ACHTER DE COULISSEN VAN Faas Wilkes in de Spaanse pers: „El Fenomeno" V.V.V. vreest obstakels bij reuzendoder Xerxes Beker-strijd der hockeyers nu in belangrijk stadium liefde voor het paard Exclusieve Het vak van trainer-pikeur: Om de libre-titel gemeenschap Draverijen te Hilversum Om de Konings-beker Paarden zijn net als kinderen Willem II blijft attent op E.B.O.H.; voor Ajax kans op de kop Dubbel duel Den Haag—Eindhoven Competitie: inhaaldag EVEN AANDACHT VOOR Staartclubs gaan al x sterker dringen Kees Pellenaars toch ploegleider? RE PU BLIK ©STER RE ICH ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 PAGINA Deelneming van Duitse en Belgische paarden FrankrijkZweden 11 DenemarkenItalië 20 Invloed der bloedlijnen Moeizame training Toto deed veel goeds IJSHOCKEY OP HOKIJ Nieuwe uitgiften NAAST NAUSCH TRAINEN PESSER EN FRUEHWIRT ROTTERDAM—VALENCIA Op 23 December te 2 uur DE RANGORDE DERSPORTEN IN NEDERLAND GtOROANIStlHI)! SPORIBtOEftMARLNi IN v.H. 10TAAL) iwsö JaM tfflr T Pol arn T dar wei (r.) tuu tuu grr 29a ma sch kir bec vlit ma noi v. nai zib 46a str Bn N. zil 16; 36; rin sin hoi scl Ka G. Sc: Re Hc - A Het opwindendste moment van de course: de dravers stormen de finish tegemoet, gevolgd door duizenden toeschouwers. Voorop rijdt een der paarden uit de stal van Willem Geersen, de bekendste pikeur in Nederland, die ook reeds talrijke successen op buitenlandse banen boekte. Foto Hilversum. (Van onze speciale verslaggever) 1 HILVERSUM, November. „Klaarmaken... op uw plaatsen... één, twee, drie af". De mechanische stem van de starter klinkt over de draversbaan, waar het geroezemoes van de duizenden paardensportliefhebbers prompt verstomt, de toto-loketten met een zoemertoon worden gewaarschuwd dat er geen tickets meer mogen worden verkocht en alle aandacht zich concentreert op het koppel dravers, dat wanneer de elastische startlijnen zijn weggeveerd als een groep buit-beluste jachthonden naar voren schiet. De course is begonnen en de kijkers stellen hun prognoses: „Kijk 's hoe Madame B naar voren schiet" of „Nellie Gregor wint de course, let op mijn woorden, Nellie wint 't!" Als de dravers de finish tegemoet stormen, hereikt de opwinding haar hoogte punt, om pas weer te luwen als op de cijferborden bij de rechterstoel, waar tegenover de finishlijn de jury zetelt, de definitieve uitslag bekend wordt gemaakt. Vele jaren duurt het voordat de jongen, die zich schuchter bij een draversstal komt aanmelden met het verzoek: „Mag ik leerling pikeur worden?", is uitgegroeid tot een „volbloed-pikeur", die in staat is een eigen stal te exploiteren. Hij leert het moeilijke pikeurschap van de grond at aan, weet op den duur nauwkeurig hoe hij de trotse dra vers moet behandelen en is dan lid geworden van een even exclusieve als boeiende gemeenschap, waarin de mens het paard is toegewijd. Over deze gemeenschap schreef een onzer speciale verslaggevers bij gaand artikel. „Playsier", een der dravers uit de stallen van de Hilversumse pikeur-trainer Jan de Graaf, liefkoost „Kees" de stalbok, die als speciale opdracht heeft de paarden tot eten aan te zetten. Trainer De Graaf kijkt toe. (Foto Hilversum.) De deelneming van Duitse en Belgische paarden aan verschillende nummers geeft het programma voor Zondag te Hilversum een internationaal aspect. Naast de serie- draverij, tegenwoordig een vast nummer, zijn er voor deze dag uitgeschreven twee continentale draverijen; één voor