Afscheid Ik drukte een van gastvrij gat in de deur Turkije H Rotterdamse Raad voor een .brandend" vraagstuk m ONS LAND TELT EVENVEEL INWONERS ALS RATTEN Toon Wijnen ontving op het gemeentehuis De Maasdam" bracht 300 Sinterklaas- uit Canada naar Op Ameland kloppen de meisjes harten sneller emigranten Vol verwachting klopt hun hart en die van hun kinderen *c. 0 E •n E Per scooter de wereld rond Roken of niet roken Ongedierte richt per dag voor bijna een ton schade aan Honderdjarige inwoner van Heeze werd groots gehuldigd Emigratie-commissaris dröeg een versje voor Niemand had hem zien komen wm Ontslag van rechts vervolging voor ex-politiemannen VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 PAGINA 5 J3edelen in ^0 Geen verstand van menus °P de f hadden6ronfing stond de hal ook al vol bed onbeslapen. Ik kreeg öe kraan sijpelde Geen koffie meer Burgem. Van Walsum vergiste zich TITO ONDERHANDELT MET HONGARIJE Sun deklagen zwaaien weef de scepter op eiland Om hollidayte houden Met Canadese nuchtere zwier Schorre kelen Onderdeel van Veiser-affaire EELDE ONTVANGT STEEDS GROTER TOESTELLEN Wim Dussel logeerde in Paljas"-hotel R STOND EEN MAN in de deur van het ,,Nidge Palas Hotel", die er uit zag als een boer van het Turkse platteland, doch die blijkbaar portier was en in werkelijkheid de eigenaar van het etablissement was. „Parlez vous Francais- vroeg ik. Waarop de boer-eigenaar „Oui, monsieur" knikte en niets méér zei, hetgeen het bewijs is, dat men géén Frans speekt. Het kon me trouwens weinig schelen, want ik had het koud als een ijskast in het Noordpoolgebied. Tenslotte ligt driekwart van Turkije op de Anato- lische hoogvlakte hetgeen wil zeggen, dat je er gemiddeld op een hoogte van rond duizend meter vertoeft. Bovendien was het donker, had ik hon ger en was ik moe van het rijden in het heerlijke stof der Turkse binnen wegen. „U heeft ze ei we] een kamer?" zei ik toen maar in het Nederlands, en maakte de beweging erbij die aangeeft dat men iets zoekt met vier wanden en een bed om op te gjap en. TROUWENS, bedden waren er, dat kon je z0hn(Pi e stonden in de hal van het J}° hl?.?,er sliepen zelfs al mensen in *ed l«klb»ar nóg meer rust nodig hadden dan ik. 0ver 2Q jets moet verigehf.nifj, verwonderen ieieov^Yn'dehal C a„Passapdrtd'h de eigenaar en pakte bij inn sleepte.me naar Hij6 keek in p|spoort en zag dat ik Nederlander ge'zichetn verheugde blik gleed over qf "t met een baard van minstens v8f dagen trouwens - Hij sloeg de kraag an zijn Wjnterjas neer, trok zijn Peakte ge^at dieper over het hoofd en Volgen de t bewegin? d,at' hem moest vo^gn. de trap op, die breed en van b^t01 een kamer v° n persoon: een grote eer. want het'fp„ lurkije de gewoonte om met dne' ^fven of tien man te gelijk op een te huizen. Welis waar was er glas in de glazen deur van m«n ek, ZOdat je desnoods ook zó naar tn en k0n stappen, maar iemand haalde th'ngs wat kranten en begon die er r te spijkeren Groot was het succe|-J;°fn een der kranten een foto met scooter en al yan Uw kou lijdende verslaggever bevatte. Die krant werd natuurlijk óók voor de deur geplakt IER is zei Turkmans, „het toilet en de wasgelegenheid" En hij zeul de me naar een soort vertrek, wa»rvan je kon ruiken dat het daar was. Iemand stond juist bij de enige wasbak, waarin een halve emmer wa- ler stond het ding was verstopt. Het water had ongeveer de kleur die óók het water heeft als ik zo nu en dan eens mijn was zelf moet doen en de kraan sijpelde uiterst langzaam. Er was geen handdoek maar die werd prompt ge bracht: schóón en droog! "Als. U nog wil eten moet U vlug wezen zei de hotelkoning weer;; „hier beneden is eeh restaurant". Ik deed de deur °P. sl?t en drukte daarbij meteen een 8at Ani.