Burgemeester La Pira nam het op voor zijn stadgenoten Protest als hartekreet in stilte der onverschilligheid Kerstoffensief van de liefde wan De Nederlandse poëzie honderd verzen Herdruk van Dirk Costers onvolprezen meesterwerk m J Oberëkellner Vermunt: „Mag afrekenen?" Zaterdagse mijmeringen ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 PAGINA Honderdduizend Italianen zouden moeten emigreren, wil de situatie op de arbeidsmarkt er gezond worden. Tienduizenden kampen in Italië met het monster der werkloosheid. En pas is weer voor 15 December een algemeene staking afgekondigd, waarbij slechts de aller noodzakelijkste diensten zullen blijven functionneren, als protest tegen de arbeidsvoorwaar den en in het algemeen de economische toestand, waarin het arbeidende volk verkeert- De clerus van het diocees Padua heeft gedurende drie sociale dagen de ernstige problemen be sproken, welke de arbeidersklasse in Italië het leven uiterst zwaar maken. Er waren te Padua burgemeesters, provinciale autoriteiten, arbeidersvertegenwoordigers aanwezig. De talrijke parochiegeestelijken, die er naar een reeks lezingen en daarop volgende discussies luisterden, namen ten slotte een resolutie aan, waarin gewezen werd op de moeilijkheden, welke zovele ver zorgers van gezinnen ondervinden bij het verwerven van het dage lijkse brood en op het vraagstuk der talrijke werklozen. Ze zijn in de huidige toestand een gevaar voor godsdienst en moraal en daarom Werd er aangedrongen op ingrijpende sociale hervormingen in het in het licht van de Christelijke leer. Hiertoe deed men een warm be roep op de ter zake verantwoordelijke persoonlijkheden, om vooral in de fabrieken en werkplaatsen toestanden te scheppen, die in over eenstemming zijn met de eisen van de menselijke waardigheid. motie heeft Uiteraard gold, wat op deze Pa- duaanse studiedagen betoogd werd, in de eerste plaats voor de gelijknamige provincie en het ge lijknamige diocees. Maar feitelijk geldt het voor heel Italië en in het bijzonder voor het Zuiden, waar de boeren al zo vaak in verzet zijn gekomen tegen de eigenaars van het grootgrondbezit. Ook in Toskane, hetwelk een niet onaanzienlijke industrie heeft, heersen min of meer gespannen verhoudingen. De Italiaanse rege ring doet al haar best, om hier verbetering 'te brengen. Ze zit in middels sinds geruime tijd met een penibele kwestie, n.l. met het be zetten van een ijzergieterij, waar 1700 man werkt, door de arbeiders, zowaar min of meer onder leiding en in ieder geval met instemming van Florence's Katholieke burge meester, de bekende Giorgio la Pira, bijgenaamd „de heilige afge vaardigde" en een voorman in de rangen van de Christelijk Demo cratische partij. Intussen is uit de kringen der betrokken Katholieke instanties een aantal argumenten naar voren gebracht welke deze kwestie ook buiten Italië de aandacht doen trekken. Er is ten eerste op gewe zen, dat de gemeenteraad van Flo rence op instigatie van La Pira een motie heeft aangenomen, waarin het optreden der arbeiders van de „Pignone" wordt goedge keurd. Deze gemeenteraad bestaat uit leden van de Democrazia Cristiana, socialisten, republi keinen, communisten, neofascis ten en liberalen. De motie werd met algemene stemmen aangeno men, dus ook die der liberalen, tot wier partij vele werkgevers beho ren. Het antwoord van burgemeester La Pira was kort maar krachtig: er komt soms een moment, waarop men overweegt, of het niet drin gend noodzakelijk is, de