Europa heeft een forum van de daad nodig" Minister De Bruijn stelt Mijn- industrieraad ten voorbeeld aan de P.B.O. w AT MARIE SCHMITZ Waarom vrijstelling vereve- ningsheffing onaanvaardbaar? ROTTERDAMSE GRAANMARKT EUGENE O'NEILL OVERLEDEN Marie Schmit Jonge bevolking is kostbaarste grond stof voor onze industrialisatie Minister Zijlstra in de Tiveede Kamer: Drama op Eierlandse Gronden Vóór de Franse presidentskeuze Middenstandsnota nagenoeg gereed Moet leerplichtige leeftijd worden herzien Gevederde Methusalem gestorven Bewindsman rechtvaardigt zijn optimisme Ontslagen bij „Holland Nautic" V.N.-Assemblee blijft rapporten over Antillen en Suriname verlangen Hoeks moordlustig jegens president Ten onrechte wordt verband gelegd met ouderdomsvoorziening lis stond pmer- d van pro- it toe- wel- fcATERDAG 28 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Waarschijnlijk drie doden hij schipbreuk dele van een grotere spreiding van de industrie-financiering. Bevolkingsgroei niet funest Kleinere aandelen-coupures? Wat de spaarmethoden betreft z°u hij het zeer toejuichen» wan- ?eer de kleine aandelencoupures lns;anp; zouden vinden ten voor- Meer investeringen en grotere uitvoer Middenstandscredieten Staatssecretaris Veldkamp behandelde de zaken van de middenstand. H)j deelde mede, dat de middenstandsnota nagenoeg gereed was en op korte termijn aan de Kamer zou worden aangeboden. TREINONGELUK BIJ WEESP Vier iveken voorwaardelijke hechtenis Amerikaanse toneelschrijver Eugene O Neill is Vrijdag te Boston overleden. O'Neill, die letterkunde in 1936 de Nobelprijs voor verwierf, gtierf aan long ontsteking. Hij was 65 jaar en reeds ver- scheidene jaren ziek. Door een soort ver- lamming was liet hem vrijwel onmogelijk geworden te schrijven. Hij kreeg driemaal de Pulitzer prijs voor dramatische kunst, onder meer voor zijn stuk "beyond the horizon". Zijn dochter Oona is gehuwd met Charles Cl aplin. DUITSE BOEREN WILLEN KAASINVOER BEPERKEN Werktvij ze Standpunt BRITS STAAL NAAR CANADA H. G. NIET EENSTEMMIG OVER TE VOEREN BELEID NIEUWE MIJNENVEGERS ief- no- ;ns, dat ede an- ifde :n. uw, sett rin- in >ro- Ders res- be- tri- and ider ert- Ra- zij op- ioor het door ver- ring, dele va- rma, o.a. ar- een dende st ge- itput- Dppen zijn en de tamer Sgen". maat- trouw is en i ver- :omen rende emaal >t het pres- >r, de er de :1 aan lar de naar •uimd. iperde unnen g van slende Emily n on ding, bete- i geen e min! haar Daar- 1 eens et het chten, - geen a, hoe i hebt gezel- deze id, zei tbeeld k niet leuk id het len en sgreep :motie hield ing in rzeker st van geman i, ver- Wat - Opnieuw heeft de zee voor de Hol landse eilanden haar tol geëist. Toen gistermorgen de mist optrok, be- VGRAVENHAGE, 27 November 1953. Het was deze middag m de Tweede Kamer een ministeriële middag. De gehele middagvergadering werd namelijk gevuld met de antwoorden op de algemene be schouwingen, welke antwoorden werden gegeven door minister Zijlstra, staats secretaris Veldkamp en minister De Bruijn die tezamen precies van 1 uur tot klokslag 6 uur aan het woord bleven En het zou hierbij zijn gebleven indien niet na de antwoorden van de ministers en staatssecretaris de heer Nederhorst (PvdA) nog van repliek had gediend inzake dekwestie van de politieke en economische integratie die i„ eerste instantie door hem was aangesneden, terwijl de heren Blaisse (K.V.F.) en Schouten (A.B van antwoord hadden gediend. De indruk, die dit debat achterliet was deze dat hier in zekere mate van een misverstand sprake moet zijn geweest. Men had'de heer Nederhorst verweten, dat hij het standpunt van de regering had |os gelaten die geen politieke integratie wenste zonder econo mische integratie. Dat bestreed 'de heer Nederhorst thans. Hij deed dit waarschijn lijk nu in verband met de ministersconferentie over dit vraagstuk. Hij zeide, dat hu het zó had gesteld dat men met een politieke integratie zou kunnen beginnen juist om via de E.D.G politieke druk te kunnen uitoefenen voor een economische integratie. De heer Blaisse maakte volgens hem de E.D.G. juist los van de politieke on economische integratie en hield vast aan de gemeenschappelijke markt, die spreker los liet De heer Nederhorst immers meende en hij maakte het daar o.i. niet beter mee dat naast de politieke integratie ook de coördinatie van het fiscaal financieel en monetair beleid zou kunnen voeren tot een economische in tegratie. Maar daarmee verwijderde hü zich toch van 't standpunt van de regering. Het komende debat hij de replieken, die nog moeten worden gehouden, zal deze zaak uit de doeken moeten doen. Minister Zijlstra had intussen deze zaak feeds aangesneden bij zijn antwoord op de Mgemene beschouwingen, maar in verband tbet de Haagse