Bermuda-conferentie geëindigd N.A.T.O. en E. D. G. blijven hoekstenen van de Westerse defensie Brugverbinding met Flakkee In feestvergadering passeerde de acte der N.V. Deze winter drie tot vijf keer „flink hoog water" verwacht Het recept van synthraciet is „top-secret" r 7!) Bruggen bouwers zijn altijd nodig. Nu eerst voor Flakkee Ook Tito trekt troepen terug Dominici loochent alles Z.-Holland organiseert waarschuwings- en hulpverleningsdienst Dinsdag 8 December 1953 OAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Treinbotsing bij Gent Bejaarde vrouw in sloot verdronken Eïi nu naar liet Ministerie voor '11 concessie K.N.M.I. kan drie Weer doodstraf in Oostenrijk? alarmtelegrammen seinen Prof. Zemike neemt Nobelprijs in ontvangst Geen uitzotiderin? Analyst Weinig prijsverschil met antliraciet sTA 6 WEERBERICHT Door duisternis misleid? Geen overbelasting Berichtendienst De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van Dinsdagavond tot Woens dagavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatse lijk mist. Ove'rwegend droog. Koude nacht, overigens weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost. Woensdag 9 December: Zon op S.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 11.11 uur, onder 19.32 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Deze bijeenkomst heeft solidariteit versterkt' onze Vanmorgen om 6.12 uur is de Bermuda-conferentie van de Westelijke drie grote mogendheden geëindigd na een slotzitting van langer dan drie uur, in hoofdzaak gewijd aan de problemen van het Verre Oosten en aan de opstelling van het slotcommuniqué. Premier Laniel heeft ook deze laatste conferentie niet bij kunnen wonen, maar werd door Bidault, die hem tijdens de conferentie vertegenwoordigd heeft, voort durend geraadpleegd. In het na afloop uitgegeven communiqué, dat vijf uur later kwam, dan aangekondigd was, stellen de Grote Drie vast dat zij het met elkaar eens zijn inzake de analyse van de wereldpolitieke problemen en dat zij bepaalde besluiten hebben genomen, welke essentieel zijn voor de oplossing. Het communiqué plaatst de N.A.T.O. op de voorgrond als het fundament van hun gemeenschappelijke politiek en bevestigt dat „de gemeenschappelijke kracht de beste garantie is voor vrede en veilig heid". Het verminderen der internationale dreigingen wordt aan de groeiende kracht van de Westelijke defensie toegeschreven en men toont zich vastbesloten deze defensie-inspanningen eensgezind voort te zetten. Over de omstreden E. D. G. zegt het communiqué: „Wij bevestigen, dat de E. D. G. nodig is voor het verzekeren van de defensie-capaciteit van de Atlantische gemeenschap, waar het een integraal deel van zal uitmaken" en „in een voortdurende ontwikkeling van een Verenigd Europa, met inbegrip van Duitsland, zien wij het beste middel tot het bereiken van grotere welvaart, veiligheid en stabiliteit voor de vrije Europese volkeren". „Hierdoor zal een nauwe en duur zame samenwerking tussen de strijd krachten van het Verenigd Koninkrijk en de V.S. en die van de E.D.G. op het Europese vasteland worden verzekerd. De Franse minister van buitenlandse zaken gaf een uiteenzetting van de vraagstukken, waarvoor zijn regering zich niet geplaatst met betrekking tot de E.D.G. Over Oost-Europa zegt het commu niqué: „Wij kunnen de huidige ver deling van Europa niet als gerechtvaar digd of blijvend aanvaarden. Het is onze hoop, dat te zijner tijd vreedzame mid delen zullen worden gevonden om de volkeren van Oost-Europa in staat te Stellen weer hun rol als vrije volkeren in een vrij Europa te spelen". En het communiué vervolgt: „Onze drie regeringen zullen geen gelegen heid laten voorbijgaan om de spannin gen, waaraan de wereld lijdt, te ver minderen en om alle volkeren te ver zekeren, dat zij niet behoeven te vre zen, dat de kracht van het Westen zal worden ingeroepen in enige zaak van wederrechtelijk geweld". „Wij zijn er van overtuigd, als wij sterk, eensgezind en standvastig blij ven, het mogelijk zal worden