Bokma Watergeld wordt voortaan door gemeente geïnd over net een en anaer gymnasium Hoe het uit de oude Latijnse school voortkwam HOUTMAN DANSSCHOOL M.L.MULDERS /-WAL DO-TAXI-^ Compensatie wordt gevonden in kleine Inmrverlagiiig Nabeschouwing PAGINA 2 ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 VERKEERSLICHTEN BRANDEN WEER MEDISCHE ZONDAGSDIENST 67570—69915 DE POLITIE DREGDE AANVANG NIEUWE LESSEN ROCHUSSENSTRAAT 183 a Telefoon 34222 JUBILé sniPuws a OUDE iGENEVER In nevenstaande figuur moeten onder staande woorden worden ingepast. Het omgekeerde dus van de gebruikelijke figuur-puzzle: absenteïsme lente anode linde appelstroop nationaal begin praal ellendeling pretentieus emelt radar erker roemruchtig euvel schaduwzijde examinandus schateren gelei sloom idool snelvlieger kadet totem komkommer variaties krach zomer Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet gecorrespondeerd wor den. De oplossing van de kruiswoord-puzzle van verleden week is: Horizontaal: 1. venter, 7. Hellas, 13. boe nen, 15. soep, 17. as, 19. el, 20. kat, 22. re, 23. te, 24. loon, 27. por, 29 keet, 31. Ada, 32. bok, 34. nor, 38. ons, 37. ga, 38. genot, 40. mes, 41. ge, 42. jas, 43. koran, 45. fel, 46. sol, 47. berin, 48. dar, 49. pil, 50, baret, 51. zot, 53. ar, 54. hak, 55. neger, 57 pa. 58. ree, 60. les, 62. nis, 63 rad, 64. Anei 66. rem, 68. sage, 69. de, 70. na, 72. tal 74. om, 75, er, 76. Adam, 78. Kampen, 81 floret, 82. kraton. Verticaal: 2. eb, 3. noen, 4. tel, 5. ei, 6. rek, 8. es, 9. lor, 10. leek, 11. A.P., 12 Malaga, 14 nap, 16. letsel, 18. soda, 21. ton 23. tenger, 25. o.a. 26. non, 28. roman, 30 e.o„ 32. bes, 33. koker, 35. ren, 38. gal, 39 toren, 42. jol, 44. riten, 45. fat, 46. sirene 47. baker, 48. dor, 49. parade, 50. bal, 51 zes, 52. Madera, 56. gis, 57. page, 59, Ee 61. set, 63. Ra, 65. Indo, 67. mak, 68. smet 71. aar, 73. lak, 74. opa, 76. al, 77. me 79. mr, 80, no. De prijswinnaar van deze week: J. v. d. Heiden, Grofbaan 55, Schiedam. De prijs wordt per postwissel toege zonden. karaktervolle en stijlvolle aula van ons Gemeente Museum. De burgemeester zinspeelde op dat nieuwe stadhuis, intussen in een omge ving, waaraan ook hij vele herinneringen zal hebben. En deze omgeving deed wel bijzonder prettig aan. De ongeveer twee honderd deelnemers aan de jaarvergade ring van het gewest Zuid-Hoiland van de PvdA. voelden er zich hedenmorgen wer kelijk thuis. Er lagen kleurige kleedjes op de tafels, op die kleedjes stonden bloemen, groen brak het wit van de statige muren. Er werd goede koffie geschonken. Mr Peek heeft zich in een interessante toespraak de deelnemers aan de jaarver gadering een hartelijk welkom toegeroe pen en er zijn voldoening over uitgespro ken, dat deze jaarvergadering in onze stad werd gehouden, die toch aan de deelne mers aan een congres niet zo heel veel te bieden heeft. Hij vroeg echter hun aan dacht voor de oude gevels op de Lange Haven en voor Schiedam in het algemeen als een harmonisch groeiende industrie stad. Voorts wees hij er op, dat Schiedam een grote fractie van de PvdA. in zijn ge meenteraad heeft, die verdienstelijk werk doet en de traditie van vroegere socialis tische strijders als een de Bruin voortzet Spr. vroeg aandacht voor het probleem van de thans bestaande afstand tussen overheid en burgerij en wenste de deel nemers (waaronder zich vele dames be vonden) een congres toe, dat ook voor Schiedam goede resultaten zou hebben. De voorzitter van het gewest, de heer A. J. Jongeleen, sprak welgekozen woor den van dank. De aanwezigen begaven zich daarna naar het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Lange Haven, waar de jaarvergadering zou worden ge houden. In de raadsvergadering van 4 Juli 1949 werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen het voorstel om aan de kop van de Plantage een eenvoudig en duidelijk oorlogsmonument op te richten en om het college van B. en W. te verzoeken, dit voorstel nader uit te werken en bij de raad een plan in te dienen. Aan dit verzoek hebben B. en W. gaarne ge volg gegeven, doch deze aangelegenheid heeft veel meer tijd gevraagd dan destijds kon worden voorzien. Nadat eerst getracht was binnen de ge meentelijke kring tot een oplossing te komen, hebben B. en W. zich nadien in verbinding gesteld met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers die hen in contact bracht met de heer J. van Luyn, beeld houwer te Utrecht. Diens ontwerp, waarvan een maquette op 27 Februari j.l. ter beoordeling aan de leden van de raad is