dertigjarige resoluutheid en Europese bedachtzaamheid Nieuwe Amerikaanse oorlog Investeren met geblokkeerde rupiah's m „EDEN" contra „MONEY" «TERECHT Prijsvoorschriften, exportkartel en Belgische kolenpolitiek RONDE VAN NEDERLAND 26 APRIL T.M. 2 MEI De camera op buitenland KSÉBiïB» H.NELISSEN H.NELISSEN Kremlin denkt nog in oude stijl Deelneming mogelijk in op te richten Indonesische hardboardplatenfabriek Dramatische beslissing van een moeder Hallstein pleit voor Duitse krijgs gevangenen k DAGMISSAAL Moeilijkheden met de Ronde van Europa en de Nederlandse wegkampioenscliappen Kolen- en Staalproblemen DINSDAG 1 DECEMBER 1953 PAGINA 7 RUSSISCH GOUD De eerste Duitser in de V.N. Sovjetvoorstel verworpen 2 Pracht JEUGDBOEKEN met kans op fraaie boekenprijzen WISSELVALLIGE CACAO- MARKT GULLIVER IDe mooiste sprookjes LUXE BOEKENSERIE VOOR SLECHTS 4,— ™eAr St Nicolaas-aanbieding KERKELIJK WOORDENBOEK I DE SAMARITAANSE VROUW GROTE PUZZLE ENCYCLOPAEDIE EEN TIKJE GETIKT9 j SIGARETTENDOOSJES LEKEN TE VEEL OP ELKAAR THOLEN WEER PER VEER BEREIKBAAR ONDER VRIENDEN Handelsrabatten Welke kolenpolitiek? Controle op België ONLANGS is een boek van Raymond Aron, professor aan het Parijse In stituut voor politieke wetenschappen en overzichtschrijver van de „Figaro", verschenen, waarin het thema „de perma nente oorlog" wordt behandeld en de pe riode, waarin wij leven, als een nieuwe dertigjarige oorlog wordt beschreven Het woord „dertigjarig" lijkt ons wat kort, want als men bij de moord van Serajewo in Juni 1914 begint, zijn we nu bijna over de veertig heen; en als men dat be ginpunt veel te laat acht en van mening is, dat het einde nog niet te voorzien is zal men zo ongeveer tot een tweede tach tigjarige oorlog kunnen komen, tachtig jaar koude oorlog, met daaiin twee we reldomvattende uitbarstingen van 1914 tot 1918 en van 1939 tot 1945. Men kan eigenlijk geen contemporaire geschiedenis schrijven, zonder deze visie op onze eeuw voortdurend voor ogen te hebben; daarom ook is het o.i. begrijpe lijk, dat de Europeanen, die dit alles rechtstreeks aan den lijve hebben meege maakt, als het ware intuïtief een juister oordeel over de ontwikkeling der gebeur tenissen zich kunnen vormen dan de Amerikanen, die ten eerste tot voor kort ver buiten 't werkelijke strijdtoneel van n koude en bloedige oorlog leefden en voor al eerst heel laat, practisch pas in de tweede wereldoorlog, volop in de grote, internationale politiek werden ingescha keld. Door de loop der zaken, en dan nog veelal tegen hun wil, zeker van het over wegende deel van het Amerikaanse volk. hebben zij de leidende rol in de vrije we reld als het ware opgedrongen gekregen; maar zij missen de traditie, de eeuwen oude traditie en ervaring van het tot de tweede rang afgedaalde Europa, met in begrip van Engeland. DAAROM is hun oordeel over een po litieke zaak, bijv. een diplomatieke nota. altijd veel rechtstreekser, reso luter en absoluter dan dat van de Euro pese mogendheden, die vlotter en reali®" tischer tussen de regels door lezen. We zien dit bijv. weer in de uitspraken van Amerikaanse zijde over de jongste Russi sche nota. Zij zijn teleurgesteld, bitter te leurgesteld; Frankrijk, maar ook Engeland zijn veel en veel gereserveerder. En nu wij de volledige tekst van dit nieuwe do cument van het Kremlin hebben gelezen moeten we eerlijk bekennen, dat we de opvatting van Londen en zelfs die van Parijs reëler achten dan die van Was hington. Dit wil weer allerminst zeggen, dat we geloven, dat we op de basis van deze nota in een eventuele conferentie der Grote Vier een heilspellende gebeurtenis zien of mogen zien. Maar afgezien van hei nuchtere feit. dat Moskou zich bereid verklaart aan een viermogendheden-con- ferentie deel te nemen, zij het dan dat deze in zekere zin als de voorbereiding van een vijf mogendheden 'onferentie moet worden beschouwd, ligt over het gehele document de gedachte, dat de vrede een en ondeelbaar is; en dat geen wereld vrede mogelijk is, als niet tegelijkertijd de problemen in Europe èn in Azië wor den opgelost. Deze gedachte is allerminst Russisch en evenmin nieuw; in de tijd van de oude Volkenbond is zij duizenden malen uitge sproken, zonder echter, dat men er zich naar wilde gedragen. Ook na 1945 hebben we ze meerdere malen gehoord, maar er is nooit naar geleefd En als we de Rus sische nota nauwlettend lezen, krijgen we toch heel sterk de indruk, dal het er het Kremlin alleen om gaat, om communis tisch China in het beraad der Grote Vier in de Verenigde Naties en in de Veilig heidsraad binnen te halen. Het is een andere vraag, of het politiek, maar dan zuiver politiek gezien, niet verstandiger zou zijn dit risico te nemen, zodra van Noordelijke zijde op Korea tot een rede lijk overlég wordt overgegaan. Maar van Russische „edelmoedigheid" ter zake is zeker geen sprake. Moskou's enige doel is het communistische front bij alle onder handelingen te versterken; en het is mo gelijk, dat het hiervoor thans nog onbe