drie-, vier- en vijfjarige paarden en één voor de grote klasse. Alleen voor deze beide nummers is er reeds in totaal ƒ3400 aan prijzen beschikbaar gesteld. Ook de amateurs, die meestal voor een spannende course zorgen, krijgen weer ge legenheid hun krachten te meten. Hier volgt het volledige programma en •wij wagen als vermoedelijke winnar aan te geven: Prijs van München-Gladbach, 1960 m., 17 inschrijvingen, Ray Röbinson Ri chard G -Roulette Hanover. Prijs van Recklinghausen serie-draverij 1880 m, 31 inschrijvingen, Quita Hanover Paul Spencer, Olymphia S. Prijs van Gelsenkirchen 1940 ra. 8 in schrijvingen Qui Hollandia G P. Louis II Pepsicola. Prijs van Hamburg 1940 m, 19 inschrij vingen Rinyo Quelle Veine Queenie. Prijs van Sterrebeek 2360 m, 11 inschrij vingen, Rijder Geersen Nellie Grgor Madame B. Prijs van Kortrijk 2800 m., 15 inschrij vingen, O Marijke Meeske S Mac Kinley. Prijs van Warechem amateurs 2340 m., 15 Inschrijvingen, Overste van Fresena O Mc Gregor On of Eve. Frankrijk en Zweden hebben te Parijs op de eerste dag van de halve finale van het winter-tennis tornooi om de Koning Gustaaf-beker de punten gedeeld. Sven Davidsson versloeg de Fransman Claude Molinari met 6-1, 6-3, 4-6, 6-3 en Jean Du- cos de la Haille bleef de Zweed Staffen Stockenberg in straight sets de baas; 6-1, 6-1, 6-2. De stand luidt nu dus 1-1. Te Kopenhagen heeft Denemarken in de halve finale van het tornooi om de Koning Gustaaf-beker een 2-0 voorsprong op Italië genomen. In de eerste twee enkelspelen sloeg Torben Ulrich met 6-0, 6-4, 6-2, Giu seppe Merlo en Joergen Ulrich bleef met 6-2, 6-4, 6-4 over Cucelli de baas. De paardensportwereld heeft vele boeiende facetten; mens en paard vormen een bijzondere gemeenschap, waarin alle werkzaamheden gericht zijn op de paar den, de trotse dravers, die door hun trainers met „moederlijke" zorg worden omringd, voor welke trainers geen moeite te groot, geen opoffering te veel geëist is. De course-bezoekers zien alleen het resultaat; zjj zien zo zij althans inge wijden zijn of de dravers er goed uit zien, of de paarden, als de course eenmaal gestart is, in vorm zijn of „nukkig" zijn en de neiging hebben te gaan galopperen, hetgeen meestentijds disqualificatie be tekent. Maar zij zien niet wat er „achter de schermen" gebeurt; alle moeiten, die de trainer-pikeur zich moet getroosten om de aan zijn zorgen toevertrouwde dravers op te leiden en in top-vorm te brengen. Paarden zijn als kinderen, sommige zijn niet tevreden eer de „baas" hen 's och tends, als in alle vroegte het leven in de stallen begint, over het hoofd heeft geaaid, andere worden pas levendig als er suikerklontjes in de hand van de trainer of zijn helpers glinsteren. Er zijn lastige eters bij; alles moet dan wor den beproefd om de paarden er toe te brengen flink toe te tasten in de uit nodigende havervoorraad. In de stallen of „entrainements" zoals de officiële benaming luidt van trainer-pikeur Jan de Graaf achter de Hilversumse draversbaan één van de mooiste banen van het Europese vaste land is Oostings Oogappel zo'n slechte eter. Om het paard tot eten te brengen is de stalbok „Kees" tot zijn „vazal" be noemd. Zodra Kees smakelijk van de haver begint te eten, krijgt Oostings Oogappel óók honger en begint schrok kerig mee te happen: een probaat middel! Voordat het paard course-klaar is veelal verschijnen de dravers pas drie jaar na hun geboorte aan de start moet de trainer alles beproeven