In DUW-kampen dreigen velen tot nihilisme te vervallen geestelijk Demonstratie van vriendschap tussen Churchill en Laniel Proefalarm op de eilanden PHILIPS NAAR PAKISTAN? Formatie der NATO-strijdkrachten is zo goed als voltooid Voor onze militairen Schuif een stoel bij voor de militairen in de Kerstdagen Nieuwe Landarbeiderswet op komst, welke alle discriminatie elimineert Op 21 April Statenverkiezingen Om einde te maken aan geruchten over Brits-Franse spanningen Alleen moet achterstand bij de lucht macht worden ingehaald „Schuif een stoel bij' Zaterdag 12 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ziekenfondswet nog niet rijp voor indiening Geen jacht op emigranten Bommenwerper stort neer in Texas Actie is naar wens verlopen Nekkramp in kazerne Parijs gonst van Europese activiteit Italië beleefde grootste 24-uurstaking Huurverhoging van woningwetwoningen De huurverhoging f WEERBERICHT „Alleen Fanny Analyst De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Zwaar bewolkt en nevelig, overwegend droog weer met later enkele verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig ve'randering in temperatuur. Zondag 13 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 12.28 uur, onder 0.00 uur. Maandag 14 December: Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur. Maan op 12-44 uur, onder 1.01 uur. V_. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ouderdomsvoorziening moet nu snel tot oplossing komen 's-GRAVENHAGE, 11 December 1953. Minister Suurhoff van Sociale Zaken, heelt hedenmiddag bij de beantwoording van de algemene beschouwingen op zijn begroting op rustige wijze het probleem behandeld van de humanistische verzorging in de D.U.W. zonder zich daarbij op nieuw in een principiële discussie te begeven over deze zaak, een discussie, die ook niet op haar plaats zou zijn geweest en die beter zal kunnen gebeuren in een al gemeen debat, waarvoor trouwens ook steeds meer stemmen opgaan. Hij zeide, dat het Humanisme reeds sinds 1946 in de arbeidskampen werkt en het sinds 1950 eerst gesubsidieerd wordt. Nimmer heeft hij van godsdienstige zijde, zo zeide hij, een -dacht over de humanistische verzorgers gehoord, in tegendeel, er is steeds sprake geweest van een goede ver standhouding. Hij zeide voorts, dat hij geestelijke en godsdienstige verzorging zeker niet op één lijn stelde, tussen deze beide zag hij een wezenlijk verschil. Nu heeft de heer Bruins Slot (A.R.) bij de defensiebegroting wel gezegd, dat geestelijke verzorging zonder godsdienstige verzorging geen geestelijke verzorging kan worden ge noemd, maar er dreigen in D.U.W.- en arbeidskampen velen tot geestelijk nihilisme te vervallen. Grote groepen in de D.U.W. zo zeide de minister hebben geen bin ding meer met de Kerk en het wil er bij hem niet in, dat velen van deze mensen geen behoefte zouden hebben aan geestelijk houvast. Bovendien hebben de Kerken daar alle gelegenheid haar taak onder deze mensen uit te oefenen. Het is zelfs zo, dat de humanistische verzor gers zich niet mogen wenden tot de kerkelijken en zo moet men ook liet briefhoofd zien van de humanistische Minister Suurhoff geestelijk houvast. verzorger „Geestelijk raadsman voor buitenkerkelijken", waarop pater Stokman aanmerking had gemaakt. Voor de oplossing van dit probleem was allereerst nodig de medewerking van het bedrijfsleven. Ook de gemeentelijke sociale werkvoorziening zou hier goede diensten kunnen bewijzen. Dat de scholing en om scholing aan de Rijkswerkplaatsen terug liep was mede een gevolg van de gunstige stand der