om gelei delijk de moeilijke problemen, die reeds zolang op een regeling wachten, op te lossen". „In deze geest hebben wij de jong ste nota van de Sovjetregering bestu deerd. Wij keurden de tekst van onze antwoorden goed, die moeten leiden tot een spoedige bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken". Over het Verre Oosten wordt gezegd: „Wij hebben de toestand in het Verre Oosten aan een onderzoek onderwor pen. Het onmiddellijke doel van onze politiek blijft het beleggen van de poli tieke conferentie, die in de Koreaanse bestandsovereenkomst is voorzien „In Indo-China brengen wij hulde aan de dappere troepen van Frankrijk en de drie verbonden staten van Indo- China, die binnen de Franse Unie strij den om de onafhankelijkheid van Cambodja, Laos en Vietnam te be schermen. Wij erkennen, het vitale belang van haar bijdrage aan de ver- dediging van de vrije wereld, wij zullen blijven samenwerken om vrede en stabiliteit in dit gebied te herstel- len"- V M, „Onze besprekingen hebben onze solidariteit versterkt, onze vastbeslo tenheid geschraagd en onze hoop nieuwe kracht gegeven. Vol vertrou wen in onze gemeenschappelijke zaak en eensgezind in onze opvattingen zullen wij onze politiek, die slechts gericht is op vrede, voortzetten". belangrijkste passages uit het slotcommuniqué van de Bermuda conferentie. Het antwoord aan Moskou Het Westelijke antwoord op de Soviet- russische nota van 26 November is hedenmorgen te Moskou overhandigd. De nota is zeer kort. Zij bevat geen agenda-voorstel voor de begin Januari in Berlijn te houden viermogendheden- conferentie. Een lid van het Franse hoge-com- missariaat te Bonn heeft verklaard, dat bondskanselier Adenauer zonder voorbe houd zijn instemming met de nota had betuigd. Adenauer werd geraadpleegd in overeenstemming met een lang geleden gedane toezegging, dat men de opinie van zijn regering zou inwinnen over alle Duitsland rakende kwesties, die met de Sovjet-Unie besproken zullen worden. Ook de burgemeester van West-Berlijn, dr Schreiber, is door de Westelijke „grote drie" geraadpleegd over de antwoord nota aan Moskou. Gewoonlijk welingelichte bronnen te Bonn zeiden, dat de conferentie van de „grote vier" waarschijnlijk gehouden zal worden in het gebouw van de geallieerde controle-raad in de Amerikaanse sector te Berlijn, daar dit de enige plaats voor een conferentie zou zijn. die zowel voor de Sovjet-Unie als voor het Westen aan vaardbaar is. De geallieerde con'tróle-raad voor Duitsland Is sinds 1948 niet bijeen ge weest, nadat de Russen eruit weggelopen zijn. De vlaggen van de vier bondgenoten uit de oorlog wapperen echter nog steeds voor het gebouw. Het Oostduitse nationale front, waarbij alle politieke partijen en massa-organisa ties in het door de communisten over heerste deel van Duitsland zijn aange sloten, heeft Maandag een beroep op zijn ..voorlichtingsafdelingen" gedaan om to verzekeren, dat „de stem van het Duitse volk wordt gehoord op de voorgestelde vier-mogendhedenbespreking te Berlijn" Volgens het blad van het Amerikaanse hoge-commissariaat in Duitsland, „Neue Zeitung", zijn de communisten van plan op de conferentie-dagen massa-demon straties in Oost-Berlijn en „protestacties van werklozen" in West-Berlijn te orga niseren. Ook Joegoslavië is begonnen, ingevolge de Zaterdag met Italië gemaakte overeen komst, zijn troepen van de Italiaanse grens terug te trekken. Volgens het persbureau „Tanjoeg", dat verklaringen van 't Joego slavische departement van buitenlandse zaken aanhaalt, zal het terugtrekken van de troepen naar verwachting v'iftien dagen vergen Dit is ongeveer dezelfde tijd, die Italië denkt nodig te hebben voor het terugtrekken van zijn versterkingen. Volgens een woordvoerder van de Joego slavische ambassade te Londen heeft Joe goslavië de Britse regering nieuwe voor stellen gezonden met het oog op een bij eenroeping van een vijf-mogendheden- conferentie over Triëst. Nadere inlichtin gen werden niet verstrekt. Gaston Dominici, de 77-jarige „pa