kende en onverwachte concessies in Europa zou willen doen. NATUURLIJK zinspeelt het Kremlin, zonder overigens het woord zeil uit te spreken op Potsdam in de passage, waarin opgemerkt wordt, dat een inspan ning van alle Europese krachten voor de vestiging van de vrede nodig is. op de basis van de vroegere door de mogendhe den aanvaarde verplichtingen. Deze idee, slechts aan de ontwikkeling van de atoombom) is voortgehold. Het is eenvou dig waanzin naar Potsdam terug te ke ren, alsof er sindsdien niets ware ge beurd; het is zelfs een grote vraag, of iets van de daar gestelde richtlijn nog bruikbaar is. Maar met deze thesis weet men meteen, dat de Russische politiek ten opzichte van Duitsland nog steeds onveranderd en der halve voor het Westen onaanvaardbaar is. Het was en is trouwens ondenkbaar, dat Moskou die politiek zonder de uiterste en bitterste noodzaak zou opgeven. Daarme de echter raakt elke viermogendheden- conferentie op het dode punt. We willen het belang van besprekingen op hoog ni veau allerminst ontkennen; men weet nooit, wat er uit kan komen; op dit punt zijn we het met de Engelsen en Fransen eens. Maar men moet de Amerikanen ge lijk geven, als zij volhouden, dat op de hoofdzaken geen enkele overeenkomst mogelijk lijkt, om niet te zeggen onmo gelijk is. welke in de Russische documenten steeds weer terugkeert, maakt communistisch Rusland tot een oer-conservatieve staat. Want het wil maar niet inzien, dat de wereldgeschiedenis niet in Augustus 1945 ten eeuwige dage is stopgezet, maar juist in de daarop volgende acht jaren met een soms ontstellende snelheid (men denke Goudhandelaars in Zwitserland kopen de laatste tijd grote hoeveelheden goud uit de Sovjet-Unie. De omvang van de aankopen in de laatste vier a zes weken wordt geschat op 40.000 a 50.000 kilogram. Sedert enige dagen zijn de aankopen klei ner geworden en men kan niet voorspellen hoe de handel zich verder zal ontwikkelen. Het door de Zwitserse handelaars aan gekochte goud bestaat uitsluitend uit on gestempelde staven en js merendeels voor doorvoer bestemd. Het goud wordt voor namelijk van de Bank of England gekocht en doorverkocht naar Parijs en Amster dam. De Zwitserse handelaars betalen voor het goud ongeveer 35 per ounce. I Uit Londen werd gisteren gemeld, dat circa 17 ton Russisch goud per vliegtuig in Londen zijn aangekomen. Het goud was bestemd voor een adres in Londen, dat niet onthuld werd. Bombardementen in Kenya. Lincoln- bommenwerpers van de R.A.F. hebben bombardementen van verscheidene uren uitgevoerd op schuilplaatsen van de Mau- Mau in het Aberdare-gebergte. Er wer den bommen van 250 en 500 kilo uitge gooid. Een Britse woordvoerder noemde de aanvallen „tamelijk succesvol". Men zal zich misschien de krantenbe richten herinneren, die melding maakten van de dramatische .gevolgen de out- „e[ draagt ffphnnrfp in een Zwitsers ziekenhuis wer- j taalsintensief karakter den verwisseld welke vergissing pas zessalarissen en lonen zijn relatief lage kost- iaar later werd' ontdekt. Het ene kind was j Prijscomponenten, aldus het bestuur Een „Onderhandelingen met de Indonesische autoriteiten om in Oost-Java een fabriek van hardboardplaten op te zetten hebben tot volledig resultaat geleid", aldus bericht de N.V. Industrieele Mij. „Albadjati" I.O. aan eigenaren van geblokkeerde kapitaals- rekeningen (Rurni's) bjj banken in Indo nesië, Het artikel hardboard dat in Ame rika, Europa en Australië in zeer grote hoeveelheden wordt vervaardigd en ge bruikt, is tot nu toe nimmer in Indonesië zelf gefabriceerd, doch werd uitsluitend ingevoerd. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe fabriek bedrqagt rp. 30 miliioen, waarvan na de onderhavige uitgifte ge plaatst zal moeten zijn rp. 10.500.000. De aandelen ad rp. 1000 per stuk zullen op naam luiden en pari worden uitgegeven. Het primaire dividend bedraagt 6 pet. Het bedrijf draagt een duidelijk kapi- en de factoren een' vam*een' 'twee H ruf én de moeder, me- i groot deel van het kapitaal zal in vaste vrouw Joye, heeft he* ontstellende verhaal j ["Wnsieke waarden gedekt blijven. In van wat ze heeft doorgemaakt, n'jet'1 in het boek „Het was mijn dat in goede Nederlandse vertaling - scheen bij H. P. Leopolds Uitg. Haag- pq-jt Vooropgesteld dient te worden, mevrouw Joye geen ,munt heeft geslagen uit een menselijk drama met sensationele kantjes waarin zij toevallig de hoofdper soon is geweest. Zij heeft in dit boek zich zelf en haar leed uitgeschreven - het is echt en daardoor ontroerend, soms zelfs aangrijpend. Men denke zich haar conflict in. De twee kinderen, die ze uit het ziekenhuis mee- neemt, groeien op en gaan hoe langer hée meer van elkaar verschillen, ook uiterlijk. Dan breekt het ogenblik aan: op de schooi van de twee kinderen zl^ ae"J°"Setje dat sprekend op een van, ®,o( j;t vfni Nazoekingen wijzen uit, dat dit kind op dezelfde dag en in hetzelfde ziekenhuis is geboren. De conclusie ligt v0°r de f!an<J en wetenschappelijke proeven