ZEEUWSE DIJKEN WORDEN BEWAAKT SPECIALE DIENST ingesteld LAREN RICHT ZICH WEER TOT DE MINISTER V.N, veroordeelt wreedheden in Noord-Korea LONDEN Twintig jaar rijk Sport-*Spatt9i% YELASQÜËS Nieuwe t.v.-studio Wegkampioenschap een week later Boedapest huldigde de W ernbley-w innaars voor VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 PAGINA 4 SYMBOOL VAN ZUTPHENS WEDEROPBOUW Beeld van Mari Andriessen bij IJsselbrug In Bussum: Bouw van zendtoren bij Vitusgebouw NOORDELIJKE DIJKEN WORDEN BEWAAKT AETHERPIR ATEN GESTRAFT Exploitanten van „Mona Lisa" Breunese is omgezwaaid RONDE VAN FRANKRIJK Start in Amsterdam nog niet definitief RALLYE VAN MONTE CARLO 19 Nederlanders zullen starten BELGIE—INDIA 2—0 Oplossing van gisteren TOTO-OMZET STIJGT IJSHOCKEY TEGEN FINNEN TELEVISIE FINALE ROSEWALL-HOAD de band tussen goede rokers zender „Mona Lisa", die geruime tijd in de omgeving van Groningen heeft „ge opereerd". De hoofddader, de 20-jarige kleermaker K. B., uit Westerbroek, die tot driemaal toe werd betrapt met het onveilig ma ken van de aether, werd conform de eis veroordeeld tot in totaal acht maanden gevangenisstraf. Ook de verschillende medeplichtigen kregen gevangenisstraffen. Het materiaal werd verbeurd verklaard. De 49-jarige kleermaker J. B. kreeg drie maanden, de 23-jarige arbeider P. G. P., beiden uit Westerbroek en de 33-ja- rige landarbeider S. B. uit Haren, wer den veroordeeld tot elk één maand gevan genisstraf. De 32-jarige pluimveehandelaar T. W. L. uit Slochteren. kreeg een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 50.—, evenais de 24-jarige fabrieksarbeider H. L., even eens uit Slochteren. Het ligt in de bedoeling van de „Stich ting Zutphen" de wederopbouw van Zutphen te symboliseren in een beeld. Het bestuur der stichting heeft de beeldhou wer M. Andriessen opdracht verstrekt dit beeld te ontwerpen. Het plan is het beeld te plaatsen bij de brug over de IJssel. zodat het direct de aandacht zal trekken van hen. die de stad over de brug binnenkomen. De communistische en socialistische vakbonden van werknemers bij de Ita liaanse P.T.T. hebben hun leden ver zocht 11 December a.s. gedurende 24 uur te staken. Genoemde vakverenigingen hebben aan zuster-organisaties het ver zoek gericht zich bij de staking aan te sluiten, (Van onze correspondent) Het Bussumse Vitusgebouw zal de taak van het Irene-gebouw als televisie-studio gaan overnemen. Men zal namelijk het Vitusgebouw, dat over aanmerkelijk meer ruimte beschikt, tot hoofdstudio maken en de Irene-studio gaan ge bruiken als bij-studio. De onlangs door de Nederlandse Televisie Stichting ge huurde ambachtsschool wj] men voor lopig gebruiken als bergruimte voor decors e.d. Ook zal te Bussum een zendtoren voor de t.v. worden ge bouwd. Deze zender wordt in de nabij heid van het Vitusgebouw opgetrokken en vervangt de huidige zender op het Irene-gebouw. Ook de administratieve diensten van de televisie wil men in Bussum onderbrengen; daartoe zijn on- I derhandelingen gaande over de aan koop van enkele villa's. ZO GEWONNEN, zo geronnen. En geld maakt niet gelukkig Het zijn spreekwoorden, geboren uit een lange droevige ervaring van dit in zo menig opzicht te beklagen mens dom Maar ergens in Frankrijk leeft een man, die deze spreekwoorden en hun diepzinnige betekenis eenvoudig, om hel eens platvloers te zeggen, aan zijn laars lapt Plij won twintig jaar geleden met een lot van de Nationale Loterij de eer ste prijs, dat wil zeggen, maar even tjes vijf millioen goudfrancs. Monsieur Bonhoure uit de fameuze stad Taraseon, door de leugenaar Tar- tarin wereldberoemd gemaakt, was bar bier. Ais barbier maakte hij lange dagen. Wanneer hij 's avonds klaar was. voel de hij zich suf. Toen hij zich een keer erg sug voelde liet