Postzegels en telefoongidsen in de Tweede Kamer Laag water en Rijnscheepvaart Binnen enige dagen herziening van hooglerarensalarissen mtrnm Nederlandse huisvrouw moet one-stop-shopping'' leren Nieuwe Mariakerk te Overschie Aanwinst voor groot-Rotterdam Redders aan de wal gevraagd Nog geen portverhoging voor periodiek verschijnende gestencilde stukken Wijzig111!-) van Pensioenwet goedgekeurd „Moderne woning te klein voor 15 gidsen" Soldij gelden verduisterd Motor greep twee Amsterdammers Noordzeekanaal krijgt beter „zicht Tra usportprij zen meer dan verdubbeld Minister Cals in de Tweede Kamer: Volgend jaar 3900 nieuwe schoollokalen Schoolgeldwet is kabinet gepasseerd Belg. onderscheiding voor prof. Smyers „Maasdam'' overvoer schoener Zelfbedieni?igssysteem stelt hoge financiële eisen aan w'mleliers niet de moker Leisteen per ongeluk Aantal moet in zes jaar tot 100.000 stijgen DONDERDAG 10 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Aiet geheel tevreden Verkorting wachttijden Wel de troffel Aller hulp Kathedraal waardig 'S-GRAVENHAGE, 9 December 1953 Dc vergadering van de 1 weede Kamer van hedenmiddag werd geheel ge vuld nief het antwoord van minister Algera op de algemene beschouwingen over de begroting van de P.T.T. en met behandeling van een incidentele wijziging van de Pensioenwet. Wat betreft dP begroting van de P.T.T., kwam het zelfs nog tot oen motie van de beer Posthumus (P.v.d.A.) over de, porti van periodiek verschijnende gesten cilde stukken. Minister Algera ho<I gezegd, dat dit beter by de behandeling van de nieuwe wetsontwerpen betreffende de P.T.T. onder bet oog kon worden gezien, maar de beer I osthumu» vond dit antwoord onvoldoende en sprak dit in een motie uit. Tenslotte bleek de minister bereid de maatregel om deze stukken reeds op 1 .januari a.s. onder het verhoogde tarief te doen vallen, op te schorten, waarop dc beer Posthumus zijn motie introk. Minister Algera was bereid de locale port te handhaven, daar waar deze thans gold. maar die gebieden konden niet worden uitgebreid. Zij zouden dus alleen gel den binnen de bestelkring van een kantoor. Geen postbestelling op de Tweecle jserstddag zou een te grote stagnatie in bet postverkeer veroorzaken. Er zou overigens slechts één bestelling worden uitgevoerd. Er was door de Kamer gevraagd het binnenlands pnsttarief, zoals dat nu gom voor de drie Benelnvlanden. uit te breiden tot de zes Schumanlanden, maar mi nister Algera merkte op, dat dat alleen zou kunnen indien alle zes landen dat zouden goedvinden. waren cr, die dit een bevoorrechting von den van de middel- en hogere ambtena ren, anderen vonden de toepassing van de degressie-schaal onjuist voor deze ambte naren. De heer Blom, die lid is van de commissie-Van Poelje, welke een algehele Pensioenwet voorbereidt, meende echter, dat handhaving van de huidige maxima onrechtvaardig zou zijn, daar de salaris sen èn de kosten van levensonderhoud na de oorlog zeer zijn gestegen. Ooi met het degressieve karakter kon hij instemmen, dit in tegenstelling tot de heer Van der Zanden. Toegejuicht werd dus de opneming van de. arbeidscontractanten onder de werking der Pensioenwet. Hiermee werd aan een rechteloosheid van dertig jaar een einde gemaakt. De heer Beernink (K.V.P.) ging ook, zoals de gehele Kamer met deze ver beteringen accoord. maar maakte een voorbehoud voor de verslejhteringen, zoals die van het anti-cumulatie-artikel, waartegen ook de heren Ritmeester (V.V.D.j, Stapelkamp (A.R.) en Welter (K.N.P.) zich verzetten. De laatste deed dit in bewoordingen, die geen enkele twij fel overlieten. Hi.i vond die cumulatie bepaling een hatelijke bepaling, laag-bij- gronds en kleinburgerlijk. Hij lichtte dit aldus toe, dat deze bepaling niet gold als men een erfenis kreeg of als men de hon derdduizend trok uit de loterij, maar wel als men neveninkomsten had uit eigen noeste arbeid of bedrijf. Géén principiële wijziging Hierop antwoordde minister Beet, dat deze cumulatiebcpaling nog niet was af geschaft, omdat het hier een incidentele wijziging betrof en geen principiële wijzi ging. Zou men deze bepaling nu schrappen, dan zou men eerst het principieel debat moeten openen over