J Tweede Kamer ernstig ongerust over tekort aan onaerwijzers en scholen In Rotterdam voor 40 klassen geen leerkrachten Tweede Kamer sprak over vier staatsbedrijven YBERT Interessante radio-prijsvraag op komst Snelle Franse Diesels? RUZIE OM HET LIJK VAN EEN PYGMEEVROUW JOURNALIST KREEG INZAGE IN REGERINGSSTUKKEN ;r in Betere rechtspositie voor gehuwde onderwijzeres bepleit Explosies op R'damse kustvaarder Gemeentelijke indeling van N.O.-polder neem Hoever gaal liefdadigheidszin? Bus reed twee meisjes aan Rijtijd met 2 uur bekort Bouw- en proef ter reinen voor Landbouw hogeschool Goed jaar voor pluim veehouders Correctie Staatsloterij Kerstviering in liet Zonnehuis Tegen tandarts negen maanden geëist Kwajongens verstoor den koperen bruiloft Volledige diesel- electrische diensten „Op familieraad zal ik moordenaar aanwijzen" Brabantse suiker- campagne verloopt gunstig WOENSDAG 9 DECEMBER 1953 's-GRAVENHAGE, 8 December 1953. De Tweede Kamer is vanavond begonnen met de behande ling van de begroting voor Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen* Rij de aanvang van de vergadering hadden zich al elf sprekers aangemeld. Het tekort aan onderwijzers, leraren en schoolruimte vonden verschillende woordvoer ders het hoofdprobleem van dit depar tement. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) sprak zelfs van verschrikkelijke toestan den op dit gebied en hij verweet de minister te weinig inzicht in de ernst van dit vraagstuk. Volgens hem waren vooral de ambtsvoorgangers van minis ter Cals in dezen ernstig tekort gescho ten. Hij gewaagde van een nationale Ook werd er natuurlijk weer uiting gegeven aan de ongerustheid bjj de voorstanders van het openbaar onderwijs, dat dit onderwijs achtergesteld wordt bij het bijzondere. v.^eSkK(eii)ke-A) schande. Kasteel te duur verkocht Tussen Adam-Brussel Ten hoogste dertig KERNREACTOR WEER UIT BEGROTING Meer vaderlandsliefde gevraagd Tenslotte vroeg de heer Van Sleen of alsnog geen rekening ge houden kno worden met de wens, om de v g v. d. leraarssala rissen te ingaan per 1 Januari 1952 inplaats van op de overeen komstige datum in 1953. Wat de onderwyzerssalarissen betreft vond hy dat de regering beneden de maat is gebleven. uit. Het onderwijs vondI hij teIntellectua listisch- De drill®ethodie b:ij de opieiding Beneden de maat met lerarensalarissan Twee matrozen overboord geslingerd Dr Sonier en mr Van Houten buiten vervolging gesteld Telefoon WEER iO.OOO RADIO LUISTERAARS MEER Slechte banden oorzaak van ongeval? Eerste Kamer Productie van 500 millioen „Zendt ons een dode Zwitser in de plaats bij voorkeur een journalist'''' 521ste STAATSLOTERIJ 4e kiqs i5eis»t PAGTNA 5 Philantropie ten koste ven anderen? Drie gewonden bij hevige Op sommige Groningse trajecten Dominici beweert vechtpartij NIEUWE LABOREER- WERKPLAATSEN Aan Artillerie-inrichtingen overgedragen "1/1 it pro- ;rweet leiden sadecq irende n een ijl het Rama- 1 in te hemel l, „ge in Ko- ngebo- plaar," laarom loon ik Koran iklager val op iverge- :en sa- in ver- iankla- wierp ie voe- 1 naar le dood aldus hem. de be- roon te qs ken- van de is voor ets, dat n in de Ruim justitie „Arca- speelba- De be aat van n speel- •nhoutse ildigden liet kon de uit- imt men rtog ge- itstreek3 zullen moeten kautori- inzake van een ter op ddag 14 ïen zijn feeste- ijke fa- Neder- klooster ria-Vre- van het burg. sters uit e voor van het eerste rden op- met een Schiphol aaiykum in land- tnodiging er dagen I bespre ister van lvoorzie- minister r J. Zijl— ledrijven, aken. I erdenking. 00 AVRO. f.30 Gram. 0 Morgen- 9.35 Gram. mut 11.40 .25 In 't eded. 12.33 Nws. 13.15 Pianospel. 15.00 V d. 5ram. 16.45 ?eringsuitz. 25 Rep o£ ff en zijn 19.05 Ge- z-Societeit. 20.05 Omr. 22.20 REP. 12.40 Gram. 23.3024.00 m. 13.25 V. d. [eded. 14.20 0 Hoorspel Nws 19.15 .00 HoorsD. war. progr. muz. 23.30 rz. 24.00— n 247 m. conc. 12.45 smuz. 13.45 d. vrouw, muz. 17.15 jevar. muz. ïtw. 19.45 Sport 20.30 ongens- en .00 Hoorsp. s 23.15 Act. muz. 0.56 Ork. conc. Nws 17.05 30 Spaanse piano 21.45 24.00 Nws Ork. conc. jiano 17.10 icrik. uitz. .50 Hoorsp. Mws. Koorzang, Engelse les 15.30 Gram. Nws 17.10 18.30 V. d. Pol. caus. Nws 22.15 ram. 14.30 15.45 Gram. ismuz. 18.30 Dorsp. 22.00 Uitl. Voor irgcschied#- toestanden-- tingen achtte hij een teken, dat er iets mankeerde aan de oorspronkelijke ramin gen. Hij wilde de ontknikking van de on derwijzerssalarissen doen ingaan per 1 Ja nuari 1948. Tet feit, dat het behalen van aansluitende onderwijsactes geen finan ciële voordelen meer oplevert, achtte hij funest voor het voortgezet lager onder wijs en het u.l.o. De heer Lemaire (KNP) stelde, dat de minister moet streven naar klassen van ten hoogste dertig leerlingen bij het LO. en dat de selectie voor het aansluitend onder wijs niet gebaseerd moet zijn op parate kennis. Mevrouw Heroma—Meilink (PvdA) nam speciaal het nijverheidsonderwijs onder de loupe, waarvoor zij de opleiding van leer krachten onbevredigend achtte. Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) wilde herzie ning van de juridische studie. Tenslotte was het woord aan de heer Tilanus (CH) die vond, dat geen der sprekers, die zich beklaagd hadden over de leerlingenschaai, een concreet advies hadden gegeven. Hij vroeg om een be tere salariëring voor hoogleraren en we tenschappelijk personeel en toonde zich eveneens een voorstander van het toe kennen van fictieve dienstjaren bij te rugkeer naar het lager onderwijs Voor algehele afschaffing van schoolgeld voor het l.o. was hij niet geporteerd, omdat dit een bres zou slaan in het systeem voor het hele onderwijs, dat er vanuit gaat dat altijd iets betaald moet worden Om tien minuten voor één des nachts werd de vergadering gesloten- Ad. Int. De officier van Justitie hij de Maas trichtse rechtbank heeft de 56-jarige zaakwaarnemer H. P. die een vleugel van het historische kasteel Borgharen be woont, in voorlopige bewaring doen stellen, ais verdacht van oplichting van de Amsterdamse hotelier A. de C„ die thans het kasteel Borgharen exploiteert als hotel-café-restaurant. Enigf t\jd geleden heeft de heer De C., door bemiddeling van H P. het kasteel voor de officiële prijs van 67.000 gekocht. P. zou daarbij echter hebben bedongen, dal hem 10.000 toe- Kwam als uitkoop van zijn huurrech ten op het kasteel. De heer De C. gaf hiervoor een schuldbekentenis. Daar naast zou P. de koper nog hebben be wogen tot ..onder de tafel door" betalen van 10 000, welke de verkopende kas teeleigenaar G. baron De M., wonende te Ukkel, Brussel, nodig zou hebben ter voldoening van fiscale en andere verplichtingen in Nederland. Toen de heer De C. tot de ontdekking kwam, dat hij zijn inziens was opge licht, heeft hi) aangifte gedaan bij de rijkspolitie te Meerssen. Baron De M. heeft verklaard, dat P geen huurrech ten meer kan laten gelden, omdat hij zijn verplichtingen niet was nagekomen, dat hij verder geen enkele opdracht heeft gegeven om 10.000 extra, boven de officiële koopprijs, te vragen en dat hij ook niet meer dan 67.000 door be middeling van P. heeft ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van O. K. en W. heeft de post van 8,5 millioen voor de bouw van een kernreactor weer uit de be groting 1954 geschrapt. Dit omdat van de zijde van de Tweede' Kamer verzocht is meet tijd te laten voor de bestudering van dit project en de gelegenheid tot schriftelijke gedachtenwisseling open te laten. Mevr. Fortanier de Wit (V.V.D.) was niet geschrokken van het veel hogere eind bedrag °P de begroting dan vorig jaar. Wan' slechts 3 pet van het nationale in kom®11 wordt aan onderwijs, kunsten en wetenschappen besteed en dat is slechts van het Percentage, dat hieraan in 1918 gespendeerd werd. zy deelde het opti misme van de minister ten aanzien van de grootte der klassen bij het lager onder wijs niet. Ztl betwijfelde 0f het wel juist is uit te gaf" van een gemiddelde per klas. Niet m der dan 7/10 van de leer lingen z't 1 een klas van meer dan 35; 1/4 In een klas van meer dan 45 tot 65. Neder'land staat ,n dit opzicht internatio naal ondfJaa"°P de lijst, terwijl buur landen e gie en Zweden bovenaan pareren met een gemiddelde van 21. Ne- derland i» een van de drie landen, waar in J» fc iaar de leerlingenschaai slechter is geworden, zo viel de heer Van gjeen (P.v.d.A-) haar bij. qok het aantal vacatures baarde mevr. p0rtamer zorg. in Rotterdam zijn er voor 40 klassen geen leerkrachten. Op het plat- teland is het vaak nog erger. Daarom af- jcha'fmg van de classificatie, toekenning van fictieve dienstjaren bij terugkeer tot bet onderwijs en handhaving in vaste aan stelling van gehuwde onderwijzeressen, was haar remedie. Ook het probeem van de onbevoegde leraren in Leeuwarden z°u het 22 pet zijn vervulde haar met grote zorg. Tensl°l*'e brak mevr Fortanier nog een lans v° va^en^dig begaafden bij de toeken" beurzen. De heer Van vi o g om betere selectie-normen Zandt behoort vervolgens zo georganiseerd te zijn, dat men zo laat mogelijk een beroep behoeft te kiezen. Daarom pas naar de ambachtsschool na 6 jaar basis- en 2 jaar voortgezet onderwijs, was zijn parool. En hij had maar weinig waardering voor de wijze,, waarop de minister de toegang volgens hem via een achterdeur tot de ambachtsschool had opengesteld op lagere leeftijd. Ook hij wilde toekenning van fic tieve dienstjaren bij terugkeer naar het onderwijs en een betere rechtspositie voor de gehuwde onderwijzeressen. Ook de heer Roosjen (AR) sloot zich aan bij degenen, die bezorgd waren over de leerlingenschaai en het tekort aan schoolruimte. De hoge suppletoire begro- Sleen tS.G.P.i driet Ds Zandt (St. Ger.) wilde het