wet even ter zijde te stellen. Ten slotte, er gebeuren in naam van de wet vele dingen, die niet door de beugel kunnen. Wordt het te erg, dan dient er ingegrepen te worden, vooral indien dit om de een of an dere reden niet van hoger hand gebeurt. Ook Christus is in naam van de wet gekruisigd. Het is onze plicht, de aandacht van de publie ke opinie te vestigen op een schrij nende misstand en al erkennen we, dat het bezetten van de „Pignone" e^n wederrechtelijke daad is, te gelijkertijd stellen we vast, dat er voor ons geen andere uitweg mo- Yoor kinderen in ontheemdenkampen Oost-priester hulp vraagt uw medewerking Na Do jaar op Roosejidaals station: Onze actie is een protest, een hartekreet en gil in de stilte der onverschiligheid. Het Italiaanse volk moet wakker worden ge schud en beseffen, dat de arbei der geen koopwaar is, geen fac tor in het productieproces, die naar goeddunken eenzijdig kan worden uitgeschakeld. Een dergelijke wet zou vérstrek kende consequenties hebben. Bo vendien, voor het moment kan er het vraagstuk van de „Pignone" niet mee uit de wereld geholpen worden. Wat Giorgio La Pira be treft, als burgemeester van Flo rence meent hij dat het een groot belang voor zijn stad is, dat „de Pignone" draaien blijft. En als Ka tholiek kon hij geen enkel bezwaar maken, toen de vorige maand op een terrein van de ijzergieterij voor de zich er bevindende arbei ders een H. Mis werd opgedragen, in de open lucht. Hij heeft deze H. Mis bijgewoond. Het merkwaar dige was, dat negentig procent van de arbeiders van de „Pignone" communist is. Desondanks heerste er, terwijl de H. Mis werd opgedra gen door 'n geestelijke, die vroeger als jongen bij de ..Pignone" heeft gewerkt, don Bruno Borghi, een absolute en eerbiedige stilte. I Betrouwbaar keurmeester Bezieling Het gebeuren met de „Pignone" zal wellicht eerlang beschouwd worden als een mijlpaal in de ge schiedenis van de Katholie arbei dersbeweging in Italië en tevens als een beslist stelling kiezen in de strijd tegen de communistische agitatie. Men zou La Pira's actie eenvoudig kunnen doodverven als een poging, de cDmmunisten de wind uit de zeilen te nemen, maar zijn daad moet toch op een hoger plan gezien worden. Observator Jongens bestalen hun onderwijzers Van liet geld kochten ze o.a. een lamp en een worst Boeiende karakteristiek Prisma-bloemlezingen Hallo Mijnheer de Paus Nog meer gelukkigen Gemiddelde levensduren U-s „Teken van tegenspraak" Niet de eerste leugen En moreen? Harry Prikher. Bulgaarse prinses verloofd Met Zuid-Afrikaan uit bekend Ned. geslacht Arbeiders bezetten een gieterij _m i _0i 0 0- gg~ jr -M p p _p p wr jr De studiedagen voor de clerus te Padua waren, zo lazen we in de „Osservatore Ro mano" georganiseerd door de A.CL.I., de Katholieke vakorganisaties. Door de gees telijkheid werd de A.C.L.I. erkend als de aangewezen organisatie, om de sociale be weging onder de Christelijke arbeiders te bevorderen. Aan het einde der studieda gen heeft de bisschop van Padua, mgr Bortignon, een toespraak gehouden, waar in hij de plichten van de priesters op so ciaal terrein uiteenzette. weeste_,=ezettinë is een spontane daad ge- nrhPiHpr* de merendeels communistische van vele Tr=l?ar ze heeft de instemming intellectuele ieken> zowel arbeiders als heeft g^&Dat la Pira zich er achter tekenis en alge^ "atuurl«k van Srot.e be" de „Pignone ™ordt het pval van sis een soort kracht^L^81^ ,h Van de kant der wérw !S "T zetten van het oude en in wi 'it r ï!8" kende bedrijf als een gevaarlijke opstand der Florentijnse Katholieken" betiteld. Er werd op gewezen, dat deze bezetting een communistische daad moet worden geacht, welke de Katholieke arbeiders in het zog van de communististen brengt en vele Ka tholieken van de Katholieke arbeidersbe weging en ook van de Democrazia Cris- tiana afkerig zal maken. Dit gevaar is niet denkbeeldig. In de motie werd o.a. gezegd: wij geven wuiu u.a. gczicgu. wij geven -i..