bevestigen haar. Welk een ontzettende tweestrijd de moe der toen voeren moest, laat zich begrijpen. Zij had zich aan haar zogenaamde zoontje gehecht die andere moeder was vol maakt gelukkig met haar, meyrouw Joye s kind. Welke beslissing moest worden ge nomen: alles zo laten 'en de gemoedsrust opofferen of ten koste van veel leed. zowel voor de ouders als de kinderen de verwisseling ongedaan maken? De dramatische beslissing is in alle een voud zo aandoenlijk verteld, dat men dit boek niet licht vergeten zal. totaal is ruim 80 pet uit afschrijvingen liquide terug te verwachten. fabriek zal worden gevestigd in de nabijheid van Malang, waar jaarlijks een zeer grote hoeveelheid suikerriet uit be- volkings-aanplanten wordt vermalen en waar derhalve een voldoende overschot bestaat om de fabriek van de nodige grondstoffen te voorzien. Tot meerdere zekerheid is besloten ook een hakmachiue voor houtafval te bestellen. Deze grond stof kan de dienst boswezen in elke even tueel benodigde hoeveelheid leveren, zon der dat de grondstofprijs per vierkante meter product merkbaar verandert Hier door is de fabriek in staat eveneens hard board te fabriceren in de vorm van hout.- vezelplanten. Men stelt zich voor te beginnen met de Productie van de gemakkelijkste stan- daardmaten. waarvoor speciaal van over- heidszijde grote belangstelling bestaat, met het oog op bouwprojecten van volks woningen. Mede in verband met de veel zijdige toepassingsmogelijkheden zal het met moeilijk zijn een vlotte afzet te vin- i). y°or de beoogde productie van circa 1500 ton per jaar. De belangstelling van de overheid is van dien aard, dat zij bij hoge uitzonde ring heeft S°edgevonden, dat in het pro ject wordt deelgenomen mpt gei,|()kkeerde rupiah's, De e,e£Singcn zullen door de overheid worden oeschouwd als passieve investeringen, waarvoor jaarlijks transfer van dividend zal geschieden op gelijke wijze als voor andere passievé investerin gen in Indonesië. Toestemming is verleend dividendbladen vanuit Indonesië naar de eigenaren t.e exporteren, opdat de dividendbewijzen jaarlijks uit het buitenland ter verzilve ring kunnen worden aangeboden. De man tels moeten bij banken in Indonesië ge deponeerd blijven. (Dit is de eerste maal, dat geblokkeerde rupiahgelden voor investeringsdoeleinden kunnen worden aangewend. Een taxatie van hét totaal dezer gelden is zeer moei lijk, doch men neemt aan, dat deze min stens enige honderden miilioenen rupiah's belopen. Gezien de noodzakelijke indus trialisatie in Indonesië en de maatregelen tot deviezenbesparitfgen, verwacht men nog andere nieuwe industriële projecten, eveneens te financieren met geblokkeerde rupiah's). De eerste Westduitser die ooit is uitge nodigd, deel te nemen aan de besprekin gen in een commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, de Westduitse staatssecretaris van buiten-' landse zaken professor Walter Hallstein, heeft Maandag een beroep gedaan op de Sovjet Unie, Polen en Tsjecho-slowakije om meer dan 100.000 gevangenen, die vol gens hem nog door deze statenworden vastgehouden, terug te zenden. Behalve professor Hallstein zijn ook Renzo Sawada, (Japan), en de Italiaan Gastone Guidotti uitgenodigd door de humanitaire commissie van de V.N., waarin „maatregelen" voor de vreed zame oplossing van het krijgsgevangenen- probleem" worden besproken. Professor Hallstein zeide, dat 102.958 Duitse gevangenen in Rusland worden vastgehouden, 2.047 in Polen en 3.434 in Tsjecho-Slowakije. „Naar onze onderzoekingen uitwijzen, werden in 1950 tenminste 133.000 Duitse burgers nog vastgehouden in de Sovjet Unie", aldus Hallstein. „Het zijn de overlevenden uit een groep van ten minste 750.000 Duitse burgers, die in de loop van de maanden vóór en na het einde van de militaire operaties door Sovjet-troepen naar de Sovjet-Unie zijn gebracht en daar nog worden vast gehouden". De Algemene Vergadering van do V.N., in voltallige zitting bijeen, besloot Maan dag het voorbeeld van de Politieke Com missie te volgen en verwierp het Sovjet- Russische verzamelvredesvoorstel. Bij de stemming per paragraaf werd slechts één paragraaf aangenomen, alle andere werden afgestemd, waarbij in geen enkel geval meer dan vier andere landen zich bij de Sovjetgroep aansloten door voor te stemmen. De prijsdaling van cacao, die wij in het slot van ons vorig weekoverzicht signa leerden, zette zich ook in het begin van de week per 20 November krachtig door en bereikte in de morgen van 17 November verrassend snel een prijspeil, dat binnen enkele dagen een prijsverschil van circa 7Vz shilling per 50 kg voor Accra beteken de. Het verschil voor stomende partijen was soms nog groter. Ook de prijzen voor Franse cacao's worden naar een lager ni veau meegetrokken, aldus een bericht van de fa C. W. M. Heslenfeld. Toen evenwel bekend werd, dat de British Marketing Boards 10.000 ton Brits Westafrikaanse cacao, December-Febru- ari-verscheping, aan de Engelse Industrie tegen 290 shillings per cwt. voor