Financiering van Wachtgeld en Werkloosheidsregeling Fondsen hebben een prachtig overschot Tivee millioen Engelse arbeiders staken Dulles contra McCarthy over geparfumeerde brieven Sovjet-Unie moet achter IJzeren Gordijn meer vrijheid toestaan Lijn der Westelijke veiligheid W.-Duitsland maakt bewapening grondwettelijk mogelijk ACHTER IJZEREN GORDIJN verdwijnen verschillende volken r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM Lachen en huilen In verband met looneisen een staking van 24 uur geproclameerd Indonesië wil Nieuw-Guinea inlijven Hat blijft zacht Woensdag 2 December 1953 Meer licht gewenst op de post onkosten Frankrijk verhoogt kinderbijslag k fflfö Gereserveerd over de mogelijkheid van „Grote Vier-conferentie" Symbolische wenk aan Bermuda-conferentie Ook in New-Yorkse haven werk neergelegd H. Mis in nacht van 7 op 8 December Schleeswijk-Holstein wordt Nederlands steunpunt in Oostpriesterhulp Rugzakpriesters werken ouder millioenen ontheemden WEERBERICHT Vaticaan geeft toestemming voor: De weerverwachting va nhet KNMI, geldig tot Donderdagavond, luidt: Droog weer met flinke opklaringen, maar in de nanacht en ochtend hier en daar mist. Meest matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 3 December: Zon op 8.2S u., onder 16.31 u.; Maan op 3.28 u., onder 14.23 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE 'COURANT—"—"1 Onder de titel „Finaneiering der Wachtgeld- en Werkloosheidsverze kering" verscheen in het weekblad van „De Verenigde Verzekeringspers een artikel van Mr. H. J- Monen, directeur van het Algemeen Werkloos heidsfonds (A.W.F.). Hierin schetst Mr. H. de wijze waarop, vóór het in werking treden van de W crkloosheidswet, de premie zowel voor het Wacht geld- als voor het Werkloosheidsfonds tot stand is gekomen, alsmede liet verloop van de Wachtgeld- en Werkloosheidsuitkeringen in het eerste jaar van werking n.m. vanaf 1 Juli 952 tot en met 30 Juni 1953, e.e.a. aange toond met cijfers omtrent totale loonsom, grootte van de werkloosheid, alsmede ontvangsten aan premie en uitgaven aan gedane uitkeringen in clusief sociale lasten en onkosten. is, het is maar net van welke kant men het bekijkt, omdat het uitkeringspercentage naar 80 pet is genomen, terwijl in werke lijkheid deze 60—70 of 80 pet bedraagt, maar dit verschil is mede verdisconteerd in het aantal van 3 millioen werkenden. Volgens deze opzet komt men, uitgaande van de 5 milliard loonsom, tot de volgende cijfers in geld. Premie opbrengst 5°/o van 5 milliard 250 millioen gulden Aan uitkering 100 millioen gulden Het is alles zeer interessant, zoals van mr- M. verwacht mag worden, maar zijn publicatie heeft slechts tot doel de hier en daar opduikende gedachte om tot premieverlaging over te gaan, een waar schuwend „halt toe te roepen. Hoewel dit waarschuwend „halt" onderstrepend, lijkt het toch wel nuttig de door mr M- ver strekte cijfers aai^een nadere beschouwing te onderwerpen. Aan de hand van de ingekomen gelden aan premies van de Wachtgeld- en Werk- loosheidsverzekering wordt door mr M. de loonsom gebaseerd tussen de 4 n en 5 milliard gulden. Is dit uitgangspunt wel juist gekozen en is deze raming juist. Vólgens het gemiddelde werkloosheids cijfer, vastgesteld door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, bedraagt het to taal aantal werkenden 3'6 millioen. Van deze 314 millioen valt een aantal niet onder de werking van de Werkloos heidswet, o.a. zij, wier loon meer dan 6000 per jaar bedraagt, schepelingen, varende op buitenlandse schepen enz., als mede een aantal, die door langdurige werkloosheid geen of nimmer uitkering zullen