-. hiermede blijk van onze levendige solida- j gmlJK was. riteit met de arbeiders, die door de be zetting van de fabriek hun recht op ar beid hebben verdedigd. Nu vragen velen zich af, in hoeverre de inbezitneming van de gieterij of liever de bezetting en het voorlopig op gang houden van het bedrijf door de arbeiders inder daad als een doeltreffend initiatief kan worden beschouwd. Wat wilt ge? infor meerde men, uiteraard speciaal van de kant der liberalen en liberaal getinte Ka tholieke werkgevers: socialisatie, nationa lisatie? Zet ons duidelijk uw standpunt en uw motieven uiteen, dan weten wij, waar aan we ons te houden hebben. Doe in ieder geval geen daden, die tegen de wet en de huidige maatschappelijke orde in druisen. En bovendien oneconomisch zijn. SFEER van het naderend feest van 's-Heren Geboorte, midden in de vooroereiaing tot dit huiselijk hoogtij, mogen de gedachten een ogenblik uit gaan naar net lot van zovelen, alleen reeds honderdduizenden kinderen, die hun achtste na-oorlogse Kerstfeest weer moeten vieren in de grauwe wereld der ont heemden-kampen, in het vochtig beton der naakte bunkers of de troosteloosheid van golfijzeren hutten. Dagen zonder vreugde voor een jeugd, die geboren is en opgegroeid in niets dan vreugdeloosheid. Zonder vaderland, zonder thuis, velen zonder ouders of verwanten, alleen reeds duizendtallen zonder zelfs een naam, letterlijk aangespoeld met de stroom van ellende, die nog altijd geen einde heeft. De enige trouw, die zij in dit leven hebben ontmoet, is die der Kerk, die van de afgetobde priesters en religieuzen, die met hen zijn meeqevlucht, arm en ont redderd als zij. En de hulp, die hen tegemoet kwam, uit hei meest katholieke deel van de hun vijandige wereld: uit Nederland en Vlaanderen. centrale verzamelplaats van Oostpries- terhulp, Hekellaan 2. Den Bosch, of het gironummer van pater Wiro gedenken: 34348 t.n.v. het Ned' R.K. Huisvestings comité, Den Bosch. Het beroep, dat hier de Oostpriesterhulp op de geloofsgenoten heeft gedaan, is in drukwekkend beantwoord1 naast al het andere getuigen daarvan de 14 rijdende kapellen. Gods zigeunerwagens, die de troost der Kerk hebben gebracht naar de meest veriatenen, gepaard aan indrukwek kende materiële hulp. Hier staat de Kerk voorop aan het front van het leed, hier stelt zij straks opnieuw, tegen een ovei-- macht van menselijke ontreddering, het Kerstoffensief van de liefde. Oostpriester hulp wil met de Kerstboodschap ook mate riële blijdschap brengen, met de vrede ook iets van vreugde, een glimp van blijdschap in kinderogen, die niets dan misère gewend V'i. wiI in de grote troosteloosheid ofV'u van de Kerstnacht ontsteken, in harten, maar ook in die jonge ogen, ais straks de kaarsen zullen branden bij de kubbe en aan de boom. En zij wil daarbij met met lege handen staan- Waneer pater Wiro van Aken O Praem, de leider van de Nederlandse Oostpriesterhulp, met Kerstmis naar de kampen der ontheemden gaat, geeft hem dan ook Uw gave mee, helpt hem een