™, paPieren deur. Enfin, niet aan denken eten moet je, dacht ik. Beneden was het restaurant, van een buurman, wam urkse hotels hebben geen restaura ^nzjj ze érg chique zun, maar dan ,lkerweer niet. Het was druk. als het om een uur of zes, zeven alOT/l is in alle restau rants en eethuisjes k°f/ietentjes in Turkije Er was n0.g een tafeit]e leeg, dat vlak bij de deur stond, zodat het lek ker tochtte, want de r stond open voor het gemak. Je kon met veel moeite achter bet ta feltje kruipen en zat dan met eén voet levensgevaarlijk dicht bij een soort koel- motor, die een ijskast frissigheid moest toewuiven Er kronkelden anenei snoe ren en dunne, gebogen koperen bui zen uit omhoog en ik kreeg vaag schoolvisioenen van salmiak of amoniak of zoiets ik had altijd een dn®, voor scheikunde, dus vergeef me als ik fout heb. EEN soort man die wij ober zouden noemen, veegde met iets dat op een dweil leek de tafel schoon en poot te me een kaart voor waarop een Turks verhaal stond. Nu heb ik van wélke menu's ter wereld ook niet dat ver stand, omdat ik altijd moet zien wat ze je willen verkopen. En dus ijlde ik, zoals mijn gewoonte zo langzamerhand is ge worden, naar de keuken om „uit te zoe ken". Nu kun je én een Griekse én een Turkse, en misschien ook wel alle andere koks ter wereld geen groter genoegen doen dan in hun keuken te komen kij ken omdat ze er trots op zijn, dat ieder een mag zien wét ze koken. „Anglesie" zei iedereen. (Wat mij op een Engelsman doet lijken is me een raadsel). „Nee" zei ik, weer in het Ne derlands, „Holanda". „En ik geloof, Jan dat ik dit maar neem". En fin, zo eet je dan iets onbegrijpe lijks. Een soort bladeren met rijst erin, een soepje vooraf, brood dat ze hier bij elke maaltijd eten en sla van tomaten en iets groens. En mijn geliefde „yog- hurti" na. Ondertussen bleef ik niet van verrassingen verschoond- Nog maar nau welijks gezeten kwamen er vier grote, zware en niet zo schone Turken binnen, die ijverig naar een tafel zochten om hun dagelijks opgekropte politieke me ningen dit keer onder het genoegen van een maaltijd te luchten De ruim te hing héérlijk vol rook van si garetten, de „ober" brulde een rijtje bestellingen door het miniatuur loket ^n de radio bralde allerafgrijselijkst luid eri met vervormde klanken Turk se muziek Door de open deur kwamen flarden van voorbijrijdende auto-gelui den benevens enkele wolken stof. DE vier Turken zochten en zochten maar vonden niets. Zodat ze, na nog eerst geaarzeld te hebben, bij mij kwa men zitten. De man links van me kéék gemeen, maar lachte dra toen hij mij op zijn Hollands Turks zag eten. Hij kauw de op iets dat een pruim kon zijn en ik vreesde dat hij elk ogenblik deze pruim naast zich neer zou leggen zo onge veer op mijn sla. De overigen keken ge ïnteresseerd naar elke hap die ik dee'l. Toen begon de helse machine aan mijn voeten opeens te draaien, te sissen en te stampen en de Turken lachten zo luid dat het hele café er stïl van werd en de ober de radio wat. zachter draaide. „Neen" zei ik, na dit alles. „Nee geen koffie meer". Ik ben maar in bed gegaan. Er was een lekker dikke deken op het bed. maar de lakens waren al eens eerder gebruikt heel gewoon in Turkije. Ik wist het, want een Nederlandse dame in Ankara had het me verteld. Zjj was ook eens in eèn hotel geweest en had opmerkin gen gemaakt over deze niet-schone- lakens-kwèstie. Waarop de hotel-eige naar had gezegd: „Maar mevrouw, de dame die er gisteren in sliep was nét zo als U!" Nee, ik bezweer U: er waren geen beestjes. Daarvoor was de boel hoe eenvoudig ook toch nog te netjes. Trouwens, wie op dat gebied klachten het EEN tevreden roker is geen onrust stoker", zegt een Nederlands gezeg de en misschien heeft dit het Rot terdamse gemeenteraads lid J. Schalker (communisten en partijlozen) door het hoofd gespeeld, toen hij de raad het voorstel deed het roken in de raadszaal 's middags na vier uur en 's avonds na half tien toe te staan. De