ontvangen. Stellen wij hiervoor een half millioen, dan resteren 3 millioen, die onder de werking van de Werkloosheids wet vallen, een cijfer, dat nagenoeg over eenkomt met de cijfers van de ongevallen wetten Dit aantal gedeeld op de geraam de loonsom van 4% 5 milliard geeft een gemiddelde van 1500 tot 1600 gulden per jaar of 29 lot 32 gulden per week. Of schoon hierin zijn opgenomen zowel man nen als vrouwen van 15 tot 65 jaar, kan veilig de loonsom op 6 milliard worden geraamd. Aan bruto overschot 150 millioen gulden Volgens mr M. waren de cijfers als volgt: Premie opbrengst 231 millioen gulden Aan uitkering incl. soc- lasten en On kosten te samen 133 millioen gulden Dc premie voor het Wachtgeldfonds be draagt gemiddeld 2.6 pet en voor het Werklooshcidsfonds 2.4 pet, te samen dus 5 pet. De ontvangsten aan premie bedra gen derhalve 5 pet van 5 milliard is 250 millioen gulden- Volgens mr M. bedroeg deze echter 231 millioen gulden, dus een verschil van 19 millioen gulden. Hier rijst de vraag: „Is er achterstand in dc premie afdracht of wordt dc juiste premie niet betaald?" Als gemiddelde werkloosheid over de maanden Juli 1952 tot en met Juni '53 wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek een aantal van 100.000 aangeno men. Dit aantal kan worden verminderd met 40.000, zijnde dezelfde groepen niet vallende onder de werking van de Werk loosheidswet reeds eerder genoemd en de ongeveer 25.000 langdurige werklozen, zo dat een gemiddeld aantal van 60.000 ten laste is gekomen van de Wachtgeld- en Werkloosheidsfondsen. Om nu de moeilijkheid van het vaststel len van de loonsom te omzeilen volgt nu een eenvoudig rekensommetje in pcicen- tages. Premie aantal verzekerden 3 mil lioen x 5 pet 15 millioen pet. Uitkering 60 000 x 80 pet 20 pet sociale lasten - 6 millioen pet, geeft een bruto overschot van 9 millioen pet. De verhouding tussen inkomsten premie en uitgaven aan uitkering is derhalve 5 2. Weill hl zal men opmerken, dal deze ver houding nog iets gunstiger of ongunstige] Netto overschot - 98 millioen gulden Het is jammer dat mr M. dc post on kosten niet apart heeft vermeld, maar houden we in dit geval het door hem ge noemde bedrag van 231 millioen gulden premie-opbrengst aan en stellen we het aan de hand van percentage berekening verkregen bedrag aan uitkering op 100 millioen gulden, dan bedragen de onkosten 33 milloen gulden. Hier rijst weer de vraag: „Is dat bedrag aan onkosten niet een beetje groot?" Natuurlijk zijn er gronden aan te geven, wier juistheid door ieder erkend zal wor den ri.m. de eerste opzet van deze milli- oenenzaak. Voorts was reeds een 100 tal enqueteurs in looiidienst, een half jaar voor dat de Werkloosheidswet in werking trad. Verwacht mag dan ook worden, dat de factor onkosten in het 2e boekjaar be langrijk lager zal zijn. Het is onnodig hierop aan te dringen, want aangenomen mag worden, dat zij, die belast zijn met het beheer van de W.W. en bekend zijn met het karakter van hun bedrijf, hetwelk geen winst mag maken en gelden beheert onttrokken aan de produc tie-sector en de gemeenschap, dit zo effi ciënt en zuinig mogelijk zullen doen. Dit artikel is dan ook niet bedoeld als critiek, evenmin als stimulans voor de naar premie-verlaging sturende groepen, doch beoogt veeleer, te wijzen op vermoe delijke tekortkomingen en last not least, een meer optimistischer geluid te doen horen voor het nieuwe 2e boekjaar. Ten N.O. van de oude Sint Stephenkerk aan dc Korenmarkt, ligt het oudst be kende gebouw van Nijmegens binnen stad. Het is zoals men met grote waarschijnlijkheid heeft kunnen vast stellen door Alard, burggraaf van