de vraag of pensioen moet worden gezien als uitgesteld loon of als een oude-dagsvoorziening. Dit debat zou men kunnen houden bij de algehele herziening, maar daarop kon men nu niet vooruitlopen. Wel zou hjj deze suggestie aan de Staatscommissie-Van Poelje voor leggen. Minister Becl merkte hlcrbjj intussen nog op, dat de Kamer nog in 1948 had gevraagd ook inkomens buiten overheids dienst in deze cumulatiebcpaling te be trekken. De zaak der vijftien telefoongidsen noemde de minister al een oude zaak. Reeds drie jaar geleden was deze in de stukken behandeld en men kon uit de behandeling van toen concluderen, dat de Kamer daarmee haar instemming zou be tuigen. Daarom is de P.T.T. er mee door gegaan. De minister zette uiteen, dat de uitbreiding van het net anders toch zeker vier gidsen noodzakelijk zou maken, ue abonné's kregen nu meer dan zij vroeger gratis kregen, namelijk in plaats van een locale gids een districtspds. waarin de namen achter elkaar doorliepen zodat dus de plaatselijke indeling was komen te vervallen Hii zou onder de ogen zien of het gewenst was in elke gids een lijst op te nemen over de plaatselijke indeling der verschillende districten. De prijs bleef dezelfde als men anders voor vier gidsen, die er zouden moeten komen, zou moeten betalen. De heer De Ruyter had nog de opmer king gemaakt, dat onze moderne wonin gen geen vijftien gidsen zouden kunnen bevatten, waarop minister Algera op de zelfde toon antwoordde, dat hij deze wenk gaarne aan de minister van Volkshuis vesting zou overbrengen. Voor het overgenomen personeel van de Radiodistributie, dat wegens beleids- bezwaren niet in het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds kon worden opgeno men. zon de minister een regeling willen treffen tot uitkering van een bedrag, zo groot als anders als pensioen zou zijn ge noten, waarbij echter wel aan een inkoop som zou moeten worden vastgehouden, welke de Kamer echter verzocht niet te zwaar te doen zijn. Hierna werd de begroting van de P.T.T. z.h.st. aangenomen. Een zeer moeilijk wets- ontwerp de heer Beernink (CHU) noem- het zelfs zeer terecht onlees baar was de wijziging van de Pen sioenwet Dit ontwerp be oogt enige in cidentele wij zigingen van de pensioen wet, vooruit- BEERNINK (C.H.U.) lopend op de onleesbaar algehele her- ziening van de Pensioenwet. lijk in de Pensioenwet enige misstantfcm welke mede het gevolg zijn van na-oorlogse verhoudingen, zoals ae rege ling der pensioenmaxima, maar er zijn ook euvelen, die reeds jaren bestaan, zo als het ontbreken van een regeling voor de arbeidscontractanten en het tijdelijK personeel, dat bij speciaal wetsontwerp van 1924' van deze pensioenregeling is uitgesloten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de staat overging tot massale aan stelling van personeel in tijdelijke dienst. Die mogelijkheid werd in 1924 wel voor zien, maar men meende toen dit op an dere wijze in de hand te kunnen houden. Daarvan is echter niets terecht gekomen, betoogde nu de heer Blom (P.v.d.A.). Geheel tevreden was men met deze in cidentele wijziging nog niet. Gewel de hoer Van der Zanden 'K.V.P. als de heer Blom (en ook anderen) ac^ttc" ge bepaling der anti-cumulatie, nu ook inkomsten uit het vrijebe dj werden betrokken. Deze cumulatiebepa lingen dienden volgens de heer Van aer Zanden geheel te verdwijnen en de neer Blom drong erop aan, dat de regering spoedig tot een beslissing dienaangaande zou komen. Men wil dus liefst bij de al gehele herziening de anti-cumulatiebe- palingen volledig zien verdwijnen. Dan waren er de invaliditeitspensioenen. Hier was een ernstige misstand weggeno men door de pensioenen van de invalide ambtenaren zó te verhogen, dat deze hoger zouden worden dan t weduwen-pensioen, dat genoten zou worden na het overlijden van de gepensionneerae. Tot nu toe was dat niet het geval. Ook de verkorting der waclitUij|^n ^0"^ recht op pensioen werd toegejuicht en ue minister werd vast gevraagd op dez - voort te gaan. De wijziging van de maxima der pen sioenen werd tweeërlei beoordeeld. Er i 1 Sergcaiit-majoor veroordeeld De krijgsraad te velde West te 's Gra- venbage heeft dc 39-jarige, thans met groot verlof