werkloosheid. Het was bezwaar lijk om in die werkplaatsen vakken te geven, die geen grote aantallen arbeiders gelegenheid zou geven tot plaatsing. Voor het wel of niet opheffen van die werk plaatsen, als er geen voldoende interesse was, zou men het juiste midden moeten kiezen. Voor een hogere beloning van metselaars en stukadoors, waarom de heer De Kort (K.V.P.) had gevraagd, moest men bjj het bedrijfsleven zjjn, zei de minister. Deze verzorging kan iets voor deze men sen betekenen en daartegen gaat, naar zijn mening, het bezwaar ook niet. Het be zwaar richt zich meer tegen de omvang der subsidies. Overigens ten onrechte vol gens deze bewindsman. Het is immers mo gelijk, dat een kapelaan, die twintig ar beiders heeft, maar dichtbij woont, min der vergoeding krijgt dan een dominee, die er maar vijf heeft, maar ver weg woont Dat er van U.K. zijde ook minder was ge vraagd, had de bewindsman zeer gewaar deerd. Als de heer Stokman, zo zeide de minister, dit geen basis vindt voor sub sidiëring, dan wijst de minister erop, dat de basis der getallen het systeem in de hand zou werken van de sympathiever klaringen, waardoor acties zouden ont staan, die de tint zouden hebben als zijnde tegen de kerkelijke verzorgers gericht en daardoor zou men tegenstellingen creëren, die er nu niet zijn. Dit zou niet in het belang van de Kerken zijn, aldus de minis ter. De tweede humanistische verzorger, waartegen verschillende sprekers zich hadden gekeerd, was aangesteld speciaal in verband met de watersnood. Deze zou dus niet worden gehandhaafd, of er zouden zich ontwikkelingen moeten voordoen in de werkloosheid, dat deze ergens anders ■ou moeten werken. Dat het verzoek om subsidie voor een katholieke verzorger op Schouwen en in het Noord-Oosten nog steeds niet was be antwoord, was een omissie. De minister had er onmiddellijk naar geïnformeerd en nog dezelfde morgen de toestemming voor de Katholieke verzorger op Schouwen ge geven. Voor salariëring van de katholieke verzorger in het N.O. was het overleg nog gaande. Definitieve ouderdoms voorziening Wat de Ziekenfondswet betreft, deelde de minister mede, dat het advies van de S.E.R. wel was ingekomen, maar dat er niet veel mee te beginnen was. De voorbe reiding had langer geduurd dan hij had ge dacht, maar voor indiening was deze wet nog niet rfjp. Ook de definitieve ouder domsvoorziening liet we' 'ang wachten. De regering wacht nog s'eeds op het advies van de S.E.R., er is r®e<Js SP verzocht, maar als begin 1954 het advies er nog niet is, zal de minister, zo deelde hjj mede, het zonder dat advies doen en op eigen verantwoordelijkheid handelen. De werkgelegenheid noemde de minister het centrale punt in de sociaal-economi sche politiek. Zijn taak lag op het terrein van de aanvullende werkgelegenheid en de emigratie. Wat het eerste betreft was er een „full employment" bereikt in deze zomer, maar hi] erkende direct, dat hij de wind had mee gehad. Toch bleef dit een kwetsbaar punt en hij besprak in dit ver band de voorraad openbare werken, die moesten worden aangele0d. Bij de D.U.W. was een voorraad tot een bedrag van f 250 miHioen of 3«uMloen manweken, voorts lag bi] t C.O. 'Coör dinatie openbare werken) voor f 00 mil- lioen klaar en was voor f 100 1 voorbereiding. Een lijst van ota]ect.en - leggen achtte de minister bezwaarlijk, om dat deze te vloeiend is, maar hij zag erop toe, dat deze werken zo mogelijk daar wer den uitgevoerd, waar de werkloosheid het grootst was. Oudere werklozen Voor het probleem van de oudere werk lozen moest hij het rapport van de com missie uit de Rijksarbeidsbureaux afwach ten. zich bezig houden met de werkgelegen- heidspolitiek. Deze inspanningen zjin nu over tal van organisaties verdeeld en zijn tc veel versnipperd. Een plan voor een nieuwe opzet big klaar bij de minister raad. Ook de nieuwe opzet van het D.U.W.