Nijmegen, en zijn gemalin Uda, alt hospitium en klooster in 1196 aan dt Ridders van Sint Jan geschonken. Deze Commandcrie is hoog gelegen op de Noordelijke heuvelrand, die uitziet op de Waal. Daardoor stond het gebouw in dt loop der ecuwen vaak bloot aan liet oor logsgeweld. Van 1656' tot 19h was hei gebouw in gebruik bij de Waalse Ge meente. Tijdens dc oorlogshandelingen in 191(4 echter ging het met het gebouw al net als vroeger. Het werd zwaar be schadigd, zó, dat het zonder grote re stauratiekosten niet meer geschikt was om als kerkgebouw dienst te doen. Hoe wel de Kcrkeraad. pogingen deed om te komen tot een restauratie, ivaarvoor de plannen van de architect Eschauzier al gereed lagen, kon men het daar voor benodigde geld niet bijeenkrijgen Toen kwam cr, geheel onverwacht, van de zijde van een particulier, de antiquair en kunstliefhebber -J. Th. van Weel, een aanbod. Dc heer Van Weel, met wiens plannen de Kerkeraad accoord ging, wil komen tot een geleidelijke restauratie Hij begon met het herstellen van het Commandeurshuis, dat. thans reeds dienst, doet als woning van dc familie Van Weel. Dc gelden voor dc restauratie komen geheel van de zijde van de heer Van Weel. In dc toekomst zal hij een tcrrasic inrichten, waar men zal kun nen uitrusten van hef. bezoek anti liet comvlex, dat voor ren klein geldsbedrae t.er bezichtiging zal worden ovengrsteld De heer Van Weel is van plan. wanneer de restauratie gereed zal zijn de gebou wen in te richten tot kunstcentrum en museum van oudheden. Extra uitkering op Kerstmis De Minister voor Volksgezondheid van Frankrijk heeft met ingang van 1 Januari 1954 een aanzienlijke verhoging van de kinderbijslag aangekondigd. Volgens de nieuwe regeling zal de kinderbijslag voor gezinnen met 2 kinderen 22en mat 3 kinderen 33"/o van het basisloon bedragen. Er is verder een sterke progressie naar rato van het kindertal. De minister is ook voornemens de uitkering voor aanstaande moeders te vermeerderen. Als Kerstgratificatie .zal over de maand December de kinderbijslag met 20"/» wor den verhoogd. V mmmA Twee millioen arbeiders op scheepswer ven en in fabrieken in Engeland zijn van daag voor 24 uur in staking uit protest tegen de weigering der werkgevers om een -r ■-it' V' Foto van het bord, hetwelk H.\L dc Koningin ;s aangeboden tijdens Ilaar bezoek aan de werj van 11 llto"rl 'Jcnoord. Dit bord, vervaardigd in de bedrijfsscliool van W.F. door de leerling-koperslager Wouter van Tliiel en door hem persoonlijk, overhandigd aan in rood koperen plaat, gedreven en daarna gebronsd. De Koningin stelde hem. na waarderende woorden, enkele vragen over de vervaardiging. j II (foto w ilton-Pijenoord-nieuws) Op eei) Dinsdag te asliington gehouden persconferentie heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, John I'oster Dulles, verklaard niet te geloven dat het Westen resultaten zal kunnen boeken in gesprekken met de Sovjet-Unie tenzij de leiders van dc Sovjet-Unie „een zekere mate van vrijheid zouden toestaan achter het IJzeren Gordijn. Dulles weigerde te zeggen of de verklaring van de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, dat naar zijn mening de V. S. bereid zouden zijn een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van dc vier mogendheden hij te wonen, juist is. Hij zeide. dat ofschoon voor zover hij wist, niet met zoveel woorden was verklaard, dat de Russische nota als geheel onaanvaardbaar is, deze uitdrukking toch van toepassing is op sommige onderdelen van de nota, zoals bijvoorbeeld de rol die de Sovjet-Unie aan communistisch China had toegedacht en het opheffen van de Europese defensiegemeensehap