Isten Hozott - God heeft Ugebracht Ongeschoolde arbeiders zijn geen a-socialen VAL DA Voorlopig nog geen uitbreiding televisie Onze dagelijkse PUZZLE Castella-Vaatwfó DE LOSPRIJS Nederland bereidde 78 Hongaarse kinderen een hartelijke ontvangst RADIO-PROGRAMMA'S LONDEN eindpunt van een lange reis Ook deze groep wordt door de K.A.J. bereikt Levenssclioling liard nog steeds koeien- nodig Belgische C.V.P. opti mistisch over komende verkiezingen De Nederlandse Televisie Stichting over twee jaar „experiment" Soedan pro-Egyptisch Panamees schip gezonken Loonsverhoging in de grote metaalindustire Hoge partijleider in Leningrad afgezet Niets dan tienen PAGINA 5 MAANDAG 30 NOVEMBER 1953 TIJDENS DE,BOKSMATCH Gearresteerd 1wegens oplich ting van 10.000 „Lekkers" van Monseigneur GRENSGANGERS COMMUNISTISCHE ACTIVI- TEIT IN GRIEKENLAND BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES Algemene jeugdproblemen in studie Levensvorming KONINGIN ELIZABETH AAN PANAMAKANAAL B. M. R. S. nT ^rsport ^mdï9llUKVV? Oplossing van Zaterdag TELEVISIE CORRECTIE STAATS LOTERIJ 521ste STAATSLOTERIJ 4eKias 9e iijst voor Door FLETCHER Geautoriseerde vertaling (wordt vervolgd) ONDERZEEBOOTJAGER „NOORD BRABANT" TE WATER GELATEN ZIE GINDS OP DIE STOOMBOOT Van onze correspondent) Kiik daar kom je voorlopig te wonen", zei de Roermondse plebaan deken Terstappen tot een klein meisje. En zijn hand wees vanachter het raam van liet Katholiek Militair tehuis naar de andere zijde van het Munsterplein. Twee grote kinderogen zochten naar het huis, waar het eni're maanden zal verblijven in dit verre, vreemde land, dat, zoals men thuis - d.w.z. in het D.P.-kamp gezegd had, Holland" heet. Misschien had men het kind dit Holland" in vage termen afgeschilderd als een welvarend land, dat erg vlak en laag was en waar men heel veel water zag, een erg vreemd landMaar aan het gezicht van het meisje viel te zien, dat de kennismaking meeviel. Het zag een ruim, zonnig plein, omringd door mooie huizen. Het zag een rijzige, mergelgrauwe Munster kerk, met torens en een koepel. In leder geval: het totaalbeeld had iels vriendelijks, iets vertrouwenwekkends en tevreden liet het zich door deken Terstappen en rector Horsmans weer terugbrengen naar zijn plaatsje aan de tafel. voor de actie voor Hongarije, dank zij de initiatieven van de Eucharistische Kruis tocht van het Roermondse Bisschoppe lijk College onder de bezielende leiding van prof. Jansen en drs J. Hansen. Kerstactie op komst Pastoor Willemsen wees voorts op het enorme werk, dat door de stichting moet worden verzet. Kardinaal Mindszenty heeft destijds persoonlijk de zorg voor zijn ongelukkige Hongaren overgedragen aan de heer Olsthoorn, wiens werk en niet minder van zijn echtgenote en van de andere comité-leden dankbaar door spr. herdacht werd. De Stichting heeft enor me moeilijkheden te overwinnen Ieder kind heeft alvorens het hier is, reeds 5G gekost Het ligt in de bedoeling, een grote Kerstactie op touw te zetten en daarbij een beroep op geheel Nederland te doen, om de arme Hongaren een blij Kerstfeest te bezorgen. Dankbaar toonde zich ook de Hon gaarse pater Muszlay S.J„ die in ons land de priesterwijding ontving. Namens de gemeente Roermond voeg de burgemeester mr du R. Geuljans hier in het Duits een kort woord aan toe. De kinderen mogen deze vacantie in Neder land van harte genieten, omdat ook hun ouders ginds zich zullen verheugen, nu zij hen weten bij goede mensen. Ook de burgemeester (hij herinnerde even aan het op handen zijnde St. Nicolaasfeest) had voor een kleine verrassing gezorgd. In korte tijd minderde het groepje voortdurend. De pleegouders uit Roer mond en omgeving waar 50 van deze kinderen een tijdelijk verblijf vinden kwamen opdagen en tenslotte bleef er nog een klein groepje over, dat later op de dag verder reisde naar Amsterdam Utrecht en andere Nederlandse plaatsen. Een inwoner van Zandvoort, de 33- - jarige H. D. W. R., 'is. tijdens bokswed strijden in de Apbliahal te Amster dam door de politie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht, een inwoner van Lochem voor een bedrag van 10.000 te hebben opgelicht.'De man zal van daag' voor de officier van justitie te Haariem worden geleid. De Zandvoortse politie heeft voorts gearresteerd de 40-jarige L. W. W. uit Zandvoort, die ervan wordt beschuldigd een bedrag van 1.000 van eerstge noemde te hebben ontvangen en dit niet te hebben gemeld bij de dienst van Sociale Zaken, hoewel hij steun uitkering genoot. De politie te Zand voort heeft medegedeeld, dat de twee de zaak niets uitstaande heeft met de eerste. Roermond was het al dan niet voor lopig eindpunt van een eerste trans port Hongaarse kinderen, die uit de Hongaarse kampementen bij Salzburg en München voor een maand of drie naar ons land zijn gekomen om hier de hij de Hongaren nog uit vroeger jaren gerenommeerde goede zorgen te on dergaan van Nederlandse Ple®f°uA®I's' Na een lange reis waren zp Za worgen te Venlo g e a rriv ee r dn a re eds in de