conferentie van de zes lan den van Klein Europa had hij zich natuur lik in zijn antwoord moeten beperken. Hij stelde het aldus. De heer Nederhorst wi de politieke gemeenschap desnoods niet verwerpen indien andere landen ter con ferentie de Nederlandse gedachtertgang niet willen volgen. Immers, zo had Neder horst gezegd, we krijgen dan ten minste een politiek forum, waarop over verdere integratie kan worden gesproken. Er zijn reeds verschillende van deze fora', ant woordde minister Zijlstra nu, wat we no dig hebben is een forum van de daad, niet die van het woord. Hij kon ook niet veel anders zeggen in deze situatie. Minister Zqlstra nam positief stelling tegen de wel geuite mening dat de bevol kingsgroei voor Neder land funest zou kunnen worden. De bevolkings groei kan van een grote po sitieve waarde zijn, zei hp, en een van de meest motori sche krachten van het indu strieel bestel. Zij wekt mo gelijkheden op voor 't schep pen van werkgelegenheid op lange ter mijn. Zij moet daarom niet worden be schouwd als een zwaar gevoelde last, want zij kweekt eigen impulsen voor de indus trialisatie en men moet dit niet ontkrach ten door een deflatoire politiek. Dat de regering overeenkomstig deze stelling handelt zei minister Zijlstra te kunnen aantonen door te wijzen op het geen de liberale woordvoerder, de heer Van Leeuwen, (bankdirecteur) had gezegd Deze had beweerd, dat de regering door haar beiastingpolitiek vernietigde wat zij met de mond had beleden. Toen in vroe gere jaren de belastingen een fractie be droegen van het huidige, waren ook de investeringen slechts een fractie van de huidige. Door onze bevolkingstoeneming, zo zeide deze bewindsman, zijn wij niet alleen aan gewezen op een arbeidsintensieve, maar ook op een hersenintensieve industrialisa tie en hij vroeg zich af of met het oog hierop de leerplichtige leeftijd niet moest worden herzien. „Lever niemand af aan de maatschap pij", zo zeide hij, „waaraan niet alles is gedaan wat eraan gedaan kan worden. De jonge bevolking is de kostbaarste grond stof voor de industrialisatie" Een ander probleem was dat van de de viezenvoorraad. Over de algemene econo mische situatie van Nederland kon men tevreden zijn. De investeringen waren in het tweede kwartaal van dit jaar hoger dan in dezelfde periode van het vorig jaar en het was wel zeker, dat de totale inves tering in 1953 hoger zou zijn dan men van overheidswege had verwacht. Ook het uitvoervolume was gunstig. Dat lag in het derde kwartaal van dit jaar zelfs 20 pet hoger dan in hetzelfde kwar taal van 1952. De werkgelegenheid blijft eveneens voortdurend gunstig. Tegenover de huidige publicaties, dat op elke hoog conjunctuur noodzakelijk een depressie moet volgen, zeide de minister, dat dii vroeger wel eens als een wet van Medet en Perzen gold, maar thans hebben we een andere structuur. Daar zijn de hoge overheidsuitgaven, die tóch doorgaan en bedrijvigheid brengen, verder de socia'e voorzieningen en voor Nederland speciaal de deviezenvoorraad (Deze bedraagt mo menteel 4331 millioen) Hiermee zou een down kunnen worden opgevangen, zoals we d e na het uitbreken van het Korea- conflict hebben meegemaakt Of we zou- den er gedurende drie a vier jaar een werkloosheid mee kunnen oestriiden. Hij voelde er dus niets voor deze deviezen voorraad op te souperen, hij beschouwde deze deviezenvoorraad als een rugdekking Ofschoon het Mijnwezen Dinsdag a s apart in het debat komt, behandelde minister Zijlstra toch even de Kolen- en Staalgemeenschap. Er was een opmerking gemaakt, dat het verschil tussen kostprijs en verkoopprijs niet minder dan 100 oct bedraagt. De minister noemde enkele factoren zoals de omzetbelasting voor de groot-industrie, de bijdrage in het kolen- égal'satiefonds 9 per t,on). de vracht 5 per ton), de bruto-winst voor de kleinhandel 17 per ton). Over het ver loop van de prijzen merkte de minister op, dat het Koienegalisatiefonds niet lan ger zal worden in stand gehouden dan strikt noodzakelijk is en hij durfde zelfs wel een klein risico aan in de richting van de vrije markt. Over de sanering van de bakkersbedrij ven zeide hij, dat hier wel het behoefte element was ingeslopen, maar dat dit behoefte-element ook in de nieuwe stijl van de P.B.O. alleen mogelijk zou zijn bij afzonderlijke wet. Een sluiting van de vestiging van bakkerijen lag niet in zijn bedoeling. De middenstandscredieten zag hij aller eerst economisch en binnen dit raam zou men soepelheid moeten betrachten, maar niet binnen de sociale doelstelling, die op de tweede plaats kwam. De eis voor een waarborgfonds bij het vestigingscrediet wenste hij te handhaven voor de grotere branches. Alleen voor de kleinere branches zou hij dit nader willen bezien, maar dat zou