zijnrle, sergeant-majoor N. J. gwonende to Amsterdam, gisteren vcr- oardecld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van ondergaan voorarrest, waar van zes maanden en één week voorwaar- dêliik met een proeftijd van drie jaar ter zake van verduistering van ettelijke dui- *>.ldens. S. werd onmiddellijk in vrijheid gesteld lijke gevangenisstraf geluk was aan het ondergane voorarrest. Op verzoek van de verdediger geschied de de behandeling van de zaak met ge sloten deuren. S. was ten laste gelegd dat hij, als ser- geant-majoor-administratetir van ae «se compagnie A.D.K.L. te Schoonhoven sol- dijgelden, die hadden moeten worden uit betaald aan deserteurs, die niet van net hun, voordat zij naar Indonesië moesten vertrekken, verleende inschepingsverlof waren teruggekeerd, had verduisterd. Het juiste bedrag van deze verduiste ringen was moeilijk vast te stellen ge bleken. De dagvaarding tegen S. noemde „een gezamenlijk bedrag van verscheide- m 4usawaden guldens". inperking adviseren, dan zou hij deze zeker niet bij voorbaat afwijzen. De heer Van der Zanden had ook nog gevraagd de opneming van de arbeidscon tractanten in 't Pensioenfonds ook te doen gelden voor die arbeidscontractanten, die vóór 1 Januari 1954 zijn ontslagen Minister Beel achtte dit onmogelijk, daar een rege ling van terugwerkende kracht te ernstige consequenties met z.ich zou brengen. Vier vragen De katholieke afgevaardigde had ten slotte nog vier vragen gesteld, waarop minister Beel antwoordde, dat hij de moge lijkheden voor de oud-gepensionneerden niet name wat het jaar '47 betreft zou bezien. De 5°/n 'verhoging zou worden be rekend naar het grondbedrag plus de toe slag. Deze 5°/» zou door de Pensioenraad worden uitgekeerd reeds voor het eerste kwartaal '54 voor zover het de mechanisch berekende pensioenen betrof. Voor de overige zou de Pensioenraad alle spoed betrachten. De regeling voor de oud-gepen sionneerden beschouwde minister Beel als zeer urgent, hij zou dienaan gaande zo spoedig mogelijk met een voorstel komen. Hierna werd deze wijziging van de Pen sioenwet z.h.st. aanvaard. De Kamer begon in de late namiddag nog even met de begroting van Sociale Zaken, alleen de heer Zegering Hadders (V.V.D.) voerde hierbij het woord. Morgen middag wordt deze begrotingsbehandeling voortgezet Wij komen er dan op terug. F. S. Bejaarde man aan verwondingen bezweken De gcpcnsionneertle 75-jarige Amster dammer J- van L. is gistermiddag even over tweeën het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk in de hoofdsiad. Op de Rozengracht bij de hoek van de Ako- leicnstraat werd hjj op dc rijweg aange reden door een passerende motorrijder, die daarna tegen een vlak voor hem op de fiets rijdende Fröbel-onderwijzeres uit Amsterdam opbotste. Alle drie werden per ambulance naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Daar is de oude man enige uren later aan zijn verwondingen overleden. De motorrijder en de Fröbel-onderwijzeres konden na verbonden te zijn op eigen gelegenheid naar huis gaan. De verlichting van het Noordzeekanaal zal begin 1954 geheel door natriumlampen geschieden. Op de ducdalven in de „Vel- serkom" en bij de Velser- en Hembrug worden sterk gerichte lampen geplaatst, die de scheepvaart bij slecht zicht ten geleide zullen dienen. Voorts zijn op de beide bruggen „loudhailers" aangebracht. Deze verbeteringen vormen het sluitstuk van de havenradarinstallatie in IJmuiden, die door de toepassing van de „raplot" een aanzienlijke verbetering onderging en waardoor onder meer, dank zij een elec- tronische peillijn, het binnenbrengen van een schip vereenvoudigd werd. De moeilijkheden, die de scheepvaart naar de Ruhrhavens tengevolge van dc lage waterstand ondervindt, nemen steeds ernstiger vormen aan. Een normaal Rijnschip van 1500 ton (de De sleeplonen van Rotterdam Of Dor drecht naar de Ruhrhavens zijn nog steeds gelijk aan die van de zomermaanden. Maar de sleepboten van Rhurort uit naar boven en omgekeerd kennen op het ogenblik een Wyhahd Fockink leraren zal afkomen, waarbij het maxi mumsalaris, inclusief de 5%, op 17.000 zal komen. Evenals aan de lerarensalaris sen zal aan deze herziening terugwerken