karakter bij de uitgifte van deze beurzen tot een doorslaggevende factor maken. „Voorkomen moet worden, dat beurzen ge geven worden aan hen, die van niet tot iet gekomen zijnde, *°t allemansver- worden bij fakte1^ aan ka rakterriep hij D. ZANDT „allemansverdriet voor examens acb J „-f1*, °nnodige kwelling, welke voortkomt uit de te grote eisen, die aan 'de parate kennis gesteld worden. Voorts pleitte ae dominee voor een bijzondere leerstoel in homoeopathi- sche geneesmiddelen aan rijksuniversi teit en voor aankweking van meer vader landsliefde op school. De heer Van sieen (P.v.d.A.) zei- dat zijn geestverwanten niet méér willen dan behandeling van het openbaar onderwijs op gelijke voet al. het openbare, wat vol gens hem niet het geval is. Het onderwijs Aan boord van de in het eerste haven- dok te Terneuzen liggende uit Rotterdam afkomstige kustvaarder „Jozef Swenden" heeft zich gisteren door tot nu toe onbe- Ikende oorzaak een tweetal ontplot^ln§ef) voorgedaan. Twee matrozen, die daarbij overboord werden geslingerd en de scheepsjongen hepen enkele lichte ver woningen en kneuzingen op. Een begin van brandL„,annafa ontploffingen in het met steenkolen geladen achterruim ont stond, kon d de bemanning worden eeblust. Een onderzoek naar van de ontploffingen naar de oorzaak wordt ingesteld. Naar w(j vernemen heeft de raadkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage op hun daartoe strekkend bezwaarschrift, buiten vervolging gesteld dr J. M. Somcr en mr Ch. H. J. F. van Houten, oud-hoofd en -plaatsvervangend hoofd van het „bu reau inlichtingen" van de Nederlandse re gering te Londen. Deze beschikking is in middels in kracht van gewijsde gegaan. Het betreft hier een strafvervolging, die werd ingesteld op aandrang van de Par lementaire Enquête Commissie, ter zake van vermeende schending van de geheim houdingsplicht door het verlenen van in zage aan een journalist in 1948 van be paalde stukken uit de oorlogsjaren. Bij de buitenvervolgingstelling over woog het gerechtshof o.a. dat het zeer on waarschijnlijk is, dat betrokkenen na een openbare terechtzitting aan het tenlaste- gelegde schuldig zouden worden bevonden, daar de desbetreffende voorschriften hun voldoende ruimte lieten om zelfstandig te beoordelen of zij konden handelen zoals zij hebben gedaan. 's-GRAVENHAGE, 8 Dec. 1953. Een hele middag heeft de Kamer be steed aan vier begrotingsontwerpen van staatsbedrijven en wel eerst die van het Staatsdrukkerij en Uitgeverijbedrijf en het Staatsvissershavenbedrtjf te IJmuiden, die spoedig zonder enige bijzonderheid waren afgedaan. Daarna kwamen aan de orde de begro tingen van het Zuiderzcefonds en van de P.T.T. Over de eerste valt alleen te vermelden de mededeling van de minister, dat er spoedig een wetsontwerp zal worden inge diend tot gemeentelijke indeling van de N.O.-polder, welke indeling door de heer Engelbertink (K.V.P.) was ontraden. Dit wetsontwerp behoort tot de competentie van het departement van Binnenlandse Zaken, zodat daar eventuele bezwaren zul len moeten worden te berde gebracht. Voorts werd door verschillende sprekers de aandacht gevestigd op de dijk tussen Marken en het vasteland. Minister Algera antwoordde hierop, dat de plannen te dier zake door de watersnood waren vertraagd, maar dat de zaak opnieuw in studie was genomen. De heer Engelbertink had ook gesproken over de bevolkingsopbouw in de N-D.-polder in verband met de kerkelijke gezindte en er de aandacht van de minis- Per ,°P gevestigd, dat de percentages, wel ke jïe minister te dien aanzien in de M.v.A. nad gegeven niet klopten met die van het centraal Bureau voor de Statistiek. Hier op antwoordde de minister, dat hij zou trachten het totale beeld meer in overeen stemming te brengen met de overige ver houdingen in ons land. Waarop de heer Engelbertink bij de replieken meende, dat de minister dat niet behoefde te trachten, ipaar dat de directeur van de N.O.-polder dat zou kunnen doen. Advertentie tussen twee sigaretten drie Wybert-tabletten ter voorkoming van rokersadem. (Van onze correspondent) Op 21 December zal over de 1 ®n 11 's avonds van kwart voor acht tot acht uur een bijzondere jad^-prqsvraag worden uitgezonden, waarvan de baten ten goede komen aan de actie met d j!*™»,»? e De" radio-prtjsvraag heeft men een nieuwe vorm gegeven, men wil "ai"eltjk hoeveel luisteraars mee doen louter om de geldprijzen en hoeveel er ztjn, die bjj het insturen van oplossingen slechts mee willen werken aan het goede doel van deze prijsvraag. .Men zal een vergelijking maken tussen het aan'f' |f"d(n^n va" v|>rtBe Prijsvragen en het aantal, dat op deze radio-prijsvraag binn®"|T™ °,r,je P"jsvraag van 21 December is een hoofdprijs van f 10.000.