triarch van Lurs", heeft gisteren bij het eerste formele verhoor voor de rechter zijn bekentenis, dat hij de moordenaar is van de Britse geleerde Sir Jack Drum mond, diens vrouw en dochtertje, inge trokken. Op alle vragen antwoordde de oude boer: „Ik heb niet geschoten; ik heb hen niet gedood". Precies drie weken geleden werd Diminici drievoudige moord ten laste ge legd, nadat zijn beide zoons Gustave en Clovis hem daarvan hadden beschuldigd en na een reconstructie van de misdaad, waarbij hij precies had voorgedaan, hoe hij, volgens zijn zeggen, de moord had bedreven. Zoals we reeds meldden, deden er kort na zijn arrestatie al geruchten de ronde, dat hij zijn bekentenis zou intrekken. Naar verluidt, is de rechter nu voor nemens, de oude man te confronteren met zijn zoons en met hoofdinspecteur Sebeille en andere politie-officieren, die zijn verklaringen hebben neergeschreven. Burgemeester Reijnders van Middelharnis tekent als eerste de Wcte van oprichting ten overstaan van notaris mr Henspenius. Vier personen zijn Maandagavond om het leven gekomen en ongeveer 40 ge wond bij een treinbotsing tussen Gent en Brussel. De botsing deed zich voor bij Ternat, nabij Gent. Een personentrein reed in op een stilstaande trein die in dichte mist wachtte voor een onveilig sein. Maandag deed een bewoner van de Voordorpse dijk te Maartensdijk een lugu bere ontdekking. Hij vond in de sloot achter zijn woning het stoffelijk overschot van zijn buurvrouw, de 92-jarige weduwe Van de S. Men vermoedt dat de vrouw toen zij uit haar schuur enig aanmaak- hout wilde halen door de duisternis is mis leid en te water is geraakt, waarna zij is verdronken. Zij had zeker de bedoeling na het bezoek aan de schuur weer in baar woning terug te keren, hetgeen men kon afleiden uit het feit dat zij in haar keuken de petroleumlamp had laten branden. Er heerste gisterenmiddag een optimistische en zelfs feestelijke stemming in de grote zaal van Hotel Meijer te Middelharnis toen daar de acte tot oprichting van de N.V. Brugverbinding Goeree-Overflakkee en Hoeksche aard tot stand kwam. Bloemstukken sierden de zaal en een groot aantal officiële personen uit dorp, stad en gewest woonden de plechtige onder tekening van het voor de streek ongetwijfeld zeer belangrijke stuk bij. De bijeenkomst werd gepresideerd door de president-commissaris der nieuwe N.V., burgemeester D. Rijnders van Middelharnis-Sommelsdijk. De acte werd verleden voor en door notaris mr. Hempenius, eveneens uit Middelharnis, en werd getekend door alle commissarissen, vertegen woordigers der vijftien deelnemende gemeenten t.w. de dertien van Flakkee plus Zuid-Beijerland en Goudswaard van Hoeksche Waard. De Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, zond tijdens de bijeenkomst een telegram met gelukwens, maar liet zich bovendien vertegenwoordigen door de hoofdreferendaris ter griffie, de heer L. P. van Hameien. Voorts waren aan wezig wethouder H. E. v. d. Brule van Rotterdam, de secretaris van de Kamer van Koophandel Dordrecht, mr Oostveen, de directeur van Rederij Van der Schuyt van den Boom Stanfries N.V. de heer Kalisvaart, de burgemeesters Rijn ders, Van Heijst, Baron van Knobels- dorff, Van Dijk, Kruyff, Kleijnenberg en Hordijk van Flakkee en Van Dijck van Goudswaard, terwijl de gemeenten Nwe Tonge en Zuid-Beijerland vertegenwoor digd waren door hun loco-burgemeester t.w, de heren G. A. J. Opstelten en A. Weijers. Telegrafische gelukwensen werden ook antvangen van de voorzitter van de Xamer van Koophandel te Rotterdam en /an het lid van Prov. Staten, en burge- neester van Peursum en Schelluinen, N. van der Brugge. De directeur der N.V. R.T.M., dr Van Zuylen, zond schriftelijk blijk van belangstelling, evenals de cul tuurconsulent voor het gewest, ir Kuipéri an de Rijkslandbouwconsulent, ir Van Gaaien. Behalve de besturen van het Weten schappelijk Genootschap Flakkee en de Flakkeese Gemeenschap waren met bestuurderen vertegenwoordigd de Stichting Hoeksche Waards Belang en de