en dc buitenlandse base-. Deze voorwaarden, aldus Dulles, zijn onaanvaardbaar, doch dit wil niet zevven. dat de V. S. niet bereid zouden zijn om met de Sovjet-Unie over Duitsland en Oostenrijk te spreken. Op de vraag, of de V S. enige conces sie zouden kunnen doen aan de Sovjet- Unie in verband met de „bijna histo rische" atmosfeer waarin het Ameri kaanse volk tegenover de Sovjet-Unie staat, verwees Dulles naar zijn Maandag afgelegde verklaring dat de V. S. niet voornemens zijn aan de conferentietafel Het Indonesische kabinet heeft Dinsdag- avond, na een vergadering van o.m. besloten, een bureau voor Nieuw-Guinea in te stellen tor coordin» van pogingen om dit Nederlands gebieds deel bij Indonesië in te lijven. liet bureau zal bestaan uit een ministe riële laad onder voorzitterschap van de eerste minister. Het zal een bestuur heb ben, dat optreedt als uitvoerend lichaam en bestaat uit een voorzitter en enkele commissarissen. Aan dit bestuur wordteen secretariaat toegevoegd. De minister antwoordde desgevraagd, dat het bureau met kan worden be schouwd als „een noodregering voor het eebied West-Nieuw-Guinea Hij voegde er aan toe dat de regering nog niet had .„„„n on korte termijn een missie overwoge zenden voor besprekin- gen'over de Nederlands-Indonesische be trekkingen. j i oneel spelen Australische autorijeitepriuaLiNNvatfde niet verontrust door de v buitenlandse Indonesische minister van indnnesi- zaken, de heer Sunarjo, dat demones: sche regering thans voorbereiding voor het spoedig Invoegen van Nieuw-Guinea bij de republiek van nesië Deze autoriteiten zeiden, aai zij Indonesische regering ervan verda'cru „toneel te spelen", om indruk te maiiei op de Indonesische kiezers. Functionaris sen van het Australische gemenebest voegden hieraan toe, dat zij an mening waren, dat de Indonesische regering niet de bedoeling heeft positieve stappen te doen. He WesUluitsc regeringspartijen hebben Dinsdag bun beraad over de voorstellen tot wijziging der grondwet om een Duitse bewapening mogelijk te maken, beëindigd. Het ligt in bun bedoeling nog vóór het begin der Bermuda-conferentie de voorstellen bij de Bondsdag aanhangig te maken, teneinde daardoor vóór de samenkomst van de drie staatslieden op Bermuda nog eens een demonstratie te geven van de Duitse trouw aan het E.D.G.- verdrag. Tot vóór de verkiezingen stelde de Westduitse regering zich op bet stand punt, dat een aanpassing der grondwet aan de E.D.G. niet nodig was. Nu zij de voor een wijziging der grondwet nodige meerderheid van twee derden zowel in dc Bondsdag als in de Bondsraad heeft verkregen, heeft zij ge meend aan alle onzekerheid een einde te moeten maken en door de aanvul ling der grondwet de beslissing over het verdrag uit handen van het staats- gerechtshof te moeten nemen. De voorgestelde aanvullingen strekken ertoe de verdedigingszaken aan de fede- ra reëeriug op te dragen en deze to machtigen, door een wet de dienstplicht af te kondigen. Aan de bondspresident zal het recht der benoeming van officieren en onderofficieren worden gegeven Voorts wil men in de grondwet uitdrukkelijk verklaren, dat deze niet in strijd is met het van kracht worden van het E.D.G.- verdrag. Dit gebaar, dat Bonn aan de vooravond van Bermuda wenst te maken, doet na tuurlijk niets af aan de overtuiging, dat de Russische nota de samenkomst der Wes telijke staatslieden een andere inhoud heeft gegeven dan aanvankelijk was voor zien. De belangstelling voor de conferentie staat daarom ook in Bonn geheel en al tegen de achtergrond van een mogelijke conferentie der vier in Berlijn. Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag zijn kabinet verslag uitgebracht over de stand der voorbereidingen voor deze con ferentie en de mate, waarin Bonn hierin gemengd is. Hij deelde mede, dat de bonds regering thans uitgebreide onderhandelin gen met de Westelijke geallieerden voert over het antwoord, dat aan de Russen zal moeten worden gegeven. Dr Adenauer deelde mede, dat hij reeds uitvoerig door de Amerikaanse hoge com missaris was ingelicht over de wijze waarop de Westelijken wilden antwoorden. Het Duitse standpunt t.a.v. de samen komst met de Russen vatte de bonds kanselier samen in de opmerking, dat niemand zozeer bij deze besprekingen belang heeft als Duitsland, doch dat het daarbij noodzakelijk zou zijn, dat de Westelijke landen een gemeenschappe lijk en stabiel fron zouden vormen. Naar de opvatting van regeringskringen in Bonn dient dit front reeds tot uiting te komen bij de vaststelling van de agenda voor een samenkomst. Van Duitse kant wenst men nu het Duitse vraagstuk voorop gesteld te zien. en men geeft te verstaan, dat men vreest, dat een verbin ding van dit vraagstuk met de erkenning van communistisch China slechts tot on nodige verlenging van de besprekingen zou kunnen voeren. Naar de Westduitse opvatting dienen de Russen thans door een wijziging van hun houding tegenover het Duitse probleem te bewijzen, dat het hun ditmaal ernst is. Overigens blijft men in Bonn sceptisch ten aanzien van de conferentie der „Vier" Men verwacht dat de Russen deze slechts zullen willen gebruiken om het Europese leger op het zwakste punt, namelijk in Frankrijk te torpederen. Het gebaar dat men in deze dagen in Bonn maakt, houdt dan ook het advies in, dat dr Adenauer de staatslieden op Bermuda zal geven: in elk geval vasthouden aan de lijn, die men tot nu toe ter verzekering van de Westelijke veiligheid heeft gevolgd. principes prijs te geven. Er is slechts één zaak in het geding, al dus Dulles, en daarop kon hij geen ant woord geven Zal de Sovjet-Unie bereid gevonden worden de volkeren achter het IJzeren Gordijn meer vrijheid toe te staan? Als de Sovjet-Unie deze vraag ontkennend beantwoordde, zou er naar zijn mening niet veel kans op vooruitgang bestaan. Over de conferentie van Bermuda zeide Dulles, dat de kwestie van het stationne ren van Amerikaanse troepen in Europa waarschijnlijk aldaar besproken zal won den. Hij weigerde echter in te gaan op berichten dat de Ver. St. voorbereidselen treffen om Frankrijk het verdere verblijf van Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa te garanderen, als Frankrijk het E. D G.-verdrag zou ratificeren. Aanval op McCarthy Dulles wees de critiek af. als zou het buitenlands beleid van de Ver. Staten „te vriendelijk" zijn. De critiek kwam er op neer, zeide Dul les, dat de V. S. aan andere landen „ge parfumeerde briefjes" zonden in plaats van hen door dreigementen en intimida tie te dwingen, te handelen zoals Ame rika het wil. (De term „geparfumeerde briefjes" werd, zoals bekend, door sena tor McCarthy gebruikt in een radio-rede, waarin hij Groot-Brittannië aanviel we gens de Britse handel op communistisch China). Dulles zeide, dat de regering van de V. S. andere vrije naties als souvereine gelijken wilden behandelen, onverschil lig of zij groot of klein, machtig of zwak zijn. Hij wees er op, dat Amerika's bondgenoten alleen betrouwbaar zijn. omdat zij niet bereid zijn satelliet te zijn van wie dan ook, hetzij Amerika of Rus land. Dank zij deze houding, werd de Sovjet- Unie weerhouden van een aanval door dat de mogelijkheden van krachtdadige represailles aanwezig waren. „Wij zullen standvastig en volhardend zijn in onze