r Humanistische verzorging de DU W-kampen Pater Stokman krijgt bijval van andere fraeties m 5sïi=iKtt5£sF= Eisenhower verwacht veel van Moskou s antwoord p 1 Reisindrukken van Prins Bernhard Spreidt de loonbetaling over gehele week uit Eieren veel goedkoper Twintig gemeente-werklieden in de wolken' 1 Spreiding van het kopen cloor iedere dag loon uitreiken Hogere lonen voor metaalbewerkers Een millioen stakers in Italië Eerste verklaringen kunnen niet als officiële reacties gelden" Nederlanders hebben individueel nog geen kans in Ethiopië N Vrijdag 11 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v... Van Koevorden (KVP): „Zorg, dat moeilijk misbare arbeiders niet emigreren" «JN02 geen 100 arbeiders hangen Humanisme Vijfde slachtoffer overleden aan Niet uitgenodigd Grootwinkelbedrijven doen een voorstel: Eén haven en éen spoorweg Deining in de Betuwe Kappers willen 6 pet. loonsverhoging Vrouwe Fortuna deelde in Voorburg uit „Ik kan het niet geloven zuchtte een straatveger WEERBERICHT Beroepskeuze in particuliere handen' Rijkspersoneel legt 24 uur werk ueer Van verkeersongeluk bij Sliedrecht „Wat is leven?" Uitgangspunt foutief geacht Nazorg voor emigranten Bevolking is leergierig Credietwaardig land V oorbereidingen Nu Rijk overbruggingsgelden terugvordert (Van onze correspondent) De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opkla ringen en vooral aanvankelijk op veleplaat sen nevel ol mist. Overwegend droog. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Dtzellc e of Iets lagere temperaturen. Zaterdag 12 December: Zon 0[l ^r*23^° mir 16.28 uur. Maan op 12.13 uur, onder Jó.ói uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Suurhof f s beleid onder de loupe 's-GRAVENHAGE, 10 Deceviber 1953 De werkgelegenheidspolitiek, de D.U.W., de humanistische activiteit in de D.U.W.-kampen en de emigratie waren zo de belangrijkste zaken die heden middag aan de orde kwamen bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Over die werkgelegenheidspolitiek werd bezorgdheid uitgesproken door de heren Stapelkamp (AR) en Van Lier (P.v.d.A.), die zich bezorgd maakten, dat er bij een mogelijke terugslag te weinig arbeidsintensieve objecten zouden zijn. Nu al worden er in de zomermaanden bij volledige werkgelegenheid grote objecten onder handen genomen,. Hier dreigt het gevaar, dat er bij een in zinking geen objecten èn geen geld meer over zullen zijn. De heer Van Lier wees op het gevaar van een overspannen markt en bepleitte voor de werkgelegenheid één centraal orgaan voor samenwerking en coördi natie van alle aanvullende werken ter verruiming van de werkgelegenheid en dat dan ondergebracht onder het departement van Sociale Zaken. De heer Stapelkamp ontwikkelde geestelijke en morele bezwaren tegen de D.U.W.-arbeid, ook, zo zeide hij, al doet de minister nog zo zijn best de D-U.W. te doen gelijken op normaal werk in de vrije maatschappij. Hij nam als voorbeeld de aanleg van 750 sportvelden, welke aanleg ook in vrij werk met subsidie had kunnen geschieden. De heer Lemaire (KNP) vond het zeer prijzenswaardig dat de minister de D.U.W. hetzelfde karakter wilde geven als' het normale bedrijfsleven, maar hij had bezwaren tegen de humanistische verzorging in de D.U.W., welke bezwaren eveneens werden uitgesproken door pater Stokman en de heer Stapelkamp. telijke verzorger, zonder dat vast stond, dat hieraan behoefte bestaat. De heer Stapelkamp vroeg deze zelfs deze post terug te nemen, omdat hij hier aan moeilijk zijn steun zou kunnen geven. Het katholie ke lid van de P. v. d. A., de Over de beroepskeuze spraken de he ren Stapelkamp en De Kort K.V.P.), die betoogden, dat de beroepskeuze in parti culiere handen moest blijven en de over heid alleen moest aanvullen. De