de kracht worden verleend tot 1 Januari 1953. Ad. Int. ton van 1000 kilo en méér, dat een ge-I toeslag van 60 tot 80 pet. wegens het lage middelde diepgang heeft van 3.70 tot 2.80 water. meter, kan momenteel slechts met 800 Ion varen en moet de overige 1000 ton onge bruikt laten. Wanneer men bedenkt, dat de gemid- delde maandelijkse erlstoevocr één van de hoofdproducten voor de Ruhrhavens buiten hout, bauxiet en pyriet 700.000 tot 750.000 ton bedraagt, zal het duidelijk zijn, hoeveel méér schepen er thans moe ten worden ingezet. Bovendien kunnen door dc kunstwerken, die boven Nijmegen in dc rivier worden aangelegd, verschei dene van de allergrootste Rijnschepen het Ruhrgebicd niet meer bereiken. Tot nog toe is het met kunst- en vlieg werk gelukt om de in Rotterdam, Amster dam en Dordrecht binnenkomende zee schepen naar behoren te bedienen. Maan dagmorgen bijvoorbeeld kwam 't Zweedse motorschip „Tarfala" met een lading van 25.000 ton erts voor de Ruhrhavens uit Narvik in Rotterdam aan. Hiervoor moes ten 32 Rijnschepen beschikbaar worden gesteld, tegen normaal 15 of 16. Op de vrije markt wordt een vergoeding bedongen voor abnormaal laag water, de zgn. „Kleinwasserzuschlag". Die toeslag is nu zeer hoog geworden. Lag dit jaar de ge middelde vrije ertsprijs tussen de 1.80 en 1.90 per ton, Maandag j.l. werd er op de vrije markt reeds van 4.00—4.50 per ton betaald. Daar profiteert de kleine schipper natuurlijk ook van ën de inkom sten voor de schippers en rederijen blij ven ongeveer normaal, maar de prijs van het product wordt er aanzienlijk door ver hoogd. De meeste particuliere schippers en veie rederijen trachten voor hun vaartuigen, als deze voor róndere firma's naar de bo- venrijn wordertri'Hgezet, een daghuurprijs Wat de bijzondere arbeidscontractanten i bedingen, Detttf' bedroeg in September betreft - en hier had men'het oog op de jvoor middelgrote schepen 6 cent per ton hulpbestellers bij de P.T.T. - deze konden P" óag. In deze Decembermaand is dit zich inkopen. Minister Beel wilde nü nog echter opgelopen tot la een- Volgens bevoegde Rijnvaartkringen te Rotterdam toont deze tijd aan, dat cr onder normale omstandigheden sprake is van een teveel aan tonnage. Daarom ts er dan ook sprake van om een gedeelte van dc vloot op te leggen, mits men daar over tot overeenstemming kan geraken. In uitzonderingsgevallen zoals thans komt dit teveel echter goed van pas en daarom kan het geen kwaad, dat dit over schot cr is. De rederijen en zij, die bij de Rijnvaart zijn betrokken, hebben, naar ons van ver schillende zijden werd verzekerd, in deze tijden echter ook een risico onder ogen te zien, nl. dat het wellicht beter is onder deze uitzonderlijke omstandigheden de prijzen niet al te zeer op te drijven, ten einde een afvloeiing van 't transport naar het weg- en railvervoer te voorkomen. niet zeggen, dat verdere inperking van de wachttijd onmogelijk zou zijn, daartoe wil de hij eerst de mening van de Staatscom missie afwachten om eerst dan zijn stand punt te bepalen. Zou deze tot een verdere Wat het vervoer betreft, wordt de si tuatie het meest pijnlijk geacht in geval van contracten, die reeds lang tevoren zijn afgesloten waarbij de laagwatertoeslag uitgesloten is verklaard o£ althans niet is bedongen. De consul-generaal van België, de heer L. Borremans, heeft gisteren in het Bel gische consulaat te Amsterdam prof. Alb. Smyers, hoogleraar in de muziekweten schap aan de Utrechtse universiteit de ver sierselen van het. Officierssehap in de Kroonorde van Bmgië uitgereikt, als er kenning van de grote verdiensten van prof. Smyers voor de Belgische muziek wetenschap. Als diens belangrijkste Belgische werk mag gelden de uitgave van de volledige werken van de Henegouwse componist Josquin des Piez. •s-GRAVENHAGE, 9 December 1953 Vanavond om half elf is minister Cals begonnen met de beantwoording van de sprekers, die het woord hebben gevoerd naar aanleiding van de behandeling van de begroting van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. Hij beperkte zich tot enige hoofdzaken. Maandagavond zal hij ijn rede vervolgen. De minister begon met zijn dankbaarheid te betuigen voor het vertrouwen, dat