Grandioze zegetocht door het hart van Rome Grafkapel voor „Heilig Braurke" H. Vader spoort de jeugd aan Maria na te volgen „Zuiver, lichtgevend en sterk zijn als de H. Maagd" Het is nu het moment om het te bezweren De Westelijken stellen Moskou voor: 4 Januari te Berlijn r r Maria-Jaar werd grandioos geopend. Dat vrede genake! D Na vele jaren zag de Paus Zijn vaderstad weer M' Maria ter ere E.D.G. in Eerste Kamer Woensdag 9 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nog voor het einde van het jaar gereed Sst-si" Mgr Herrij gers uit China verdreven Weer kranten in New-York E WEERBERICHT (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Dinsdagavond. e korte plechtigheid in de Santa Maria Maggiore van heden middag moge dan als het officiële begin van het Maria-Jaar gelden het is de pauselijke tocht door Rome geweest, die deze historische dag onvergetelijk maakt voor een ieder, die het voor recht had deze bij te wonen. In bepaalde opzichten deed deze officiële rit door de Eeuwige Stad denken aan het bezoek van de H. Vader op 28 December 1939 aan de toenmalige koning en koningin van Italië. Ook hedenmiddag was heel het ceremonieel van een staatsiebezoek voorhanden. Maar wat thans zulk een onvergetelijke indruk Grandezza maakt, was het feit dat de Paus vandaag niet een aardse vorst bezocht, doch dat Hij, als Vader der christenheid, als het ware een officieel bezoek bracht aan de Onbevlekte Maagd, die Hij zelf in het gebed van het Maria-Jaar „de Koningin van het heelal" heefl genoemd. Dit bezoek verliep in twee fasen. Bij het monument van de Onbe vlekte Ontvangenis op de Piazza di Spagna kwam de II. Vader als een eenvoudige gelovige, als Romein. Hij legde er Zijn magnifieke boeket bloemen nêer zoals in de loop van deze dag honderd duizenden gelovigen hebben gedaan en Hij bracht enkele ogen blikken voor het van licht stralende beeld biddend door, zoals vrijwel elke Romein dit pleegt te doen. Witte bloemen.-... Slecht weinigen vonden plaatsje Onvergetelijke stoet v„r r «jH Tot het biltere einde 5? 5? President Eisenhower heeft gistermiddag Bermuda verlaten. Hem werd uitgeleide gedaan door Sir Winston Churchill, premier Laniel en Lord Ismay, die bleven wachten totdat het vliegtuig van de president was opgestegen. Direct na aankomst op hel vliegveld van New York ging Eisenhower per auto naar het ge- houw van de Verenigde Naties om daar een rede tot de Algemene Vergadering te houden. Deze rede was aangekondigd onder de titel: „De gevaren, waartegenover de wereld zich in het atoom tijdperk geplaatst ziet" en werd met de allergrootste belangstel ling tegemoet gezien. In zijn rede stelde hij voor, 'n internationaal orgaan voor atoomenergie onder auspiciën der V.N. in het leven te roepen. President Eisenhower werd tot het houden van de rede uitge nodigd door Hannnarskjold, dc secretaris-generaal van de V.N De uitnodiging bereikte hem juist toen de conferentie op Bermuda was begonnen. Gisteren deden er geruchten de ronde, dat Chur chili al zijn invloed bij Eisenhower had aangewend om bepaalde uitlatingen in de rede, die de Britse premier ter inzage had ge kregen, te schrappen. Officieel werd dit tegengesproken. De waar heid was, aldus werd van Amerikaanse zijde verklaard, dat de president in overleg met Sir Winston Churchill en diens adviseur voor atoomzaken, Lord Cherwell, enkele technische details weten schappelijker had geformuleerd en hier en daar verduidelijkingen had aangebracht. Op 19 Januari Vier voorstellen Harde feiten tr t, (e De weerverwachtlng van het geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Weinig verandering in tem peratuur. Zwakke wind. Donderdag 10 December: Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur. Maan op 11.36 uur, onder 20.