om het paard in deze drie jaar tot een perfecte draver om te vormen. Paar den van wie men soms door een wei nig indrukwekkend voorgeslacht geen grote verwachtingen heeft, ontpoppen zich plotseling als élite-dravers; andere, van wie men door de „speed" van hun voorouders grote illusies koestert, zijn als zij eenmaal in de course verschijnen soms bittere teleur stellingen. Maar dit is de uitzondering die de regel bevestigt; de paardensport wordt be heerst door de bloedlijnen; bij jhet fok ken worden de voorgeslachten generaties ver onderzocht en geven deskundigen zwaarwegende adviezen. De bloedlijnen zijn hoogst belangrijk en dikwijls blijkt de afstamming inderdaad bepalend voor de speed van de nieuwkome'r. Van Barones Spencer, één van de snelste dravers die Nederland heeft gekend, stammen vijf snelle dravers af, en er zijn talloze andere, éven welsprekende voor beelden van de grote invloed der bloed lijnen te noemen. De grootste moeilijkheid, waarvoor de traifier zich geplaatst ziet, is de jonge paarden te leren draven. Als zij aan de start verschijnen, moet de paarden ge leerd zjjn hun natuurlijke neiging om te gaan galopperen te bedwingen en dat is voor paard en trainer een lastige opgaaf. Tijdens de training worden de hoeven van de paarden met gewichten ver zwaard; deze gewichten waarvan de balans voortdurend verandert zorgen er voor, dat het paard de benen gaat strekken en geleidelijk de draversgang leert. Soms kan dit geruime tijd in beslag nemen. Heeft het paard de draversgang „onder de knie" dan komt het volgende probleem: het paard moet Ieren snel te draven en ook daarmee kan veel tijd ge moeid zijn. De renpaarden volbloeds; dravers zijn halfbloeds mogen galop peren zoveel als zij willen, doch in Nederland heeft men slechts weinig ren paarden, zodat alles zich heeft gespeciali seerd op de dravers en hun mogelijk heden. Renpaarden lopen „onder de man", de dravers voor de sulky of een enkele maai eveneens „bemand" door een jockey en deze laatste draverijen noemt men dan monté-courses. „Het is een hard beroep, dat vóór alles liefde voor de draver eist", vertelde een trainer ons en zijn vakbroeders stemmen daar volmondig mee in. Het trainersvak is uiterst lucratief; winnen de paarden En tegengesteld aan de draverij voor de sulky is dit een ren, waarbij de paarden door een jockey zijn bemand. (Foto Duindigt.) FAAS WILKES heeft geen bijnaam. De in Tsjecho-Slowakije geboren Hongaarse vluch teling Kubala wordt „de rode buffel" genoemd. En de uit Argentinië via Venezuela overgekomen Di Stefano is reeds als „de witte pijl" betiteld. Voor Faas Wilkes, de Rotterdamse jongen die Xerxes groot maakte, die vele malen matchwin naar van het Nederlands elftal was, die in het Europees elftal speelde en die bij Internationale te Milaan en Torino te Turijn het Italiaanse prof voetbal leerde kennen, is in de Spaanse kranten géén bijnaam. Toch behoort Wilkes met Kubala en Di Stefano tot de drie grote buitenlandse sterren in het Spaanse voetbal. Daarom beschrijft men hèm kort weg als „El Fenomeno": het fenomeen. Hiernaast ziet men Wilkes: schietend, in het mid den tijdens een wedstrijd met zijn geheel in het wit geklede club Valencia. prijzen, dan strijkt de trainer-pikeur aanzienlijke bedragen op is het paard niet zijn eigendom dan keert de eigenaar van de draver hem één derde van het gewonnen bedrag uit, maar als de dravers en talrijke oorzaken kunnen daartoe leiden niet in topvorm