- beleid wachtte op deze nota. Er waren in de Kamer stemmen opgegaan om de D.U.W.-arbeid te doen verdwijnen. De minister ging na welke bezwaren er eigen lijk waren tegen de D.U.W.-arbeid. Dat was hoofdzakelijk de dwang. Er werd nu geprobeerd dat te veranderen door juist als in het vrije bedrijf de selectie toe te passen en daardoor tot een gelijkstelling te komen met het vrije bedrijf. Er was ook gevraagd de sociale ambte naren te vervangen door mensen uit de vrije vakbeweging, de minister geloofde echter niet, dat de vrije vakbeweging die taak zou kunnen overnemen. In antwoord op de communistische heer Reuter toonde de minister een boekje, dat steunde op de gegevens, uit het Oosten verstrekt en waaruit bleek, dat de arbei ders in Oost-Europa tot 80 pet in tarief- werk arbeiden. Kwamen zij boven de norm uit, dan kregen zij een ridderorde plus een progressief stukloon, zo niet, dan kregen zij een loon, dat gebaseerd was op hun prestatie. Een basisloon of garantie loon was daar onbekend. Dit betekende een enorme druk op de arbeiders. wekken of wij ons met hun zaken be moeien. Primair ligt de verantwoordelijkheid bij die regeringen, waarheen de mensen emigreren. Wat de subsidie aan de emigratie-orga nisaties betreft, zei de minister ten slotte, dat er overleg werd gepleegd en dat een nieuw plan zo goed als klaar was. Een spoedige beslissing kon worden verwacht. Maar hfl voegde er nu reeds aan toe, dat er een zeker verband zou moeten zijn tussen de prestaties en de hoogte van de subsidies. De verantwoordelijkheid van de emigratie-organisaties kennende, zeide hij niet te geloven aan een emigrantenjacht, die het gevolg zou zijn van een subsidie naar het aantal emigranten. Arbeidswetgeving Daarna sprak nog de staatssecretaris mr Van Rhijn over de arbeidswetgeving en de sociale verzekeringen. Hij deelde mede, dat er een nieuwe arbeidswet op komst was voor de landarbeiders, waarbij de discriminatie volkomen zou verdwijnen. Voorts was er een advies van de Stichting van de Arbeid over de vacantieregeling, waarbij zich twee stromingen lieten gelden. Een die dit wilde overlaten aan het be drijfsleven en een, die de huidige regeling zou willen afronden. Een wetsontwerp dienaangaande was verre van gemakkelijk, vond de staatssecretaris, maar er zou aan de huidige regeling niet mogen worden ge tornd. In het begin van de middag werden nog de debatten gehouden over de afdeling Volksgezondheid. Maandag zal de minister hierop antwoorden en dan komen wij daarop nader terug. F. S. Sinds zijn thuiskomst uit Amerika e' Europa, brengt Kroonprins Akihito va> Japan familiebezoeken, om aan alle leden van de familie verslag uit te brengen van zijn reis. Hij arriveerde in een stort bui bij het huis van Prinses Chichibu, die hem bij het hek ontving, gewapend met twee grote paraplu's. Gezellig pra tend liepen de Kroonprins, gekleed in Westers costuum en de Prinses, gestoken in hot gewaad van de Japanse adellijke dames, via de oprijlaan waarlangs het personeel stond, opgesteld, dat eerbie dige, diepe buigingen maakte naar huis. Een B-36 bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht is bij El Paso in Texas tijdens een sneeuwstorm tegen een berghelling gevlogen. Alle negen inzit tenden zijn om het leven gekomen. Het tienmotorige