kunnen gebeuren bij de behandeling van de Middenst.andsnota De regeling van het cadeaustelsel was niet te bestrijken binnen het raam van de P.B.O. en dat zou dus moeten geschieden bij afzonderlijke wet. Hij sprak zich reeds uit over een niet langer voortbestaan van de Woltersomse organisaties, waarover minister De Bruijn later meer zou zeggen. Wat het vreemdelingenverkeer betreft zeide hij, dat verbetering 'n deze sector lag in de particuliere sfeer Eerst zou de regering de mening van het A.N V V wil len afwachten over het rapport-Hirschfeld dienaangaande. Wel kon hij nu vast zeg gen, dat de regering onveranderd aan het standpunt vasthield om geen hazardspel toe te laten. Hierna kwam minister De Bruijn aan het woord, waarover elders in dit blad. F S. De Franse Nationale Vergadering heeft heden met algemene stemmen besloten, dat voor de verkiezing van een nieuwe president een absolute meerderheid ver eist is. Zols men weet, komen de 947 le den van de Nationale Vergadering en de Raad van de Republiek (Senaat) op 17 De- cember te Versailles bijeen om een op merkte de wachter van de vuurtoren op l]gerr te kiezen voor^ vin,pent Auriol Texel, dat op ongeveer anderhalve kilo meter uit de kust een kotter was ge strand. Doordat echter het vaartuig met de kop recht naar de vuurtoren lag, was het zelfs met sterke kijkers niet mogelijk enig identiteitsteken te herkennen. Een levend wezen aan boord kon men even min ontdekken. De reddingboot van Texel, de „Joan Hodson", is daarop naar het schip uitge varen. Hetzelfde deed de „Prins Hendrik" uit Den Helder, waar men eveneens het gestrande vissersvaartuig had bemerkt. Beide reddingboten zijn in de nabijheid van de kotter geweest, dat bleek de Bel gische Willy Jeanine" te zijn. Er was niemand meer aan boord, terwijl het vaartuig zelf als verloren moest worden beschouwd. wiens ambtsperiode van zeven jaar aan het einde van dit jaar afloopt. Op de terugweg trof de „Joan Hodson" de sloep van de gestrande kotter aan, waarin zich nog drie man bevonden en het stoffelijk overschot van een vierde. Aanvankelijk hadden zich alle zes opva renden in de sloep begeven, maar twee waren na korte tijd overboord gesprongen. Om half een des middags is van Val kenburg een „Mitchell" van de opspo- rings- en reddingsdienst van de Kon. Marine, met als commandant luitenant ter-zee-vlieger tweede klasse J. Zalman opgestegen. Om vjjf voor een steeg een helicopter van het type S-55 met als commandant luit-ter-zee-viieger tweede klasse P. M. van der Wel op. De Mitchell heeft aan de Noordpunt van Texel een sloep aangetroffen met vier opvarenden van het gestrande vissersvaartuig. Een hunner was reeds overleden. De helicop ter zoekt thans naar andere drenke lingen. De Amsterdamse rechtbank heeft gister ochtend de 36-jarige eerste stationsamb- tenaar van Weesp, G. S., conform de eis veroordeeld tot vier weken voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar wegens schuld aan het treinongeluk t op Vrijdagochtend 19 Juni j.l. Bij dit ongeluk kwamen de 27-jarige conducteur W. J. Hoefsloot uit Amers foort en de 56-jarige Amsterdamse koop man G van der Meulen, om het leven. Door een misverstand tussen S. en de klokwachter van de enkele honderden meters voor het station gelegen blokpost bleef op de fatale morgen 'n lege forensen trein uit Amsterdam en bestemd voor Bussum, geruime tijd stilstaan voor een onveilig sein bli blokpost 1. De sneltrein voor Enschede, die 13 minuten later uit Amsterdam was vertrokken ramde deze forensentrein van achteren. De ravage was enorm. De rechtbank achtte de stationsambte naar schuldig, omdat hij aan de wachter bij de Mulderstraatweg opdracht had ge geven de expresse door te laten, hoewel hij geen enkele zekerheid kon hebben of het blok tussen Muiderstraatweg en het station reeds vrij was. De veroordeelde heeft 34 dienstjaren bij de Spoorwegen en stond bekend als een plichtsgetrouw ambtenaar. Zowel hij als de blokwachter van post 1 zijn door de Spoorwegen reeds disciplinair gestraft. Min. ZIJLSTRA „bevolkingsgroei geen zware last na<rkStfren is if Ouwehands Dieren- Rhenen de 128 jaar oude aanefw/acob dood in zijn h0£ bti rio In 1950 werd Jacob das w=Ilerin§ van z«n 125e verjaar den' i,;f, aP verschillende dagbla door ri,°,eri8e reportages wijdden, viewd ^«verslaggevers geïnter- een grote n^ier, v?rheugde zich in dath\t°alleBObPe^it. ook.al om- wist te vertellen darmee a PKfk vertrok: „kwart v^efn d£ bua over afhalen", krijste hij op verwek als een sprekende dienstregeling Het dier was reeds generatie! lang bij de familie Ouwehand. Gister middag is de. gevederde Methusa- lem' met enige plechtigheid ter aarde besteld. In de dierenhokken heerste een gedrukte stemming. s'-GRAVENHAGE, 27 