Coöp. Landbouwvereniging Melissant, r1 Ppset-en de grote drie, Joseph namei (links), president Eisenhower en sir Winston Churchill (rechts) geseten voor de Mul. Ocean Club te Bermuda, voor ae persfotografen. President Eisen hower heeft een verband om zijn hand Hij verwondde zich aan een pistooltoen h\j zijn echtgenote in zijn kamer in het Witte Huis toonde lioe de bewoners van 't „Wilden Westen vroeger hun wapens „behandelden". Bij het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam had de jaarlijkse krans- 1 egging plaats door de 1 December- 2tivisie. De krans werd. gelegd door p.l.n.r. generaal-majoor b.d. E. Engles, eoldaat B. Dijk, generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Diirst Britt, die tijdens de ge- bruikcUtke minuut stilte na de Icrans- bpging, i* WSSüuUc groet brachten De Oostenrijkse regering zai weldra een wetsontwerp indienen tot herinvoe ring van de doodstraf, welke in Oosten rijk kort na de oorlog werd afgeschaft Reden tot deze herinvoering is te vin! den in het toenemende aantal moorden in Oostenrijk, (Van onze Haagse redactie) De provincie Zuid-Holland heeft een aantal maatregelen getroffen, die een zo effectief mogelijke organisatie van het alarm en de hulpverlening in geval van watersnood moeten waarborgen. Voorlopig geldt de regeling voor vijf maanden: met Mei 1954 houdt ze op te bestaan. Dan zal aan de hand van de hopelijk slechts bij proefnemingen opgedane ervaring en de dan eventueel mogelijk geworden inscha keling van de B.B. daarvoor is eerst een wetswijziging nodig een definitieve or- ?an,SJ'''c ontworpen worden. Bij de opzet V00_f'0P'ge regeling is men ervan hoewel de algehele leiding van de hulpverlening berust bü de Com- m.ssans van de Ko„i„gi„, tè grote cen tralisatie vermeden moet worden. Voorts dat alle hulpverlening ter plaatse dient te geschieden onder leiding van dc burge meester. Alle aanvragen om hulp van buiten de gemeente moeten uitgaan van de burge meester, die de aanvragen rechstreeks tot de centrale hulpverlenende instanties richt Daartoe hebben de burgemeesters in Zuid^-Holland ieder een uitgebreide lijst ontvangen, waarop adressen en telefoon nummers van al deze instanties zijn ver meld. De hulpverlenende instanties hono- cn stellen tevens de Commissaris van de Koningin op de hoogte. Kunnen deze in stanties niet aan de aanvragen voldoen, dan worden in overleg met de Commissa ris bijzondere maatregelen getroffen om in de gebleken behoeften te voorzien. In ge val van verschil van mening tussen een burgemeester en een instantie over de om vang en wijze van hulpverlening berust de beslissing bij de Commissaris. Door deze taakverdeling wordt voorko men, dat de provinciale griffie overbelast wordt door een stroom van aanvragen óm hulp; aanvragen welke toch weer door gegeven moeten worden aan diverse in stanties, hetgeen verliest van kostbare tijd ten gevolge heeft. Doordat alle hulp ter plaatse ook die van buiten af gekomen is thans zal geschieden onder leiding van de burgemeester, wordt vermeden, dat er „meer kapiteins op één schip rondlo pen", wat altijd, zeker in kritieke ogen blikken, funest is. De centrale instantie voor dc alarmering is het K.N.M.I. in De Bilt, dat drie alarm telegrammen tot zijn beschikking heeft, liet eerste behoorlijk hoog water is alléén bestemd voor de Waterstaat, die dc verantwoordelijkheid voor dc dijken blijft dragen. Het tweede flink hoog water waarschuwt ook de Commissaris, een tiental centraal liggende gemeenten in het bedreigde gebied, Dordrecht en Rotterdam en een aantal diensten, welke in die situa tie de belangrijkste zijn. Het derde ge- dien alle burgemeester en instanties. Men hoopt dit alarm te kunnen geven minstens enige uren voordat de dijken doorbreken. De verbindingen zullen onderhouden worden door de lijntelefoon, de radio-tele- fonie en de telex. Zodra het tweede alarm gegeven is deskundigen schatten dat dit deze winter 3 tot 5 keer zal voorkomen wordt in het provinciehuis te Den Haag de berichtendienst in gereedheid gebracht De berichten worden ontvangen en uitge zonden via veertien telefoontoestellen, waarvan er elf een directe lijnverbinding hebben met diverse instanties. Onder meer met de Gewestelijke districtscommandant van de Rijkspolitie te Dordrecht, waaron der vrijwel het gehele bedreigde Zuidhol landse gebied ressorteert, en met de P.T.T.