de Kamer, ondanks pun ten van critiek, in hem gesteld heeft. Hij deelde mede, dat de Schoolgeldwet en de Omroepwet het kabinet zijn gepasseerd en binnenkort de Kamer zullen bereiken- De wijze waarop op het onlangs te Utrecht ge houden Onderwijscongres critiek op de regering was uitgeoefend, noemde de mi nister onjuist en onverantwoordelijk. De manier, waarop dit congres was aangekon digd, had het hem onmogelijk gemaakt als lid van de regering daar aanwezig te zijn. Dat neemt niet weg dat minister Cals zijn verantwoordelijkheid aanvaardt en gaarne erkent, dat er fouten gemaakt zijn Gezien het verschil in de geboorte-cijfers van 1939 en 1946: 181.000 tegenover 284.000, hetgeen teruggelopen is tot 230.000 in 1952, meende hij dat de huidige en vorige na oorlogse kabinetten in deze moeilijke jaren voor een onoplosbaar probleem stonden Het gaat niet aan te beweren, dat zij schromelijk tekort geschoten zijn. Hij was het er mee eens dat de leerlingenschaal verlaagd moest worden, maar was niet zo optimistisch te veronderstellen, dat reeds in 1955 zoveel leerkrachten beschikbaar zouden zijn, dat een aanzienlijke ver laging mogelijk zou zijn. Dankbaar voor suggesties Intussen is de regering dankbaar voor de suggesties die gedaan zijn om het te kort aan leerkrachten te verkleinen. Het overleg over verdere verruiming van de mogelijkheid tot uitstel van militaire dienst voor onderwijzers wordt voortgezet. Over de resultaten van het overleg tct toekenning van fictieve dienstjaren bij terugkeer tot het lager onderwijs, hoopte hij binnenkort nadere mededelingen te kunnen do«n, evenals over de verhoging van studietoelagen. Aan de classificatie kon hij niets veranderen, omdat dit onlos makelijk verbonden is met het vraagstuk van de classificatie in het algemeen. Met betrekking tot de veertig klassen te Rot terdam, waarvoor geen leerkrachten waren, zei de bewindsman, dat een voor lopige oplossing bereikt had kunnen wox-- den door een verschuiving van de toe- latingsleeïtijd welke mogelijkheid de we( openlaat. Het tekort zou dan tot vier verminderd zijn. Wat de schoollokalen betreft kwam de minister met de verheugende mededeling dat de voor 1954 geschatte behoefte aan nieuw te bouwen lokalen ad 3900 stuks, gerealiseerd kan worden, omdat het bouwvolume beschikbaar is. De bewindsman was het er over eens, dat de wij ze van overleg over de leraren salarissen te wensen had over gelaten. Wat het tempo aangaat verwees hij naar de ingewikkeld heid van de kwestie- Ten slotte deelde hij Houten schepen gevaarlijk bij radar-navigatie De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overvai'en door de „Maasdam" op 20 October jl. van een kleine schoener in het St. Marc Channel bij Port au Prince op Haiti. De inspecteur voor de scheepvaart zei, dat het niet de eerste maal is geweest, dat een klein schip, dat zonder lichten voer, in de buurt van Haiti door een Ne derlands schip is overvaren. „Het is deze zomer ook overkomen aan de „Uranixs", maar de raad heeft toen geen aanleiding gevonden een openbaar onderzoek in te stellen. Het is uitdrukkelijk op verzoek van de scheepvaartinspectie, dat de zaak van de „Maasdam" wel in openbaar onderzoek is gekomen om duidelijk te beklemtonen, dat houten schepen niet altijd een reflex op de radar geven, zodat men voorzich tig moet varen in de buurt van plaatsen, waar dergelijke scheepjes verwacht kun nen worden. Het is gebleken, dat ver scheidene kapiteins tegenwoordig zo op de radar vertrouwen, als zij in de mist varen, dat zij geen snelheid verminderen. Want, zo zeggen zij, als er een schip in de nabijheid komt, wordt het vanzelf zichtbaar op de radar. De Raad voor de Scheepvaart zal zijn oordeel later schriftelijk bekend maken. MINISTER CALS verlate surprise voor hoogleraren mede dat binnen enige dagen een her ziening van de salarissen van de hoog- Op S3 December a.s. zal het nieuwe beursgebouw te Emmeloord officieel worden geopend. Er wordt thans nog druk aan de afwerking van het interieur gewerkt. M per pak 25 cent Zo klaar mef de afwas, en fluweelzachte handen I In de Verenigde Staten werd het vorig ja^r 79 procent van- de totale omzet in levensmiddelen in