vliegtuig wilde een landing maken op een nabijgelegen vlieg veld. Bij Nagpoer (India) is een passa giersvliegtuig van de Indische Lucht vaartmaatschappij neergestort. Alle tien de passagiers en drie van de vier be manningsleden zijn omgekomen. Beroepskeuze Nieuwe nota op komst Hjj kondigde voorts een nota aan over een nieuwe opzet van de organisaties, die Wat de beroepskeuze betreft, zeide de minister eerst het rapport van de com- missie-Langeveld te moeten afwachten. De heer De Kort had gewezen op zijn motie van verleden jaar, waarin hij een gelijke subsidie had bepleit voor particuliere be- roepskeuzebureaux als voor die van het Rijk. Eerst, zo zeide de minister nu, moe ten de algemene normen worden vastge steld. „Zolang deze er niet zijn, kan ik niet tot wijziging overgaan". Emigratie Over de emigratie zeide de minister tenslotte, dat de eerste tientallen jaren de emigratie een levensbelang voor ons volk betekende. Emigratie is hard en moeilijk, maar de industrialisatie schept geen onbe perkte mogelijkheden. Maar hij wees de steun, waarom was ge vraagd voor de nazorg in de landen waar heen de mensen emigreren af, omdat daar talloze instellingen zijn, die de mensen voorthelpen. Een Subsidie van hieruit zou onoverzienbare consequenties met zich brengen. Wij kunnen daar geen enkele in vloed doen gelden en wij zouden de indruk De verkiezingen voor de colleges van Provinciale Staten zullen worden gehouden op 21 April 1954. De candidaatstelling zal geschie den op 9 Maart 1954. De Britse premier, Sir Winston Churchill en zijn Franse collega Joseph Laniel, hebben Vrijdag een nadrukkelijke demonstratie van vriendschap ten beste gegeven, door hijzonder hartelijk afscheid van elkaar te nemen bij hun terugkeer te Londen van de conferentie op Bermuda. Deze warme uiting van vriendschap was een opvallend vervolg op berichten over wrij ving tussen de Britse en Franse staatslieden aan de conferentietafel. Onder het gejuich van de toeschouwers heeft Churchill op het Londense vliegveld Laniel omhelsd en het toneel was er een van volmaakte hartelijkheid en vriendelijkheid. Churchill had de Fransman zelfs de Stratoscruiser „Canopu-s" ter beschikking gesteld voor de overtocht naar Parijs. Zonder hoed en zonder acht te slaan op de kou, praatte Churchill met Laniel aan de deur van de Stratocruiser. Toen nam de Britse premier zijn jas en hoed en kwam hij de trap af. Laniel wuifde hem na totdat het vliegtuig opsteeg. Goeree-Overflakkee stond gisteren Vrijdag in het teken van liet hoogwateralarm. Op het moment, dat de derde faze was ingetreden en de dijkraden tot maatregelen moesten hevelen, ieder op het eigen territoir der lange, nieuwe dijken, zwaaiden voor het eerst op hoog hevel de grote, zware vloeddeuren dicht op de Kaai van Herkingen en daarmede was ook de kier gesloten, die zich in normale tijd hier in de beveiligings- ring van het eiland bevindt. Na de uitreiking van de prijzen aan de Nobelprijswinnaars, door de Zweedse Koning te Stockholm, vond een banket plaats in de „Gouden Zaal" van het stadhuis te Stockholm, waaraan ook Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise van Zweden deelnamen. De foto toont prof. dr F. Zernike, de Nobelprijs winnaar Natuurkunde Nederlandin gesprek met de Koningin van Zweden, tijdens het banket. Men kon nu rustig het stijgen van de vloed verder afwachten. Deze zou tot minstens vijf of zes meter moeten komen, wilden de dijken ook nu weer last van overkomend water krijgen. Op de hoge Zuiddijk, met zijn keiharde laag van be ton, was dat practisch