November 1953. Minister De Bruijn begon zijn antwoord- rede aan de Tweede Kamer met een serie mededelingen over instelling van pro duct- en bedrijfsschappcn welke mede deling wij verleden week Donderdag reeds in ons blad konden publiceren- De Kamer had gemeend, dat h(j zich ten onrechte nogal optimistisch had getoond ten aan zien van de realisatie van de P.B.O. En dus begon hij dat optimisme te rechtvaar digen met de stand van zaken te schetsen. De volgende instellingsbesluiten waren de ministerraad gepasseerd: een product schap voor groenten en fruit, sier gewassen, vee en vlees, gedistilleerd, vet ten en oliën en akkerbouwproducten. Voorts bedrijfschappen voor: het bos wezen, steenkolcnindustrie en het slagers- bedrijf. Maar daarmee' was zijn opsomming niet ten einde. Men staat wel niet te dringen, zo zeide minister De Bruijn, maar dezer dagen zal de beslissing vallen over een Landbouwschap; de mineraalindustrie 's ver gevorderd, er is overleg in de leder- warenindustrie en in de schoen industrie en de vooruitzichten dienaangaande 'ijn zeer bemop- tigend. Voor d» Metaalindustrie was men nu tot :en gesprekcen- rum gekomen Bij de sigaren- ndustrie was de »ereidheid aan wezig en werd er overleg ge voerd, evenals voor de rubber industrie, de timmerindustrie. Voor wat de aatste be- timmerindustrie en de textielindustrie. Voor wat de laatste betreft was het uit zicht op een schap positief aanwezig. Voor de baksteen-industrie was het overleg gaande en de instelling van een MINISTER DE BRUIJN geen gedrang schreef onder meer: „Th® f°nes", )Anna Christie" (1921). bfder the Elms", „Mourning becomes plectra" (1931). een trilogie waarin hij een hmderne versie geeft van de klassieke Drestes-mythe, „Strange interlude", dat ook verfilmd is, „The hairy ape", „The great god Brown" en „The iceman Cometh", geschreven in 1946. O'Neill is de eerste Amerikaanse toneel schrijver, die wereldberoemd werd. la 1888 te New York geboren, werd hij srfnnr ln Zuid~ en Midden-Amerika, riekte inlom en matroos. Tijdens zijn eee eete begon hij te schrijven: elf een-acters en twee lange stukken. Hij volgde later colleges over dramati sche kunst aan de Harvard-universiteit In 1926 verkreeg hij het ere-doctoraat in de letterkunde van de Yale-universiteit. O'Neills stukken zijn in veie talen ver taald en ook in ons land herhaaldelijk opgevoerd. schap voor deze industriekon worden verwacht. Voor de confectie-industrie waren de vooruitzichten niet zo mooi. Er was hier wel over gesproken, maar men wilde toch liever nog even de kat uit dc boom kjjken en anderen laten voorgaan. Voor de pa pier-industrie was er overleg gaande tus sen werknemers en werkgevers en was men begonnen aan het concipiëren van een instellingsbesluit. Alzo meende hij, dat zijn optimisme niet geheel ongegrond was. De vertraging was niet aan de S.E.R te wijten, maar als men zeide (Koersen) dat de zaak van de P.B.O. niet werd ge diend door een ongerechtvaardigd opti misme, dan stelde hij daartegenover, dat deze zaak evenmin was gediend door een ongerechtvaardigd pessimisme. Een moeilijke kwestie voor de instelling van schappen was blijkbaar die van de loon- en arbeidsvoorwaarden. Hier speelt de kwestie een rol of deze loon- en ar beidsvoorwaarden in het instellingsbesluit moeten worden opgenomen of niet. O »k dit heeft de instelling van de schappen belangrijk vertraagd. Uit de mededelingen van minister De Bruijn was nu op te maken, dat men gekomen is tot een com promis, zo dat de lonen en arbeidsvoor waarden wel bij verordening zullen worden geregeld, maar dat men van deze regeling slechts gebruik zal kunnen maken na verkregen toestemming van de S.F, R De minister zelf vond het niet wense lijk, dat nu reeds aan de schappen econo mische bevoegdheden zouden worden ver leend en dat deze rui reeds in het instel lingsbesluit zouden worden opgenomen. Een andere reden van d-e vertraging was dat het de verantwoordelijkheid van de regering was de inhoud van het instellings besluit te toetsen aan de wet op de P.B O en aan het algemeen welzijn Ook de kwestie van de representativiteit, d'e op het ogenblik nog druk besproken werd. had belangrijke vertraging gebracht. Als voorbeeld voor de P.B.O wees hij op de M.I.R., de Mtfnindustricraad Acht jaar geleden, toen deze werd ingesteld, waren de m(jnondernemers óók niet enthousiast, maar er waren belangrijke resultaten bereikt en nu hadden zij ge vraagd om omzetting van deze Raad in een publiekrechtelijke organisatie voor het Mijnwezen. De gang van zaken bij de totstand-koming van een hoofdbedrijfschap voor de detail handel en het ambacht vond minister De Bruijn ook weinig aantrekkelijk. De komst van de hoofdbedrijfschappen was hierdoor vertraagd, dat had de PBO -gedachte geen goed gedaan. Formeer was nij het met de S.E.R. eens, dat eerst deze hoofd bedrijfschappen moesten worden inge steld, voordat tot instelling van een top orgaan kon worden overgegaan Maar een toporgaan vond de minister wenselijk. Uit de uitlatingen van de heer Hooy meende hij te hebben begrepen, dat de Centrale Middenstandsorganisatie zou bevorderen de instelling van deze hoofdbedrijfschap pen, dat zou een nieuw element zijn. dat zijn optimisme zou versterken. Over de bezitsvorming hield de minister zich tenslotte wat op de vlakte Dit moest dc regering nog afwachten, omdat er nog geen eensgezinde opvatting dienaangaande in dc vrije maatschappij bestond. Dinsdag zullen over deze begroting de replieken worden gehouden. F. S. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar) De week begon met verrassend goede prijzen van diverse Regeringspartijen in de veiling van jl. Maandag. Hieruit bleek wel. dat verschillende afnemers met de dekking hunner directe behoefte op deze veilig hadden gewacht. Trouwens ieder een kon uit deze voorraad niet worden bediend, zodat de prijzen in de loop van de week door goede vraag verder kon den aantrekken. Argentinië verhoogde andermaal zijn prijzen voor platamais, terwij] ook voor platagerst sprongsgewijs veel hogere prijzen moesten worden betaald. Door ge brek aan offertemateriaal in buitenl rogge kwam ook de eerstehands-prijs van platarogge weer aan bod en hiervan werden enige duizenden tonnen op Jan./ Febr./Maart afiading genomen. Piata- haver monteerde eveneens op bescheiden wijze, doch met uitzondering van disp. en spoediv goed kwamen hierin geen grote zaken tot stand. Noord-Amerika bracht vrijwel dage lijks hogere noteringen voor mais, zodat uiteindelijk het niveau beduidend hoger is komen te liggen Rusland bleek voor mais geen afnemer van betekenis te worden en vroeg nog meer dan Noord- Amerika, terwijl gerst van deze zijde, nadat in het begin der week hierin veel is gedaan, eveneens duur is geworden en cif practiseh niet meer aan de markt is. Het schijnt trouwens, dat Rusland di verse ladingen gerst aan zijn confrater Hongarije heeft verkocht, zodat mis" schien de terughouding hierdoor veroor zaakt is. Intussen zal men begrepen, dat ver schillende belanghebbenden in den lande reeds een verlaging der invoerheffingen voor gerst in het verschiet zien nu pla- welk trouwens geen maatstaf vormt) evenzeer niet zijn gerst terughoudend is geworden. Voor rogge en haver is men van de door de Regering aangegeven limietes nog een stuk verwijderd, zodat in dit op zicht nog geen vrees bestaat. Wij geven hier slechts weer waarover men zo hier en daar hoort spreken, zonder verant woording onzerzijds. Inlandse granen waren in stijgende lijn door goede vraag voor rogge en haver in België. Het aanbod is momenteel zeer onregelmatig en er bestaat bij de hou ders een zeer grote terughouding. Koeken zijn beslist beter gevraagd en de geliefde soorten, vooral in spoedige posities, een kwartje tot 2 kwartjes per 100 kg. meer waard. Gisteren is aan honderd arbeiders en dertig kantoorbedienden van de Scheeps werf en Machinefabriek „Holland-Nau- tic" in Haarlem ontslag aangezegd. Zij be hoeven Maandag niet meer op het werk te komen. De lonen en salarissen over de afgelopen week en maand zullen normaal worden uitbetaald. Het is echter dubieus of de lonen en salarissen over de wette lijk voorgeschreven opzegtermijnen uit betaald zullen kunnen worden. Aan het begin van de week lag het in het voor nemen dertig werknemers voor ontslag voor te dragen. Later liep het aantal op tot 162. Daarvan blijkt de directie nu te zijn teruggekomen, omdat onder de over blijvende arbeiders een verloop werd ver- - wacht, dat de afwerking van de nog res- t.agerst de de_Regering aangeg terende orders in gevaar zou kunnen grens van 221,20 cif transito reeds heeft overschreden, terwijl Russische gerst ook hoger noteert en Irak (het- brengen. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Vrijdagavond ondanks bezwaren van Nederlandse zijde een resolutie aange nomen met 33 tegen 13 stemmen bij 6 onthoudingen waarin Nederland ver- ozcht wordt voort te gaan met het zenden van rapporten over de toestand op dc An tillen en in Suriname. De Nederlandse afgevaardigde, mr C. W. A. Schurmann, zeide, dat zijn regering óet verzoek zou negeren. De parlementen van dc Antillen en Suriname, zo verklaar de hij, zijn vrijelijk gekozen en hebben volledige wetgevende bevoegdheid zonder tussenkomst van de Nederlandse regering. De Algemene Vergadering had tevoren besloten bij gewone inplaats van twee werden meerderheid over de ontwerp-re- solutie te zullen beslissen. De Nederlandse afgevaardigde zeide: „Het verstrekken van inlichtingen door