heer De Kort bepleitte hierbij een gelijke subsidie voor de particuliere organisaties als voor die van de overheid en herinnerde aan zijn motie van verleden jaar te dien aan zien. Hij wilde echter een debat hierover wel uitstellen tot de commissie-Langeveld haar rapport daarover zou hebben uitge bracht. Maar dat zou hoogstens een jaar mogen duren. Voorts sprak de heer De Kort even als later de heer Berger (P.v.d.A.) over de achterstand in de verzorging van blin den en hij vroeg wat de ingestelde com missie voor persoonsontwikkeling voor jongere arbeiders inhield. En hoe het stond met de loonsverhoging voor metse laars en arbeiders, waarom de heer Van Vliet (K.V.P.) bij de begroting van Volks huisvesting had gevraagd? De minister had toen namelijk geantwoord, dat hij dit zou opnemen met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Voorts zeide de heer Berger, dat het ontwerp Ziekenfondswet niet te lang mocht uitblijven en voor de besprekingen over de loonpolitiek (vilde hij wachten op het rapport van de S.E.R. Hjj vond wel den. Het enige middel om dit te onder vangen was om in deze gevallen geen overheidssteun te verlenen. Evenals de heer Van Lier bepleitte hij nazorg voor de emigranten in het buiten land, waarbij de P.v.d.A.-afgevaardigde opmerkte, dat deze nazorg daar te lande moest worden georganiseerd. Beiden had den bezwaren tegen de financiering der emigratie-centrales. Zoals ook de heer Le maire (K.N.P.) had betoogd, leidde dit tot een jacht op emigranten, omdat de subsidie eerst bij een bepaald aantal emi granten werd verleend. De heer Lemaire stelde daarom voor. een vaste bijdrage te verlenen voor de instandhouding en het onderhoud van het emigratie-apparaat en erder een bijdrage per emigrant tot een bepaald maximum en dit reeds in 1954 toe te passen. De heer Van Koeverden vroeg de minis ter nog een rapport over de nazorg in het buitenland. Morgen zal de Kamer de afdeling Volks gezondheid van deze begroting behande len. De minister zal dan Maandagmiddag antwoorden. F- S. De Bedrijfsunie van de Metaalindustrie, waarin de Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond, de Ned. Kath. Metaalbewerkers- bond en de Christelijke Metaalbewerkers- bond samenwerken, bericht ons dat in de Vakraad voor de Metaalindustrie volle dige overeenstemming is bereikt over de nieuwe verhoogde lonen, zoals die met ingang van de eerste loonweek van Ja nuari zullen gelden. Inmiddels heeft het college van Rijksbemiddelaars de nieuwe lonen goedgekeurd. De lonen zullen als volgt worden ver- alle Een millioen leden van het Italiaanse rijkspersoneel zijn Donderdag te midder nacht voor 24 uur in staking gegaan om loonsverhoging af te dwingen. Op het laatste ogenblik besloten leraren van middelbare scholen, voorlieden bij de spoorwegen, toezichtpersoneel van andere staatsdiensten en de leden van de kleine neo-fascistische vakbond niet aan de sta king deel te nemen. De regering heeft Donderdagavond maat regelen tegen de leden van het rijksperso neel, die zich bij de staking zouden aan sluiten, bekend gemaakt. De stakers zou den een dag loon verspelen en een slechte aantekening op hun conduitestaat krijgen. (Van onze correspondent). In het gemeenteziekenhuis te Dordrecht is gisteren het vijfde slachtoffer overleden van het auto-ongeluk, dat Zondagavond tengevolge van de mist in de nabijheid van Sliedrecht plaats vond. Het was me vrouw A. V.Z., de echtgenote van de be stuurder van de Rotterdamse auto, welke bij dit ongeluk was betrokken. Donderdagavond heeft Z. M. Koning Gustaaf Adolf van Zweden persoonlijk de Nobelprijzen uitgereikt. Prof. dr F. Zernike, wie de Nobelprijs voor Natuur kunde werd toegekend, ontvangt de prijs uit handen van Koning Gustaaf Adolf. Pater Stokman