Duitse grensplaats Kaldenkir- chen ontvangen te zijn Stich ting „Hulpactie voor Ho"P.a Venlo waren reeds verschillende jeug dige Hongaartjes door hun tijdelijke pleegouders overgenomen. De rest dat was het overgrote deel ging per autobus naar Roermond. Een korte vriendelijke rit door het licht-bewosen Limburgse landschap dat er met deze zon en deze temperatuur nauwelijks winters uitzag en met geen ander water dan de (met.heel erg) brede stroom der Maas In de Chris- toffelstraat te Roei mond, aan het eind van dit tochtje, keken van twee kanten nieuwsgierige gezichten door de rui ten van de bus. In de zaal van het Katholiek Militair Tehuis stonden de lange tafels klaar, waarachter de Hongaartjes de mees ten vrijmoedig, anderen (vooral de gro teren) min of meer onder de indruk al dit vreemde, plaats namen. Zij lieten hun ogen al eens gaan over de mensen rondom: geestelijke en wereld lijke autoriteiten, leden van de Stichting „Hulpactie voor Hongarije", verpleeg sters en journalisten. Dan werd hun oog getrokken naar de inmiddels binnengekomen mgr dr J. M. A. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roer mond. die in zijn korte, in het Duits ge- houdden toespraak Cal deze Hongaartjes spreken en verstaan Duits, sommigen zijn door de omstandigheden hun moe dertaal reeds bijna kwijt) direct de juiste toon vond. Mgr Hanssen heette de kinderen vrien delijk welkom in „Holland' waar men ook ongeveer dertig jaar geleden kin deren uit Hongarije, die nu reeds lang grote mensen zijn, met medelijden en liefde ontvangen had. Zij zouden hier Nederlandse mensen leren kennen iets van de Nederlandse taal leren en gaan houden van de goede mensen, die hen gaarne met veel liefde en hartelijkheid zouden begroeten. Monseigneur had voor de kinderen ook Iets meegebracht; persoonlijk reikte hjj ieder kind apart met een paar vriende lijke woorden een zakje „lekkers (hi.j vond niet direct de vertaling voor dit woord, maar dat was ook niet nodig...) uit In het Nederlands sprak de bisschop coadjutor woorden van grote waardering aan de Stichting „Hulp-actie voor Hon garije" Namens deken mgr v. d. Burg te Am sterdam die verhinderd was bp cteze ontvangst aanwezig te zijn sprak ook de Amsterdamse pastoor S. A. J. Willem sen hartelijke woorden van waardering, allereerst aan het adres van mgr Hans sen voor diens aanwezigheid en voorts aan deken Terstappen van Roermond voor diens belangrijk werk in deze actie in het voetspoor van diens illustere voor ganger, deken Rhoen z.g. Dat deze ont vangst te Roermond plaats vond. had zijn reden In en rond de Limburgse bis schopsstad was enorm veel werk verzet De laatste twee weken zijn door de Belgische douane aan de Nederlandse grens 150 koeien in beslag genomen. Vrijdag sommeerden de douane-beamb ten te Oud-Turnhout een automobilist te stoppen. Hij deed dit, doch bij het uitstappen, bedreigde hij de beambten met een vuurwapen en vluchte toen weg. In de auto werd 400 kilo boter aangetroffen, De Griekse politie heeft dezer dagen vier leidende communisten aangehou den In een bekendmaking van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken wordt verklaard, dat men voorts nog een aantal communistische leiders op het spoor is die met behulp van valse passen Griekenland zijn binnen gekomen, na in Albanië. Polen en Tsje- cho-Slowaktje te zijn opgeleid voor spionnage en sabotage. De gearresteerde zullen worden ver volgd wegens illegale handelingen, niet omdat zij communist zijn, aldus de bekendmaking. DE° ZACHtE VALDAMILD (Van onze Utrechtse redacteur). Door de K.A.J. zijn en worden een aan tal moderne hulpmiddelen aangepakt om zo de arbeidersjeugd geschoold en on geschoold te kunnen bereiken. De voorzitter, de heer Wim Pennings, die hierover op de gisteren in Utrecht gehou den raadsvergadering sprak, stelde na drukkelijk geschoold en ongeschoold, om dat er door sommige personen ten on rechte wordt beweerd, dat de K.A.J. alleen de bovenste laag, met andere woor den de geschoolden zou bereiken. De resultaten van een onderzoek in een twin tigtal afdelingen weerleggen deze be wering overtuigend. Protest tekende de heer Pennings aan tegen de neiging van een aantal deskun digen van katholieke en niet-katholieke zijde om de z.g. ongeschoolden te duwen in de hoek van de a-socialen. Het begrip „ongeschoolde jonge arbeider", achtte hij in het bekende rapport van het mgr Hoogveldinstituut niét duidelijk om schreven. De voorzitter vroeg zich ver der af of in dit rapport het materiaal voor het onderzoek van „de levenshou ding van de jeugdigen ten opzichte van hun vrije tijdsbesteding" niet heel erg is beperk. Over de kansen en de milieu werking van de arbeidersstand zelf vindt men niets. Het is toe te juichen, dat de nood van de ongeorganiseerde arbeidersjeugd in het licht is gesteld, maar het zal aan komen op het practische werk, o.a. van de K.A.J. om de helpende hand te bieden. Door een hogere subsidiëring zal men echter van overheidswege aan de jeugd beweging extra mogelijkheden dienen te geven. Overleg met de vakbonden in de K.A.B., in de afgelopen maanden gevoerd, ^al spoedig leiden tot instelling van een sociaal economische raad, waarin de vele algemene jeugdproblemen zullen wor den aangepakt: vacantieregeling, de kwes tie van het avondschoolprobleem, de jeugdlonen enz. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn het gehele vraagstuk van de jeugd t.o.v. haar arbeid aan een uit voerige studie te onderwerpen. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer G. A. J. van Bakel uit Eindhoven, die als desiderata nog noemde: verlen ging van de leerplichtwet, het geven van gelegenheid tot vakontwikkeling gedu rende bedrijfstijd, vérbetering van het leerlingstelsel, een betere, regeling van het ploegenstelsel en de in vele gevallen daarmee gepaard gaande nachtarbeid en een dusdanige bezoldiging van de jonge arbeiders, dat zij kunnen sparen als zij zich voorbereiden op het stichten van een gezin. Ijverig wordt gezocht naar een oplossing voor een regelmatig contact met dë militair tijdens zijn diensttijd en de heer Van Bakel meende, dat speciaal met betrekking tot de leidersvorming de diensttijd meer moet worden benut. De internationale werking van de K.A.J. zal vooral moeten zijn gericht op het bewust maken van de internationale verantwoordelijkheid onder alle jonge arbeiders enerzijds en anderzijds op het zo noodzakelijke contact met de missie orden en met personen, die namens de overheid of andere organisaties deel nemen aan de talloze internationale werkzaamheden. Gezien de acute nood onder de jonge arbeiders en het ontstellende gebrek aan de meest elementaire levenskennis, wil de K.A.J. op korte termijn starten met een speciale dienst voor alle jonge arbei ders, waar zij een meer regelmatige levensscholing krijgen gedurende 1 a 2 jaar, om zo de gebrekkige levensvorming van de voorafgaande jaren aan te vullen en hen positief te richten op hét ideaal van de katholieke standengemeenschap. De nationale aalmoezenier, de zeereerw. heer A. Huyboom, heeft in een gloedvolle rede het apostolaatskarakter van de Ka- jottersbeweging als jeugdbeweging geac centueerd. Velen zijn nog niet voldoende doordrongen van de vele apostolische mogelijkheden in de jeugdbeweging, het gezonde apostolaat door en voor de jonge arbeiders zelf. In de jonge mens, ook de jonge arbeider, liggen ontzaglijk veel krachten, die wij onderschatten. Katho lieke actie en sociale actie zijn in wezen echter nooit te scheiden en daarom mag men de K.A.J. nooit doen uitgroeien tot alleen een godsdienstige of culturele orga nisatie. Spreker waarschuwde tegen het gevaar van perfectionisme en om voor zichtig te zijn met te luisteren naar wat anderen over de vorming van jonge ar beiders zeggen. Het gaat niet om „grond stof voor de industrialisatie" zoals eens gezegd werd, maar om de godsdienstige en sociale verheffing van onze jonge wèrkers. Daarbij is de K.A.J. een massa beweging en niet een pioniersgroep, die zich los maakt van de massa. „Tezamen zullen wij voortgaan op de weg, die wij hebben afgebakend, in een partijdiscipline die een waarborg is voor dc eenheid, en in een eenheid, die ons bij de a.s. verkiezingen opnieuw de meerderheid zal verzekeren", zo ver klaarde de Belgische eerste minister Jan van Houtte aan het einde van het partij congres der C.V.P., dat dit weekeinde te Brussel is gehouden. „Wij hebben in de bijna vier jaar, waarin wij thanS als homogeen-katholieke regering het bewind in handen hebben, grote dingen tot stand gebracht. Doch ons werk is nog niet voltooid en daarom heb ben wij het vaste voornemen ook in de toekomst de teugels van het regerings beleid in handen te houden". De Belgische premier die door het con gres luide werd toegejuicht, herinnerde aan de verklaring, die hij in 1952 namens de regering aflegde en waarin werd ge zegd: „Wij regeren weliswaar alleen, maar wij regeren voor allen". „Men kan, gezien de bereikte resultaten, niet beweren, dat wij ons woord niet gestand hebben gedaan en niet trouw zijn gebleven aan onze sociaal-christelijke principes". Het congres heeft een reeks resoluties aangenomen, waarin o.m. wordt verklaard, dat „de nationale souvereiniteit gehand haafd dient te worden, doch dat het, zon der al te grote concessies te doen, noodza kelijk is, de gedeeltelijke uitoefening ervan op supra-nationale organen over te dragen. Het congres spreekt zich verder uit voor de verbetering van het onderwijs voor alle Belgen en een ontplooiing van de Vlaamse en de Franse cultuur in een geest van wederzijds begrip. Ook minder bemiddelden moeten toegang hebben tot iedere soort van onderwijs. Het congres roept de bevolking tenslotte op de onaf hankelijkheid van het land te verdedigen en mee te werken aan het verhogen van de algemene welvaart Bjj de verkiezingen in de Soedan heb ben volgens een uitzending van Radio- Cairo, Zendagavond, de Unionisten, die eenheid met Egypte voorstaan, 51 van de 97 zetels in de Kamer van Afgevaardig den verkregen, waarvan 39 in het Noorden en 12 in het Zuiden. De Oemma-partij. die onafhankelijkheid voorstaat, zou 17 zetels hebben gewonnen. Leiders der Egyptische revolutionnaire beweging zeiden, dat de uitslag niet alleen een garantie voor de voorgenomen eenheid van Egypte enSoedan betekent, maar te vens „een overwinning voor het regiem van de president van Egypte, generaal Naguib". Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en de hertog van Edinburgh zijn Zondag met de „Gothio" te Cristobal aan het Panamakanaa] aangekomen. Ongeveer zeventig duizend bewoners van Christobal en Colon stonden langs de straten om het koninklijk paar te begroeten. Op verschillende punten bra ken mensen door het politiecordon heen en renden mee langs de auto van de koningin Nadat koningin Elizabeth de sleutels van Colon in ontvangst had genomen en tot ereburgeres van de stad was be noemd zette zij met de hertog van Edin burgh haar tocht naar de Kanaalzone voort. Zü waren o.a. vergezeld van de president van Panama, José Antonio Re- mon. „Op en achter het televisiescherm' is de titel van een kort verslag van de verrich tingen van de Nederlandse Televisie Stich ting gedurende de experimentele televis'e- eripde van 1 October 1951 tot 30 September 1953. dat. het bestuur van de N.T.S. heeft gepubliceerd. In het verslag wordt allereerst een over zicht gegeven van de periode, die aan de eerste televisieuitzending op 2 October 1951 voorafging, waarna verslagen over de ex perimentele periode, die op 1 October j.l. is afgesloten. Van 1 October 1951 tot en met 30 Sep tember 1953 werden door de N.T.S en de omroepverenigingen 232 televisieprogram ma's, 43 extra uitzendingen =n 50 reporta ges verzorgd. Ten aanzien van het contact met de overheid en de beslissing van1 de regering, om na de experimentele periode de tele visie op uitgebreidere schaal voort te zet ten en de toezegging, dat de organisatie van het televisiebestel aan het parlement zou worden voorgelegd, wordt het volgen de opgemerkt: „Hoewel deze beslissing een eind maakt aan de onzekerheid om- Horizontaal: 1. uitroep, 4. stoot, 7, sui- lengang, 8. tip, 10. reinigingsmiddel, 11. wondvocht, 13. eng. bier, 14. sportartikel, 16. bijb. naam, 17". omroepver., 19. vette vloeistof. 20. bedvulling, 21. meisje (eng.). 24. nobel, 28. zoogdier, 29. woonschip, 31. koor, 32. spijs, 34. strijdperk, 36. reini gingsmiddel, 37. wapen, 38. deel van een motor, 39. Europeaan, Verticaal: 1. roofdier, 2. jongensnaam, 3. knaagdier, 4. groente, 5. haver (eng.), 6 klepper, 7. muziekterm, 9. deel v. Su matra, 10. geheel de uwe (afk.), 12. meis- Uitzending uit het Eng. Transitcamp te Hoek Vai* Holland; golflengte 31 meter. Maandag 30 November 2U30 Verzoekplaten 22.30 Bing Crosbyshow 23.00 Zuidamerikaanse muziek 23.15 Nieuwe platen 9* Dansmuziek 00 30 Slum^00np!aten DINSDAG 1 DECEMBER n^ws^nL402 M->' 7.00-24.00 KRO. R iwïr»m 7 45 Morgengebed. 8.00 NW. Liohth^w Yoor de vrouw. 9.35 Wa- ter™ 1100 vS1 '„,00° Voor de kleuters. 10JO G"»"}- Aj° dy°?I, vrouw. 11.30 School radio. U.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus 12.03 Cram. 12.55 Zoiinewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13-20 Amus.ork en soliste. 14.00 Ge- var. progr. 14-50fi??r» Tc oo Voof^56 chans(ms. 15 30 Ben Je zestig- *6.00 Voor de zieken. 16.30 v^'etigd0 20.30 Radio - I Kan een haan een •ri-o Gram. 22.25 M 2: nierkoor. 23.40—24.00 Piano. ,,rD<~i HILVERSUM II 1293 M.). 7.00 AV „O. 8.00—24.00 AVRO. Gram. T.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 ^ram. 7„5r° Uogopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9-0 OM 9 o g' 9 15 Gram- 9.30 Voor de 10.50 Voor de kleuters. 11-00 *"°r clnvecimh'i U'30 Alt en Piano- 1145 li -tn Land-"n f en Pian°' 12-°° Amus.muz. 12-50 land 12 an Jwnb.meded. 1233 Voor het Pla4tV 13 30 Licht» lsn° en orgel. 13.00 Nws. 13.15 Med. 1430 ?juz- 14-00 Amerik. muz. kaleidosc. 2 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 17 25 r f "ouw- 15.45 Gram. 16.30 Voor de ieugd no o. e ,T"Z 17.40 Milit. klankb. 18.00 Nws. i?no- 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kind. 0® "s vous parle". 19.10 Fanfare-ork. 19 35 Viool. 20 00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte iliuz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 21.50 Ope rette. 2Z.J0 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, aan M. 12 00 V. d. scholen. 13.00 Gram. 13.25 V. d arb 13 55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 „Any Quest tioni" '14 55 Intermezzo. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Cl itieicen' 16 45 Lichte muz. 17.30 Twintig vra- c-n 18 nil V d. scholen. 18.55 Weerber. 19.00 19 16 Soort. 19.20 V. d. boeren. 19.30 Or- Velspel in an Caus. 20.00 Gevsr.progr. 20.30 Klankb 91 Gevar.progr. 22.00 Nws. 22.15 l3-00,causs 23.10 Reci- 1500 en 247 M. 12.15 Dansmuz. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.55 Gram. 14.00 Nws. 14.05 Kamerork. 18.30 Am.uitz. 19.00 Gram. 2S'°0 Kamermuz. 21.50 Klankb. 