uitgesloten, maar er zijn nog enkele dijkgedeelten, die niet tot zes en een halve meter NAP reiken, b.v. ten Westen van Herkingen, kleidijken en vers werk, die alle oplettendheid eis ten. Hier volgde dan ook in de avonduren de 4e faze: van het mobiel zijn en optre den, evenals aan de dijk bij Oude Tonge. Vanuit de Centrale Post in de bureaux van Provinciale Waterstaat aan de Hof- laan te Middelharnis, in het keurige ba rakkenkamp, gingen de consignes naar de posten aan of bij de dijken. Daar, in dat centrum, zaten de Dijkgraaf van de Dijk ring Flakkee, Ir Mijs, hoofdingenieur van Prov. Waterstaat G. Terluin en het hoofd van de Kring Flakkee van Bescherming Bevolking, de heer Hendrikx bij telefoon en mobilofoon, die hun de berichten ga ven vanuit 's-Gravenhage, van het KNMI enz. Ook de gemeenten kregen de alarme ringen door. In Ooltgensplaat, Herkingen, Den Bommel, Oude Tonge, Dirksland, Middelharnis Stellendam enz. zouden mo bilofoons er voor zorgen, dat ook in het uiterste geval het contact mei Den Haag behouden bleef. In de meeste gevallen kon men het echter we! per telefoon af. Door deze oefening zijn op het eiland heel wat mensen in actie moeten komen, die behoren tot de kernen van de veilig heidsdiensten. Men heeft niet allen opge roepen, die in geval van eeri werkelijk dreigende nieuwe vloed, zich met auto, spade, tractor of wat ook ter beschikking zullen stellen. De bevolking heeft van een en ander maar heel weinig bemerkt. Alleen op en bij de dijken zag men de dijkwachten in actie. Ze konden overigens de handen er bij in de zakken houden. Warm hebben die het niet gehad. Het was gemeen koud in de mist en in de wind, daar op de hoge dijken, met aan de ene kant het kale land en aan de andere het wijde water van Haringvliet, Volkerak en Grevelingen, Goereese en Brouwershaven Gat. Voor zover wij konden nagaan en ver namen, is overal op het eiland de be proeving van het alarmerings- en bevei ligingssysteem naar wens verlopen. Wel licht dat er hier en daar nog wat veran derd moet worden, maar dat is een kwes tie voor de technici en de autoriteiten waarvan verwacht mag worden dat die, na al hetgeen er dit jaar al gepresteerd is, ook wel in orde zullen komen. Naar thans bekend wordt, is verleden week bij het vierde escadron depot lich te luchtdoelartillerie, dat is gelegerd in °e Prins Willem Ill-kazerne te Amers- ioort, een geval van nekkramp geconsta- Onmiddellijk zijn de vereiste quarantainemaatregelen genomen. ^rekking tot het geval van nek- wmüm ?TT V geconstateerd in de Prins Willem Ill-kazerne te Amersfoort verne- m®n, ,W'J nog dat de patiënt is de dienst plichtige militair j. b. De jon,gernan iS inmiddels in het militaire hospitaal te Utrecht opgenomen. Zijn toestand is be vredigend. De 52 jaar oude Pakistaanse minister van Industrie en van Landbouw en Voedselvoorziening ad interim, Abdul Qaivum Khan, die op uitnodiging van de Nederlandse regering ons land bezoekt, zei zeer onder de indruk te zijn van het geen hij hier heeft aangetroffen Hij had veel bewondering voor de ernstige vast beradenheid van ons volk, voor de wijze waarop onze economiein evenwicht is en voor de grote arbeidslust. Sprekend, over zijn ontvangst door de Koningin, zei hij, zeer onder de in druk te zijn van haar eenvoud. „ik denk. dat uw Koningin democratischer is dan menige president", zo voegde hij eraan toe. Uit de besprekingen, die hij met tal **n industriëlen in ons land had, bleek ■aar zijn mening, dat men zowel van Pa kistaanse als van Nederlandse zijde nau were betrekkingen wil. Het is niet on