zelfbedieningszaken verhandeld. De oorzaak van de hoge efficiëntie in de Amerikaanse levensmiddelendistributie moet echter niet in de eerste plaats ge zocht worden in de zelfbediening, maar in het feit, dat men in één winkelbedrijf, onder één dak, voordien gescheiden en zelfstandig opererende winkelbedrijven. Vandaag is liet een grote dag voor Katholiek OverscliicZ.H. Exc. Mgr J. P- Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft de nieuwe kerk van Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand plechtig gecon sacreerd. Het moet Monseigneur een blijde verrassing zijn geweest, hier een kerkgebouw aan te treffen dat waarlijk een middelpunt mag worden genoemd voor de omgeving waarin het verrees. Een wonder van steen, tot stand gebracht in de wel moeilijkste jaren waarin een bouwpastoor zijn opdracht te vervullen krijgt. De geschiedenis van de totstandkoming is lieel merkwaardig, omdat men in dc aanvang geheel andere plannen had cn omdat men hier te maken kreeg met een parochieherder, die hij het houwen van zijn nieuwe kerk ook nog de zorgen had voor zijn oude parochie. De plannen om iets in Overschie te onder nemen dateren van 1939, toen pastoor Adr. Knots «cid benoemd met de opdracht om een nieuwe kerk voor geheel Overschie tot stand te brengen. De nieuwe ketk zou in het uitbreidingsplan der toenmalige ge meente 0\eischic centraal moeten liggen. De oude kerk zou worden verlaten. Monumentaal bronzen altaarkruis van de edel smeden Brom boven het hoogaltaar van de nieuwe kerk te Overschie Het uitbreken van de oorlog in 1940 en de daaropvolgende zware jaren haalden een dikke streep door deze rekening. Niet alleen kwamen er materiële moeilijkhedan maar ook werd Overschie geannexeerd, waardoor de plannen van de gemeente Rotterdam in het geding kwamen. En deze waren anders dan die van de opgeheven zelfstandige gemeente. De Bisschop oor deelde het na de bevrijding een dwaas heid, de oude kerk af te breken; moker slagen kregen in deze jaren een andere betekenis dan die zij in' het vooroorlogse Nederland hadden! Toch moest er iets gebeuren; de plannen van Rotterdam duidden op de groei van een complete voorstad die men thans reeds in machtige bouwblokken ziet ver rijzen; Overschie moest er een kerk bij krijgen. De oude plannen hadden inmiddels reeds deze uitwerking gehad dat bouwpastoor Knots al een goed centrum had gevonden en er al scholen had doen verrijzen. De kerk is nu tweehonderd meter meer Zuid waarts gekomen dan men zich eerst had gedacht, dus niet temidden van, maar naast de scholen Een zeer gelukkig punt wanneex- men bedenkt dat ook hier de unnel ligt, dje oost en West verbindt. 1952 werd de eerste paal ge- i„tsen' 2 Fet>ruari de eerste steen ge- 0d en daarna togen de mannen van aan nemer J. A. Dessing aan het werk om het gebouw op te trekken- Hoe deskundig cn zorgvuldig do plannen van architect Jan Hendriks door hen zijn verwezenlijkt kan ieder zien die kerk en pastorie be treedt. Licht en donker Daar staat nu een kerk in basiliekstul met een romaanse inslag. De fraaie gevel, bekroond door een opbouw met de door Eysbouts te Asten gegoten klokken, domi neert de omgeving. Bij het binnentreden komt men al dade lijk onder de indruk van de enorme ruimtewerking van het rechthoekige binnenschip. De wanden zijn wit. Het oor spronkelijke idee een „geschuurde" (wit geschilderde) kerk werd door de architect vei-laten voor een „snowcem"-uitvoex-ing, verzoi-gd door de firma Th. Kreyns en Zn naar het voorbeeld van het Heerlense raadhuis. Snowcem duidt een procédé aan dat in de naam reeds zijn verklaring vindt: sneeuwwit cement. Men mene nu niet, dat dit wit koel aandoet; het vangt paarse an mosgroene tinten van het gekleurde, door de firma Stroucken vervaardigde glas in lood op, gevat in de stalen ramen die de firina Alta uit Den Haag plaatste. Het zonlicht wordt er niet door verzwakt en daarom was het wel mogelijk, het houten dak in wijnrode kleur te doen schragen door donkerbruine balken zonder dat deze gedekte kleuren een neerdrukkende wer king hebben. Integendeel, deze kleuren konden zelfs worden ondersteund door de donkerbruine kerkbanken met wijnrode kussens, plaats biedend aan 