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE/COURANT O Biddend opende de H. Vader het Maria-Jaar ER stonden afdelingen der Italiaanse strijdkrachten opgesteld en de ^be st: wijzen golden hfbr een souverein staatshoofd. Een zeer strenge afzetting hield de tienduizenden op een afstand. Mei Paleis van de Propaganda Fide was door ontelbare lampjes verlicht en de Spaanse ambassade was op voorname wijze door rood-damasten tapijten en door de pause- liike en Spaanse vlaggen versierd- Velen moesten denken aan de laatste maal dat hier, op dit meest Romeinse plein' een Paus verscheen. Dat was op 8 September 1857, toen Pius IX het monu ment van de Onbevlekte Ontvangenis kwam inwijden, dat op Zijn bevel hier was opgericht ter eeuwigdurende herinne ring aan de afkondiging van het dogma, waarvan dit Maria-Jaar het grandioze eeuwfeest zal zijn. Na afloop van de ceremonie betrad de Paus het Palazzo di Spagna en ver leende aan de duizenden gelovigen op het plein de Apostolische Zegen van het SrOnrniddeiniijk hierna deelde de Spaanse ambassadeur de Paus mee, dat hij het balcon zou laten afbreken ten teken van eerbied voor de grote Paus, opdat nie mand het ooit meer betreden zou na de ze historische gebeurtenis. Reeds de vol gende morgen om zeven uur zouden de arbeiders beginnen aan dit symbolisch werk De tweede fase van de openingsplechtig heden. het korte lof in de Santa Maria Maggiore, droeg een geheel ander karak- Hier was de Romeinse Opperpriester aanwezig, die als eerste de gehele Katho- liekcKeik voorging in het bijzondere ge beddoor Hemzelf geschreven en door Hemzelf thans hardop voorgebeden waar- bij niet slechts de aanwezigen met al-, naar Vaticaanstad, zodat de Heilige Va der op Zijn terugweg door niet minder dan 21 auto's gevolgd werd, het geheel begeleid door dreunende motoren, terwijl overal langs de route troepen het geweer presenteerden Het was ontroerend om. te midden van het schitterende gevolg, dat kleurig en vol glans de andere auto's vulde, de eenzame figuur van de sterk verouderde Heilige Vader, alleen in zijn enorme auto, te ontwa ren. Daarbij komt nog het plotselinge inzicht wat dit eigenlijk betekende. Deze geboren Romein bezocht van daag voor het eerst sedert Zijn uit verkiezing, sedert Zijn kroning, de meest Romeinse buurten: de Corso en de Piazza di Spagna, terwijl hij toch bijna vijftien jaar lang in dit Rome woonde. Maar: als Paus. En hierin schuilt het grote offer! Maar het moet ons van het hart, dat de hele katholieke wereld reden heeft om zowel het stadsbestuur van Rome als de regering van Italië erkentelijk te zijn voor de grandioze wijze, waarop vandaag aan de Heilige Vader eer is gebracht. De voorbeeldige orde, de perfecte organisa tie, de indrukwekkende militaire eerbe wijzen hebben de diepste indruk gemaakt. De Italiaanse regering was in de Santa Maria Maggiore vertegenwoordigd door de minister-president Pella, die na afloop van de plechtigheid in een zijvertrek even door de Heilige Vader werd ontvangen. Rome's voltallige gemeenteraad was op de Piazza di Spagna aanwezig en bege leidde bovendien de pauselijke stoet terug Op het moment van de zegen Urbi et Orbi precies vijf uur begonnen alle klokken van Rome te luiden, zoals ook hedenmorgen om twaalf uur het geval was. En terwijl de pauselijke stoet lang zaam door het centrum reed en het duis ter gevallen was. glansden de paleizen en de gebouwen in de schitterende verlich ting zoals in vroeger eeuwen het voor bijkomen van de