was al direct begonnen te zeggen, dat er in de practijk weinig be hoefte blijkt te bestaan aan geestelijke verzorging door het humanistisch Verbond ln de DUW-kampen. De minister, zo zeide, hij, kan niet eens gegevens verschaffen over het aantal arbeiders, die zich tot het humanisme voelen aangetrokken. Er zijn nog geen 100 arbeiders, die het humanisme aanhangen, te vinden, zei de heer Kikkert (CHU). Des te sterker spraken de cijfers, die pater Stokman uit de M. v. A. van de minister had opgediept en welke bedragen toch eigenlijk dienden voor het propagan distisch karakter, dat het Humanisme hier had, zoals wel bleek uit het briefhoofd van de geestelijk verzorger van het Humanis tisch Verbond, dat luidde: „Geestelijk raadsman voor buitenkerkelijken". Dit ka rakter blijkt, aldus pater Stokman ook uit de vormen, die deze geestelijke verzor ging aanneemt. De humanistische verzorgers bezoeken cantines en huiskamers en zoeken contact met alle arbeiders, die zich daar bevonden. Zij organiseren bijeenkomsten waar ge sproken wordt over het onderwerp „Wat is leven?" Die arbeiders, die de bescherming en bijstand missen van het eigen milieu, wor den dus blootgesteld aan overredingen van humanistische zijde, die uitgaan van een levensbeschouwing zonder God, ln plaats van hen in de gelegenheid te stellen de weg terug te vinden. Pater Stokman kantte zich met name tegen de salariëring van twee humanistische verzorgers, terwijl het er eerst één was. Hij vroeg of de omvang van deze taak een volledige salariëring van twee personen rechtvaardigde. Dok de verhouding van hun jaarsalaris J'an gemiddeld 7 250 stond niet in ver- noudinK tot dat van vijf vaste katholieke I «Dniddcld 1560 p. jaar. En bedacht" a t ~3nsii«el te voelen, als hü li' sedert een klein jaar bescheiden ™uliekf aalmoezeniers een voor het geregilSenh0rarium wa! g'vraagd in dc N O.-polder »^ock van de kampcn nne steeds op Schouwen, waar- - Dc bedragen slissinS was afgeko- tén waren inh. V°or reis_ en verblgf- r°i s 000 en voor voor de humanisten Voorts drong hij erop aan, dat de vakbe weging de taak der sociale ambtenaren zou overnemen. ,kainp en Kikkert (CHU) De heren Stal agstuk betreft aan op drongen wat dit jer verband. De no- een bespreking in Dre een taak van de den van deze arbeidersdat met steun kerk. Men kon niet totes^*'en van arbei- van de overheid grote Sroep een anti- ders werden overgegeven aa heer godsdienstige bearbeiding, dor Kikkert vond het uitgangspunt van nister te dezer zake foutief en niet 11 houding staan tot de werkelijkheid, tenslotte was ook de heer Lemaire vei- ontrust over de uitbreiding van een huma nistische verzorging tot een tweede gees- heer van Lier, meende wat hand- en span diensten te moe ten verlenen aan deze socia listische minis ter, door op te merken, dat de kerken zich hier en daar in hun taak zouden be- van lier (P.v.d.A.) perken. Als zij hand- en spandiensten ..zich meer inte resseerden zou den zij wellicht ook meer steun van de overheid kunnen ontvangen. dat het rapport van de S. E. R. over de definitieve ouderdomsverzekering te lang hoogd: uitbleef. De regering zou op spoed moeten I le. De bekende o procent vooi aandringen en een datum moeten stellen.ouderen zowel als jongeren. I j 2e. De geschoolde In het rapport-Van der Grinten over pensioen voor kleine zelfstandigen, zag hij het gevaar voor het herleven van oude tegenstellingen. Hij vroeg ook om een herziening van de werkloosheidswet, die in de practijk gebreken vertoonde. Inzake de kinderarbeid verdedigde de heer Van Lier (P.v.d.A.) een verlenging van de leerplichtige leeftijd en een ver hoging van de arbeidsleeftyd. Voorts vroeg hij om een vacantie van drie we ken voor jonge arbeiders. Tenslotte de emigratie.. Hierover sprak de heer Van Koeverden (K.V.P.), die be toogde, dat de kosten om één man een plaats te verschaffen in het bedrijfsleven aan investering 22.000 kostte. Een emi grant kostte niet meer dan 1418 en had het voordeel van een verruiming der werkgelegenheid. Het nadeel van emigra tie was, dat ook moeilijk misbare arbei ders. zoals uit de bouwvakken, emigreer- metaalbewerkers van 26 jaar en ouder krijgen 2 cent extra. De jongere geschoolden van 22 t/m 25 jaar krijgen eveneens 2 cent extra en die van 18 t/m 21 jaar 1 cent extra. 