23.35 Gram. 23.45 -24.00 Nws. SUM*1, 224 424 M 4V45 Ui?1!!: 12-30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. 13.45 Gram. 14.00 School radio. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgel- spel. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 15 V d kleu ters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Boerin- nejeugdbond. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Verz nroer 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Symph. ork. en soliste' 21.45 Koorzang. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 Vt. 12.00 Omr.ork. 13.00 Nws. 13.30, 14.45 en 15.00 Gram. 16.05 Ork.conc. 17 00 Nws. 17.15 Verz. progr. 18.30 Gevar. muz. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 21.45 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. BBC European Service. Ultz. voor Nederland. 22.00-22.30 Nws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. lOp 224 m.l- jesnaam, 15. metaal, 18. grote bijl, 19. in orde, 21. laboratorium (afk.) 22. uiteinde van een darmkanaal, 23. trein, 25. Neder lander, 26. eenmaal, 27. meisjesnaam, 29 eerste mens, 30. haarloze, 33. lyrisch ge dicht, 35. soort. Horizontaal: 1. kanarie, 6. parkiet, 11. ar, 12. koren, 14. Ie, 15. netto, 18. set, 19. loper, 21. is, 22. sop, 24. rek, 25. it, 27. mat. 28. let, 29. ega, 30. gard. 33. alleen, 34. rk. 35. pianola, 38. nn, 39. de, 40. do, 41. na. 42. ga, 43. na, 45. Ierland, 49. Ie, 50. galant, 51. zorg, 53. tel, 54. ere, 56. lee, 57. zij, 59. per, 61. met, 63. il, 64. aster, 66. vod. 68. derde, 70. ee, 71. vloot, 73. ei, 74. tornado. 75. kalkoen. Verticaal: 1. koning, 2. nat, 3. arts, 4. ik. 5. eos, 6. pet, 7. an, 8. klok, 9. iep, 10. tar tan, 13. ren,' 16. es, 17. oom, 19. Letland. 20. eigengereid, 23. pari. 24. real, 26. ork. 29. een, 31. arena, 32. in, 35. pointer, 36. aar, 37. ora, 44. alm 46. eter, 47. Is, 43. norm, 49. lol, 50. gezant, 52. geleen, 55. eed, 58. ijs, 59. peen, 60. loo, 62. teek, 65 ter, 66. vlo, 67. dok, 69. rio, 71. va, 72. ta. Ser Boeken k gr00t koor en c0i Ken° een haan eén ei ^nde2r2e°n0„ °g$ S i Avfnd'g^ry.So Nws. 23-15 Ka 7.50 NCRV. 20.152145: 1. Journaal. 2. Weerber. J- ..Land in opkomst", documentair programma, slutting4' De Baard van Sinterklaas. 5. Dag- F"er pak 25 cent Dubbel pak 45 cent en Zo klaar mei de afwas fluweelzachte handen! Het Panamese schip „Jankiki", dat 5950 ton groot was en met e enlading fosfaat op weg was van Casablanca naar Rotter dam. is ter hoogte van Lissabon gezon ken. Volgens een der overlevenden ging alles zo snel in zijn werk. dat men geen tijd heeft gehad om de reddingboot te strijken, zodat de bemanning met zwem gordels in zee sprong. Er waren noodsei nen uitgezonden een een half uur later kwam er een schip, de „Pine Hill" om hulp te bieden. Het schip pikte acht dren kelingen uit zee op, maar kon door de duisternis de anderen niet vinden. Later kwamen nog enkele andere schepen, die ook drenkelingen redden. Tien opvarenden worden nog vermist en men neemt aan. dat zij verdronken zijn. Categorie nieten: 14933 moet zijn 14833. trent de al of niet voortzetting van de te levisie, opende zich echter nog geenszins de mogelijkheid nu op korte termijn een sterke stimulans aan de televisie te geven. Bij het afsluiten van het verslag was een spoedige parlementaire behandeling nog niet n het verschiet. Eerst na deze behan deling kan de voorbereiding voor de uit breiding behoorlijk ter hand worden ge nomen. De inrichting van de studio, de opleiding van het personeel en de aan schaffing van nieuwe apparatuur zal dan echter nog vele maanden eisen. Een enigszins belangrijke uitbreiding van de zendtijd zal dan ook niet mogelijk zijn voor de herfst van 1954 en dan alleen nog wonneer nu spoedig de vereiste be slissingen door de overheid worden geno men", aldus het bestuur van de N.T.S. De technische verzorging van de televi sie-uitzendingen is volgens het N.T.S.- bestuur sterk verbeterd. Het aantal storin gen is minder geworden, de beeldkwalite't beter. Ook de financiële mogelijkheden zijn volgens het bestuur dikwijls een belemme rende factor voor de programmaverzorging geweest. Het is volgens de N.T.S uitgeslo ten. dat het in de komende jaren, wanneer het aantal televisietoestellen nog beperkt zal zijn, mogelijk zou blijken, de televisie te financieren ulv de opbrengst der kijk gelden. De gedachte, dat het toelaten van reclame in de televisie uit cultureel oogpunt volgens de N.T.S. een gevaarlijk iets bij het beperkte aantal kijkers, dat er de eerste jaren nog zal zijn, een enigs zins belangrijk bedrag zou opleveren, is een illusie. HOGE PRIJZEN 2000 9168 18569 1500 3465 1000 9059 9324 9630 10826 13943 18999 400 3175 8799 11124 19840 t 200 1637 3511 4515 7888 8950 10210 10742 11794 11940 l-2<2 13755 14725 14759 15882 16681 17620 17872 18291 20286 20902 21650 21809 Prilzen van 80. 