Accra en tegen 28712 shilling voor Lagos hadden verkocht, kwam nóg dezelfde dag (17 Nov.) aan de dalende prijsbeweging een vrij ab rupt einde en maakte deze plaats voor een krachtige prijsstijging, die op 18 November nog werd gestimuleerd door verdere Ac- craverkopen door de Boards, thans aan de handel, tegen prijzen van 295 en 297 Vi shilling, eveneens December-Februari-ver- scheping, terwijl hierna de vraagprijs op 300 shilling werd gesteld. Naar aanleiding van deze verkopen, ver hoogde de handel onmiddellijk de prijzen voor alle termijnen. De activiteit werd le vendiger, doch de handel was veelal stroef, daar kopers en verkopers elkaar niet altijd konden vinden. Het aanbod in Franse cacao kwam in deze periode gro tendeels van Nederlandse verkopers. De wisselvalligheid van de cacaomarkt bleek weer eens duidelijk op 19 November, toen er aanbod op de markt verscheen en winstnemingen oorzaak waren, dat de prijsstijging van de vorige dag merendeels werd teniet gedaan. Deze situatie bleef ook op Vrijdag 20 November bestendigd- Op die dag kwamen verkopen in Franse ca cao's tegen dalende prijzen tot stand. Dit maal was Frankrijk aan de markt. De markt sluit onregelmatig. De spannende belevenissen van Gulliver als reus temiddefi van de dwergen van Lilliput of als nietige dwerg tussen de reuzen van Brobdingnag. Dit wereldberoemde verhaal van Jonathan Swift nu speciaal voor de jeugd naverteld doov Rie Cramer. Deze pracht-uit- gave van 200 blz., op kloek formaat (20 X 28 cm) vol fraaie gekleurde platen in een sierlijke linnen band voor de opmerkelijk lage prijs van 6.90, verteld door Jan de Groot. Uit vele honderden sprookjes ge- I kozen, niet door een volwas sene maar door de kinderen zelf. Geen boekentaal, maar geschreven zoals aan de kin- I deren verteld. Een prachtig Iboek van 324 blz. op royaal I formaat (20 X 27% cm) met Iruim 40 sprookjes uit alle lan den der wereld. Met talrijke mooie illustraties en zes grote kleurplaten. In fraaie linnen band met goud voor slechts 9,75. Deze jengdboeken kunnen tezamen of afz. worden be taald met 2,of meer per maand. In beide boeken bevindt zich een deelnamebewijs voor een wedstrijd om fraaie prijzen, ST NIOOLAASPAKKET VOOR DE JEUGD 2,95 ONS GROTE SUCCES. Bevat o.a. 6 plakpuzzles; een bouw- Imap, triptiekaarten, vlechtrepen, een grote verjaardagkalen der om zelf door beplakking op te sieren; wat maak ik van lucifersdoosjes?; enz. enz. Dit alles in een fraai gekleurde cartonnen doos (23% X 29 cm) met St Nicolaas er op voor de I ongelofelijk lage prijs van 2,95. Hongaarse Khapsodie, magistrale roman-trilogie van IZsolt Harsanyi over het leven van Franz Liszt. Drie delen: 800 pag. tezamen gebonden in een juweel van een Riiarn lederen band met gratis cassette voor slechts 10,—. 2. Ernie Pyle trilogie door 's werelds populairste oorlogscorrespondent Ernie Pyle. Spannend Aangrijpend - Ontroerend. Voorheen 20,70; nu de drie delen 775 pag. in één fraaie linnen Iband 9,90. 3. Désirée, de grootse historische roman van Annemarie Selinko. Twee delen. Geb. in één fraaie Libra-lede- ren band met gratis cassette voor 3lechts 9,75. 4. Kristin Lavransdochter, het meesterwerk van Sigrid Undset. Speciale Iluxe editie. Drie delen 1200 blz. in één Salpa-lederen band met gratis cassette slechts 12,90. Deze 11 delen in 4 luxueus verzorgde banden ju welen voor de boekenkast I kosten totaal 42,55, desgew. betaalbaar met 4— of meer per maand. Ook afzonderlijk ver- krijgbaar. Deze serie ls alleen SPECIALE Nieuwste uitgave, bijgewerkt t/m de g nieuwe Mis ..Signum" van Maria ten Hemelopneming en toevoeging Paasnacht plechtigheden. Uitvoerige verklaringen, levens v. d. dagheiligen. epistels en evan- g geliën als voorgeschreven voor de Nederl. g Parochies; vaste gedeelte volgens Ro-g meinse ritus, alsook van Dominicanen en Carmelieten. Missen in notenschrift voor de volkszang, litaniën, gebeden bij g doopsel, biecht, communie, zieken, sterven- g den, H. Oliesel, Vormsel, enz. enz. Met 4 zijden linten. Linnen rood op snee ƒ8,50: goud op snee 10,50: schapenleer rood op snee f 12,50, goud op snee g 14,50: chagrinleer rood op snee 16,60, goud op snee 18.50 Gevlamd bruin leder, goud op snee 22.50. Desgewenst betaal- baar met 2,50 of meer per maand. De leren banden zijn in foudraal. Mocht het missaal niet voldoen, dan heeft men tot I 8 December recht van terugzending. EN C Y CLOP AEDISOH Ken njKe nron van inlichtingen omtrent kerkelijke voorschrif ten, instellingen, voorwerpen en waardigheden, ketters, secter. enz. enz. Weet U niet precies wat sommige begrippen, uit drukkingen of afkortingen op kerkelijk gebied betekenen' Deze ENCY CLOPAEDIE VAN HET KATHOLIEKE LEVEN, in één fors boekdeel, geeft ant woord. Onverdeeld gunstige persbeoordelingen: „Een boek van groot practisch nut, dat in geen enkel katholiek gezin mag ontbreken" (Maasbode). „Een haast onmisbare goudmijn" (Bazuin). Prachtig gebonden in wijnrood Nelsonleer met goud stempels, ruim 1000 kolommen, 200 instructieve illustraties, 8e druk, 17.50, desgewenst te vol doen met 2.50 of meer per maand. Mocht het boek niet voldoen, dan heeft men het recht van terugzending tot 8 December. door James W. Ingles. De historische, boeiende en aan grijpende huwelijksroman over het leven van een schone vrouw, die zesmaal huwde en door een bijzondere ont moeting voor de ondergang werd behoed. 