kaars ontsteken bij de kribbe ergens in een kamp: bij Christus, die zelf als kind 'n vluchteling was, 'n haveloze. Men kan pakketten sturen, die alles mogen be vatten behalve koffie en tabak, naar de (Van onze correspondent) lm" nf ,ex" ■Hoe veel malen nog Exclusief blijkt echter zijn meer dan een halve eeuw „Aannemen Jan", waarmee deze ras-kellner ewa deze maand definitief wil afrekenen, als hy er net bijltje, c.q. rok en servet bij neerlegt. Op zestienjarige leeftijd begonnen met de verkoop langs de trein bleef deze Roosen daler zijn stiel bijna 53 jaar achtereen trouw. Maar nu schijnt dan toch de maat vol: de heer Vermunt heeft de stationsres taurateur Westerhuis zijn betrekking opge zegd. Ober!, Garcon! of Jan\, het is deze door gewinterde ober allemaal hetzelfde, de kop pen koffie die hij op iedere wenk, en in een oogwenk serveerde, zijn practisch niet te teilen. Maar als de dag van gisteren weet hy zich nog te herinneren dat hem de eer te beurt viel zowel de keizer van Abessinië als de koningen Leopold III en Albert van België, alsmede koning Gustaaf van Zwe den, prinses Wilhelmina en prins Hendrik We doen niet aan demagogie, wij wensen de communisten niet na te volgen en even min aan de communisten aanleiding te ge ven, ons voorbeeld te volgen, waarbij ze zich dan op ons zouden kunnen beroepen- Dit echter is een noodtoestand, welke on gewone maatregelen vereist. Zeventien honderd mensen worden met werkloosheid en grote ellende bedreigd. Van hen han gen honderden gezinnen af, het voedsel van duizenden kinderen. De gieterij is door de directie gesloten, de arbeiders zijn ont slagen, omdat ze momenteel geen winst oplevert en er te veel bij moet. Maar wie zal zeggen, hoe de situatie reeds het vol gend jaar zal zijn? Moeten de arbeiders maandenlang rondzwerven, tot er weer nieuwe orders komen? Het concern, waar toe de „Pignone" behoort, beschikt over meer dan voldoende middelen, om dit ver lies uit andere inkomsten op te vangen. Een hartekreetEen gil in de stilte der onverschilligheid. Een dergelijke kwa lificatie kan alleen voortkomen uit een stad, wier burgers door de eeuwen heen gerebelleerd hebben tegen alles, wat hun onrecht toescheen. En ongetwijfeld zal de bezetting van de „Pignone" belangrijke ge volgen hebben, zo niet onmiddellijk, dan toch in de naaste toekomst. De Katholie ken van Florence wijzen er op, dat in Italië '.iet communisme steeds meer veld wint, vooral tengevolge van de positie, waarin de arbeider zich bevindt. Het was ook daarom, dat La Pira, toen de direc tie van de „Pignone" haar besluit, om de gieterij te sluiten, afkondigde zich met tal rijke protestbrieven tot vele autoriteiten in het land wendde. Hij protesteerde er in tegen het aan de arbeiders gegeven ont slag, doch liet de bezetting van het bedrijf buiten beschouwing. Verschillende bis schoppen betuigden hun instemming met de protestactie en ook van de Paus ontving La Pira een schrijven, waarin zijn opkomen voor de ontslagen arbeiders werd goedge keurd. Uiteraard werd ook hierin niet ge treden in de kwestie van het bezetten van de „Pignone Aangemoedigd door tal van blijken van instemming diende de groep afgevaardig den van Florence in het parlement een motie in, waarin gevraagd werd om een wet. die de regering in staat zou stellen, het beheer van in moeilijkheden verke rende bedrijven over te nemen. Hiertegen rezen onmiddellijk ernstige bezwaren. Het ligt voor de hand, ook de staat kan fabrie ken, wier