1101 141 144 293 418 446 475 6S2 687 765 867 916 962 974 2042 130 174 213 246 257 329 414 603 698 756 820 887 948 3126 167 195 270 290 316 325 395 483 495 707 709 876 4096 256 402 492 624 625 639 654 692 736 787 5105 232 241 317 457 679 697 909 6012 160 177 210 213 376 410 420 442 502 514 670 922 970 7005 081 440 499 509 633 644 691 776 811 903 918 920 8004 094 415 419 645 671 849 9060 077 202 208 241 247 604 624 732 896 10173 324 345 351 404 514 651 684 793 811 11043 257 340 356 407 459 521 625 700 703 13033 092 154 186 267 292 313 323 341 382 13124 174 31°7 318323 358 440 496 501 541 546 565 676 836 875 996 14102 168 183 253 547 645 655 720 869 937 15078 084 153 298 346 347 350 381 386 472 509 565 590 899 18159 329 336 346 450 554 564 652 698 7o4 17117 376 406 425 663 682 772 896 972 13148 360 397 452 468 672 792 911 19362 473 710 759 793 913 931 20248 369 374 482 637 653 654 679 755 819 OQQ 21006 185 246 317 403 478 663 792 799 824 1039 046 057 071 096 105 134 175 176 178 237 264 269 283 297 336 347 355 372 387 389 463 476 539 543 597 650 767 773 732 822 855 874 938 942 989 995 2010 044 049 089 106 128 151 165 175 179 194 195 196 200 232 263 305 310 318 364 367 382 386 393 402 550 574 608 643 650 727 754 786 811 842 856 890 895 897 914 931 938 949 8033 039 102 125 130 154 199 213 318 304 309 312 342 344 452 469 518 535 590 596 629 664 703 734 745 748 767 768 798 826 844 867 898 918 923 973 4021 141 207 250 272 277 280 348 430 472 489 511 524 596 605 636 670 673 682 701 707 757 777 798 854 867 878 900 904 910 f)14 973 984 5014 019 048 050 051 077 083 129 164 170 186 187 199 209 258 276 278 288 291 301 332 420 441 445 460 475 483 496 498 557 582 591 618 634 649 672 688 701 734 745 796 797 799 810 882 888 895 912 915 919 930 935 952 995 6021 060 064 072 085 090 113 158 159 211 227 247 249 260 261 2S2 302 .373 412 441 452 477 495 512 513 518 554 560 574 599 644 654 660 701 736 752 834 845 892 897 qe:i Q73 7068 089 118 153 169 186 234 241 243 249 265 287 302 342 357 370 438 454 465 470 473 478 528 545 583 614 630 646 657 706 715 722 778 781 851 864 889 966 8012 017 048 092 107 120 154 177 181 190 198 212 214 242 247 2?>b 287 344 458 490 492 503 602 628 638 670 679 704 718 731 732 734 745 750 761 769 771 778 783 848 876 911 922 929 976 9033 074 089 122 123 127 152 185 196 222 .319 419 514 519 529 570 593 709 715 734 743 752 785 802 807 840 846 882 918 934 940 962 994 10037 055 090 117 336 261 269 270 305 319 381 400 401 414 421 434 442 477 525 552 557 576 591 602 612 639 660 676 691 706 735 816 823 830 847 883 916 929 938 11010 012 069 073 080 086 088 097 134 161 NIETEN 170 177 209 213 229 261 299 358 371 402 519 520 549 559 573 574 587 601 631 634 672 674 691 701 707 746 769 772 800 803 RT'* QL2 970 973 ,8009 010 023 072 103 167 176 194 196 211 Blijkens mededelingen, gedaan op de Zaterdag in Utrecht gehouden bondsver gadering van de Ned. R.K. Metaalwer- kersbond is over de per 1 Januari a.s. toe te passen loonsverhogingen in de grote me taalindustrie overeenstemming bereikt. In de nieuwe lonen is verwerkt de vijf procent loonsverhoging, de extra verho ging van twee cent per uur voor de ge schoolden en de vermindering van Jaet ge- meenteklasseverschil met 1 cent. De hieruit voortvloeiende verhoging zal hoofdelijk worden uitbetaald. Tenslotte zal nog een aantal gemeenten in een ho gere klasse worden ingedeeld, overeen komstig de indeling van de noodwet ouderdomsvoorziening. In de besprekingen welke met de N.V. Philips zijn gevoerd over de loonsverho ging op 1 Januari a.s. is in principe, onder voorbehoud van enkele punten, overeen stemming bereikt, waarin naast een alge hele correctie eveneens de eerder genoem de mogelijkheden zijn verwerkt. Met enige uitzonderingen komt dit neer op een ge middelde verhoging van acht tot negen procent. Voor de kleine metaalnijverheid zijn thans loonvoorstellen bij de werkgevers ingediend. 244 250 254 257 264 286 337 375 383 405 411 425 428 457 471 498 500 571 581 651 794 845 850 851 909 933 953 968 969 982 13041 056 068 077 105 121 129 136 143 187 246 268 290 291 302 314 340 347 386 422 426 467 485 499 505 547 571 589 611 636 642 654 657 750 765 767 787 788 795 796 804 819 859 888 908 929 933 952 977 1*002 019 020 043 049 061 083 086 110 127 155 175 215 236 238 262 265 326 347 360 392 402 404 429 480 495 509 530 555 615 639 682 698 709 796 807 812 818 933 849 S61 917 944 946 985 15012 017 020 057 072 077 110 113 197 206 285 289 306 311 325 378 402 412 422 425 532 558 606 610 692 797 876 881 888 895 904 912 972 996 997 16019 033 038 076 118 127 156 161 179 196 215 218 223 251 258 289 292 293 418 423 446 469 505 508 541 565 577 586 627 645 692 697 740 744 748 758 771 863 871 903 11037 058 069 102 167 210 214 234 252 274 294 310 349 405 493 503 519 582 651 706 757 859 860 890 905 908 910 938 18027 147 156 210 213 315 335 344 348 353 366 391 410 413 424 443 467 471 481 558 590 624 660 749 796 804 822 825 829 890 891 952 966 980 19034 084 139 142 199 264 266 278 284 341 343 359 423 434 442 485 566 601 646 681 682 691 764 843 857 864 867 872 932 937 953 977 990 20013 117 122 136 148 188 