burgemeester van Rotterdam toon de zich echter geen voorstander van het voorstel, omdat dit volgens hem het de corum van de raad schaadde. Bovendien is er immers een „uitwijkmogelijkheid" voor de raadsleden, een standpunt, dat enige aanhang vond. De burgemeester, die voorheen de eerste burger van Delft was, wees op de toestand in de raad van zijn vorige gemeente. Daar schrijft volgens hem het reglement van orde voor „roken verboden", doch toen hij zijn intrede deed vond hij een dam pende raad, zodat hij de zaak maar blauw-blauw liet. Boze tongen beweren echter, dat de Delftse raadsleden, die voordien streng de hand aan het regle ment hielden, hun kans schoon z'agen, toen de nieuwe burgemeester kwam en deze zou toen in de waan zijn gebracht, dat er sedert mensenheugenis in de ge meenteraad van Delft werd gerookt, HOE het ook zij: de Rotterdamse raad stond voor de beslissing: roken of niet roken. De stemming eindigde met een Selijk spel: 17—17, waarop de burgemeester concludeerde, dat het voorstel verworpen was- Hij had echter buiten de waard, in dit geval de gemeentewet gerekend, want in art. 58 staat te ltzen, dat bij het staken van de stepimen 't nemen van een besluit wordt uitgesteld „tot een volgende ver gadering", waarin de beraadslagingen kunnen worden voortgezet. Een kwartiertje later maakte hij dan ook de onjuistheid van zijn conclusie bekend. Verder bleek toen, dat deze brandende kwestie op 17 December a.s. andermaal 'aan de orde zal komen. Of. er reeds actiecomité's door de raadsleden z'ijn gevormd is nog niet be kend. heeft: de politie maakt er spoedig een einde aan. Natuurlijk was het wel even een gedrang de volgende morgen aan die ene wastafel, nou, tafel? Bak zullen we maar zeggen. En er waren allerlei moeilijkheden met een heleboel formulieren die er, naar aanleiding van mjjn paspoort, moesten worden ingevuld. Ze lieten me iets in hei Turks zien en vroegen van alles en geen mens zal ooit weten wat, want ik was de enige Nederlan der en niemand anders sprak een beetje van het een of ander van wat ik óók spreek Tenslotte zuchtte de plichts getrouwe paperassenman eens diep en schreef allerlei dingen uit mijn paspoort aver, bijvoorbeeld de datum waarop mijn eerste visum voor Griekenland verlopen was plus de datum waarop dat voor Australië vervalt. Maar hij schreef in elk geval IETS op en dat was al be langrijk. En buiten, op de straat voor het Palas hotel dat ik Paljas hotel heb genoemd stond een mensenmassa te wachten die wel eens wilden zien hoe ik op dat rare ding ooit weg zou ko men. Ik betaalde het logies twee Turkse ponden wat zoiets als 2.70 is en schudde een kwartier lang han den met de eigenaar, de portier, iemand anders, ik weet niet meer wie, de kok, de restaurant-man en nog vele vele vrienden méér. Je bent ivelkom WANT als ik U één ding tot slot van dit Turkse verhaal mag vertellen als U het al niet begrepen heeft het is me in dat niet al te zindelijke, niet helemaal zoals-wij-het-willen-hotel, bést bevallen. Ik weet het, het hóórt an ders te zijn. Er mag geen verstopte wasbak zijn, er moeten betere toilet ten komen en wie slaapt er nu in de „hall"? Wie durft in een bed te stappen waarvan de lakens al ge bruikt zijn? Wie eet spullen waarvan hij niet weet wat het is? Ach, ik weet het, als je het zo leest zou je zeggen „nou, IK zou Maar ik geloof dat zo gauw nog niet. Turkije ik heb het al vele keren geschreven is zo nieuw zo „in wording", zo on volkomen nog. Maar vergeet U DIT niet: tien jaar geleden was er nog geen hotel, nog geen gelegenheid om te over nachten. Tien jaar geleden was er nog weinig verkeer en was het op zijn zachtst uitgedrukt een onderneming om het land te doorkruisen. Nu ben je er welkom, de mensen ren nen voor een kop koffie voor je. Ze zijn éérlijk, ze zijn blij en ze zijn enthousiast. Ze houden van hun