ver keren, dan is het trainersbestaan niet vrij van zorgen. Sinds de totalisator het wedden op de courses wettelijk is geregeld, is het vak van pikeur-trainer belangrijk attrac tiever geworden. Het legale wedden heeft de course-prijzen drastisch doen stijgen en daardoor uiteraard ook de uitbetalin gen aan de trainer. De trainer heeft in zjjn entrainement veelal naast enkele eigen paarden ook paarden-in-pension staan. De eigenaars van deze pension- paarden betalen de trainer een bepaald maandelijks bedrag voor training en ver zorging en laten hem verder delen in de prijzenpot. Het winnen van een prijs geeft de trainer diens winst; het pension- geld is grotendeels bestemd om de geens zins geringe kosten van zijn entrainement te dekken. „Om veel geld te verdienen moet je geen leerling-pikeur worden", houden de stalhouders aan de jongens, die komen solliciteren naar het leerling-pikeur schap, steevast voor. Zo is het inderdaad. De leerling-pikeurs moeten van de vroege ochtend tot de late avond werken en krijgen voor deze activiteiten alles behalve grote sommen geld uitgekeerd. De liefde voor het paard bindt hun leven echter aan de stallen en de coursebanen. Ze zijn, net als hun „bazen", voor goed gevangen in de ban van de paardensport, een fiscinerende wereld vol risico's en verrassingen, tegenslagen en onverwachts fortuin. Een wereld, waarvan zij voor geen goud afstand zouden doen. Nog drie weken resten ons van de „herfstkampioenschappcn" aan het einde van de eerste helft van de voetbal-competitie en in de le klas A is de vraag wie deze symbolische titel zal veroveren wel het grootst. Voorlopig gaat het tussen Haarlem en N.E.C., maar het is niet uitgesloten dat morgen Aja.v de beste kansen gaat ver overen! Immers, zywel Haarlem in de streek-derby bij Stormvogels alsook op eigen veld N.E.C. tegen Elinkwijk lopen wel een paar risico's, waartegenover Ajax in staat moet worden geacht om thuis de Zwolse Boys onder de duim te houden. Van de twee candidaten in de le klas B schijnt V.S.V. het bij Enschede minder moeilijk te gaan krijgen dan j E.D.O. thuis tegen Blauw Wit; in de le klas C is Emma vrijwel zeker van de „herfst-titel" als de Dordtenaren morgen ook hij Brahantia de op pa pier normale overwinning in de wacht slepen, temeer daar V.V.V. wel weer zal struikelen op de befaamde „reu- zendoder-obstakels" die Xerxes vooral op eigen veld pleegt op te bouwen; ter- wql tenslotte Willem II, dat thuis van Limburgia moet kunnen winnen, attent genoeg blijft om op de eindstreep van de eerste competitie-helft nog de eerste plaats in de le klas D over te nemen van E.B.O.H., dat het steeds moeilij ker krijgt om zijn Phyrrus-reeks voort te zetten en dat daarom tegen hek kensluiter D.H.C. niet hij voorbaat ze ker van de zege is, alle papieren ver houdingen ten spijt. De competitieleider van de K.N.H.B. (al meer dan een kwart eeuw is dat Jhr. Quarles van Ufford!) gebruikt de bekerdag van morgen als inhaaldag voor de compe titie, waardoor alle eersteklassers op 9 gespeelde wedstrijden komen, waarna voor allen nog 5 wedstrijden overblijven. Voor de Westelijke eerste klasse wordt alleen op de Roggewoning gespeeld Groen GeelBMHC, hekkensluiter tegen leider. Dat moeten de Bloemendalers toch winnen! Ir» Zuid vermeldt het programma alleen Zwart Wit—Venlo en ook hier verwachten we een zege van de gasten, die alsdan HTCC van de eerste plaats verdringen. Voor de Oostelijke eerst? klasse zal