3e. De gemeenteklasse-inkrimping, op basis van vier klassen zal voor de in ta rief werkende ondernemingen terugge bracht worden van 9 op 8 cent en voor de niet in tarief werkende ondernemingen van 12 op 9 cent. 4e. Indien de premie voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering nog niet in de lonen is opgenomen zal zulks nu wel geschieden. 5e. In de nieuwe loontabellen is het onder 1 t/m 4 gestelde verwerkt. 6e. Aan alle metaalbewerkers zal een persoonlijke loonsverhoging worden ge geven die voor velen in gunstige zin naar boven is afgerond en die afhankelijk van loongroep en gemecnteklasse varieert van 4 tot 10 cent per uur. Wanneer de wacht geld- en werkloosheidspremie in de lonen wordt opgenomen varieert de verhoging van 6 tot 12 cent per uur. &:jtWw::V.fttoaos«w •Al Ondanks de tot nu toe ongunstige uitlatingen van Radio-Moskou en van Visjinsky, schijnen de V. S. toch veel te verwachten van de reactie van het Kremlin op het voorstel van Eisenhower inzake de atoomenergie. „De Amerikaanse regering heeft zeer goede hoop, dat het Kremlin Eisenhower's voorstel zal beschouwen als een welgemeende ei,4 doelmatige eerste stap in de richting van overeenstemming op dit gebied", aldus heeft het bureau van de president verklaard. Aan deze verklaring werd toegevoegd „De president rekende er reeds op, dat zijn voorstel aandachtig moest worden bestudeerd. Daarom kunnen alle reacties binnen de 24 uur na het uitspre ken van de rede door Sovjetrussische ambtenaren of Sovjet-propagandisten niets anders zijn dan voorlopige verklaringen, bedoeld 0111 het tijdsbestek, voorafgaande aan de uiteindelijke Sovjet-reactie, niet te lang te doen schijnen". In Franse diplomatieke kringen in Parijs noemde men de Sovjet-reacties tot op heden een „grote teleurstelling". Hoe wel de Franse regering net als d? Ame rikaanse hoopt, dat de eerste Sovjet reacties niet de uiteindelijke zouden zijn, koestert men er in genoemde kringen weinig vertrouwen in, dat de Sovjet-Unie Eisenhowers voorstel zal aanvaarden. In Amerikaanse congreskringen dreigt de vrees voor mogelijke Sovjet-Rus sische oneerlijkheid eventuele toekom stige goedkeuring van het congres in ge vaar te brengen. President Eisenhower zei Dinsdag in zijn rede „alle hoop op goedkeuring" te koesteren, doch een groeiend aantal senatoren voorziet moei lijkheden bij het verkrijgen daarvan. Intussen is bekend geworden, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohien, onmiddellijk stappen bij de Sovjet-regering zal ondernemen om haar aandacht te vestigen op het „sociale Het Westberlijnse stadsbestuur heeft honderdduizend mark uitgetrokken voor de voorbereiding van de conferentie. Ook de postdienst bereidt zich voor op extra drukte door het plaatsen van een aantal telextoestellen en telefoons, gr komt ook een extra toestel voor het overzenden van telefoto's- Te Biak op Nieuw Guinea zijn pasge leden de vlieghaven en het K.L.M.-hotel in gebruik gesteld. De gehele vlieghaven is echter nog niet gereed, er wordt thans nog hard, gewerkt aan de aanleg van nieuwe platforms, waar de vliegtuigen na de landingen zullen kunnen worden gereviseerd. Het K.L.M.