land en vereren hun Ataturk, hun „vader der Turken", op een bijna overdreven wijze zouden wij zeggen. Er zijn vele, vele mooie spreekwoor den in Turkije, waarvan ik er een paar wil noemen, die MIJ bijzonder getrof fen hebben, omdat ik persoonlijk erva ren heb, dat het niet alleen spreek woorden zijn, maar ook daadwerkelijke eigenschappen: „Gasten brengen geluk met zich mee". „Wat U weggeéft, behoudt U", „Duizend vrienden, is te weinig, één vijand te veel" Een groet aan een eenzaam hart, is duizend gouden ponden waard". Mag dat het laatste zijn, wat „liet eenzame hart" U over Turkije ver telt? Met het gevoel, dat datzelfde hart nog graag zo veel méér zou wil len zeggen? Maar de tijd gaat voort, de weg gaat voort, steeds verder; nu Een plaatje van onze reizende reporter met scooter bij een der iconderen van Turkije, zo niet van de wereld, de wonderlijk gevormde rotsen bij Urgiip, die je aan een maan-landschap doen denken. „Je voelt je er op de Maan", schreef Wim Dussel ons. naar Syrië.. (Van onze Utrechtse redacteur) Wist u, dat er in ons land meer dan 9 millioen ratten hun schadelijk spel uit oefenen. Dus op iedere Nederlander één rat. Elk beest berokkent een schade van 1 cent per dag, wat neerkomt op de lieve som van 33 millioen gulden per jaar. Zij zijn de overbrengers van besmettelijke ziekten voor de mens, o.a. de ziekte van Weil en paratyphus, terwijl ook besmet telijke veeziekten door ratten kunnen wor den overgebracht. Op boerderijen zijn ze bijzonder ge duchte vijanden, waar ze er niet voor te rugdeinzen biggen aan te vallen, eieren te stelen en zich aan de voorraden flink te goed te doen. Een rat vreet 25 gram per dag en het voorkomen vane en honderd ratten op een boerderij is geen zeldzaamheid. Op een boerderij in Groningen werden eens 300 ratten gevangen, die daar dus te zamen in één jaar drie ton opvraten. We hebben dan nóg niet eens gesproken over de ma teriële schade, die zij berokkenen met het knagen aan houten balken en het ver nielen van waterleidingbuizen of loden pijpen, welke bezigheid die „lieve diertjes" verrichten om hun scherpe tanden op peil te houden. Ook muizen weten met etensvoorraden weg. Zij bezorgen ons jaarlijks een ver lies van een millioen gulden. Het is daarom wel zaak, dat de be strijding van ratten en muizen intensief wordt aangepakt en vooral ook systema tisch. Jaarlijks wordt onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst uit Wa peningen een rattencampagne gehouden, die dit jaar plaats heeft van 12 tot en met 19 December. Deze campagne wordt lan delijk door de gemeenten georganiseerd, waarbij de Plantenziektenkundige Dienst adviserend optreedt. De gemeenten ver strekken lokaas-porties met vergif, Scilla- producten, die voor andere dieren ko nijnen uitgezonderd en de mens niet ge vaarlijk zijn. Om bruine ratten, waarvan men in ons land de meeste last heeft, te verdelgen, zijn dit uitstekende middelen. Voor de zwarte rat, die tijdens de kruis tochten uit Klein-Azië naar ons land is overgebracht, doch tegenwoordig minder voorkomt, dient een ander gif. Wil de bestrijdingsactie slagen, dan moet het publiek meewerken, waarbij het vooral nodig is, dat de zaak streeksgewijze wordt aangepakt. Het zou anders heel goed mogelijk zijn, dat als men zijn eigen terrein heeft gezui verd, men het ongewenste bezoek spoedig terugkrijgt, omdat bij zijn buurman nog een rattenfamilie huist en men weet: in rattenkringen geschiedt de gezinsuitbrei ding erg snel. Op een bepaalde manier schijnen deze dieren heel gauw in de gaten te krijgen, wanneer en waar nog terrein is vrijgekomen en daar voor hun zich steeds uitbreidende familie nog mogelijk heid voor huisvesting is ontstaan. Tussen Hongarije en Joego-Slavië zijn Kfeln-AziéVaAAons"Vnd~'ïs Donderdag besprekingen begonnen over een wijziging van de grens tussen beide