aangeboden, heeft thans bij goedkeuring van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De vaste verkeerslichten in de Gerrit Verboonstraat bij de Plantage zijn weer in werking gesteld. Deze week zal de medische Zondags dienst worden waargenomen door; dr Houthuysen jr., Swammerdamsingei 43, tel. 68516; dr Nyenhuis, Burg. Knappert- laan 154, tel. 69952; dr Ris, Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheker Rembrandt, Rembrandtlaan 5 b. Deze dienst duurt van Zaterdagmid dag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. De Schiedamse kunstenaarsvereniging S '45 heeft zich aangesloten bij de Ned. Federatie van Verenigingen van Beel dende Kunstenaars. Advertentie. Advertentie. Hedenmorgen heeft de politie in de Lange Haven gedregd, omdat bij haar aangifte was gedaan dat een bewoner van de Vlaardingerstraat, die gisteravond laat zijn woning nog had verlaten, niet meer was teruggekeerd. Het onderzoek heeft tot dusverre niets opgeleverd. UITSLUITEND VOOR KATHOLIEKEN Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri" Inlichtingen alle werkdagen van 12—7 uur opbouw en Volkshuisvesting, aan de Kroon adviseerde. Deze autoriteit haal de de bezwaren aan, door de bewoners van Tuinlaan en Lange Nieuwstraat te gen het bouwen van een schouwburg in de Plantage ingebracht. De Plantage (we vinden dit in tje overweging van de Kroon terug) is een groenversiering temidden van een acht tiende eeuwse bebouwing. Terecht mag dit plantsoen met zijn fraaie parkaanleg, dat tot diep in de kern van Schiedam doordringt, ais een stedebouwkundig element van betekenis worden gezien. Door plaatsing van het oorlogsmonu ment, een transformatorenhuis, door de toegangsweg naar het Postkantoor en het opruimen van verschillende bomen heeft dit gedeelte van de Plantage reeds belangrijk aan waarde verloren. Door het geven van een nieuwe bestemming wordt inmiddels de mogelijkheid ge opend, dat hier een fraai plein ontstaat, hetwelk met zijn aanliggende bebou wing voor Schiedam in de toekomst eveneens van grote waarde kan zijn. De gedaanteverwisseling behoeft geens zins te betekenen, dat per sé van een achteruitgang moet worden gesproken. Wel zal de groenvoorziening enigszins verminderen. Schiedam is niet ruim be deeld op dit punt. Een groot deel van het park blijft echter behouden. Prof. van Beusekom haalde breedvoe rig de argumenten van de voorstanders van de schouwburg, ofwel het Culturele Centrum aan en verklaarde, het eens te zijn met een suggestie, gedaan door het Instituut Stad en Landschap, om de Schouwburg meer in Oostelijke rich ting te plaatsen, waardoor dan het reeds aangeduide plein zou ontstaan, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat de voorgevel van het gymnasium, welk gebouw uit 1765 dateert en dat op de Voorlopige Monumentenlijst voorkomt, architecto nisch beter tot zijn recht zou komen. Hij achtte de door de betrokkenen aange voerde waardevermindering der huizen niet steekhoudend. Naar zijn mening kon zó te werk worden gegaan, dat de waarde der woonhuizen zeker niet min der zou worden dan die in andere, goede woonstraten van Schiedam. Hij stelde overigens vast, dat er geen sprake is van een recht op blijvend behoud van het plantsoen. Wel, aldus constateerde hij, mag van de gemeenteraad worden ver wacht dat, als er een verandering van de bestaande toestand nodig is, deze zo danig zal worden geprojecteerd, dat zo veel mogelijk met de belangen van de eigenaren der bestaande panden reke ning zal worden gehouden. In zijn ad vies deed prof. van Beusekom ten slotte het voorstel, hetwelk we indertijd reeds hebben aangehaald, n.l. dat er in het middenstuk niet hoger gebouwd mocht worden dan negen meter en daaromheen niet hoger dan 5 meter. Het hoge ge deelte zou volgens hem niet verder heb ben mogen komen dan de lijn van de zijgevel van het gymnasium, de muur van het huis van de heer Van Waart en het hoekhuis Plein Eendragt. Aan het einde van zijn betoog adviseerde prof. van Beusekom overigens aan H.M. Haar goedkeuring te onthouden aan de gewij zigde bouwverordening van Schiedam, daar hiertegen groot bezwaar bestond, zulks te meer, omdat een andere oplos sing mogelijk was. Bij de Coöp. D.E.S. heeft de heer D. Wit- tebol zijn 25-jarig jubilee herdacht. Het kan niet de bedoeling van deze regelen zijn, te treden in een nabeschou wing over de mérites van het besluit van de Kroon inzake de bouw van een schouwburg annex bisocoop of van een openluchttheater in de Plantage. De hoogste instantie heeft gesproken. Het is hier min of meer Roma locuta, causa finita, Rome heeft gesproken, de zaak heeft afgedaan. Maar toch achten wij de kwestie op zichzelf belangrijk genoeg, om er nog enige aandacht aan te schenken. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de groep, waarvan de protestactie tegen het voor nemen van Gemeentebestuur en Schie damse Gemeenschap is uitgegaan, de uitspraak van de Kroon, die hen over alle linies in het gelijk stelde, met de grootste voldoening vernam. Immers, deze uitspraak erkent hen niet alleen als betrokkenen en belang hebbenden, maar tegelijkertijd als ver dedigers en.... redders van een voor onze stad kostelijk bezit. En het is juist daarom, dat de argu menten, waarop de uitspraak werd ge baseerd in casu de adviezen der diverse objectieve deskundigen, mannen met een grote reputatie in den lande, ons bij zonder interesseerden. In de overtuiging, dat ze ook vele lezers zullen interes seren, ontlenen we er het een en ander aan. Zulks ook, omdat het verloop van de ganse procedure vrijwel buiten de publieke belangstelling is gehouden. Toch was dit verloop bijzonder interes sant. In deze snel levende tijd zullen velen zich de finesses niet eens meer herinneren en het zal ook voor menigeen moeilijk zijn, de hele kwestie nauwkeu rig te reconstrueren. Vandaar leek ons een kort overzicht gewenst. Wat de adviezen betreft, hiervan ge ven we eerst een uittreksel van hetgeen prof. Van Beusekom, hoofdingenieur directeur van het ministerie van Weder- Wij merken bij bovenstaand bericht nog even op, dat genoemde commissie bij Raadsbesluit van 28 October 1892 was benoemd. Gemakkelijk was haar taak niet, want bij het opstellen van haar rap port had zij van de ene kant te rekenen met de rijkswetten en de Koninklijke besluiten, en aan de andere zijde ont moette bij het bezwaar, dat velen hunner het voorrecht door de rijkswetten zij 't ook ten onrechte verleend, zich niet zoo gemakkelijk zouden laten ontnemen. En zo kwam dan op Dinsdag 18 April 1893 de raad opnieuw bijeen, om te de libereren over het rapport door deze commissie opge^6'"- In deze raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Men leest daaromtrent het volgende: „Het rapport van de commissie in zake de vermindering der kosten van het hooger en middelbaar onderwijs kwam daarop in behandeling. Een voor- stel-Van Erpecum, dat de raad zou be sluiten, de opheffing van het gymna sium niet voor 1 September 1894 wen- sehelijk js (<jool, qen voorzitter ge vaarlijk geacht) vond geen voldoenden steun, zoodat bet geen onderwerp van beraadslaging kon uitmaken: Daarop werd door den voorzitter het eerste lid van het bekende tweeledige voorstel der commissie in stemming gebraeht, nadat de leden nog eens dui delijk was gemaakt, dat zij die het gymnasium wilden behouden, tegen moesten stemmen. Met 15 tegen 6 stem men werd daarop dit gedeelte van het voorstel afgewezen. Voor stemden al leen de heeren Visser, De Groot, Den Breems Maas, Van Erpecum en Prins. Het tweede lid van het betrokken voor stel was daardoor vervallen. Het gym nasium bleef dus behouden. (Nwe Schiedamsche Courant van 19 April 1893). Nu bij de begroting in de gemeente raad weer eens de noodzakelijkheid van een nieuw gebouw voor het gymnasium naar voren werd gebracht, is het wel aar dig, ten slotte nog het volgende „uit de oude" doos te halen, vooral omdat het 't volgend jaar jubileren gaat. De „Schied. Courant" vind in het feit, dat het Gymnasium in de raadszitting van gisteren 18 April) behouden bleef, aan leiding tot de volgende ontboezeming: „Wij verheugen ons over het besluit van de gemeenteraad, in zijn hedenmiddag ge houden zitting genomen om ons gymna- Neen, „Schied. Crt.", die „clericalen" zouden hebben gejuicht over het welsla gen der poging van de „liberale commis sie" uit den gemeenteraad, die de op heffing voorstelde, en daarom te meer brengen wij onze warme hulde aan de wakkere raadsleden, die den val van ons gymnasium hebben verhoed en onze stad voor deze schande hebben bewaard", Neen, „chied. Crt.", die „clericalen" zouden niet hebben gejuicht, want de al- of niet-opheffing was hun uit finan cieel oogpunt lood om oud ijzer, waar de bedoeling der betrokken commissie ::oq duidelijk bleek, om volstrekt niet op de kosten van ons plaatselijk onderwijs ,e bezuinigen. (Nwe Schiedamsche Courant van 20 April 1893). L. A. ABMA. Advertentie. SINGEL 114—116 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EH OMSEHEHEN 75ste Jaargang No. 22330

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2