mogelijk, dat cr onder meer door Philips een industrie in Pakistan wordt geves tigd. Met betrekking tot een eventuele han delsovereenkomst met ons land zei de minister, dat er wederzijds al zekere handel is en vraag naar eikaars produc ten. Die handel zal nog kunnen toene men. Aan de bespreking van een even tuele handelsovereenkomst is men nog niet toe, omdat men in zijn land in de afgelopen 3 maanden alle aandacht heeft moeten besteden aan de constitutie. De minister merkte ook nog op, dat Pakistan schepen nodig heeft voor de binnenvaart, want de rivieren zijn voor het binnenlandse vervoer van grote be tekenis. Het militaire comité van de N.A.T.O., dat op het ogenblik te Parijs be sprekingen voert over de militaire ontwikkeling van het afgelopen jaar, is in het algemeen voldaan over de vooruitgang van de militaire positie der organisatie, vergeleken bij die van een jaar geleden. De strijdkrachten zijn vrijwel op de sterkte gebracht, die het comité aan het eind van dit jaar had willen hereiken. De formatie van die strijdkrachten is thans nagenoeg voltooid en van nu af zal het werk van de N.A.T.O. er voornamelijk op gericht zijn de gevechtswaarde te vergroten. Het militaire comité meent, dat onvoldoende sterkte van de luchtmacht het voornaamste zwakke punt is in het Europese commando van de geal lieerden. Dit heeft de voorzitter van het comité, admiraal E. Qvistgaard, Vrijdag tegenover verslaggevers verklaard. P.e 13 stafchefs, die tezamen het militaire comité vormen, waren het wat dit punt betreft geheel eens met generaal Gruenther, die reeds eergisteren over de achterstand bij de luchtmacht sprak- Uit militaire bron is vernomen, dat men dit jaar 300 vliegtuigen ten achter is gebleven op de plannen. Het grootste deel van dit tekort zou zijn veroorzaakt, door dat Frankrijk zijn beloften gedaan toen de ramingen werden opgesteld niet is nagekomen. Frankrijk heeft het comité medegedeeld, dat dit voornamelijk te wijten is aan de eisen, gesteld door de oorlog in Indo-China en aan de ongunstige economische om standigheden. Het militaire comité ziet geen tekenen van verslapping in de militaire inspanning van de Sovjet-Unie. De opbouw van de strijdkrachten der satelliet-landen gaat eveneens voort; het Sovjet-leger en de Sovjet-luchtmacht worden gemoderniseerd en de zeemacht van de Sovjet-Unie groeit nog steeds. De studie, die de NATO heeft gemaakt van de uitwerking van atoomwapens, zal, naar men gelooft, het Atlantisch bond genootschap beter Ln staat stellen zijn taak te volbrengen; maar op het ogenblik hebben de militaire overheden nog geen aanleiding kunnen vinden, de ramingen en behoeften aan conventionele wapens en strijdkrachten te verlagen. Het comité meent, aldus besloot admi raal Qvistgaard zijn medelingen, dat de 100 manoeuvres, door de NATO dit jaar gehouden, het bewijs zijn geweest van de grote verbetering in de paraatheid van de Atlantische alliantie sinds 1952. Adenauer: „Europees.-...!" De Westduitse bondskanselier, dr Aden auer, die op het ogenblik te Parijs ver toeft, heeft nogmaals een lans gebroken voor de E.D.G. „Als er geen nationale legers meer zijn, maar alleen een Europees leger op grondslag van de E.D.G., dan is er een belangrijke stap in de richting van de verwerkelijking van de Europese een wording gedaan!", aldus de bondskanse lier. Volgens hem sprak men te veel over „de twaalf Westduitse divisies" en te wei nig over het politieke doel van de E.D.G. Men staat volgens de bondskanselier voor de keuze: of eenwording van Europa, of handhaving van de huidige toestand