie westelijke mogendheden op 16 November j.l. aan het Kremlin zon den. Aan deze nota waren verschillende andere nota's over en weer voorafgegaan. De eerste ging uit van de westelijken, die op 15 Juli het Kremlin het voorstel deden, in de herfst over het Duitse en Oosten rijkse probleem te praten. Enkele weken later antwoordde Moskou, dat het we. voelde voor 'n conferentie over het beëin digen van de spanning in de wereld, maar dan zou communistisch-China daar aan moeten deelnemen. Vervolgens werden nog enkele nota's uitgewisseld, die de partijen geen stap dichter tot eikaar brachten. Tenslotte stei- den de westelijken voor, dat de „grote vier" in Lugano bijeen zouden komen. Op 3 November zond Moskou een antwoord nota, maar daarin werd het Lugano-plan geheel genegeerd. Teleurgesteld lieten de westelijken het Kremlin toen weten, dat zij van oordeel waren, dat de Russische antwoordnota in feite een weigering inhield om aan de voorgestelde besprekingen in Lugano deel te nemen, tenzij deze op de door de Rus sen gestelde en voor het Westen onaan vaardbare voorwaarden werden gehouden. De westelijken hielden de deur voor over leg open, doch beraamden het plan om op Bermuda onderling overleg te plegen. Vrijwel direct daarop hield de Sovjet russische minister van buitenlandse zaken. Molotof, tegen het gebruik in, een pers conferentie te Moskou, tijdens welke hij verklaarde, dat de westelijken het Russi sche antwoord „verkeerd hadden uitge legd". Hjj herhaalde echter het standpunt van zijn regering, dat ook Peking een stem in hPt kapittel zou moeten krijgwi. Thans echter schijnt het, dat Moskou deze eis heeft laten vallen, althans naar de achtergrond heeft geschoven. Het is niet onmogelijk, dat behalve de stemming in de Franse Nationale Ver gadering over het E.D.G.-verdrag ook de aanstaande conferentie van Eisenhower. Churchill en Laniel op Bermuda van in vloed is geweest op de Russische stap. Afgewacht dient te worden, of het Rus sische aanbod enige werkelijke kansen biedt, of uitsluitend moet worden gezien als een tactische manoeuvre. Opvallend is het, dat Polen gisteren nog een beroep op de Ver. Staten en Groot- Brittannië heeft gedaan, hel plan voor de vorming van een Europees leger niet lan ger te steunen. „Door dit plan wordt een op weerwraak belust Duits leger onder nazi-generaals in het leven geroepen", al dus een Woensdag te Warschau aan de Amerikaanse en Britse ambassade over handigde nota. Naar te Moskou verluidt, zou de Sovjet russische regering hebben voorgesteld de viermogendheden-conferentie te Berlijn te houden. Er zou in de nota géén datum zijn genoemd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag r nog diezelfde nacht in zijn pension de sliep een jonge vrouw geheel alleen in vermoedelijke dader van deze aanranding een zusterhuis te Eindhoven. Omstreeks j aan te houden. Hij bleek te zijn de 24-ja- half twee werd zij wakker en ontdekte rige J. W. uit Eindhoven, die reeds meer- voor haar bed een onbekende man. die j malen met politie en justitie in aanraking poogde haar te overmeesteren. Hierop ontstond een worsteling. De jonge vrouw, die geen hulp van buitenaf kon verwach ten, verloor echter geen ogenblik haar tegenwoordigheid van geest en wist ten slotte na een voor haar zenuwslopende tijd de man met een zoet lijntje van haar kamer te loodsen. Enkele ogenblikken daarna, toen zij het terrein veilig waande, verliet zij het ge bouw en maakte alarm, waarna spoedig de politie gewaarschuwd was. Dank zij deze vlotte kennisgeving en het vage signalement dat de jonge vrouw van de dader kon geven, is het de politie gelukt Th. HOOY (K.V.P.) teleurgesteld credieten was hij ook die zin, dat voordat deze credieten wer den verleend, eerst de bedrijfstak iets moest doen. Deze voorwaarde werd toch door de Herstelbank ook niet gesteld voor het grootbedrijf? Hij drong er hierbij ook op aan het rente-percentage te ver lagen, daar deze cred-ieten ook een sociaal karakter zouden hebben. De heer Schouten (A.R.) brak een lans voor het voortbestaan van de Europese Betalings Unie, zij het, dat dit niet in ongewijzigde vorm behoeft, te geschieden. Hij hakte ook nog eens met nadruk in op de opmerking van de heer Nederhorst (P.v.d.A.). Economische en politieke inte gratie van Europa zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden Volgens hem bestond de antithese, die de heer Nederhorst had beetje te weifelen Op dat moment komt j trachten op te stellen, niet eens. Hij achtte de stuurknuppel vanzelf naar voren. Die 1 de uitlating van de P.vd A.