196 216 222 226 281 294 303 311 315 334 429 458 475 519 536 558 560 564 570 573 652 658 676 701 723 779 853 862 866 965 971 21039 040 066 131 140 232 237 252 280 286 289 348 358 371 372 449 477 484 504 513 520 528 544 550 560 603 676 690'714 716 761 762 801 814 834 856 897 950 980 985 Radio-Moskou meldde Zaterdagavond dat de leider van de afdeling Leningrad der communistische partij, Andrianow, „uit zijn ambt ontheven" is. Het besluit om Andrianow te vervangen, werd op een onlangs gehouden partijvergadering in Leningrad genomen. Aan deze bijeen komst werd deelgenomen door Kroets- jef, de Secretaris-Generaal der partij en de derde man in de hierarchic der Sovjet-leiders. Zijn aanwezigheid doet vermoeden, dat de mutatie van groot be lang geacht wordt. Over het verdere lot van Andrianow heeft Radio Moskou niets gezegd, An drianow is sinds 1949 eerste secretaris van de partij in het district Leningrad ge weest. Tijdens het 19de congres van de communistische partij te Moskou in Oc tober 1952 werd hü nog, met Stalin en veertien anderen, tot lid van het in middels weer beperkte presidium van het Partijcongres gekozen. Tot dusver is er in de Russische pers niet op gezinspeeld, dat Andrianow een aanhanger van Beria zou zijn. 23 45 Pari overz 24.00-0.03 Nws. BBC Light Progr., 1500 12 tie. Mrs. Dales Dagbok- Orkestconc liitl feför. 13.00 Pan. overt 13.15 Orkerte^C; In nn ,,ariete-ork. en soliste. 1fi4r Gevar muz Tl 1,6'.00nA'ïbUS ml' Gevar muz! IRnn L-15 Mrs, Dale's Dagb. VL nfl r«rnm IQ?®,1Orgelspel. 18.30 Licht muz-OMO «ram. S„15.V- icugd. 19.45 Hoorpp. 22.00 NwS.2O.25 - rt* 20.30 Have a Go. 21.00 „Nights of Glad 23 T- 22 00 Verzprogr. Dpi. Act- 23-20 Dansmuz. ar>smu: z. 0.56-1.00 Nws. 22.30 Quiz. 23.00 Nws 0.05 Voordr. 0.20 n. R., 30» M. *2.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Operette- 16.20 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.10 Klankb, fl-il Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Gevar.hiuz. i Q«5.',az7muz- 23-15 Gevar.muz. 24.00 Nws. 0.30- t-OO Lichte muz. 37) De Minister van Binnëölandse Zaken haalde een getypte-brief te vooischijn, -.Ik ontving dit schrijven juist voor ik hierheen „kwam, zeide hij het rondge- vend. U zult opmerken, dat de afzen- ders Verklaren, dat mr Pontif instructies bezat, hoe het geld moest worden over- gemaakt. Maar ik hoorde zfo juist van mr Chenery, dat hoewel er een zorgvuldig onderzoek heeft plaats gehad onder de voornaamste papieren van mr Pontif, er mets is gevonden. Niet waar, mr Che nery: Niets, antwoordde Jocelyn De grote financier gaf zijn ongeduld te kennen. Maar dan tasten we geheel in het duister! riep .hij uit. En we weten niet eens hoe we mét die lui in verbinding moeten treden. Wanneer denkt u, mr Chenery, dat dé overleden premier over de wijze van betaling hoorde? Ik vermoed, dat hij een mededeling van hen heeft ontvangen na zijn terug keer van het tuinfeest bij lady Stern- wold, antwoordde Jocelyn en ik geloof, dat daaraan zijn noodlottige ziekte te wijten was. Maar indien hij zulk een me dedeling heeft ontvangen, moet hij ze onmiddellijk vernietigd hebben, want er is geen spoor van te vinden. En mr Pon tif kennende, zoals ik dat doe, veronder stel ik, dat hij de instructies in zijn ge heugen prentte en z'ich dan van het schrijven of de brief heeft ontdaan. In alle geval, zeide de grote man weer, dat geld zal moeten worden be taald. Het eerste, wat er valt te doen, is uit te vinderï hoe, wanneer en waar. Zou dat niet een erkenning zijn van onze nederlaag? merkte een der aanwe zige heren op. We zouden kunnen probe- Je'i tijd te winnen, in onderhandeling kunnen treden. rpiöï korr>! riep de geldkoning uit. NTQt,„T'.iu£eiu ,9nderhandelen. Nederlaag. Natuurlijk hebben wij de nederlaag ge leden, Probeer maar eens tijd te winnen bij of te onderhandelen met een viiand die zijn voet op je nek gezet heeft en zijn dolk op je hart! Onmogelijk1 Stel je eens voor, wat die kerels niet doen kun nen! Als we zien, wat ze gisterenavond met die jongens hebben gedaan, waartoe zijn z'e dan niet in staat? Ze zouden de directeuren van (Je Bank van Engeland kunnen doden; ze zouden zich kunnen vergrijpen aan Hoger en Lagerhuis ze zouden maar laat ik zwijgen; u kunt zich allen wel voorstellen, waaraan ik op het ogenblik denk. Ze beheersen de toestand, die kerels en we zullen heb ben te betalen. Welke waarborg hebben we, dat ze niet naderhand met nieuwe eisen zullen komen? vroeg een ander lid van de con ferentie. Als ze ons kunnen laten doen wat z'e willen, zie ik geen reden, waar om ze hun eisen tot tien millioen pond sterling zouden beperken. De grote financier wuifde met ziin han den. We hebben te betalen, zei hij. We moeten terstond met die lui in verbinding treden. Hoe? vroeg de minister van Binnen landse Zaken. Door middel van de pers, antwoord de de financier. Er is geen andere weg. Als we het publiek vertellen, wat we weten, ontstaat er een paniek in Londen, merkte de Lord Kanselier op. Die paniek is al onderweg, zei