-noodzender te Rotterdam. Zolang deze noodzender nog niet gereed is, neemt de gewone zender de dienst waar. De zen der staat in radiotelefonisch contact met een groot aantal gemeenten, welke voor zien zijn van een mobilofoon. Via deze weg is telefonisch contact met Den Haag mogelijk, indien in het watersnoodgebied de lijntelefoon uitvalt. Een aantal andere gemeenten in het watergebied zijn voor zien met mobilofoons, die eigenlijk tot de uitrusting van de B.B. behoren. Deze ge meenten staan rechtstreeks in contact met een zender, welke is opgesteld in het pro- viciehuis te Den Haag. Deze verdeling van de gemeenten in twee groepen is vooral ook tot stand gebracht om overbelasting van een centrale te voorkomen. Tenslotte kan dan nog de politietelexverbinding in geschakeld worden. Alleen in het gebied van de Hollandse IJssel zijn geen mobilo foons aanwezig. Dit wordt niet zo urgent geacht. Mocht de nood aan de man komen, dan zijn voor deze streek altijd nog een aantal radiowagens beschikbaar. Men schat, dat de centrale te Den Haag binnen die door de voorzitter werd genoemd als de „grootmoeder van de nieuwe N.V." Burgemeester Rijnders sprak het ope nings- en welkomstwoord en zegde dank voor de grote belangstelling, waarbij hij ook nog een telegram van A.N.W.B. en K.N.A.C. vermeldde. In zijn openings rede releveerde de voorzitter de moei lijkheden van het isolement, waarmede Flakkee al sinds 1300 te maken heeft en waardoor de streek zeer in ontwikkeling is achtergebleven. Toch is Flakkee een belangrijk productiegebied en spr. rele veerde de al vele malen eerder gepubli ceerde cijfers van de Flakkeese „export". Alleen het feit, dat het bietenblad van het eiland niet benut kan worden be tekent voor Nederland een economische schade van 1 millioen gld 's jaars, terwijl het feit, dat de streek niet snel genoeg met de kwaliteitsuien op de markt kan zijn 2 millioen gld. nadeel per jaar op levert. Spr. wees ook op de enorme werkloosheid, die de streek bedreigt ai: er geen vaste oeververbinding binner afzienbare tijd tot stand komt. Ook in verband met de^ gevolgen van de ramp zijn onmiddellijk maatregelen nodig! Vandaag stelt de localiteit zelf een daad, aldus de heer Rijnders, waarmede de gemeenten willen bevorderen, dat Flak kee en Tien Gemeten uit hun isolement worden verlost! Na de openingsspeech van de voorzit ter en president-commissaris deed notaris mr Hempenius voorlezing van de stich- tingsacte der nieuwe N.V. een lijvig stuk, welks inhoud t.z.t. in de Staatscourant zal worden gepubliceerd. Wij noteerden er uit, dat de dertien gemeenten van Flak kee en de twee van Hoeksche Waard de deelnemers en aandeelhouders zijn, met deelname in het kapitaal in verhouding tot de inwoneraantallen. Het doel is: het tot stand brengen van een brugverbin ding van Flakkee via Tien Gemeten en Hoeksche Waard. Het aandelenkapitaal beloopt 100.000 gld. Commissarissen zijn de vorengenoemde burgemeester en loco-burgemeesters. President-commissaris is burgemeester D. Rijnders. Nader vernamen wij, dat directeur is de heer Jan Knape Mz., gemeentesecreta ris van Sommelsdijk. Na tekening der stukken deelde de pres.-commissaris mede, dat nu met spoed bij de minister van Waterstaat concessie zal worden gevraagd voor de bouw van de brug. Voor de technische uitvoering zal men zich houden aan het plan, dat is opgesteld door de Provinciale Commissie, die dit vraagstuk heeft onderzocht en die een brug heeft be schreven in haar rapport van 12 over spanningen, elk van 120 meter. De kos ten, inclusief bijkomende werken, wor den geraamd op 22% millioen gld. Een groot aantal sprekers heeft daarna het N.V.