PW zich te Enschede door de hekkenslui ter Wageningen wel niet laten verrassen, al zullen de landbouwers zich ongetwij feld energiek te weer stellen. Meppel—Daring is de grote strijd in i Noord. Meppel leidt met 2 punten' voor- j sprong en is nauwelijks meer in te halen als het morgen wéér wint. IN DEZE RUBRIEK schonken wij reeds met een enkel woord aan dacht aan het verschijnen van een Nederlandse catalogus van post zegels met katholieke motieven. Het lijkt ons van helang om hier nog eens terug te komen op deze uitgifte, welke een onmisbare leidraad blijkt te vormen voor alle verzamelaars van zegels met afbeeldingen, die op ons katholiek geloof betrekking hebben. We kregen de beschikking over een exwnplaar van deze catalogus. Allereerst alle respect voor de omvangrijke arbeid, welke door de samenstellers werd ver richt. Duizenden zegels zijn gerubriceerd, vele werden voorzien van een korte toe lichting, bij elk exemplaar vindt men de nominale waarde vermeld met het nummer uit de Yvert-catalogus. Wat een moeizaam Het ijshockey-team van de Zweedse club A.I.K., dat op het ogenblik door Duitsland en België toert en op 16 December ook op de HOKIJ te Den Haag tegen HHIJC zal spelen, is vijfmaal Zweeds kampioen ge weest en bevat verscheidene internatio nals. Ook voetbal-internationals! Kee per Svensson en de voorhoedespelers Carlsson en Hamrin houden A.I.K.'s be roemde naam in het Zweedse nationale voetbal-team hoog Niet de Duitse ploeg Bad Nauheim (verhinderd) maar de Belgische club Luik »al op 23 December tegen HHIJC op de Haagse HOKIJ spelen; Luik telt twee Canadezen en twee Tsjechen in de ge lederen. De reeds aangekondigde herinne ringszegel „Derde eeuwfeest van de stad New-York en tijdrovend werk is hier in het belang van de philatelie verricht. In Nederland werd in 1938 een werkje van 56 pagina's „Katholieke postzegels der gehele wereld" uitgegeven, doch men kan deze brochure niet vergelijken met de pl.m. 180 bladzijden tellende catalogus, welke thans verscheen Uit de inleiding blijkt welke maatstaven aangelegd werden om een zegel onder de „katholieke postzegels" te kunnen rang schikken. We lezen daar het volgende: „Ongetwijfeld behoren deze zegels van uit artistiek oogpunt tot de mooiste die werden uitgegeven. Vaak geven zij afbeel dingen van kunstwerken waaraan de schil der, de beeldhouwer of de bouwmeester zijn hoogste kunnen heeft geschonken en die daarom terecht gerekend mogen wor den tot het meest waardevolle bezit van de mensheid. Maar naast de artistieke waarde van de katholieke postzegels is er ook een gods dienstig aspect aan verbonden. De woor den van Christus tot Zijn leerlingen: „GIJ zult Mijn getuigen zijn tot aan de uitein den der aarde" zijn in zekere zin ook van toepassing op de katholieke zegel. Door hun afbeeldingen, teksten en symbolen uit het leven en de leer van Christus en Zijn Kerk, leggen zij werkelijk getuigenis af voor Christus en dragen zij dit getuigenis uit tot aan de uiteinden der aarde. Voor hen, die reeds tot de Kerk behoren, vormen deze motieven een voortdurende herinnering aan de rijkdommen van ons H. Geloof en bij degenen, die nog nooit van de H. Kerk gehoord hebben, wekken zij wellicht het verlangen om meer van haar te weten te komen". Uitgaande van deze gedachtengang wil len de samenstellers onder de term katholieke postzegel" verstaan: zegels, die door een tamelijk duidelijke afbeelding of opschrift getuigenis afleggen van