producten niet meer op de bin nen- of buitenlandse markt begeerd wor den en dus geen afzetmogelijkheden meei hebben niet aan de gang houden. Voorts blijft het altijd moeilijk, om van over heidswege te doen vaststellen, of een be paald bedrijf nog toekomst heeft en waard is, er nieuwe kapitalen in te steken. Dit moet aan het inzicht en de ondernemings geest van de ondernemer worden over gelaten. koffie -T n' Prinses Wilhelmina en prins Hendrik «en hebben mogen aanreiken. Overigens deed Vermunt dit werkje voor ieder- grmg, anders had hij het nooit meer dan een halve eeuw volgehouden. I\r J sVn gouden jubilé werd hem de bronzei medaille van de Orde van Oranje OMgeschonken. Van de restaurateur was hij de vertrouwensman en de Spoor- XrtV. 'lem de hand boven het hoofd. Maar nu is het dan toch zo ver: als Oudejaar afscheid neemt, doet ober Vermunt dat ook. „mag ik even afrekenen t" Node, zeer node, zegt de restaurateur, want Vermunt munt ver boven velen uitf Bij de Uitgeverij Van Loghum Slaterus te Arnhem is verschenen de derde druk van de befaamde bloemlezing, die Dirk Coster samenstelde uit de Nederlandse dichtkunst vanaf het begin tot 1914, welk historisch jaar hij beschouwt als „het laatste jaar van de negentiende eeuw gezien als geestelijke eenheid". Deze bloemlezing is wel eens „een monument van de Nederlandse dicht kunst" genoemd en dat is zij met recht. Want wat Dirk Coster hier met zijn fijne smaak, litteraire speurzin en critisch onder scheidingsvermogen heeft bijeengebracht, is werkelijk van een uitzonderlijk en edel gehalte. Dirk Coster heeft wel heel hoge maatstaven aangelegd en hij heeft het geen enkele maal ter wille van een of andere bijkomstige reden op een accoordje met zijn litteraire geweten gegooid, maar streng heeft hij gezocht en getoetst. In deze her druk haalt hij de inleiding van 1927 aan, waarin hij zegt: „Ik wil een bloemlezing geven, waarin het enkel-maar--typische of enkel-maar-historische vers zoveel moge lijk vermeden wordt; waarin men de schoonheid niet te zoeken heeft tussen allerhande tijdelijke uitingen, doch waaruit, zo mogelijk, van iedere bladzijde de Hollandse stem tot ons opklinkt in die staat van trilling en verheviging, die Plato de musische waanzin heeft genoemd. Een parelsnoer van Hollandse poëzie kortom, waarvan iedere parel, met uiterste zorgvuldigheid, op zuiver heid en echtheid is beproefd." Men stelle het zich eens voor: uit de onmetelijke hoeveelheid gedichten, die 1" i;even eeuwen werden geschreven, de, samensteller de honderd, die ™wnSu .em het schoonst zijn, opge- (Weti 0?eiia?ntal Nederlandse dichters (grote en kleinere), dat wel in de paar honderd moet lopen, is hier streng teruggebracht tot.zeven en twintig! (Afgezien van de paar onbekende dich ters uit de eerste tijden van onze dicht kunst). Men zal hier dus vele namen missen. Om eén sprekend voorbeeld te geven: van de „tachtigers" zijn dat Jac. Perk, Albert Verwey, Frederik van Eeden en Hélène Swarth. Nu zou er over te praten zijn of misschien een van de allerbeste sonnetten (uit de eerste tijd) van „het zingende hart" hier geen plaats had verdiend. Maar aangezien men in Cos- sters keuze geen zwakke plek kan aanwijzen, die in aanmerking zou kun nen komen voor een verwisseling, moe ten we ons wel neerleggen bij Costers be proefde, doelbewuste en per slot van re kening ook persoonlijke keuze. Een door en door betrouwbare keur meester is Dirk Coster en een die zich niet door algemeen opgeld