292 bladzijden. In linnen band 5.90, betaalbaar in 2 of 3 termijnen. door G. op de Beek, expert op het gebied van de puzzle- en denksport. Bevat meer dan 40.000 woorden zeer overzichtelijk onderverdeeld in 200 rubrieken; de woorden onderling op aantal letters. 320 Pagina's. In een mooie linnen band 7,90. desgew. be taalbaar met 2,— of meer per maand. Uit het dagboek van een psychiater Ivoor rijpere lezers. Men vermel de bij bestelling: „Serie C". Naar verkiezing kan het totale bedrag of de le termUn tegelijk met de bestelling p. postw. of giro worden betaald of (met 25 ct extra voor rembours) bü de bezorging. MEN VERMELDE BIJ BESTELLING „ADV. 913" - LEIDSEGRACHT 108 F - Een zeer interessante en tevens humo ristische romanGeeft een uit-1 stekend inzicht in de voor de leek zo geheimzinnige wereld van 1 psychopaten, hypnose, dromen, f complexen, telepathie enz. enz. 264 Pag. In fraaie linnen band. voor slechts 6.90. Betaalbaar met 2.— of meer per maand. Postr.60092-Gem. Giro N 2266 Voor de president van de Rotterdamse Rechtbank is gisteren een kort geding behandeld, dat Batschari's Sigarettenfa- briek in de Haag aanhangig had gemaakt tegen de Internationale Tabak- en Siga- rettenfabriek te Rotterdam. Het eerste bedrijf brengt het merk sigaretten „Eden" in de handel in een rood doosje met wit en gouden opdruk. De Rotterdamse fa briek brengt een ander merk „Money" op de markt, doch de Haagse firma stelde zich óp het standpunt, dat de voorzijde van beide doosjes frappante gelijkenissen vertonen. De achterkanten van de doosjes zouden minder op elkaar gelijken. Batschari vroeg de president, de andere firma te verbieden doosjes met een ver warringwekkend uiterlijk in de handel te brengen op straffe van een dwangsom van 25.000 per overtreding. Beide par tijen brachten een aantal merken siga retten ter tafel om zodoende hun stand punten uiteen te zetten, De Haagse firma wees op dezelfde rode kleur van de pakjes en de ook verder 'met elkaar overeenkomende kleuren, terwijl ook de prijs van 0 75 gelijk is. De gelij- kennis, die onmogelijk toevallig kan zijn volgens de raadsman, wekt verwarring. De tegenpartij zei, dat het publiek altijd naar een naam vraagt en de desbetreffen de kleuren ook bij andere merken voor komen. „Dit kan niet ten voordele van een fabrikant worden gemonopoliseerd". Ook is d'e vlakverdeling geheel anders, aldus de raadsman van de Rotterdamse firma, die de vordering afwees en onver plicht reeds had voorgesteld de kleur der opschriften te veranderen. Beide partijen hadden reeds een bespre king over de kwestie gehad en derhalve stelde de president voor deze weer op te nemen. Men besloot de zaak een week aan te houden om te trachten tot overeenstem ming te komen. Zou dit niet gelukken dan zal de president uitspraak doen. De data van de Ronde van Nederland 1954 zijn door het Kalendercongres van de Union Cycliste Internationale vastgesteld op 26 April tot en met 2 Mei. Oorspron kelijk waren andere data, n.I. Juni begin Juli voor de Ronde van Nederland aange vraagd, maar de organistoren menen dat de laatste week van April en de eerste da gen van Mei meer geschikt zijn voor het uitschrijven van deze etappewedstrijd, weshalve men zich tot de K.N.W U had gewend om deze nieuwe data bij de U.C.I. voor te dragen. Het ligt in de bedoeling, dat de laatste etappe van de Ronde van Ne derland te Amsterdam in het Olympisch Stadion eindigt; besprekingen zij» dien aangaande geopend. Op het Kalendercongres moest beslist worden, welke data zouden kunnen wor den gereserveerd voor de nieuw geschapen Ronde van Europa, waarvan de Franse journalist Leulliot de voorvechter is en die gesuggereerd had om deze ronde in het voorjaar te doen houden. Maar de or ganisatoren van de klassieke „Ronden" hebben zich daar heftig tegen verzet, om dat, naar zij meenden, een goed uitgeba lanceerd internationaal wielerseizoen daardoor onmogelijk werd De organisato ren van de klassieke ronden Jacques Goddet van L'Equipe voor de Tour de France, Signor Ambrosini van de Gazetta dellq^Sport voor de Giro d'Italia en Fritz Erb van Sport Zurich voor de Ronde van Zwitserland hebben de strijd gewonnen Overigens hebben België, Luxemburg en Nederland zich bij dit punt ook stevig ge- weercj. Van deze zijde werd er op aange drongen, dat de Ronde van Europa niet in April of Mei zou worden gehouden. En toen kwam men terecht in de tweede helft van September, waarbij voorlopig als data werden aangenomen 21 September tot en met 2 October. Aatl de traditionele maaltijd heeft de voorzitter van de U.C.I., de heer Joinard. aan de Nederlandse