landen. De onderhandelingen zullen beur telings te Soebotiga (Joego-Slavië) en Se- gédin (Hongarije) gevoerd worden. (Van onze correspondent) Toon Wijnen van de Leenderweg in Heeze vierde Donderdag in goede gezond heid zijn honderdste verjaardag: een krasse oude heer die, ofschoon een beetje doof, nog alle belangstelling had voor de feestelijkheden, die men te zijner eer in de gemeente Heeze had voorbereid. De honderdjarige, die 's morgens door de gilden St Agatha en St Joris in vol ornaat van zijn huis werd afgehaald om naar de kerk begeleid te worden, begon deze bijzonder gedenkwaardige dag, zo als goede katholieke mensen plegen te doen, met een plechtige H. Mis van dank- .<r nti-s m '•>fc (Van onze correspondent). Het zomerseizoen moge voor de Wadden eilanden economisch bezien de belangrijkste tiid van het jaar zijn: een feit is, dat enkele van die eilanden, speeiaal Ame land in bet beg."t d n December de mooiste da gen beleven, namelijk die van de grote en de ne Sinterklazen. Dit tee~ dat tevens een soort reünie betekent voor vele oud-Amelanders, die dan besluiten de tocht naar het hoge Noorden, té ondernemen, werpt z'n schaduwen immer ver vooruit. De Amelanders van eeuwen her hebben dit feest ook al gevierd, want het „feest van de Sundek lazen" stamt uit zeer oude'tijden Er zijn ettelijke overblijfselen in te vinden van oude vruehtbaarheidsritten, doch ai denkt geen van de Amelander Sundekla- zen daaraan, het zou on juist zijn om, zoals men- nigmaal gebeurt, dit oude feest ais een „Amelander carnaval'' te betitelen. De kleine Sinterklazen zijn de jongeren tot achttien jaar en die kwamen gisteren het ernst aan bod. Toen de schemering inviel, heers te er in Hollum en in Nes en ook in Buren een zekere geladenheid. De dorpen verkeerden in afwachting van de dingen die komen zouden. En dan. plotseling kwamen ze te voorschijn, de baan vegers. die niets met ech te "baanvegers te maken hebben, alleen dat ze de rtraat „schoonvegen", zij het dan zonder bezems. Gehuld in witte lakens snelden ze door de inval lende duisternis. Ze stie ten angstaanjagende ge luiden uit en loeiden op buffelhoorns. Ze joegen iedereen van de 'straat, vooral de vrouwen en meisjes behoefden zich niet. meer te vertonen Ze sloegen met stokken Oud gebruik, dat niets te maken heeft met Sinterklaas Kapoentje on de hekken, die soms nog bestaan Mt stukken verweerde walviskaak en overblijfselen ZP Amelands roemrUK vJr" leden, toen de Amelander commandeurs nog naar de Noordelijke IJszee voeren ter walvisvangst. Je klopten op de ramen, die baanvegers en ze ver- dwenen tegen etenstijd ln. ,de duisternis. Edoch, dat was niet alles, want s avonds begon het feest pas Toen kwamen de bundeklazen, te voor schijn die niets met Sin terklaas Kapoentje te maken hebben. Soms hand in hand, soms alleen schuifelden de kleine „Sundeklaas- jes' langs de huizen De open huizen gingen ze binnen en ze sloegen met stokken op de vioer. Ze lieten de meisjes dansen en dronken limonade door een stukje ventiel slang, zulks om hun mas kers niet smerig te ma- ken. Ze lieten de meisjes Z)ngen, maar ze zeiden weinig, want ze wilden met herkend worden, al lukte dat maar zelden, n toch, toch hebben ze het echte Sunde- klazenbloed in zich die Jojjge .Sundeklazen tot achttien jaar. want op de avond van de grote Sundeklaas, die vanavond gehouden wordt, herhaalt hetzelfde spel zich in het groot De vrouwen wor den door de baanvegers weer van de straat ge jaagd. de huizen waar de gordijnen of de deuren open zijn worden be stormd en de meisjes springen over de stokken van de Sundeklazen. of ze moeten zingen, het geen soms slechts tegen een omhelzing kan wor- den afgekocht. Is het wonder, dat op de avond van de Sundeklazen wnm '"eisjeshart snel ler klopt? immers wie is de Sundeklaas die om- liGisd moet worden? Weken voor dit' feest