-spreker een reageert een paar momenten helemaal niet en je kunt er niks mee doen. Dan Plotseling wandelt de wijzer rustig door en werkt de knuppel ook weer. En dan j^un je ook weer normaal uit de duik komen Gaat je snelheid dan weer terug, dan krijg je ongeveer hetzelfde in om- gekeerde volgorde", Zo vertelt Vijzelaar, „Die .bang" dje ze beneden horen vormt zich even voor Mach 1." Hij praat ér over met de rust en be scheidenheid van de man, die zich ter dege hewust is van het feit, dat bij als testpiloot indirect verantwoordelijk is voor de veiligheid van honderden jonge vliegers die straks inissehien met veel bravour hun straaljager door de lucht zullen sleuren! Tot slot van het gesprek merkt hij op: „en dan moet je weten dat ik nog hoogtevrees heb ook". ernstige inbreuk op het beleid van de regering; een beleid waarover de Kamer öp royale wijze is geconsulteerd. Mocht echter blijken, dat hij de woorden van de heer Nederhorst verkeerd had verstaan, hij zou het des te aangenamer vinden Ds Zandt (St. Ger.) meende nog eens een loflied op de vrije economie te moe ten zingen, die in Duitsland tot zulke goede resultaten geleid zou hebben. Hij deelde ook het optimisme van mmister De Bruijn ten aanzien van de PBO. niet. Echter, in tegenstelling tot de andere sprekers, niet tot zijn leedwezen, want de Staatkundig Greformeerden blijven ge kant tegen dit instituut. Morgenmiddag komen de ministers Zijl stra en De Bruijn en staatssecretaris Veldkamp aan het woord. F. S. De Indiase minister van Bu tenlandse Zaken heeft verklaard, dat een nationale Kerk het best zou passen in een onafhan kelijk India. De minister legde deze ver klaring af naar aanleiding van suggesties van Protestantse leiders in India, die de oprichting voorstelden van nationale ker ken volgens Protestants model en vrij van buitenlandse binding of controle. Deze in directe aanval op de Katholieke Kerk is op weloverwogen wijze beantwoord door de aartsbisschop van Bangalore cn secre taris van de Indiase bisschoppenconferen tie, mgr Pothacamury- Deze Indiase bis schop wijst erop, dat de Protestantse sug gesties een fundamentele misvatting ver raden van het wezen der Katholieke Kerk. De bisschop legt. in zijn antwoord uit, dat de Katholieke Kerk niet aan een be paald land of ras gebonden kan zijn, doch volgens de bedoeling van Haar Stichter bovennationaal moét zijn. De Indiase regering heeft zelf deze unie ke positie van de Kerk erkend, zo zegt de prelaat, door diplomatieke betrekkingen met de H. Stoel aan te knopen. Duidelijk zet hij uiteen, dat óm dezelfde reden de Kerk steeds respect heeft voor „nationale gevoelens, verlangens en cul tuur". Nooit zal zij anti-nationale senti menten aankweken. Deze laatste opmerking van mgr Potha camury heeft rechtstreeks betrekking op de nog steeds niet bevredigend opgeloste kwestie der buitenlandse missionarissen, ondanks verscheidene geruststellende ver klaringen van sommige leden der regering. In zijn antwoord gaat de aartsbisschop van Bangalore dieper in op het probleem en daagt de minister van Binnenlandse Zaken uit de beschuldigingen tegen de missionarissen waar te maken. Onderwij] merkt hij op, dat de tijd, die Binnenlandse Zaken voor het onderzoek der kwestie heeft genomen voor sommige bladen aan leiding is geweest de missionarissen aan te vallen. Indien de beschuldigingen waarheid blij ken te bevatten, zo voegt mgr Pothaca mury eraan toe, zal de kerkelijke overheid ingrijpen en niet aarzelen de schuldige missionarissen zo nodig te repatriëren. Uit de tot dusver bekend geworden feiten is echter reeds gebleken dat niet de missio narissen zich schuldig hebben gemaakt aan het bevorderen van anti-nationale gevoe lens, doch dat de bron van onrust ligt bij enige Protestantse zendelingen. is geweest. Hij.ontkende pertinent zich aan het feit schuldig te hebben gemaakt en gaf een alibi op. Toen de politie echter een nauw gezet onderzoek instelde, waarbij ook een speurhond en de technische dienst, goede diensten verleenden, stapelden de bewijzèn zich tegen hem op. Hij legde tenslotte een volledige bekentenis af. Grote dosis „geluk". Door allerlei aanwijzingen kwam de politie tot de overtuiging dat J. W. veel meer op zijn kerfstok moest hebben. Hij werd daarom nog eens aan de tand ge voeld en nadat hij eerst een diefstal door insluiping had bekend, volgde een lawine van bekentenissen. Thans reeds is bekend, dat hij zich op vijf en twintig plaatsen in Eindhoven heeft schuldig gemaakt aan insluipingen, waarbij hij vaak alleen geld en soms ook sigaretten stal. Hij ging daarbij zeer brutaal te werk. doch door zijn werkwijze en een dosis „geluk" is het hem gelukt zijn operatiet enkele maanden lang vol te houden. Gfebleken is nog. dat hij zijn werkzaamheden ook o.m. in Weert. Best, Vught. Maastricht en Helmond verrichtte. W. wordt ter be schikking van tie justitie gesteld. (Van onze correspondent). Tien jaar lang heeft onder de huiskamer vloer van de siagersfamiieie Van Uum aan de Marktstraat in Zevenaar een bom van Engels maaksel, die ongeveer 500 kg woog, begraven gelegen. De nieuwe eigenaar van dit pand, die het huurde met bom en ai, vond het toch wel een beetje riskant dit oorlogstuig daar 7,0 vlak onder zijn etens pot te laten. Hij nam de Hulpverleivngs- dienst uit Barneveld in de arm, die er na een dag hard werken in slaagde de bom te demonteren en te verwijderen. De lading stond nog steeds scherp gesteld, toen het monster bloot gelegd werd....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1