- ter beschikking gesteld. De winnaar krijgt het grid echter niet in handen, doch zal moeten bepalen aan welke liefdadigheidsinstelling hij dit bedrag wil schenken. De luisteraars krygen xn deze radio-prijsvraag een aantal klanken van carillons tc horen; zij moeten dan mede naar aanleiding van de ver bindende teksten bepalen uit welke stad dit carillonspel afkomstig is. B. Engelbertink (K.V.P.) ...mosterd na de maaltijd.. Wat betreft de herziening van de Zui- derzeesteunwet zeide de minister, dat hij opdracht had gegeven tot een onderzoek daarnaar, maar dat deze materie zeer moeilijk was. De reisvergoeding voor Vo- lendammers, die werkten in Amsterdam, was afgewezen op grond van het feit, dat deze Volendammers de hun toegewezen woningen in Amsterdam niet wensten te aanvaarden. Zij werden gesalarieerd naar een eerste klas standplaats en bleven in een derde klas gemeente wonen. Ook voor andere gedupeerden dan de Friese gardeniers bepleitte de heer Engel bertink voorrecht in de N.O.-polder o.a. voor de tuinders rond Amsterdam en in het Westland enz. De begroting werd ten slotte z.h.st. aangenomen. Tenslotte werd dan de begroting van P.T.T. behandeld. De heer Engelbertink vond de nota over de telefoontarieven, die de minis ter had toege zegd, mosterd na de maaltijd. Verder kwa men nog de telefoongidsen een serie van 15 boeken en het ver lies op de ge naaste radio distributie ten bedrage van 5.8 millioen ter sprake. De heer Engelber tink had ge vraagd om ten aanzien van de telefoongidsen geen beslissing te nemen, voordat de proef in Utrecht was genomen. Er werden de minister ook inlichtingen gevraagd over de wijziging van het zóne- tarief, dat van een vijfzóne-tarief zou worden gewijzigd in een driezóne-tarlef. Minister Algera zal morgen hierop ant- waarden, waarna nog vóórdat de begro ting van Sociale Zaken aan de orde zal komen, een wetsontwerp tot w'iziging van de Pensioenwet zal worden behandeld. Er was nog een moeilijkheid ten aanzien van de behandeling van de begroting van K. en W„ die in de avondvergadering moest aanvangen. Er was namelijk een nota van wijzigingen gekomen, waarbij de ontwerp-begroting werd verhoogd met 20 millioen, waarom een deel der vaste com missie uitstel van de behandeling gebo den achtte. Er werd nog over gedacht de minister te verzoeken deze nota van wijzi gingen in te trekken en deze dan in de vorm van een suppletoire begroting op nieuw bij de Kamer in te dienen. Men achtte het echter niet verantwoord, wan neer met name de behandeling van de posten, welker verhoging het gevolg is van de salariswijziging van onderwijzers en leraren, belangrijk zou worden vertraagd. Met dit voorbehoud kon dus de behan deling van de begroting van Onderwijs hedenavond aanvangen, waarover elders in dit nummer. F. S. Het aantal aangegeven radio-onlNang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 De cember j.l. 1.830.753 tegen 1.822.083 op 1 November 1953. Op deze laatste datum waren er 486.050 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 484.116 op 1 October 1953. (Het betreft hier gegevens, welke de journalist H. A. Lunshof verwerkte in zijn beide in 1948 uitgegeven brochures „Vlag Halfstok" en „Als dieven in de nacht", welke gericht waren tegen het beleid van mr G. J. van Heuven Goedhart, welk be leid verband hield met diens werkzaam heid als minister van Justitie in het in oorlogstijd te Londen regerende eerste kabinet-Gerbrandy. De Parlementaire Enquêtecommissie heeft in haar verslag over de betreffende gebeurtenissen geconstateerd, dat de heer Somer onbevoegdelijk geheime, tot het ar chief van het „Bureau Inlichtingen" beho rende stukken aan een derde (de heer Van Houten) heeft ter hand gesteld. De com missie heeft de minister van Justitie hier van op de hoogte gebracht, daarbij te ken nen gevende, dat het h.i. wenselijk was, een justitieel onderzoêk in te stellen naar de vraag in hoever hier sprake is geweest van schending van de geheimhoudings plicht). (Van onze correspondent) Zes weken hechtenis eiste de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank Dinsdag tegen de 27-jarige F. H. uit Haal- deren, bestuurder bij de Gelderse Tram wegen, die op 26 October jl. een aanrijding veroorzaakte te Gcndt, ten gevolge waar van de zevenjarige Johanna Reuvers ge dood werd en de 13-jarige Mientje Reu vers, Haar zusje, zo ernstig gewond, dat zij nog in het ziekenhuis wordt verpleegd. De officier van Justitie gaf als zijn mening te kennen, dat dit ongeval niet was veroorzaakt door de snelheid, waar mede de bus reed. Zoals bekend, veroor zaakte dit ongeval destijds in de Over- Betuwe nogal deining. Aan de directie van de G.T.W. werd een request gezonden en de raad van Gendt wenddo zich tot ver schillende andere gemeentebesturen om gedaan te krijgen, dat „de snelheid van de G.T.W.