Dii zich door zijn bediende ompraten een heel lot in de loterij te kopen. Honderd zuur ver diende francs telde hij er voor neer. Madame Bonhoure maakte hem, zodra ze het hoorde, uit voor alles wat lelijk is Ze sprak smalend van „dat vodje papier" In zjjn ergernis vergat hij bijna het lot, dat hij ergens in een kast had neergelegd. Op een avond werd er op zijn deur gebonsd. „Hier is de prefect van politie, doe open!'' heette het. Monsieur Monhom> begreep er niets van Het was bovendien middernacht. Wie haalde er een grapje met hem uit? Hij deed ten siotte open en zag daar buiten niet alleen de prefect, maar ook de burgemeester staan, door gendarmes omgeven. In die tijd werd de naam van de koper van elk lot ingeschreven en aldus was het dra bekend, wie de hoofdprijs Vlissingen en Hoek van Holland, van de windrichting en van de windkracht, als mede van de te verwachten verhogingen van het hoog water. gewonnen had Het werd natuurlijk direct naar Taraseon doorgetelefoneed. Omdat ook de burgemeester hem be vestigde, dat hij vijf millioen gewonnen had, moest Monsieur Bonhoure het wel geloven. Maar nadat er champagne aangerukt was, informeerde hij voor zichtigheidshalve, of de heren het gelag zouden betalen, wanneer het soms niet waar mocht zijn Verder deed Monsieur Bonhoure niets bijzonders Hij wilde eerst het geld in handen hebben. Aan zijn bediende be loofde hij de zaak, indien het werkelijk waar was. Nu. de bediende kreeg de zaak en de gelukkige barbier ging heel verstandig te werk. Hij kocht in do buurt van Ta raseon een mooi buitengoed met een pracht van een wijnberg, die jaarlijks zes honderd hectoliter van een uitgele zen wijntje opleverde De rest van zijn geld belegde hij in deugdelijke papie ren en huizen. Monsieur Bonhoure bleef nog drie maanden in de zaak, om de klanten aan do bediende te doen wennen. Daar na betrok hij zijn buitengoed hetwelk hij met degelijke ouderwetse meubelen liet vullen. Er kwam een nieuwerwetse limousine, maar dit was toch de enige weelderige concessie, dip de spaarzame Monsieur Bonhoure deed. In die drie maanden had hij alle bedelaars oplichters en een aantal al te opringerigp familieleden van zich weten af te schudden. Nadien is er wel twintig keer van hom gezegd, dat hij geruineerd was, vertelde hi.i aan de journalisten, die hem op de twintigste verjaardag van zi.in geluksdag kwamen interviewen. Maar u ziet. zo voegde hij er aan toe, ik leef nog gelukkig, hen zeventig jaar, bestuur mijn autotje nog zelf. Ik ben twintig jaar rijk en töch gelukkig geweest en ik hoop zo de honderd te halen De Groningse rechtbank heeft giste ren gevangenisstraffen opgelegd aan verscheidene exploitanten van de geheime Oorspronkelijk zou het Nederlands weg kampioenschap wielrennen voor profs op 9 Mei worden gehouden. Naar aanleiding van het verzoek van de heer Joinard, voorzitter van de U.C.I., gedaan tijdens het kalendercongres van de U.C.I. te Zü- rich aan de Nederlandse official John Stol, om de wedstrijd naar 27 Juni te ver plaatsen, heeft de sportcommissie van de K.N-W.U. thans besloten, het Nederlands kampioenschap een week te verschuiven en nader vast te stellen op 16 Mei te Val kenburg. De profs krijgen nu de gelegenheid om aan de wedstrijd Luik-Bastenaken-Luik welke op 9 Mei wordt gehouden, te kun nen deelnemen. In het conflict tussen de Nederlandse Wandelsport Bond ep,de Nederlandse Bond voor Lichamelijke ^Opvoeding beeft «4c regering, die zoals bekend hier heeft in gegrepen, bij monde van minister Cals de termijn, binnen welke de NB. v. L.O. moest verklaren af te zien van het organiseren van Avond-Vierdaagsen (en zo niet dan zou de regering elke medewerking van overheidsinstanties aan de Internationale Vierdaagse te Nijmegen verbieden), met een maand