doende voor oordelen van zijn stuk Iaat brengen. Treft men in deze bloemlezing ver schillende „bekende" gedichten aan, ook openbaart de samensteller ons schoon heid, waar we die nauwelijks zouden hebben gezocht. Wie neemt bijvoorbeeld nog Nicolaas Beets als dichter au sérieux? Maar één van de honderd verzen is er een van hem: van de letterlijk ontelbare rijmen en gedichten, die Beets schreef, ja misschien wel is het het mooiste, énige echte gedicht. DE MOERBEITOPPEN RUISCHTEN De moerbeitoppen ruischten; God ging voorbij; Neen, niet voorbij, Hij toefde; Hij wist wat ik behoefde. En sprak tot mij; Sprak tot mij in den stillen, den stillen nacht; Gedachten, die mij kwelden, Vervolgden en ontstelden, Verdreef Hü zacht. Hij liet Zijn vrede dalen Op ziel en zin; 'k Voelde in Zijn vaderarmen Mij koest'ren en beschermen En sluimerde in. Den morgen, die mij wekte, Begroette ik blij. Ik had zoo zacht geslapen, En Gij, mijn Schild en Wapen, Waart nog nabij. Bredero, Hooft, Vondel, Luyken, Ge- zelle, Henriëtte Roland Holst, Boutens en J. H. Leopold, zijn het rijkst ver tegenwoordigd. Maar Herman Gorter krijgt enkele van de spontaanste en geladenste bladzijden in de inleiding van Coster. Want dit werk is méér dan alleen een sublieme bloemlezing: het bevat een uitvoerige inleiding, die beschouwd moet worden (en ook wordt!) als een mees terwerk. Deze inleiding is geboren uit jeugdige bewondering voor het schone in onze dichtkunst cn nu Dirk Coster de aanvankelijke versie heeft bijgevijld, met behoud van „de grondtoon van jeug dige geestdrift" (aldus de schrijver in een voorbericht), is dit essay behal ve een betrouwbare en bezielde in wijding, ook een zuiver en fijnzinnig stuk proza. Maar het meeslepende van deze inlei ding is toch vooral de hartstocht, de gedrevenheid, waarmede Dirk Coster het vers en zijn maker benadert eerbiedig, bewonderend, maar ook met tw? ,w om te kennen en te begrijpen! Met zijn gevoelige en zuivere orgaan puurt hij de schoonheid uit het ge dicht. Maar hij doet méér: hij vangt de trillingen op van mens tot mens tril- Giorgio La Pira, burgemeester en afgevaardigde en voorman in de Italiaanse Christelijke Democratische Partij. Deze vurige Katholiek is een Zuiderling. We zouden bijna zeggen, dat hij iets van een fanaticus heeft, mede door zijn Zuide lijke bloed. Hij is van geboorte een Sicili- aan- Maar deze man trekt geen enkel fi nancieel voordeel b.v. uit zijn functie van burgemeester. Zijn salaris geeft hij aan de armen. Een eigen woning, laat staan een ambtswoning, houdt hij er niet op na. Hij heeft van een vriend van hem, een ge neesheer-directeur van een kliniek in Flo rence, een kamer in diens kliniek ter be schikking gekregen, waar hij slaapt. Men kan als Noorderling zijn activiteit wellicht met enige reserve bekijken, maar ontkend mag niet worden, dat gezien in het licht van de in Italië heersende toe standen die overigens waarlijk niet in een handomdraai te veranderen zijn, ook niet door la Pira zijn optreden als van grote betekenis moet worden beschouwd. In een tweetal scholen te Venlo hebben drie jongens van tien jaar zich toegang verschaft tot de lokalen en uit de lesse naars van het onderwijzend personeel kleine geldbedragen weggenomen. Zij be reikten hun doel door 's avonds via een tuimelraam de school binnen te dringen. Door het openschuiven van een raam in de spreekkamer kwamen zij dan verder in de klaslokalen. Nadat de jeugdige diefjes waren opgespoord en proces-ver- baal