-bussen zodanig verminderd zou worden, dat de verkeersveiligheid er niei door in het gedrang zou komen". In zijn requisitoir verklaarde de officier van Justitie nu Dinsdagmiddag, dat hem officieus was gebleken, dat de snelheid, waarmede de G.T.W. haar passagiers ver voert, niet hoger ligt dan voor de oorlog. Wel is natuurlijk het verkeer frequenter geworden. Wel leverde de officier ernstige critiek op de toestand, waarin de barden van de bus verkeerden. Over het geheel waren zij te slap en van drie banden was het pro fiel dusdanig afgesleten, dat het rond en glad was, terwijl bij de vierde band het canvas op verschillende plaatsen door het rubber kwam. Mr De Vries achtte het dan ook niet uitgesloten, dat de bus als gevolg hiervan was gaan slippen. Naar aanleiding van deze opmerking van de officier, noemde de verdediger dan ook de schuld van de G.T.W. groter dan die van de inmiddels ontslagen busbe stuurder. De verdediger was van oordeel, dat de slechte banden de oorzaak waren van dit ongeval. Op grond daarvan drong hij aan op een voorwaardelijke veroor deling. (Van onze correspondent) Zo mogelijk al met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling, 15 Mei a.s., wil men op het traject Amster damBrussel snelle Franse diesels laten rijden. Volgens de plannen, welke al in ver gevorderd stadium verkeren, betekent dit dat de rijtijd aanmerkelijk korter zal zijn, men spreekt zelfs van om en nabij twee uur. Men moet deze snelle internationale verbinding geheel los zien van de op handen zjjnde electrificatie van het baan vak RoosendaalAntwerpen; een electri ficatie welke, zoals gemeld, nog enige jaren op zich zal laten wachten. Intussen stelt het internationaal reizi gersverkeer zijn eisen. In overleg met de Belgische Spoorwegen wil men nu zo spoedig mogelijk Frans dieselmaterieel inleggen om de reizigers in het internatio naal verkeer tegemoet te komen op het terrein van de comfort en op dat van de snelheid. Zowel Belgisch als Nederlands spoorwegpersoneel kan op het gehele traject dienst doen, zodat aan de grens noch van locomotief, noch van personeel veranderd hoeft te worden. Het heeft er alle schijn van, dat de Spoorwegen de Sabena concurrentie willen aandoen met haar helicopterdienst tussen Rotterdam en Brussel. Roosendaal, dat de komende zomer het honderdjarig bestaan van de spoorlijn naar Antwerpen feestelijk herdenkt, stelt intus sen alles in het werk om dit festijn zo „in ternationaal" mogelijk te doen zijn. De Eerste Kamer ging gistermiddag ac- coord met de verlenging van de werkings duur van de voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en de streekplannen. De huidige voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en de streekplannen zal op 1 Januari 1954 vervallen. De defi nitieve regeling zal op die datum het Staatsblad nog niet hebben kunnen berei ken en vandaar dus de verlenging. De Kamer Behandelde voorts het wets ontwerp „tot verklaring van het algemeen nut van de onteigening van percelen met opstallen en erfdienstbaarheden en ande re zakelijke rechten in de gemeente Wa- geningen, nodig voor de uitbreiding van bouw- en proefterreinen ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek en het toegepast wetenschappelijk onderzoek op agrarisch gebied". In Wageningen hebben nl. «zowel de Land bouwhogeschool als enige aldaar geves tigde instituten, die zich bezig houden met toegepast wetenschappelijk onderzoek op land- en tuinbouwgebied, reeds lang te kampen met een ernstig .tekort aan bouw- en proefterreinen. Er wordt in samenwerking met de Stichting voor de Landbouw in dit ver band naar gestreefd een aantal daarvoor in aanmerking komende eigenaren-ge bruikers en pachters van de te onteige nen percelen compensatie in grond te verschaffen, voor een groot deel in de Noord-Oostpolder. Het ontwerp is z.h.s. aangenomen. Op de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandse Pluimvee- Federatie (N.P.F.) heeft de voorzitter, de heer M. J. Dings uit Roermond, medege deeld dat de door de federatie onderno men pogingen om tot organisatorische eenheid in de pluimveehouderij te komen, nog Steeds niet zijn gelukt. Thans is de federatie doende de fokkers en de houders van vermeerderingsbedrijven, die via hun standsorganisaties reeds in de N.P.F. beho ren, te groeperen In zelfstandige vereni gingen. Ook voor de kuikenbroeders wordt gezocht naar een regeling voor aan sluiting bij de federatie. Door de goede cierprjjzen en lage voe- derprijzen is het jaar 1953 beter voor de pluimveehouderij geweest dan 1952 was. In 1953 komt men tot een productie van 500 millioen gulden. De export gaat nog steeds voornamelijk naar Wesl-Duitsland. Er wordt uitgezien naar nieuwe markten. De verwachtingen van een prceflcvsrr.ii- tie naar Zuid-Amcrika zijn hoopvol. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw zeide dat er dit jaar op 39 No vember voor 277 millioen gulden aan eieren is uitgevoerd. Hij verwachtte dat aan het einde van het jaar dit bedrag tot 300 millioen gulden zal zijn gestegen. Van de in 1953 uitgevoerde 1700 millioen eieren ging 80 pet naar West-Duitsland. (Van onze Brusselse correspondent) Al sedert weken duurt nu ai een con flict, dat om het lijk van een pygmee vrouw is ontstaan tussen een Zwitserse dokter in Belgisch Congo en de koloniale overheid. Op een gegeven ogenblik kreeg de dok ter het in zijn hoofd, het lijk van een pygmeevrouw als studie-object naar het Ethnografisch Instituut van Genève te zenden. Ter voorkoming van bederf had hij het alvast in een vat met een desin fecterend middel gestopt. Volgens de dokter had de familie van de vrouw hem het lijk afgestaan. Toen het koloniaal bestuur vernam wat men er mee wilde aanvangen, kwam van die zijde een formeel verbod. De Zwitser schijnt alsdan de pers van zijn land van oorsprong te hulp te hebben geroepen. Niet tevergeefs, want in Zwitserse bladen verschenen hevige aanvallen tegen de Belgische overheid. Zij schreven over „een wetenschappelijk schandaal" en toen zij vernamen, dat hun landgenoot ver plaatst was (omdat hij zich niet wilde schikken naar het verbod van het gou vernement-generaal), beweerden zij, dat de Belgen die maatregel tegen de Zwit ser hadden genomenuit naijver! De Zwitserse pers schijnt in dit geval echter wat al te voortvarend te zijn ge weest. Uit nadere informaties uit Congo is n.l. gebleken, dat het koloniaal bestuur, alvorens de toelating te weigeren, eerst grondig het humanitair aspect van het geval heeft onderzocht. Dit geschiedde mede in het licht van de princiepen der algemene politiek van het bestuur van Belgisch Congo, volgens dewelke men niet mag beschikken over het lijk van een mens, dus ook niet van een inlander, zonder diens eigen voorafgaandelijke toestemming of die van de familie, of van de stam. Zelfs in het belang der we tenschap mag dat niet. In het onderhavige geval werd de toestemming van de stam niet bekomen. Volgens een bij de pygmeeën heersende opvatting, moet de stam de wraak der doden vrezen, zolang geen behoorlijke begraafplaats werd gegeven aan zijn overledenen. Door het Instituut van Wetenschappe lijk Onderzoek voor Centraal Afrika wer den eveneens stappen gedaan om de dok ter alsnog voldoening te schenken, doch België wil geen moeilijkheden met de pygmeeën en heeft alsdan de formele weigering kenbaar gemaakt. Daarna heeft de Zwitser de pers van zijn land tegen het Belgische besluit in het harnas ge jaagd en is hij, als koloniaal ambtenaar, HOGE PRIJZEN 2000 9622 14958 1500 5553 1000 4334 9251 10551 12967 18690 19296 400 2928 5409 6351 9516 9676 10174 11838 15461 15677 18670 19862 21109 21816 200 1740 1878 2444 3090 3694 3970 4052 4116 4236 4487 5726 6778 7892 8133 8992 9174 9781 10529 11958 12898 13140 13525 13763 13294 16290 16309 16481 17197 20521 21017 21764 21873 21929 1226 69 d 2047 945 30S2 657 4010 775 5061 875 6J26 583 7013 574 8060 S67 9243 766 10035 834 11033 246 406 828 886 157 237 987 098 293 691 825 026 056 9b9 977 122 154 185 195 586 617 018 023 648 662 216 251 887 889 339 445 775 925 132 142 923 960 055 060 434 452 956 277 421 Prijzen van 80.— 485 491 514 569 661 434 542 812 838 868 449 537 624 640 648 270 394 457 597 739 228 361 519 525 536 595 803 416 422 935 942 090 213 311 389 730 748 091 195 668 695 402 416 538 583 998 188 252 ÏIOOU 084 102 413 469 779 814 236 346 835 850 536 580 534 546 580 972 983 409 466 548 865 872 591 677 823 618 634 651 680 753 429 457 616 661 730 410 612 657 716 814 974 12077 090 899 957 18003 009 863 953 14057 095 878 936 15042 174 662 691 16059 090 614 636 17076 150 758 759 18111 130 739 841 19047 083 571 778 20165 166 705 763 21007 124 769 840 113 216 991 042 046 146 218 963 180 313 750 799 337 352 650 753 181 209 815 955 166 235 881 938 108 137 923 242 343 773 141 295 977 265 362 054 118 357 560 317 507 826 890 377 393 772 823 268 343 999 294 407 507 621 160 257 660 688 538 608 913 950 405 473 481 543 439 474 170 257 360 457 375 465 878 898 315 395 614 638 923 421 447 811 836 462 577 741 867 616 660 537 576 559 597 519 679 533 551 663 693 529 713 NIETEN 1020 028 267 303 532 537 758 786 984 2004 022 352 477 745 789 3032 040 238 265 484 509 705 713 881 883 4027 058 301 320 537 641 831 837 5001 023 165 180 508 509 765 825 6010 018 194 207 391 392 564 590 793 810 7043 044 199 211 407 420 679 700 8032 036 360 362 557 578 883 890 9015 026 272 291 542 553 763 792 10009 013 277 343 605 677 979 983 11003 031 251 253 450 470 696 732 986 034 059 104 183 195 223 319 332 339 342 388 417 545 558 561 578 586 591 792 866 S92 893 955 964 085 480 S.13 059 305 561 732 884 107 327 648 850 042 236 522 832 036 220 419 605 879 054 212 425 751 078 373 652 909 036 303 55S 811 057 369 681 096 127 192 502 517 532 825 841 847 144 