worden er al voorberei dingen getroffen. Moe_ ders van kindei en sloven zich uit om hun kleintjes zo goed mogelijk voor dé dag te laten komen, en ouderen werken in het geheim, in schuur of op zolders aan de meest ex centrieke costuums en maskers, Er worden ga ten in lakens geknipt. Er worden witte broeken of hemden „georganiseerd" uit de linnenkast van moeder de vrouw En dat kan allemaal zo rond het feest van de Sundeklazen die dit jaar op drie en vier December baas zijn op het eiland. (Van een bijzondere verslaggever) ROTTERDAM, Donderdag. r IE GINDS KOMT DE STOOMBOOT uit..,.. Canada weer aan" is het lijflied van driehonderd Nederlanders die op de „Maasdam" van '-1 Le Havre op weg zijn naar Nederland. Op 5 December is het j Sinterklaasfeest in Nederland en al is men nu ook vele jaren in Canada geweest, al heeft men er een goede toekomst gevonden, deze dag blijft voor (d diegenen die in Nederland geboren en getogen zijn een dag om in i huiselijke kring te vieren. 5 December voert Nederlanders van heinde en verre naar hun vaderland waar de Goed Heiligman zijn knecht door schoorstenen laat zakken om weelderig versierde klompen te ledigen ten behoeve van zijn dak-beklimmende schimmel (waar is de tijd dat wij de groenteboer in de maand December met enig welgemeend ontzag benader den vanwege het onmiskenbaar oorspronkelijk witte paard voor de wagen'} om in ruil daarvoor de meest gedurfde wensdromen van de kinderen te vervullen. Van heinde en verre, ook van Canada. Driehonderd emigranten die zich volledig in hun nieuwe land hebben ingepast, ondernamen de verre reis naar het oude vaderland om hun familieleden en vrienden het beste geschenk te brengen: hun aanwezigheid bij dit typisch Nederlandse feest. OM 10 uur vanmorgen stond Sint Nico- laas op het dek van de „Maasdam", die toen in Rotterdam aangekomen was. Hoe hij daar precies gekomen is, weet niemand, dat is het mysterie van deze reis geweest. Op 29 November, in volle zee dus, werd St Nicolaas verwacht. Om de won derbare krachten van de Goed Heiligman een beetje te hulp te komen werd een touwladder uitgehangen. Allerlei gerucn- ten deden de ronde: de Sint zou per heli copter komen, per boot, per vliegtuig etc Niets van dat alles gebeurde. Veel won derbaarlijker was zijn komst: op een ge geven moment was hij er. Niemand had hem zien komen. De ongeveer 70 emigrantenkinderen aan boord zongen liedjes die ze van hun va ders en moeders in Canada geleerd had den. zonder ooit de Sint gezien te hebben Alleen de oudste van hen kon zich nog vaag het „heerlijk dagje" van vroeger her inneren. De hele dag bleef de Sint aan boord om zich met jong en oud bezig te houden. Waarbij vooral de kinderen en Bill Eek, die toevallig jarig was de bij zondere aandacht van Sinterklaas ver wierven. De Maasdam vertrok op 23 November uit New York en nam in Halifax de Neder landse Canadezen aan boord. Er waren m totaal 605 passagiers, waarvan ongeveer 300 Nederlanders die in Canada min of meer geslaagd kunnen worden genoemd Het overgrote deel van hen kom.| voor „holliday" naar Nederland met de bedoe ling nog eens echt ouderwets Sinterklaas, Kerstmis en Oud en Nieuw te vieren. Er zijn er ook enkelen bij die niet meer terug gaan, aan wie Canad- niet gebracht heeft wat zij ervan verwachtten. Deze reis kost de emigrant gemiddeld 170 dollar en als men dan bedenkt, dal een geschoold arbeider in Canada na enige tijd tegen de 200 dollar per maand kan ver dienen, dan zal het duidelijk zijn dat dit bedrag voor velen op den duur geên on overkomelijk bezwaar behoeft te zijn. Na tuurlijk komen daar de verblijfkosten in Nederland, waar zij door iedereen als „de rijke oom uit Amerika" beschouwd wor den. nog bij. Men kan dan ook wel zeggen, dat zij, die deze reis voor hun plezier mee maakten in materieel opzicht geslaagd zijn. „Ex-president