was opgemaakt, zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Van het gestolen geld, ongeveer 13, was een gedeelte besteed aan het kopen van een staaflamp en een worst. De rest was in de grond verborgen. lingen, die onveranderd zijn gebleven, al zijn er eeuwen voorbij gegaan, als ze maar een „ontvanger" vinden, die fijnbesnaard genoeg is om ze op te van gen. En dat is Dirk Coster. Zo geeft hij karakteristieken van Brederode. Hooft, Vondel de ene al bewonderenswaardiger dan de andere. De bladzijden over het Wilhelmus zijn ronduit schitterend. Bijzonder boeiend is de karakteris tiek, die Dirk Coster geeft van de drie laatste grote figuren, in deze bloemle zing opgenomen: Henr. Roland Holst, Boutens en Leopold. Om een voorbeeld te geven van zijn werkwijze, zijn heldere, beknopt geformuleerde karakteristiek, die bezield is en waarachter men begrip en bewondering voelt leven, nemen we enkele regels, gewijd aan Leopold, over. „Andere dichters zijn groter van menselijk formaat, Boutens' dynamiek in de bundel „Stemmen" is machti ger, Henriëtte Roland Hoist's „bekom merde menselijkheid" doet warmer aan, maar soms komt er een ogen blik, waarop niets ons schoner lijkt dan dit allerzuiverste fluisteren ergens aan de rand van het leven, en dicht bij een ondoorgrondelijke schoonheid. Soms in een lange monoloog, soms in een liedje dat reeds weer zwijgt, voordat zijn tere toon tot ons is doorgedron gen". Jarenlang is dit boek uitverkocht ge weesttot schade voor vele jongeren. Want ontelbaar zijn degenen geweest, die door de twee eerste drukken van dit boek tot de Nederlandse dichtkunst zijn gekomen. De achterstand kan worden ingehaald: de bloemlezing en de onvol prezen inleiding zijn er weer! In de Prisma-reeks van de Uitgeverij het Spectrum te Utrecht verschenen twee bloemlezingen, die zeer de aandacht verdienen. Dr J. C. Brandt Corstius stel de uit de gedichten der „tachtigers" een uitvoerige keuze samen, die ge lukkig niet alleen de algemeen bekende verzen van bijvoorbeeld Kloos, Van Eeden, Hélène Swarth en Herman Gro ter brengt. Men treft er verscheidene verzen in aan, die men in geen enkele andere bloemlezing gezien heeft en dat maakt dit deeltje, dat de titel „Het laat seizoen" draagt, bijzonder waar devol. Men behoeft werkelijk geen poëzie- minnaar te zijn om volop te kunnen ge nieten van de lijvige bundel „Balladen en refereinen", waarin C. Buddingh' met grote speurzin en gevoel voor hu mor verzen verzamelde, „verslag ge vende vaD zeven eeuwen dorst en minnepijn, van opzienbarende moorden en misgeboorten, van geluk en onge luk". Het is een allergenoegelijkst boek geworden, waarin men van alles vinden kan: prachtige litteraire verzen naast. straatliederen! De bundel leent zich bij zonder voor voordracht. TOEN DE H. Vader Dinsdagmiddag op de Piazza di Spagna uit zijn wagen stapte voor de bloemenhulde bij het beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen, moest Hij een hele menigte van persfotografen passeren, die er dis de kippen bij waren om zelf eens de Paus te kunnen foto graferen. Immers in het Vaticaan mag slechts één fotograaf komen. De Paus liep snel de fotografen voorbij, toen één met een onvervalst Amerikaanse accent riep: „Hallo, Signor Papa" (Hallo, mijn heer de Paus). Even verbluft over die begroeting, bleef de Paus stilstaan en keerde Hij zich om. Op hetzelfde ogen blik flitste het blitzlicht en een grote blonde Amerikaan riep de H. Vader vreugde-stralend toe: „Grazie Signor (Dank U, mijnheer). De H. Vader kon een glimlach niet onderdrukken en gaf de fotograaf Zijn zegen. Een zeldzaam plaatje plus Pauselijke zegen. Wat zal die fotograaf gelukkig zijn geweest. „OOK VOOR de Hongaren is het Kerst feest". Onder dit motto zette de Stichting Hulpactie voor Hongarije een grote Kerstactie in met het doel ieder Hon gaar in de kampen een Kerstverrassing te bereiden. Deze actie belooft een succes te worden. 