verlengd. Naar „Het Binnenhof", waaraan wij dit bericht ontlenen, verderneemt, zou majoor Breunese, de voorzitter van d' N.B. v. L.O. thans bereid zijn om in een bijzondere algemene ledenvergadering voor te stellen dat zijn Bond deze verklaring inderdaad aflegt, waarmee de heer Breunese dus radicaal is omgezwaaid. Van de diverse plaatselijke wandelsport kringen wordt verwacht, dit advies van de N B. v. L.O. te volgen (ofschoon zij dezer dagen om beurten hebben verklaard, het organisatie-recht op Avond-Vierdaagsen niet te willen prijsgeven). Zou majoor Breunese zijn thans gewij zigde (tegenovergestelde!) mening inder daad eveneens door de bij de N.B. v. L.O. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Donderdag met 42 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen een re solutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de beschuldigingen, dat de Noordelij ken in Korea wreedheden bedreven zouden hebben. Alle leden, met uitzondering van Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Oekraine, de Sovjet-Unie, die tegen stemden. Afganistan, Birma, Egypte, Indonesië, Irak Pakistan. Saoedi-Arabië, Syrië, Yemen en Joego-SIavië, die zich van stemming onthielden, en India. Li banon en El Salvador, die niet aan de stemming hebben deelgenomen, hebben voor de resolutie gestemd. In de resolutie, ingediend door de Ver enigde Staten, Frankrijk, Turkije en Het Hongaarse voetbalelftal, dat 25 November in het Wembley-Stadion met 63 van Engeland won, is bij zijn te rugkeer in Boedapest door de bevolking van de Hongaarse hoofdstad op grootse wijze ontvangen. Het station was met vlaggen en wimpels versierd en span doeken riepen een „Welkom Thuis" tot 'sWereids Beste Voetballers". Gelijk met de aankomst van het elftal begon aan het station de verkoop van de nieuwe Hongaarse postzegel van 2 forint met als opdruk: „Londen Wembley - 1953, 11 25 - 6-3". De volledige film van de wedstrijd zal deze week in talrijke theaters in Hon garije worden vertoond. Namens het organisatiecomité dat het initiatief heeft genomen om Amsterdam aan te wijzen als startplaats van de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk 1954, kunnen wij meedelen, dat de onderhan delingen tussen de betrokken partijen nog niet tot een definitief resultaat hebben geleid en dat ook de besprekingen met de officiële instanties hier te lande voort duren. In dit veiband kan nog worden aange stipt dat deze aangelegenheid ter sprake zal komen in de zitting van de Amster damse Gemeenteraad op 18 December a.s Groot Brittannië wordt ernstige be zorgdheid uitgedrukt over inlichtingen, dat Noordkoreaanse en Chinese com munistische strijdkrachten „in vele ge vallen onmenselijke practijken hebben gebezigd tegen de heldhaftige soldaten van strijdkrachten onder bevel van de VN. in Korea en tegen de Koreaanse burgerbevolking". De resolutie veroordeelt het bedrij ven door regeringen of autoriteiten van moord, verminking, marteling of an dere daden van wreedheid tegen gevan gen gemaakt militair personeel of bur gerbevolkingen. als een schending van de bepalingen van internationaal recht en van de fundamentele maatstaven van gedrag en moraal. De resolutie dringt niet aan op een onderzoek omdat de bewijzen overge legd door de V St. onweerlegbaar werden geacht. De vergadering heeft sinds Maandag over dezP aangelegenheid gedebatteerd. De V. S. noemen een aantal van 38.000 slachtoffers van wreedheden. De afge vaardigde van de V. S.. Cabot Lodge, zeide. dat 35.000 van hen dood zijn. De Sovjet-afgevaardigde Visjinsky zei- de dat het bewijsmateriaal dat door de V. S. is overgelegd, lastelijk" en ver- \7alct" Jo De 402 deelnemers, die in de Rallye van Monte Carlo uitkomen, zijn, wat de landen van herkomst aangaat, als