Truman Er zijn er onder die bet goed maken, die het erg goed maken en die „fantastisch" geboerd hebben Van al deze categorieën zijn de vertegenwoordigers aanwezig. Zo b.v. farmer Van Damme. Als mén hem ziet, ziet men ex-pre9 Truman voor zich, dezelfde gestalte, dezelfde houding, bril en hoed Hetzelfde ambt bekleedt hij nog niet. al heeft hij op zijn tabaksfarm de touwtjes strak in handen Met de eerste emigrantenboot welke naar Canada ver trok de „Waterman" op 17 Juni 1947 - arriveerde hij met zijn vrouw en 5 jon gens. waarvan, de oudste 15 jaar was, met een paar dollar op zak ip Canada Nu, na een verblijf van ruim 6 jaar in Canada, heeft hij een eigen tabaksfarm, waarop o.a. zes droogschuren van ieder 1350 dollar staan; hij heef twee luxe wagens, een voor da jongens, di« intussen als reuzen van Sint Nicolaas deelt cadeautjes uit aan de emigrantenkinderen op de „Maasdam", die zich toen in volle zee bevond. bijna 2 meter door Canada wandelen en één voor hemzelf. Twee jaar geleden kwam1,zijn vrouw voor een bezoek aan haar ouders, die nog leven, naar Neder land. Dit keer ging ze niet mee. „Och, wat moet je er eigenlijk nog gaan doen?" vindt ze De vijf zoons vragen haar zorg, haar leven ligt in Canada. De oudste zit op de landbouwschool en de vierde op het seminarie van de Paters van het H. Hart. De anderen werken thuis mee. Bill Eek is een klasse apart: een Ne- landse Canadees zoals Nederland die nog niet goed genoeg kent. Op 29 November j.l. vierde hij temidden van Sinterklaas en Zwarte Pieten zijn 56ste verjaardag. Hij deed het met Canadese nuchtere zwier en blies zijn 56 kaarsen zonder haperen in één ademstoot uit. Bill heette 24 jaar ge leden nog gewoon Willem. In Canada werd dat al vlug Billy en nu is het Bill In 1929 vertrok hij, in Nederland was hij tuinknecht geweest. Hij wist niet wat hem boven het hoofd hing. Hij knapte jaren lang de meest uiteenlopende baantjes op en toch bleef het lange tijd min of meer armoe. In 1938 had bü net geld genoeg om een stuk grond voor 1000 dollar te kopen Datzelfde stuk grond is nu precies 10 x zoveel waard: het was een stuk van de be roemde Canadese polder met de Neder landse naam: „Holland marsh", het tover woord voor de Canadese boer. In 1938 was het nog niet te zien dat deze polder de mensen die er werkten welvarend zou maken. Nu, in 1953, heeft Bill op zijn' stukje grond van 13 acre, twee tractoren een Dodge 1953 en een bedrijf van 10 acre. ook in de „Holland Marsh" voor zijn zoon verdiend. „O j'a, het is nogal aardig gegaan, de laatste jaren", zegt Bill lachend. Na 24 jaar komt Bill nog eens naar Nederland. Zijn ouders zijn intussen gestorven. Sinds zijn 22ste jaar heeft hij ze niet meer ge zien. Deze reis van de „Maasdam" was een plezierreis: de stemming was opperbest, het weer was prachtig en de entourrage van de „Maasdam'' is af. Iedereen be loofde iedereen volgend jaar deze aparte Sint Nicolaasreis weer mee te maken Vanmorgen waren de kelen schor; nadat ze tien minuten aan boord waren in Halifax galmden de Nederlandse Sinter klaasliedjes al over het water en bij aan komst vanmorgen in Rotterdam was dat nog zó, alleen wat minder helder. En dat kwam niet alleen van het vele zin gen gedurende de reis, maar ook van de aanwezigheid op de kade van hen, waar naar hun gedachten zo vaak gedurende die jaren jn Canada zijn uitgegaan, de familie de vrienden en kennissen en niet te vergeten: de meisjes die vol ongeduld op de komst van hun „cowboy" stonden te wachten. Aan de kade werden de emigranten verwelkomd door de regeringscommis saris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman. Hij riep alie emigranten een hartelijk welkom in Nederland toe en sprak de hoop uit, dat in de toe komst overal ter wereld waar Neder landers wonen 5 December als Neder landse dag gevierd zal worden V001 Sint Nicolaas, die