Heilige Vader op deze wijze opgeluisterd werd. aar de Paus deed niets anders dan zegenen, naar links en naar rechts. En we vrezen, dat Hi; niets gezien heeft van de onvergetelijke hulde, die Hem gebracht werd en van de verlich ting en de versieringen, die Hem ter ere overal waren aangebracht. En we weten wel zeker, dat Hij de bloemen niet gezien heeft, die het dak van zijn lange, zwarte auto overdekten en die neerdwarrelden uit ontelbare ramen. Maar voor ons waren die witte bloe men, die zelfs tegen de voorruit bleven zitten en op de spatborden lagen, nog het ontroerendste van alles. Millioenen katholieken over de gehelt wereld vierden Dinsdag, op de jaarlijkst feestdag van Maria's Onbevlekte Ont vangenis de opening van het Maria-jaat b\j gelegenheid van het eeuwfeest van de afkondiging van het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria. Dinsdagavond heeft Z.H. de Paus zich als eerste pelgrim in een open auto door Rome naar de basiliek va7i Maria de Meerdere begeven. Bij de 23 meter hoge kolom, die een levensgroot beeld van Maria als Onbevlekte Ontvan- gene draagt, heeft de Heilige Vader een boeket bloemen neergelegd. De Paus knielde voor het beeld, op de Piazza di Spagna neer in gebed. S (Van onze correspondent). Sinds 29 September wordt er in Megen met koortsachtige ijver gewerkt aan de leen het volk van ^en ter wereld opbouw van de grafkapel van het Heilig Ttaliö maar van anc .i**** i zich aansloten. - Bruurke en een dezer dagen kon men de cn aansloten. -.„„lon/Ue rariin- I Niet minder dan 41 buit1vlag in top hijsen. De paters en broeders stations hebben deze plechtigheid gere l layeerd; het totaal aantal luisteraar de"plechtigheid van hedenmiddag heeft^p gevangen, wordt geschat op ta'c*i 8 ste lioen. Bovendien was het heden c'e maal, dat een Pausplechtigheid ook p televisie werd uitgezonden! In dc basiliek hadden ternauwernood innn lprlen van de vrouwenorganisaties der Katholieke Actie een plaatsje gevonden. Zij waren op uitdrukkelijk veu ek vM de Paus uitgenodigd om b« de plechtigheid aanwezig te °ijn. De Heilige ™er maakt or immers eecn geheim v<m, uat Hy in de meisjes en de vrouwen Zijn hoop gesteld heeft voor de algemene terug!keer naar de christelijke levensbeginselen en \oor het bereiken van Zijn hoogste wens. het ide aal van een „betere wereld" Santa Maria Maggiore De de ba- kleinste van de vier Romeinse silieken en de onafzienbare menigte die zich op het plein er voor en in de straten van de pauselijke route had opge steld, kon aan deze plechtigheid gaan deelnemen. iff cl verscheen de Paus op de prachtige loggia en verleende op plechtige wijze de zegen Urbi et Orbi, maar honderddui zenden hebben dit gemist. En het was daarom, dat de Paus per- snnnliik een zeer lange route door de Eeuw ge Stad heeft gewenst En daarom ook dat de pauselijke stoet zeer lang zaam reed. auto, die aan weerszijden werd door tien ronkende motoren. Franciscanen, die zelf liet kapelletje bou wen o-lv. dc architect Broeder Marinus Zijlstra, zullen heel binnenkort de laatste hand kunnen leggen en men hoopt dat nog voor het einde van het jaar te doen. Eind December verwacht men zo ver te zijn, dat het stoffelijk overschot van broe der Everardus Witte, in de volksmond „Het Heilig Bruurke", zai kunnen worden overgebracht naar de kapel. De kapel zal dan plechtig worden ingewijd en de de ken van Ravenstein, de hoogeerw. heer Verkuyl uit Herpen, zal daarbij als ver tegenwoordiger van de bisschop tegen woordig zijn. De nieuwe kapel zal uit twee gedeelten bestaan. Het voorste zal kunnen dienen voor het opdragen van H.H. Missen, als de bisschop