-hotel ,/t Rifis reeds geheel gereed. De bouwkosten incusief de inrichting ervan, bedroegen ongeveer 1.8 millioen gulden. Het hotel werd gebouwd door de Amster damse Ballast Maatschappij. Het nieuwe K.L.M.-hotel ,,'t Rif". 5? Op de persconferentie, die Prins Rcrnhard hield naar aanleiding van reis naar Ethiopië, stelde een Journalist van 't Indonesische pers bureau Antara aan Z.K.H. de vraag „„AtÏÏ de liJd thans niet gekomen donesië^t» "g°°dwillreis" naar In- misrprth maken, om eventuele Zn nl den uit de weg te rui- lachend: Zk'bentW°°rdde Wer°P genodigd". nog nooit uit- n« Raad van het Grootwinkelbedrijf heeft aan alle Kamers van Koophandel in Nederland een adres gezonden, waarin de aandaebfwordt gevestigd op de moge- lykheid de behoeftenvoorziening der bevolking te verbeteren door spreiding van de ioo^betalingen over ^jfgen groot deel van zijn aankopen vooral op Zaterdag middag Hierdoor ontstaat een opeenhoping die met ten goede komt aan de wijze waarop gekocht en bediend wordt en waardoor de distributie duurder wordt dan nodig is Door Wijziging te brengen in de gewoonte, dat de gezinnen van week- loners eerst op de laatste dag van de week over hun geld beschikken, zou het, naar de Raad voor het Grootwinkelbedrijf meent, mogelijk zUn een deel der aankopen peliikmatiger over de week te verdelen. De grootwinkelbedrijven zouden het op f rils stellen indien eln zekere spreiding kan worden aangebracht in de uitbetaling *Xweeklonen door grote werkgevers en zij menen dat de Kamers van Koop handel de aangewezen lichamen zijn om dit punt onder de aandacht van het be drijfsleven te breng»* en aan de uitvoering daarvan leiding te geven. (Van onze Haagse redactie) Vooralsnog ziet Z.K.H. Prins Bernhard geen mogelijkheden voor individuele Ne derlanders om zich in Ethiopië een be- staan te verwerven. Iedere onderneming vraagt door de geringe ontwikkeling van het land namelijk zoveel kapitaalsinves tering dat dit maar zelden door een man kan worden opgebracht. In groepsver band of in loondienst bij een maatschap pij zijn er echter wel degelijk mogelijk heden. Dit vertelde de prins op een pers conferentie, die gistermiddag in Den Haag werd gehouden. Ethiopië staat nog geheel aan het begin van zijn ontplooiing. Er zijn maar heel weinig wegen en het land moet het nog met één spoorlijn en één haven doen. Daarom is ook voor de stichting van een cultuuronderneming zeer veel geld no dig, want men moet zelf de weg aanleg gen en eventuele bruggen bouwen. De staat heeft daar geen geld voor Bijzonder veel lof had de prins voor de suikerplantages van de H.V.A., welke hij tijdens zijn recente reis naar het rijk van de Negus bezocht heeft. Dat is een staaltje van Nederlandse pioniersgeest op zijn best, vindt hij. Het probleem van de arbeidskrachten heeft men zeer goed op gelost. Op de H.V.A.-plantages werken thans 3000 inheemse arbeiders en de in voering van prestatieloon heeft goede resultaten opgeleverd. Er wordt hard ge werkt, want de bevolking wil graag veel verdienen om haar levensstandaard te verhogen. De bevolking is ook zeer leergierig. Er zijn verschillende landbouwscholen opge richt die onder Canadese leiding staan en waar jonge Ethiopiërs opgeleid wor den om straks zelf als leraar werkzaam te zijn in de periferie. Dc prins heeft tijdens zijn bezoek een aanbod gedaan om Ethiopiërs in Neder land onderwijs te laten volgen in tropi sche landbouw. Ook heeft hü de regering geattendeerd op het Nederlands kunnen op het gebied van havenaanlcg, wegen- en bruggenbouw. Op 't ogenblik is in Ethiopië een groep Nederlandse deskundigen aanwezig, die trachten de meest geschikte landbouw gronden op te sporen en de condities vast te stellen, waaronder gewerkt kan wor den. Het tekort aan kapitaal is echter do grootste hindernis op de weg naar ont sluiting. Zo