pogingen, overeenstemming te bereiken over wat wij menen dat goed is Wij zul len een rechtvaardige verdeling van las ten verwachten, maar wij zullen trachten niet arrogant te zijn". „Het feit, dat er in sommig opzicht geen overeenstemming is, vormt geen re den om de vriendschap op te offeren door pogingen tot dwang, te meer omdat zulke pogingen vruchteloos zouden zijn" „Al dus zijn president Eisenhower en ik. vóór ik mijn tegenwoordige functie aanvaard de, overeengekomen omtrent de beginse len van ons buitenlands beleid". loonsverhoging van vijftien procent te geven. Meer dan 4000 bedrijven, waaronder het merendeel van de grote motoren- en vlieg tuigfabrieken, die aan belangrijke buiten landse orders werken, zullen van de sta king te lijden hebben. Hoewel de vakorga nisatie, waarvan de staking uitgaat, drie millioen leden telt, wordt aangenomen dat een derde der leden zich niet aan het stakingsbevel zal storen. De meeste ar beiders van de staatsbedrijven voor de wapenindustrie hebben geweigerd aan de staking deel te nemen, terwijl ook het grondpersoneel van de vliegvelden de op roep voor een „sympathiestaking" heeft afgewezen. De staking betekent zowel voor de werk gevers als voor de arbeiders een scade- post van millioenen ponden. In een groot gebied van New York zijn Dinsdag havenarbeiders in staking gegaan aannemen van arbeiders, en andere, die de scheepvaart jaarlijks millioenen dol lars afzetten. De posters bleken mannen te zijn aan wie de nieuwe commissie van de staten New York en New Jersey, die zich in het vervolg met het aannemen van haven arbeiders zal belasten, werkkaarten had geweigerd. De overige arbeiders weiger den de posters te passeren. Teneinde de opening en de sluiting van het Maria-jaar dc grootst mogelijke plech tigheid te verlenen, heeft de H. Va^er in het op 1 December gepubliceerde decreet van de H. Congregatie der Sacramenten de bisschoppen over de gehele wereld gemachtigd om toestemming te gevfcn voor het opdragen van een H. Mis, een halt uur na middernacht van 1 op 8 December zowel dit jaar als in 1954. Deze H. Mis mag in alle kerken en kapellen (niet in de particuliere kapel len), vooral in de kerken van Maria- bedevaartplaatsen of in kerken toege wijd aan O. L. Vrouw, worden opgedra gen, echter onder voorwaarde, dat minstens twee uur lang, de tijd van de H. Mis daarbij inbegrepen, tot Maria wordt gebeden voor de intenties, die de H. Vader heeft aangegeven in zijn en cycliek Fulgens Corona van 26 Sep tember j.l. De intenties, die de H. Vader bij die gelegenheid heeft aangegeven zijn o.m een oprecht Christelijke levenswandel van alle gelovigen, een onbedorven jeugd, een gezond en vroom gezinsleven, en verder uit protest tegen maatregelen, welke een de bijstand van Maria voor de gevangenen einde pogen te maken aan het optreden 1 <je vervolgden, de zieken, de ouden van van organisaties, die zich belasten met het I dagen, de vluchtelingen en de hongerigen. Met een gordel van dertig kloosters, van waar liet Geloof zal worden ver kondigd en de zielzorg onder de millioenen ontheemden in West-Duitsland zal worden verzorgd, hoopt Oostpriesterhulp ook een goede uitvalspoort le hebben geschapen voor het geval, dat een opening in het IJzeren Gordijn zon ontstaan en het Christendom opnieuw zijn zielzorgers naar de volkeren van Oost-Europa zou kunnen zenden. Thans wordt aan de oprichting van zeven eerste steunpunten gewerkt, waarvan Nederland er naar alle waar schijnlijkheid een in Schleeswijk-Holstein voor zijn rekening zal nemen. Het K.N.M.I. deelt mede: op het Noor delijk deel van de oceaan is de depressie activiteit de laatste dagen