volgt verdeeld: 22 Duitsers, 1 -Amerikaan, I Oostenrijker, 4 Belgen, 1 Braziliaan, 7 Denen, 4 Span jaarden, 15 Finnen, 117 Fransen, 121 Engel sen, 10 Grieken, 19 Nederlanders, 6 Ieren, 18 Italianen, 7 Monagasken, 12 Noren, 4 Portugezen, 23 Zweden, 8 Zwitsers, 1 Turk en 1 Zuid-Slaviër. Uit Athene vertrekken 16 automobilis ten, uit Monte Carlo 117, uit Glasgow 96, uit Stockholm 45, uit Oslo 16, uit Palermo 20, uit München 36 en uit Lissabon 56. De winngar van de Ralley van het vorig jaar, onze landgenoot Maus Gatsonides, start, met'de Fransman Becquart die in 1950 zegevierde in een Britse Ford Ze phyr onder nummer 407 te Lissabon. De Belgische tennissers (winnaars van de Europese zone, in de finale waarvan zij Italië versloegen) gaan in de Inter- zone-finaJe, regelrecht op een duidelijke ovewinning tegen India af. Na de eerste dag verheugen zij zich reeds in een 2—0 voorsprong, resultaat van de zege in de beide eerste enkelspelen. Washer versloeg Misra in drie sets: 6—3 6—4 6—3- waarna Brichant er wel iswaar yijf sets voor nodig had maar uiteindelijk toch ook over Krishnan baas bleef: 36 3—6 64 63 60. Wint België ook het dubbelspel, dan is bij een 30 stand het pleit reeds beslecht. Horizontaal: 1.koraaleiland, 5. karakter, 9. schiereiland in Azië, 11. gewas, 12. en omgekeerd, 13. deel v. e. schip, 15. vogel product, 16. windrichting, 18 vallei, 19* groet, 20. klein ogenblik, 22. indien, 23. vlug, 24 sportartikel, 25. spijs, 27. lyrisch gedicht, 29. gevuld, 30. drinkgerei, 32. houc ding, 34. reeds, 35. zout water, 37. winde richting (eng.), 38 deel v. h. jaar, 40. plaats in Engeland, 42. coupe, 43. vlek. Verticaal: 1- plaats in Duitsland, 2. vorm van tonen, 3. edel metaal (fr.), 4. bijb. naam, 5. bloeiwijze, 6. als volgt (afk.), 7. bijwoord, 8. telwoord, 10. voegwoord (eng.), 11. fel, 14. steen, 17. gebergte, 19. meisjes naam, 21. Europeaan, 22. krantenjongen, 25. land in Europa, 26- deel v. e. schoen, 28. slot, 29. gemeen, 30. ontkenning, 31. vrucht- vliesje, 33. overschot, 35. overheidsbedrijf, 36. onderricht, 39. Nederl.-Indië (afk.), 41. rustend predikant (afk.). Horizontaal: 1. tzt, 3. hel, 6. usa, 9. aa, Tijdens de te Zwolle gehouden najaars vergadering van bet Verbond van Vereni gingen van Langebaandraverijen en -ren nen in Nederland, waarop .nagenoeg alle 21 Nederlandse banen waren vertegen woordigd, is medegedeeld dat de animo voor de totalisator nog steeds stijgende is In de periode van 1 Januari 1953 tot 30 November 1953 bedroeg de omzet 7.297.878,50 tegen een totaal bedrag van f 5.828.132,50 over dezelfde periode in 1952. 10 vadem, 12. pa, 13- varen, 15. koran, 17. let, 19. oer, 20. nederig, 24. eed, 25. eem, 26. idealen, 30. nee, 31. een, 33. koren, 35. an- nie, 37. eo, 38. naald, 40. el, 41. its, 42. pek, 43. ark. Verticaal: 1. tav, 2- zaal, 3. han, 4. ed, 5. lek, 7. spar, 8. aan, 10. vete, 11. mooi, 14. rendier, 16. regenen, 18. de, 19a. leo, 21. die, 22. rol, 23. oma, 27. deen, 28. as, 29. eend, 30. noot, 32. nier, 33. kei, 34- nap, 35. alk, 36. elk, 39. ae. Het bestuur van de Nederlandse IJs hockey Bond heeft voor de wedstrijd te gen het Finse nationale team, welke op 6 December op de HOKY te Den Haag zal worden gespeeld, het bondsteam als volgt samengesteld: Doel: Van der Heiden, reserve Van Eek. Achter: Klein, Fertr, Fischer en Van Rhede. Voor: Dietz, Bijlsma, Buis, Dinger en Van der Baumen. De Canadezen Zukiwski en Kirk zullen de ploeg in de voorhoedewersterken, ter wijl de mogelijkheid bestaat, dat ook Baulne, de Canadese trainer van het Ant werpse team Brabo, in de Bondsploeg zal meespelen. De 52-jarigeHope Root, advocaat te Miami, heeft bij een poging om het diep zeerecord te verbeteren het leven ver loren. Root, die een diepte van 125 m. trachtte te