official John Stol ver- zoebti,. of hij in het bestuur van de K.N W.U. de suggestie wilde behandelen, de Nederlandse weg-kampioenschappen, wel ke naar men weet op 9 Mei zijn vastge steld, te verplaatsen naar Zondag 27 Juni. een dag, waarop de nationale kampioen schappen van België, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Zwitserland worden gehou den. Indien de K.N,W.U. n.I. aan de datum landse renners niet deelnemen aan de Waalse Pijl van 8 Mei en aan Luik—Bas tenaken -Luik van 9 Mei. De woorden van van 9 Mei vasthoudt, kunnen de Neder- Joinard vonden veel bijval en de heer Stol komt voor de moeilijke taak te staan om in het bestuur van de K.N.W.U. en de Sportcommissie deze suggestie te behande len. Intussen zijn de data van de klassiekers als volgt vastgelegd: 19 Maart Milaan— San Rerao, 4 April Ronde van Vlaanderen, 11 April Parijs—Roubaix, 25 April Parijs- Brussel, 26 April—2 Mei Ronde van Nederland, 8 Mei Waalse Pijl, 9 Mei LuikBastenaken—Luik, 1316 Mei Ron de van de Romandie, 13—17 Mei Ronde van Luxemburg, 22 Mei—13 Juni Ronde van Italië, 2630 Mei Ronde van België, 5—19 Juni Ronde van Groot Brittannië, 8 Juli2 Augustus Ronde van Frankrijk, 7-14 Augustus Ronde van Zwitserland, 5 September Bordeaux—Parijs, 5-12 Septem ber Ronde van Catelonië, 19 September Grote Prijs der Naties, 21 September—2 October eventueel Ronde van Europa, 3 October Parijs—Tours, 24 October Ronde van Lombardije- - Naar wij van de A.N.W.B. vernemen is de veerdienst hervat tussen Nieuw Vosse- meer (West-Brabant) en Oud-Vossemeer (Tholen). Dit betekent een belangrijke ver betering voor het gemotoriseerd, verkeer van St. Philipsland, West-Brabant en Schouwen—Dufveland met het eiland Tho len, dat thans niet meer de grote omweg behoeft te maken via Steenbergen en Hal steren om de op het eiland gelegen plaat sen te bereiken. een paar kisten en dan nog een boom stronk: dat lijkt me te véél van het goede. Hoe reed de chauffeur, getuige?" „Nou, gewoon, zou ik zo willen zeggen, niet te hard, niet te zacht, voor een bocht buitengewoon dragelijk, maar, ja, die kisten waren niet vastgesjord, ze lagen er los op, boven op elkaar" De chauffeur, verdacht van hel toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, ontkende de feiten niet en gaf toe, dat hij zéér onvoorzichtig gehan Op 2 en 3 December vergadert in I noteren. De nieuwe regeling za] simpel Luxemburg het Raadgevend Comité van en voor iedereen begrijpelijk moeten zijn „Ja, maar nü begrijp ik het toch niet helemaal meer! verzuchtte de Politie rechter gemoedelijk, ^„hadt u nu een hoofdwonde of niet-" „Wel, toen ik in het ziekenhuis kwam had ik er wél een, hier, links boven en vóór ik die kist op mijn kop had gehad nog niet. Het moet dus pussen die twee momenten gebeurd zijn. „We zullen de getuige eens horen die het ongeluk gezien heeft. En de getuige deed zijn verhaal. De vrachtwagen, waarop lege groeinteki iten waren opgestapeld, had, bij het passeren van de argeloze fietser, de bocht wat srnerp genomen waardoor de kisten ver vaarlijk waren gaan deinen, f™ sl>)tt.e de twee bovenste een eind hadden moeten maken aan de evenwichtsoefe ningen en, in het begin langzaam, gekap seisd waren en in steeds snellere vaart van de wagen afgekieperd waren, boven op het niets vermoedende hoofd van de frêle fietsen, die zonder pardon tegen de vlakte ging en daar min of meer versuft bleef liggen. Hij, de getuige, was met een eveneens ter plaatse aanwezige voorbij ganger toegesneld en had onmiddellijk met kennersblik geconstateerd, dat de gchade aan 's mans hoofd nogal mee viel „Ja, ziet U," onderbrak het nu weer springlevende slachtoffer ik heb een vuurvaste kop...." „Ja, dat zou je wel kunnen zeggen," repliceerde de Politierechter die 's mans physionorme nog eens aandachtig beslu- ,,Neen, Edelachtbare, dat wou ik u juist eens gaan vei lellen. Kijk, Zjet u, vlak bij waar meneer op het asfalt lag te suffen, stond toevallig een bank. Die heb je bij ons in de buurt, zo op die bui tenwegen, wel meer, voelt U. Mooi uit zicht en zo. Afijn, om kort te gaan, ik zeg tegen mijn maat, we kenne die man toch niet zo effectief hier laten doezelen, hij leeft trouwens nog behoorlijk', weet je wat, zeg ik zo, we zetten hem °P c*.'e bank leunen is vast betel' voor zijn hoofd. Ik heb het nog niet gezegd, of meneer hier slaat zijn ogen helemaal open en wil opkrabbelen. Nu, dat scheel de in het sjouwen en toen hebben we hem tussen ons in genomen, en op de bank gezet. En toen we naar de chauf feur van de auto keken, die er al belang stellend aan kwam lopen en we even niet op die meneer letten, hoorden we een dof plofje en toen we omkeken zagen we dat-ie van de bank was afgesuld, met hoofd op een boomstronkie dat daar zó klein, stond in het gras. En daar hep-ie toen die jaap van opgelopen." „Ja", mijmerde de Politierechter, „je mag dan een vuurvaste kop hebben, éérst de E K. S. G., terwijl op 7 en 8 December de Bijzondere Ministerraad van de E. K. S. G. eveneens te