Nederland zou een inbreuk op de autono mie betekenen en in strijd met de grond wet zowel van de beide gebieden als van Nederland". In de resolutie worden „met voldoening de vorderingen geconstateerd, die de An tillen en Suriname hebben gemaakt óp het stuk van zelfbestuur. De mening wordt uitgesproken, dat de nieuwe status van de gebieden pas goed kan worden beoordeeld nadat onderhandelingen tussen Nederland en de beide gebied enzouden hebben ge leid tot een „definitief resultaat en nadat dit in grondwettelijke bepalingen is neer gelegd". Verder wordt in de resolutie uiting ge geven aan het vertrouwen der Algemene Vergadering, dat Nederland „volledig zelf bestuur" aan de gebieden zal geeven. Ne derland wordt uitgenodigd de seecretaris- generaai de resultaten der onderhandelin gen, die op het verlenen van „volledig zelfbestuur" gericht zijn, mede te delen. Tenslotte wordt Nederland verzocht re gelmatig aan de secretaris-generaal rap porten over de toestand op economisch, cultureel en onderwijs gebied toe te stu ren, „totdat de Algemene Vergadering be sluit, dat het verstrekken van inlichtingen over die gebieden gestaakt moet worden". De Westduitse Boerenbond heeft mede gedeeld, dat de opheffing van de liberali satie van de kaasinvoer noodzakelijk wordt geacht. De invoer van kaas en de toegenomen binnenlandse kaasproductie hebben bij een gelijk gebleven verbruik een ineenstorting van de prijzen op de kaasmarkt veroorzaakt. De opstandige Hoeks hebben naar het gebied van Manilla „zelfmöordgroepen" gezonden om de nieuwe president, Ramon i Magsaysay, en de nieuwgekozen senato-1 ren van de nationalistisch-demneratische j partij te vermoorden. De opstandelingen i zouden er in zijn geslaagd, tot het ge- bied van de hoofdstad door te dringen, niettegenstaande de pogingen van de poli- i' tie en het leger om hen op te vangen. In Manilla en de voorsteden is de alarmtoe stand afgekondigd. op liet hart had, heeft zij gezegd in haar romans, no vellen en gedichten; hoe zij denkt over de moderne litera tuur en welke haar houding is tegenover de geestelijke stromingen van deze tijd, daar van vindt men de weerslag in de critieken, die ze al vele jaren in verschillende dag-, week- en maandbladen publi ceert. Zij houdt zich beschei den verre van elke manifesta tie, maar wie mocht denken dat zij een „kamergeleerde" is, vergist zich Het gesprek dat wij met haar mochten voeren in verband met haar zeventig ste verjaardag, welke zij Maan dag a.s in alle stilte viert, was tintelend van geest en leven. Was het een wonder, dat dit kleine, teergebouwde vrouwtje, dat zo vief is en zo pittig en vinnig spreekt, ons even deed denken aan haar oudste colle ga, Betje Wolff Ze ontving ons in haar gezellige woning in Dordrecht. Overal boe ken. Twee werktafels, een in een hoek en een midden in de kamer. Aan de muren een grote verschei denheid aan uitgelezen schilderijen en tekeningen. Er zijn er bij van haar man, de zeer begaafde kunst schilder Leen Verhoeven, die op jeugdige leeftijd overleed. We brengen het gesprek op „Marietje", dat sublieme verhaal van haar eigen jeugd. Met dit boek. waarvan de Wereld Bibliotheek zo juist een nieuwe druk liet verschij nen, vestigde Marie Schmitz kort na de eerste wereldoorlog voorgoed haar naam. „Maar het was niet mijn eerste boek," vertelt ze: „Ik ben met een heel ander soort werk begonnen: met wat ik noemde symbolische vertellingen. Daar heb ik er, zo'n kleine vijftig jaar geleden, vele van gepubliceerd in verschillende tijd schriften en dagbladen. Toen dr J. D. Bierens de Haan, een van de toenmalige redacteuren van „Onze eeuw," een van mijn eerste realisti sche bijdragen onder ogen had ge had, meende hij, dat ik daarin „mijn genre" had gevonden. Voor tóen een volkomen juist oordeel, daar ik des tijds voor het schrijven van een werkelijk goede symboliek die hoge eisen stelt aan conceptie, door zichtigheid en stijl nog allerminst rijp was. Ik heb toen verscheidene „gewone" boeken geschreven, en met succes; maar toch heb ik in het realistische genre nooit mijn ware bevrediging gevonden". DAN vertel de schrijfster hoe ze zich, vele en vele jaren later, in de kleine, geconcentreerde roman „Feestelijk herdenken" weer van het realistische verhaal had afgewend. Dit boekje verscheen 'n jaar of vijf geleden en was een ware verrassing. Er wordt in verteld, hoe de loutering van een ontevreden, zichzelf voortdurend beklagende man zich voltrekt als een genade, in het ontijdelijke moment van een droom. „Het idee, dat ik in „Feestelijk herdenken" uitwerkte, heeft me lang beziggehouden", gaat Marie Schmitz voort: „Maar ik voelde, dat ik het toen nog niet aan kon en liet net dus rusten: het moest eerst rijpen. Hoe, dat weet ik zelf niet, want