daartoe toestemming zal ge ven. Dit gedeelte grenst aan de hoofd ingang. Daarachter is de sacristie, waarin overgebleven gebruiksvoorwerpen van de broeder zullen worden tentoongesteld. De kapel is opgetrokken uit kleine ruwe baksteen. Aan de Nijmeegse beeldhouwer Jac. Maris is opdracht gegeven een altaar en een graftombe te vervaardigen, terwijl Op het Provincialaat van de Lazaristen tc Nijmegen is telegrafisch bericht ont vangen dat mgr J. Herrjjgers, Lazarist, apostolisch administrator van het bisdom Yunpingfu (N. China) in Hongkong is aan gekomen, op weg naar Nederland. Mgr Herrügers is, als laatste Neder- landse missionaris in zijn gebied, tot het hittere einde op zijn post gebleven. dr Bleijs uit Den Bosch een bijna levens groot beeld uit Franse zandïteen heeft gebouwd, dat in de voorgevel zal worden geplaatst. Giften voor de grafkapel zijn nog altijd welkom en kunnen worden gestort op het gironummer van pater Gardiaan te Me gen 122589. De vermelding „grafkapel" is voldoende. Met een jubelend enthousiasme, met aile Zuidelijke geestdrift, die de Italianen en van hen dan nog de Romeinen! kunnen opbren gen,, is gisteren de opening van het Maria-jaar ter gelegenheid van de eeuwherdenking van het dogma van Maria Onbevlekt Ontvangen door Z.H. de Paus, in de Eeuwige Stad op een waarlijk grootse wijze ingezet. Onze Romeinse correspon dent heeft een hele dag deze plech tigheden gevolgd. Zijn indrukken vindt u op deze pagina. Maar niet minder luisterrijk vierde men ook in Nederland de inzet van het Maria-jaar. Niet op de uitbundige, hart-veroverende wijze van de Italianen, maar toch zeker niet minder dicp-gevoeld. In de meeste katholieke kerken van Nederland werd gisteren een plech tige Avondmis opgedragen; de hoogtepunten waren hier in de bis schopssteden, waar de bisschoppen in hun kathedralen gisterenavond een Pontificale H. Mis opdroegen. Ook van deze plechtigheden vindt u een verslag, alsmede een beschou wing aan het speciale programma, dat de K.R.O. ter gelegenheid van het begin van het Maria-jaar uit zond, (Pag- 3). Vanuit de bibliotheek van Zijn particuliere vertrekken in bet Vaticaan beeft Z. H. Paus Pius XII gisteren over de radio een boodschap gericht tot alle leden van de Italiaanse Katholieke Actie. Hij deed een beroep op de Katholieke jeugd om drie deugden van de H. Maagd Maria na te volgen: zo zuiver te zijn als de maan, lichtgevend te zijn als de zon en te leren tegenover de vijand zo sterk te zijn „als een leger, aangegord ten strijde" De H. Vader vervolgde „De gevaren die op het menselijk geslacht drukken zijn zodanig, flat Wij nooit kunnen ophou den de wereld te waarschuwen ervoor op zijn hoede te zijn. Er is thans een strijd gaande, die bijna dagelijks in om vang en geweld toeneemt, en het is daar om nodig, dat alle christenen, in het bij zonder alle strijdvaardige katholieken klaar zijn om, zo nodig, tot de dood te vechten voor hun Moederkerk, met de wapenen die hun zijn toegestaan. „Het gaat niet over een botsing tussen volkeren, gepaard met de verwoesting van huizen en de moord op mensen. Vaak en herhaaldelijk hebben wij zulk een oor log veroordeeld. Daar er nog steeds hier en daar droeve tekenen verschijnen van gevaar voor de vrede, smeken Wij God ophieuw in Zijn Almachtigheid te verhoe den, dat nieuwe strijd en nieuwe tranen de aarde treffen door het gemis aan ge weten en door de slechtheid van weini gen. „Maar op dit moment hebben Wij het veeleer over de strijd, die het kwaad, in zijn duizenden vormen, voert tegen het goede de strijd van haat tegen liefde van onreinheid tegen reinheid, van zelf zucht tegen sociale