bereiken tot nu toe ivas 93 m. hel record is, nadat hij even buiten de haveningang van Miami de Atlantische Oceaan indook, niet meer aan het wateroppervlak teruggekeerd. Rusland heeft, een uitnodiging van de Franse Gymn-stick Federatie geaccep teerd voor een landenwedstrijd, welke waarschijnlijk 16 December in het Palais des Sports te Parijs zal plaats vinden. Tot de Russische vloed, die uit 26 per sonen zal bestaan, zullen o.a. ook O. M. Tchoukarine Olympisch kampioen), Chaguine en mevr. Botcharova (Olym pisch kampioene) behoren. Ook Hongarije heeft zich aangemeld voor het FIFA-jeugdtournooi, dat in April 1954 in West. Duitsland zal worden gehouden. Hiermee is het aantal in schrijvingen tot n gestegen. Het tour- nooi zal'eerst op tl April een aanvang nemen en niet zoals eerst in de bedoeling lag op 10 April. De Luxemburger Josy Barthel, de Olympische kampioen op de 1500 meter is, na het afgelopen seizoen wegens een blessure aan de achillespees op non- actief te zijn geweest, weer in training gegaan. Mclchior, de Oostenrijkse internatio naal en rechtsbuiten' van Austria (Wenen), heeft een contract getekend met de Franse tweede divisieclub F.C. Rouaan. Voor de Lippensbeker heeft de Haagse ijshockeyclub te Den Haag een wedstrijd gespeeld tegen Hamburg. De Hagenaars wonnen met 150 (4—0, g0, 90). De Haagse doelpunten werden gescoord door Zukiwski (8 x), Kirk (4 x) cn Fertr, Dinger en Van Rhede ieder een maal. In de Oostenrijkse ploeg voor de wed strijd hardrijden op de schaats tegen Nederland op 8 en 9 December zal de Noor Sverrc Farstad als gast meerij den. Tiet Oostenrijkse team zal er nu als volgt uitzien: Offenberger, Manns- bart.li Biel en Farstad, Wim Slijkhuis had in zjjn prijsenkast nog een beker van gc Qougse Herfstloof en'die wilde hij inleveren. Maar voor overwinnigen in successie had. hij deen beker definitief in bezit, gekregen en hij mocht hem houden. Voor Fekkes de splikspHnternieuwe beker: Fekkes won, terwijl Slijkhuis langs de kant stond toe te kijken. Brussel 3*14 en 484 m. 321 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Omroep-ork. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.15 Ethnologische mui. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19*45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Accordeonmuz. 21.30 Gram. 21.45 Accordeonmuz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.15 Gram. 14.30 Operamuz. 15.30 Verz.progr. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonmuz. 19.15 cn 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.00 Hoorsp. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. BBC European Serviee. liltz. voor Nederland. 17.00—17.15 Engelse les (op 224. 49 en 42 M.). 22.00—22.30 Nws. Lichte muz. (op 224 M.t. NTS 16.30-17.30 Kinderprogr. Ch. v. Vden werd Zuidhollands sabel kampioen vóór v. Beem en J. Kuypers. De finale in het enkelspel van de ten niskampioenschappen van de staat Vic toria zal gaan tussen de Australiërs Ro- sewall en Hoad De halve eindstrijden waren reeds een Australische aangele genheid Rosewall won van Wortliington ■Ret 6—1 2—6 6—0 61, Hoad won van Hartwig met 26 64 63 64. mededeling, welke wij hun door de bla den doen toekomen, af te wachten. Heus dit is het enige, wat we doen kunnen Daarop Werd de mformatorische confe rentie opgeheven en ieder ging zijns weegs, verbluft over wat ze te horen gekregen hadden en weinig op hun gemak. Zij. d'e wat dieper nadachten, beseften ten volle, dat het land zich in lang zo groot gevaar niet bevinden kon, wanneer het front zou hebben te maken tegen een nvallend :eger dan men zich te weer had te stellen le gen deze onzichtbare vijand, die de dode lijkste slagen kon toebrengen zonder zien- zelf ook maar een ogenblik bloot te geven. Indien