ik deed er niets voor. En opeens wist ik: „Nu of nooit!" Toen schreef ik het in vrij korte tijd. Ook het boek. waar ik nu aan bezig ben, beweegt zich op een ander niveau dan de alledaagse werkelijkheid". Als Marie Schmitz zich eenmaal aan het schrijven zet, is het boek al geheel klaarin gedachten ten minste. Zij werkt het in het hoofd om en om, zoals de meeste andere schrijvers dat op papier doen. De details ontstaan onder het schrijven. Of de Merwestad, waar zij, op één jaar na, haar gehele leven heeft gewoond (zij werd geboren in Haar lem) en die haar ongetwijfeld lief is, een rol speelt in haar boeken? „Natuurlijk kan men de sfeer van de stad, méér nog: van het rivieren gebied, in enkele romans terugvin den, bijvoorbeeld in „Aan het over zetveer". Maar op 'n heel enkele uitzondering na heb ik in niet één boek een plaatsnaam genoemd. Wel had ik bij het schrijven een bepaalde plaats voor ogen, maar ik vond 't noga) goedkoop om aan duidingen te geven in de trant van: „De man stak de Dam over, wandel de de drukke Kalverstraat in en ging 't Poolsche Koffiehuis binnen". De lezers zien dat voor ogen, maar niet omdat de schrijver het zo sug gestief afschildert, maar omdat ze het met name genoemde stadsbeeld kennen. Waardevoller lijkt het me, de suggestie zo sterk te maken, dat de lezers zouden zweren de naam van de plaats gelezen te hebben. Dit is me eens overkomen met dr L. Simons, de stichter van de W.B. Hij sprak me over „de in Parijs spelen de" gedeelten van de roman ..Het grote heimwee". Natuurlijk was het zo, maar ik had het met geen woord gezegd. „Wie zegt, dat het Parijs is?", vroeg ik om hem te plagen. ,Wel het staat er toch in", antwoord de hij; en hij voelde zich zo zeker, dat hij in het boek bladerde om het op te zoeken". Marie Schmitz vertelt bijzonder heden over het ontstaan van haar andere romans, haar kinderbqpken en meisjesromans. Scherp zet ze uiteen, welke hoge eisen ze aan jeugdlectuur stelt. Zij neemt trou wens de verantwoordelijkheid van de kunstenaar tegenover de gemeen schap zeer ernstig op. „Mjjn standpunt ten opzichte van tnijn werk en ten opzichte van de kunst in het algemeen is, dat men niet klaar is met het artistieke cri terium; er is ook het menselijke en het zedelijke waaruit niet volgt, dat ik een voorstander zou zijn van tendens-werk. Maar „getuigen" is iets anders dan tendens-werk maken. Het ene komt uit het hart, het andere uit het verstand. Maar hoe dan ook: het komt er volgens mü wei degelijk op aan, wat je je mede mensen voorlegt. Een kunstenaar heeft zeker niet het recht op hen los te laten wat hij maar kwijt wil". De zeventigjarige heeft een uitge- oreid en rijk oeuvre op haar naam itaan, om te bewijzen hoe deze hoge ipvatting haar steeds heeft geleid Actief en vitaal als ze is. mag men, menselijkerwijs gesproken, nog vee) /an haar verwachten. Wij wensen ïaar toe, dat het haar gegeven zal ,ijn deze verwachtingen te vervul- en. Britse staalfirma's hebben een contract weten te bemachtigen voor de levering van 10.000 ton staal aan Regina in Cen traal Canada, dit in weerwil van krach tige concurrentie uit de V.S. Het staal is bedoeld voor de aanleg van een plaatse lijke waterleiding. Drie jaar geleden, toen Regina met het project begon werd een Brits aanbod tot levering afgeslagen ten gunste van cementen buizen uit de V.S. Deze bleken echter niet te voldoen. Met verbazing hebben verscheidene le den van de Eerste Kamer kennis genomen van de pogingen, welke met name het lid der Tweede Kamer de heer Romme heeft ondernomen tot het verkrijgen van vrij stelling van vereveningsheffing voor de eerste 10.000 van de loonsom ener onder neming, aldus lezen wij in het Voorlopig Verslag van de 1ste Kamer over de voor gestelde fiscale maatregelen. Toen deze suggestie ter tafel kwam scheen het aanvankelijk, dat hiermede een poging werd gedaan om voor de „kleine man", die niet zou profiteren van de alge mene belastingverlaging, toch iets te doen Bij de er op volgende discussie is duidelijk gebleken, dat het bedoelde voorstel voor deze mensen nauwelijks van enige beteke nis was en daarop is getracht aan het voorste] een ruimere basis te geven en het min of meer te zien als een tegemoetko ming aan de middenstand Op theoretische en practische gronden achtten deze leden de gedane suggesties onaanvaardbaar. Indien men werkelijk voor de midden stand iets wil doen, is naar de mening van deze leden een aanmerkelijk doeltreffen der middel te vinden in het ontwerp van wet op de omzetbelasting 1952 In dit ontwerp toch wordt de klein handel van de betaling van omzetbelasting vrijgesteld, hetgeen in het bijzonder voor de middenstand een zeer belangrijke zaak is- Verscheidene andere leden zouden gaar ne een antwoord ontvangen