-bestuur gefeliciteerd en alle mogelijke goede wensen geuit voor de brugbouw. Als eerste sprak de heer P D. Sieling op het eiland bekend als „de man van de brug" die hoopte, dat men zich door nieuwe en andere plannen niet als in het verleden van het enige goede zal laten afbrengen. Terwijl Rotterdam wethouder Van den Brule hoopte, dat men het bereikbare niet weer op losse schroeven" zal zetten. Spr. verzekerde, dat men zich in Rotter dam wel degelijk de belangrijkheid van Flakkee bewust is. Hij vertrouwde op verder contact met de streek en de N.V. en verzekerde, dat in Rotterdam de deur steeds open zal staan voor het bespreken en behartigen der grote gemeenschappe lijke belangen. Gisteren is prof. F. Zernike van de Groningse Rijksuniversiteit per Scandi- navië-expres naar Stockholm vertrokken, waar hij Donderdag a.s. de Nobelprijs voor natuurkunde in ontvangst zal ne men. Prof. Zernike wordt vergezeld door zijn dochter en zijn zoon en enige andere familieleden. Op 15 December zal hij voor de natuurkundige faculteit te Stock holm een rede uitspreken. O JTTET is ongetwijfeld verheugend, dat J.J de animo voor het St. Nicolaasfeest niet verslapt. En dan bekijken wij de zaak echt niet uit een egoïstisch eng, eigen standpunt. Neen, dat zeer velen zich niet beperken tot ontvangen, maar ook ruim geven, in een behoefte om eens een ander goed te doen, valt te loven en wij zien hierin een lichtstraal bij veel. wat donker is. Natuurlijk zijn er de traditionele uit zonderingen. Wanneer wij lezen, dat juist op het feest van Bint Nicolaas een indi vidu een poging tot diefstal ondernam in de Amsterdamse St. Nicolaaskerk, dan vinden wij dat een bijzonder ver metel en ongepast vertrouwen op de goedheid van de Goed-Heïlig Man. En als onze vriend-vrjjgezel het aan ons verschuldigde tientje een oude schuld van een weddenschap e.g. door de Sint laat voldoen met chocolade gou den vijfjes", ja dan kunnen wij dat niet vriendelijk noemen van onze vriend. Enfin, dat zijn, zullen w\j maar zeg gen, de uitzonderingen, welke de regel bevestigen. En om aan de regel vast te houden, laten wij niet alleen op 5 Dec. vrijgevig zijn, doch zonder uitzondering het ge hele jaar door. reien zo mogelijk terstond de aanvragenvaarlijk hoog water alarmeert boven- een uur gereed en bezet kan zijn. (Van onze correspondent) Dc kunstanthraciet, welke de Staats mijnen in de loop van 1954 op de markt willen brengen, zal, zo vernamen w(j nader, een koolstof worden die uniform van afmetingen is en ongeveer de grootte krijgt van de zgn. „nootjes 3". De Staatsmijnen willen met de synthra ciet, zoals de handelsnaam van de Neder landse kunstanthraciet zal luiden, een vol komen gelijkwaardig vervangingsproduct leveren voor de voor de huisbrandvoorzie ning zo belangrijke maar door onze Lim burgse mijnen en evenzo door de bui tenlandse niet in voldoende mate lever bare anthraciet. Het recept van de syn thraciet houden de Staatsmijnen uiteraard angstvallig geheim. Het procédé van de vervaardiging komt o.a. hierop neer, dat men bepaalde kolen- soorten die teveel gas bevatten om zonder bezwaar als huisbrand dienst te kunnen doen, van het teveel aan gas ontdoet. Ver der zal men door een betere was-techniek de Staatsmijnen hebben de laatste jaren kapitalen In haar kolenwasserijen gestoken voor een zoveel mogelijk van steendeel tjes ontdaan product zorgen, dat dus zo weinig mogelijk as geeft. Zodoende zal men een product krijgen dat dezelfde ver warmingscapaciteiten bezit als prima ge wone anthraciet. Belangrijk is natuurlijk vooral ook het bindmiddel waarmee de bestarddeien van de synthraciet gebonden worden. Maar dat is „top-secret". In ieder geval ;n men er zeker van zijn dat hiervoor geen pek wordt gebruikt, zoals bij de fabricage var de zg. eierkolen. De prijs van de synthraciet zal ongeveer gelijk zijn aan die van de beste soort gewone anthraciet. Kunstanthraciet werd reeds eerder op de markt gebracht in Engeland en wel onder de naam „fur- nacite".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1