900 gelovigen. De vier met geoliede leisteen omklede pilaren ter weerszijden van het schip hin deren niet het uitzicht op het hoog ge legen priesterkoor omdat zich buiten deze pilaren geen plaatsen meer bevinden. Al leen de zij-paden en het vlak der wanden daarvan worden gebroken door de lichte- Jöris van Wezel aan de Maas en dat het kerkgebouw tegen bliksem-inslag beveiligd is door de firma Jules Goossens. Pastoor Knots mag tevreden zijn, niet lijk naar buiten springende biechtstoelen.alleen over zijn kerk, maar ook over de 7-) jt geweldige steun die hij heeft ondervonden Lie altaren van 2jjn kerkbestuur. Dankbaar voelt hij De altaren zijn van verdi aipi een kost- zich gestemd ten opzichte van allen die baar groen marmer- Alleen het „tafelblad" hem hielpen bij de financiële actie, heet van het altaar weegt 300 kg; het is uit van de naald. Piet Cottaar tekende de één stuk en 3 meter lang. Erboven hangtkerk in alle onderdelen en ieder kon een een groot bronzen kruis, bijna 3 meter hoog dat de achterzijde van het priester koor geheel beheerst. Het is werk van de edelsmeden Brom uit Utrecht- Dezen vervaardigden ook 'n wonderlijk- mooie rozelaar, bestaande uit twee samen gebonden takken. Zij vormen een reus achtige krans rond een prachtig in rode steen gebakken Mariabeeld op het z.ij- altaar aan de Evangeiiezijde. Naast d:t altaar is in een intiem hoekje 'n Theresia- altaartje, geschenk van de parochiële Sursum-Corda-club. Aan de Epistelzijde bevindt zich 'n ruime St Henrieus-kindei- kapel van waaruit de kleinen dicht bij het altaar een prachtig uitzicht hebben op het priesterkoor. Wendt men de blik van het priester koor naar de achterzijde der kerk dan valt allereerst het prachtige roosvenster <van dc Maastrichtenaar Frans SHjen op. Een juweel van glazenierskunst, een ka thedraal waardig. Visueel wordt dit roos venster ter beider zijden geflankeerd door de wat zwierige opbouw der pijpen van het orgel, even uitspringend uit de muur vlakken. Het concert, gegeven in het ge bouw vóór de consecratie heeft al be wezen welke uitstekende kwaliteiten dit orgel heeft. Een mooie houten balustrade verbindt dc beide orgel-groepen en lijnt de bovenbouw van de entree af. Achter in de kerk bevindt zich nog het intieme doopkapelletje met de forse stenen doopvont. Straks komt daaromheen een door de Amsterdammer Jan Mammen ont worpen hek, dat door een parochiaan, smid van zijn beroep, wordt vervaardigd. Ook is er een prachtige in opaline uit gevoerde beeltenis van O. L Vrouw van Altijddurende Bijstand van Jan Mammen. De parochfanen hebben zich ti^ouwens ook op ander gebied niet onbetuigd gelaten; meisjes knoopten tapijten en dames ver vaardigden kussens in een gedekt-geie kleur die het uitstekend doen bij het don kergroene natuursteen in het priesterkoor. Ook parochiezaal Gaat men door de ruime sacristie met de kasten vol priestergewaden groten deels ook werk van een parochiaan met een nis voor de biddende celebrant en een prachtig-houten crucifix (een Otu- dekking, die door de hand van Piet Cot taar ontdaan werd van de verflaag) dan komen wij via een trap in een onderbouw van de kerk. Hier bevindt zich de warme- luchtinstallatie, verzorgd door de firma Scheepers in Heerlen- Maar ook vindt men er een met TL-buizen verlichte zaal, die straks het parochiële vei-enigingsleven zal dienen Rest ons nog te vermelden, dat de eerste van de veertien staties reeds is geplaatst door de ceramische kunst-ateliers St keuze maken uit hetgeen hij uit de bouw elementen voor zijn rekening nam. Moge de dag van heden het begin zijn van een actief en diep geloofsleven in de parochie van Nieuw-Overschie. De acht kolommen van de nieuwe kerk in Overschie zijn bekleed met Franse lel. Een voordelig maar zeer veel voldoening schenkend product. Nog niet zo lang geleden stond men wat huiverig tegenover de toepassing van deze lei. Elk krasje zag men er op. Maar, vertelde ons pastoor Knots, nu deze steen ge olied is, blijft hij goed en zijn oor spronkelijke kleur behouden. Dat oliën is eigenlijk het gevolg van een ongelukje Bij de bouw van „Caril lon" te Rotterdam liet een werkman een pot olie omvallen over de platen leisteen. Hij