500 Pakketten kunnen reeds verzonden worden maarhet moeiten er 5000 worden. Mag de Stichting nu op allen rekenen f Voor f 5 of f 10 en veel vouden wordt een pakket met naam en Kerstwens van de schenkers naar het kamp gestuurd; het maakt een gezin, een moeder, een kind gelukkig. De Stich ting Hulpactie voor Hongarije, Zeebur- gerdijk 236, Giro Ned. Credietbank 11,378 ten name van Stichting is allen dank baar Nu, denk eens na en tel eens de Sinterklaasrestanten. Een pracht-actie! IN DE „Verzekeringsbode" trof ik een artikel ,X>e sterftetafel in 19501952" het volgende statistiekje aan over de voortdurend stijgende levensduren: leeftijd 1931-1,0 19i,r-l,9 1950-52 0 65,7 69,1, 70,6 10 60,3 62,7 63,3 20 51,0 53,2 53,7 30 1,1,9 1,3,8 1,0 32,9 31,-5 31,,9 50 n,i 25.6 25,9 60 16,3 17,5 17,8 7 0 9.8 10,7 10,9 80 5,2 5,8 5,8 Nog even en dan halen we allemaal de honderd. EEN BROCHURE van 1,0 bladzijden, getiteld ,(Het huwelijk" heeft de bisschop van Brugge als een herderlijk schrijven aan zijn diocesanen doen toekomen. Een Voortreffelijk stuk. Een vleugje daaruit Onder een „Teken van Tegenspraak" zegt de bisschop o.m. dat de „mentali teit van onze huidige samenleving zo ontredderd is, dat het kind gevreesd wordt, dat de vader van een normaal gezin beschouwd wordt als een beul en de moeder als een slachtoffer". Onthoud dit, als ge soms grote woorden gebruikt, die niet verantwoord zijn. DE ORGANEN van het Oost Duitse Gezelschap van Vrienden der Sovjet Unie, van de communistische mantelor ganisatie (Nationaal Frontalsmede van de zogenaamde „Vredesraad" hebben hun verschijnen met ingang van 1 Dec. gestaakt. Volgens een officiële verkla ring der Oost Duitse autoriteiten zouden de genoemde drie organen tal van poli tieke vraagstukken min of meer op de selfde manier hebben behandeld en aldus by hun lezers niet meer de gewenste be langstelling kunnen opwekken. Ter ver vanging van de verdwenen tijdschriften wordt een nieuwe geïllustreerde uitgave aangekondigd, die om de veertien dagen zal verschijnen. Haar naam is „Freie Welt". Een goede naam „de vrije wereld" achter het ijzeren gordijn van vandaag. MORGEN is het weer Zondag. Zondag „Gaudete"De Zondag der blijmoedig heid. Offer nog eens in die stemming voor de nieuwe kerken. Wees dankbaar bij Uw smeken overeenkomstig het epis telwoord. Zijt ge hoogmoedig van aard, luister dan eens terdege naar het evan gelie. Voor de rest een „Gaudete"-dag met het katholiek gelaat van iemand, die de vrede van God gevonden heeft. Ex-koningin Joanna van Bulgarije heeft Vrijdag te Madrid de verloving bekend gemaakt van haar 20-jarige dochter, prinses Marie Louise, met de 25-jarige Zuid-Afrikaan Jack Roosmale Nepveu, een telg uit een bekend Nederlands geslacht. Roosmale Nepveu werd in Pretoria ge boren, toen zijn ouders met vacantie in Zuid-Afrika vertoefden. Hij heeft het grootste deel van zijn leven doorgebracht in Nederland en Engeland De laatste twee-en-een-half jaar woonde hij in Madrid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3