de leer en het leven van de Katholieke Kerk. In hoeverre een bepaalde zegel als ge tuigenis van Christus en Zijn Kerk mag gelden, daarover zal weliswaar altijd enig verschil van mening blijven bestaan. In deze catalogus is de term „katholiek zegel" zo ruim mogelijk geïnterpreteerd, juist om zoveel mogelijk verzamelaars ter wille te zijn. De indeling is aangepast aan de rang orde van personen en zaken, zoals die in de leer en het leven van de Kerk algemeen gebruikelijk is. Men kwam daarbij tot de volgende hoofdstukken: God, Christus, Maria, Engelen, Heiligen, Pausen, geeste lijke stand, leken, vervolgens een hoofd stuk Gebouwen en tenslotte een rubriek Varia, waarin zijn ondergebracht de zegels, die niet rechtstreeks bij een der voorgaan de groeperingen pasten, doch die van de andere kant toch op een of andere wijze uitingen zijn van het leven of de leer van de Katholieke Kerk. De catalogus is bijgewerkt tot en met 1952. Het ligt in de bedoeling om telkens na een periode van twee drie jaar een aanvulling te laten verschijnen met de zegels der desbetreffende jaren. Zoals wij reeds eerder meldden is het boekwerkje te bestellen bij het Missiehuis St Lambertus te Helvoirt (N.-Br.). Jamaica. Koningin Elizabeth en haar gemaal maken zoals bekend een wereld reis. waarbij de Engelse kolo niën en domi nions worden bezocht. Ter ge legenheid van dit bezoek ga ven enkele de zer gebiedsdelen herinnerings zegels uit. Zo verscheen in Ja maica de hierbij afgedrukte 2 d. (groen) met in schrift: „Royal Visit 1953". Ook Nieuw Zeeland kwam met een tweetal bijzondere zegels. Nederland. Naar gemeld wordt zul len het volgend jaar gedurende een nader te bepalen tijdvak bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld met een toe slag ten bate van de Stichting Nationaal Luchtvaartfonds. Oostenrijk. Het is hier de laatste jaren de gewoonte om met het oog op het naderend Kerstfeest een speciaal zegel uit te geven. Eind vorige maand kwam het hierbij afgebeelde zegel van 1 S. in donkergroene kleur uit, waarop een meis je met een stralend gelaat naar een ver sierde kerstboom staat te kijken. De oplage bedraagt twee millioen stuks. De „Dag van de postzegel" was op 2 Dec. 1.1. aanleiding tot de emissie van een post zegel van 1 S. met 25 Gr. toeslag. Een opengeslagen album, een pincet en een vergrootglas, het geheel met een wereld bol er boven, vormen de afbeelding. Saargebied. De Posterijen hebben de uitgifte aangekondigd van een zegel van 30 frs. met 10 frs. toeslag ten bate van de abdij van Tholey. Men vindt er op Gaan de Veendammers echter met de zege strijken, dan zijn zij met Meppel ge lijk en volgt er in Januari nog een hete strijd om de suprematie. Bij GHBS-LHC kan de Friese ploeg waarschijnlijk een gelijkspel forceren, GroningenHVA en Groninger Studenten Dash zullen wel tot overwinningen der gastheren leiden. Er wordt ook gebekerd! Het geldt hier de derde ronde voor de beker-competities, zowel van de heren als van de dames. Wordt alles gespeeld dan beginnen, als het weer en de velden goed zijn, op 3 Ja nuari de kwart-eindstrijden reeds. Van de wedstrijden van Zondag zijn die om de HTCC-beker der heren de belang rijkste en in het bijzonder memoreren we hiervan de op Klein Zwitserland te spelen wedstrijden HHYC—HTCC en TOGO— EMHC een interessant duel Den Haag Eindhoven op twee fronten. Doch ook LarenDKC, HDMGooi en nog verschillende andere ontmoetingen staan in het middelpunt der