147 151 311 324 341 586 593 6J6 752 762 799 929 941 948 117 157 194 346 376 451 657 696 697 885 901 058 068 074 256 286 347 527 529 549 833 852 917 083 112 125 267 309 317 446 449 463 672 676 710 895 904 907 061 079 094 215 218 247 443 455 479 754 770 800 109 134 184 376 3S4 397 655 658 737 927 932 946 056 102 121 355 432 448 594 626 636 871 904 938 145 178 222 373 427 483 747 756 794 199 287 593 657 905 183 221 362 419 618 621 801 805 959 975 239 262 462 514 747 750 089 115 352 453 576 733 934 940 168 170 322 327 491 497 716 720 960 113 141 293 330 531 538 832 846 193 205 440 515 749 758 955 964 153 173 472 482 654 688 981 251 253 499 558 813 829 035 062 104 109 185 210 270 332 363 389 399 400 529 536 544 551 593 605 733 735 759 798 941 942 242 459 731 965 306 682 226 42.1 628 833 993 267 525 761 135 469 741 983 178 329 519 721 161 347 596 881 237 519 853 192 493 710 264 561 917 212 439 637 959 259 493 755 980 343 732 234 451 70.L 862 282 531 804 153 506 760 985 188 343 542 738 163 397 612 917 348 554 879 195 511 722 273 568 977 223 447 642 960 12067 076 397 210 401 415 624 628 822 823 997 13024 051 245 354 470 538 699 702 866 906 14076 085 292 300 534 654 838 850 15004 040 223 280 511 533 S55 S75 1C005 093 330 331 489 498 716 775 17030 040 186 188 490 521 749 750 18007 041 238 242 422 420 489 530 801 806 976 19011 062 230 231 445 455 714 805 20004 014 302 313 649 656 816 837 21010 030 344 365 523 524 795 796 990 097 098 143 170 171 172 173 191 213 223 235 260 266 317 340 358 432 449 511 540 561 58U 608 614 682 692 710 712 746 750 790 820 840 858 867 884 896 900 974 977 065 112 355 373 560 584 704 705 932 948 131 159 321 354 673 690 858 859 064 082 284 307 536 573 897 945 096 189 344 354 510 517 805 847 049 077 240 277 591 616 811 858 077 102 272 278 421 428 547 548 832 840 079 101 251 253 456 487 821 839 032 036 337 357 668 674 850 919 052 061 368 392 549 555 835 854 113 128 407 408 591 605 719 747 978 982 188 199 376 414 702 716 890 903 0S9 099 339 343 603 653 957 974 191 216 382 398 530 583 891 905 104 125 280 312 652 657 884 894 107 136 316 320 437 446 551 585 845 851 102 122 255 313 497 547 893 918 089 116 411 466 692 702 924 999 145 358 397 418 562 623 898 954 163 164 409 430 619 659 80S 813 988 991 214 229 469 493 723 753 921 980 105 127 377 447 699 730 999 244 282 416 463 593 595 912 939 140 145 327 331 694 712 924 179 201 328 331 450 464 622 634 912 918 211 222 435 454 675 679 825 851 240 273 498 506 762 766 984 202 203 483 508 764 774 291 294 4*74 484 644 696 941 974 176 183 414 444 729 748 217 225 337 389 473 484 678 689 935 955 148 178 206 221 319 380 408 420 579 649 667 703 938 961 985 138 150 182 204 471 486 552 590 712 717 735 757 186 208 211 230 433 456 492 509 638 674 767 784 955 958 982 987 In de hierboven vermelde uitslag der heden gehouden trekking van de Staats loterij moet in de categorie prijzen van 80 nummer 20768 vervallen en daarte genover nummer 20242 worden bijgevoerd. Het „Zonnehuis" wil gaarne aan be langstellende niet-katholieken gelegen heid bieden het Kerstfeest in huiselijke kring te vieren. Op de vooravond van Kerstmis zal Nachtmis. De plechtige Nachtmis zal in de Kerstnacht om vier uur in de parochie kerk van Bilthoven worden opgedra gen. Daarna is er gemeenschappelijk Kerstontbijt in het Zonnehuis. Wanneer men wil kan men ook het aansluitend week-end in het Zonnehuis doorbrengen. Zondagmiddag, 27 De cember, om drie uur zal dr W. Theu- nissen uit 's-Hertogenbosch een Kerst middag verzorgen met Russische Iko- nen en muziek. Opgaven of nadere inlichtingen: „Zonnehuis", Sweelincklaan 12, Biltho ven. Tel. K 4302—2321. die niet de bevelen van zijn overheid wilde gehoorzamen, verplaatst. Pygmeeën, zo zeggen de Belgen, zijn geen proefkonijnen; het zijn mensen zo als alle anderen, die als zij dood zijn, recht hebben op een begraafplaats. Men kan van een mensenlijk, dat in een mu seum in een bokaal met een conserve ringsmiddel wordt bewaard en voor iedereen is tentoongesteldd, niet zeggen dat het een menswaardige begraaf plaats heeft gevonden. De inlandse bevolking, die zeer ach terdochtig is, zou in minder dan geen tijd allerlei gruwelverhalen hebben ge sponnen rond het verdwijnen van het lijk in kwestie. Niet zo heel lang geleden werd in Congo onder de zwarten ver teld dat blikken corned-beefneger vlees bevatten! En toen onlangs in één der grote steden een gerechtelijke lijk schouwing van een zwarte moest plaats hebben, moest op een gegeven ogenblik voor opstootjes van de zijde der zwarte bevolking worden gevreesd. Zelfs indien de familie van de pygmee vrouw toestemming zou hebben gegeven om over het lijk te beschikken, zouden de Belgische autoriteiten dat nog niet goed hebben kunnen vinden, omdat één enke le familie niet opweegt tegen een stam, die nog uit honderdduizend