am later onder Sovjet-Russische heerschappij te komen- De bondskanselier drong er bij de staatslieden en politici van de Europese landen op aan, afscheid te nemen van illusies van en herinneringen aan macht uit vroegere tijden. En der hoofddoelen van de E.D.G. is volgens Adenauer het voorkomen van een oorlog tussen Europese landen, in het bijzonder tussen Frankrijk en Duitsland. „Sprekend als Westduits bondskanselier verklaar ik plechtig: het is de Vurige wens van ons allen, een duurzame verbonden heid tussen Frankrijk en Duitsland in het leven te roepen om voor altijd een oorlog tussen deze beide landen, die buren zijn en blijven, onmogelijk te maken', zeide hij. Het was na dit alles geen wonder, dat Laniel direct bij zijn aankomst de volgende verklaring aflegde: „Er bestaat algehele overeenstemming tussen Frankrijk en zijn bondgenoten over de grote doelen der internationale politiek. Ik ben verbaasd over de wijze, waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip, dat ik op de Bermuda-eilanden de gastvrijheid genoot van de Britse minister-president en me» h«m onder één dak vertoefde, bepaald® aspecten der conferentie heeft gedramati seerd". „Verre van nutteloos" Hij besloot met de woorden: „Ik moe) verklaren, dat de Bermuda-conferentie, waarop de Franse delegatie volkomen on afhankelijk en in overeenstemming met da wensen der volksvertegenwoordiging. Frankrijk's standpunt heeft uiteengezet, voor ons verre van nutteloos is geweest. Ik hoop dat wij binnen afzienbare tijd de zegenrijke gevolgen hiervan zullen zien". Premier Churchill zal Donderdag a.a een debat in het Britse lagerhuis over da Bermuda-conferentie openen. Tweemaal bij Kremlin aan geklopt De Amerikaanse ambassadeur in Moskou Charles Bohlen, heeft deze week reeds tweemaal de aandacht van de Sovjet-Rus sische minister van buitenlandse zaken. Molotof, gevestigd op het voorstel van president Eisenhower voor 'n internatio naal orgaan voor atoom-energie, aldus is te Washington bekendgemaakt. Een offi ciële Sovjetrussische reactie is nog niel bekend. Italiaans overheidspersoneel heeft Vrij dag de grootste 24-uurstaking tot op heden gehouden. Het spoorwegverkeer lag stil en ongeveer een kwart van de openbare mid delbare scholen was gesloten. De staking, die was georganiseerd door zowel com munistische als niet-communistische vak verenigingen, bracht echter niet de gehele overheidsmachine tot stilstand. De regering had alle ambtenaren met zware straffen gedreigd, voor het geval zij aan de staking zouden deelnemen. Buiten Rome was desondanks het percentage sta kende ambtenaren groter dan ooit. De communistische leiders hebben het doen voorkomen, dat de staking van giste ren „het begin van een campagne tegen het regeringsbeleid" is. Volgens christen democratische leiders betrof het hier ech ter een geheel op zichzelf staande protest actie. IN de Amsterdamse gemeenteraad is een lans gebroken voor.de voet gangers. Men wenste voor hen meer verkeerslichten. Wie hiervoor pleitte mag o.i. een „licht" genoemd worden. Dit pleidooi zouden wij een verheu gend geluid willen noemen. Het is toch inderdaad zo, gelijk mevr. Mozer-Eb- binga in de hoofdstedelijke vroedschap opmerkte, dat Fanny Blankers-Koen do enige is, die zich nog veilig als voet- gangster over straat kan bewegen. Wij vinden het altijd een zielig gezicht en! absoluut beschamend, dat oudere mensen en kinderen bijna de straat niet meer durven oversteken. Dat de „gewone" voetganger slechts „op een holletje" kans maakt om veilig aan de overzijde te komen, laten wij in het