belangstelling, want niet alleen worden de prettige be kerwedstrijden door de hockeyers altijd zeer gewaardeerd, maar bovendien komt de bekerstrijd nu in een belangrijk sta dium omdat de zwakkere clubs zijn afge vallen en thans de „groten" tegen elkaar in het geweer moeten. In Kees de Ruyter's restaurant Aux Quatre Saisons", te Maastricht, werd het tornooi om het biljart-kampioeAschap van Nederland hoofdklasse libre voortgezet. In A kan verder R.C.H. wellicht ook bij Heracles weer eens een gelijk spel letje versieren, betwisten Leeuwarden en D.W.S. elkaar het dichtste uitzicht op de kopgroep, gaan de Enschedese Boys en Be Quick gelijk op, maar lijkt Wage ningen ons op eigen Berg wel aanzienlijk sterker dan Oosterparkers. In B duelleren Heerenveen en 't Gooi tegen de voor laatste plaats, hebben De Volewijckers en Rigtersbleek gelijke kansen in de mid denmoot evenals Go Ahead en AGOW, vertoqnt het duel GVAVSneek al meer degradatie-aspecten (de Snekers zijn wel heel snel afgez'akt) en zal Vitesse uit zucht naar zelfbehoud zijn huid bij DOS in Utrecht wel zo duur mogelijk verko pen (elke plaats beneden de eerste vijf is hier levensgevaarlijk!) en wellicht zelfs het staartgewoel verlaten. In C behoudt SW zijn aspiraties en weet het ook Longa wel te bedwingen, de verliezer van BWSparta (en wij vrezen .voor de Rotterdammers) ver dwijnt voor goed in de middenmoot, maar P.S.V. behoudt na de overwinning op V.V.H. '16 zijn uitzicht op de kop groep; hekkensluiter H.B.S. geniet ook tegen Bleijerheide geen kans en voor N.A.C. zal het tegen Sittardla ook al heel moeilijk vallen om de voorlaatste plaats te verlaten. In D tenslotte heeft Feijenoord zijn herfst-aspiraties al op geborgen, maar Eindhoven blijft in de running en heeft morgen in het Rotter damse Stadion dan ook de beste papie ren, Excelsior raakt in zijn huidige in- z'inking wellicht wéér een puntje op de koplopers achter nu het naar het pittig tegen de rode lamp worstelende MauritS moet, waartegenover Hermes wel bij R.B.C. moet kunnen winnen. Van de staartclubs maken NO AD en Juliana thuis een heel aardige kans tegen M.V.V. resp. A.D.O., zodat de strijd tegen de twee laatste plaatsen nog ingewikkelder kan worden! Van Oosterhout Metz Mol Teegelaar 500 227 390 500 14 14 21 21 10 10 12 12 173 151 105 167 185 337 167 88 35,71 16,21 18,57 23,80 50,— 43,90 41,66 15,25 Van Oosterhout 500 Beekman 439 De Ruyter Teegelaar De Ruyter zelf speelde op deze twee de avond niet. En zo heeft de jonge Rot- raammer ^an Oosterhout, die reeds 3 partijen speelde (tegen De Ruyter 1), op net ogenblik de leiding. Van Oosterhout moest daartoe winnen van de Amster dammer Beekman, die de grote „ontdek king" van dit tournooi bleek. Het was Beekman, die met een fantastische reeks van 337 tot nu toe de hoogste serie op zijn naam bracht; hij miste een kleine iosse-band-stoot en dat kostte hem de Partij. Van Oosterhout, die Constanter afgebeeld een fresco uit de school van speelde en reeds een serie van 185 had LIECHTENSTEINDe dezer dag en verschenen drie zegels gewijd aan pre-historische vondsten. Links: sierbord uit de zesde eeuw: midden: de vindplaats te Schellenberg en rechts: 'n Rösener kruik plm. 3000 jaar voor Christus). Uitgifte t.g.v. de opening van het Nationale Museum te Vaduz Beuron, dat zich in het klooster Monte Cassino in Italië bevindt en dat St. Bene- dictus voorstelt, terwijl hij St. Maurus uitzendt om het geloof te verkondigen. T u r