is bijvoorbeeld bekend dat er vele ertsen ook goud aanwezig zijn, maar de vindplaatsen zijn zeer moeilijk bereikbaar. Wat men weet is het resul taat van summiere luchtverkenningen. Graag zou de regering overgaan tot lueht- kartering, maar dan moet er buitenlands kapitaal bereid gevonden worden om te financieren. Persoonlijk was de prins evenwel van mening, dat Ethiopië een credietwaardig land is. Haile Selassie De keizer staat zeer sym- m pathiek tegen- fff over het Wes- p ten. Maar hij wacht er zich terecht voor de Westerse metho den en leef wijze klakke loos over te nemen. De mas sa van de bevol king past zich slechts moeizaam aan en Is zeer gehecht aan tradities. Buitenlanders, die in Ethio pië iets willen ondernemen, kunnen ech ter op een welwillende houding rekenen. De eieren, die het hele jaar duur zijn geweest, zijn gedurende de laatste weken aanzienlijk in prijs gedaald. De eierhandel, welke met grote voorraden dure eieren zat, heeft daardoor een gevoelige klap ge kregen. De verklaring van deze plotselinge daling van de prijs moet voornamelijk ge zocht worden in de verminderde export, speciaal naar Duitsland. Daarbij komt, dat de eierproductie op het ogenblik wel een derde hoger geschat wordt dan vorig jaar omstreeks dezelfde tijd. Doordat de eieren zo duur waren, liet de binnenlandse con sumptie te wensen over. Niet slechts een vergelijking met de prijzen van enkele weken geleden toont een aanzienlijke daling van de prijzen aan, ook een vergelijking met de prijzen van vorig jaar. Het sterkst zijn wel de prijzen der grote eieren teruggelopen. Werd op de Barne- veldse markt op 5 November per 100 stuks grote eieren nog 21,40 genoteerd en op 26 November 19,00, thans was de note ring 15,00; een verschil van 4 cent per ei in vergelijking met twee weken geleden en een verschil van 6.4 cent per ei in ver gelijking met vijf weken geleden. De prijsdaling van kleine eieren loopt minder in het oog, maar is ook aanzienlijk. Om de juiste grootte van de daling van deze henneneieren te begrijpen, moet men in aanmerking nemen, dat deze eieren in dit seizoen nog steeds in gewicht toe nemen. Maar ook zonder dit zegt het nog wel wat, dat er te Barneveld on 26 Novem ber voor 100 henneneieren 15,40 en thans 12,40 betaald werd; een verschil van drie cent. Vorig jaar werd op 11 December voor 100 grote eieren 21,40 (thans 15,00) en voor henneneieren 19,40 (thans 12,40) betaald, resp. een verschil van 6,4 en 7 cent. De prijs kan echter thans ook wat lager zijn, omdat inmiddels de vocrprjjs niet onbelangrijk is gedaald. karakter" van president Eisenhowers voorstellen. Men hoopt, dat de Sovjet leiders zullen begrijpen, dat Eisenhowers voorstellen „een ernstig en voor de vrede toepasselijk initiatief" zijn. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Moskou is de rede van president Eisenhower in Sovjet-kringen met be langstelling ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft Donderdag bekendge maakt, dat de Amerikaanse delegatie naar dc bijeenkomst te Parijs, waarop weste lijke deskundigen voorbereidingen zullen treffen voor de conferentie van Berlijn, zal bestaan uit Douglas MacArthur, raadsman van het ministerie, en Brewster Morris en Ray Thurston, beiden van de Europese afdeling van het „State department". De hotels in West-Berlijn hebben reeds een ongekend groot aantal boekingen voor 4 Januari, de dag, waarop volgens het westelijke voorstel de viermogendheden- conferentie in West-Berlijn zou moeten aanvangen. De meeste bekende hotels zijn voor die dag reeds volgeboekt. Sommige hoteldirecteuren vrezen moge lijke vordering van kamers ten behoeve van de conferentie-delegaties- maar vol gens geallieerde functionarissen is een dergelijke maatregel onwaarschijnlijk. West-Berlijn