Luxemburg zal verga deren. Daarna zal op 14 Jan. te Straats burg het Kolen- en Staal-parlement bij eenkomen. Er zijn enkele belangrijke kwesties aan de orde. Zo zal de H. A. o.a binnenkort een beslissing moeten nemen over de voorschriften inzake de prijsvor ming op de Gemeenschappelijke Staal- markt. Indertijd is bij de onderhandeling over het verdrag van Nederlandse kant reeds gewezen op het feit, dat de formu lering van art 60 te star was en dat on der dit artikel niet gemakkelijk tot wer kelijke concurrentie zou kunnen worden gekomen. Ingevolge dit artikel moeten de ondernemingen haar prijslijsten publice- deld had. Zoiets was nog nooit gebeurd, - en zou ook nooit méér gebeuren. Deren. waarbij discriminatie verboden is. In meneer, met het kapotte hoofd, was °.v®rif,ens zeer te spreken over zijn „aan rijder „Hij heeft veelbelangstelling getoond aan mijn ziekbed, bloemen, fruit en excuses, en schade betaald. Allemaal uit zichzelf, helemaal geen bozigheid. We zijn goeie vrienden geworden zelfs." Dat vond de Politierechter nu eens fijn om te horen, een zeldzaamheid onder de heren in het verkeer, zei hij overtuigd. „Maar hel blijft een feit dat de chauf feur- zeer roekeloos heeft gereden", con stateerde de Officier in zijn requisitoir, „uit de verklaringen van de getuige staat mt duidelijk vastDe getuige wilde Vaa® ie1s zeggen. „Ik heb niet gezegd chauffeur roekeloos reed de Officier weer, geduldig ïl* !„lk' niet "O, dan is het goed, vanwege mijn eed, begrijp U wel. Iedereen begreep alles. Tien gulden boete, en veertien dagen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. „Tevreden?", informeerde de Politie rechter. „Uitstekend", antwoordden verdachte en"slachtoffer als uit één mond. En daar gingen de vrienden, wier nieuwe vriend schap reeds op zijn vuurvastheid be proefd was. Voor hen géén proeftijd meer. uitvoeringsbeschikkingen zijn hieromtrent nadere voorschriften gegeven. Dit heeft tot een verstarring geleid. Het is bekend dat in strijd met da voorschriften z.g. zwarte prijzen, doch dit maal lagere prijzen dan die gepubliceerd in de prijslijsten, zijn ontstaan. Er vond n.I. onderbieding plaats. De staalprodu centen hadden n.I. vóór 't vaststellen van de prijslijsten voeling met elkaar gehou den over het niveau. In de praktijk bleek dit niveau echter wat te hoog gegrepen te zijn en zodoende kwam de onderbieding De huidige prijslijsten weerspiegelen thans daarom niet meer de werkelijke marktprijzen. Indien de H. A. direct had ingegrepen zou zij er slechts toe hebben meegewerkt om de prijzen op een hoog niveau te bren gen. Dit werd niet wenselijk geacht. Men wenste blijkbaar zoveel mogelijk tot het ontstaan van een werkelijke concurrentie bij te dragen. Aan de andere kant kon de H. A. er geen vrede mee hebben dat de huidige toestand zou blijven voortduren. De oplossing zal nu worden dat een soe pelere procedure zal worden voorgeschre ven t.a.v. de prijsvorming. Het zal, naar men mag aannemen, in de toekomst wor den toegestaan om, indien de producen- 'en .?u."<s no°dzakelijk achten, bepaalde afwijkingen van de gepubliceerde prijs lijsten toe te passen en een lagere prijs te Vermoedelijk zal de vorm zo worden, dat de normale handelsrabatten door de ondernemingen niet behoeven te worden gepubliceerd. Uiteraard zal dan gedefi nieerd moeten worden, wat onder nor male handelsrabatten zal moeten worden verstaan. Hierbjj schijnt men te denken aan een bepaling dal het totaal van de handelsrabatten een bedrag, dat over eenkomt met bijv. 3 a 5 pet van de totale ontvangsten uit verkopen, niet zal mo gen overtreffen. De ondernemingen zon den daardoor in staat worden gesteld de markt af te tasten. Een controle op de naleving van de nieuwe bepalingen zal noodzakelijk zijn. De moeilijkheid zal echter zijn, hoe deze in te kleden. In een land als Frankrijk heeft men evenals in Italië, andere op vattingen over accountants-controle dan bijv. in ons land. Wat Frankrijk een goede controle acht vinden wij niet toereikend Naast het prijzen-probleem bestaat de moeilijkheid met het exportkartel. De ijzer- en staalproducenten van de landen van de Gemeenschap hebben een exportkartel voor uitvoer naar andere landen opgericht Op zichzelf beschouwd behoeft een dergelijk kartel niet zoveel bezwaar te ontmoeten. Men kan immers stellen, dat indien de producenten voor de genoemde export een minimum-prijs hebben vastgesteld, zulks voor de produ centen van de Gemeenschap een redelijke prijs garandeert. Zodra de vraag in de derde landen uitgeput zal zijn, zal verdere afzet aletear onmogelijk worden, zodat hel hierna nog aanwezige aanbod op de ge meenschappelijke markt een prijsdalende invloed zal kunnen uitoefenen. Bij gelegenheid van de jongste Gatt ver gadering in Genève is echter gebleken dat derde landen bezwaar hebben gemaakt te gen dit exportkartel. De H.A. heeft toen wel kunnen aantonen, dat de exportprijzen van het kartel billijk waren. In de Ver Staten is men echter, zoals bekend, sterk