rechtvaardigheid, van gewelddadigheid tegen in vrede leven van dwingelandij tegen vrijheid". De H. Vader vervolgde Zijn rede „De uiteindelijke afloop van deze strijd staat reeds vast. Het onfeilbaar woord van God staat daar borg voor. De dag van Ike Eisenhower wereld de waarschuwt voor atoomgevaar In de Westelijke antwoord-nota, die gis teren te Moskou is overhandigd, is 4 Ja nuari voorgesteld als de datum van een in Berliin te houden viermogendheden- conferentie. Volgens Amerikaanse func- conterenu Westelijken goed voor bereid '"de conferentie In Parijs wn reeds geruime tpd een Amerikaans- Brits Franse commiss^^^ gewerkt aan de Brits-Frans de aanvankelqk voor- voorbereidmg Lugano. De vruch- gesteldc contereMm te L^ ten van deze ar schijncn overigens De functionarisse Berlijn te vcr- geen lange conferentie m wachten. „„,.in<T heeft intussen De Westdiutse regeiin» n<belast een speciale commissie mfe hr,llfjPn met met alle kwesties die verband houden met de voorgestelde viermogendheden con rentie in Berlijn. it.Hsrhe West- Volgens het anti-communistische wes berlijnse „Inlichtingenbureau wordt op het Oostduitse departemen buitenlandse zaken gesproken over conferentie van de ministers van u tenlandse zaken van de Sovjet-Unie haar bondgenoten. Deze conferentie z Vrijdag aanstaande te Moskou beginnen. De conferentie zou onder voorzitter schap staan van de Sovjet-Russiscne plaatsvervangende minister van buiten- i de overwinning van het goed op 't kwaad 1 zal aanbreken, omdat de dag zal komen 1 waarop Wij zeggen 't met grote droef heid zij, die het zonder God hebben willen stellen, en die tot het einde toe hardnekkig zonder berouw zijn gebleven, tot het eeuwige vuur gedoemd zullen worden. Maar er zijn worstelingen, waarvan de uitslag niet vaststaat, omdat zij is toever trouwd aan de goede wil van de mensen. In sommige gevallen heeft de vijand de overwinning behaald Men moet het ver loren terrein dat wil zeggen de ver doolde zielen-herwinnen, opdat Jesus op nieuw heerse in de harten en in de we reld". Tot dat doel heeft de H. Vader de le den van de Katholieke Actie, op de 85ste verjaardag van de oprichting van hun organisatie in Italië, aangespoord te le ven in een geest van „algemene mobili satie" als antwoord op Zijn oproep. Hij heeft hen op het hart gedrukt, de een heid van het gezag in hun actie te be waren en zich te laten leiden door het Hoofd van de Kerk, om het geestelijke boven het materiële te verkiezen, het definitieve boven het voorlopige, hel algemene boven het persoonlijke. Ten aanzien van de te volgen tactiek heeft Z. H. in herinnering gebracht, dat persoonlijke contacten de beste resulta ten afwerpen. Hij zeide. dat de K. A.. ge baseerd als zij is op het principe van missie-arbeid, reeds lang een aanvang heeft gemaakt met het uitdragen van de waarheid aan anderen. „Maar deze metho de zal alleen dan goede vruchten dragen, als de K. A. haar tracht toe te passen in samenwerking met andere katholieke krachten". Nadat de H. Vader de jeugd had uitge nodigd zich te maken „tot de voorlopers van het vreedzame leger der Kerk" be sloot Hij Zijn rede met een hymne aan de Onbevlekte Maagd. „Schoon als de maan, levenbrengend als de zon, sterk als een leger". Wier bijstand Hij inriep in de strijd tegen de vijanden van God. De Eerste Kamer zal op 19 Januari het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese Defen sie Gemeenschap behandelen. Wordt het ontwerp aangenomen, dan zal Nederland waarschijnlijk het eerste land zijn dat de E.D.G. heeft goedgekeurd. Zoals bekend heeft de Tweede Kamer het ontwerp reeds aanvaard. Voorts zal de Eerste