heeft daar heel wat over te horen gekregen, omdat men meende, dat die steen bedorven was. Kort daarop bleek echter, dat hier mede een belangrijke vinding was gedaan Si non e vero waarover het levensmiddelenpakket was verdeeld, heeft samengevoegd. Deze samenvoeging heeft een nieuwe bedrijfs- grootte voor het gemiddelde levensmidde- lcnbedrijf geschapen, die het mogelijk maakt de principes van massaproductie thans ook in het winkelbedrijf in toe passing te brengen. Hiervan gaat een kostenverlagende invloed uit- Tot deze conclusie komt het rapport .Efficiënte distributie van levensmiddelen" dat een aantal deskundigen uit de levens middelenbranche opgesteld heeft na een twee maanden durende reis door de Ver enigde Staten. Het team realiseert zich dat de bevor dering in Nederland van wat men in Amerika noemt de „one-stop-shopping", een revolutionaire ontwikkeling zou ba- tekenen. Voor de consument betekent het een aanzienlijke tijdsbesparing om alle goederen, die dienen tot bevrediging van dagelijks weerkerende behoeften, in één winkel te kunnen kopen en in de tweede plaats kan een aanmerkelijke verlaging van de distributiekosten van het bijeen brengen van een groot assortiment het gevolg zijn. Deze verlaging kan betrokken worden op dat deel van het huishoud budget, dat thans in verschillende bran ches tezamen wordt besteed. In het rapport wordt gewaarschuwd tegen een te smalle basis van een nieuw te openen zelfbedieningsbedrijf met vele afdelingen levensmiddelen. Dit systeem stelt hoge financiële eisen aan de winke liers. Als hier in Nederland geen oplossing voor wordt gevonden, dan zal het een ernstige rem vormen in de ontwikkeling. Daarom is de medewerking nodig van de overheid, het bankwezen en de institu tionele beleggers. Doeltreffende voorlichting Of er gevaar bestaat dat de Neder landse huisvrouw door het grote assorti ment levensmiddelen in de verleiding zal komen meer te kopen dan haar huis houdbudget toelaat en hierdoor het kopen op afbetaling zal worden bevor derd? De vertegenwoordigsters van de consumenten in het team erkennen dit gevaar. Maar daarom moet er een doel bewuster voorlichting komen van de huisvrouw die haar tot een zelfstandige, goede inkoopster maakt. Over het alge meen vindt het team het wenselijk, het zelfbedieningssysteem in Nederland in te voeren. De mogelijkheid hiervan hangt echter af van de consument Deze moet leren er in de practijk gebruik van te maken en het leren waarderen. In het Kerstnummer van „De Reddingboot", het mededelingenblad van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij, wordt uitgebreid melding ge maakt van de activiteiten der zes Reddingboten in de Rampnacht. In sobere bewoordingen, waarin vaak de ondraaglijke moeilijkheden en de uit gestane angst doorklin ken, wordt verhaald van de bemanningen, die en kele dagen en nachten achtereen in touw zijn ge weest, en hun leven waag den om schepen in nood bij te staan en drenkelin gen op te pikken. Soms laat men de be manningen zelf aan het woord. Zo schrijft de schipper van de „Insulinde": „We stonden met drie man in de stuurbrug vastgesjord, we gingen voor een paar seconden onder water en lagen zeker plat (90 gr. slagzij), de masten, over het water". In het goed-verzorgde blad is een grote plaats ingeruimd voor de be schrijving van de schip breuk van de „Oder". Aan de hand van een viertal foto's, kan de lezer de ge vaarvolle tocht van de „Prins Hendrik" naar het Duitse schip volgen. Zes mensen werden van het reeds zinkende schip ge haald. Twee reddingboten wer den naar Zeeland ge stuurd en wisten daar tot de meest afgelegen boe renhoeven door te drin gen. Helaas moet nog weer eens gewezen worden op de dikwijls kritieke toe stand van de financiën der Maatschappij. Onge veer 22.000 donateurs zijn er op het ogenblik. Bin nen zes jaar zullen er een kleine 80.000 moeten bij komen, wil de Maatschap pij in 6taat zijn haar ar beid voort te zetten. Im mers per jaar is voor dSS werk niet minder dan f 400.000 nodig. Het geld is welbesteed, want sedert de oprichting van de Kon. N.Z.H.R.M. (in 1825) kon den 7713 schipbreukelin gen gered worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3