op de vraag waarop de regering haar onaanvaardbaar verklaring nu eigenlijk heeft gefundeerd Een duidelijke en omstandige uiteenzetting van het standpunt der regering zou hun aangenaam zijn omdat de zo sterke afwij zing van de uit de Tweede Kamer voorge komen suggestie in ruime kring een in druk van onbegrijpelijkheid heeft ge maakt. De aan het woord zijnde leden zouden hieraan nog deze opmerking v/illen toe voegen. dat het de indruk maakt alsof de vereveningsheffing in de ogen der rege ring een zeer bijzondere plaats op het staatsbudget inneemt Het wilde hun voor komen. dat geheel ten onrechte een recht streeks bestemmingsverband wordt gelegd tussen de vereveningsheffing cb de finan ciering van de Noodwet Oudcrdcmsvoor ziening in perspectief met de op komst zjjnde wettelijke ouderdomsvoorziening Die heffing op het bedrijfsleven zou dan onder de werking van de noodwet alle ouden van dagen hun uitkering verzeke ren, Waarom zou deze plicht alleen op het bedrijfsleven rusten? Dit is fantasie, geen wettelijke constructie Bfj de hier aan de orde zijnde keuzebepaling moet daarom dit element er buiten worden gehouden. Voorts wordt bij de vereveningsheffing maar steeds haar oorsprong uit het oog verloren: een Duitse maatregel om het Ne derlandse productiekostenpeil op te trek ken naar het Duitse. En thans wordt zij ais een element in de zakelijke kostprijs op één lijn gesteld met de normale kost prijsverlagende belastingen als omzetbe lasting en accijnzen. Het daarop gefundeer de argument, dat het oniuist is in de ver eveningsheffing persoonlijke omstandig heden in te vlechten leek hun daarom evenmin gegrond. Wei hadden zij er oog voor, dat de eerste twee punten in de regeringskeuze vrij stelling van inkomstenbelasting tot 5006 bij overdracht, liquidatie of overlijden en aftrek bij investeringen boven f 3.000 over het volle bedrag voor alle ondernemers werken, terwij] de franehise-verevenings- heffing vooral bij het ambacht, en niet of vee! minder bij de detailhandel en de vrije beroepen een rol speelt. Een nadere motivering van haar keuze door de regering zouden deze leden der halve op prijs stellen. Begin December zullen te Luxemburg bijeenkomen het Raadgevend Comité en even daarna de Bijzondere Ministerraad van de Kolen en Staalgemeenschap. Zij zullen enkele moeilijke problemen te verwerken krijgen. Zoals bekend heerst er onder de producenten in de zes landen van de Gemeenschap ontstemming over de beslissingen van het Hoge Gezags orgaan ten aanzien van het exportkartel en de voorgeschreven prijslijsten. De staalproducenten bestrijden nu de wettigheid van de beslissing van het H. G welke ontbinding van het exportkartel voorschrijft en zij protesteren ook tegen de pogingen van het H.G om de gepu bliceerde prijslijsten in overeenstemming te doen brengen met de werkelijke prij zen. Door hiertegen te protesteren zou den de producenten dus toegeven, dat zij de prijslijsten volgens een onderlinge af spraak hebben samengesteld, hetgeen vol gens de beptlingen van de K.S G strict verboden is. Het H.G. schijnt echter niet eenstem mig over de tegenover deze punten te volgen gedragslijn. België en Luxemburg wensen het exportkartel te handhaven. Duitsland wil het opheffen. V Igens berichten uit Luxemburg zou den Nederland en Frankrijk hun stand punt nog niet geheel bepaald hebben Het »s ook niet zeker, of een beslissing tot opheffing van het kartel door het Hoge Gerechtshof van de K.S.G gehandhaafd zal worden, maai het schijnt wel vast te staan, dat in ieder geval door een van de partijen een beroep op dit hof zal wor den gedaan. Plannen, een grotere mate van vrijheid te geven bij de prijsvaststelling zullen begin December besproken worden en tevens zal men overwegen of het wense lijk is het exportprobleem op te lossen uoor het vaststellen van maximum- of minimumprijzen, ofschoon het de vraag is, of dit van enige invloed zat zijn op het exportkartel. In ieder geval zal het H G. op boven genoemde punten op korte termijn een beslissing moeten nemen, want het kan niet gedogen, dat zijn voorschriften wor den overtreden, wil zijn prestige tenmin ste geen ernstige schade lijden, aldus wordt gemeld ui Luxemburg. Thans is vastgesteld, dat Hr Ms mij nenveger „Beemster". eerste van een se rie van 14 door de Verenigde Staten aan Nederland overgedragen, te Nieuwediep zal afmeren op Zondag 29 November om elf uur. Het schip zal echter op Zater dag 28 November voor korte tijd te Hoek van Holland binnenlopen, waar de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de Booii. een bezoek aan boord zal brengen. De aankomst van Hr Ms mijnenveger „Bedum" is bepaald op Dinsdag 1 Decem ber te Nieuwediep.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5