Kamer waarschijn lijk op 29 December het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet, dat thans in de Tweede Kamer aan de orde is, be handelen. landse zaken, Gromyko, maar verwacht werd, dat de minister van buitenlandse zaken, Molotof, de belangrijkste redevoe ring zal houden. In Westduitse regeringskringen ge looft men, dat de conferentie inderhaast bijeen is geroepen om de gedragslijn van het Sovjet-blok ten inzien van de komende viermogendheden confeientie vast te stellen. Vandaag kon men in New York weer exemplaren van de grote dagbladen ko pen, nadat deze zes dagen lang niet heb ben kunnen verschijnen tengevolge van een staking van de cliché-makers. Deze besloten gisteravond met 198 tegen 77 stemmen om een compromis-voorstel van de rijksbemiddelaar te aanvaarden, han gende een beslissing van een commissie van onderzoek. De president zeide te geloven, dat reeds thans bepaalde stappen kunnen worden genomen om de dag naderbij te brengen, „waarop vrees voor het atoom uit de gedachten van volken en regeringen in Oost en West zal beginnen te verdwijnen. Daarom stelde hij voor, dat de „voorname lijk hiervoor in aanmerking komende re geringen, voor zover elementaire voor zichtigheid dit toelaat, reeds nu zullen beginnen bij te dragen uit haar voorraden normaal uranium en splijtbaar materiaal aan een internationaal orgaan voor atoom energie, dat onder auspiciën van de Ver. Naties zou staan". Eisenhower zeide, dat de V.S. bereid zijn deze eerste stappen, die nog iets van een verkenning hebben, in goed vertrou wen te nemen. „Elke partner van de V.S., die evenzeer in goed vertrouwen handelt, zal in ons een niet-onredelijke en niet- schriele metgezel vinden". Het door hem gedane voorstel had volgens Eisenhower het grote voordeel, dat men er aan zou kunnen beginnen „zonder irritaties en wederzijds wantrouwen, dat samengaat met elke poging om een geheel aanvaard baar stelsel op te zetten voor inspectie en controle In de gehele wereld". Eisenhower meende dat 't door hem beoog de orgaan voor atoomenergie verantwoor delijk gemaakt zou kunnen worden voor bescherming en opslag van de bijgedragen splijtbare en andere materialen. „Het ver nuft van onze geleerden zal speciale veilige voorwaarden verschaffen, waar onder een dergelijke voorraad splijtbare materialen in wezen Immuun gemaakt zou kunnen worden voor overrompeling zo meende hij. Een helaneriikcr taak van het orgaan de overtuiging, zou "ün7het zoeken naar middelen om het J geloof zou verschaffen, dat de wereld! bommen voor een verrassingsaanval, zou splijtbare materiaal toe te wijzen voor vredesgebruik. „De V.S. zouden meer dan bereid zij zouden er zelfs trots op zijn, om met anderen versnelling van de ont wikkeling van plannen voor vreedzaam gebruik van atoomenergie ter hand te nemen". En met nadruk voegde Eisen hower hier aan toe: „Van deze „anderen" moet de Sovjet-Unie er uiteraard een zijn". Ik ben bereid aan het Amerikaanse congres met alle hoop op goedkeuring elk plan voor te leggen, dat 1) een onderzoek in de gehele wereld naar het doelmatigste gebruik in vre- destijds van splijtbaar materiaal zou aanmoedigen; 2) een aanvang zou maken met ver mindering van de potentiële vernieti gende kracht van de wereldvoorraad atoomwapens; 3) alle volken van alle landen zou laten zien, dat grote mogendheden, in het Oosten zowel als in het Westen, meer belang stellen in menselijke aspi raties dan in het opbouwen van bewa pening; 4) een nieuwe weg zou openen voor vreedzame besprekingen en tenminste een nieuwe benadering zou betekenen van de vele moeilijke vraagstukken, welke moeten worden