het aan de autoriteiten gelegen had. zou er niets zijn uitgelekt. Maar in deze tijd, waarin zo weinig onder de roos bleef, was het niet mogelijk, het publiek lang in onwetendheid te houden en Lon den was clan ook weldra van geruchten vervuld. Een geschiedenis als die van hotel Petronia kon niet achterbaks gehouden worden, te veel voorname en rijke fami lies waren er rechtstreeks bij betrekken dan dat ze alleen het gesprek van de dag zou blijven in de hogere kringen. Midden stand en lagere klassen leverden in be woordingen van afschuw er hun beschou wingen over. Een grote groep volk school dag op dag voor de deftige gevel van hotel Petronia samen en staarde met grote ogen en open mond naar het gebouw, welks eigenaars, als ze het betamelijk gevonden hadden, er snel een fortuin uit hadden kunnen slaan, met de kamer, waarin het fatale banket werd gehouden, tegen eeu shilling per man. te laten bezichtigen. (wordt vervolgd) En verder? vroeg hij. Dat alleen had ik te zeggen, antwoord. de de Lord Kanselier. Ik zeg u, dat we te betalen hebben, hernam de financier. We hebben te be talen. Een der aanwezige hoge personages, een bedeesdyuitziende heer, die tot dusver nog niet gesproken had, gaf thans op be scheiden wijze zijn bijdrage in de discus sie. Zou ik zo vrij mogen zijn een denk beeld te opperen? zei hij. Het komt mij voor, dat het verstandigste, wat wij doen kunnen, is, met die mensen een overeen komst te sluiten. Indien ze op een wijze, waarvan we niets weten, in het. bezit zjjti gekomen van de verschrikkelijke ontdek king welke signor Marco Vespucci heeft gedaan, zouden we die dan niet van hen kunnen afkopen, zodat ze nimmer meer 'n bedreiging, een gevaar voor de wereld zou kunnen vormen? Maar mijnheer, merkte de lord kan selier met een van zijn tergende glimlach jes op, zoudt u zch op hun eer willen ver iaten? Er is niets dat hen beletten zal, hun woord te breken, zodra gij uw koop ge sloten hebt en van hun kennis opnieuw gebruik te maken, hetzij hier, hetzij in Duitsland, of de Verenigde Staten o* waar dan ook. Opnieuw keek ieder zijn buurman aan. We schijnen op het dode punt te zijn aangeland, merkte tenslotte de minister van binnenlandse zaken op. Ik geloof, dat we niet beter kunnen doen dan het ant woord van deze geheimzinnige lu; op de lord Kanselier zich met een ietwat sar castisch lachje tot hem wendde en hem zijn toebereidselen voor zijn vertrek deed staken. Ik zou wel een klein commentaar willen leveren op uw laatste woorden, merkte hij droog op. U zegt, dat het enige, wat wij doen kunnen, is de som te beta len, die deze mannen vragen. Best. Ver onderstel, dat wij zulks doen, hoe weten we dan. dat zij, die over zulk een macht beschikken, ons of een ander land of andere landen niet verder gaan brand schatten. Het schijnt me toe. dat wanneer hun macht even overweldigend is als ze schijnt, de hele wereld aan hun genade is overgeleverd. Er was een ogenblik stilte. Ieder keek naar zijn buurman. De grote financier vestigde een vragende blik op de Lord Kanselier. Welnu? vroeg hij heftig. Wat zou dat! Ik begrijp niet, waar uw Excellen tie heen wil. Eenvoudig genoeg anders, antwoordde deze. Waarom zouden die lui met tien millioen tevreden zijn? Een oud spreek woord zegt, dat hoe meer men heeft, hoe meer men hebben wil. En deze mensen zullen tenslotte ook meer willen hebben. Niemand scheen daarop iets aan te mer ken te hebben en de hoge wetgevende autoriteit ging voort: Indien iemand je in een benarde po sitie heeft met een pistool aan je slapen, kan hij de laatste cent uit je zakken halen. De financier stampte ongeduld'g met zijn in gouden knop gestoken parapiuie op de vloer. Door FLETCHER Geautoriseerde vertaling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4