groot. De in vloed van de depressie breidde zich tot over de Noordzee uit, waar het gisteren in het zeegebied tussen Schotland en IJsland heeft gestormd. In Nederland heeft men van de depressies weinig gemerkt, want het weer hier bleef onder invloed van een boven Zuid-Europa gelegen hogedruk- gebied. Dit veroorzaakt over Frankrijk en onze omgeving Zuidelijke winden, die voor de tijd van het jaar zachte lucht blijven aanvoeren. In verband hiermede zullen de temperaturen de eerstkomende dagen nog boven normaal blijven. De gemeente St. Philipsland heeft van het graafschap Bentheim een kleuter school aangeboden gekregen. In 't graaf schap is hiervoor een inzameling ge houden. Vorige week Vrijdag is het ge meentebestuur van St. Philipsland naar Nordhorn in Duitsland geweest, waar het door de „Oberkreisdirektor", dr Mawick, is ontvangen. Pater Werenfried van Straaten, die naar Den Haag was gekomen om een uiteenzetting te ge ven van zijn werk in de Oostpriesterhulp, maakte deze bijzonderheden over zijn plannen bekend. Hij zette ook uiteen, hoe dit werk der zielzorg reeds wordt gesteund door het seminarie te Königstein, waar 500 jonge mannen tot rugzakpriesters wor den opgeleid en vaak zelf hun onderhoudskosten moeten verdienen met werk in de mijnen. Het was een verschrik kelijk beeld van de toe stand der ontheemden, dat hij voor zijn gehoor schilderde. Hij gewaagde met waardering over de enorme medewerking die hij in België en Neder land voor zijn grote ac ties had ondervonden, de spekinzameiing in 1948, de boterinzameling van heden, het bouwplan, dat in uitvoering is, de rij tuig-actie en de door Ne derland ont* 'kkelde en voltooide kapellenwagen- actie. Millioenen zijn er met zijn plannei gemoeid, maar hij acht het Inder daad de moeite waard, omdat hij ervan is over tuigd. dat de 16 millioen vluchtelingen in West- Duitsland een geestelijk vacuum vormen, dat door zijn ellende en verlaten heid een goede grondslag voor communistische agi tatie en daardoor een nieuwe vooruitgeschoven post voor 't opdringende communisme vormt. „Ik weeg weliswaar 109 kilo, maar daar om word ik niet de spekpater genoemd, zei pater Werenfried van Straaten. „Ik heb een voorliefde voor lange smalle mensen". Schrikbarende cijfers over de aantallen Tarta ren, Kalmukken. Kirge- zen Chinezen en Mongo len die in de landen achter het IJzeren Gor dijn bij tienduizenden worden geïmporteerd, maakte pater Van Straa ten bekend. Zijn prognose was, dat over twintig ja ren verschillende volke ren achter het IJzeren Gordijn niet meer zouden bestaan en vervangen zouden zijn door Aziaten. H\.n moeten wij niet met ha tt tegemoet treden, maar bereid zijn hen straks op te vangen en tot Christus te brengen Pater Van Straaten deelde mede, dat hij in overleg met prof Zee- gers van het Kerkelijk Sociaal Instituut te Den Haag bezig is, een demo grafisch en sociologisch onderzoek in te stellen naar het probleem der diaspora-vluchtelingen omdat met grole Zeker heid plannen voor kerken en andere vaste gebou wen worden gemaakt Hij meende, dat na verloop van een aantal jaren met mathematische zekerheid iele gebieden van Duits land. die nu door een fa natiek protestantisme worden beheerst, tot de Moederkerk zouden zijn teruggekeerd Tenslotte ontvouwde hij ook nog zijn gedachte om de Oostpriesterhulp te maken tot een Europese Pia Unio van lekenhel- pers, die door B. B B. (bidden bouwen en beta len) zouden medewerken aan het behouden van het Geloof onder de zes mil- .ioen ontheemden en de aekering van vele ande re, die elk godsdienstig roer kwijt geraakt zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1