de financier, En ze zal sterker worden, als we hieraan geen einde maken. U moet een aankondiging plaatsen nu dade lijk. Dus die kerels,- die geheimzinnige onbekenden, dié niet anders zijn dan laffe en brutale moordenaars, zullen tien millioen gaan ontvangen en vrij uit gaan? vroeg de kanselier van de schatkist. De geldmagnaat schudde ongeduldig het hoofd. - :'V Maai» beseft' u' dan niet, zei hij, met enige scherpte, dat dit oorlog is. Het is oorlog van een kleine bende tegen de sa menleving. Ze zijn in., het bezit gekomen van een geheim, waardoor zij de macht hebben op grote schaal te vernietigen. Daardoor zijn wij in hun macht. Zij zijn in een positie om te zeggen en dat bete kenisvol genoeg: „Vae Victus!" Laat ons dat niet vergeten. Een ogenblik heerste er diepe stilte. Ieder scheen zich bezig te houden met alleronaangenaamste gedachten. Toen trok de minister van Binnenlandse Zaken pen en papier naar zich toe en begon haastig te schrijven. Wellicht kunnen wij het best door de bladen met hen in verbinding komen, zei hij dan. Wat denkt u van het vol gende: De personen, die voor kort in ver binding hebben gestaan met de overle den Eerste Minister en die hem vorige Zaterdag een bepaalde mededeling heb ben gedaan, dienen te weten, dat dien aangaande geen aantekening is gevon den en dat de regering met de inhoud er van niet bekend is. Bedoelde personen worden mitsdien verz'oeht de instructies welke zij de overleden Premier hadden doen toekomen, terstond opnieuw toe te zenden aan de minister van Binnenland se Zaken op zijn departement. Uitstekend zeide de financier, het is het enige wat er te doen valt. Ik zal ogenblikkelijk een copie hier van naar de dagbladen zenden, merkte de minister van Binnenlandse Zaken op. Van de aanwezigen stonden velen op om heen te gaan. Wat zal er worden gedaan ten aan zien van die personen in St. John's Wood! vroeg iemand. Volgens de verkla ring van mr Chenery schijnen verdachte omstandigheden er op te duiden dat zii met deze zaak in betrekking staan. De aangelegenheid van de ring bijvoorbeeld heeft te denken. Mijns inziens geeft iets anders nog veel meer te denken, zei de Lord Kan selier. Mr Chenery heeft ons gezegd, dat hij het diner van Mr Milman zou mee maken en dat hij op geheimzinnige wijze bedwelmd werd. Welnu, naar mijn me ning heeft degene, die hem heeft be dwelmd, zulks gedaan met de bedoeling zijn leven te redden, wel wetend, wat er in Hotel Petronia ging gebeuren. Wie zou dat geweest kunnen zijn? Ieder in de kamer keek naar Jocelyn. Deze, die de volledige waarheid niet ken de en op dat ogenblik aan zijn nog slechts vage vermoedens geen uitdrukking wilde geven, bewaarde het zwijgen en schudde het hoofd. Hoevelen en wat voor mensen in het bijzonder, mr Chenery, wisten dat u tot de gasten op het diner van mr Milman zoudt behoren? vroeg de minister van Binnenlandse Zaken. Dat zullen er heel wat geweest zijn,, antwoordde Jocelyn. Twee dagen geleden heeft er een lijst van genodigden in de bladen gestaan. Dat ik er heen zou gaan, was op villa Firenza zeker bekend. Ik meen gerechtigd te zijn op de villa Firenza een onderzoek te laten instellen- zei de minister zich tot de rechtskundigen en de vertegenwoordigers van de politie richtend. Signor Vespucci zou kunnen worden uitgenodigd te zeggen of hij iets weet van de zaak en van die ring te ver klaren e-U. Voor het middenstandsexamen algemene handelskennis 1953 slaagde met de hoogste cijfers (alle vakken een 10) mevrouw A. Stoof—Hinrichs te Kamerik. Zaterdag werd haar door de plv. directeur-generaal van de middenstand mr M. H. S. van Oers, namens de minister van Economische Za ken de bronzen legpenning van dit minis terie uitgereikt. Aan het middenstandsexamen algemene handelskennis 1953 namen 19.644 personen deel, van wie 11.348 of 58°/o (in 1952 56°/o) het diploma behaalden. Zaterdagmiddag is van de werf van de Kon. Mij De Schelde" te water gela ten de onderzeebootjager „Noord Bra bant" De doopplechtigheid en de te waterlating werd verricht door me vrouw W. Burghard—Van der Sluys, echtgenote van de Commandant Zee- macht. (|De onderzeebootjager „Noord Brabant" is de vijfde van de serie van twaalf voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde jagers, waarvan er vier gebouwd worden bij „De Schelde". Deze schepen van de A-klasse hebben een grootste lengte van 111.30 m en een grootste breedte van 11.30 m„ een gemiddelde diepgang van 3.86 m. en een standaard waterverplaatsen van 2160 ton. De 22-jarige olieman A. G. J. M., opva rende van het Spaanse schip „Monte Mon- juich", dat Zaterdag Hoek van Holland passeerde op weg naar Spanje, is even buiten de Noorderpier overboord gespron gen. De man zwom naar het Noorder- hoofd, waar de politie hem reeds opwachtr te. Deze was gewaarschuwd door dt sein post. De Olieman werd in bed gestopt en nadien overgegeven aan de vreemdelin genpolitie in Rotterdam. Hij wilde niet naar Spanje terug keren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5