gekant tegen kartels. Nu heeft de H.A, onderhandelingen ge voerd met de V.S. met het doel om een lening In de V.S. te verkrijgen, ten einde met de opbrengst investeringen in de ko len- en staalindustrie in de landen der Gemeenschap te verrichten. Met het oog op het welslagen van de pogingen om een lening te verkrijgen schijnt men het in Luxemburg gewenst te achten dat het ex portkartel wel verdwijnt. Het belang btj de opheffing van het exportkartel is dus niej; een strikt economisch belang, doch wel een financieel belang. Is het zeker dat de H.A. het exportkartel kan verbieden? De meningen lopen hier over uiteen. Wil een dergelijke actie van de H.A. gerechtvaardigd zijn, dan zou zij moeten aantonen dat dit kartel in concreto invloed heeft op de prijsvorming op de Gemeenschappelijke Markt. Een optreden van de H.A. tegen het exportkartel is geenszins uitgesloten te achten, doch men mag de eis stellen dat dan in ieder geval ook wordt opgetreden tegen andere kartels welke positief binnen de gemeenschap be staan, o.a. het D.K.V. kartel in Duitsland. De belangen, welke de diverse productie landen van de Gemeenschap bij het ex portkartel hebben, lopen sterk uiteen. Luxemburg, België en Nederland ten dele, voeren een groter deel van hun productie uit dan andere producenten. Ook de kolenpolitiek zal in de komen de dagen ter sprake komen. Bjj de te voeren kolenpolitiek kan men zich op twee verschillende uitgangspunten stellen. Men kan enerzijds trachten een schat ting te maken van de behoefte aan kolen over een lange reeks van jaren in de Gemeenschap. Op basis van deze taxatie kan men weer een raming ma ken van de capaciteit welke de mijnen moeten hebben om aan de geschatte vraag te voldoen. Men kan zich echter anderzijds op het standpunt stellen dat de H. A. er voor moet waken dat de kolen zo goedkoop mogelijk worden voortgebracht en dan zijn actie richten op het drukken van de kostprijs van de geproduceerde kolen. Een behoefte raming is een zeer gevaarlijke zaak. Het is daarbij heel moeilijk op de juis te wijze rekening te houden met de substitutiemogelijkheden door andere brandstoffen. Grove fouten kunnen b(j dergelijke ramingen gemakkelijk wor den gemaakt. Zelfs indien een lening in Amerika zou worden verkregen zouden de fi nancieringsmiddelen niet toereikend zijn om het program van investeringen in alle landen van de Gemeenschap in tegraal uit te voeren. Prioriteiten zou den dus moeten worden gesteld. Er zal geïnvesteerd moeten worden daar waar de investering relatief het meest tot verlaging van de kostprijs zal bijdra gen. Hp de kolenpolitiek zal het principe moeten zijn dat er vrije importmoge- lijkheid uit derde landen moet be staan. Slechts in uitzonderingsgevallen zal men hiervan moeten afwijken, zo als bij een aperte crisis, waarbij mi- nimumprijzen en quotering mogelijk zijn, of bij schaarste. In laatstgenoemd geval kunnen maximumprijzen worden inge voerd en beperkingen aan de export worden gesteld. Een moeilijkheid welke zich bü de kolenpolitiek voordoet is dat er een uitzonderingsregeling voor de Belgi sche mijnen geldt. De Belgische mij nen kunnen op het ogenblik niet con curreren met die van andere landen. Daarom is een perequatieregeling insre- voerd. Nederlandse en Duitse produ centen betalen een bepaald bedrag voor modernisering der Belgische mijnen Aan de Belgen i<? ook toestemming gegeven om de Belgische markt to isoleren. Zou dit laatste geschieden, dan zou de H. A. verplicht zijn een overzicht van haar beleid aan de Belgische regering voor te leggen Daarna zouden de Belgen moeten mèdedelen in welk tempo zü zouden moderniseren of dat zij tot slui ting van mijnen zquden overgaan. Nu heeft de Belgische regering dc Bel gische markt niet geïsoleerd. Daardoor i- de contrölemogclijkheid voor dc H. A. ap de Belgische moderniseringsmaafregelcn vervallen. Het zou echter te dol zijn dat Duitsland en Nederland alsmaar bijdragen zouden moeten betalen voor het moderni seren van de Belgische mijnen en België geen verantwoording van de ^ontvangen gelden zou afleggen. De H- A. zal dan ooK naar verwacht wordt haar algemene richt lijnen t.a.v. het kolenbeleid kenbaar ma ken aan de Belgische regering. Zou de Belgische regering daarna niet bereid zijn haar beleid aan de H. A. kenbaar te ma ken. dan zal de H. A. beslissen of de pere quatie-regeling zal worden voortgezet of niet. -14. Wat het transport betreft zijn er ook problemen. Vrees voor ingrijpen in de haventarieven in Nederland is volkomen ongemotiveerd. Bij de vrachten op de bin nenwateren doen zich moeilijkheden voor. Vrachten voor trajecten binnen Nederland en België voor binnenlandse bestemming worden gefixeerd, doch naar bestemmin gen in het buitenland zijn zij vrij. Dit is discrimininatie volgens de H- A. Zij heeft tot taak toe te zien dat deze discriminatie verdwijnt. Over de manier waarop zulks kan geschieden kunnen de aangesloten landen overleg plegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7