van de „Maasdam" af in de gereedstaande calèche naar zijn verblijfplaats in Nederland zou reizen, droeg de regeringscommis saris een versje voor, wat door de Sint zeer op prijs werd gesteld. baarheid, die door deken Berkelmans werd opgedragen. Na de kerkelijke plechtigheden die, ondanks de werkdag waarop het feest ge vierd werd, druk bezocht waren, vond op het gemeentehuis de officiële receptig van deze honderdjarige plaats. Toon Wijnen werd begeleid door zijn 67-jarige dochter Hanneke, die geheel haar leven aan haar vader heeft gewijd. De jarige heeft in zijn lange jaren zijn beide zoons overleefd. Op het feest waren alleen kleinkinderen aanwezig. De honderdjarige, die in zijn jonge ja ren wever was geweest, om later op een tabaksfabriek baas te worden, liet de receptie ten gemeentehuize rustig over zich heenkomen. Honderd jaar geleden was hij in de registers als geboren inge schreven; 27 jaar later was hij op het gemeentehuis in de echt verbonden. Burgemeester Cox hield een toespraak tot de honderdjarige en las voorts de feli citatie van H. M. de Koningin voor, waar na de honderdjarige op aandrang van zijn dochter plotseling duidelijk een dank woord sprak tot de burgervader voor de vele moeiten die hij zich, om deze dag te doen slagen, had getroost. In optocht werd de honderdjarige na de receptie, waarop hij zelfs nog een liedje, uit zijn jeugdjaren stammend, had voorgezongen, naar huis gereden, waar hij enige rust nam. Om drie uur 's middags had er onder begeleiding van een ere-escorte van de motor- en automobielclub Heeze een rij toer door het dorp plaats. 's Avonds bestond er voor de Hezenaren gelegenheid om de honderdjarige te zijnen huize persoonlijk te feliciteren. De bijzondere strafkamer van de Haar lemse rechtbank heeft gisteren uit spraak doende de 40-jarige J. W. des tijds hoofdagent van politie te Velsen, en de 45-jarige O. B„ destijds rechercheur van politie aldaar, ontslagen van rechtsvervol ging. Deze zaak was een onderdeel van de beruchte Velser-affaire. De ex-politiemannen waren ten nauwste betrokken bij de gevangenneming van een groep illegalen, die op 16 Januari 1945 een overval hadden gepleegd op de boerderij van de landbouwer W. van der Zon in de Broekpolder bij Velsen. De leden van de groep J. J. H. van der Haas, P. C. van der Haas, J. F. van der Heijren, D. van der Heijden en P. van Sloten werden op 16 Februari 1945 door de Duitsers gearres teerd en naar de voormalige Euterpestraat te Amsterdam vervoerd. In Maart daarop volgend werden de vijf mannen door de Duitsers gefusilleerd. De beide voormalige politiemannen was ten laste gelegd, dat zij als Nederlanders tijdens de oorlog tegen Duitsland illega len hebben blootgesteld aan vervolging en vrijheidsberoving door de vijand. De rechtbank achtte het ten laste ge legde wel bewezen doch nam aan, dat de verdachten gehandeld hebben om het al gemeen belang te dienen. Daarom werden zjj van rechtsvervolging ontslagen. Veer tien dagen geleden had de officier van Justitie tegen beide verdachten negen maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Mr Schenkeveld uit Alkmaar had vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Vanmorgen heeft de Super-Constel- lation „Proton" van de KLM op het vlieg veld Eelde een tiental landingen gemaakt. Dit is voor het eerst in de geschiedenis van het vliegveld, dat een toestel van deze omvang er neerstreek. Gezagvoerder Vlemming, die als instructeur enige vlie gers met dit nieuwste type vliegtuig ver trouwd moest maken, was zeer ingeno men met de capaciteiten van Eelde. De nieuwe startbanen hebben het zware ge wicht van de „Proton" het toestel weegt ruim 59 ton glansrijk doorstaan. Ook de Liftmaster „Ir Damme", bekend door de Christchurchrace. heeft inmiddels Ealda aangedaaa,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5