midden. Men gaat vragen, of de voetganger helemaal geen recht meer heeft om een voet buiten de deur te zetten! Maar aan de andere kant wij moe ten eerlijk zijn beseffen de voetgan gers helaas niet allen, aan welke geva ren zij bloot staan bij het huidige ver keer en hoe zij door hun onvoorzichtig heid andere weggebruikers in gevaar brengen. Dat is nu het moeilijke in dit vraag stuk; aan beide zijden ligt er schuld. Doch het verheugt ons intussen wel, dot men in Amsterdam openlijk voor de voetganger is opgekomen. Misschien krijgt deze nu eindelijk ook weer „voet aan de grond!" Interpellatie in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag heeft in de Tweede Kamer de heer mr J. Burger (PvdA) aan de Ka mer verlof gevraagd minister Witte te mogen interpelleren over de aan de ge meenten gezonden circulaire inzake de huurverhoging voor woningwetwoningen. Over dit verzoek zal Maandagmiddag om een uur worden beslist. Rectificatie In het artikel over de huurverhoging op pag. 3 in dit nummer is het eerste daarin gegeven voorbeeld door het wegvallen van enkele woorden onduidelijk gewor den. Het moest luiden: „Iemand bewoont een vooroorlogse wo ning in Den Haag. De huur bedraagt thans 50 per maand waarin een bedrag van 4 is begrepen voor bijzondere voorzie ningen zoals waterleiding en centrale ver warming. Daar Den Haag een gemeente eerste klas is wordt de huur na 1 Januari: 50 17 pet van 46 - 57,82 Dit be drag wordt afgerond op een veelvoud van vijf cent. Na 1 Januari a.s. moet deze persoon dus maandelijks 57.85 aan zijn luisbaas betalen. •99 De laatste week voor Kerstmis zal het moeten doen. Met de grootst mogelijke plechtigheid in primitieve omstandigheden zullen tienduizenden militairen, die niet naar huis mogen, Kerstmis vieren. Aange moedigd door aanbevelingen en giften van de kardinaal en de bisschoppen is Katho liek Thuisfront aan de slag gegaan om de benodigde gelden bijeen te krjjgen. Er ont breken echter nog tienduizenden guldens. Katholiek Thuisfront vertrouwt er ech ter op. dat de Katholieken van Nederland het niet zover zullen laten komen, dat het intiemste feest van het gehele kerkelijke jaar in de kazernes en kampementen, op de vliegvelden en schepen niet naar be horen kan worden gevierd omdat de finan ciën ontbreken. Vooral de nachtelijke kerkelijke viering met daarna het kerstontbijt moet een der hoogtepunten worden. Van alle delen van het land komen reeds aanbiedingen binnen van kerkkoren, zangverenigingen, muziek gezelschappen en toneelclubs om het kerstfeest der militairen op te luisteren. Bovendien hebben vooral in de grotere plaatsen vele gezinnen zich bereid ver klaard een of meer militairen met de Kerstdagen in hun gezinnen te nemen. Kerstliedjes zijn op het ogenblik ter perse en onder de militairen zelf worden zang koren gevormd, die reeds druk aan het repeteren zijn. De moeilijkheid blijft echter het ontbre kende geld. Het is daarom, dat het hoofd bestuur van Katholiek Thuisfront met grote nadruk om de steun van de Katho lieken verzoekt. Hetzij door een extra postzegel op een briefkaart te plakken en deze te sturen aan postbus 4 te Den Haag, betzij door een girostorting op postgiro no. 520.000 t.n.v. Katholiek Thuisfront te Den Haag. Voor f 1.50 adopteert men een sol daat. Op deze wijze schuift men als het ware voor de soldaat een stoel bij aan de Kersttafel. Er rest nog een laatste volle week voor Kerstmis. Indien deze goed wordt gebruikt kan het voor tienduizenden militairen een mooi Kerstfeest worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1