beschikt in totaal over zes duizend hotelbedden, waarvan echter een aanzienlijk aantal aan permanente gasten is verhuurd. Men schat, dat meer dan duizend pers en radiomensen voor de conferentie ver wacht kunnen worden. Het Rijk is thans overgegaan tot terug vordering van overbruggingsgelden, welke aan oorlogsslachtoffers zijn uitbetaald. Dit besluit heeft ook in dc Betuwe een grote ontsteltenis teweeggebracht welke tot uiting kwam in een raadsvergadering van de gemeente Gendt (Over-Betuwe) waar een der raadsleden zijn misnoegen over deze handelwijze heeft uitgesproken. Hij vond dit niet sympathiek- In vele gevallen toch is van deze over bruggingsgelden inkomsten-belasting be taald, hetgeen volgens hem niet had mo gen gebeuren, indien deze gelden werke lijk als voorschot bedoeld waren geweest. Een tweede ongunstige omstandigheid is het feit, dat het Rijk in 1953 zeven jaren na dato het volle bedrag der overbrug gingsgelden terugvordert, zonder rekening te houden met de waardestijging van de munt in de na-oorlogse jaren. De Raad besloot dan ook een verzoek te richten tot de minister van Financiën om deze terugvordering te doen stopzetten. Het kapperspersoneel in ons land wil per 1 Januari a.s. een loonsverhoging van zes in plaats van v ij f procent. Het vraagt deze een procent meer, omdat de vijf pro cent naar hun mening niet van invloed is op het verval. Daar de bedrijfsunie het over deze kwes tie niet eens is geworden met de werk gevers. heeft de bedrijfsunie zich recht streeks gewend tot de looncommissie van de Stichting van de Arbeid om zodoende te trachten zes procent te verkrijgen. De werkgevers en werknemers hebben het plan het volgend jaar tot een geheel nieuwe CAO te komen, waarbij ook de kwestie van het verval, waar de bedrijfs unie af zou willen, onder ogen zal wor den gezien. (Van onze correspondent) TWINTIG straatvegers, grondwerkers, chauf feurs en timmerlieden van Gemeente Werken in Voorschoten koesterden zich gisteren in de zonne stralen, die Vrouwe For tuna soms onverwachts over levens-vol-dagelijkse -zorgen werpt. „Ik kan 't niet geloven", zuchtte een straatveger. Maar toch was het waar. Het loterij clubje van deze twintig mannen had met een half lot een halve ton vap de Staatsloterij in de wacht gesleept. Om kwart voor twaalf drong het gerucht, dat de honderdduizend „op het gemeentehuis ge vallen was" de kamers der ambtenaren binnen en meteen was alles in rep en roer. Er bleken ver schillende loterijclubs te bestaan en bijna iedereen speurde langs de nummers in zijn agenda, om al spoedig met een smarte lijke blik vast te stellen, dat 4716 er niet bij stond. Toen men uitgekeken was, herinnerde een juffrouw zich heel vaag, dat een straatveger 's morgens iets had gezegd over een ge luksdag en de honderd duizend. Binnenshuis was hetgeen gebruikelijk is voor het middagmaal „Wie weet er iets van nummer 4716" riep hij. 7? er in bieder geval geen winnaar. Een ambtenaar spoedde zich naar de loods van Gemeente Werken, waar hij de gehele loterij club aantrof voor de in levering van materialen, U, dat was een vraag, waar de aanwezigen wel antwoord op wis ten. Twee minuten later brak er een hels kabaal los en binnen een kwar tier reed de timmerman op een splinternieuwe bromfiets In twintig ge zinnen heerste er vreugde en hoewel men nog niet precies wist, wat er met het geld zou gebeuren, was het toch een uitge maakte zaak, dat de ruim 2000 gulden, die ieder ont ving, grotendeels zouden worden aangewend voor kleding, meubelen en an dere huishoudelijke zaken. „In elk geval", zo verze kerde een van de op gewonden winnaars ons. „zouden de briefjes van honderd niet uit weelde in albums worden ge plakt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1