k ij e. Een tweetal bijzondere ze gels kwam in omloop naar aanleiding van het overbrengen van het stoffelijk over schot van Ataturk van de voorlopige graf tombe naar het mausoleum. Zowel op de 15 K. als op de 25 K. komt het portret voor van Ataturk met er naast het mau soleum. Bovendien verscheen een serie voor normaal gebruik met een afbeelding van Ataturk; de reeks bestaat uit zeven waar den. Ver. Naties. Tot nu toe waren de zegels die door de Ver. Naties werden uit gegeven op het Hoofdkwartier van de V.N. te New York verkrijgbaar tegen dollars, op het V.N.-postkantoor te Londen tegen betaling in ponden en op het Europees Hoofdkwartier van de V.N. te Genève te gen Zwitserse francs. Naar wij vernemen wordt thans de mogelijkheid overwogen om het volgend jaar de V.N.-postzegels ook beschikbaar te stellen tegen Netaling in valuta van verscheidene andere landen. Joego-Slavië- De herinnering aan ,>Dag van de Republiek" op 29 Novem ber 1.1. wordt levendig gehouden door het in omloop brengen van een drietal gele genheidszegels. Het was die dag tien jaar geleden, dat de wetgevende vergadering van de nieuwe staat voor het eerst in Jacje bijeen kwam. Een gezicht op deze stad toont de 15 d.; het gebouw, waar de eerste zitting plaats vond, treft men op de 30d. aan, terwijl op de 50 d maarschalk Tito op het spreekgestoelte tijdens deze historische vergadering staat afgebeeld. gescoord, maakte nu met 180 in één ruk de partij uit. Zo nam Van Oosterhout met 5 uit 3 de leiding tegen Beekman 4 uit 3. Mol en Metz verloren wederom en zijn nu de enigen zonder winstpunten. Teegelaar boekte zijn eerste overwinning door van een inzinking van Mol te profi teren en uit een schier hopeloze achter stand toch nog de 500 te halen. In een bespreking, die gisteren te Am sterdam is gehouden tussen het comité „Tour de France-Nederland" en de heren Ru de Groot en Kees Pellenaars, resp. vertrouwensman en ploegleider, heeft Kees Pellenaars aangeboden de eventuele functie van ploegleider in 1954 te accep teren. Kees Pellenaars aanvaardt echter alteen het Ploegleidcrschap als de regle mentaire moeilijkheden met zijn werk geefster, de rijwielfabriek „De Locomo tief" zullen worden opgelost, hetgeen wel Verwacht kan worden. Ru de Grood heeft aangeboden zijn functie als vertrouwensman over te dra gen aan het comité, in de overweging om hiermee de taak van vertrouwensman een bredere en stevigere fundering te geven, mede met het oog op de toekomst. De Oostenrijkse Voetbalbond heeft of ficieel bekend gemaakt, dat naast Wal ter Nausch voortaan ook de trainer van Wiener Sportklub Pcsser (die vroeger Rapid onder zijn hoede had) en de oefenmeester van Wacker Fruehwirt met dezelfde rechten als Nausch als bonds coach voor de nationale ploeg zijn aan gesteld, omdat men „Nausch niet alleen de verantwoording voor de voorberei ding voor het Oostenrijkse elftal in ver band met het tournooi om het Wereld kampioenschap wil laten dragen". Naar gemeld lag het in de bedoeling Nausch een langdurig ziekteverlof te verlenen, van welk voornemen men in tussen dus weer is afgestapt. Als aanvangstijdstip van de voetbal wedstrijd tussen het Rotterdams elftal en de Spaanse club Valencia met Faas Wil kes, te spelen op Woensdag 23 December a.s. in het Stadion Feijenoord in het kader.van de feestelijkheden „Rotterdam Lichthaven is thans definitief 2 uur 's middag gesteld. 61 z uur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10