individuen bestaat. In sommige Belgische kringen is men zeer ontstemd over het optreden der Zwitserse pers. En zo komt het, dat wij hier ergens lazen, dat men het afstaan van dat pygmeelijk misschien in over weging zou kunnen nemenals men in ruil daarvoor het lijk van een Zwitser „bij voorkeur van een journalist", werd- er aan toegevoegd naar Brussel zou zenden, om hier in een bokaal met for mol als studie-object te worden geëxpo seerd.... Gaston Dominici, die, zoals gemeld, Maandag officieel is teruggekomen van zijn vroegere bekentenissen, heeft Dinsdag de rechter van instructie voorgesteld hem toe te staan een familieraad te beleggen. „Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kinderen", aldus de oude boer: „en u zult de naam van de moordenaar te horen krijgen!" Een datum voor een confrontatie van Gaston met zijn twee zoons, die hem van de drievoudige moord beschuldigde, is nog niet vastgesteld. Men verwacht, dat deze echter binnenkort zal worden gehouden. De oude Dominici verklaarde Dinsdag ochtend opnieuw, dat zijn bekentenissen gelogen waren. „Ik was vermoeid door een verhoor van 21 uur. Mijn zoons zijn leuge naars. Ik heb in de nacht dat de Drum- monds werden vermoord, mijn boerderij niet verlaten". Het is definitief zeker, dat de grootste van de drie Westbrabantse V.C.S.-suiker fabrieken nog voor Kerstmis zal „uit draaien". Voor de gehele streek is dit van zeer groot belang, omdat er een groot aan tal arbeidskrachten ter beschikking komt. Verschillende gemeenten zitten op deze werkkrachten te wachten voor de uitvoe ring van diverse werken. De fabriek Roosendaal van de y.C.S. zal eveneens rond Kerstmis, „uitdraaien", ter wijl de fabriek Zevenbergen de campagne vermoedelijk nog voor Nieuwjaar beëin digt. Het campagneverloop is nooit tevoren gunstiger geweest. Het zachte weer en het steken van de bieten zonder een druppel regen is naar de oudste boeren weten nog nimmer voorgekomen. Regenverlet is er niet geweest. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gisteren opnieuw negen maanden gevangenisstraf geëist te gen de tandarts A. P. S. uit Rotterdam. De verdachte is ten laste gelegd, dat hij in het tijdperk November 1950De cember 1952, toen zijn practijk in Bussum was gevestigd, te hoge declaraties aan de ziekenfondsen in rekening heeft gebracht. Deze zaak is reeds op 22 September j.l. behandeld en ook toen werd 9 maanden geëist. De tandarts ontkende van de twee ten laste gelegde gevallen, waarin een halve prothese was gegeven en een hele opge schreven, te hebben afgeweten. Wat de andere gevallen betreft, zei hij: „Ik heb de ziekenfondspatiënten willen helpen. Als ik het niet gedaan had, was ik nu een rijk man geweest. Er waren dagen, dat er 100 patiënten kwamen". In zijn requisitoir zeide de Officier van Justitie o.m. „de verdachte heeft aanvankelijk steeds gezegd, dat hij van niets wist. Later heeft hij tot zijn ver weer aangevoerd, dat door de drukte in de practijk vergissingen zouden zijn be gaan. Er zijn tijdens het onderzoek 34 patiënten opgeroepen en bij 15 van hen bleek het ziekenfonds te zijn benadeeld. Het komt niet te pas philantropie te be drijven ten koste van anderen". De rechtbank zal in deze zaak op 22 December uitspraak doen. (Van onze correspondent) Een ernstige vechtpartij op de Veld- huizerweg te Lunteren heeft drie gewon den gekost. De ruzie ontstond toen enige kwajongens de lichtinstallatie onklaar maakten in een woning, waarin juist een koperen bruiloft werd gevierd. Drie brui loftsgasten togen op onderzoek uit, maar zij kwamen niet ver, want juist toen zij de woning wilden verlaten, werden zij ge grepen door vier kerels, die verwoed op hen insloegen. De 33-jarige G. v. d. K. werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij in zorgwekkende toestand naar het Wage- ningse ziekenhuis moest worden over gebracht. Het vechtlustige kwartet kon gegrepen worden. De mannen zijn inge sloten in het politiebureau te Ede. (Van onze correspondent). Per 4 Januari a.s. zal er een volledige diesel-electrische dienst tussen Groningen Delfzijl en GroningenRodcschool ge reden worden door de Nederlandse Spoor wegen. De nieuwe dienstregeling bevat voorts een opvoering van de frequentie op deze lijnen. Ook zullen D.E.treinen gaan rijden op het traject Groningen Nieuweschans. De directeur Materieel Landmacht, ge- neraal-majoor J. D. Backer, heeft gisteren in tegenwoordigheid van de staatssecreta ris van Oorlog en talrijke andere autori teiten, de nieuw ingerichte laboreerwerk- plaatsen te Rijswijk (Z.H.) ter exploitatie aan de Artillerie-inrichtingen overgedra gen. De president-commissaris van de Ar tillerie-inrichtingen zegde toe, dat het be drijf alle krachten zal inspannen voor een zo groot mogelijke productie ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5