opgelost, wil de wereld de door oorlog opgelegde traag heid afschudden en werkelijk vorderin gen maken naar vrede". De president zeide voorts, dat de V.S. de Ver. Naties zullen blijven steunen met duurzame vrede en geluk en welzijn voor alle mensen zal kunnen geven. Volgens hem is de Algemene Vergadering het jr- gaan bij uitstek om elk voorstel, dat be doeld is om, zelfs in de geringste mate, de spanning in de wereld te verminderen, aan te horen. In een illustratie van de gevaren van atomische wapens verklaarde de presi dent zich beperkend tot cijfers aan de hand van Amerikaanse ervaringen - dat sedert 16 Juli 1945 door de V.S. i3 atomische ontploffingen zijn veroorzaakt. Atoombommen zijn op dit ogenblik 25 maal zo krachtig als de eerste atoomwa pens en de kracht van waterstofbommen moet worden vergeleken met millioenen tonnen trotyl. De Amerikaanse voorraad atoomwapens vertegenwoordigt een ontploffingswaarde. welke vele malen groter is dan alle bom men cn alle granaten tezamen, welke over de gehele wereld in de jaren van de tweede wereldoorlog door vliegtuigen zijn uitgeworpen of door kanonnen afgevuurd, aldus zeide Eisenhower. De president had in zijn op schrift ge stelde tekst nog een toevoeging aange bracht, waarin hij zeide, dat het één enke le eenheid van de luchtmacht mogelijk zou zijn om een destructieve lading te ver voeren, die in kracht alle bommen, welke tijdens de oorlog op Engeland gevallen zijn, overtreft. Eisenhower waarschuwde tegen de ge dachte, dat de oplossing alleen zou moeten worden gezocht in zorgvuldig voorbereide verdedigingstelsels. „Een aanvaller, in hel dat deze organisatie het bezit van het vereiste aantal atoom vermoedelijk een voldoende aantal bom men op de gestelde doelen kunnen doen vallen om afschuwelijke schade aan te richten", geloofde spreker. Hij liet deze woorden direct volgen door de verzekering, dat de tegenmaat regelen van de Ver. Staten, indien aan gevallen, „s-nel en doortastend" zouden zijn, doch de V.S hoopten dat het nooit zover zou komen. „Mijn land wenst con structief te zijn, niet destructief. Het wenst overeenkomsten, geen oorlogen tussen naties. Het wenst zelf te leven in vrijheid en in het vertrouwen, dat de volkeren van alle andere landen evenzeer genieten van het recht hun eigen levenswijze te be palen"- Eisenhower zeide zich ervan bewust te zijn, dat voor het vinden van een uitweg uit de huidige moeilijke situatie vele maanden zouden moeten verlopen. „Voor dat een nieuw klimaat van wederkerig vreedzaam vertrouwen is geschapen, zal enige tijd verstrijken. Maar vóór alles be sef ik, dat wij deze stappen nu moeten ne men De Ver. St. en zijn bondgenoten, En geland en Frankrijk hebben gedurende de afgelopen maanden getracht enige van die stappen te nemen. Dat niemand bewere, dat wij de conferentietafel schuwen!" „Wij hebben nooit en zullen nooit voor stellen of suggereren, dat de ovjet-llnie moet afstaan wat rechtens van haar is. WU zullen nooit beweren, dat de volkeren van Rusland een vijand zijn, waarmee wij niet te maken willen hebben in vriendelijke en vruchtbare betrekkingen. Wij hopen, dat het resultaat van de conferentie zal zijn een vrij keer tussen de volkeren van het Oosten en van het Westen", aldus de Amerikaanse president. Advertentie EN MAAR CONFEREREN E.D.G. - E.B.U. - O.E.E.C. G.A.T.L N.A.T.O. - Kunt U het volgen? Nee, den L.E.X.I.N.G.T.O.N., dat is voor ieder duidelijke taal. Daarom brengt Uncle Sam op alle conferen ties een slof mee van deze sigaret ten van America's Best Tobaccos. Je te is n t, n ?t ij *r r, n e |t r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1